;G zet eindsprint haar Maastricht in BUITENLAND Servië wil nieuw vredesplan bespreken Communisten in problemen door geheime fondsen iAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN I ijidócSomotit >senj :eravoi)l gezam Daariif] yerksti i het a e gel r dat bindt ussie ïén lij Jose volgt Vogel Bush waarschuwde Gorbatsjov voor coup p binnen SPD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 ■b: rscl INN De 54-jarige penningmeester van Duitse sociaal-democratische partij »D), Hans Ulrich Klose is gisteren geko- i tot leider van de socialistische fractie in Duitse Bondsdag. Met vijftien stemmen rschil versloeg de oud-burgemeester van u mburg in de tweede stemronde Vogels te favoriet, mevrouw Hertha Daubler- lelin. De derde kandidaat, Rudolf Dress- 1 had zijn kandidatuur na de eerste onbe- stemronde ingetrokken. Tot verba- van veel partijgenoten had Klose zich ii ïdidaat gesteld. Klose leek zijn politieke ';omst al achter zich te hebben. Hij be ide zich weinig met fractie-aangelegen- ipélen en maakte veel tijd vrij voor zijn bby's: schilderen, dichten en motorrijden. MOSKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft gisteren bij de presentatie van zijn boek 'De Augustus Coup: de Waarheid en de Lessen', over de mislukte couppoging te kennen gegeven dat hij door de Amerikaanse president George Bush voor een staatsgreep was gewaarschuwd. Gorbatsjov zei dat Bush hem had opgebeld om hem persoonlijk mede te delen dat er in Moskou iets broeide. De Sovjet-leider zei niet wanneer dit telefoontje had plaatsgevonden, maar wekte de in druk dat het ruim voor de couppoging was ge weest. De staatsgreep werd uitgevoerd op 18 au gustus en mislukte definitief op de 21ste van de zelfde maand. In het boek wordt het telefoontje van Bush niet genoemd. Het Witte Huis bevestigde bij monde van woordvoerder Marlin Fitzwater het telefoon tje van Bush. Fitzwater zei: „Wij gaven hem de in formatie dat wij bezorgd waren over een mogelijk coup". Hij voegde hier aan toe dat de waarschu wing „verscheidene weken" was gegeven voor de couppoging in werkelijkheid plaats had. Op de 18de augustus, toen de coupleiders hun slag sloe gen, leek de Amerikaanse regering net als de rest van de wereld volledig verrast door het nieuws. Bessmertnych, een mogelijk contact, was net als Gorbatsjov met vakantie. Bessmertnych werd na derhand door Gorbatsjov de laan uitgestuurd, om dat hij zich onvoldoende tegen de coupleiders zou hebben verzet. Gorbatsjov bevestigde dat hij van zijn Engelstalige uitgever, HarperCollins, ten min ste een half miljoen dollar zal vangen. „Dat is goed," verklaarde hij lachend. „Het laat zien dat het proces in de richting van een markteconomie op gang is gekomen". Het grootste deel van de op brengst zal naar een liefdadig doel gaan. Gorbats- jovs nieuwe boek, dat inmiddels ook in ons land in de boekwinkel ligt, is in meer dan twintig landen en in verscheidene talen gepubliceerd. In de Rus sische editie zijn meer dan dertig foto's van de ge beurtenissen in augustus opgenomen. Vrouwencondoom in '92 op de markt BERN Begin 1992 beleeft Zwit serland een echte wereldpremière: Femidom, het vrouwencondoom, wordt dan in de verkoop gebracht. De Britse produktiefirma Chartex International presenteerde het gis teren in Bern. Hoe ziet de femi dom eruit? Het is een soort cylin- dervormig, transparent scheurbe- stendig zakje dat begint met een platte ring. Het zakje gaat in de schede, de ring blijft buiten op de vagina liggen. De kwaliteit van het materiaal van het zakje, polyu- rethan, is volgens Chartex goed genoeg om ook het aids-virus te gen te houden. Een pakje van drie femidons zal in Zwitserland onge veer twaalf gulden gaan kosten. YS: binnen drie weken vredesconferentie Midden-Oosten WASHINGTON De Verenigde Staten zijn van plan binnen drie we ken een tweede grote Midden-Oos tenconferentie te beleggen die geo pend zal worden door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, zo hebben Ame rikaanse functionarissen gisteren ge zegd. Aan de bijeenkomst zullen Israëli sche, Arabische en andere ministers van buitenlandse zaken deelnemen. Hiermee wordt een tweede serie be sprekingen gestart na de grote vre desconferentie die van 30 oktober tot 3 november in Madrid plaats had. Washington zal moeten beslissen over het tijdstip en de plaats van de eerstkomende ronde in de bilaterale onderhandelingen want de Arabi sche landen weigeren in te gaan op Israëlische voorstellen, zo werd gis teren te kennen gegeven door Yossi Ahimeir, een belangrijk adviseur van de Israëlische premier Yitzhak Shamir. Israël stelde zich in Madrid op het standpunt dat het vervolg van het bilaterale overleg beurtelings plaats diende te hebben in Israël en de Arabische buurlanden. De Arabieren weigerden hierop in te gaan. Zij we zen erop dat daarmee de feitelijke erkenning van Israël opnieuw na derbij zou worden gebracht, zonder dat daar van Israëlische zijde iets te genover zou worden gesteld. )ORDWIJKS CONCLAAF OVER EPU EN EMU 10 WIJNEN DORDWIJK De mi lters van buitenlandse jcen van de EG begin- i vandaag aan de eind- Jrint naar Maastricht, par begin december een i de meest belangrijke Iconferenties uit de ge- iiedenis van de EG Irdt gehouden. bewindslieden hebben zich eren en vandaag in Hotel s ter Duin in Noordwijk te- getrokken voor wat ze 'een claaf' noemen. Of er van- g veel witte rook uit de irdwijkse schoorsteen zal jen, valt overigens nog te ien. De ministers pogen in ?r geval de laatste hand te ;en aan twee documenten bepalend zijn voor de toe- ïst van Europa: de ver steksten voor de Europese itieke Unie (EPU) én de I EVENlènomische en Monetaire ie (EMU). ils de zaken nu liggen, lijkt EPU-document het meest Ut streden. Nederland heeft nieuwe verdragstekst op fcl gelegd nadat tijdens de zestiebte slachting' van Brussel >rden 30 september, het oorspron- d. Opllijke Nederlandse ontwerp monstjor de EG-ministers van bui- gezet.Jlandse zaken zonder veel iaan Inhaal in de prullenmand groojd geworpen. Haag heeft nadien alles verv in om weer greep op de eel p ;ie te krijgen. Dat heeft istrat ulteerd in een itzen die ongeveer spoort met het document dat Luxemburg al in juni produceerde en dat toen door de Europese Raad (de regeringsleiders van de EG) schoorvoetend werd aan vaard als uitgangspunt voor verdere onderhandelingen. Dwarsligger Engeland fungeert intussen als de meest prominente dwarslig ger. Alleen het feit dat het woordje 'federaal' nog steeds in de EPU-tekst voorkomt, heeft de Londense alarmschel- len opnieuw hevig doen rinke len. Want van een federaal Europa wil het Verenigd Ko ninkrijk, dat zeer beducht is voor het verlies van zijn natio nale soevereiniteit, in het ge heel niets weten. Toch lijkt het erop alsof Enge land bereid is grote hoeveelhe den water in de Europese wijn te doen. Gisteren deed het een belangrijke concessie door in te stemmen met een vetorecht op sommige terreinen voor het Europees Parlement. Het ge sprek dat premier Major dezer dagen met bondskanselier Kohl over de toekomst van Europa had, is niet in mineur geëindigd. Major is niettemin tegen een forse opwaardering van de bevoegdheden van de belangrijkste EG-instituties. Bovendien wil hij de Europese defensie liever niet onder een EG-paraplu plaatsen, maar zo lang mogelijk onder die van de NAVO houden. Ook willen de Engelsen het recht blijven be houden de belangrijkste beslis singen op het stuk van de bui tenlandse politiek zelf te ne men. Londen ligt ook dwars als het gaat om de sociale poli tiek van Europa, die in mini mum-rechten voor de werkne mers voorziet. Ten slotte wil Londen ook een stuk van zijn immigratie- en asielbeleid in eigen handen houden. Kortom, veel geschilpunten zijn nog niet bijgelegd en aan genomen mag worden dat Ma jor, ook al omwille van zijn kritische conservatieve achter ban - aangevoerd door nie mand minder dan Margaret Thatcher - aan zijn bezwaren vasthoudt tot aan de voora vond van de Maastrichtse top. Dat neemt niet weg dat Engel se diplomaten voorzichtig van oordeel zijn dat Major - mits zijn EG-collega's bereid zijn enkele concessies te doen en hem niet tot een onontkoom bare keuze op enkele omstre den punten dwingen - in Maastricht zijn handtekening onder het EPU-document zal zetten. Voor wat betreft de Economi sche en Monetaire Unie is Ne derland beter gevaren. In sep tember al leidde minister Kok zijn EG-collega's naar een compromis. Londen blijft be zwaren hebben tegen de in voering van een Europese een heidsmunt, maar minister Kok heeft de Engelsen de mogelijk heid geboden niet mee te doen als het parlement onoverko melijke bezwaren maakt. Vóór de top in Maastricht gaat Premier Lubbers nog een trip langs alle EG-hoofdsteden ma ken om de laatste EPU- en EMU-vlekjes weg te werken. De kans dat Maastricht een succes wordt en de naam van de Limburgse hoofdstad ver bonden blijft met een van de opmerkelijkste doorbraken naar de Europese eenheid, lijkt dan ook zeer groot te zijn. Rookwolken boven het brandende hotel Imperial in Dubrovnik bereikten begin deze week enorme hoogten, terwijl de schutspatroon van de Kroatische stad alleen maar werkloos kon toekijken. foto: ap ZAGREB De Servische president Slobodan Milo sevic heeft een nieuw vre desplan voor Joegoslavië opgesteld, dat hij deze week in Londen met de Britse regering wil komen bespreken. Het plan, zo meldt de BBC vandaag, voorziet in de terug trekking van het door Servië geleide federale leger uit Kroatië en het creëren van een bufferzone onder VN-toe- zicht in de Servische enclaves in Kroatië. Milosevic wil voorts de Kroatische onafhan kelijkheid erkennen en stelt voor de inwoners van de Ser vische enclaves in Kroatië vijf of tien jaar na de onafhanke lijkheid zelf over hun status te laten beslissen. Gisteren verklaarde Milosevic en diens Kroatische ambtsge noot Tudjman, bereid te zijn in Parijs vredesonderhandelin gen te voeren tijdens een con ferentie van politieke en reli gieuze leiders van hun repu blieken. Duitsland heeft gezegd Kroa tië, Slovenië en andere Joego slavische republieken die dat wensen in december als onaf hankelijke staten te erkennen. De Kroaat Tudjman en zijn Sloveense collega Milan Ku- can komen een dezer dagen voor overleg naar Bonn. De 14 EG-waarnemers in Du brovnik zijn er door aanhou dende beschietingen door het federale leger nog niet in ge slaagd de Kroatische haven stad te verlaten. De EG-missie onderhandelt met het federale leger over een veilige aftocht, waarbij wordt gedacht aan evacuatie via de Adriatische Zee. De oude ommuurde stad van Dubrovnik lag gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag zwaar onder vuur. Een broodfabriek werd vernietigd, waardoor de toestand voor de 50.000 inwoners dreigt te ver slechteren. Het merendeel verblijft al lange tijd in schuil kelders met een tekort aan brood en drinkwater, het ge volg van de belegering die al zes weken duurt. Het federale leger krijgt Dubrovnik steeds Bende opgerold die wapens smokkelde naar Kroatië ROME In Italië is een bende opgerold die wa pens van Amerikaanse en Israëlische herkomst naar Kroatië smokkelde. De carabinieri hebben zeven personen gearresteerd, onder wie de eigenaar van een ex portbedrijf, een drugshande laar uit Venetië en een Israë liër die in Sanremo aan de Ita liaanse Rivièra een kleding zaak drijft. De wapenhandel werd ontdekt tijdens het afluisteren van te lefoongesprekken voor een onderzoek naar drugssmokkel, waarin ook werd gesproken over wapens voor Kroatië. Eén van de bendeleden bleek dollar (overgemaakt naar een Zwitserse bankrekening) te hebben verkocht aan de Natio nale Garde. Volgens de Itali aanse recherche betrof het Ka- lasjnikov-mitrailleurs, Puskas houwitsers en Amerikaanse luchtdoelraketten van het type Stinger. De in totaal vijf ton wegende lading zou via de Egyptische haven Alexandrië en het Italiaanse Ravenna naar Kroatië zijn verscheept. Uit de telefonische contacten bleek dat de bende ook in staat zou zijn geweest om radio-ac tief materiaal voor de produk- tie van atoomwapens te leve ren. De Italiaanse justitie gaat er daarom vanuit dat achter de bende grote figuren uit de in ternationale wapenhandel schuilgaan. Of zelfs „geheime diensten van landen die poli tiek gezien dichterbij Kroatië dan bij Servië staan". Volgens de rechercheurs zijn de raket ten van Amerikaanse makelij ook uit Amerikaanse arsena len afkomstig, terwijl het bij de wapens van Oosteuropese makelij om Israëlische oorlogs buit zou gaan. WARSCHAU Voormalige Poolse communisten, goed in het pak zittend, hebben begin deze week de indruk gewekt in een schandaal betrokken te zijn toen ze een verklaring probeerden te geven voor de grote kapitaalstroom van War schau naar Moskou en anders- Volgens de Poolse krant 'Komsomolskaja Pravda' werd in maart dit jaar een plan be raamd voor een 'centraal coör dinerend commercieel bureau'. Dit zou zijn gebeurd op een ge heime bijeenkomst van de Communistische Partij in Warschau. Doel van het bu reau zou zijn geweest het op nieuw bundelen van fondsen van de verschillende Oosteu ropese communistische partij en, die sinds de revoluties van 1989 op de tocht stonden. De krant beweerde dat Leszek Miller, een voormalig lid van het Poolse politbureau, bij het plan betrokken was, maar Mil ler heeft alle beschuldigingen ontkend. En Alexander Kwas- niewski, één van de leiders van de sociaal-democraten, zo als de oud-communisten zich nu noemen, ontkende dat Sov jet-kapitaal zou zijn gebruikt voor de heroprichting van zijn partij, of van de partijkrant. Toch blijft het vermoeden be staan dat communistische par tijen op georganiseerde wijze met geheime fondsen hebben geprobeerd zichzelf te bescher men in het nieuwe democrati sche klimaat. Enkele discrepanties die aan het licht zijn gekomen in de drie dagen dat het onderzoek duurt: - Mieczylaw Rakowski, de voormalige Poolse partijlei der, gaf toe dat hij inderdaad een lening van 2.100.000 gul den had ontvangen en een aanzienlijk bedrag in Poolse valuta van de Russische Communistische Partij. Hij zegt dat het volledige bedrag is terugbetaald, ondanks ge ruchten dat de Poolse partij de schulden opnieuw wil be rekenen, maar de Russische ontvangstbewijzen geven een bedrag aan van slechts 1.000.000 gulden. - Marian Orzechowski en Ma- rek Krol, twee leden van het Poolse politbureau in de ja ren 1989-1990, zeggen dat zij niets afwisten van het Russi sche krediet en dat zij er niet van op de hoogte zijn gesteld door de partijleiding. - De Poolse centrale bank was niet geïnformeerd over de transactie en de partij heeft dus een aantal bankwetten overtreden. Zodoende kon er een kapitaalstroom ontstaan tussen Warschau en Moskou, maar ook andere Oosteuro pese partijen zijn er hoogst waarschijnlijk bij bétrokken. De overdrachten werden in het grootste geheim uitgevoerd door kleine groepjes in de par- tijhiërarchiën van Warschau en Moskou. Essentieel in het netwerk van de Sovjetunie waren het centraal comité en de eenheden van de KGB, die verantwoordelijk waren voor de contacten met communisti sche partijen in het Oosten en het Westen. Politici die werk zaam zijn voor deze departe menten worden ook in ver band gebracht met de mislukte staatsgreep in Rusland in au gustus van dit jaar. De onthul lingen komen op een gevoelig politiek tijdstip voor Polen. Bronislaw Geremek, leider van de Democratische Unie probeert momenteel een coal- tie-regering te vormen, tot nu toe met weinig succes. (c) The Times jjeltsin wil overleg met leiders Ts jets jen I een ïn voo Ie afzei hij in )stbest verra de rijl fte wa IKOU President van de ssische Federatie Boris Jelt- heeft zich neergelegd bij de olutie van het Russische lement waarin wordt opge- .■n de problemen in de re ek Tsjetsjen-Ingoezië politieke weg op te los sen en niet door het uitroepen van de noodtoestand. De presi dent steunt onderhandelingen met de leiders van de opstan dige republiek, aldus een woordvoerder. Volgens hem zal Jeltsin alles doen om de re solutie ten uitvoer te brengen. Sovjet-president Michail Gor batsjov verwelkomde het be sluit van het Russische parle ment niet in te stemmen met de door Jeltsin afgekondigde noodtoestand. Ook Gorbatsjov pleitte ervoor de crisis door overleg op te lossen. Amnesty eist onderzoek geweld leger Oost-Tïmor DILI Amnesty International heeft gisteren opgeroepen tot een grondig onderzoek naar een gewelddadige actie van het In donesische leger op Oost-Timor. De organisatie zei zich zorgen te maken over het lot van de arrestanten en drong er bij Indo nesië op aan iedereen die alleen op grond van zijn overtuiging of van niet-gewelddadige activiteit vastzit, onmiddellijk vrij te la ten. In Dili, de hoofdstad van het in 1976 door Indonesië gean nexeerde Oost-Timor, vielen gisteren zeker 20 doden toen het Indonesische leger het vuur opende op een rouwstoet. Ook vie len er tientallen gewonden. Diplomaten schatten dat ongeveer 200.000 Oosttimorezen sinds 1975 het leven hebben verloren in de strijd tegen de bezetter. Op het ogenblik brengt de Neder landse professor Kooymans als gezant van de mensenrechten commissie van de VN een bezoek aan Dili. Nog diezelfde dag steekt de wind weer op en kan de iphir" zijn weg vervolgen. Kees Touw en Olaf Larsen zijn dol- g, dat ze weer aan boord van een schip zijn, hoewel ze I moeten werken. Ja, de discipline is strengl Wie zich niet n de regels houdt, wordt zwaar gestraft en er heerst dan ook i opstandige geest onder de bemanning. Wanneer de „Zep- hir" de haven van Fu-chow binnenloopt is het onmiddellijk weer hard aanpakken, want het schip moet snel worden geladen. Als tenslotte de stuurman aan boord komt met de manifesten blijkt, dat de helft van de bemanning gedeserteerd is. Wat nu? Kapitein Barker is woedend, maar het is onmogelijk al zijn mannen in dit onmetelijke land op te laten sporen.... Veto in VN tegen Van den Broek NEW YORK Een of meer' permanente leden van de VN- Veiligheidsraad hebben giste ren hun veto uitgesproken te gen de kandidatuur van minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek voor de functie van secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat gebeur de in de vijfde verkennende stemming die de vijftien leden tellende V-raad hield over de opvolging van Perez de Cuel- lar, die op 31 december ver trekt. Van de veertien kandi daten werden er behalve Van den Broek nog zeven getroffen door een veto. Omdat de ver kennende stemmingen geheim zijn, is niet bekend welke lan den hun veto uitspraken. De stemronden ziin bedoeld om de lijst kandidaten korter te maken. Meer dan 120 walvissen liggen hulpeloos langs de kust van Sandy Cape In het westen van Tasmanië. De meeste stierven uiteindelijk, andere moesten door natuurwachters worden afgemaakt, omdat ze zand en water in hun longen hadden gekregen. Ook nu weer is de oorzaak van het massaal aanspoelen van een grote groep walvissen niet duidelijk. foto: afp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5