Bezwaren studenten tegen tempobeurs gedeeld door Kamer CetdócScHvumt BINNENLAND ibicU Nederland krijgt belastingstatuut Mestplan Landbouwschap afgewezen door coalitie üos ir Staatssecretaris Simons positief over privéklinieken De Vries pleit voor plan-Simons Geweld en verontwaardiging bij studentendemonstratie WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 DEN HAAG Nederland krijgt in navolging van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten een belastingstatuut. In het statuut zijn alle rechten opgenomen die voor de belastingplichtige en de Belastingdienst van belang zijn. Staatssecre taris Van Amelsvoort van financiën heeft het sta tuut gisteren naar het parlement gestuurd. Volgens de bewindsman is het wenselijk dat de burgers hun rechten voldoende kennen. Het belastingsta tuut geeft aan dat de belastingbetaler mag rekenen op een zorgvuldige behandeling, zowel wat des kundigheid als respect betreft. Bovendien moet de Belastingdienst uitgaan van de goede trouw van de belastingplichtige. Ook is geheimhouding gegaran deerd en zijn in het statuut de klachten- en be roepsmogelijkheden vastgelegd. DEN HAAG De regeringspar tijen CDA en PvdA vinden het alternatieve 'Plan van Aanpak- Plus', dat het Landbouwschap gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden „onvoldoende" voor de aanpak van het mestpro bleem. Volgens de landbouw- woordvoerders van deze fracties blijft het risico bestaan dat de veestapel verder groeit. Beide fracties zullen volgende week bij de behandeling van de landbouwbe groting dan ook hun steun geven aan de kabinetsvoorstellen. Het kabinet wil maatregelen nemen om te verhin deren dat de mestproduktie verder stijgt. Daarmee moet worden voorko men dat de problematiek op korte ter mijn verergert. De mestproduktierech- ten worden daarom verlaagd en in schone gebieden mag minder worden uitgereden. Het alternatief van het Landbouw schap komt er op neer dat het mest probleem via technische middelen moet worden aangepakt. Door gebruik te maken van moderne veevoertech- nieken kunnen de mineralengehaltes in de mest drastisch worden vermin derd, aldus het schap. Dit doel moet bereikt worden door boeren al vanaf 1993 een mineralen- boekhouding te laten bijhouden. Dat zou moeten gebeuren op vrijwillige ba sis, zo maakte voorzitter J. Mares van het Landbouwschap duidelijk. De boe ren kunnen dan volgens hem al aan die aanpak wennen. In 1995 wordt het voeren van een mineralenboekhou- ding volgens de kabinetsplannen ver plicht. CDA-woordvoerder Van Noord en zijn PvdA-collega Huys noemen het posi tief dat het Landbouwschap met een - door de hele sector gesteund - plan komt. Zij vinden het voorstel echter te mager om als alternatief te kunnen dienen voor de kabinetsplannen, zoals het schap wil. Inning boetes toch per bank en giro DEN HAAG Minister Hirsch Ballin (justitie) dient tegen zijn zin de inning van geldboetes via beslag op bank- en girorekenin gen alsnog te intensiveren. Een Kamermeerderheid van VVD, PvdA, D66, Groen Links en de kleine rechtse fracties heeft de bewindsman gisteren daartoe via een motie opgeroepen. Het CDA ziet met Hirsch Ballin geen heil in deze vorm van verhaal van boetes. CDA-woordvoerder Van der Burg stelde gisteren bij de stemmingen dat zijn fractie met de bewindsman meer ziet in al ternatieve vormen van inning van boetes, zoals bij voorbeeld door middel a 'Milieu' en 'visserij' vormen werkgroep GOES Organisaties op gebied van visserij van natuur en milieu hebben zich gisteravoi Goes geschaard achter het plan om een gezam ke werkgroep in net leven te roepen. Daariip] overeenstemming moeten worden bewerksti i tussen beide kampen, onder meer over het al niet sluiten voor visserij van bepaalde gebii scl Het idee werd gelanceerd door Thijs Krame de Zeeuwse Milieufederatie. „Er is meer dat rij en natuur- en milieu-organisaties bindt scheidt", gaf hij aan. Tijdens de discussie overigens nog geen sprake van het op één lij ten van beide partijen. De vissers waren het 1 worden afgeschilderd als milieuvandalen ei schuldigden de natuur- en milieu-organisaties k< „volksverlakkerij en opjutterij" en „beïnvl< van het overheidsbeleid zonder wetenschap] onderbouwing". INN- Dui >D), H tot le Duitsi ;hil ibur£ ite fa\ lelin. ,had 2 van ;i Jdidaa :omst ide z :n ei iby's: DEN HAAG Het con trast had niet groter kun nen zijn. Terwijl op het Binnenhof zo'n tiendui zend studenten en scholie ren minister Ritzen uit maakten voor alles wat lelijk is, demonstranten en mobiele eenheid op elkaar inhakten en verf- en rookbommen door de lucht vlogen, was de rust in de Tweede Kamer bij na sereen. Geen van de 'yells' van de studenten drong door tot het selecte clubje Kamerleden dat zich tijdens de begrotings behandeling onderwijs boog over de maatregelen waartegen de demon stranten ageerden. Veel van de bezwaren van de studenten leken al weggeno men door de nota van wijzi ging die de minister nog geen dag voor de begrotingsbehan deling naar de Kamer had ge stuurd. Daarin trok hij zijn plan tot lesgeldverhoging met bijna driehonderd gulden in. Maar tot de demonstranten op het Binnenhof leek die te elf der ure gekomen wijziging nog niet doorgedrongen. Met kre ten als „Ik blijf langer student dan jij minister" en „Ritzen en kabinet moeten worden afge zet" lieten die er geen misver stand over bestaan elke bezui niging op het onderwijs af te wijzen. Hoewel het tumult niet door drong tot in de vergaderzaal, kwamen de Kamerleden voor een deel aan de bezwaren te gemoet. De overigens niet al leen de door studenten fel be kritiseerde 'tempobeurs', waarin de basisstudiebeurs wordt gekoppeld aan het in één jaar volbrengen van de propaedeuse, werd door zowel coalitiepartners CDA en PvdA als oppositiepartijen VVD en D66 van de hand gewezen. De PvdA vindt de maatregel overbodig; met de eerder inge voerde vijfjarige studiebeurs bedenkt een student zich wel drie keer voor hij langer dan een jaar over de propaedeuse doet, aldus PvdA-woordvoer- der Netelenbos. Haar CDA- collega 'Huibers wees op het mogelijke effect dat studenten afzien van een technische stu die, waarin zoals bekend slechts een klein deel er in slaagt de propaedeuse ook in een jaar af te ronden. CDA en PvdA vinden dat er wel een beurs mag komen die gekop peld is aan resultaten, maar dan over de hele studieduur, en niet alleen over dat voor velen zo zware eerste jaar. Nijenrode Ook de plannen om leerlingen die een omweg maken in het onderwijs (bijvoorbeeld van havo naar vwo) meer lesgeld te laten betalen werden door een Kamermeerderheid afge wezen. CDA en PvdA vinden beide dat de gelijke onderwijs kansen in gevaar komen als Een agente blijft de betogende studenten in de gaten houden nadat ze is getroffen door een zakje witte verf. FOTO: STEPHEN EVENHUIS het kiezen voor een hogere onderwijsvorm wordt bemoei lijkt door een financiële straf. Het zijn vaak allochtone leer lingen en leerlingen uit lagere sociaal-economische milieus die deze omweg kiezen, zo werd betoogd. Een derde maatregel van mi nister Ritzen die op forse .kri tiek van de Kamer stuitte is zijn afspraak met het bestuur van de bedrijfseconomische opleiding Nijenrode. Ritzen heeft de subsidie van twaalf miljoen gulden per jaar aan Nijenrode stopgezet, en heeft het bestuur alle steun beloofd bij het voortzetten en uitbrei den van de opleiding MBA (Master of Business Admini stration), een opleiding op doc toraal niveau. De minister heeft daar in totaal 63 miljoen gulden voor uitgetrokken. En dat bedrag werd nogal hoog gevonden door de Tweede Ka mer, vooral ook omdat van die 63 miljoen 'afkoopsom' naar onlangs bekend werd een klei ne dertig miljoen gulden wordt weggehaald van de be groting van de Open Universi teit in Heerlen. „Dit moet de duurste bezuiniging zijn sinds jaren. Dit lijkt me geen ver standig akkoord", zo vond D66-woord voerder Nuis. Bakzeil Ook op het punt van de stu diefinanciering aan studenten van particuliere opleidingen als Schoevers haalt minister Ritzen waarschijnlijk bakzeil. Ritzen wilde die studiefinan ciering schrappen, maar CDA, PvdA, VVD en D66 zijn erte gen. Het particulier onderwijs werkt goed, en bovendien gaan die studenten bij het wegvallen van de studiefinan ciering gewoon naar een ande re school. De minister zou ze dan toch moeten bekostigen, zo luidde de opvatting. CDA en PvdA ondersteunen wel, in weerwil van de protes ten die daartegen buiten de vergaderzaal werden geuit, de verlaging van de basisbeurs tot het niveau van de kinderbij slag voor de scholieren in het voortgezet onderwijs. Minister Ritzen gaf vanmiddag ant woord op de bezwaren tegen zijn begrotingsplannen. UTRECHT Staatssecretaris Simons van volksgezondheid ziet geen reden om sturend in te grijpen in de ontwikkeling van privéklinieken, zo heeft hij vandaag, vooruitlopend op een binnenkort verschijnende nota, meegedeeld op een bij eenkomst van de Landelijke Specialisten Vereniging in Utrecht. Simons vindt de term privék linieken, die aan „villagenees- kunde" doet denken, trouwens ongelukkig. Hij noemt ze daar om behandelcentra. Deze cen tra kunnen volgens hem in principe een bijdrage leveren aan de groeiende behoefte aan kleinschalige voorzieningen. Hij zei ook dat ze passen in het nieuwe verzekeringssysteem. Dat biedt volgens hem vol doende waarborgen voor de toegankelijkheid, kostenbe heersing en kwaliteit. Maar in de overgangsfase naar het nieuwe stelsel moeten knelpunten worden opgelost. Daarom gaat Simons onder zoeken of het mogelijk is de bouw van poliklinieken door ziekenhuizen niet langer aan een vergunning te binden. Voor privéklinieken is name lijk ook geen vergunning no dig. Verder mogen de ziekenhui zen niet in een nadelige con currentiepositie komen door dat zij gebonden zijn aan aller lei nu nog geldende wettelijke bepalingen voor ziekenhuizen en de behandelcentra niet. Si mons denkt dat de oplossing moet worden gevonden in het doorbreken van de huidige starre tariefsstructuur van de ziekenhuizen. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions De Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft in een advies de verwachting uitge sproken dat de kosten van de gezondheidszorg door de op komst van privéklinieken aan vankelijk iets zullen toene men, zeker als ze gaan helpen met het wegwerken van be staande wachtlijsten. Maar volgens Simons mogen de totale kosten niet stijgen. Hij herinnerde aan het Vijf- partijenakkoord waarin is af gesproken dat de totale kosten voor medisch specialistische hulp, waar hij ook die in de behandelcentra toe rekent, voorlopig worden bevroren. Bij recente bezoeken van de inspectie aan enkele behandel centra is volgens Simons niet gebleken dat de kwaliteit van de zorg er te wensen overlaat. Hij ziet wat dit betreft geen aanleiding tot ongerustheid. Wel vraagt hij zich af of de kwaliteit van de ziekenhuis zorg kan worden gehandhaafd als specialisten van ziekenhui zen overstappen naar behan delcentra, terwijl de totale hoeveelheid zorg gelijk moet blijven. „Gejammer over zorgkosten van ouderen niet terecht" EDE Het voortdurende ge jammer over stijging van de kosten van de gezondheidszorg door de vergrijzing plaatst ou deren in een hoek alsof zij schuldig zijn aan de toenemen de kosten. De verpleeghuisarts A. Hoogerwerf zei dit vandaag in Ede op een bijeenkomst van de Katholieke Vereniging van Ziekeninrichtingen over ver- delingsvragen in de intramu rale gezondheidszorg. Maar het percentage van het nationaal inkomen dat aan ge zondheidszorg wordt besteed, is de laatste jaren niet meer gestegen. Tegelijk nam het aantal ouderen wel toe. In de praktijk blijkt dat veel hoogbejaarden zeggen „het hoeft voor mij allemaal niet meer" en vaak laat en moei zaam naar de dokter gaan. Hoogerwerf citeerde de Ame rikaan Callahan die beperking heeft bepleit van de ongebrei delde levensreddende techno logie bij ouderen. Als ouder dom geen eigen betekenis heeft, leidt dat tot de ongerem de wens om koste wat het kost het leven zo mogelijk einde loos te verlengen. Volgens Hoogerwerf gaat het om een keuze tussen dure le vensverlengende technologie of een gezondheidszorg waarin ouderen op een menswaardige wijze vorm kunnen geven aan hun laatste levensfase. Hij zei dat het daarbij niet alleen gaat om een billijke verdeling van het geld voor de gezondheids zorg maar ook om een verde ling van sociale en culturele waarden en om aanvaarding van de betekenis die ouderen hebben. In het verpleeghuis concentre ren zich de problemen die ook in de samenleving voorkomen. Hoogerwerf noemde het „toch eigenlijk te gek" dat de werk druk in de verpleeghuizen zo groot is dat bezinning op deze grote problemen er nauwelijks mogelijk is. Bedrijf verpreidt 870 foppaketten ARNHEM Een bedrijf Neede heeft bij de PTT in phen 870 foppakketten verzending aangeboden geadresseerden, meest t ven, voor een flink geldbe de in ontvangst hadden mi nemen. De pakketten bevs echter slechts confetti en lonnen. Een van de bijruj0|"j dupeerden was directeur Drent van een foto-burea Arnhem. Hem werd een i ning van 325 gulden voo si houden. Omdat hij de afzei niet kende, opende hij in - wezigheid van de postbesti de doos, waarop de verras Jr volgde. Nadat er bij de rijk litie in Neede aangifte was daan, heeft de officier van titie in het arrondisser r Zutphen alle pakketten o A ëist. Een woordvoerder varx#^ PTT zegt dat dit mogelijk grond van het wetboek strafvordering. Een werkneemster van Arnhemse fotobedrijf Cc Drent toont een doos met lonnen en confetti. DEN HAAG Minister De Vries van sociale zaken ziet de koopkrachtgarantie voor de lagere inkomens in gevaar ko men als de Eerste Kamer vol gende week zou besluiten de invoering van het plan-Simons af te blazen. Volgens minister De Vries is het plan-Simons van groot belang voor de koopkracht van vooral de laagste inkomens, zo verklaar de hij vanmorgen voor de VAR A-radio. „Als de Eerste Kamer nee zegt hebben we wat het behoud van -koop kracht betreft een groot pro bleem". De Vries pleit voor een principiële keus voor het plan-Simons en daarna een ge faseerde invoering. Hij komt met deze reactie omdat de Eerste-Kamerfractie van I CDA nog steeds twijfelt f de invoering van het vert de plan-Simons. Volgens ij tievoorzitter Kaland staatssecretaris Simons alle bezwaren kunnen wei men. Dinsdag wordt in de 1 ste Kamer over het plai mons gestemd. waarbij zeventien gewon den vielen. „Waarom Wij", staat te lezen op een spandoek. De maatre gelen waardoor onder meer de spandoekdragers zich geplaagd voelen zijn: de invoering van een tempobeurs voor scholie ren die zijn blijven zitten. Als zij niet snel genoeg doorstude ren 'wordt de beurs in haar ge heel omgezet in een lening te gen 11 procent rente. Dit geldt ook voor eerstejaars- en docto raal studenten. Het verkrijgen van een tegemoetkoming in de studiekosten wordt beperkt. Verder wordt de basisbeurs voor scholieren van 18 jaar en ouder verlaagd naar kinderbij slag-niveau en de rente op stu dieleningen verhoogd van 8,7 procent naar 11 procent. „Dit kan gewoon niet meer", zegt Bastiaan Hogeweg van het Landelijk Aktie Komité Scholieren (LAKS). Hij zit ook Agenten van de ME proberen met de wapenstok studenten weg te houden bij de toegang tot de Tweede Kamer. Idoor INEKE BATS DEN HAAG „Ritzen in de wao, tatataratata Vrolijk maar beslist kaatst het gezang van honderden samengedromde studen ten tegen de muren van Het Binnenhof, waar de onderwijsbegroting wordt besproken. In totaal wa ren gisteren zo'n tiendui zend lerende en studeren de jongeren op de been om tijdens 'De dag van het onderwijs' te demon streren tegen minister Rit zen. En vooral tegen het mes waarmee hij wil snoeien in de kosten voor studiefinanciering. De de monstratie eindigde in een gewelddadige con frontatie met de politie, achter de actie „De dag van het onderwijs" die mede-geor ganiseerd is door de Landelijk Studenten Vakbond (LSVb) en andere jongerenorganisaties. Hectisch De actie die omstreeks één uur begint, beheerst de hele bin nenstad. Daar verzamelen zich circa vijfduizend actievoerders op het Plein, nabij het Binnen hof. Er ontstaat een hectische situatie als de demonstratie zich in tweeën splitst. Het was de bedoeling dat er een tocht door het centrum werd gelo pen, maar een groot deel van de actievoerders gaat meteen al naar het Binnenhof. Verschillende trams stoppen alleen vooraan op het Spui omdat een groot gebied is af gezet met dranghekken. Niet alleen op Het Binnenhof is het afgeladen, ook de straten er omheen zitten vol met studen ten en scholieren. Er staat ook een ambulance waarin een po litieman zit met een bebloed hoofd en pak. „Ja, er hebben zich enige schermutselingen voorgedaan", zegt een agent nors. Verfbommen, een enkele steen, lege blikjes en stokken zijn dan richting de ordebe waarders gevlogen, die de Tweede Kamer afschermen. Er vallen daarbij twee gewon den. Ook beklimmen enkele jongeren de muren om in de fraai gesmede lampen te gaan hangen die vervaarlijk wiebe len. Omdat het koua is, wor den er hier en daar kléine vuurtjes gestookt. Een pop die minister Ritzen voorstelt gaat in vlammen op. De tweehonderd koppen tel lende politie is niet mals. Met name bij de ontruiming aan het eind van de middag, waar bij gebruik wordt gemaakt van de wapenstok, krijgen de res terende paar honderd studen ten en scholieren het flink te FOTO: STEPHEN EVENI mom: ie (El EPl HHRHI1 ge verduren. Er vallen zestiefete s wonden en er worden 30 se: mensen gearresteerd. Opilijke Plein wordt de demonstor de relatief rustig voortgezet, ilands Al met al vindt Bastiaan F" weg de actiedag een grool ces. „Er zijn veel meer ml op de been dan wij ver ten en er is enorm veel pel dat doet de demonstrate leen maar goed. Ritzen i naar ons luisteren wantL zijn de toekomst van Na| land". De politie verwijt de orgal toren van de demonstratil zij zich niet aan de afspri hebben gehouden. Er wasl op gerekend dat de deil stratie zich zou opsplitsen dat er zoveel jongeren zoil komen. De LAKS en reageerden verontwaardig het optreden van de die het Binnenhof zou heS afgesloten en ten onrechte Binnenhof zou hebben j ruimd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4