£cidóc Somorit Bomaanslagen opgeëist door Rara Liever Ajdj&vy Ei arrington praat in oegoslavië over enden vredesmacht Burgers soms meebetalen voor politiehulp 14 Dagen Gratis £eidóc(3ottfa/rit INFORMATIE ZONDER SENSATIE Ccidae Courant NOVEMBER 1991 14 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Soudzwaard wil torgorgaan voor Minderbedeelden Basketbalploeg wil nieuw elan etaleren 7 EIDEN OMGEVING I Groenoordhallen Reeds verder in rode cijfers •n/regio itverlening 5t/rtv 'rogramma's 13 i/puzzel7menu - - veel bewolking en buien, 58^3 mogelijk met hagel en jr*'; Minimumtemperatuur jhs Imstreeks 4, jv plddagtemperatuur f fcngeveer 7 graden. latige tot vrij krachtige jvind, kracht 4 a 5; aan de lust en op het IJsselmeer fst nog krachtig tot |iard, 6 a 7, uit zuidwest, in le avond draaiend naar lest tot noordwest. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25186. Losse nummers 1,45. Superheler aangehouden DEN HAAG De Haagse politie heeft een 31-jarige Haagse juwe lier aangehouden op verdenking van heling en valsheid in ge schrifte. Uit maandenlange poli- tie-observatie is gebleken dat zijn juwelierszaken ongeveer zestig maal per week werden bezocht door mensen die ooit zijn veroor deeld voor heling. Zij blijken af komstig te zijn uit het hele land. Uit de controle van de boekhou ding is gebleken dat de juweliers zaken minder gekochte juwelen inboekten dan in werkelijkheid werden gekocht. Twijfel aan noodzaak vuilverbrander GAVI DEN HAAG De nieuwbouw van de vuilverbranding op Ypen- burg (GAVI) komt op de tocht te staan. Het lijkt erop dat achter de schermen al aan alternatieve sce nario's wordt gewerkt of in ieder geval gewerkt gaat worden. Dit blijkt uit een geheime notitie, waarin tevens de vraag opgewor pen wordt of de GAVI eigenlijk nog wel nodig is. Door het Afval Overleg Orgaan (AOO) wordt i Tienjarenprogramma Uit een veretrouwelijke notitie blijkt dat ook de AOO de absolute noodzaak van de GAVI betwijfelt. Amerikanen weg uit 't Harde DEN HAAG Het be- sluit van het Ameri kaanse leger om 71 ba ses in Europa te sluiten betekent vrijwel zeker ook het einde van een communicatiecentrum in 't Harde. Eerder al werd bekend dat een dergelijke operationeel centrum in Hoek van Holland gesloten zal worden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie gaat het om kleine, ge specialiseerde bases, waar hooguit tien tot twaalf man werken. Britten akkoord met grotere rol Europarlement NOORDWIJK Groot-Brittanie heeft gisteren een belangrijke daan door in te stemmen met recht op sommige terreinen Europees Parlement. Welke dat zijn, moet later nog worden vastge steld. Dit gebeurde op de eerste dag van het conclaaf van EG-ministers van buiten landse zaken in Noordwijk die geheel aan de Europese Politieke Unie gewijd was. De ministers bogen zich over het jongste EPU-voorstel van het Neder landse voorzitterschap. Wat het Neder landse voorstel betreft, zou het Europese Parlement veto moeten krijgen over de wetgeving over de interne markt, on derzoek en ontwikkeling, communicatie en energie, een Europees transportnet werk en consumentenbescherming. Gisteren werd men het er min of meer over eens dat het Europees Parlement een grotere rol in het wetgevingsproces moet krijgen. Ook over de benoeming van de leden van de Europese Commis sie mag het EP meepraten. Die Com missie gaat terug van zeventien naar twaalf leden, één lid uit ieder land. De voorzitter van het Europees Parle ment, de Spanjaard Enrique Baron ontwerp-verdrag te bekaaid afko men. Als daar geen verandering in komt, zal hij het Europees Parlement voorstellen het verdrag te verwerpen. Rubberboom kan insuline maken LONDEN Britse onderzoekers hebben gis teren bekendgemaakt dat zij een manier heb ben gevonden om hevea-loten te injecteren met menselijk dna, waardoor rubberbomen ei witten gaan produceren die nu alleen in het menselijk lichaam gemaakt worden. Het gaat om eiwitten als insuline en eiwitten die de bloedstolling regelen. De stoffen zouden door de bomen samen met het rubber afgescheiden worden en naderhand uit de rubber geraffi neerd kunnen worden. De experimenten met de loten van de bomen werden gedaan door onderzoekers van de Polytechnische Hoge school van Hatfield ten noorden van Londen, in samenwerking met het Instituut voor On derzoek van Rubber in Malaysia. De onder zoekers vervyachten dat de technieken eind deze eeuw operationeel kunnen zijn. RAVAGE HUIS KOSTO EN MINISTERIE BIZA DEN HAAG De Revo lutionair Anti Racistische Actie (RaRa) heeft van morgen de bomaanslagen op het huis van staatsse cretaris Kosto van Justitie in Groot Schermer en op de afdeling communicatie van het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag opgeëist. Bij de aanslagen was er slechts materiële schade. Kosto en zijn vrouw werden op tijd door de politie in Groot-Schermer ge waarschuwd. In de tien pagi- Personeel van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) was van ochtend bezig met sporenonderzoek bij het huis van staatssecre taris Kosto in Groot-Schermer. foto: anp na's lange verklaring aan het Algemeen Nederlands Persbu reau ANP stelde de actiegroep met de aanslagen „een grens te willen stellen aan het asielbe leid dat mensen afschrijft, uit sluit en onmenselijkt. Een be leid met signatuur maar zon der smoel, gemaakt door loya le ambtebaren en politiek ver antwoordelijken". RaRa stelt met de aanslagen slechts mate riële schade te hebben willen toebrengen. „Dat blijkt ook uit de wijze van plaatsing en de keuze van het tijdstip," aldus de verklaring. De eerste mel ding van een mogelijke aan slag kwam om 03.01 uur bin nen bij de meldkamer in het districtsbureau van de Rijks politie in Alkmaar. De telefo nische mededeling luidde vol gens een woordvoerder: „Kos to, Groot-Schermer, dertig mi nuten". Een patrouillewagen van de politie reed daarop naar het huis van Kosto aan het Noordeinde in de Noord hollandse gemeente om de den te waarschuwen. Kort daarop vond de politie inderdaad bij een raam aan de achterzijde van het huis van Kosto een tas. Daaruit staken elektra-draden en een briefje danwel een enveloppe. De ravage op het dak van de tweede verdieping van het ministerie Omdat onduidelijk was wan neer de bom zou afgaan, be sloot de politie om omstreeks 03.45 uur van veilige afstand via de mobilofoon de meldka mer op de hoogte te stellen van de situatie. Technici van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) hadden om een beschrijving van de tas ge vraagd. Voordat er iets kon worden ondernomen volgde om 04.03 uur de explosie. De aanslag op de 2e etage van het ministerie van binnen landse zaken, op de afdeling communicatie, werd om rond 04.00 uur door een nog onbe kende telefonisch gemeld bij de brandweer in Den Haag. De mededeling luidde: „Bom, bom, bom, justitie, justitie, jus titie, vijf uur, vijf uur, vijf uur". De bom ontplofte echter op de gemelde tijd, kort voor 05.00 uur, op de 2e etage van het vlak naast Justitie gelegen ministerie van binnenlandse zaken. De schade was volgens een woordvoerder van de Haagse politie „aanzienlijk". „Gelukkig is de kracht van de ontploffing voornamelijk naar buiten gericht geweest. Er zijn veel ramen gesprongen en ook de schade aan de plafonds is groot". Hoe het mogelijk was dat explosieven het ministerie zijn binnengebracht, kon de woordvoerder niet zeggen. „Normaal gesproken is de be waking goed. Iedereen moet langs twee mensen van de be waking." Pagina 3: „Staat een bom ook in je verzekeringspo lis?" Anne Frank Stichting „moet agressiever" AMSTERDAM Het perso neel van de Anne Frank Stichting wil dat de directie het roer omgooit en zich actie ver opstelt over zaken als asielzoekers. De werknemers, gisteravond in een vergade ring bijeen, vinden dat de stichting zich te afzijdig heeft gehouden van de problemen rond asielzoekers in Duitsland en discussies daarover in Ne derland. Dat is volgens het personeel in strijd met de doel stellingen van de stichting. Het conflict tussen personeel en directie heeft zich dusdanig verscherpt dat de werknemers zouden dreigen met een ver trouwensbreuk. 10 WIJNEN 10RDWIJK Lord Car- igton is naar Joegoslavië rtrokken om te onderzoeken ït zin heeft een vredes- it van de EG naar dat te sturen. Bovendien zal ;uw vredesplan lan- besluit om Carrington en [gezant Henri Wijnandts te sturen werd gister- 1 genomen in Noordwijk, r de ministers van buiten- zaken van de EG voor |sciaal overleg bijeen zijn. rington, voorzitter van de egoslavië-conferentie, heeft In duidelijke boodschap mee kregen: het inzetten van een [I-vredesmacht kan alleen peuren op voorwaarde dat 1 duurzaam staakt-het-vu- p van de grond komt. (Wel het Joegoslavisch presi- ptschap - waarin alleen nog maar Servië en Montenegro zitting hebben -als Kroatië hebben om een vredesmacht gevraagd. Dat is verrassend, omdat Servië zich tot voorkort altijd krachtig tegen de komst van buitenlandse troepen heeft verzet. Centraal in het nieuwe vre desplan staat de vorming van beschermzones voor Serviërs in Kroatische gebieden. Inter nationale troepen zouden die gebieden moeten controleren. De BBC meldde vandaag dat ook de Servische president Slobodan Milosevic een nieuw vredesplan heeft opgesteld, dat hij in Londen wil bespreken. Milosevic zou zelfs de Kroati sche onafhankelijkheid willen erkennen. Verder komt het voorstel in grote lijnen over een met het plan dat Lord Carrington op zak heeft. Invallen bij bedrijven in Voorhout en Leiden LEIDERDORP Politie en fiscale opsporingsdiensten denken met de inbeslagname van de administraties van bouwbedrijven op 35 plaatsen in Zuid- en Noord-Holland, waaronder Leiden, Voorhout en Lisserbroek, een miljoenenfraude met belastinggeld op het spoor te zijn. Agenten van rijks- en gemeentepolitie, bij zondere opsporingsdiensten, het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor en de Dienst Arbeids Verhoudingen vielen gistermor gen verspreid over heel Zuid-Holland en in Noord-Holland tot aan de grens van Amsterdam de kantoren van bedrijven binnen. Zij worden ervan verdacht met zogenaamd G-geld te hebben ge sjoemeldgeblokkeerd geld dat bestemd is om afgedragen te wor den aan de belastingdienst en bedrijfsverenigingen. Het totaal bedrag waarmee gefraudeerd zou zijn loopt in de miljoenen gul dens. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. In het belang van het onderzoek doet de politie geen verdere mededelingen. Westlaridse kas op het binnenhof Een originele Westlandse kas met een afmewting van 6x6 meter heeft vandaag een plaats gevonden op het Binnenhof. In die kas ontving het actiecomité tot 'Behoud van Wateringen' vanmiddag leden van de vaste kamercommissie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening om hun het boekje 'Een winter van Streken en Steken' te overhandigen. Hierin zijn alle acties verzameld die het Westland in twintig jaar heeft ondernomen om aandacht te vragen voor het bedreigde kassengebied. foto: milan konvalinka TWEEDE KAMER: L Terwijl minister Van den Broek liever ziet dat het meisje Olga Bondarenko uit Minsk naar Nederland komt en de Tweede Kamer het liefst het naadje van de kous wil weten van de affaire Bosio, liggen de Rotterdammers nu al wakker van de vliegtuigen die ze straks liever niet zien komen en gaan op New Rotterdam Airport. Misschien slapen ze toch nog beter dan de Zutphenaar die dat pakje openmaakte waarvoor hij 325 gulden moest betalen en waarvoor hij liever iets anders had gehad dan de luchtballonnetjes die er nu in zaten. Nee, dan veel liever dat geld - minus 26 gulden - be steed aan een jaar lang de Leidse Courant. Gewoon te beta len via bank en giro. Ook al legt de minister van justitie lie ver beslag op het loon. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. I Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. I Daarna wil ik betalen per: I maand f. 25,70 (met automatische betaling) I kwartaal f. 78,60 «rechtshof wijst wrakingsvoordracht af jEUWARDEN Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de ikingsvoordracht afgewezen. Advocaten van de 125 krakers li het Groningse Wolters-Noordhoffcomplex verweten raads- pn in de hoger beroepszaak partijdigheid, maar het hof bleek Imening niet toegedaan. Na schorsing van de zitting wordt de fchtszaak van 15 van de 125 krakers hervat. Ook vandaag Fordt het publiek en de gedaagden gefouilleerd. DEN HAAG De meer derheid van de Tweede Kamer heeft er geen be zwaar tegen als organisa ties of bedrijven in be paalde situaties geld moeten betalen voor het inroepen van politiehulp. Het gaat daarbij vooral om werkzaamheden die een extra belasting voor de politie vormen en die naast een algemeen be lang ook een particulier belang dienen. Te denken is aan het begelei den van gevaarlijke transpor ten, het handhaven van de orde rond een voetbalstadion of het assisteren bij grote ma nifestaties, bijvoorbeeld pop concerten. Het kabinet vindt dat in dit soort situaties het zo geheten 'profijtbeginsel' kan. worden toegepast, met andere woorden: er moet een bijdrage betaald worden voor verleen de diensten. D66 vindt het onderwerp be spreekbaar, maar wil dat er eerst meer duidelijkheid komt over de vraag welke politie kosten wel en welke niet kun nen worden doorberekend aan de burgers. De VVD voelt bit ter weinig voor het idee. al thans niet als het gaat om 'klassieke politietaken'. „Het behoort tot de normale taak van de politie om de openbare orde en veiligheid te handha ven en burgers in nood te hel pen. Het zou absurd zijn als burgers daarvoor moesten gaan betalen", betoogde het li berale kamerlid Dijkstal. Hij zei zich wel te kunnen voorstellen dat de politie een financiële bijdrage vraagt voor werkzaamheden die niét tot de normale politietaak behoren, zoals administratieve hulp bij verzekeringskwesties of het bewaken van bepaalde gebou wen. Het kabinet vindt echter dat juist dit soort taken voort aan aan particuliere instanties moeten worden uitbesteed. Zo moet bijvoorbeeld een voetbal club tijdens een wedstrijd zelf zorg dragen voor de veiligheid binnen het stadion. Ook is het volgens het kabinet denkbaar dat wie een demonstratie wil houden, daar pas toestemming voor krijgt als er gezorgd wordt voor een eigen orde dienst. I Dhr/Mevr: j Straat: Voorl: I Postcode/Plaats: Dales (binnen landse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) willen de mogelijk heid om bepaalde politiekosten in rekening te brengen opne men in de op stapel staande nieuwe Politiewet. In die wet zal ook een standaardtarief worden opgenomen. Het is volgens Dales ter beoordeling aan de korpschefs en de bur gemeesters in welke gevallen een financiële bijdrage zal worden gevraagd. Deze bon opsturen in e: - zonder posLzegel - nai Leidse Courant, Antwoc 2501 VC Den Haag I Of bel 071-313 67- I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1