LEIDEN OMGEVING £elf s de bomen a jn ingetekend yJ t n lewoners krijgen parkeerplaatsen in de binnenstad Ccidóc Sou/tont iL» fliH PJIL1™ *'JJ Verkeer rond station jarenlang chaotisch ALLERLEI(DS) Een cadeau van formaat laicise öomant DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 Motorrijder geschept LEIDEN Een ■jarige motorrij der uit Leiden is gistermiddag met nekletsel overge bracht naar het AZL nadat hij op de Hoge Rijndijk was aangereden door een 29-jarige Leidse automobi liste. De vrouw verzuimde voor rang te verlenen. Engelse toeriste vast in Leiden LEIDEN Een 21-jarige berooide toeriste uit Engeland krijgt al sinds zaterdag haar maaltijden op het poli tiebureau aan de Langegracht. Het daar ondergebrachte bureau slacht offerhulp schoot de vrouw te hulp nadat een zakkenroller de vrouw had beroofd van de 500 gulden die ze had gespaard voor de terugreis. De vrouw blijft noodgedwongen nog wat langer in Nederland. Met de re derij wordt gepraat over een rege ling om de vrouw alsnog bijtijds naar haar land te laten terugkeren. Fietser aan hoofd gewond LISSE Een 68-jarige fietser uit Voorhout is gistermiddag rond half zes in Lisse gewond geraakt na een aanrijding met een auto. De fietser wilde vanaf de Leidsevaart de kruising met de Delfweg oversteken. Een 27- jarige automobiliste uit Noord- wijk verwachtte dat de fietser zou stoppen. De Voorhouter reed echter toch door, waardoor een aanrijding niet meer kon wor den voorkomen. De fietser is met een hoofdwond per ambu lance overgebracht naar het AZL. Vrouw raakt been kwijt AARLANDERVEEN Een 51-jarige vrouw uit Alphen is gisteren met grote spoed met een afgereden onderbeen naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht. De vrouw, die op haar brom mer over de Dorpsstraat in Aarianderveen reed, verzuim de voorrang te verlenen aan een automobilist uit Nieuw koop die op hetzelfde moment de voorrangskruising met de Nieuwkoopseweg Plakkers opgepakt LEIDEN Drie Hagenaars en een Leidenaar van 19 en 20 jaar oud zijn afgelopen nacht op gepakt op de Haar lemmerstraat. Het viertal liep met em mers lijm. kwasten en posters van Sem- pre Crescendo rond om die in de bin nenstad op te plak ken. De spullen zijn in beslag genomen. Politie jaagt met groot aantal auto's met succes op autodief ALPHEN AAN DEN RIJN De rijkspolitie van Schiphol, de politie van de Haarlem mermeer. Amsterdam en Al phen hebben gisteren met een groot aantal wagens suc cesvol jacht gemaakt op een voortvluchtige autodief. De dief, een 24-jarige Amster dammer, was vanuit de hoofd stad naar Schiphol gevlucht, ramde daar een politiewagen, scheurde er vandoor richting Al phen en reed daar op de Eisen- howerlaan tegen een boom. Een Alphense agent kon de man uit eindelijk grijpen op de Manden- vlechter. De man, die te veel ge dronken had, bekende meteen. De auto was zo zwaar beschadigd dat hij moest worden wegge sleept. IER PARTNERS SAMEN IN PLAN rvolg van voorpagina) loor IUD0LF KLEUN 31J 1IDEN Het plan voor Leidse stationsgebied nmiddels tot in alle de- uitgewerkt. „Zelfs de ikken waar de bomen het groen moeten ko- in zijn ingetekend. In laatste fase is een heel ïulatiespel uitgevoerd na te gaan of het bus- tion wel voldoende ca- iteit heeft om twee Br zoveel bussen als nu kunnen verwerken, he- ïaal volgens het open vervoerplan OV al twee", aldus wet- ïder Van Rij. project, is in nauwe samen- rking tussen gemeente, orwegen, NZH en Acade- ch Ziekenhuis Leiden ont- keld. De vier partners pre- eerden het vandaag dan gezamenlijk. Ook de subsi- aanvraag bij het rijk wordt de vier partners gedaan, kosten van 140 miljoen oen betrekking op de dskant, inclusief de Ter- f-tunnel voor bussen. Het L zorgt zelf voor de ont- ';eling op zijn terrein. De r van het geheel vergt on eer vijf jaar en moet in beginnen. Tot 1998 is het insgebied dan één grote tvput. ,,De situatie waar ie- wethouder van civiele werken van droomt", zegt Van Rij wat lacherig. Busstation De stedebouwkundige opzet van het plan is ontworpen door architect H. Reinders die ook het nieuwe Leidse station ontwierp dat inmiddels in aan bouw is. Of Reinders ook voor de verdere uitwerking van de plannen kan worden ingescha keld is nog niet zeker. Het ontwerp van het station is inmiddels ook iets aangepast. Een deel van de boogvormige voorkant van het NS-station sluit aan op het busstation. Een gedeelte waar oorspron kelijk winkeltjes waren ge pland wordt nu ingeruimd als gemeenschappelijke restaura tie voor bus- en treinpassa- giers. De ruimte voor de bus sen wordt veel groter dan nu en strekt zich uit tot voor het belastingkantoor, waar nu de aansluiting is met de Plesman- laan. Voor de bussen wordt verder de Terweetunnel, on der het spoor door naar het Academisch Ziekenhuis aan gelegd. Het gebied voor het station is gereserveerd voor voetgan gers. Voor en achter het sta tion komen vier torens. Eén, mogelijk twee daarvan wor den gereserveerd voor wonin gen, hetgeen ten goede komt aan de sociale veiligheid. De kantoortorens omvatten elk 16.000 vierkante meter opper vlak. Dat moet een impuls ge ven aan de werkgelegenheid. Van Rij verwacht door de uit stekende lokatie geen proble men om de kantoren vol te krijgen. Behalve de kantoren moet ook het Medipark, dat ook woningen omvat, op het AZL-terrein voor hoogwaardi ge werkgelegenheid zorgen. Oost - west verbinding Met de bouw van de tunnels onder het plein moet een ein de komen aan de moeizame oost-west-verbinding door de stad Leiden. „Dat is ook iets dat voor de hele regio van be lang is", aldus Van Rij. De af wikkeling van het verkeer van en naar de stad is de afge lopen jaren onderwerp van he vige discussie geweest. Aan vankelijk zou dat via de nu nog rustige Marislaan gebeu ren. Bewonersprotest resul teerde in een U-bocht-con- structie. Hoewel onder andere de Kamer van Koophandel zich daar weer tegen verzette, verwacht Van Rij nu wel steun uit die hoek voor het to tale project. Alle vier de partners in het geheel dragen de zorg voor hun eigen gebied. Het bussta tion dat tien miljoen gulden kost wordt gezamenlijk bekos tigd. Het Academisch Zieken huis zorgt op zijn beurt voor de aanleg van de nieuwe Dar- winweg gedoopte weg over zijn terrein. Met die eendrach tigheid lijken problemen uit het verleden te zijn opgelost. De toenmalige wethouder M. van der Molen kwam ruim twee jaar geleden nog in bot- sting met het AZL-bestuur over de inbreng van het zie kenhuis. Van Rij: „Er is sinds dien heel veel intensief over leg geweest. We zitten nu op één lijn". TEKENING: GEMEENTE LEIDEN BODEM STATIONSPLEIN LICHT VERVUILD LEIDEN Noodwegen over het terrein van het Academisch Ziekenhuis en door het Bioscience Park moeten tijdens de bouw van de stationstun nels een oplossing bieden voor de onvermijdelijke verkeersproblemen. Maar zolang er wordt gebouwd, is de kans op een ver keerschaos groot, zo er kent wethouder T. van Rij. Om die problemen te beper ken is nu al onderzocht hoe de bouw van de grote doorgaande tunnel zo snel mogelijk kan gebeuren. Hoewel dat duurder uitpakt is het volgens Van Rij mogelijk de aanleg van die tunnel binnen drie jaar te kla ren. In deze opzet kost alleen de tunnel al 75 miljoen gulden. De inrichting van het hele ge bied, inclusief de bouw van de kantoor- en woontorens zal vijf jaar vergen. Tijdens de bouw van de tunnel moeten de funderingen voor de torens al worden gelegd. Als de tunnel gereed is volgt de afbouw. Als in 1993 kan worden begonnen, zit het mammoetkarwei er in 1998 op. Inmiddels is al gebleken dat de grond van het stationster rein licht verontreinigd is. Oorzaak is het feit dat het ter rein in een grijs verleden, is gebruikt als goederenemplace ment. Volgens Van Rij is de vervuiling niet bedreigend voor de volksgezondheid. „Het is allemaal niet problematisch maar de grond moet wel wor den afgevoerd. Dat brengt ex tra kosten met zich mee". Kosten van project kunnen oplopen tot 190 miljoen LEIDEN De kosten van het stationsproject mogen dan zijn geraamd op 140 miljoen gulden, zelfs zon der tegenslagen kunnen ze gemakkelijk tot 190 miljoen gulden oplopen. Dat is onder andere afhanke lijk van de vraag dat, als het rijk over de brug komt met subsidies, hoe snel dat gebeurt. Vergt dat veel tijd en moet Leiden de zaak eerst financie ren, dan zorgt alleen al de ren te voor deze stijging. Het liefst zou wethouder Van Rij zien dat gedurende de bouw steeds bedragen beschikbaar komen. Hij heeft er goede hoop op dat al in 1993 bedragen op de be groting van Verkeer en Wa terstaat worden opgenomen. De gemeente voert daarvoor al geruime tijd een lobby bij Tweede Kamer en ministerie. De gemeente Leiden brengt zelf dertig miljoen gulden in. Eerder was afgesproken dat er niet meer dan 15 miljoen gul den zelf zou worden opge bracht. Die beperking leidde zelfs tot een breuk tussen de PvdA-raadsfractie en de toen malige wethouder M. van der Molen. Dat er nu sprake is van 30 miljoen gulden hangt sa men met het feit dat ook de opbrengst van de onroerend goedbelasting van de te bou wen torens in de begroting is betrokken. De planning heeft tot nu toe al een ton gekost, schat Van Rii. Alleen al het 'simulatiespel' om na te gaan of het bussta tion voldoende capaciteit krijgt kostte 20.000 gulden. arnaval elf over elf op de Ie van de elfde is leren traditioneel carnavalseizoen er geopend. Voor Leidse carnavals- eniging De Hut- itten gebeurde dat ditioneel bij het ildje van Cornelis ipensz aan de nmenschansweg. nsprins Antonius irinses Tineke, de isegarde en de 1 van elf waren middelpunt van plechtigheid die der gepaard ging muziek, hutspot vuurwerk. Komen- zaterdag vieren de Ispotten hun tradi- lele Prinsenbal in Antoniusclubhuis. wordt ook dui- jk wie de nieuwe s is die komend over de Sleutel- regeert. FOTO: WIM VAN Jf fe - V Leids Studiefonds wordt opgeheven LEIDEN Het Leids Studie fonds wordt opgeheven. De ac tiviteiten worden overgeno men door de gemeentelijke so ciale dienst. Reden voor het opheffen van het in 1946 opge richte fonds zijn wijzigingen in de regelingen voor studiefi nancieringen en het verdwij nen van het provinciale stu diefonds. Het Leidse fonds gaf onder andere aanvullingen op de provinciale uitkeringen. Door wetsveranderingen zijn er bovendien meer mogelijk heden om met behoud van uit kering opleidingen te volgen. Schuttersveld In het speeltuingebouwtje aan de Maredijk wordt op woensdag 13 november een informatie-avond gehouden over het bouwplan aan het Schuttersveld. Er komen 135 meergezinswoningen en ze ven eengezinswoningen. Me dewerkers van de gemeente geven uitleg over aard en omvang en over de procedu re Aanvang om 20.00 uur. Suikerziekte De problemen met het injec teren van insuline door sui kerpatiënten zijn vanavond onderwerp van een bijeen komst van de Diabetes Vere niging. Die wordt gehouden in de aula van gebouw 50 van het Academisch Zieken huis Leiden aan de Wasse- naarseweg d. Verpleegkun dige Janny Poelman spreekt vanaf 20.00 uur. Feest De Pieterskerk is zaterdag het decor voor een nieuw evenement: Galiada '91. Met bars en terrasjes, verschil lende podia en muziek, bal let en show hoopt de organi satie een gat in de markt te hebben ontdekt. Naast alle live-entertainment wordt ook een expositie rond jazz ingericht, met jazzposters en foto's van Glenn Miller. De kaartjes kosten twintig gul den en zijn te koop bij de VVV aan het Stationsplein, en bij Teun Fielemon, Be vrijdingsplein 1 Forse buit bij inbraken LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Donsvlinder is gisternacht vooral apparatuur buitgemaakt. De dieven namen de stereo, een videorecorder, automatiseringsapparatuur, een cd- speler, zilveren besték, sieraden en 300 gulden aan contanten mee. Om binnen te komen werd de achterdeur opengebroken. In dezelfde nacht werd de kelderbox van een woning aan de Havikshorst leeggehaald. Alle kerstspullen werden meegeno men, evenals de grasmaaier, een campingwasmachine en een schilderij. MtlEVEN FORS VERHOOGD ■mH IDEN De beschikba- parkeerplaatsen in de inenstad zullen voort- i voornamelijk bestemd i voor de bewoners. Be- ïkers worden zo veel 'gelijk uit de binnen- d geweerd, onder meer or invoering van hoge rkeertarieven bij meters bevordering van het 2 bruik van de parkeer- [es aan de Ir. Dries- straat en de St. Joris- eg. ar staat tegenover dat er belangrijke sluis wordt 'gebracht bij de aanvraag een parkeervergunning: •kaarthouders komen niet meer voor een vergunning in aanmerking. Onder die laatste groep vallen studenten die een basisbeurs en dus een OV- kaart hebben, en in de nabije toekomst (rijks-)ambtenaren. Bovendien wordt de parkeer vergunning duurder: die kost nu nog 180 gulden en gaat om hoog naar 240 gulden. Deze maatregelen moeten tot gevolg hebben dat het aantal afgege ven vergunningen in de wij ken enigszins in evenwicht komt met het aantal beschik bare parkeerplaatsen voor vergunninghouders. Aanvan kelijk was het college ook van plan om een leeftijdsgrens te verbinden aan de aanvraag van een parkeervergunning 27 jaarmaar hierdoor zou den werkende jongeren one venredig sterk worden bena deeld. Deze voorstellen zijn ver woord in de nieuwe parkeer regulering, zoals, die door het college van B en W werd vast gesteld. Tot nu toe bleek voor al dat in de Pieterswijk, Pan- cras-West en De Camp meer vergunningen waren afgege ven dan er plaatsen beschik baar waren. De gemeente zag met lede ogen toe hoe op don derdagavond en op zaterdagen zo'n dertig procent van de De- taalde parkeerplaatsen werd bezet door vergunninghouders. Hierdoor loopt de dienst par keerbeheer een aanzienlijk be drag aan parkeergeld mis. Sociale veiligheid Om bezoekers van de Leidse binnenstad naar de parkeerga rages te krijgen, wordt de be wegwijzering verbeterd, ter wijl ook gewerkt zal worden aan de routing, de inrichting en de sociale veiligheid in de garages. Daarnaast worden de parkeertarieven bij de meters in de binnenstad fors opge trokken: 2,50 per uur met een maximum van twee uur. Deze hoge tarieven zullen worden gehanteerd tussen het Rapenburg, Oude Singel en Hooigracht. Daaromheen wordt een ring aangelegd waar langer en goedkoper ƒ1,50 per uurkan worden geparkeerd. Het parkeerrestrictiegebied wordt bovendien fors uitge breid en beslaat straks het ge bied van Herengracht tot en met Rapenburg en van Oude Singel/Oude Vest tot en met de Jan van Houtkade/Boisot- kade. In een later stadium, naar verwachting 1993/1994, kan de rest van de Academie- wijk, de Oude Morsch en Noordvest erbij worden ge trokken. Vanaf 1995 zou ook het parkeren in het Stations- kwartier, de Maredijkbuurt, het Schuttersveld en omge ving en Levendaal-Oost aan banden kunnen worden ge legd. Voor alle uitbreidingen en aanpassingen wordt een kre diet van 1,1 miljoen gulden ge vraagd. De exploitatiekosten van de uitbreiding bedragen 700.000 gulden. Daar staan, in het eerste jaar, extra opbreng sten voor een bedrag van 962.000 gulden tegenover. Hier is echter wel al 270.000 gulden extra opbrengst van de fiscali sering van de parkeerboetes in meegenomen. Zonder deze ex tra inkomsten moet 10.000 gul den worden toegelegd. De her inrichting van het gebied extra parkeerautomaten en - meters vergt nog eens 418.000 gulden, terwijl hier wordt gehoopt op extra in komsten van 528.000 gulden, voornamelijk door de forse ta riefsverhoging. Uiteindelijk hoopt het college na de opera tie op een positief saldo van 372.000 gulden uit te komen. Volgens de nota moet dit be drag absoluut worden gehaald. Lukt dat niet, dan kan bij voorbeeld de Beestenmarkt niet worden omgebouwd tot een wat stijlvoller plein dan het nu is: door het wegvallen van parkeerplaatsen zou de stad teveel parkeergeld mislo pen. De presentatie van de Leidse Parkeernota werd overigens perfect getimed: gisteren pre senteerde ook minister May- Weggen (verkeer) hèèr Par keernota. De Leidse versie sluit er naadloos op aan: ook de minister richt zich op het ontmoedigen van gratis lang- parkeren, met name in bin nensteden, terwijl ook zij het betaald kortparkeren wil be vorderen. Alle initiatieven laat zij over aan de gemeenten, omdat ze vindt dat het par keerbeleid in de eerste plaats gemeentelijk beleid is. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: I Straat:_J Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordbook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Voorl.: I Postcode/plaats: Telefoon:(voor contro Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 Q kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Postcode/plaats:I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9