Jeltsin struikelt over T s jets jen-Ingoezië Computer verraadt fraude journalisten Parlement Israël tegen onderhandelingen Golan BUITENLAND Vijftien naanden cel voor Duitse neo-nazi s (Croatië smeekt om hulpgoederen voor belegerde steden ïn (APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN ïerluf 1991 leidtm Qowumt DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 Nieuwe aanklachten :egen Marcos-familie icht [Ai ,NILA De Filipijnse justitie heeft andaag 17 nieuwe aanklachten inge- ing vaj l'enc* teêen Irnelda Marcos, de vrouw - "an de vroegere dictator Ferdinand larcos, die in ballingschap is overleden, melda Marcos keerde vorige week naar e^neei 'e Eilipijnen terug. In de aanklacht waaroi vor<^t samen met haar kinderen be- e met chuldigd van het overtreden van voor- terstof chriften van de centrale bank door ille- Jrotere!33^ miljoen dollar (bijna 720 mil- directf"en gulden) het land uit te brengen en rivier 'P rekeningen van tien Zwitserse en deel wee Amerikaanse banken te zetten. Te- !en ^aar beide dochters, Irene en Imee, ijn ieder 15 aanklachten ingediend en egen haar zoon Ferdinand, alias Bong ong Marcos, 12 aanklachten. Doden op Oost-Timor na ingrijpen leger JAKARTA Verscheidene mensen zijn gedood in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, toen het Indonesische leger het vuur opende op een rouwstoet. Hoe veel doden en gewonden er zijn gevallen is niet bekend. Maar het zou zeker om tientallen mensen gaan. Volgens een diplomaat was de rouwstoet onderweg om de dood te herdenken van een Oosttimo- rese man die twee weken gele den werd gedood bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van Indonesisch bestuur in dit deel van het eiland, dat in 1975 door Indonesië werd bezet en een jaar later werd geannexeerd. Gewapend met borden en posters protesteren Amerikanen voor de deur van een tv-station in New Orleans, waar de republikeinse gouverneurskandidaat David Duke in een show optrad. Duke's kandidatuur is omstreden vanwege zijn sympathieën voor extreem rechtse organisaties en zijn Ku Klux Klan verleden. foto: ap Vliegtuig stort neer op Braziliaanse stad RIO DE JANEIRO Een verkeers vliegtuig is gisteren brandend neerge stort op een plein in de Braziliaanse stad Recife. De vijftien inzittenden zijn daar bij om het leven gekomen, evenals twee mensen die zich op het plein bevonden. Het toestel van luchtvaartmaatschappij Nordeste stortte neer vijf minuten nadat het met bestemming Maceio was opge stegen van het vliegveld van Recife. Het vliegtuig kwam gedeeltelijk neer op een huis. De twee bewoners moesten met ernstige brandwonden worden overge bracht naar een ziekenhuis. Het toestel raakte toen het neerstortte een elektri sche leiding, waardoor een groot gebied zonder stroom kwam te zitten. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Baker: grotere rol voor Japan TOKYO De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker heeft Japan gisteren ge vraagd een grotere rol te spelen in de interna tionale politiek en verantwoordelijkheden te nemen die overeenkomen met zijn positie van economische wereldmacht. Volgens Baker heeft de Japanse bijdrage aan oplossingen van internationale kwesties tot dusverre groten deels bestaan uit wat hij chequeboek-diplomatie noemde. Hij wil dat Japan een actievere rol gaat spelen in het politieke debat, met name waar het Oost-Azië betreft. In een rede voor het Instituut voor Internationale Betrekkingen in Tokyo zei Baker dat het tijd is dat de VS, de Sovjetunie, China en Japan nauwer gaan sa menwerken om de spanning tussen Noord- en Zuid-Korea te verminderen. irt ïth IONN De rechtbank in et Oostduitse Zittau heeft J* cht neo-nazi's tot gevan- projec [enisstraf fen van maxi- minali naai vijftien maanden ren uferoordeeld. ject ibuurt !en aantal verdachten kreeg ojectle en voorwaardelijke straf op- elegd. De verdachten had- en op Hemelvaartsdag van de H lit jaar in Zittau een tehuis ch< iangevallen waarin kinderen Vier at de buurt van het door een Ha itoomongeluk getroffen 'sjernobyl vakantie mochten ieren. De daders hadden tenen door de ruiten van js, een jet tehuis gegooid. Ze had- - van|en de Hitlergroet gebracht "it n „Auslönder raus" geroe- u^Se en. Twee van de kinderen ten 'en*en êewond- ar zeker zo belangrijk itte de openbare aankla- er de mentale schade die de sgebo#inberen door de brute over- ral hebben geleden. Hij had :affen tot maximaal twee ir en drie maanden geëist, boi e overvallers zijn 18 tot 34 lar oud. Volgens hun verde- selijke igers zijn ze het slachtoffer iop o] an hun uitzichtloze maat- wijki happelijke omgeving; geen echte erk, geen perspectief. En sticlius zoeken jongeren een uit- leyeg in het geweld. Maar die ergoelijking wenste de om 1 rcchter niet te accepteren. *e Pfllitie-agenten die op die be- 'hthcs mste avond patrouille re- ae den, gaven voor de recht- f m,ee bank toe dat ze niet ingegre- ,e£lJ ten hadden. Mede uit angst en on "oor een mass£de slachtpartij, reren raa^s ze verklaarden. A uitspraak van de rechter n Zittau is mogelijk trend- ende attend voor toekomstige irocessen, waarin neo-nazi's or erecht moeten staan op be- chuldiging van geweld, wijze luisvredebreuk en mishan dooi leling. De justitie in Dresden van n leeft tot nu toe elf aanklach- projei en gereed tegen rechts-radi- at hei ajen jjg betrokken zijn ge- onn( ,eest by dg ernstige onlusten sbesii egen asielzoekers in het 0g 0 lostduitse Hoyerswerda. t bii ^aar omdat de bevolking liet nauwelijks meewerkt Wachtön n ^et onderzoek is het voor de o ustitie moeilijk bewijzen te iis. inden. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Russische president Jeltsin is door zijn parlement aangeval len om datgene wat hij Sovjet-president Michail Gorbatsjov vroeger ver weet: het dreigen met ge weld tegen opstandige deelrepublieken. Om hem gezichtsverlies te be sparen stemden de afgevaar digden wel in met Jeltsins analyse over het gevaar van de afscheiding van Tsjetsjen- Ingoezië voor de Kaukasus. Sommigen stelden dat de pre sident was misleid door enkele van zijn adviseurs, met name Sergej Sjachraj die het decreet had opgesteld en vice-presi dent Aleksandr Roetskoj. Een parlementaire onderzoekscom missie moet nu vaststellen wie verantwoordelijk is voor Jelt sins uitglijer. Met zijn besluit van vrijdag om de noodtoestand in de re publiek uit te roepen en er troepen heen te sturen, wilde Jeltsin voorkomen dat de Tsjetsjeense leider, generaal Dzjochar Doedajev, de macht in de republiek over zou ne men. Doedajev werd vorige week tot president gekozen in verkiezingen die door Moskou niet zijn erkend. Rusland eist het herstel van de vorige rege ring en het parlement, dat door Doedajevs Tsjetsieens Na tionaal Congres wera ontbon den. Al snel was gebleken dat Jelt sins decreet een dode letter zou blijven. In strijd met de bevelen uit Moskou was Doe dajev niet gearresteerd. De versterkingen die de Russische KGB en MVD (ministerie van binnenlandse zaken) naar Grozny hadden gestuurd om de orde te herstellen moesten zich onverrichterzake terug trekken. Het Russische parlement wil de crisis in de opstandige repu bliek oplossen met „politieke middelen" en „zonder speciale maatregelen". Daartoe moet een Russische delegatie onder handelingen aangaan met „alle politieke krachten van de republiek Tsjetsjen-Ingoezië". Verder is voorgesteld strenge controles langs de grenzen in te stellen om de leverantie van wapens te voorkomen. In het centrum van Grozny, de hoofdstad van Tsjetsjen-In goezië, begroetten duizenden aanhangers van Doedajev het besluit van het Russische par lement met gejubel en schoten in de lucht. „Als gezond ver stand triomfeert, is dat natuur lijk goed nieuws. Dat betekent dat er valt te praten", zei Daoed Achmadov, een naaste medewerker van Doedajev. De generaal zelf toonde zich tevreden maar wantrouwend: „We vertrouwen de situatie niet. We zijn natuurlijk ver plicht onze capaciteit te hand haven voor de verdediging van de belangen van de repu bliek, haar grenzen en territo riale integriteit". Volgens hem hebben 300.000 mannen, op een totale bevolking van 1,3 miljoen in de republiek, zich aangemeld voor dienstplicht. lp ZAGREB De Kroati sche minister van volks- jezondheid Andrija He irang heeft gevraagd om ïulpgoederen voor Vuko- 'ar, Dubrovnik en Slunj. n Vukovar, dat al 72 da len wordt belegerd en be schoten, sterven „15.000 nensen van de honger, nfecties, vuil water, ge- irek aan bloed en medi anen", schreef Hebrang listeren in een brief aan ninister Van den Broek en de regeringsleiders van alle NAVO-landen. Wekelijks zouden er onder be scherming van de EG-waarne- mers internationale hulptran sporten naar deze steden moeten worden georganiseerd, stelt Hebrang voor, want „het is een kwestie van leven en dood". De speciale VN-gezant voor Joegoslavië, de Ameri kaan Cyrus Vance, zei gisteren dat er nu 420.000 vluchtelin gen in Joegoslavië zijn, exclu sief het aantal dat de grens is overgegaan. Het besluit van de EG econo mische sancties te treffen te gen Joegoslavië heeft tot nu toe weinig of geen invloed ge had op de strijd. Verscheidene landen, waaronder Canada en de Verenigde Staten, hebben zich aangesloten bij de sancties en de Sovjetunie overweegt zich aan te sluiten bij een mo gelijk olie-embargo. De VN- ambassadeurs van Groot-Brit- tannië, België en Frankrijk overleggen momenteel met le den van de VN-Veiligheids- raad over een resolutie voor een totaal olie-embargo gericht tegen het federale leger en de Servische milities. Het federale leger voerde ook gisteren hevige aanvallen uit op Dubrovnik. Zowel de land macht als de luchtmacht wa ren betrokken bij de beschie tingen, waardoor brand uit brak in gebouwen vlak bij het historische centrum van de stad. Volgens radio Zagreb zijn gis teren bij de gevechten in Kroatië zeker 24 doden geval len. Ook op andere fronten in Kroatië, wordt nog steeds fel gevochten. Nenad Canak, de voorzitter van de sociaal-democratische partij in de Servische provin cie Vojvodina en uitgesproken tegenstander van de burger oorlog, is volgens journalisten in Belgrado gearresteerd en naar het front gestuurd. Tij dens zijn arrestatie werd aan Canak een oproep van het le ger uitgereikt en daarna werd hij meteen naar het gevechts- gebied in Kroatië gebracht. Canak heeft naam gemaakt door zijn scherpe kritiek op de oorlogskoers van de Servische leiding. staatsburgerschap de ti )N992 - De beide schipbreukelingen worden aan boord van de .Zephir" nogal koel ontvangen en eerst duchtig aan de tand ge- de foeld door kapitein Barker. Ja, van het vergaan van de „Dol- (hynM heeft hij gehoord en het relaas van de twee mannen klopt, ital a,Goed", zegt hij, „ik zal jullie meenemen, maar je zult de handen "it de mouwen moeten steken, want luiwammesen kan ik aan boord niet gebruiken. „Uit de slapkist worden de mannen aange kleed. „Jullie hadden beter op dat eiland kunnen blijven...", zegt één der matrozen. „Hoezo?" vraagt Kees Touw. „Dat zul je gauw genoeg merken", is het antwoord; „kapitein Barker is nog van het oude stempel. Een slavendrijver, dèt is-ie. En de opperstuur man Lynx doet niet voor 'm onder, 't Is hier een hel aan boord". TORONTO De Canadese regering heeft nazi-collabora teur Jacob Luitjens het Cana dese staatsburgerschap ontno men en zal een procedure in gang zetten om de 72-jarige professor uit te wijzen naar Nederland, zijn oorspronkelij ke vaderland. De beslissing is genomen nadat de regering tot de conclusie was gekomen dat Luitjens in 1971 op valse gronden het staatsburgerschap heeft ver kregen. Tot diezelfde conclusie was vorige maand een Cana dese rechter al gekomen. Luit jens verzweeg indertijd tegen over de Canadese autoriteiten dat hij in 1948 in Nederland bij verstek tot levenslang werd veroordeeld wegens collabora tie met de nazi's. Een rabbi in Jeruzalem zegent de Zuidafrikaanse president De Klerk. JERUZALEM Zowel vertegenwoordigers van de Israëlische Arbeiders partij (oppositie) als leden van de regeringspartijen hebben gisteren in het parlement een resolutie gesteund die de regering verbiedt om met Syrië te onderhandelen over te ruggave van de Golan. In de resolutie, die met 26 te gen 12 stemmen werd aange nomen, wordt daarnaast opge roepen tot verdere kolonise ring van de Golan-Hoogte. Momenteel wonen er 18.000 Is raëlische kolonisten in het Sy rische gebied dat in 1967 door het Israëlische leger werd be zet en in 1981 werd geanne xeerd. Syrië heeft de terugga ve van de Golan-Hoogte als voorwaarde gesteld voor voortzetting van de onderhan delingen. Leden van de oppo sitie in de Knesset onthulden dat de regering van plan is volgend jaar meer dan een derde van de nieuwbouw in de bezette gebieden te realiseren. Dit jaar en de afgelopen jaren werd slechts zestien procent van de nieuwbouw in bezet gebied gepland. Tegenover de Zuidafrikaanse president F. W. de Klerk zei premier Yitzhak Shamir giste ren dat Israël de bezette gebie den niet zal prijsgeven, omdat de joodse staat de ruimte nodig heeft. Het was voor de eerste maal dat Shamir openlijk het argument van ruimtegebrek gebruikte om de voortdurende ezetting van Arabische gebie den te rechtvaardigen. Israël kan de bezette gebieden niet ontruimen want „de Israëli sche afmetingen zijn klein" en „wij hebben behoefte aan een minimale ruimte", aldus Sha mir. „In dit kleine gebied is er geen plaats voor twee staten, en daarom zal er hier geen Palestijnse staat worden geves tigd". Eerder gebruikte de pre mier steevast het argument dat de bezette gebieden niet kunnen worden teruggegeven aan de Arabieren, omdat de gebieden deel uitmaken van het Bijbelse 'Land van Israël'. Ondanks de klaarblijkelijk harde opstelling van de pre mier en het parlement zijn Shamir en andere Israëlische leiders optimistisch over de voortzetting van het vredes overleg. Palestijnse leiders, on der wie Hanan Ashrawi, waar schuwden evenwel dat de bila terale besprekingen niet wor den hervat, tenzij Israël de voortdurende en systematische kolonisering van de bezette gebieden staakt. Shamir begint donderdag aan een bezoek aan de Verenigde Staten. De pre mier verwacht dat dan een da tum wordt bepaald voor her vatting van de onderhandelin gen. Er zijn verschillende manieren om de tijd door te komen, als je wacht op het vertrek van je vliegtuig vanaf de luchthaven Orly bij Parijs. Omdat de verkeersleiders sinds 8 november staken kunnen vertragingen van enkele uren optreden. foto: afp ROME Een lijstje van zevenentwintig kandida ten compleet met be schermheren en de eerste regels van ieder exame nopstel. Dat kreeg de stomverbaasde parlemen taire redacteur van een Italiaanse krant onlangs op zijn beeldscherm te zien toen hij op zoek was naar een persbericht. Door een computerfout kwam zo een journalistie ke massafraude aan het licht die inmiddels is uit gegroeid tot een nationaal schandaal. De aanleiding is het jaarlijk se toelatingsexamen voor de Italiaanse Orde van Journa listen. Het lidmaatschap van dit onder Mussolini ingestel de beroepsgilde biedt vele voordelen. Alleen leden van de Orde gelden in Italië als journalist en alleen zij heb ben recht op een uitstekend stelsel van sociale voorzie ningen, goedkope huurwo ningen en honoraria die twee tot drie keer zo hoog liggen als die van de 'beun hazen' die geen lid zijn. Er is de Orde veel aan gelegen om haar bevoorrechte positie te beschermen en daarom wor den aan aspirant-leden dit jaar zevenhonderd strenge toelatingseisen ge steld. Het toelatingsexamen bestaat uit een opstel dat wordt beoordeeld door een commissie van ervaren jour nalisten, maar het is niet al tijd duidelijk welke maatsta ven daarbij worden gehan teerd. Vorig jaar probeerde de bekende schrijver Aldo Busi zich als journalist te kwalificeren, maar zijn ano niem geschreven stijloefe ning werd door de commissie als 'slecht geschreven' afge wezen. Toen Busi zijn identi teit had onthuld en verklaar de dat het hem er alleen om te doen was geweest om de onbenulligheid van het exa men aan de kaak te stellen, boden diverse kranten dui zenden guldens voor hel 'slechte' stuk. Geen geheim Het is in Italië ook geen ge heim dat de 'toelating tot het journalistengilde niet zozeer een kwestie is van kwaliteit. Veel belangrijker is de aan beveling van een invloedrij ke vakbroeder of politicus. Volgens de journalist en voormalige burgemeester van Turijn, Diego Novelli, worden daardoor alleen nog maar „kinderen van journa listen en politici toegelaten die vaak ook nog van een hemeltergende domheid zijn". Om het gebruik van de aanbeveling tegen te gaan is het examen sinds een paar jaar anoniem, maar in de praktijk blijkt dat weinig te betekenen. Wie een of meer kandidaten bij de examen commissie wil aanbevelen laat nu de naam van de per soon vergezeld gaan van de eerste regels van het opstel dat hij heeft geschreven zo dat de commissieleden pre cies weten welke 'anonieme' auteurs er moeten slagen. Het commissielid Aldo Amo- rosi had daarvoor als geheu gensteuntje alle gegevens op geslagen in de computer van zijn werkgever, het persbu reau Agi. En doordat die ge gevens onverwacht in een andere terminal terechtkwa men is nu gebleken dat vele vooraanstaande journalisten op deze manier aanbevelin gen hebben verstrekt. Onder meer de voorzitter van Orde zelf, een redacteur van de Corriere della Sera en de hoofdredacteur van het christen-democratische par tijblad II Popoio. „Het is een schande. Elke dag schrijven we onvervaar de artikelen tegen de mis standen in de politiek en dan maken we ons schuldig aan dergelijke smeerlapperij. Dat examen is altijd al idioot ge weest en nu is het nog zelf moord ook!" Het bittere com mentaar is afkomstig van In- dro Montanelli, de 82-jarige hoofdredacteur van het dag blad II Giornale, die geldt als het geweten van de Italiaan se journalistiek. Ook volgens president Cossiga kan de Orde van Journalisten het best maar meteen afgeschaft worden: „Als er indertijd een Orde van Musici had be staan, dan was er nooit een Mozart geweest". Minister van justitie Martelli laat een onderzoek instellen naar de gang van zaken rond het examen en zal waarschijnlijk een regeringscommissaris aanstellen bij de Orde van Journalisten. De politici staan gnuivend aan de zijlijn. „Wat is dat nou, wij waren toch cor rupt?", vroeg het socialisti sche kamerlid Silvano La- briola zich breed grijnzend af. En volgens de christen democratische staatssecreta ris Francesco D'Onofrio is nu weer eens duidelijk gebleken dat .journalisten geen haar beter zijn politici".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5