:^ie ongezond leeft rioet flink betalen CDA en PvdA voorzichtig positief over hulp Suriname HEMA: GOUD gr<|f: Jaarlijks duizenden kinderen vergiftigd Ook Fokker in race voor defensie-order iebenga eist register over bijbanen rechters Streepjescode helpt bij weren zwartrijders y22 eidócGouocwit BINNENLAND DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 iwendige operatie ook ogelijk bij darmkanker v 2 vert di het hD i ne zeker nd re Sr stie v bij oi eleg r de lag 1 ïslotte bai beslisi ovei ICHT De 'laparoscopische' operatietechniek met succes wordt toegepast voor het verwijde- van galblazen blijkt ook geschikt voor het in- lig weghalen van door darmkanker aangetaste en het eveneens inwendig aansluiten van de ïen. De ligtijd na een operatie aan darmkanker it hierdoor naar verwachting af van zestien drie tot vijf dagen. In het Sint Antonius-zieken- in Nieuwegein ziin de afgelopen maanden twee Inten met succes behandeld. Het is volgens chi- v A. Jansen de eerste keer in Nederland dat met ilp van de laparoscoop inwendig een stuk darm 11 irwijderd en de darmen weer aan elkaar zijn ge- Jaarlijks doen zich in ons land 5600 nieuwe ge- n van darmkanker voor. In de nabije toekomst verwachten dat de techniek ook zijn intrede bij het verwijderen van longtumoren en baar- der en eierstokken. Zaak Fagel aangehouden wegens onvolledig dossier UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de rechtzaak tegen de drie verdachten in de zaak van restaurateur Ge rard Fagel aangehouden tot 19 december. Fagel werd op 9 juni 1989 in de woning van zijn restaurant in Bosch en Duin doodge schoten tijdens een inbraak. De zaak is aangehouden op verzoek van een van de verdedigers mr. H. van der Linden, die verklaarde dat hij een onvolledig dossier over de zaak had ontvangen. Daardoor voelde hij zich in zijn verdediging geschaad. Hoewel de officier van justitie J. van Hout het verzoek van de advocaat onzinnig vond, erkende de rechtbank dat de verdediging op de dag van inzage onvolledig was geïnfor meerd. AMSTERDAM Jaarlijks belanden naar schatting 3500 kinderen in de leeftijd tot viif jaar in het ziekenhuis na het inslikken van giftige stoffen. In 2000 van de gevallen gaat het om vergiftiging door huishoudelijke chemicaliën. De overige 1500 slachtoffertjes hebben medicijnen inge nomen. Uit een recent onderzoek van de stichting Consu ment en Veiligheid en het Nationaal Vergiftigingen In formatiecentrum (NVIC) blijkt verder dat het aantal ver giftigingen onder kleine kinderen door huishoudchemica- liën sinds 1982 is gedaald met vijftig procent. Dat is vol gens Consument en Veiligheid voor een belangrijk deel is te danken aan intensieve voorlichting door de stichting. T. Hofstee, hoofd informatie van het NVIC pleit voor een aanpak op Europees niveau. Hij denkt daarbij aan het in voeren van een algemene preparatenrichtlijn voor pro- dukten die als gevaarlijk staan omschreven. VOOR LEVERING TRANSPORTVLIEGTUIGEN DEN HAAG De Neder landse vliegtuigfabriek Fokker is alsnog één van de gegadigden voor de le vering van vijf a zes trans portvliegtuigen ten behoe ve van de koninklijke luchtmacht. Een woord voerder van het ministerie van defensie heeft dit van morgen bevestigd. Vanaf 1994 wil Defensie de sterk verouderde transport vliegtuigen van het type Fok ker F-27 vervangen. In eerdere onderhandelingen daarover tus sen het ministerie en Fokker constateerde Defensie dat Fok ker niet in staat zou zijn op kor te termijn een goed alternatief voor de oude transporttoestellen te leveren. Het ministerie liet daarna het oog vallen op toe stellen van Spaanse en Italiaan se makelij. Voor de Tweede Ka mer echter was het afschrijven van Fokker als gegadigde niet te verteren. Kritiek Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensiematerieel) heeft zich de kritiek van de Kamer zodanig aangetrokken dat hij besloot Fokker opnieuw een kans te geven. De vliegtuigfabriek heeft De fensie inmiddels twee opties ge boden: ten eerste worden enke le van de huidige civiele F-50- toestellen omgebouwd tot mili tair transportvliegtuig en ten tweede zal Fokker haast maken met de ontwikkeling van een groter transporttoestel, type F- 70. Begin december zal Fokker het ministerie een definitief voorstel voorleggen -EINE MEERDERHEID NEDERLANDERS: rend rbeelc ngen MBUNSCHOTEN een het ;telijl j{, /erel( l han aan. di« nie hting MEGEN Een meer- ïeid van de Neder- Ise bevolking vindt mensen die ongezond n daarvoor 'gestraft' en worden. Maar wel- 'wegingen maakt de ;er voordat hij derge- rechtvaardigheid- [elen velt? Het draait zozeer om files voor liekenhuizen, niet om tnikkers, maar om het cipe, zo blijkt. A. Bernts vindt de per- iges van voor- en tegen- Iers die uit zijn proef- ft naar voren komen ei- jk minder interessant. denken mensen aan' :omen ze tot hun oordeel? is hun visie op de samen- g? Dat zijn voor de onder enerverender vragen faculteit der sociale we happen aan de Erasmus •rsiteit in Rotterdam pro- ;ert hij vrijdag op het schrift 'Leven zonder sen staat vast dat een e meerderheid van de irlanders vindt dat men- lie stevig roken, een 'tik- teveel drinken of zon- warming-up vrolijk het alveld op gaan - om ver is met blessures schreeu- weer afgevoerd te wor de gevolgen van hun ag moeten voelen. Zij zou den een hogere verzekerings premie moeten betalen en niet als eerste aan de beurt mogen komen als er bijvoorbeeld sprake is van wachtlijsten. „Uit het onderzoek blijkt dat ideeën over 'schaarste in de zorgverlening' niet van in vloed zijn op die beeldvor ming. Het draait volgens de burger om het principe: in het systeem hoort een bepaalde verantwoordelijkheid thuis. Ook al zou er geld in over vloed zijn, dan nog vindt een meerderheid dat mensen moeten opdraaien voor de risi co's die ze nemen. Ik had zelf verwacht dat schaarste wel de gelijk een rol zou spelen. De standaard tegenwerpingen dat mensen die ongezond leven eerder doodgaan en de ge meenschap dus minder kosten, spelen evenmin mee, nog afge zien van de vraag of het waar is", zegt Bernts. Stoer „Dertig jaar geleden bestond de risico-geneeskunde nog niet in de literatuur. Van recente datum is ook de overheidsbe moeienis. Vroeger was roken stoer, nu zou je bijna zeggen dat het een licht neurotisch trekje van mensen is. Destijds weigerde je op een feestje al leen een taartje, omdat het slecht was voor de lijn. Nu is het slecht voor het hart. Men sen zijn risico's anders gaan benoemen. Ze zijn er zakelij ker over gaan denken. Ze spiegelen hun normen aan wat er in de wetenschap over be kend is en aan de voorlichting waar de overheid met succes op mikt. Rond die voorlichting wordt gezegd dat er geen stig matiserende werking vanuit mag gaan". Maar dat valt te gen. Volgens het onderzoek van Bernts is niet bewezen dat de voorlichting niet stigmatise rend werkt. Eerder is de con clusie gerechtvaardigd dat het wel zo is. „De aspecten van voorlichting blijken negatief samen te hangen met de soli dariteit tussen de mensen". De motieven van mensen om voor of tegen 'sancties' te stemmen, blijkt samen te han gen met politieke voorkeur. De tegenstanders zijn vooral te vinden onder de PvdA-achter- ban. „Een kleine, wellicht af nemende groep vindt dat soli dariteit vanzelfsprekend be hoort te zijn. De typische Groen Links-kiezers vinden dat ook, maar beargumenteren hun standpunt vanuit een meer pragmatische invals hoek: de privacy is in het ge ding en hoe controleer je het. De voorstanders van de libera le verzekeringsgedachte - je neemt meer risico dus je be taalt meer premie - vind je vooral onder de hoger opgelei den, de VVD- en D66-kiezers. De tegenstanders onder de CDA'ers redeneren meer pa ternalistisch: mensen hebben een stok achter de deur no dig". Blauwe knoop Maar wat is ongezond? Het gaat om de klassieke voorbeel den, zo is Bernts duidelijk ge worden. De burger denkt vooral aan roken, drinken en ook „wat minder voor de hand lag" aan slechte eetgewoonten. Maar hoe schuldig is de niet- rokende werknemer, tevens actief lid van de blauwe knoop, die zich intussen wel Een meerderheid van de Nederlanders vindt dat mensen die stevig roken, een 'tikkeltje' teveel drinken of zonder warming-up het voetbalveld op gaan de gevolgen maar moeten voelen via een hogere verzekeringspremie. g foto: Stephen evenhuis over de kop werkt, in de stress schiet en hartkwalen of maag zweren oploopt? Dat ruikt naar rechtsongelijkheid. „Ik denk dat het antwoord van de mensen is dat stress in dat ge val niet te voorkomen is. Het is noodzaak, want hard wer ken moet! En dat wordt gezien als iets anders dan een ver mijdbaar risico". Uit het onderzoek komt de conclusie naar voren dat het principe van schuld en boete volgens de geldende opinies rechtvaardig is. „Wellicht krij gen mensen door sancties meer vertrouwen in het verze keringsstelsel. En misschien worden ze terughoudender als het gaat om de zorgvraag, hoe wel dat een beetje koffiedik kijken is. Het komt ten goede aan de bevrediging van het rechtsgevoel van de menen. Maar waar hou je op met dat prijsmechanisme. Een zieken huisdirecteur zei onlangs dat er heel wat minder ongeluk ken zouden gebeuren als de keukentrappen fors in priis verhoogd zouden worden". Als het gaat om de zorgsector gaat „hebben we eigenlijk te ma ken met een non-probleem". Het beeld van risico en gevolg begint zich weliswaar steeds duidelijker te vestigen, maar straks wordt het plan-Simons ingevoerd. Risico-selectie wordt daarin min of meer uit gesloten. Het verschil tussen particulier- en ziekenfonds verzekerden valt weg. Niettemin is het onderzoek van belang, omdat de geldende opinies volgens Bernts met ge mak naar andere terreinen verlegd kunnen woren. „Werkgevers in de Verenigde Staten bijvoorbeeld screenen werknemers op hun leefge- drag. Ze verrichten bloedon derzoek: Je zou je in Neder land ook kunnen afvragen of de verleidingen voor werkge vers niet groot worden op het moment dat zij in geval van zieketeverzuim zelf meer moeten gaan betalen". Bernts heeft in zijn promotie onderzoek niet geschroomd „de zaak te laten klinken zoals het is" om een bijdrage te le veren aan de maatschappelijke discussie, om mensen een spie gel voor te houden en over de zaak te laten nadenken. „De cultuur-socioloog, de opinieon derzoeker, moet niet bang zijn zich te buigen over hete han gijzers of vrezen dat het on derzoek verkeerd wordt ge bruikt. Als je dingen verstopt, pakt dat uiteindelijk negatie ver uit dan wanneer je open kaart speelt. Als we de term 'riskant gedrag' uit ons voca bulaire zouden schrapppen, vind ik het niet erg. Maar nu is tenminste duidelijk wat er op dit gebied leeft". Alders moet afvalbeleid aanscherpen DEN HAAG PvdA en Groen Links vinden dat be drijven wettelijk moeten wor den verplicht om het terugge nomen afval opnieuw te ge bruiken. De PvdA-fractie heeft dit gisteren naar voren gebracht tijdens een debat over het afvalbeleid van mi nister Alders (milieubeheer). De VVD-fractie sprak bij monde van het kamerlid Te Veldhuis van een onduidelijk afvalbeleid van Alders. Om de groei van de afvalberg af te remmen moet er volgens de fracties van CDA en PvdA een selectief stortverbod ko men, gekoppeld aan hogere storttarieven. Het Groen Links-kamerlid Willems wil een algehele stop op uitbrei ding van afvalstortplaatsen. Intussen moeten er wel nieu we verbrandingsovens worden gebouwd die aan de strengste milieu-eisen voldoen, vinden de regeringsfracties. Voorts vroegen de fracties Alders op korte termijn iets te doen aan de problemen met het inzame len van oud papier. Kansen voor Van den Broek NEW YORK Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) is als beste niet-Afrikaan- se kandidaat voor de post van secretaris-generaal van de Verenigde Naties uit de bus gekomen bij een informele peiling binnen de Veiligheids raad. Van den Broek kreeg vijf stemmen voor, zes tegen en er waren vier onthoudin gen. De Egyptische vice-pre- mier Boutros Ghali staat aan kop. Hij is goed voor elf stem men tegen tien voor de minis ter van financiën van Zimbab we Chidzero. De Veiligheids raad houdt peilingen en con sultaties over de opvolging van secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar. Holste k< K. Ve Dijl I. Piët. oepgoed' Sinte ten, de koeien en staarten" kinderen bij ioning in dam. Het liedje listeren op e van de 11e en int Maarten endaagse Talloze ren gingen al nd langs de om zo steeds nuistje >jes te enen. In Igeest verliep iring van Sint ten minder luidig. Een "tende inwoner ideren ikijcijnen in plaats noepgoed. Het om medicijnen nstige stoornissen en DEN HAAG De regerings fracties in de Tweede Kamer hebben zich gisteren - voor zichtig - positief getoond over de plannen van minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking de financiële hulp aan Suriname te hervat ten. Pronk maakte zijn plannen bekend aan de vooravond van het op Bonaire te houden overleg over een nieuwe rela tie van Nederland met zijn voormalige kolonie. CDA- woordvoerder Aarts zei in de woorden van Pronk „een posi tief gebaar te zien met het oog op de besprekingen op Bonai re". Hij maakte in zijn reactie overigens een duidelijk voor behoud. „Ik ben het volledig met de minister eens als hij zegt bereid te zijn de hulp te hervatten. Maar ik ben blij dat hij nog geen bedragen heeft genoemd. Nederland moet heel voorzichtig zijn met in het vooruitzicht stellen van structurele steun", aldus Aarts. Woordvoerder Melkert van de PvdA zei „de intentie de hulp te hervatten van harte te on dersteunen". Volgens Melkert moeten Pronks uitspraken worden be schouwd als „een duidelijk sig naal dat het op Bonaire niet alleen gaat over de vraag öf maar meer over de vraag hoe de hulp aan Suriname moet worden hervat". „Dit is een te rechte erkenning van de stap pen die de regering-Venetiaan heeft gezet richting democra tie en sanering van de econo mie", aldus Melkert. Het VVD-Kamerlid Weisglas vroeg zich af wat Pronk ertoe beweegt nu reeds met de geld buidel te rammelen. Weisglas toonde zich „zeer verbaasd" dat minister Pronk vooruit loopt op het overleg. Volgens hem vervalt Pronk in de oude fout door te snel met geldmid delen over de brug te komen. Weisglas stelt vandaag in de Kamer vragen aan Pronk. Bemoedigend Volgens Pronk zijn er „vol doende bemoedigende teke nen" dat de nieuwe regering van president Ronald Veneti- aan bereid is de grondwet we zenlijk aan te passen, de eco nomie te saneren en de macht van het leger te reduceren. Op Bonaire, waar aanstaande vrij dag het Suriname-beraad be gint, zal een bedrag voor over bruggingshulp worden vastge steld. President Venetiaan denkt aan een bedrag van 25 miljoen gulden per maand, zo heeft hij desgevraagd vanuit Paramaribo laten weten. In april zou een definitief plan klaar moeten zijn voor de be steding van de resterende 1,3 miljard gulden, waarop Suri name bij zijn onafhankelijk heid in 1975 recht heeft gekre gen. De hulp aan Suriname werd opgeschort in december 1982 nadat het leger van Desi Bouterse twaalf vooraanstaan de burgers had vermoord. De relatie tussen Den Haag en Pa ramaribo verbeterde enings- zins na het aantreden van de regering-Arron eind tachtiger jaren. Maar na de 'telefoon- coup' van december 1990 stop te Nederland de hulp opnieuw. Alleen voor voedsel en medi cijnen werd nog geld beschik baar gesteld. Pronk zal vrijdag op Bonaire ook geld en manschappen (po litie, marechaussee) aan Suri name aanbieden voor de be strijding van de cocaïnesmok kel naar Europa en Amerika. De minister hoopt dat ook de Verenigde Staten, Frankrijk en Venezuela daaraan willen meewerken, „omdat veiligheid wordt gegarandeerd door aan wezigheid". IN 'T HOUT gin HAAG Het Tweede- srlid Wiebenga (VVD) er nu eindelijk bij elke' >ank een openbaar regis- imt, waarin de bijbanen e rechters kunnen wor- ageslagen. Hij stelt dit in ifi lelijke vragen aan minis- 11 irsch Ballin van justitie. Hij wijst erop dat de Tweede Kamer al in 1987 een motie heeft aangenomen van deze strekking en dat de Vereni ging voor Rechtspraak ('vak bond' van rechters) inmiddels dezelfde mening is toegedaan. Aanleiding tot de Kamervra gen van Wiebenga is het feit dat de rechter mr. Cornelissen, vice-president van de recht bank in de hoofdstad, in op spraak is gekomen. Cornelis sen behandelt een rechtszaak tegen een besloten vennoot schap waarbij hijzelf commis saris is. De advocaat van de te genpartij heeft schorsing van Cornelissen gevraagd bij de procureur-generaal van de Hoge Raad. Wiebenga meent dat er een eenvoudige regel is om te zor gen dat rechters niet in derge lijke situaties terecht komen. Minister Hirsch Ballin zou moeten vastleggen dat geen nevenfuncties door rechters mogen worden vervuld „waar van de uitoefening ongewenst is met het oog op een goede vervulling van het ambt of op de handhaving van de onpar tijdigheid en onafhankelijk heid of van het vertrouwen daarin". ADVERTENTIE SPER EN HOBBES door billwaterson AL* ZE ER NOG I*, GEEF HAAR GEEN CENT*'. Oorringen, 25 mm Oorknopjes met knoopje "Deze artikelen zijn niet verkrijgbaar in onze vestigingen m Best. Dordrecht Sterren burg, Gemert, Horst en Wassenaar Aanbiedingen zijn geldig t/m 23 november 1991. Zolang de voorraad strekt. H91 312-12/11 (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Het gebruik van buskaarten met een streepjes code helpt bij het weren van zwartrijders. Bij het instappen wordt het kaartje gelezen en wie geen geldig plaatsbewijs heeft, komt de bus niet in. Op geldige kaarten worden instaptijd, zo nenummer en lijnnummer af gedrukt. Voor de aanschaf van de benodigde stempel- en con- troleapparatuur is een bedrag van ongeveer 150 miljoen gul den nodig. Met een streepjescode wordt het aantal reizigers ook beter geregistreerd. „Het geld dat nu binnenkomt wordt in een gro te pot gestopt en dan verdeeld over de bedrijven. Met dit nieuwe systeem wordt de rela tie tussen de opbrengst en de prestatie van de bedrijven dui delijker. Willen we gaan wer ken met variabele tarieven dan moet het registratiesy steem fijnmazig zijn. Anders krijg je dat heel Nederland be taalt voor de korting die in Spijkenisse wordt gegeven". De streekvervoerders willen al langer af van de strippenkaart. Een eerder intitiatief voor een magneetkaart sneuvelde op de invoeringskosten van een half miljard gulden. Wanneer Streekvervoer Nederland het systeem met streepjescode wil gaan invoeren is nog niet be kend. „Met het huidige sy steem halen we 1995 niet, dat is zeker". Voorlopig is het dis cussiestuk voorgelegd aan het ministerie van verkeer en wa terstaat, de NS en de stads- en streekvervoerbedrijven. Bij het ministerie was vanochtend niemand bereikbaar voor com mentaar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3