Leiden wil van Rijk 110 miljoen gulden voor stationsproject Parkeren wordt moeilijker en duurder Gom-achtig pii 10 NOVELL Geen VN-vredesmacht naar Joegoslavië Smakelijke aanbiedingen op ons AH Schlagerfestival. 14 Dagen Gratis £eidóeSou/ta/rit INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidóe@otnotit NOVEMBER 1991 16 PAGINA'S in twee katernen Irote protestantse 'ken tevreden over uthanasieregeling CDA en PvdA oorzlchtig positief er hulp Suriname orzitter Ajax ergert tich aan rechtbank iDEN OMGEVING slek legt bedrijven lam Wan [lew York bezorgd over kunstmarkt btelijk leven/opinie tenland Ienland womie n/regio 9/10/11 istverlening 10 jsumenteninformatie 12 (btrtv 13 '-programma s 15 r/puzzeumenu 15 lacht naar het oosten "T rekkende regen, A! volgd door enkele '€™ei laringen. In de middag enter avon3 kans op enkele efn ien, mogelijk met i het reer. nimumtemperatuur hie\ó istreeks 7, slotte ddagtemperatuur igeveer 9 graden. Wind y?P id tot zuidwest, tritue nnacht krachtig, 6, aan *a[ei kust stormachtig tot JSC",t irm, windkracht 8 a 9. teren ierdag afnemende wind. heel ADVERTENTIE ~5 Eb ICRO PLUS chtij> i elijk Fra/iflPUTERSYSTEMEN BV 370 3192626, fax 070 3191222 22, 2288 EZ ri £c£doe (SoiwaTït Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25185. Losse nummers 1,45. Streekvervoer wil buskaart met streepjescode invoeren UTRECHT Verenigd Streekvervoer Neder land wil buskaarten met streepjescodes invoeren. Elke vorm van busvervoer, shuttlebus, spitsbus, snelbus, stadsbus en streekbus, krijgt een eigen kaart. Met de huidige strippenkaart met vaste ta rieven zijn kortingen voor grootverbruikers of toeslagen voor extra service niet mogelijk. „Nu worden verschillende soorten openbaar vervoer aangeboden voor dezelfde prijs, dat vinden wij niet terecht. Eén prijs voor vijf produkten is ach terhaald. We willen een kaart op maat invoeren. Bij aanschaf van het kaartje wordt korting gege ven of een toeslag geheven", legt een woordvoer der van de overkoepelende organisatie voor der tien streekvervoerbedrijven uit. Pagina 3: Streepjescode helpt bij weren zwart- Zilveren Kruis gaat samen met Centraal Beheer NOORDWIJK De coöperatieve verzekeringsmaatschap pijen het Zilveren Kruis Concern en Avéro Centraal Beheer Groep (AVCB), beide ontstaan uit eerdere fusies, willen hun krachten bundelen om de nationale en internationale ont wikkelingen bij te kunnen benen. De twee verzekeraars streven naar de vorming van één krachtig bedrijf. De twee partijen, die gisteren hun voornemen bekendmaakten, voe ren als argument voor de fusie de geleidelijke invoering van het plan-Simons aan. Hierbij moet rond 1995 het verschil tussen ziekenfondsen en de particuliere verzekeraars zijn verdwenen. Bij een bundeling kan er een bedrijf ontstaan met een omzet van meer dan/5,4 miljard, een gezamenlijke winst van ongeveer 285 miljoen en 3100 werknemers. De samenwerking moet in de eerste helft van 1992 tot stand ko men. Pagina 6: 'Zilveren Kruis en Centraal Beheer vullen el kaar aan' D'Ancona blokkeert verkoop van topkunst Haags Gemeentemuseum Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Minister D'Ancona (cultuur) zal de eventuele verkoop door het Haags Gemeentemuseum van twee Picasso's blokke ren. De minister zei gisteren dat een besluit van de ge meenteraad van Den Haag hiertoe te zullen voordragen voor vernietiging door de Kroon. De minister baseert zich in haar stellingname op de Raad voor het Cultuurbe heer, die haar adviseerde de verkoop van onvervangbare topstukken uit Nederlandse musea af te wijzen. Direc teur Fuchs van het Haags Gemeentemuseum zei in een reactie dat hij de verkoop toch hoopt door te zetten. Pagina 13: Museumdirec teur Fuchs: Aankoop he dendaagse kunst wordt be dreigd Russisch parlement maakt noodtoestand Ingoezië ongedaan MOSKOU Het Russische parlement heeft gisteren president Boris Jeltsin teruggefloten door zijn decreet over de noodtoestand in de Russische deelrepubliek Tsjetsjen-Ingoezië, on gedaan te maken. Dit is de zwaarste politieke nederlaag voor Jeltsin sinds hij in juni tot presi dent van de Russische Federatie werd gekozen. De resolutie, die met 177 tegen vier stemmen werd aangenomen bij vijftien onthoudingen, stelt dat het onmogelijk is per decreet een noodtoestand uit te roepen. Jeltsin gaf welis waar geen directe reactie op de aangenomen verklaring, maar met zijn beslissing om de Rus sische troepen uit het Kaukasische gebied terug te trekken zwakte hij zijn eerder ingezette har de lijn af. Pagina 5: Jeltsin struikelt over Tsjetsjen-In- goezië LEIDEN Ongeveer 110 miljoen gulden wil de ge meente Leiden van het Rijk om de ambitieuze sta tionsplannen uit te kun nen voeren. De gemeente draagt zelf 30 miljoen bij. Het tot in details uitge werkte plan dat behalve het stationsgebied ook het terrein van het Acade misch Ziekenhuis omvat is vanmiddag gepresenteerd onder de naam Leiden Centraal Project. Het project betekent een in grijpende gezichtsverandering van het hele gebied. Het om vat de aanleg van tunnels on der het stationsplein voor de afwikkeling van het verkeer, de bouw van een geïntegreerd station voor bussen en treinen, vier kantoor- en woontorens en de inrichting van het hele gebied. Daarbij is ook ruimte vrijgehouden voor de aanleg van een tramverbinding tus sen Zoetermeer en de Bollen streek. Het allesomvattende plan strekt zich niet alleen uit tot het stationsgebied. Ook de aanleg van nieuwe wegen door het achter het station gelegen Bio Sciencepark en over het ziekenhuisterrein is daarin op genomen. Op het huidige ter rein van het ziekenhuis is ook plaats ingeruimd voor het Me- dipark, een bedrijfsterrein voor high-tech bedrijven in de medische sector en een park achtige groenvoorziening. De Leidse wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening is optimistisch over de kansen voor toekenning van de subsi dies. Leiden is de eerste ge meente met een dergelijk uit gewerkt plan waarin openbaar vervoer, werkgelegenheid en wonen als één geheel zijn ont wikkeld. Elders, onder andere in Amersfoort en het Amster damse IJ-gebied, zijn de plan nen minder ver. Van Rij: „Het Leiden Centraal Project heeft daarmee een voorbeeldfunctie. Het is door het ministerie heel positief benaderd. Als ik dan zie dat in Den Haag het project van de Grote Markt-tunnel dat 250 miljoen gulden kost zonder aarzeling wordt gepre senteerd, dan is dit in verhou ding peanuts". Pagina 9: Zelfs de bomen zijn al ingetekend Prins Bol De 32ste prins van de Noordwijkerhoutse Kaninefaaten heet prins Bol de Eerste. Een volgepakte Schelft haalde de nieuwe prins gisteravond enthousiast in. foto: henk van den ende Pagina.ll: Kaninefaaten massaal op de banken voor prins Bol. Pagina 9: Carnavalsseizoen in Leiden begonnen. Te hard' strooigoed uit de handel Hoge pri js VOOT kerstboom A t .MPT .O Rarhman Rolzorioc Hnllan/1 aan ALMELO Bachman Bakeries Holland, een dochtermaat schappij van beschuitfabrikant Bolletje in Almelo, heeft op aan wijzing van de Keuringsdienst van Waren in Enschede alle in de handel zijnde verpakkingen strooigoed van het merk Smari- us teruggenomen. Het strooigoed bevat naast de pepernoten en andere snoepjes een gom-achtig snoepje dat, afhankelijk van op slag, zo hard en taai kan worden dat het gevaar kan opleveren voor kinderen. Het snoepje is voor het eerst in de strooimelange opgenomen Uit zorgvuldigheidsoverwegingen is inmiddels be sloten het strooigoed uit de winkels terug te halen. Idoor DICK HOFLAND Parkeervergunning voor Leidse studenten taboe LEIDEN Studenten zullen in Leiden voortaan geen par keervergunning meer kunnen krijgen. Dat is één van de ge volgen van de Parkeernota, die gisteren door verkeerswet houder J. Walenkamp is presenteerd. Hij deed dat overigens vrijwel gelijktijdig met zijn landelijke collega en partijgenoot minister May-Weggen. Uit de Leidse Parkeernota blijkt dat het Leidse beleid zich naadloos laat in passen in de landelijk wensen: het gratis langparkeren in en vlakbij de binnenstad moet worden ontmoedigd, de parkeer plaatsen zijn nog slechts bestemd voor betaald kortparkeren en bewoners. Enkele punten uit de Leidse Parkeernota: de parkeertarieven in de binnenstad stijgen fors, naar 2,50 per uur bezoekers van de binnenstad moeten veel meer gebruik maken van de parkeergarages een parkeervergunning wordt zestig gulden duurder bedrijven krijgen nog slechts een vergunning als ze vijf keer per dag of vaker werkelijk een auto dicht in de buurt moeten hebben Pagina 9: Parkeerplaatsen binnenstad voor bewoners DEN HAAG Voor elke auto zijn er drie parkeerplaatsen. Dat kan best een beetje min der, vindt minister Maij-Weg- gen van verkeer en water staat. Daarom heeft ze gisteren provincies en gemeenten een aantal richtlijnen gegeven om dat te bereiken. Vooral in dé buurt van scholen, speelplaat sen en winkelcentra moeten minder parkeerplaatsen ko men eri wordt het parkeren heel duur. Gratis parkeren is er bijna nergens meer bij. De gemeenten mogen zelf doen wat ze willen met deze richtlijnen. „Het is een stel welgemeende adviezen", zei de minister bij de presentatie. Over twee jaar zal ze bekijken wat er in de praktijk van te recht is gekomen. Als dat te genvalt, zal ze met wettelijke maatregelen komen. Van het voornemen om parke ren op bedrijfsterreinen te be lasten, heeft de minister voor lopig afgezien. Het bedrijfs leven was daar fel tegen in verweer gekomen en kan nu opgelucht ademhalen. „Onder zoek heeft uitgewezen dat betalen voor parkeren bij een bedrijf niet het beste middel is om het autogebruik terug te dringen. Daarom moeten we over een tijdje de zaak nog maar eens bekijken. Het is nu in elk geval niet urgent", aldus De milieubewging vindt dat nogal slap van de minister. Auto's zorgen, vooral in de grote steden, voor erg veel luchtvervuiling. Daarom zijn er nu harde maatregelen no dig, zei T. van der Laan van de Stichting Wijs op Weg. „De minister is totaal onmachtig om een beleid uit te voeren. Ze wil eerst nog twee jaar wach ten. Maar dat kan al helemaal niet meer, de situatie is zo ern stig, dat er nu moet worden in gegrepen", aldus Van der Laan. Maij Weggen kondigde giste ren andere plannen aan. Lang parkeren en er niets voor betalen, kan volgens haar niet meer. Bovendien moet er voor kort parkeren ook worden be taald. De hoogte van de tarie ven kan er voor zorgen dat ongeveer tien procent van de parkerplaatsen permanent vrij is. Verder moet de halte van het openbaar vervoer dichter bij de bestemming liggen dan de parkeerplaats. Eén van de mogelijkheden om dat te be reiken is dat nieuwe kantoren zoveel mogelijk worden ge bouwd in de buurt van sta tions, bus- en tramhaltes. Een recent onderzoek heeft uitge wezen dat veel bedrijven daar weinig voor voelen. Ze zitten liever aan de rand van de ste den. WESTERVOORT De kerstbomen kosten dit jaar aanzienlijk meer dan in voorgaande jaren. De gemid delde boom moet volgens PVM in Westervoort, Neder lands grootste importeur van kerstbomen, ongeveer twin tig gulden gaan kosten. Vorig jaar was dat vijftien tot acht tien gulden. Belangrijkste oorzaak is de vorstschade die het afgelopen vooijaar is op getreden. Verder zijn er de afgelopen vijf a zes jaar min der jonge bomen ingeplant. PVM-woordvoerder Pel- grum verwacht niet dat de omzet van de kerstboom zal teruglopen. Er worden in Nederland jaarlijks tussen de 2,5 en de 3 miljoen bomen verkocht. Om aan het ver minderde aanbod van de tra ditionele leveranciers (uit Nederland, de Belgische Ar dennen en het Duitse Sauer- land) het hoofd te bieden, worden dit jaar veel bomen uit Scandinavië geïmpor teerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE se vleeswaren op onze bedieningsafdeling, •sti week o.a.: ld ifleisch-, Tiroler Jagd-, oude impignon- of Bayerische uiifwurst, i .f~. ®a®® J. riy Jcuoi tolngen zijn geldig t/m zaterdag 16 november fteie» ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BELGRADO De Vei- ligheidsraad van de Vere nigde Naties voelt er niets voor een vredesmacht naar Joegoslavië sturen. De raad is bang dat een dergelijke stap de Serviërs in de kaart speelt. Zowel Servië als Kroatië hebben de VN gevraagd troepen te sturen. De federale regering zal de oorlogstoestand en de algehele mobilisatie afkondigen en het leger vragen de „opstand" in Kroatië neer te slaan, als een vredesmacht van de VN niet in Kroatië ingrijpt, dreigde de Joegoslavische vice-president Branko Kostic gisteren voor de televisie. Het president schap van Joegoslavië wordt beheerst door Serviërs. Kostic noemde het verzoek aan de VN „de laatste kans op een vreedzame regeling van de crisis in Joegoslavië". De EG vindt het niet langer verantwoord haar waarnemers in Dubrovnik te laten opere ren. Hun veiligheid kan niet meer worden gegarandeerd. De Kroatische radio meldde vanochtend dat de aanvallen van het federale leger op de stad in alle hevigheid zijn her vat. Het leger zou daarmee de met EG-waarnemers gemaak te afspraak schenden dat voor tien uur 's ochtends geen aan vallen worden uitgevoerd. Lord Carrington, de voorzitter van de EG-vredesconferentie over Joegoslavië in Den Haag, acht het onvermijdelijk dat „Slovenië en Kroatië uiteinde lijk erkend zullen worden, als dit zo doorgaat". Hij verklaar de dit tegenover het Britse televisiestation Channel Four. Pagina 5: Kroatië smeekt om hulpgoederen voor bele gerde steden Als het echt alleen maar in een of andere hoek terecht zou komen, zou het allemaal zo erg nog niet zijn. Maar meestal wordt het immers een kamer ingegooid of op straat in je ge zicht geslingerd. En voor je er een greep naar hebt kunnen doen, is een ander je al voor geweest. Nee, het gaat deze keer niet over de krant want die wordt na het invullen van de bon altijd keurig in uw bus gestopt. Het gaat wel over strooi goed, waarvan een gom-achtig snoepje, dat tussen de peper noten zat, zo hard als steen was geworden. Reden waarom het uit de winkels is teruggehaald. Dat gebeurde overigens wel uit dezelfde zorgvuldigheidsoverwegingen als waarmee de Leidse Courant wordt gemaakt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 Soldaten van het Joegoslavische federale leger helpen een oude vrouw te ontsnappen uit de ruïnes van de Kroatische stad Vuko- var. Het leger bracht gisteren tientallen inwoners van de stad in veiligheid. foto: ap iiniimi»i.iiHBumiii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1