LEIDEN OMGEVING ^een 'middenstandsbelasting' oor schoonhouden centrum Vorige week reed 73% niet te snel. Was U daarbij? Gebrekkige controle op genetische manipulatie ETHOUDER: ALLEEN ALS WINKELIERS WILLEN [EUW PAND VOOR MILIEU-ACTIVISTEN AAN MORSSTRAAT Blauwe Tram op videoband ndi Een cadeau van formaat I CeidóeSouwrvt i L""II'J? f 1 "J f "_U üd&ï Qouna/nt ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 JvdA overweegt extra bezuinigen voor minder belastingverhoging .EIDEN De PvdA- •actie in de gemeente- aad wil dat er eventueel xtra wordt bezuinigd. !et geld dat dan vrij- omt kan mogelijk wor- en gebruikt om de ver- oging van de onroe- ind-goedbelasting te eperken en eventueel ok voor nieuw beleid. )at zei woordvoerster A Soot gisteren bij de begro- ngsbehandeling door de commissie financieën. Ze wilde zich nog niet uitlaten over hoe de bezuiniging pre cies moet worden ingevuld en waar dat geld aan moet worden besteed „Daarover zijn we juist nog in discussie". Wel gaf ze aan dat het moge lijk is geld te besparen met maatregelen binnen het ge meentelijk apparaat, zonder dat dit de bevolking direct raakt „Je moet dan denken aan bijvoorbeeld een centrale tekstverwerking en andere automatiseringsplannen" Volgens Boot kan dat al een miljoen opleveren. „Dat zou twee procent kunnen schelen op de onroerend-goedbelas- ting". D66 en VVD herhaalden gis teren hun kritiek op de vol gens hen wel zeer forse be lastingverhoging van 6,5 pro cent, zeer fors boven de 3,2 procent die nodig zou zijn om de inflatie te compenseren. Th. van der Nat (VVD) merkte op dat deze verho ging en die van het afgelopen jaar samen een toename van 25 procent in twee jaar bete kenen. P. Langenberg (D66) meende dat wethouder S. de Vreeze zijn eerdere stellingname, hij was toen nog fractievoorzit ter, dat de onroerend-goedbe- lasting deze collegeperiode niet meer dan vijf miljoen zou mogen stijgen. Volgens Langenberg wordt dat be drag nu ruimschoots over schreden. De Vreeze stelde daar tegenover dat daar de trendmatige verhoging vanaf moet worden getrokken en hij beriep zich daarbij op no tulen van de betreffende raadsvergadering. Maar Lan genberg deelde die conclusie, ook na voorlezen van de no tulen, niet. HANDHAVING VOORSCHRIFTEN ACHILLESPEES BESTEL LEIDEN De controle op bedrijven en instellin gen die zich toeleggen op genetische manipulatie laat sterk te wensen over. Ambtenaren zijn onvoldoende opgeleid om de ingewikkelde pro cessen te kunnen contro leren en komen vaak niet verder dan het in ventariseren van de fy siek voorgeschreven maatregelen, zoals de aanwezigheid van zuur- kasten en douches. Veel ambtenaren stellen zich bovendien afwachtend en passief op. De Leidse bestuurskundigen J Hufen en J. Blonk conclu deren dat na een intensief onderzoek op het gebied van de hinderwet en milieubiolo gie. Het ministerie van Mi lieu gaf de Leidse onderzoe kers opdracht om de nale ving van de in 1984 inge voerde strengere regelgeving na te gaan. Behalve de uiterst gebrekkige controle door de ambtenaren blijkt ook de af gifte van vergunningen pro blematisch. Die werd in 1984 naar de gemeenten en pro vincies gedelegeerd. Volgens de onderzoekers bestaan er grote achterstanden op dit gebied. De handhaving van de voor schriften is volgens Hufen en Blonk de achillespees van het bestel, dat werd ingericht voor een stringente beheer sing van de gevaren die zijn verbonden aan de genetische modificatie van erfelijke ei genschappen. De controlefre quentie is laag en veel ge meenten komen helemaal niet toe aan handhaving van de voorschriften. De ambte naren zeggen zelf ook niet over de vereiste kennis te be schikken. DOLF KLEUN DEN Winkeliers in ,eidse binnenstad wor- niet vëtplicht om ex- te betalen voor het onhouden van het scentrum. Volgens louder S. de Vreeze financiën wordt er al- meer schoongemaakt de middenstand daar vraagt. „Als het draag- er niet is, beginnen ir niet aan". Dat zei De Vreeze gisteravond tijdens de behandeling van de begroting '92 door de commis sie financiën. De Vreeze had eerder kritiek gekregen van oppositiepartijen VVD en D66 die meenden dat het college van B en W een nieuw soort 'middenstandsbelasting' wil in voeren. In de begroting wordt namelijk uitgegaan van 200.000 gulden aan extra in komsten die worden betaald door winkeliers voor het schoonmaken van de binnen- Th. van der Nat (VVD) vond zo'n heffing in strijd met het beleid om het winkelklimaat te verbeteren. Voor P. Lan genberg (D66) was het de vraag of de 'winkeliersbelas ting' juridisch wel mogelijk was. Ook CDA-woordvoerder P. Klück wilde niet zonder meer meegaan met het idee van de belasting. Hij vond de extra heffing alleen verant woord als er een behoorlijke dienstverlening tegenover staat. „Het mag geen botte in komstenbron zijn". Alleen J. Laurier (Groen Links) vond het plan zo gek nog niet. „In de binnenstad worden door de reiniging meer werkzaamhe den verricht. Er moeten meer afvalbakken staan, er moet vaker geveegd worden. Dat gaat ten koste van andere wij- Langenberg en Van der Nat maakten zich gisteren ook zor gen over het reinigingsrecht. Zij vonden de verwachting dat de kosten van vuilverwerking de komende jaren dalen al te optimistisch. Zij vrezen dat de bouw van de vuilverbranding bij Ypenburg duurder uitpakt dan geraamd. Ook zetten zij vraagtekens bij het nog niet doorberekenen van de kosten van de sluiting van de vuilver branding en het niet doorgaan van stortplaats De Does. In de verwachting dat de stortkosten dalen wil het college die af schrijving uitstellen. Mocht dat niet zo zijn, dan gaat het reini gingsrecht in de loop van het jaar alsnog fors extra omhoog, bovenop de 6,5 procent per 1 januari. Van der Nat vond dat het reinigingsrecht hoe dan ook niet meer dan dat percen tage mag stijgen. De Vreeze stelde daar tegen over dat de bevolking juist ge vraagd wordt afval te scheiden en dat het niet past nu dat suc cesvol lijkt te zijn meer geld te vragen. Hij was optimistischer over de daling van de stort kosten en heeft bovendien nog de hoop dat de provincie een deel van de afschrijving van De Does kwijtscheldt. i L. Albers, samensteller van de FOTO: WIM VAN NOORT Milieuwethouder de la Mar knipt vanmid- pm drie uur een paar la- door als symbolische ope- shandeling van het nieu- rmeeriiheu Informatie Centrum aan de Morsstraat 43. 'a Mar doet dat na eerst kwartier lang een opge- pte wereldbol vanaf het stadhuis naar het nieuwe pand van het MIC te hebben voort gerold, geholpen door de me dewerkers van het centrum. De over asfalt en tussen uit laatgassen rondbolderende we reldbol symboliseert de toe stand waarin de aarde ver keert en waaraan volgens het MIC snel een hoop moet wor den gedaan. De Red Hot Tulpe Bollê, leden van milieu- en na tuurorganisaties in Leiden, mi lieuambtenaren van de ge meente en de provincie lopen in de optocht mee. Na afloop is er een receptie. In het samenwerkingsverband zijn onder meer opgenomen Milieudefensie, Stichting duin behoud, het Kringloopprojekt, en de ENFB. Het MIC-punt beschikt over documentatie over tal van milieuonderwer- pen. Maar ook op de vraag welke verf het meest milieu vriendelijk is, of fosfaatvrij nu echt zoveel beter is en wat je het beste met koffiebekertjes kunt doen, hopen de mede werkers van het infocentrum een antwoord te kunnen ge ven. Daarnaast wil het MIC geregeld thema-avonden orga niseren. De openingstijden van het nieuwe informatiepunt zijn op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. LEIDEN Uit handen van C. Rezvani van de stichting Rail Art ontvin gen districtschef B. Leeu- wenburgh van de NZH en wethouder J. Walenkamp WEEK EINDE blasting :t bijdragen van: Rudolf eijn, Rens Koldenhof, onique Roso en Joep van UI. onroerend goedbelasting iet betalen krijgt in Leiden, in de meeste andere ge- ;enten, twee acceptgiro's, armee kan het slachtoffer n de aanslag dan in twee - mijnen over de brug ko- Eén termijn na één land en de volgende weer maand later. Wat daarbij enlang geheim bleef is dat net zo goed in één keer n; alles op de laatste dag. belastingontvanger treedt t op tegen een dergelijke erschrijding. Zeker bij een se aanslag kan dat aardig t aan rente schelen en als op grote schaal gebeurt, >t het de gemeente veel d. Eén maand later innen i alle onroerend goedbelas- g kost in Leiden bijvoor- ïld al 75.000 gulden. onthulling dat iedereen ider problemen later kan 1/"i alen werd onlangs gedaan ^peen commissievergadering. Jthouder Steven de Vreeze financiën deed er in de leenteraad ook al niet leilijk over. Hij kon het niet idkeuren dat het gebeurde, nddagjar hij wilde het ook niet 16 00 f bergen. Want het zijn Sral de mensen met hogere ;omens en forse aanslagen Diefoerend goedbelasting die soort wegen toch al ken en ze ook gebruiken. Dat ogde Steven in een lang De|jat dat nota bene ging over mogelijkheden om juist de [stbetaalden tegemoet te en met langere betaalter- ien. Maar hij voelde er niets voor om de moge- :heid langer te wachten en isparen om de belasting te 1 ilen algemeen bekend te [ken. Dat kon hij als be- irder niet maken, vond •lasting (2) iee rekende hij buiten waard van Cor Vergeer de Socialistiese Partij. Als wethouder het niet zou jn, zou zijn partij daar wel r zorgen. Waarbij het wat irige beeld opdoemde van Cor Vergeer in regenpak [zuidwester die alle Leidse wenbussen voorzag van foldertje met verontwaar- le teksten. kan zich die moeite wel laren. Volgend jaar gaat [gemeente de belasting zelf ien en komt de kennelijk -flchalante ontvanger der ksbelastingen er niet meer p te pas. De onthulling dat rustig wat getalmd kan worden met betalen omdat de ontvanger toch niets doet, heeft dan ook weinig gevaar in zich. De ellenlange discus sie, dinsdag in de raad, ging ook over de mogelijkheden van de gemeente in haar rol als belastingontvanger om mensen met lage inkomens tegemoet te komen. Die mo gelijkheden zijn er nauwelijks en de voorgenomen activiteit van Vergeer zaait daarbij al leen verwarring Kernafval Door de kernwapenvrije ge meente Leiden dreigt een hoeveelheid radioactief afval te worden vervoerd. En Lei den, waar nota bene een Groen Linkse wethouder de scepter zwaait over het mi lieu, gaat er niets tegen doen. Heeft daar niet eens behoefte aan, verklaarde diezelfde Groen Linkse wethouder Hans de la Mar persoonlijk. Het kernafval gaat in decem ber vanuit het Noordholland se Petten naar het Zeeuwse Borssele waar een nieuwe op slag is gebouwd. Het vervoer per vrachtwagen passeert als het over de A4 naar het zui den gaat de Leidse gemeente grenzen. Reden genoeg voor de actiegroep Stop Covra (Co- vra is het bedrijf dat het afval opslaat) om met een brief aan de bel te trekken en te wijzen op de enorme risico's die aan het vervoer binnen de Leidse grenzen kleven Diep onder de indruk van dë brief vroeg raadslid Rianne van Schreven haar partijgenoot De la Mar om opheldering. Die gaf geen krimp. Hij bleef nog net beleefd tegen het raadslid toen ze vroeg vooral aan te dringen op vervoer per trein. Met ingehouden erger nis wees hij Rianne er fijntjes op dat Borssele noch Petten aan een spoorlijn ligt en dat wat hem betreft het vervoer over de weg onvermijdelijk was. Maar of het dan gewenst was, probeerde zijn partijge note nog. Fijntjes maakte De la Mar haar duidelijk dat het gaat om het transport van een gevaarlijke stof van een zeer ongewenste plaats naar een iets minder ongewenste plaats. Met andere woorden: een goede zaak. En de ge meente Leiden wil en kan daar niets tegen doen. Al was het maar omdat de gemeente niets over rijkswegen heeft te zeggen. Voor hij wethouder werd was Hans de la Mar vooral bekend als actievoerder tegen alles wat fout zat in Leiden en de wereld. Of hij er zelf ooit heeft gestaan, is niet duide lijk, maar De la Mar hoort wel tot de generatie die voor de hekken van Dodewaard en Borssele nog heeft opgeroepen Geweten Automobilisten moeten minder snel rijden. Dat is veiliger en spaart energie, zo redeneert minister Hanja Maij-Weggen van Verkeer. Om automobilisten te bewegen hun voet van het gaspedaal te halen worden allerlei trucs uitgehaald. Bij een daarvan wordt een beroep gedaan op het geweten van de autobestuurder. Op borden, zoals hier bij Hoogmade, wordt de automobilist opgeroepen braaf te zijn. Veel anderen zijn het immers ook. Het is echter raadzaam het woord „niet" op dit bord wat groter te maken, anders kan de actie wel eens een averechts effect hebben. FOTO: WIM VAN NOORT tot sluiting van de kerncen trales. Nu is hij wethouder met een zware portefeuille. Een van zijn zorgen is de bevolking van Zuid-West ervan te over tuigen dat in hun wijk een vuilscheidingsinstallatie moet komen. In dat rolpatroon en in de verzakelijking van de jaren negentig past het ken nelijk niet meer dat een Groen Linkse wethouder zich druk maakt over het trans port van kernafval. Zo maakt het pluche van de wethou derszetel van de activist een realo. Kruimelwerk (1) Het hoogtepunt van het poli tieke jaar. Dat zouden de alge mene beschouwingen tenmin ste moeten zijn. Eens per jaar worden de lijnen uitgezet en kunnen de raadsleden, back benchers incluis, getuigen van hun visie of - en dan meestal onbedoeld - het gebrek daar aan. In Valkenburg, met ruim 3.000 inwoners de kleinste zelfstandige gemeente in de Duin- en Bollenstreek, was het dinsdag zover. Een week eerder hadden de partijen in een eerste ronde de stellingen betrokken. Dinsdag was het woord aan het college waarna in een tweede ronde de begro ting goedgekeurd zou worden, want daaraan bestond ook vooraf al geen twijfel. Alhoe wel. Had het college niet voorge steld zowel de onroerendgoed- belasting als de afvalstoffen heffing met 30% te verhogen. En was daarna niet de hele raad onder aanvoering van CDA-fractievoorzitter Her man Dijkhuizen de gordijnen ingevlogen. De percentages verschilden van partij tot par tij maar allen maakten zich - welhaast on-Valkenburgs - hard voor matiging van de in het vooruitzicht gestelde las tenverzwaring. Wethouder 'Marinus Vos van financiën (CDA) zou nog een zware pijp moeten roken, zoveel stond vast. En zijn collega Henk van der Nagel (ook al CDA) zou samen met burgemeester Sin- ke (inderdaad, CDA) het ge lag mogen betalen. De wegen in het Duyfrak moesten nog maar een jaartje wachten op een opknapbeurt en sparen voor automatisering had ook geen zin, immers „zo'n nieu we computer kost tonnen dus met die vijftienduizend gul den per jaar komt u toch niet ver", aldus Dijkhuizen. PvdA-fractievoorzitter Dan nie Hoffmans overtrof dit staaltje van struisvogelpolitiek echter op afstand door voor te stellen de vernieuwing van de riolering in de Middenweg te schrappen, „omdat we zonder die video-inspectie toch ook niet geweten hadden dat er iets mis mee was". Allemaal maatregelen die het gat van vijftigduizend gulden - een gaatje dus eigenlijk, maar in Valkenburg ziet men dat nu eenmaal anders -, dat zou ont staan bij een minder hard- Kruimelwerk (2) Wethouder Vos weigerde ech ter, zoals het een goede pen ningmeester betaamt, direct door de knieën te gaan. Hij schroomde niet de raad voor te rekenen dat iedere cent be lastingverlichting de gemeen te 1250 gulden zou kosten. Uiteindelijk kwam hij natuur lijk toch over de brug. „We hebben zitten knagen en knij pen en zo een scherp bere kende begroting gemaakt, maar er zit nog wel wat wis selgeld in, al is het niet veel", boog Vos quasie deemoedig voor de wil van de raad. Maar 'niet helemaal. Vijf en veertig duizend gulden was zijn ultie me bod. Het ontlokte Dijkhui zen de verzuchting dat Vos trekjes van een detaillist ging vertonen. „Een kruidenier of een slager", informeerde deze daarop blijmoedig. „Een grut ter", verduidelijkte Dijkhui zen, er direct aan toevoegend dat hij ondanks het kruimel werk van de wethouder na de vergadering toch graag het glas met hem wilde heffen. En zo bleek er uiteindelijk maar één verliezer. Want toen wethouder Van der Na gel zijn overgebleven zegenin gen trots de revue liet passe ren, werd hij al snel uit die droom geholpen door Vos. „Die 11.000 gulden voor on derhoud moeten er zes zijn Henk. Dat heb ik je tijdens de schorsing van zojuist uit pro beren te leggen". Sip hoorde Van der Nagel hem aan. Zijn conclusie sprak Vervolgens boekdelen over de Valken- burgse verhoudingen. „Ik zie 't al. Ik heb weer veuls te veul weggegeven". Veni, vidi, vici Zoals Hannibal lang geleden over de Alpen trok om de Ro meinen te verrassen met een overrompelend initiatief, zo probeerden buurtbewoners uit de Leidse Kooiwijk deze week met een alternatief plan het bouwplan voor De Snor te voorkomen. De gemeentelijke plannen om een forse flat neer te zetten op de landtong in de Zijl was hen een doorn in het oog. Een verpest uit zicht, veel te weinig groen, verwachte parkeerproblemen, om nog maar te zwijgen van geluids- en hondenoverlast. De gemeente deed toch al ja ren verwoede pogingen om iets als sociale vernieuwing van de grond te tillen? Wat is er dan mooier dan een eigen, uitgewerkt plan van buurtbe woners voor hun eigen wijk. Een prima initiatief, oordeel de men minzaam op het stad huis. Alleen wat aan de late kant er kon niets meer aan De Snor worden veranderd. Inspraak was er genoeg ge weest, alles was uitgekauwd en uiteindelijk moesten er knopen worden doorgehakt, anders zou Leiden een forse bouwsubsidie missen. De buurtbewoners pikten het niet. Nog eergisteren liepen de gemoederen hoog op tij dens een bijeenkomst in het Gulden Vlies en werden raadsleden en wethouder Tjeerd van Rij persoonlijk be ticht van het voortbouwen op leugens, als zou de buurt het Snor-plan zelf zo hebben ge wild. Een nieuw staaltje van vervreemding tussen politici en bevolking, symbool voor de toch al voortdurend mis lukkende pogingen tot sociale vernieuwing, het laatste sprankje geloof in inspraak en democratie dovend. Voor de bewoners is de maat weer meer dan vol. Waar PvdA-ge- meenteraadslid Ron Hille- brand de zijde van procedure, subsidies en de nood van de Leidse 10.000 woningzoeken den als argumenten opvoerde, klaagde de buurt over wange drag, blindheid en dovemans oren. In inspraak en partici patie in het Leidse geloven ze niet meer. Voor hen is de po litiek terug op het oude ni veau van achterkamertjespo litiek. onderling gekonkel en eigengereide wethouders en ambtenaren die zich niets aantrekken van wat de wijk bewoners willen. Een soort Asterix en Obelix in Leiden. Heel Leiden bezet? Nee, één wijk niet. Maar Tjeerd 'Cea- sar' van Rij kwam, zag en overwon. Daar kan De Kooi alleen maar van dromen. (verkeer) een videoband met historische opnamen van de Blauwe Tram. Vandaag is het precies dertig jaar geleden dat Leiden het tramtijdperk afsloot. In de tijd dat een dame nog uit de tram werd geholpen door een galante heer met gleuf- hoed, het straatbeeld nog werd beheerst door Chevrolets, Buicks en oude Volvo's en de passagiers zich nog voorbeel dig gedroegen, reed de tram zijn trajecten Den Haag-Lei den v.v. en Leiden-Katwijk- Noordwijk v.v. De opnamen tonen het hele traject: van het Haagse Malieveld, via de Voorstraat in Voorschoten naar het Leidse station, dat toen nog een echt plein had. De rechte stukken tussen Rijnsburg en Noordwijk. waar de tramvoerder overschakelde 'op de negen' oftewel op maxi mumsnelheid reed. Op 7 okto ber 1960 werd de route Lei- den-Rijnsburg-Noordwijk-Kat- wijk-Leiden voor het laatst af gelegd. Ruim een jaar later, op 9 november 1961, werd een punt gezet achter dat deel van de vervoersgeschiedenis. On der invloed van het groeiend milieubewustzijn wordt de roep om weer een tram te la ten rijden tussen de grote ste den, steeds sterker. In de plan nen voor het nieuwe Leidse station en zijn omgeving is ruimte vrijgelaten voor een sneltramlijn. De videoband, die 55 minuten duurt, is verkrijgbaar bij de NZH-kantoren in Den Haag en Leiden, en bij de producent Van den Burg Video Editing, Flevoweg 9a in Leiden. Prijs: 98 gulden. Een verdachte van steekpartij Bosrode blijft in voorarrest LEIDEN De 27-jarige Leidenaar die wordt verdacht van de moord op Willem Cornelisse blijft voorlopig in hechtenis. Een tweede verdachte, een 45-jarige Leidenaar, is gisteren op vrije voeten gesteld. De twee, die afgelopen woensdag werden aange houden. werden gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Volgens D. Graveland, woordvoerder van de Leidse politie, wordt het onderzoek „in alle hevigheid voortgezet". Tot nu toe zijn 500 onderzoeksverklaringen vergaard door het 25 man ster ke team dat de moord onderzoekt. Dat de 45-jarige man in vrij heid is gesteld betekent volgens Graveland niet dat hij geen ver dachte meer is. Willem Cornelisse werd in de nacht van 11 op 12 oktober doodgestoken aan de Bosrode in de Leidse Merenwijk. Uit onderzoek is gebleken dat hij op weg naar huis ruzie kreeg met drie mannen. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Voorl.: I I I I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar. I Naam: i I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9