i^aar staat D66 eigenlijk voor? ©mm y Asbest kost duizend levens per jaar OPINIE - iQowuvnt ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 Hemocrate van middelbare tijd schrok zich een hoedje, ir D66 voor staat, wilde de lerslaggever van haar we- Lichtelijk wanhopig dde de dame zich tot een Sjgenote die naast haar de [h gebruikte. In de richting i de televisiecamera mom- U ze iets van „even over- fen", alsof zij deelnam aan Jtemband (moderne versie Raden maar), het onver- stbare radioprogramma Kees Schilperoort. b opmerkelijke gebeurtenis I zich vorige week zater- 'n de pauze van het ingres van D66. leduizend democra- i naar het Amster- se Krasnapolsky-hotel ge- om te gedenken dat lllemaal exact 25 jaar gele- op exact diezelfde plek (begonnen. De massale op- st en de wetenschap dat jartij in de polls op dertig Sveede-Kamerzetels staat, I bij menig congresganger ig nostalgische gedachten irrelen. Zou het dan mis- jn na al die tijd toch aarom was die vraag van jv-reporter aan die arme (dame ook zo goed. Want js het eigenlijk dat de de- raten een kwart eeuw na jprichting van hun club nastreven? Hoeveel con- rangers hadden, als zij |k waren geweest, op die b wel een goed antwoord ïen geven? Weinigen [schijnlijk. Er is niets •mee men een D66'er zo de mond vol tanden kan staan als met de vraag •om zijn partij eigenlijk in weede Kamer zit. Pje )66 was dat wel even an- D66 was opgericht, zo ieder lid en elke sympa- I ruiken. Beter gezegd: om tgiro te confronteren met de I ngslucht' die opsteeg van 1 eigen bestaan. D66 wilde I ailen omzagen, al die ge il negentiende-eeuwse I jen en partijtjes die elkaar St openbaar verketterden, I 1 die elkaar achter geslo- leuren en bij het drinken I glaasjes genever en het jen van dikke sigaren al zo behendig de bal toe- tden. vertegenwoordigden die alleen door de gelederen gesloten te houden een plaats in het cen trum van de macht had kun nen bevechten: de katholie ken, de kleine protestanten en de sociaal-democraten. Ze be keken elkaar achterdochtig en pelden hun verschillen breed uit, maar het was hetzelfde so bere binnenhuisvolk, met de zelfde moraal in andere woorden, dezelfde gebruiken, dezelfde taal, al klonken de 'g' en de 's' soms wat anders", legde Van Mierlo nu uit in Krasnapolsky. Het D'66 van toen - nog met een apostrophe dus - nam zich voor de heilige tempel van de democratie uit te gaan mesten door de voormannen van de zuilenpartijen eruit te geselen. Van Mierlo, Gruyters en die anderen van het eerste uur hadden daarvoor staatkundige zwepen bedacht. Door herin voering van het districtenstel sel en door het rechtstreeks la ten verkiezen var president wilden zij de burgers die zich niet (meer) thuis voel den in de verzuiling echte in vloed geven op hetgeen er rond het Binnenhof gebeurde. „Dat is mislukt," erkende Van Mierlo zaterdag in Amster dam. De poging van D'66 tot staatsrechtelijke vernieuwing liep stuk op de onwil van de confessionele partijen en de VVD om het staatsbestel te moderniserèn. Met de demo cratisering van de politieke partijen, die D'66 nastreefde door te ijveren voor één grote progressieve volkspartij, werd het ook al niets. „Die liep stuk op het opportunistische cynis me van de Partij van de Ar beid die dit ideaal als een bak steen liet vallen toen zij met het kabinet-Den Uyl op het fluweel van de macht zat", al dus Van Mierlo. Schoonzoon Teleurgesteld op deze punten legde D'66 vanaf 1974 het ac cent op andere punten van zijn programma. Onder aanvoering van Jan Terlouw, die de ge desillusioneerde Van Mierlo had afgelost op de leiders plaats, begon de beweging zich steeds meer te gedragen als ge wone partij. Zo vroeg zij drin gend aandacht voor zaken als milieubescherming en verbe tering van het openbaar ver voer. De combinatie van Ter louw alias 'de ideale schoon zoon' en het partijprogramma van D'66 leidde in 1981 tot het voor die dagen fantastische stembusresultaat van zeven tien zetels. Maar eenmaal weer tot de re gering geroepen, als deelne mer aan het tweede en derde kabinet-Van Agt, schrompelde D'66 snel ineen. Het besluit van staatssecretaris Lambers om chemisch afval te dumpen in zee, van minister Zeeval- king om het bos Amelisweerd (bij Utrecht) op te offeren aan een snelweg en van minister Terlouw om proefboringen naar olie en gas toe te staan op Ameland schoten de kiezers compleet in het verkeerde keelgat. En toen D'66 in het kabinet bleef, nadat de PvdA eruit was gestapt, was het pleit helemaal beslecht. Bij de verkiezingen van 1982 duikelde D'66 naar zes zetels, waarna Jan Ter- louw zich verbitterd in Parijse ballingschap begaf. Opvolger Maarten Engwirda kon het tij niet keren. Integendeel, onder zijn leiding zakte D'66 naar een aanhang van minder dan één procent. Rentree Zo werd de weg vrijgemaakt voor een rentree van Hans van Mierlo. Een gouden greep, want de reputatie van de 'Ur- heber' bleek nog zo groot dat de aanhang van D'66 werd verdubbeld vanaf het moment dat hij zijn comeback in het openbaar had aangekondigd. Daarmee rijst het vermoeden dat de huidige immense popu lariteit van D66 - inmiddels zonder apostrophe - valt of staat met de aanwezigheid van Hans van Mierlo. Wetenschap pelijk onderzoek bevestigt dat. Zeventig procent van de men sen die op D66 hebben ge stemd of zeggen te gaan stem men, doet dat alleen vanwege Van Mierlo. De inmiddels 60-jarige Bra bantse Amsterdammer is het daar opvallend genoeg zelf al thans ten dele mee eens. „Ik kom er voor uit dat in een tijd waarin de ideologie vermin dert, het persoonlijke in de po litiek toeneemt. De mens met de visie wordt belangrijker dan de visie met de mensen erbij", zei Hafmo (bijnaam be staande uit zijn voorletters) drie jaar geleden in NRC-Han- delsblad. Met andere woorden, als die tv-verslaggever vorige week in Krasnapolsky zijn vraag had gesteld aan de leider zelf, had hij het volgende antwoord gekregen: „D66 staat voor het geen ik, Hans van Mierlo, be langrijk vind". Wat dat is? Een begrijpelijke vraag, want zelfs van de kran ten, die doorgaans toch heel wat meer te vertellen hebben dan de televisie, zult u deze keer niet veel wijzer zijn ge worden. Ook zij berichtten vooral over wat Van Mierlo niet wil: het CDA nog langer aan de macht houden. Hafmo streeft naar een kabinet van D66, PvdA en VVD. Maar wat die 'paarse' coalitie nu precies zou moeten verwezenlijken, daarover wisten de dagbladen niets te melden. Woensdagavond in de pauze van Anderlecht-PSV was D66 aan de beurt de zendtijd voor politieke partijen te vullen. Een betere gelegenheid om de kiezer te vertellen wat zij wil, kan een partij zich niet dro men. Wat had D66 de voetbal liefhebbers te bieden? Een beetje melige mixture van beelden van toen en nu, met als pakkendste moment het volgende citaat uit de zater dagse feestrede van Hans van Mierlo. „Vandaag is vooral aan de orde de vraag wat er ge beurd is sinds we elkaar voor het eerst zagen. Als ik tóen voorzien had dat ik 25 jaar la ter deze vraag zou stellen, is er een dikke kans dat ik er niet aan begonnen zou zijn, al was het alleen maar vanwege het schrikbeeld dat mijn dierbare vader gezegd zou hebben: veel ontwikkeling zit er niet in die jongen van ons". Idoor DICK TOMMEL (Rik in 't Hout is chef va parlementaire redactie deze krant.) i de Het woord 'stoffenbeleid' klinkt niet erg opwin dend. Maar de schijn be driegt ook hier. Neem als voorbeeld asbest. Dit is een op een aantal plaatsen voorkomend mineraal met zeer gunstige eigen schappen. Het is bestand tegen hoge temperaturen en werd daarom gebruikt als remmateriaal en als brandvertrager, o.a. in veel kantoorgebouwen. Asbest heeft echter ook minder fraaie eigenschap pen. Al heel lang werd asbest ervan verdacht kanker te veroorza ken, o.a. een zeer zeldzaam voorkomende vorm hiervan, het mesothelioom. Opvallend was in de jaren zestig het voorkomen hiervan op Wal cheren. In 1969 bewees Stumphius in een promotie onderzoek dat de oorzaak er van lag in het op grote schaal gebruik maken van asbest door de scheepswerf 'de Schel de' in Vlissingen. Niet alleen de werfarbeiders leden onder de ziekte, maar ook hun huis genoten. Dit kwam omdat de vuile werkkleding mee naar huis werd genomen, waar de asbestvezels zich verspreidden. Ook werd duidelijk dat het tientallen jaren kan duren voordat een besmetting met asbestvezels via de longen leidt tot ziekteverschijnselen. Wie nu denkt dat de regering onmiddellijk ingreep en het gebruik van asbest verbood (in elk geval voor toepassingen waarvoor alternatieven voor handen waren) heeft het mis. De gebruiksmogelijkheden van asbest werden zelfs uitge breid. Driejaar na het overtui gend bewijs van het levensge vaarlijke karakter van asbest begon een fabrikant met de produktie van vloerbedekking waarvan de onderzijde ten dele uit asbest bestond. De vloerbedekking werd gelijmd, en zo lang hij gelijmd ligt is er niet veel aan de hand. Maar bij het lostrekken ontstaan er le vensgevaarlijke situaties. De regering zag dit gebeuren en deed niets. Alle akties van de milieubeweging, de Consu mentenbond en de vakbonden tegen het gebruik van asbest hadden geen resultaat. Pas on langs maakten de ministers De Vries en Alders bekend dat zij het gebruik van asbest willen gaan verbieden. Dat is dus ruim twintig jaar te laat. In die twintig jaar nebben argumen ten van economie en werkge legenheid zwaarder gewogen dan de belangen van volksge zondheid en milieu. De prijs die hiervoor wordt betaald is torenhoog. Naar schatting overlijden in ons land jaarlijks zeshonderd tot duizend men sen als gevolg van het inade men van asbestvezels. Dit zal - ondanks het toekomstige as bestverbod - nog tientallen ja ren doorgaan. Ook de asbest bevattende vloerbedekking zal nog lang voor problemen zorgen. De verwijdering ervan moet men beslist overlaten aan gespecia liseerde bedrijven. Die vragen echter zo'n 150 gulden per vierkante meter, en dat bete kent dat twee slaapkamers en een halletje of overloop al gauw op 3000 tot 4000 gulden komt. Dat kan dus bijna nie mand betalen. De ministers Alders en De Vries raden aan om de fabrikant aansprakelijk te stellen. Zij vinden dat de re gering geen verantwoordelijk heid draagt voor de ontstane situatie. Dit laatste is onzin. Asbesthoudende vloerbedek king had direkt verboden kunnen worden. Dat is niet gebeurd en dus draagt ook de regering verantwoordelijkheid voor de vloerbedekkingspro blemen. Als de fabrikant niet tot schadevergoeding bereid is of kan worden gedwongen zal daarom de regering moeten betalen. Dat kan een forse strop betekenen, misschien wel 600 miljoen gulden. Daar valt echter niet aan te ontko men. Want als er geen finan ciële bijdrage komt zullen de eigenaren van de asbest vloer bedekking deze toch bijna al lemaal zelf lostrekken. Met alle gevolgen vandien. Dat mag niet gebeuren. Asbest heeft al genoeg mensenlevens geëist. de EVEN VAN LEZERS ingezonden stukken in te korten ml in l[\^£dactie behoudt zich het voor ingezonden brie- jest u liever^ bijdragen (maximaal moorden) eventueel in te ussen noeKyj (jan wej wejgeren. jiowcruises'a,eme. inzendingen ver- tien in de prullenbak, dienen te worden kend en voorzien i, adres en telefoon- 'joormalig bewoner van de de swingenjrsweg wil ik bevestigen ie geluid- en lichtoverlast het u aaihiwonenden ervaren van Bnniscomplex in Rijpwe- gen douche, njet overdreven zijn. De indruk- ik twee laar «sleden lisd om weg te zijn van jen zijn eeiflgelijkse geluidsoverlast, an 's morgens vroeg tot iub; Cheersjnds laat duurde, en ld is natuur^001" tennisliefhebbers. geluid van een veegma- ;ennismakei op de tennisbanen .ide door tot in mijn huis- Jagboot ot r ^!4v^°LdnShr Line: Is tot twaalf uur of nog bezet met luidruchtige Irs. De geluidsoverlast en cht waren niet te weren, en tot veel ergernis leid- uiteindelijk zelfs tot ern- Stressklachten. wethouder Beelen en de jtter van de tennisvere- beweren dat omwonen- looit hebben geklaagd, eet ik wel beter. I der Kooy, IVETERING. Ie kanttekeningen bij het v dr. J.\ S krant van zaterdag 2 nó- rjl. .ziet België als een gebied Germaans en Romaans r in vrijheid konden ont- 'n'. Hoe relatief die vrij- fc geweest en hier en daar ~~"g is, kan hij leren uit het Turbo pan Geert van Istendael, elgisch Labyrint (A'dam, w /|t Vlaamse Taal en Let- hdig Congres in 1850 te irdam'. Bedoeld is blijk- -Jiet Tweede Nederland- 'Taal- en Letterkundig in 1850 te A'dam ge- de zaal Felix Meri- jn zoet zich vermengen. BjDevenjnooi beeld. Alleen het zoute water heeft, inlijving der Oosten rijkse Nederlanden (1794) bij Frankrijk, niet opgehouden grote plassen zoet Vlaams wa ter óf brak óf helemaal zout te maken. Het zoete water kent geen dergelijke expansie. 4. Het Koninkrijk der Neder landen zou in cultureel opzicht voor de Zuidelijke Nederlan den 'weinig of niets' betekend hebben. De Vlamingen weten maar al te goed dat de jaren tussen 1815 en 1830 van een nauwelijks te onderschatten betekenis zijn geweest voor het herstel van onze taal in het Zuiden. 5. Het pleidooi van de heer Visser voor de unitaire restau ratie van een reeds gedeelte lijk gefederaliseerde staat de Waalse volksvertegen woordiging handelt zelfs als een soevereine staat als het om wapenexport gaat is al ja ren door de feiten achterhaald. Of men het nu leuk vindt of niet: er is geen weg terug. Dr. F. de Tollenaere, WARMOND. Blauwe tram Van verschillende zijden wordt geroepen om de terug keer van de blauwe tram in Leiden. De Vereniging Reizi gers Openbaar Vervoer (ROVER) is vanzelfsprekend geen tegenstander van de tram. Hogere prioriteit heeft voor ons echter het behoud van de bus, die in onze regio momenteel van alle kanten bedreigd wordt. Bij de discussies over het auto- luw maken van de binnenstad worden alternatieven voor de bus aangedragen zoals elektri sche pendelbusjes en de rond vaartboot. Hoe creatief ook, men vergeet dat deze alterna tieven, door een extra over stap, zullen leiden tot aanzien lijk tijdverlies voor de busrei ziger. De ervaring heeft ge leerd dat in zo'n geval onge veer een kwart van de reizi gers de bus de rug toekeert en gebruik gaat maken van de Een andere bedreiging vor men de tariefsverhogingen en de bezuinigingen die de ver voermaatschappijen door Den Haag worden opgelegd. Vol gens berichten in deze krant leidt dat ertoe dat de NZH met de botte bijl gaat hakken in het lijnennet. Vele gebieden in deze regio dreigen daardoor verstoken te raken van open baar vervoer. Volgens ROVER kén dat niet (want de NZH is door het rijk gebonden aan be paalde minimumeisen) en hoeft het ook niet. Het beste bezuinigingsinstrument is kwaliteitsverbetering. Hoe ho ger de kwaliteit van het open De bus en tram in de jaren vijftig broederlijk naast elkaar. In Leiden wordt van verschillende zijden geroepen om de terugkeer de blauwe tram. De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer wijst daarnaast op het belang van de bus die van alle kanten wordt bedreigd. baar veryoer, hoe meer men sen ervan gebruik gaan maken en hoe efficiënter de exploita tie is. Namens ROVER, Afdeling Leiden en omstreken, Frans Mensonides, LEIDEN. Brazilië Bisschop Bör zei onlangs in deze krant dat hij geen totaal beeld kan geven van de drie weken bezoek die hij aan Bra zilië heeft-gebracht. En dat is jammer. Het is waar dat de re gering onvoldoende hulp biedt aan het volk. Door de hoge schuldenlast van Brazilië en Zuid-Amerika maken Europa, Japan en Amerika er de dienst uit. Ongeveer twee jaar gele den werd er een enorm ijze- rertsveld gevonden in Brazilië. Reactie van Japan: ach, doe maar rustig aan met die schul denlast, wij beheren het ijzer erts wel. En zo gaat het met al les. Brazilië en Zuid-Amerika zitten onder de knoet van het groot-kapitaal. Het ware goed geweest als de paus en mgr. Ratzinger tijdens hun bezoek aan Brazilië de bevrijdingsthe oloog Bof en andere progres sieve krachten met open ar men hadden ontvangen. Zij doen meer voor het volk dan de conservatieve geestelijken en bisschoppen die daar nog steeds worden benoemd. J.M.Jansen, NOOTDORP. De kerk Jezus heeft twaalf apostelen aangesteld voor zijn kerk en daarom hoeven we geen ge noegen te nemen met een dic tatoriale eenmanszaak waarin het pauselijk personeel de scepter zwaait over de deelge noten, eigenaars, aandeelhou ders en de kinderen van het huis. Twaalf apostelen? Dan ook twaalf gekozen opvolgers uit alle delen van de wereld die tezamen twee jaar lang de kerk besturen en dan hun taak overdragen aan twaalf andere gekozen bisschoppen, die misgroeiingen en scheve toestanden herstellen en recht- De Heilige Geest waait niet al leen in Rome, waar het goud- brocaat aan de buitenkant zit, maar ook, en vooral in de har ten van Gods goede kerkmen sen, waar Hij wordt aange trokken door het geestelijk goudbrocaat in hun harten. Hij is het die door hen de kerk in werkelijkheid bestuurt en leidt. Wij leven in een kerk die haar doel voorbij schiet en zichzelf tot doel heeft gemaakt. Die zichzelf en elkaar 'hoger en la ger wijden' alsof buiten het Goddelijk doopsel nog hogere wijdingen mogelijk zoudep zijn. Die de kerk verdelen in gewijde personen en ongewij de leken om ons monddood te maken. Ik ben blij en trots op mijn Vader en het doopsel dat ik van Hem heb ontvangen, en als er dan zijn die zeggen dat ik een ongewijde leek ben, dan is dat voor mij een lachertje. De geldige wijding hebben wij allen al ontvangen. D. van Fessem, DEN HAAG. Media (1) Abortus provocatus is het do den van een kind in de moe derschoot. Wanneer sommige tegenstanders van abortus toch met een duidelijke beschrij ving daarvan en eventueel zelfs met foto's voor de dag komen, dan vinden wij het stuitend en weerzinwekkend - let wel, niet de abortus, maar de manier waarop men aan zijn bezwaren daartegen uiting geeft. Paus Johannes Paulus II laat geen gelegenheid voorbijgaan om ziin stem tegen het kwaad van de abortus provocatus te verheffen. Hij heeft dat echter al zo vaak gedaan dat dat voor journalisten geen nieuws meer* oplevert. Over het belang van het milieu echter kan niet ge noeg geschreven worden. Maar waarom over het milieu wél, bijna dag-in-dag-uit, en over abortus provocatus niet? Overigens, bestaat het milieu van de mens dan enkel maar uit water, bodem, lucht? Leeft FOTO: SP de mens niet tevens en vooral in een geestelijk milieu en is dat milieu niet door allerlei oorzaken aan een zeer ernstige vervuiling onderheving? Ik wil er hier slechts dit van zeg gen: een dergelijke maatschap pij moet zich omtrent haar ei gen overlevingskansen geen al te grootse voorstellingen ma ken. Dr. Th.A.M. van der Horst, DEN HAAG. Media (2) Abonnees op uw krant krijgen heel zeker niet (meer) de vol ledige informatie over het rei len en zeilen van de RK kerk in Nederland en daarbuiten. Dat een journalist zich niet kan vinden in uitspraken van paus of bisschoppen, is zijn zaak. De lezers van uw krant willen daar evenwel toch van op de hoogte gehouden wor den. Toch goed dat er nog een Ka tholiek Nieuwsblad is die mensen die op de hoogte wil len blijven van wat er werke lijk in de RK Kerk aan de gang is. Ook al is die krant meteen al in uw krant gedood verfd als 'behoudend'. En zo ja, wat dan nog? C.M. van Assendelft, DEN HAAG. RPF ties van Groen Links en GPV zich bii de behandeling van de justitiebegroting ontstemd heb ben getoond over 'geheim eu- thanasie-overleg' tussen rege ring en regeringsfracties. Die berichtgeving is op zich niet onjuist, maar wel incompleet. Ook de fractie van de RPF heeft in deze scherpe kritiek laten horen en gevraagd het betreffende 'praatpapier' aan de gehele Kamer ter beschik king te stellen. Mr. J. Pot, voorlichter RPF-fractie Twee de Kamer, DEN HAAG. Verslaving Op een zeer opvallende plaats stond afgelopen zaterdag een bericht: „Verslaafde acteur verzint gijzeling". Ik ben er van geschrokken zoals dat stukje opgemaakt was. Deze berichtgeving getuigt 1) van een schromelijk onbegrip, 2) er tendeert naar een zekere vorm ad 1) Bent u zich bewust wat een psychische nood hieraan voorafgegaan is voordat ie mand zover komt, zowel bij de moeder als bij de zoon? Weet u dat de meeste Riagg's doof zijn voor het hulpgeroep van deze mensen, hetzij door gebrek aan bekwaam personeel, hetzij door gebrek aan geld. Psychia trische ziekenhuizen of af- kick-klinieken moeten deze mensen om dezelfde redenen weigeren. ad 2) Wat betreft de vorm van racisme, met verslaafden en psychiatrische patiënten wordt nog steeds denigrerend omge sprongen. Er wordt laatdun kend over hen gepraat en ge schreven. Maar juist deze mensen hebben recht op res pect. Zij zijn niet allemaal gek, integendeel, de meeste zijn het zich wel bewust en lijden ont zettend veel. Dit wordt nog verergerd, omdat een somati sche patiënt in een ziekenhuis of thuis wel begrepen en 'zie lig' gevonden wordt; de psy chiatrische patiënt wordt niet begrepen, je ziet vaak niets aan hen. Daarom is hun ver driet vaak zwaarder -dan van de somatische. J. Neer, LEIDEN Namen noemen Sinds enige tijd prijkt boven veel stukken in onze krant de naam van de toeleverende journalist, in fiere letter en markant onderstreept. Daar wil ik niet moeilijk over doen; het is hun van harte gegund. Maar waarom zijn de meele vende briefschrijvers met een geringschattend gebaar van de tweede pagina weggebuisd naar een achteraf-bladzijde? En vooral: waarom zijn zij en hun belangstellende lezers op een rantsoen van één op de zes dagen gesteld? Laten de jour nalisten hun hond ook maar ééns per week uit? Een stief moederlijke bedeling. Een krant is geen democratisch be stel van journalist en abonnee in gelijkwaardige verhouding. En natuurlijk wordt er door schrijvers en ingezonden stuk jes wel eens gezeurd of in her haling getreden. Toch wenst men tegenwoordig mijns in ziens terecht iets meer dan eenrichtingsverkeer. Dat krijgt al gauw iets indoctrine- rends, al gebeurt het natuur lijk met de beste opvoedkundi ge bedoelingen. Geen persoon of instelling functioneert opti maal als aanvulling of kritiek worden geweerd of tot een mi- numum gereduceerd. Boven dien: de frequentie van slechts éénmaal per week bewerkt dat een reactie door de tijdsafstand aan effect verliest. En een re actie op een reactie komt dan vrijwel in het luchtledige te hangen. Maar misschien was dit een argument in een be wust ontmoedigingsbeleid. Wie is wijs? Veel lees ik in uw krant over leven na de dood, huwelijk, scheiding, samenwonen, ho moseksualiteit, dè paus, Maria, de kerken, priesterambt, schepping, evolutie, enz. Dan schieten mij vaak de woorden van de apostel Paulus aan de Korinthiërs te binnen, waar staat: de wijsheid der wereld is dwaasheid voor God, of zoals de spreukendichter en Job zeggen: de vreze des Heren is het begin der wijsheid. Want waar halen de mensen hun meningen en bedenksels van daan? Wat wordt er toch onge looflijk veel energie verspild aan het geven van zijn mening inzake levensvragen. Wie is erbii gebaat wat hij of zij denkt? Is dat de norm voor de ander? Belachelijk toch! Er moet toch een waarheid be staan? Degene, die het wonder van de schepping heeft ver richt, zal toch ook voor voed sel zorgen, die dat alles onder houdt. Gelukkig heeft de Schepper dat gedaan en ons Zijn Woord: de Bijbel gegeven als het onfeilbare Woord: dat kan ons wijs maken en kennis en inzicht geven. J.M. Woerdenberg, DEN HAAG

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7