A Europa bedreigt NAVO Franse regering stuurt ambtenaren provincie in BUITENLAND Bush bij de paus J Mitterrand raakt ^AVO- erklaring ovjetunie Yon Weizsacker prijst Nederlands EPU-ontwerp DE SCHAT VAN OPA LARSEN iQounant ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 )imitrov premier ran Bulgarije •pFIA Het Bulgaarse parlement heeft gisteren Dimitrov tot nieuwe premier gekozen. Hij g 131 van de 250 stemmen, zo meldt het pers- au BTA. Dimitrovs Unie van Democratische lachten eindigde bij de parlementsverkiezingen 113 oktober als grootste partij, krap voor de soci- jsten (voorheen communisten). Dimitrov, die de i kreeg van de leden van de UDK en van de Jweging voor Rechten en Vrijheid (die de Turkse jnderheid vertegenwoordigt), is de eerste niet- li|mmunistische premier van Bulgarije sinds 1944. j? nieuwe premier, een advocaat van 36 jaar, Jjeft in drie dagen een minderheidsregering ge armd die bestaat uit leden van de UDK en partij- fee technocraten. Deze krijgt vrijwel zeker het l[rtrouwen van het parlement. Pakkerd Angst tekent het gezicht van de hertogin van York, Sarah Ferguson, nadat ze een pakkerd heeft gehad van een vriendelijke lama. De dierlijke uiting van genegenheid was haar deel tijdens een bezoek aan een dierentuin voor huisdieren in het Canadese Toronto. FOTO: AP Walesa benoemt Geremek als kabinetsformateur WARSCHAU De Poolse preident Lech Walesa heeft gisteren Bronislaw Geremek de opdracht gegeven een nieuw kabinet samen te stellen. Gere mek wordt als hij erin slaagt een werk bare coalitie bijeen te brengen de nieu we Poolse premier. De parlementaire leider van de Democratische Unie, de centrum-linkse partij die in oktober de parlementsverkiezingen won, werd gis teren samen met de voormalige premier Mazowiecki en de voormalige minister van arbeid Kuron door zijn partij voor gedragen voor de post van minister-pre sident. Walesa maakte enkele uren later bekend dat Geremek de formateur wordt en dat de besprekingen die de president met vier centrum-rechtse par tijen voerde waren gestaakt. WEER ONTSLAG VOOR IERSE MINISTER DUBLIN De Ierse premier Charles Haughey heeft gisteren opnieuw een minister ontslagen die tot de groep 'rebellen' be hoort die het vertrek van Haug hey eisen uit het bestuur van de Fianna Fail partij. Het slachtof fer is dit keer de minister van milieu. Padraig Flynn. Eerder had Haughey zich al ontdaan van zijn voornaamste rivaal. Al- bert Reynolds, de minister van financiën. Na vandaag volgen misschien nog meer slachtof fers. Parlementariërs van de partij moeten zich dan bij hand opsteken voor of tegen een mo- Haughey uitspreken. VATICAANSTAD De Amerikaanse president Bush is gisteren door paus Johannes Paulus II in privé-audiëntie ontvangen Tegelijkertijd onder hield de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker zich met zijn Vaticaanse 'collega', kardinaal-staatssecretaris Jean-Louis Tauran. Hoe wel er over beide gesprekken geen bijzonderheden bekend zijn gemaakt, hebben de heren naar alle waarschijnlijkheid gesproken over de situatie in het Midden-Oosten en Joegoslavië. De audiëntie van Bush betekende het einde van een periode waarin de betrekkingen tamelijk koel waren. De VS hadden zich twee jaar geleden duidelijk geër gerd toen het Vaticaan de gevluchte Panamese dic tator Noriega gastvrijheid in de nuntiatuur ver leende De Golfoorlog stelde de onderlinge betrek kingen nog meer op proef. De paus was tegen elk gebruik van militair geweld om de Irakese dictator Saddam Husayn uit Kuwayt te verdrijven. iet djver irsch 10 WIJNEN Simon ertuigi )ME De Franse pre- "n s pent Mitterrand heeft eun onthouden aan raaf verklaring over de ïoetenfevjetunie die de NAVO- Rome gisteren het ht deed zien. 1. Ik jtterrand meent dat het ac- t het i11 'n die verklaring te veel tianasil de afzonderlijke republie- rde orf* 'n de Sovjetunie is komen iederi^ggen en dat de toon van noeteif stuk .Je betuttelend en te euth|ra'istisch" is. Overigens aar bfh Mitterrand niet gepoogd a een# openbaar maken van de rordenddann8' die hij als een eek karakteriseerde, tegen jhouden. president zei: „Ik heb er riTl en moeite mee dat het rijk a n Stalin uiteenvalt. Maar ik b er wel moeite mee dat het van Peter de Grote op- udt te bestaan". In de ver- jring liet de NAVO zich prigens positief uit over de 1 van de Sovjet-leiders „een llige, verantwoorde en be- luwbare controle" uit te oe- traf mnen op de verspreiding van en vasrnwapens en andere massa- n de gfe-nietigingswapens „onder 's Afi enkele autoriteit". De ie) heekVO riep de regeringen van r een h afzonderlijke republieken de centrale regering in middepskou op de export van 'keer irnwapens en andere desta- moet ajiserende wapensoorten te ebogenbrkomen In de paragraaf De stai de woede van Mitterrand /erkgrjwekte wordt gezegd dat het ten voir essentieel belang is dat de 'an plajiublieken zich bewust smmenjeten zijn van hun verant- >ersone)ordelijkheden voor de in- lingen;nationale verplichtingen die Sovjetunie is aangegaan. kan de integratie van de |>ublieken en de Sovjetunie de wereldeconomie verge- '"telijken", aldus de ver- terrand was vooral kwaad het voortdurend noemen zowel de republieken als Sovjetunie zelf. Bovendien t de verklaring dat de lVO humanitaire steun wil aan alle „Sovjet-volke- ïn hun strijd tegen de poli- e en economische crisis rmee ze worden gecon- iteerd". ROME Er is eigenlijk maar een man die de juis te betekenis van de dis cussie die op dit ogenblik over de Europese veilig heid wordt gevoerd, ten volle heeft begrepen. Dat is de Amerikaanse presi dent Bush. Anders dan veel Europeanen loopt Bush niet in wijde bogen om de wezenlijke betekenis van die discussie heen, maar gaat hij, blijkens zijn toespraak op de NAVO-top in Rome, recht op zijn doel af. „Als jullie ons Amerikanen niet meer no dig hebben, zeg het dan met een", zo liet Bush zijn Europe se vrienden in een inderhaast en mogelijk zelfs geïmprovi seerde toevoeging aan zijn rede weten. De president heeft begrepen dat de grote militair- politieke rol, die de Verenigde Staten nog steeds in Europa spelen, door sommige bondge noten aan deze kant van de oceaan niet meer op waarde wordt geschat. De Europeanen draaien intussen om de hete brij heen. De Fransen en de Duitsers, die een plan voor een eigen Europees leger hebben gelanceerd en die aan de EG het primaat over de veiligheid in Europa willen overdragen, wringen zich in alle bochten om aan te tonen dat ze niets tegen de NAVO en zeker niet tegen de Amerikanen hebben. De eerlijkheid gebiedt intussen te zeggen dat vooral de Fran sen weinig sympathie koeste ren voor de Amerikaanse be trokkenheid bij Europa. Tradi tiegetrouw eindigen NAVO- bijeenkomsten in de grootst mogelijke onderlinge overeen stemming. Maar als de leiders huiswaarts keren, berijden ze weer hun oude stokpaarden. Bush heeft daarom de vinger gelegd op een zere plek in de alliantie. Hij heeft de Europea nen in ondubbelzinnige ter men voorgehouden dat de NAVO een leidende rol moet blijven spelen en dat de Ame rikanen van plan zijn hun plaats in Europa te behouden. De gisteren in Rome gepresen teerde slotverklaring doet wei nig recht aan de openheid die Bush op dat stuk heeft gede monstreerd. Het is een wijdlo pig document geworden waar in in alle onoverzichtelijke zinnen die voor velerlei uitleg vatbaar zijn, de ondeelbaar heid van de NAVO wordt uit eengezet. Maar het document kan niet verhullen, dat over de Europese defensie het laat ste woord nog steeds niet is ge sproken, ook niet in Rome. NAVO's secretaris-generaal Wörner moest toegeven dat het uitwerken van de concrete details van de Europese defen sie aan de Europeanen zelf moet worden overgelaten. „We moeten wachten wat uit de Europese topconferentie van Maastricht komt", aldus Wörner. Wat de NAVO-top in Rome wel heeft bereikt, is een gedeeltelijke isolering van de Fransen. Het bondgenootschap mag zich dan achter reeksen van wollige woorden hebben verscholen, het heeft in ieder geval bereikt, dat het nog steeds het voortouw op het stuk van de Europese defensie in handen heeft. Maastricht zal daar niet veel aan kunnen veranderen, al zal Frankrijk in de weinige weken die nog resten, alsnog pogen enkele konijnen uit de Parijse hoeden te toveren. Verwacht mag worden dat in Maastricht een compromis uit de bus komt, dat de tegenstellingen over de Europese veiligheid voorlopig verzoent. De Fransen kunnen intussen tevreden zijn, omdat ze een discussie op gang heb ben gebracht, die de Duitsers en de Spanjaarden kennelijk zeer aanspreekt, en die tegelij kertijd de Atlantische bokken van de exclusief Europese gei ten heeft gescheiden. Die te genstelling zal Parijs de ko mende jaren blijven uitspelen, daar het steeds hamert op het gegeven dat Europa mans ge noeg is om, los van Amerika, zijn eigen buitenlands en vei ligheidsbeleid te bepalen. Bondskanselier Kohl, wiens positie wordt bedreigd door de NAVO-secretaris-generaal Woerner tijdens de laatste persconfe rentie op de NAVO-top in Rome. FOTO: EP A et NAVO-gezinde sociaal-democraten in zijn land, is gedwongen een eind- weegs met de Fransen mee te gaan. Spanje volgt op de voet, al was het maar omdat er wei nig sympathie bestaat voor de nadrukkelijke aanwezigheid van de Amerikanen in dat Groot vertoon Nederland en Engeland varen een tegenovergestelde koers. Maar als Engeland bij de vol gende verkiezingen een socia listische regering krijgt, kan ook daar het tij snel keren. De conclusie luidt dan ook dat, ondanks het groot vertoon van eensgezindheid in Rome, het geloof in de NAVO en de lei dende rol van de VS daarin, langzaam maar zeker afbrok kelt. Daar mag nog aan wor den toegevoegd dat de landen in Oost-Europa de blik op dit ogenblik meer op de EG-lan- den dan op Amerika gericht 'houden. Want Europa beschikt over het geld en de economi sche spankracht, zonder welk de economische verlossing van de Sovjetunie en de Oost-Eu- ropese landen niet mogelijk is. Tegelijkertijd trekt Amerika zich in militaire zin steeds meer uit Europa terug, het geen bijna noodzakelijkerwijs gepaard gaat met verlies aan invloed en zeggenschap. Van daar dat president Bush giste ren zoveel moeite had met de vraag van een Amerikaanse journalist, die wilde weten wat voor de VS de ratio is van het streven het leiderschap van de NAVO in handen te houden. Dat het bondgenootschap in tussen poogt zijn militaire kracht goeddeels te vervangen door politieke invloed, biedt uiteindelijk weinig soulaas. In dat opzicht voert de NAVO wellicht een achterhoede gevecht, hetgeen de stroom van mooie woorden en vage volzinnen enigszins verklaart. De NAVO vecht tegen om standigheden die onomkeer baar zijn. Als de ontwikkelin gen in het grotere Europa tot meer politieke stabiliteit en grotere economische welvaart leiden, gaat dat nagenoeg ze ker ten koste van het Atlan tisch bondgenootschap, dat zijn kracht altijd heeft ontleend aan de instabiliteit en onzeker heid, die de Koude Oorlog met zich mee bracht. Toch heeft de NAVO in Rome zijn huid nog weten te redden. Maar president Bush lijkt te begrijpen welke richting het bondgenootschap op den duur zal inslaan. De Europese factor wordt steeds groter, hetgeen onvermijdelijk ten nadele is van de Atlantische factor. Op dat feit zal Frankrijk blijven hameren, totdat het, weliswaar op termijn, steeds meer mede standers krijgt. President Von Weizsacker poseert met koningin Beatrix en zijn echtgenote voor de fotograaf, na dat hij een eredoctoraat in ontvangst had genomen van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. FOTO: ANP DEN HAAG/ROTTER DAM De Duitse bonds president Richard von Weizsacker was zeer ge charmeerd van het EPU- ontwerp dat het Neder landse voorzitterschap van de Europese Gemeen schap eind september in Brussel op tafel legde. Volgens Von Weizsacker beeldde het ontwerp „het wenselijke" uit. Op dit Nederlandse voorstel geen meerderheid bij de EG-leden te vinden, maar hét voorstel heeft toch het proces naar Eu ropese eenwording bevorderd, aldus de president, die gisteren het woord voerde tijdens een ontmoeting met Nederlandse journalisten ten huize van de Duitse ambassadeur in Den Haag. Von Weizsacker ging eerder op de dag uitvoeriger op deze kwestie in tijdens een toespraak aan de Erasmus-uni versiteit in Rotterdam. Hij ont ving daar een eredoctoraat in aanwezigheid van koningin Beatrix. Het Nederlandse ontwerp voor een Europese Politieke Unie werd op 30 september tijdens Europees beraad in Brussel door de EG-partners van tafel geveegd Het leidde tot veel commotie en publiciteit over een vermeende afgang van het Nederlandse voorzitterschap. Von Weizsacker, zoals altijd open en innemend, vindt het naar zijn zeggen in bijna geen ander Europees land dan Ne derland zo gemakkelijk te zeg gen wat hij als Duitser voor een wenselijk Europa ziet. On danks wat irritatie die bij gele genheid over afzonderlijke kwesties bestaat, is er in zijn ogen binnen de gemeenschap nauwelijks een landenpaar te vinden dat in zijn doelstellin gen zo dicht bij elkaar staat. Vanaf het begin van de inte gratiegeschiedenis hebben Ne derland en Duitsland in twij felgevallen overeenkomstig Europees gehandeld De bondspresident is van me ning dat Nederland en Duits land tegenover Europa dezelf de houding aannemen. „Wij zijn voor een geïntegreerd, als een bondsstaat gestructureerd, democratisch gecontroleerd, open, groot Europa in een tole rante, multiregionale verschei denheid", aldus Von Weizsüc- Nederlandse hulp voor Filipijnen DEN HAAG Nederland heeft twee miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de slachtoffers van de wervel storm Thelma die eerder deze week de Filipijnse archipel trof. De bijdrage van minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) wordt via de Neder landse noodhulporganisaties besteed aan voedsel, schoon drinkwater, medische 1 Overlevenden van de storm dragen een zakdoek voor hun neus tegen de stank van lijken van slachtoffers die zijn omgekomen. FOTO: AFP ningen en een aanzet tot we deropbouw, aldus het ministe rie. Ruim 700.000 Filipijnen zijn door de orkaan getroffen. Er zijn naar schatting zesdui zend doden gevallen. Tenmin ste 50.000 mensen werden dak loos. De schade aan gebouwen en infrastructuur is enorm. ADVERTENTIES VAN HUET PARIJS De Franse re gering heeft een ingrij pend decentralisatieplan bekend gemaakt. In het kader van de 'revitalise ring' van de regio's laat premier Cresson het meest elitaire opleidingsinstituut van het land, de École Na tionale d'Administration (ENA) naar Straatsburg verhuizen. De zetel van het staatstabakbedrijf SEI- TA gaat naar Angoulême, terwijl Clermont-Ferrand het Nationale Instituut voor Agrarische Mechani sering krijgt. Binnen twee jaar zullen hiervoor 2300 ambtenaren naar de pro vincie moeten verhuizen. - Toch geven Olaf Larsen en Kees Touw de moed niet op. ien der hoogste toppen van het rotsachtige eiland bouwen zij I baken, in de hoop dat er wel eens een schip in de buurt zal jien. Maanden verstrijken echter, zonder dat er iets gebeurt, ■mannen leiden een Robinson Crusoë-leven. Ze leren jagen 1 pijl en boog en hebben niet het minste gebrek. Maar hun hele leven lang hier, op dit onbewoonde eiland, te slijten... Nee, dat willen ze toch ook liever niet. Eindelijk wordt hun wens ver vuld: op zekere dag verschijnt in de verte een zeilschip, dat ken nelijk door de stromen tijdens een windstilte naar deze breedten is afgedreven. Direct steken zij hun baken in brand. Die zwarte rookkolom moet zeker opgemerkt worden. Het decentralisatieplan van Cresson moet Parijs binnen acht jaar van 30.000 ambtena ren ontlasten. Met de verhui zing wil de regering de hoofd stad leefbaarder maken, maar vooral de leegloop en zelfs de verwoestijning van afgelegen regio's stoppen. Momenteel be woont driekwart van de Fran sen een kwart van het natio nale grondgebied. Het verkassen van de ENA heeft een schok teweeg ge bracht onder de Franse top- ■ambtenaren. De in 1946 opge richte eliteschool wordt wel het symbool van de arrogantie van de Franse staat genoemd. De beste leeringen krijgen au tomatisch aanzienlijke funk- ties bij prestigieuze staatslicha men als de Raad van State of de Inspektie van Financiën. Enarques (zoals de afgestu deerden worden genoemd) vormen een kaste onder top ambtenaren en helpen elkaar aan de beste baantjes. Bij het vooruitzicht al vanaf volgend jaar naar Straatsburg te moeten trok menig leerling een vies gezicht. „Waarom sturen ze de ENA niet naar een schuur in de Larzac?", klaagde een oud leerling. Gemeten naar Neder landse maatstaven betekent dat zoiets als de. Drentse hei. Praktisch bezwaar is dat de EN A-docenten veelal topamb tenaren zijn die in Parijs wer ken. Zonder TGV zijn de ver bindingen met het verre oos ten van het land lang niet op timaal. De vergelijking met het afge legen Larzac haalde de Elzas- ser kranten en wakkerde zo het oude vuur tussen Parijze- naars en provincialen aan. „Laat ze maar komen, dan le ren ze eindelijk iets van het echte leven", grinnikte een Straatsburger. De socialistische burgemeester van de stad, Ca therine Trautmann, weet nog niet of ze echt blij moet zijn met het cadeau. Gefluisterd wordt dat het om een compen satie gaat om het toekomstig verlies van het Europarlement aan Brussel. Bij het verplaatsen van de eer ste twintig instanties heeft premier Cresson, volgens re publikeins gebruik, vooral so cialistische steden bedeeld. Al leen Angoulême heeft een rechtse burgemeester. Maar daar had de regering wat goed te maken aangezien de vorige, socialistische burgemeester, zo'n wanbeleid voerde dat de stad bijna failliet ging. De bur gemeester van Clermont-Fer rand is eveneens beloond voor zijn inspanningen. Hij nam dramatisch ontslag nadat Cres son geen tijd voor" hem wilde vrijmaken om de lokale pro blemen te bespreken. Cler mont had een zwarte toekomst sinds de massa-ontslagen bij Michelin, bijna de enige grote werkgever. In december zullen volgende decentralisatie-plannen wor den bekend gemaakt. Met het oog op de regionale verkiezin gen begin volgend jaar ver wachten socialistische burge- opnieuw de krenten de pap. Arrestatiebevel tegen Aristide PORT-AU-PRINCE De Haitiaanse interim-regering heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de afgezette president Jean-Bertrand Aristide en functionarissen die onder hem dien den. Naast Aristide worden onder meer de voormalige premier Rene Preval, en Pierre Cherubin, die hoofd was van de militaire politie, gezocht. De arrestatiebevelen houden verband met de moord op de leider van de christen-democratische partij, de geestelijke Sylvio Claude, op 30 september, de dag van de mili taire staatsgreep De mannen worden ook gezocht in verband met de arrestatie van de echtgenote van een marineofficier, die onrechtmatig zou zijn. Het echtpaar werd op 13 juli gearresteerd omdat zij een staatsgreep zouden hebben voorbereid. Na de coup werden zij vrijgelaten. Het arrestatiebevel is klaarblijkelijk be doeld om een wettelijk obstakel tegen de terugkeer van Aristide ADVERTENTIES VAN INFORMATIEVERSTREKKING

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5