limons rekent nu v el op steun van :le Eerste Kamer Kouwe drukte allemaal en wat kost ons Somaut BINNENLAND 'opambtenaar dreigt met korting voor sociale werkvoorziening Noodkreet bonden over fusiegolf in het onderwijs 9? Een glas gerookte zalm jidóc zaterdag 9 november 1991 DB EDENS SWIJK Er stromen te weinig de sociale werkplaatsen naar normale idsplaatsen. Wordt deze doorstroming niet dan zal de regering niet aarzelen te kor de sociale werkvoorziening. Ook het vo- ileid arbeidsongeschiktheid én het ver- van het begrip passende arbeid zijn be gingen voor de sociale werkvoorziening, zijn de belangrijkste boodschapppen die te isteren vielen tijdens de conferentie 'sociale levoorziening en arbeidsintegratie'. Die gisteren in de Rijswijkse Schouwburg ge- ;n ter gelegenheid van het 35-jarig be- j j n van de Federatie Werkvoorziening Zuid and. boodschap dat het budget voor ie sociale kvoorziening (SW) gevaar loopt kwam van t iem '1( aanlr' als F poli i dat i kun eSi"S tieke Pvd A euwe broe< de Pt partij Dttenl da vraa »raat dege 5 en en hui< het,. R. Krug, topambtenaar van het ministerie van sociale zaken. In totaal besteedt Sociale Zaken jaarlijks 3,3 miljard aan de sociale werkvoorzie ning. Krug wees erop dat op het eerste gezicht de doorstroming een uiterst positief beeld laat zien. In de afgelopen jaren is de uitstroom van sociale werkplaatsen naar regulier werk met driehonderd procent toegenomen. „Maar als we kijken naar de absolute aantallen dan zien we dat het om niet meer dan zeshonderd personen op jaarbasis gaat, en dat is te weinig. Als we willen dat de claims voor een belangrijke rol van de SW bij de reïntegratie van arbeidsonge schikten serieus worden genomen, dan zal dat aantal snel omhoog moeten. Het SW-budget loopt reeel gevaar als dat niet lukt", aldus Krug. Het geld dat nu nog voor de SW wordt uitgetrokken gaat dan naar organisaties die er wel in slagen - al dan niet gedeeltelijk - ar beidsongeschikten in het arbeidsproces terug te brengen, gaf Krug aan. Beschutting Een ander onderwerp van gesprek was op wel ke doelgroep de sociale werkplaatsen zich nu moeten richten. De sociale werkvoorziening is primair bedoeld voor mensen die door een han dicap (nog) niet in staat zijn tot het verrichten van arbeid op de normale arbeidsmarkt. Mo menteel is er een discussie gaande, in het kader van het volumebeleid arbeidsongeschiktheid en het verruimen van het begrip passende arbeid, of een verbreding van de doelgroep niet over wogen moet worden. Deze uitbreiding zou dan betrekking moeten hebben op alle kansarmen op de arbeidsmarkt. Het risico daarbij is dat de plaatsen van mensen die volgens de oorspron kelijke normen in aanmerking komen in ge vaar komen. Vanzelfsprekend protesteerden de organisaties van verstandelijk en lichamelijk gehandicapten hiertegen. ,,De sociale werkplaatsen moeten beschutte werkplaatsen blijven voor mensen die dat echt nodig hebben", betoogde A. Vriethof, voorzitter van de gehandicaptenraad. Als de doelgroep dan toch uitgebreid moet worden, dan alleen met die mensen die - al dan niet gedeeltelijk - arbeidsongeschikt zijn, vervolgde hij. Tegen standers van Vriethof, onder andere J. Wage naar, voorzitter van het landelijk directeuren contact van sociale werkplaatsen, stelden dat de doelgroep nauwelijks te definiëren valt, en dat er naast de lichamelijk en verstandelijk gehan dicapten ook nog een grote groep mensen is die om andere redenen niet op de normale arbeids markt terecht kan. Een antwoord op de vraag of de doelgroep nu wel of niet uitgebreid moet worden leverde de discussie in ieder geval niet op. K IN 'T HOUT N HAAG Nu het inet bereid is het plan- dJons vertraagd in te iaJren, rekent het op de j n van ook de Eerste ner. Dit zei staatssecre- Simons gisteravond, at de ministerraad had ïstemd met een aan ging van het invoe- sschema van zijn plan. dit de prijs is die we iten betalen voor onze sverzekering tegen itekosten, dan moet maar", aldus de be- dsman van volksge- :heid igevolg van Simons' con- is dat per 1 januari al- de kosten van medicijnen, lidatie en audiologische worden overgeheveld naar de volksverzekering awbz. Daarbij gaat het om een bedrag van 4,3 miljard gulden per jaar. De huisartsenhulp, die jaarlijks circa 2,5 miljard kost, zal nog tot 1 januari 1993 onderdeel blijven uitmaken van het pakket van de zieken fondsen en de particuliere ziektekostenverzekeringen. „Maar dat mag ook weer niet langer duren", zei waarne mend premier Kok op de pers conferentie na afloop van de ministerraad. „Het mag niet zo zijn dat we elkaar straks heel '92 gaan bestoken met argu menten waarom de huisarts wel of niet kan worden over geheveld". Kok moest echter toegeven dat het kabinet op geen enkel punt de garantie heeft dat de Eerste Kamer fractie van het CDA, die steeds grote bezwaren had, nu wel akkoord zal gaan. Kok hoopt echter dat ook de sena toren van het CDA „begrip zullen hebben voor de nood zaak dat de kosten van de ge zondheidszorg beheersbaar worden". Volgens de vice-pre mier is dat de belangrijkste re den waarom het kabinet zo hecht aan de invoering per 1 januari aanstaande van althans één belangrijk onderdeel van het plan-Simons. Er is echter nog een reden die met name voor de PvdA-be- windslieden zwaar weegt. Dat zijn de inkomenseffecten van het plan. Als er per 1 januari aanstaande niets zou gebeuren, zouden de lagere inkomens een koopkrachtverlies lijden van zo'n half procent. Kok sprak de hoop en de verwach ting uit dat de Eerste Kamer dit niet op haar geweten zal willen hebben. Voor de hogere inkomens is volgens WVC te verwachten dat de koopkracht nédelig zal worden beïnvloed, vooral door de stijging van de awbz-premie. Bovendien hoe ven de meeste particulier ver zekerden geen daling van hun ziektekostenpremie te ver wachten omdat de kosten van medicijnen nu veelal buiten hun polis valt. Vingertje D66-voorman Hans van Mierlo steekt nog even een 'typisch Hollands vingertje' op tegen partijge noot Jan Terlouw. Terlouw werd gisteren geïnstalleerd als nieuwe commissaris der koningin van de provincie Gelderland. FOTO: ANP Anderhalf jaar cel voor shovelcoureur HAARLEM De van Beverwijk die in juli van dit jaar met een shovel een enorme ravage aanrichtte in de wijk Breedweer in Heems kerk is gisteren door de recht bank in Haarlem veroordeeld tot achttien maanden celstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. De man raakt bo- kwijt, omdat hij tijdens de sho- velrit onder invloed was van alcohol. Hij reed in de nacht van 17 op 18 juli vanaf het Hoogovensterrein in IJmuiden met de shovel naar Heems kerk. Daar ramde hij onder meer de woning waar zijn ex- vriendin op dat moment ver bleef. Onderweg vernielde en beschadigde de shovelcoureur veertig auto's, lantarenpalen en voortuinen. De totale scha de wordt op 400.000 gulden ge schat. De man was in woede ontstoken omdat zijn vriendin de relatie had verbroken. Die relatie is inmiddels weer her steld. DEN HAAG PvdA, VVD en Groen Links zullen ko mende week tijdens de behandeling van de begroting van onderwijs extra aandacht vragen voor onderwijzers die als gevolg van schaalvergroting hun baan vrezen te verliezen. De drie partijen reageerden met deze toezegging op een nood kreet van de onderwijsbonden KOV en PCO, gisteren gedaan tijdens een forumdiscussie in Den Haag. Volgens de bonden ver oorzaakt de schaalvergroting in het basisonderwijs, waardoor meer dan duizend scholen verdwijnen, een „martelende onze kerheid" onder het personeel. Dat geldt ook voor onderwijzers die betrokken zijn bij de operatie 'Weer samen naar school', die beoogt het speciaal en het regulier onderwijs samen te voegen. PCO en KOV overhandigden de fractiewoordvoerders een reso lutie waarin werd aangedrongen op het ongedaan maken van bezuinigingen op wao en ziektewet, betere arbeidsomstandighe den en betere begeleiding van beginnende en oudere leerkrach ten. Daarnaast werd gevraagd „de financiële ruimte te bieden waardoor de onderwijssector gelijk kan lopen met de marktsec tor". ÏN HAAG STIL, WASSENAAR LOOPT UIT VOOR BUSH ng (Rom 6 Delhi), [Moskoi SSEN AAR/DEN „AG Een kilometers lint van dranghek- markeerde gister- ïd de wegen, die de erikaanse president rge Bush aflegde in isenaar en Den Haag. was echter een enprm ichil in publieke I he istelling tussen de plaatsen. Wassenaar uit om de president saai toe te juichen, in Haag bleef het opval- stü. V Op de Rijksstraatweg in Was senaar stonden tal van belang stellenden langer dan een uur te wachten om een glimp van de president op te vangen. Hun geduld werd beloond met een onverwacht 'voorpro gramma', dat niet in het scena rio van de politie was opgeno men. In het kwartier voordat de stoet door Wassenaar zou trekken en de Rijksstraatweg nog normaal bereden kon worden, gebeurden er maar liefst drie aanrijdingen. In een razend tempo werden de ge deukte auto's van de rijbaan gehaald. Toen de limousine van Bush eenmaal in zicht kwam, stond het zwart van de toeschou wers, die met een: „Kijk, ze zelf voor het wachten beloon den. Een enkeling had een wat somberder kijk op het gebeu ren. „Was dat nou alles? Hoe veel kost dat ons? Kouwe drukte allemaal". Ook vanmiddag wordt in Was senaar de nodige belangstel ling verwacht voor het bezoek dat Bush brengt aan de Ameri kaanse school. Directeur Schoppert: „Toen we hoorden dat de president kwam, heb ben we een voorstel ingediend voor het programma. Ons idee was dat een vijftiental scholie ren hem vragen zouden stel len. Een soort persconferentie waar de vragenstellers geen journalisten, maar leerlingen zouden zijn. We kregen echter geen toestemming. Nu zal de president gewoon een toe spraak houden". Op de kruispunten in Den Haag, die Bush op weg naar het Paleis Noordeinde zou pas seren, stonden al om half vijf 's middags nerveuze agenten in portofoons te praten. Dat was ruim anderhalf uur voor dat de president op Schiphol arriveerde en het was dan ook volkomen onduidelijk waaro ver de conversatie ging. Ove rigens keken de agenten meer naar de loodgrijze lucht dan naar de weg. „Als het maar niet gaat regenen", verzuchtte een agent op de Zuid-Holland- laan. Pas om een uur of half zeven verzamelden zich bij de kruis punten in Den Haag kleine groepjes toeschouwers. Ook bij de tuiningang van het Paleis Noordeinde kwam maar een handjevol mensen opdagen. Het ging om bewoners uit de directe omgeving, die wel een paar minuten hun huizen wil den verlaten om de aankomst van Bush om zeven uur af te wachten. Intussen constateer de de beheerder van het café Prinsenhof tot zijn grote er gernis dat het parkeerverbod in de directe omgeving van het paleis ertoe leidde, dat zijn etablissement angstig leeg bleef. „Wow!", riep plotseling een meisje met een onvervalst SPERENHOBBES ,„r'i btiom0UZ6 Of PAS FT OMSNlUUHW gfp&f- URP1 HET IS W6 biWIWS R3NKEP NOU,ZE MN ONS WEU MAAS &tV STUKEN,/WAK VIAAK0/H SUP&N WE N0& NIET! JU KNIdfT IN DIE TOfcTEfZ EN IK ros of pe moMuei, CASfER,AM6IKUE b*A*>N HSK- INNEZEN, PAT IN 0EPSLAPEN PEN VOORRECHT IS.' PE KEI- PEK EIST EEN STUK /MINPEP CKETTIG! door bill waterson Geld voor boeren die alternatief telen DEN HAAG Boeren die vrijwillig overschakelen van tradi tionele naar meer milieuvriendelijke teeltmethoden, kunnen daarvoor subsidie krijgen. Volgens het ministerie van landbouw is de subsidie onder meer bedoeld voor boeren die granen, soja bonen, peren en appelen telen. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moeten boeren zich onderwerpen aan de richtlijnen zoals die worden gehanteerd door de Vereniging Biologisch-dy- namische Landbouw of door de Stichting Ekomerk Controle. Verveling in het leger met sport te lijf DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie wil met uitbrei ding van het aantal sportinstructeurs bij het leger de verveling en leegloop onder dienstplichtigen aanpakken. Die verveling duikt vooral op buiten de normale diensttijden. Ook de verbete ring en uitbreiding van de sportinfrastructuur kan bijdragen de verveling onder soldaten in te dammen. r BERT JANSMA Ik ben geen kenner. Ik ben een liefhebber Ik heb 't over wijn. Ik houd graag een glas mooi-rood in de hand Maar ik word zwak in de knieën als ik hoor: „Prachtig jaar, héél veel fruit, bosbessen, amandelen en een beetje gerookte zalm". Ik heb dan het gevoel dat er iets mankeert aan mijn smaakorgaan. Want ik vind 't lekker, héél lekker Maar amandelen? Zalm? Ik begin erover omdat straks de Beaujolais Primeur er weer aan komt. Een leuke 'puppie' onder de wijnen die nog niet weet of hij een geraffineerde schoonheid of een blonde del gaat worden. Ik denk er ook aan omdat ik lees over een fantastisch champagne-schandaal in het Verre Oosten. Keurmerken als Moët et Chandon, Dom Pérignon worden er al jaren verkocht voor drie- tot vierhonderd dollar Bedragen die alleen neergeteld kunnen worden door de zeer welgestelden ter plekke. Nu blijkt dat zij al die tijd opgelicht zijn. Dat ze voor een hoop geld gewoon rotzooi hebben gedronken. Een door de echte champagne- producenten op pad gestuurde detective is gaan proeven in Singapore en Japan en dronk daar voor veel dollars „sinaasappelsap opgepept met een bruistablet". Blijkt dat vanuit Europa al een tijd lang vervalste champagne wordt geleverd. In via een Venetiaanse glasfabriek perfect nagemaakte flessen en een via bedrog verkregen exact gelijkende verpakking. Tienduizenden flessen namaak zijn over de toonbanken gegaan. Zie 't voor u! Al die rijke snoeperds met getuite lippen: Heerlijk flesje. Deze Champie móet wel van '82 zijn. Perfect!" Terwijl ze een onduidelijk Jura- wijntje met bubbels wegdronken. Sommige vormen van oplichting verwekken mijn verontwaardiging. Deze niet. Ik moet er hartelijk om lachen. Ik herinner me mijn eigen proeftocht met kenners langs een aantal Chateaux in de Bordeaux. Bij één stond een tafel gereed met kaas en stokbrood. „Eindelijk een gastvrije Fransman riep ik enthousiast alvorens aan te vallen. Heleméél niet" morde een vinologisch hoger geschoolde collega:Wanneer een wijnproducent je kaas aanbiedt, heeft hij iets te camoufleren. Dan is er iets mis met de wijn". Aj, wat een wijnbarbaar was ik. Tóen. Sinds het champagne-schandaal moet ik stiekem lachen om al die kenners. En ik herinner me het verslag van een Britse proeverij bij de presentatie van Nicholas Faith's boek over Chateau Latour. De aanwezigen werden vergast op topwijnen. Een dure dame-met-glas kon zich niet inhouden en riep tegen de gastheer: Wat voor heerlijkheden ruik ik ik hier nu weer!!". De nuchtere kasteelheer keek om zich heen en sprak de onvergetelijke woorden: „Mevrouw, u ruikt koffie, de lucht van gedoofde sigaren en de jam van m'n grootmoeder". Na zoiets durf ik straks de Beaujolais Primeur aan. "VREEMDE VOGELS" Amerikaans accent, toen de eerste motorrijders zichtbaar werden. Allison Byrd, al vier jaar leerlinge op de Ameri kaanse School in Wassenaar, was duidelijk onder de indruk. „Morgen kan ik de president op school van dichtbij zien, maar ik vind dit ook prachtig" legde ze uit. De limousine van Bush draaide langzaam door het hek van het paleis naar binnen. Het handjevol toe schouwers produceerde met moeite een bescheiden ap plausje. Terwijl Bush in de pa leistuin ontspannen met ko ningin Beatrix de erewacht in specteerde, hield het publiek het snel voor gezien, en kon het café Prinsenhof toch nog klanten begroeten. Als we echter maar doorgaan met het grond waterpeil te verlagen of moerassen op te spui ten dan verdwijnen zulke gebieden. Vreemde vogels worden dan heel gauw zeld zame vogels. Help landschappen en biotopen beschermen. Steun ons, stort uw bijdrage voor natuur en vo gels op giro: 550.30.20 STICHTING NATUUR- EN VOGELWACHT Weerdestein 41; 3328 MK Dordrecht; Tel. 078-174983 KAMERLID TOMMEL: Regering moet verwijdering asbestvloerbedekking betalen DEN HAAG De regering is verantwoordelijk voor het feit dat veel mensen een asbesthoudende en dus onder omstandighe den kankerverwekkende vloerbedekkking in hun huis hebben liggen. Daarom zal de regering, als de fabrikanten het laten afweten, moeten opdraaien voor de kosten van de verwijdering van deze stof. Dit zegt het Tweede-Kamerlid dr. Dick Tommei (D66) in zijn column in onze krant. „Dat kan een forse strop opleveren van misschien wel 600 miljoen gulden. Daar valt echter niet aan te ontkomen", concludeert Tommei. Als iedereen de hand op de knip houdt, meent hij, zullen de eigenaren van de asbest-vloer- bedekking deze zelf gaan lostrekken. Laten verwijderen door een gespecialiseerde firma is namelijk bijna onbetaalbaar: drie-è vierduizend gulden voor twee slaapkamers en een halletje. Het D66-kamerlid meent dat de regering ook een morele plicht tot betaling heeft. Al in 1969 werd in een promotie-onderzoek het wetenschappelijk bewijs geleverd dat het inademen van as bestvezels longkanker veroorzaakt. Pagina 7: Asbest kost duizend levens per jaar

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3