AZC staat voor moeilijke opgave in bekertoernooi Bollenstreek-clubs blijven eerste klasse overheersen finale £eidóc0otvumt ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 PAGINA 31 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense AZC staat bijna voor een onmogelijke opgave, die het zich zelf vorig jaar heeft opgelegd. Im mers de Alphenaren verbaasden vriend en vijand in hun Europa- cup-twee avontuur. De waterpolo- formatie werd pas in de finale een halt toegeroepen door het Joegosla vische Partizan Belgrado. De eerste hindernis op weg naar nieuw Euro pees succes vindt dit weekeinde in het Duitse Hannover plaats. In Alphen zijn geen waterballerina's meer. Er is plaats gemaakt voor werk paarden maar daar ligt niemand wakker van. Het mag dan allemaal niet zo fraai ogen, de resultaten - al gaat het met ups en downs - liegen er niet om. Coach Ron de Vogel, zelf tien jaar AZC-speler, realiseert zich drommels goed dat zijn ploeg niet evenwichtig is. Maar met een gezonde dosis vechtlust en inzet is de Alphense vechtmachine toch ook een goede weg ingeslagen. Terugval Na het Europacup-succes van vorig jaar vertrok de Alphense pijler Eric Noorde- graaf en deze aderlating kon de ploeg ternauwernood verwerken. De terugval na het succesvol verlopen Europacup optreden mag voor menigeen een logisch gevolg zijn, maar niet voor De Vogel. Volgens de rechtlijnige gedachtengang van de Alphense coach is dat een excuus waar hij niets van wil weten. De Alphen se ploeg speelde een wisselvallige com petitie en kende een absoluut dieptepunt in Delft. Tegen het plaatselijke DZV werden de arbiters letterlijk de oren ge wassen. Iets dat natuurlijk niet kan en zeker niet in het keurige Alphen. De ke ten van problemen leek geen einde te kennen en een eventueel vertrek van Remco Pielstroom kwam als olie op het vuur. Mocht Pielstroom werkelijk ver trokken zijn dan zou een ware uittocht hebben plaatsgevonden, maar zo ver kwam het gelukkig niet. In Alphen stapt men niet als een olifant door een porce- leinkast en alle brandjes werden be kwaam geblust. Als beloning voor de saamhorigheid pakte de ploeg van Ron de Vogel opnieuw de beker. Kater De Alphense cupfighter is erop gebrand om de staat van dienst nog mooier te maken. De beste prestaties van AZC da teren uit de jaren tachtig en natuurlijk het afgelopen jaar. Het waren de jaren van recordinternational Toon Buunk, Ed van Es, Ene Noordegraaf, Ruud Mis- dorp en ook van de huidige Alphense oefenmeester De Vogel. In 1980 werden de Alphenaren in de finalepoule van de Europacup-twee vierde. In 1981 viel hen een zelfde stek ten deel. Twee jaar later werd AZC landskampioen en kreeg de unieke kans om historie te schrijven. Het werd echter een fikse kater want in de finale van de Europa-cup een werd in Genua nipt verloren van Pro-Recco (10- 8 winst en 5-8 verlies In 1983 speelden indertijd Remco Piel stroom en Ewoud van Winsen als jeug dige talenten al volop mee. Gijsbert van der Leeden moest in die tijd nog met een plaats op de bank genoegen nemen. Alle drie de spelers zullen er ook dit weekeinde bij zijn. Indeling De eerste Europacup-hindernis van AZ vindt in toernooi vorm plaats. Er zijn vier poules van vier en de twee beste ploegen hebben recht op deelname aan de tweede ronde. Vervolgens worden met de acht overgebleven ploegen uit en thuiswedstrijden gespeeld. De Alphe naren zijn ingedeeld bij het Duitse (en tevens gastheer) Waspo Hannover, het Israëlische Macabi Tel Aviv en het Franse Tourcoin. De Alphenaren versterkten zich met de Rus Sergej Lisitsjin. De 22-jarige all- rounder werd in 1987 tijdens een Euro pees jeugdkampioenschap tot beste speler van het toernooi uitgeroepen, maar heeft nog de nodige problemen met de Nederlandse speelwijze. En Ewoud van Winsen is teruggekeerd. Daarentegen vertrok de Hongaar Gabor Gyori, maar hij was niet meer dan een nuttige speler voor de breedte. In Al phen gaat men overigens prat op de ver gelijking met voetbalclub Ajax - lieve ling van het publiek en vaak verrassend goed, maar tegen mindere ploegen onbe rekenbaar onmachtig, aldus een fraaie tekst in het Alphense programmaboekje. Geen gekke vergelijkingk, want ook in de Watergraafsmeer moet tegenwoordig gebikkeld worden voor de punten. Maar verder gaat de vlieger van vergelijkingen niet op. Goalie Willem Vermeulen eta leert keer op keer zijn kwaliteiten en van muitende spelers heeft De Vogel even min last. Gewicht De Franse opponent, noch de Israëlische mag als serieus genomen worden. Het Franse Tourcoin kreeg de Franse beker in de schoot geworpen omdat Marseille, de echte bekerwinnaar, ook landskampi oen werd. Tourcoin had een fikse dosis geluk bij de halve finale loting, want de nummers één en twee van Frankrijk, Marseille en Lyon, werden aan elkaar gekoppeld. De exodus van Joodse immigranten vanuit Rusland naar Israël heeft Macabi Tel Aviv misschien wat spelers opgele verd, maar hoeveel en van welk kaliber is niet bekend. Toch mag daar niet te veel gewicht aangehecht worden. Andere koek is het met de Duitse tegenstander. De formatie van Uwe Brinkmann, inte rim bondscoach na het EK van Bonn 1989, is de tweede van de Duitse liga. Onbetwistte nummer één is Spandau U4 uit Berlijn, een absolute topploeg in Eu ropa. De Duitsers hebben één Russische jeugdinternational en twee spelers van Hellas Hildesheim aangetrokken. Nog een nieuweling Dirk Zeien speelde enige jaren in de Verenigde Staten van Ameri ka. Verder bestaat de selectie uit A-inter- national Dirk Schütze en jeugdinterna tional Karsten Seehafer, die om zijn im posante lichaam bekend staat. Het uur-U zal voor AZC morgenochtend om half twaalf slaan. Dan staat de be langrijke confrontatie tegen de Duitse ploeg op het programma. Ook al heeft de tweede positie recht op deelname aan de tweede ronde, de Alphenaren moeten toch ook het karwei tegen Waspo terdege ter hand nemen. Een reèle kansbereke ning leert immers dat een toernooi-over- winning, meer uitzicht biedt op Euro pees succes dan een tweede plaats. Want stel dat AZC tweede wordt - een billijke gedachte - dan hebben de Alphenaren al 25 procent kans om Europees bekerhou der Partizan Belgrado te treffen. De Ser viërs zitten in een poule waar ze zelfs met een hand op de rug gebonden nog winnaar worden en een dergelijke zware confrontatie kun je beter zo lang moge lijk uitstellen. Het feit dat Joegoslavië door oorlog verscheurd is, maakt waar schijnlijk niet veel verschil. Daar kun nen ze in Den Helder (basketbal) over meepraten. De voltallige AZC-selectie is vrijdagmorgen vertrokken naar hotel 'Alte Post' om zich voor te bereiden op AZC-coach Ron de Vogel zal met zijn team de rol van cupfighter in Hannover waar moeten maken. de ouverture tegen de Israëli. De Neder landse cupfighter heeft zich niet speciaal voorbereid, dat 'speciale' gevoel komt FOTO: HENK SNATERSE naarmate de uren naderen. Bovendien vertrouwen ze er in Alphen op dat zelfs in Duitsland een bal raar kan rollen. LEIDEN - „Een wereldafdeling", zo typeerde Rijnsburgse Boys-trai ner Arie Kurver de eerste klasse A voor de aanvang van de competi tie. Vooral de inbreng van de clubs uit de Rotterdamse regio moest voor wat meer concurrentie zor gen. Na acht wedstrijden blijkt dat de clubs uit de Bollenstreek toch weer de toon aangeven. De eerste zes plaatsen op de ranglijst worden door regioclubs bezet en het is dan ook niet overdreven om te conclu deren dat in de Bollenstreek momenteel de beste amateurploegen van Nederland spelen. De publieke belangstelling is dan ook groot. Het afgelopen voetbalweek- einde trokken meer dan 5000 toeschou wers richting de sportparken in Lisse, Noordwijk en Katwijk. De nog steeds stijgende populariteit heeft ook de com mercie wakker geschud. Casio was dit seizoen de eerste landelijke sponsor die wil profiteren van de uitstraling van hét zaterdagvoetbal. FC Lisse kon door de inbreng van deze sponsor nadrukelijk aan de weg timmeren en met een aan zienlijk versterkte selectie aan de compe titie beginnen. Saai Het enige dat nog ontbreekt aan boven staand succesverhaal is goed voetbal. De afgelopen acht wedstrijden waren op een uitzondering na weinig boeiend. Vooral in de derby's kwam het publiek te vaak van een koude kermis thuis. Een doorn in het oog van FC Lisse-trainer Ruud Bróring die het vermaken van de toe schouwers als zijn voornaamste taak ziet. „Het is allemaal zo saai. zo verde digend", klaagde de Noordwijkse oefen- FC Lisse heeft zich de eerste acht wedstrijden ontpopt als de smaakmaker in de eerste klasse. Het publiek heeft zijn weg naar Ter Specke dan ook weten te vinden. FOTO: HENK SNATERSE meester na afloop van het duel tegen Katwijk. Arie Lagendijk raakte nauwe lijks onder de indruk van de aanval van Bröring en constateerde koeltjes na de 2- 0 overwinning. „Als je Lisse de kans geeft om in de wedstrijd te komen dan krijg je het heel moeilijk. Nu hebben we het nauwelijks moeilijk gehad". En met deze nuchtere constatering zette hij een fikse domper op de euforie die heerste Maar ondanks deze tegenvaller is FC Lisse de club die toch het meest kleur gaf aan de eerste negen wedstrijden in de eerste klasse. De smaakmaker van vorig seizoen, Quick Boys, heeft tot nu alleen in de eerste drie wedstrijden kunnen overtuigen. De nieuwe trainer Wim van Zwam heeft zijn uitgangspunt: „Aanval len maar dan wel met verstand", nog niet kunnen waarmaken. Vooral defen sief rammelt het behoorlijk in de duin pan. Tegen het zwakke Barendrecht slaagde de blauwwitte defensie er voor het eerst in om geen tegendoelpunt te hoeven incasseren. Het experiment met Marco Dijkhuizen als laatste man lijkt dan ook geen succesvolle ingreep. De onzekere defensie heeft zijn weerslag ge had op het hele team. Van Zwam: „Door de tegendoelpunten ontstond er binnen de groep enige onrust want vorig seizoen had Quick Boys maar 22 doel punten in 26 wedstrijden tegen gekregen. Die onrust vertaalde zich in tweeslachti ge houding. Niet echt verdedigen maar ook niet echt aanvallen. En op die ma nier hebben we ons eigen gezicht verlo ren". Het surplus aan kwaliteit heeft echter gezorgd dat Quick Boys nauwe lijks schade heeft ondervonden van de 'identiteitscrisis' en vandaag kan de eer ste hoofdprijs van het seizoen, de eerste periodetitel, worden veroverd. Discipline Enkele kilometers verderop in de kust plaats lijkt Katwijk zich te herstellen van een matige competitiestart. Met negen punten heeft de ploeg van Lagendijk zich op een comfortabele derde plaats genesteld. Om dit te bereiken heeft de Leidse oefenmeester gekozen voor een voorzichtige speelwijze. „Door de min dere resultaten zaten we in een dal. Om op de ranglijst mee te blijven tellen heb ik bij de jongens vooral gehamerd op discipline en inzet". Een aanpak die Katwijk de afgelopen jaren het etiket 'saai' opleverde en door Bröring wordt getypeerd als: „Met zeven man voor het hok gaan liggen". Maar daar ligt men op sportpark De Krom inmiddels niet meer wakker van. De punten tellen en Kat wijk blijft een kanshebber voor de titel. Noordwijk krijgt vandaag te maken met de Lagendijk-equipe. John Eelman zal niet ontevreden terugkijken op de co- meptitiestart van zijn ploeg. Het inpas sen van een aantal nieuwe spelers lijkt weer gelukt en de 3-1 overwinning op Nieuw Zuid vormde het voorlopig hoog tepunt voor de roodwitten. Toch is Noordwijk ook geen ploeg die het pu bliek op de banken krijgt. Alleen Patrick Scheurwater. Joop Tegelaar en Leonard van Utrecht kunnen voor wat creatieve inbreng zorgen. Als team is de Eelman- brigade echter moeilijk te kloppen. „Vo rig seizoen speelde we al het best ver zorgde voetbal en moesten we het alleen op individuele kwaliteiten afleggen tegen Quick Boys", aldus Eelman die met zijn ploeg nog een theoretische kans maakt op de eerste periodetitel. Motivatie Rijnsburgse Boys maakte de eerste acht wedstrijden een nogal wisselvallige in druk. Óp papier speelt op Middelmors een van de beste teams uit de eerste klasse. Maar die kwaliteiten worden te weinig vertaald in aansprekend voetbal. Huug Aandewiel zoekt de oorzaak in het ontbreken van motivatie. „Misschien is de huidige spelersgroep verzadigd. Het voetbalplezier straalt er bij sommige jongens niet meer vanaf'. Deze consta tering moet voor Arie Kurver een teleur stelling zijn. De trainer uit Bergschen- hoek had na het trieste seizoen van vo rig jaar gerekend op een gretige selectie. Maar tijdens de laatste twee derby's (FC Lisse en Katwijk) ontbrak bij de geel zwarten het heilig vuur. Kurver zal dan ook al zijn verbale capaciteiten moeten aangrijpen om de scherpte weer terug te krijgen in het Rijnsburgse kamp. Want een herhaling van het vorige treurige sei zoen zal in bloemendorp niet worden ge accepteerd. ARC is in de luwte van het geweld van de 'bollenclubs' opgebloeid. Na de slech te start (5-1 nederlaag) tegen Quick Boys is de ploeg van Aad Koren en opgeklom men naar een knappe vijfde plaats. De Racing besefte al in vroeg stadium dat gezien de kracht van de selectie alleen vanuit een behoudende spelopvatting de punten konden worden gepakt. En dat heeft de ploeg geen windeieren gelegd. Vorige week gaf ARC tegen Rozenburg al zijn visitekaartje af met een 4-0 over winning. Vandaag is FC Lisse te gast op Zegersloot en dan zal blijken of niet boven zijn stand leeft. Onder redactie van Kees van Kesteren 1 wit's gt nu waar- i Vreemd Keepers, ballenvangers, doelverdedigers of wat voor fraaie namen er ook gegeven worden aan de nummer 1 van een voet balelftal, zijn in veel gevallen vreemde vogels. „Een keeper is een beetje gek", verkondigde FC Den Haag-doelman René Stam onlangs met enige zelfspot. Op zich is de vaak opvallende houding van een doelman wel te verklaren. Want tijdens de wedstrijd zijn ze grotendeels op zichzelf aangewezen. In ae wetenschap dat een persoonlijke fout in meeste geval len fataal is moeten ze proberen negentig minuten lang geconcentreerd blijven. En als dat eens een keer niet lukt dan krijgt de ballenvanger de wind van voren. Ajax- doelman Stanley Menzo heeft dat de af gelopen weken aan den lijve ondervon den. Maar het is niet alleen kommer en kwel voor de man tussen de palen. Voor al niet als de collega aan de andere kant van het veld de bal uit het net moet ha len. Dan is het tijd voor een klein privé- feestje. Rijnsburgse Boys-doelman Jan Blankespoor gaf hier tijdens de derby te gen Noordwijk een fraai voorbeeld van. Schamen Vijf maanden geleden werd Laszlo Na- nai als gepromoveerde trainer nog als een held bejubeld door de FC Lisse-sup- porters. „Laszlo bedankt", klonk het toen op sportpark De Bijlen in Alphen. Na het pak slag tegen SJC kreeg Nanai dezelfde boodschap van Loek Ransdorp, voorzitter van de fusieclub. Alleen had deze mede deling een wat minder positieve lading. Een volgens de voetbalwetten begrijpelij ke beslissing. De zondagtak van FC Lis se dreigde steeds verder in het moeras weg te zakken en het is nu eenmaal een voudiger een trainer te vervangen dan een groep spelers. Maar eigenlijk moet de geelblauwe selectie zich diep schamen. „Hij kon ons niet meer motiveren", klonk het magere excuus. Een fraai staaltje van het afschuiven van de verant woordelijkheid. Nauwelijks een week la- Verbazing.... ter bleken de spelers wel in staal de mou wen op te stropen en werd Lugdunum van het veld gespeeld. De harde aanpak van de nieuwe man Jan Gieske bleek te werken. Met zijn constatering;,, Er is door de spelers nagedacht over het leed van Nanai, maar daar is het bij gebleven en daar heeft hij weinig aan sloeg Gies ke de spijker op zijn kop. FOTOiANDRÊ VAN HAASTEREN Verbazing Sommige foto's behoeven nauwelijks commentaar. Vooral kinderen kunnen met hun gelaatsuitdrukkingen meer zeg gen dan woorden. De verbazing over ae lengte van de basketballsters van Grass hoppers kon niet beter in beeld worden gebracht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31