i 'Marjolijns dood bracht mij inzicht' GEESTELIJK LEVEN OPINIE Rechtop Alsof de duivel er mee speelt COMMENTAAR Rottenberg op di. Vi unicef 1 CcidoeSomo/rit zaterdag 9 november 1991 Celstraf voor jezuïet BERLIJN De Duitse jezuïet Hans Heim (52) heeft zich giste ren bij een gevangenis in Ber lijn gemeld om een straf van 60 dagen uit te zitten. Heim nam in het najaar van 1986 deel aan een blokkade van de basis in Mutlangen, waar Pershing II- raketten zouden worden ge plaatst. Heim die in de Berlijnse arbeiderswijk Kreuzberg werkt, werd twee iaar geleden wegens vier keer bedreiging met ge weld door een rechtbank in SchwSbisch Gmünd veroor deeld. In hoger beroep werd hem een geldboete van 100 mark of 60 dagen opgelegd. De jezuïetengemeenschap irv Kreuzberg neemt het in een verklaring voor Heim op. Soepeler houding bisschoppen jegens intercommunie gevraagd Ais je de waarheid vertelt, hoef je niets te onthouden DEN BOSCH De Nederland- se bisschoppen moeten niet- rooms-katholieken de kans bie den aan de eucharistie deel te nemen, vindt dr. L.J. Koffe- man, secretaris oecumene van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Koffeman sprak gis teren op de jaarvergadering van de Sint Willibrordvereniging, het rooms-katholieke adviesor gaan voor de oecumene. Koffe man vindt het te verdedigen dat het Vaticaan gezien de vele vra gen van de RK Kerk bij de ambten in de protestantse ker ken intercommunie afwijst. Maar het Tweede Vaticaans Concilie heeft naar zijn mening plaatselijke bisschoppen de be voegdheid gegeven uitzonderin gen op deze regel te maken. Bis schoppen die niet-rooms-katho- lieken onder geen beding tot de communie toelaten, doen vol gens Koffeman tekort aan de 'spirituele oecumene', de oecu mene die vele christenen, ook rooms-katholieken, metterdaad ervaren. De spirituele oecumene loopt vaak vooruit op de oecu mene op kerkelijk beleidsni veau en op het theologisch den ken over oecumene. Op de as semblee van de Wereldraad dit jaar in Canberra is volgens Kof feman opnieuw gebleken dat vele christenen een eenheid voelen die theologisch maar ten dele is onderbouwd en zich nog volstrekt niet laat vertalen in kerkelijk beleid. Dan botst de feitelijk ervaren oecumene van vele christenen op de „harde" beperkingen die de kerkelijke leiding aan de oecumene oplegt. Als voorbeeld noemde Koffe man de verklaring over de een heid van de kerk van de assem blee in Canberra. Daarin wordt erkend dat de kerken herhaal delijk voor eenheid hebben ge pleit, maar dat desondanks de kerkelijke oecumene achter blijft bij de spirituele oecumene. Maar als consequenties uit dat inzicht moeten worden getrok ken, wordt alleen gepleit voor wederzijdse dooperkenning, een zaak die in Nederland vrijwel §?en problemen meer oproept, p het gebied van de intercom munie is de verklaring veel te rughoudender. Het geestelijk klimaat in Nederland is gezien de secularisatie niet zonder meer gunstig voor de spirituele oecumene. Maar, constateerde Koffeman, er is een hang naar spiritualiteit in onze cultuur te constateren: mensen zoeken naar oude nieuwe vormen om het geheim van het bestaan te kunnen ervaren. Ook de spiri tualiteit van de strijd voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping biedt perspec tieven. MOEDER SCHREEF BOEKJE OVER DOCHTER DIE EIND AAN LEVEN MAAKTE door MARINUS V.D. BERG Niemand zag het zomaar aan hem. Hij maakte wel een stevige indruk. Hij leek de weg door het leven wel te kennen. Zo was de buitenkant. Maar wie beter keek, zag soms een lichte aarzeling. Wie aandachtig luisterde, hoorde twijfel in zijn stem. Ook zelf had hij het nog niet gehoord. Hij besteedde niet zoveel aandacht aan zijn twijfels. Hij richtte zich op de zekerheden, de dingen die goed gingen. Met de loop van de jaren waren de onzekerheden toegenomen. In zijn innerlijk was de schaduw groter geworden. Hij slaagde er nog een hele tijd in om aan dit alles voorbij te gaan. Hij blies zichzelf op en overriep zijn aarzelingen. Naar de dromen luisterde hij niet. Ze waren immers maar Maar op een dag scheurde het gordijn. Het masker viel. Hij kon niet meer. Donker waren de dagen. De nachten vol verdriet. Het viel niet mee om thuis te komen bij zichzelf. Hij ontdekte zijn afhankelijkheden, zijn wankele zelfvertrouwen. Oude wonden, die hij vergeten had, werden weer herinnerd. Er kwam oude boosheid los. Hij zag weer de mensen die hem gekwetst hadden, die hem benauwd hadden. Na de boosheid kwam een ander inzicht. Hoe hij zichzelf had verwaarloosd. Hoe hij anderen had verwaarloosd. Schaamte en schuld kleurden zijn gezicht. Hij ging naar iemand toe. Met heel zijn verhaal. Kwetsbaar toonde hij zichzelf. Hij vertrouwde die ander. En de ander liet hem op verhaal komen, hielp hem om dichter bij zichzelf te komen. Het gelaat en de woorden van de ander waren genezend. Ze waren als een hand in zijn rug. Er groeide nu een nieuwe kracht in hem. Hij werd minder afhankelijk. Minder afhankelijk van wat anderen dachten en zeiden. Hij leerde nu te luisteren naar zijn eigen wég. Hij leerde zijn eigen plek te ontdekken en zichzelf te aanvaarden. De weg die leidde naar innerlijke vrijheid was een lange weg en nooit is ze al helemaal ten einde. Wie de weg naar de innerlijke vrijheid gaat, is nooit aangekomen, maar blijft onderweg. Altijd weer zijn er nieuwe onbekende stukjes weg, nieuwe gebieden. De weg naar de innerlijke vrijheid kun je niet alleen gaan. Wie die weg zoekt, wil ze ook niet alleen gaan. Wie het gebied van de afhankelijkheid verlaat om zijn eigen weg te vinden, komt niet in het gebied van de onafhankelijkheid, maar in het gebied van de genegenheid. Dat is het gebied van de eerbiedige en aandachtige wederkerigheid. In dat gebied is de ander een andere en mag de ander anders zijn en daar ben jij jij. Ook zo mooi anders, zoals de dichter Andreus zegt. Je wordt meer wie jij mag zijn door de ander. De ander kan jou mooier maken, meer mens doen worden, je vrijer maken en recht op doen staan. Maar de ander is er niet om zelf niemand te zijn, om je te verschuilen, om kind te blijven. Aan de zieke die al zo lang in afhankelijkheid van deengel lag te wachten bij het water, zegt Jezus: 'Wil jij beter worden?' Wie niet vrij wil worden, blijft afhankelijk en kan niet rechtop raken. Maar wie gelooft en vertrouwt, die komt rechtop. Wie vertrouwt, die zal kracht ontvangen. Toen iemand na jaren tegen de man zei: 'Jij bent nog altijd dezelfde,' zei hij: 'Nee, dat zou je misschien willen. Ik ben anders dezelfde. Als je goed kijkt, kun je het zien.' Hij sprak meer vanuit zichzelf. Marinus van den Berg 'Dag Mam' heet het boekje dat Ellen van Mons- jou uit Bilthoven schreef ter verwerking van het verlies van haar dochter Marjolijn die een eind aan haar leven maakte. „Ik heb geleerd dat alles wat je overkomt goddelijke zin heeft en ook dat je geen voorwaarden kunt stellen, niet aan de mensen en niet aan het leven." Een gesprek. DEVENTER Op He melvaartsdag schrijft Mar jolijn van Monsjou (31) haar ouders een afscheids brief die ze niet verstuurt. „Lieve pap en mam, ik houd het niet meer uit. Het laatste half jaar was alleen maar angst en pijn en niet verder kunnen (geen kant uit kunnen). Ik wil dat niet meer voelen. Mijn leven is een ruïne geworden, mijn persoon lijkheid is in de verwar ring van november ver dwenen. De mogelijkhe den tot contact met ande ren en voor groei zijn toen afgesneden. Dank jul lie heel veel voor alles. Ik hield van jullie maar ik kan niet meer Het spijt me, ik kan niet an ders." Drie weken later maakt de so- ciologiestudente, bezig met een doctoraalscriptie over het on derwerp Geluk, door ophan ging een eind aan haar leven. Een dag voor de begrafenis vindt haar moeder de af scheidsbrief in haar dochters tas. Om haar verbijstering en ver driet te verwerken begint Marjolijns moeder, Ellen van Monsjou-Krijger, een dagboek. Aanvankelijk door schuldge voel overweldigd. Maar al schrijvend leert ze met de dood van haar dochter te le ven, en die zelfs te accepteren. Een proces van jaren, van val len en opstaan. Gaandeweg krijgt ze van twee vrouwen een duwtje in de rug, onder wie de psychiater Elisa beth Kübler-Ross. Totdat ze, uiteindelijk, tot 'inzicht' komt. Dan besluit Ellen om anderen die met vragen van dood en leven worstelen te helpen door haar dagboek-aantekeningen, gedichten en stukjes proza sa men te vatten in een boekje. Niet helpen Thuis in Bilthoven zegt Ellen: „We wisten dat Marjolijn aan het leven leed, maar we kon den haar niet helpen. Het laat ste half jaar was ze opgenomen in de Brederodekliniek, vanaf november, na een psychose. Ze was totaal in de war. Wat daar precies de oorzaak van is ge weest blijft gissen. Marjolijn was iemand die extreem hoge eisen aan zichzelf stelde, ook in haar studie sociologie, waar ze pas laat aan begon. Ze had een enorme angst niet aan die eisen te kunnen voldoen." Na zelf lang te hebben gedoold, wil Ellen van Monsjou ouders van kinderen die een eind aan hun leven maakten, te helpen en bij te staan. FOTO: PERS UNIE „Na enige tijd in de kliniek ging het ogenschijnlijk beter met haar, ook volgens de psy choloog die haar behandelde. Ze kwam weer weekends thuis. We waren heel blij met het bericht dat ze ontslagen zou worden om weer in de maatschappij te gaan staan. Wel vonden we haar opval lend stil als ze thuis was. We begrepen niet dat ze toen al bezig was met het echte af scheid van ons." „Haar leven liep aanvankelijk op rolletjes. Ze was de oudste van onze vier kinderen. Een lief, gevoelig en intelligent kind. Sportief ook. En ze kon prachtig tekenen. Voor ons als ouders gaf zij ogenschijnlijk de minste problemen. Ze hoorde bij de besten van de klas. Maar naarmate ze ouder werd, werd het leven voor haar steeds moeilijker. Ik zit van binnen in de knoop, zei ze wel eens. Wat er precies met haar was konden we niet gewaar wór den. Ze toonde haar gevoelens niet. Ze sloot zich hoe langer hoe meer op in zichzelf. We konden haar niet helpen. Ook alle dokters en psychologen niet. Marjolijn is zeven jaar lang in psycho-analyse ge weest." Na haar dood is moeder Ellen op zoek gegaan naar allerlei mensen die iets in haar leven hadden betekend. Zij vertelt: „In wezen was ik op zoek naar Marjolijn zelf. Wat ik tijdens haar leven eigenlijk ook al ge daan had, ik wilde met haar meevoelen, beleven, begrijpen. Het hielp allemaal niets. Ik kon wel schreeuwen van ver driet om haar. Om alles wat ze moet hebben doorgemaakt. Dat las ik in haar dagboek, waarvoor ze ons in haar af scheidsbrief toestemming ge geven had." „Ze was diep ongelukkig. Op het laatst was ze eenzaam, angstig en verdrietig, wanho pig. Ik werd na haar dood ge kweld door schuldgevoel. En soms ook door kwaadheid om wat zij ons had aangedaan. Maar wat overheerste was: hebben we haar in de kou la ten staan? Ik kon haar niet loslaten. Geen mens kon mij troosten. En zeker niet met de uitspraak: je hebt gelukkig nog drie kinderen over, zoals ie mand eens tegen me zei." Kübler-Ross Op haar dooltocht bezoekt El len een vijfdaagse workshop van de Zwitsers-Amerikaanse psychiater Elisabeth Kübler- Ross die haar lange leven nog immer wijdt aan het opheffen van het taboe rond dood en sterven. In een groep van tachtig mensen doet Ellen na lang aarzelen haar verhaal over Marjolijn. „Na afloop viel er een diepe stilte. Het was als of ik ze hoorde denken: in alle psychologieboeken staat, dat toch juist de gezinsverhoudin gen de oorzaak zijn van suïci de. Toen verbrak Elisabeth de stilte en zei tegen de zaal wat ik helemaal niet had ver wacht: 'Hier zien jullie nu pre cies wat ik bedoel: een situatie waarin alle deskundige hulp gedurende meer dan twaalf jaar misliep. De cliënt bleef in de kou staan en haar moeder „Door dat antwoord van be grip vatte ik moed om haar te vragen: hóe is het nu met Mar jolijn? Die vraag was ingege ven door mijn angst om haar lot en door mijn vooroordeel, dat iemand zichzelf het leven niet mag benemen. Elisabeth vroeg toen alleen maar: 'Ge loof je? Ja!? Dan weet je het antwoord toch? God is onvoor waardelijke liefde!' Toen ze dat zei was het alsof God naast me zat." „Ja, later dacht ik ook: dat is natuurlijk het antwoord dat ik graag wil horen. Maar het be gon langzaam tot me door te dringen, dat het bevestigde wat ik diep in mijzelf eigenlijk wel wist. Die innerlijke lief deskracht, noem het christus kracht, is in ieder mens. Je moet er naar durven luisteren. Van toen af besefte ik dat ik Marjolijn moest loslaten, haar overgeven aan die goddelijke liefde. Daar maakte ze immers deel van uit, ook al kon Marjo lijn daar moeilijk in geloven en had ze mij wel 's gezegd dat ieder mens zichzelf een god schept. Bij Elisabeth Kübler- Ross heb ik m'n twijfel ver brand kun je zeggen." Ellen zegt in al die jaren van verwerking geleerd te hebben op een andere manier te kij ken 'naar de negatieve dingen die je overkomen.' „Ik merk dat mensen ermee geholpen worden. Ik ben al weer jaren regiocoördinator van de stichting Dr. Elisabeth Kübler-Ross. Ik praat veel met mensen over de zin van leven en dood. Ik hou zo nu en dan ook lezingen over mijn boekje. Nee, ik word nu niet meer door schuldgevoelens gekweld. Mijn man ook niet. Hij heeft op onze zoektocht naast me ge lopen, op zijn wijze." „Marjolijn is op reis naar haar eigen sfeer. Ze zal het wel red den. Ik mag liefhebbend, be grijpend aan haar denken, zonder haar te binden. Waar ze nu is hoeft ze niet stil te staan bij haar schuldgevoel om de zelfdoding. Het was een les. Een volgende keer beter." In haar tuin in Bilthoven staat een oude pijnboom, vertelt ze. „Grove den heet-ie officieel. Die mooie forse boom is voor mij een symbool. Een half jaar na Marjolijns dood brak de on derste tak, door de last van de sneeuw. Die tak was zo dik als een volwassen boom. Hij scheurde van de stam af. We hebben de wond met lakbal- sem behandeld en een kleine struik erbij gepoot. Ik begon toen een gedichtje waar ik nooit een slot aan kon krijgen. Vier jaar later heb ik het wel af kunnen maken. Door het jonge groen van de struik was het litteken bijna onzichtbaar geworden. Het was net of de woorden me toen pas invielen. Toen de tijd en ik daar rijp voor waren." 'Dag Mam' is uitgegeven door Ankh Hermes in Deventer. De ondertitel luidt 'Wat mijn dochter mij leerde doordat ze zelf een eind aan haar leven maakte. De Poolse filosoof Leszek Kolakowski vindt dat de duivel ten onrechte uit ons wereldbeeld is ver bannen. Daarom schreef hij in 1968 een Gesprek met de duivel, waarin hij de aanwezigheid van het kwaad in onze samenle ving onderstreepte. Kola kowski wist waar hij het over had. Als overtuigd marxist had hij aan den lijve ervaren hoe een ideologie die het hoogste goed voor iedereen voor spelde was ontaard in een ongekend onderdrukkend systeem. Het sterk christelijk bepaalde denken in categorieën van goed en kwaad is goeddeels uit de politieke en maatschappelij ke discussies verdwenen. Ook in de christelijke kerken spe len die categorieën niet een echt grote rol meer en zeker niet de duivel als de personi- fiëring van het kwaad. Toch lijken er redenen te zijn om met zijn aanwezigheid re kening te houden maar dan liefst niet op de manier waar op het Veronica-programma Het zwarte gat allerlei malle duvels uit doosjes tovert. De Rotterdamse hoogleraar A. Zijderveld sprak gistermiddag in zijn diesrede op de Rotter damse Erasmusuniversiteit „over het demonische in de cultuur". Het zou voor de hand gelegen hebben als hij naar Kolakowski's opvattin gen in deze had verwezen. Het o zo humanitair geïnspireerde marxisme is immers de meest sprekende illustratie van hoe goede bedoelingen in hun te gendeel kunnen veranderen. De praktijk van het marxisme beantwoordt treffend aan de oude volkswijsheid dat de weg naar de hel geplaveid is met goede voornemens. Zijderveld ging een stap ver der. Hij wilde het demonische niet zonder meer vereenzelvi gen met het duivelse. Met het duivelse lijken we, in de oude christelijke optiek, een per soonlijke verhouding te heb ben, dat wij ons daardoor tot op zekere hoogte van het lijf konden houden, het demoni sche daarentegen, zo sugge reert Zijderveld, lijkt ons eerder te overvallen, het is on ontkoombaar. Bij alles wat we plannen zouden we, aldus Zij derveld, rekening moeten houden met het demonische in onze samenleving. Demonie die zich dan niet zozeer uit in maar al te concrete, infantiele spookverschijningen la het zwarte gat (waarmee alleen nog armen van geest schrik kan worden aangejaagd) als wel een demonie die een veel ongrijpbaarder kwaad is welke in onze persoonlijkheid zit ge bakken en doorwerkt in heel ons ondernemen. Onze cultuur in strikte zin, de artistieke produkties, zijn evenzeer door die demonie be heerst. Als typerend voorbeeld noemt Zijderveld de muziek van Mozart, schijnbaar de meest engelachtige die er naar veler overtuiging bestaat. Wie wel eens de opera Don Gio vanni heeft gezien, de opera der opera's, weet wel anders. Er wordt in deze muziek voor wie goed luistert een diep ve nijn uitgekristalliseerd. Mozart werd door zijn demon ver teerd, schrijft Zijderveld te recht. schappelijk terrein, waarin het er op leek 'alsof de duvel er mee speelde' ontleent Zijder veld aan de Duitse socioloog Max Weber. Deze ontwikkelde in de jaren twintig de beroem de stelling dat het vooral de protestantse ethiek was waar door het kapitalisme kon ge dijen. In het bijzonder doelde hij op de calvinistische ethiek, die opgeld deed in landen als Zwitserland en Nederland (dat in het zeventiende-eeuwse Amsterdam de eerste effecten beurs ter wereld kreeg). Het zal ongetwijfeld niet bij de pu riteinse Calvijn en zijn navol gers zijn opgekomen om posi tief bij te dragen tot de op komst en de bloei van het mo derne kapitalisme. Toch vorm de, zo stelt Zijderveld dan in navolging van Weber, de ar- beidsdrift van de calvinisten die weer gebaseerd was op we reldlijke ascese en een door het geloof in de uitverkie- zingsleer bijkans neurotische werkdrift, wel de ideale cul tuur voor een economisch sy steem als het kapitalisme. Het is zonneklaar dat deze calvi nisten niet vanuit een bewust opgezette strategie naar dit re sultaat toe werkten, zich al- jSWIJK van d lidsplaa r, dan op de s ebeleid ïen vai gingen zijn de isteren kvoorz: d gistei den te: van i and. boodscl kvoorz WAARSCHIJNLIJK heeft in Nederland nog nooit iem zoveel publicteit gekregen naar aanleiding van een aanl diging dat hij zich kandidaat stelt voor een functie als F Rottenberg. Deze week maakte de directeur van het poli en cultureel centrum De Balie in Amsterdam bekend dat partijgenoten volgend jaar maart een beroep op hem kun doen, wanneer de PvdA een opvolger moet benoemen de over de wao-problematiek gestruikelde Marianne Sin OFSCHOON de verkiezingsdag nog vijf maanden weg het om een open procedure gaat, waarin ieder partijlid kandidaat mag stellen, lijkt het alsof de PvdA nu al nieuwe voorzitter heeft. In de publiciteitscampagne die tenberg zelf heeft ontketend en over hem heen gestort h gekregen de scheiding daartussen is niet goed aan te ven is geen plaats meer voor andere kandidaten. Rol berg wekt de indruk, dat hij de laatste redding is vooi PvdA. De verkiezing van een nieuwe voorzitter kan vandaag dan morgen gehouden worden. ALLE tam-tam waarmee Rottenberg het partij-politieke dium beklimt, doet intussen bijna vergeten dat de PvdA zoek is naar een nieuwe voorzitter; niet naar een nieuwe litieke leider als vervanger van Wim Kok. Een broei moord in partijleiding is immers wel het laatste wat de Pi kan gebruiken. De nieuwe voorzitter zal eerst de partij tern moeten reorganiseren. In interviews heeft Rottenl zich denigrerend uitgelaten over partijgenoten die hoge taalde) functies bekleden, maar hij zal met dit PvdA-kj moeten samenwerken. En hij moet vooral niet vergeten in de Nederlandse parlementaire democratie de uiteindel macht ligt bij de gekozen leden van de Tweede Kamer, geacht- worden te beslissen zonder last of ruggespraak, niet met de partijvoorzitter. De nieuwe politieke koers die de PvdA onder een nier voorzitter gaat varen, moet er uiteindelijk toe leiden da achterban weer vertrouwen krijgt in de PvdA. De vraa echter of die achterban nog wel bestaat. Een echte arbeid klasse is er niet meer. Het traditionele PvdA-electoraat ]ne£\ veeleer in twee kampen verdeeld. Enerzijds zijn er deges '=,irr die in de hoek zitten waar de (sociale) klappen vallen en zich niet meer herkennen in het beleid van de huii" PvdA. Het is de vraag of deze groep op Rottenberg ziiin§ wachten. Hij is immers een vertegenwoordiger van de lii's^.6 liberale Amsterdamse partij-elite, die nauw is gelieerd aais VPRO en de Volkskrant, maar bepaald geen 'man vanÈ* straat'. dit iten sverz ;teko5 ANDERZIJDS is er de groep van mensen met middenin mens, die er niets voor voelt de rekening te blijven bet; jheid van de verzorgingsstaat en voor wie de oude sociaal-de cratische idealen, waarop Rottenberg zich beroept, voor groot deel hebben afgedaan. De nieuwe voorzitter van PvdA, wie het ook wordt, zal daarom met zijn partij een moeten vinden tussen idealisme en realisme; tussen vrij vendheid en betrouwbaarheid. Die keus is zo belangrijk, gehoopt moet worden dat het publicitaire geweld van tenberg niet tot gevolg heeft dat zich geen andere kandjg ten meer durven aan te melden. Daarmee zou de interne' mocratie van de Partij van de Arbeid bepaald niet zijn diend. edei 1 I l€ lor kin 't N HJ inet t ons ren, i n va at de istem lidatie Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. /oor meer informatie of fol 070 - 333 93 00 uwen lathis; geren :erie thans niet bewust waren dat hun ethiek aan de basis zou kunnen liggen van het kapita lisme. 'Dat goede bedoelingen voor onze samenleving die verbon den zijn met geloof in de voor uitgang of in de socialistisch getinte „maakbaarheid" van die samenleving, ook vandaag de dag in hun tegendeel kun nen omslaan, bewijst Zijder veld met het voorbeeld van de verzorgingsstaat. Zij heeft zon der dat dit uiteraard werd beoogd gezorgd voor een enorm staatsapparaat waarbij eigen verantwoordelijkheid werd afgeschoven naar de staat. Is in dit voorbeeld overi gens nog wel sprake van de monie? Want we zijn hier wel ver weg van de ronduit demo nische kracht waarmee de communistische regimes zich deden gelden. In ieder geval is Zijdervelds pleidooi terecht wanneer hij vraagt om het geloof in al te rationele oplossingen te mati gen. Juist wie zich het meest verlicht beschouwt en dus ge neigd is dit demonische te ont kennen, wordt er soms op de meest onaangename wijze mee geconfronteerd, zo meent Zij derveld. A. C. Zijderveld: Over het de monische in de cultuur. Dies rede Erasmus-universiteit, Rotterdam. £etdóc0otumit Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff F Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden, Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L v n Herpen (chef), F Buurman, Sport Leiden e.o. (tel 071 - 144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K Veraarto, esteer sren te ering i we alc estaan tsseci Veld k petitie •in de onstrt laven te zij orting iring Ig var ke indelii iwen jwriaé 0TO: A av. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piét Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831)- Ch. Bels (chef), A de E J Hofmeester, C. de Kier, H, Nieuwmans, H. Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eenjjn dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers, M. van Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rom 6 B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou) W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u 118.00 tot 19 00 uur, op z 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bi] betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per Jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 71 ssel iJa.g - lin nd c erikf lisena ivas ichil (steil pi; uit laai Ha< stil SP 40jFTOM UKP! I 0 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2