Harrie Jekkers de wolken 1 mal Ie 'haise glimlach vertoont bittere trekjes ;r, CcidócSowuvnt Harrie Jekkers treedt zaterdag 16 en zondag 17 november op in de nieu we schouwburg van Rijswijk met zijn soloprogramma 'Het Gelijk Van De Koffietent'. gina: zaterdag 9 november 1991 pagina 27 maan- ijkheid' itiseren in waar ere kant aamheid hoop en /erwach-j Wereld het rijke nood, In cen-J bereke-j ordelij k-j oor hunj het den-j Werkne-j produktj tot moet: et docu-l /erkloos-i en zichl door i niet als TOM VAN RIJSWIJK staat inf UTRECHT - Zijn staat van dienst 1 indrukwekkend: een gouden cd pet Het Klein Orkest voor 'Over Ie muur', een hit met 'Oh Oh Den laag, mooie stad achter de dui- ien', een Edison voor de kinder maat 'Roltrap naar de maan', vier per geslaagde en goed verkochte a atirische romans, waarvan 'Uit de j j thool geklapt' in bewerkte vorm p '93 op de tv komt, liedjes voor ünderen voor Kinderen, een kin- lerboek en twee theaterprogram- pa's, waarvan 'Het Gelijk Van De Loffietent' momenteel alweer zijn tveede seizoen beleeft en overal «ie zalen trekt. En nog is Harrie - want om hem gaat het- ir ten a|en bekende Nederlander. Hij kan rbeid. vpstig over straat lopen zonder di- veel motet herkend te worden. Harrie als de lapkkers vindt het wel goed zo. Hij n prachtjjjft 0p zjjn veertigste een gewone I terugt!}32^ Jongen> die met een krat ils onder handbereik in de keuken an zijn Utrechtse flatje best wil bbeltjes pmen over het leven dat hem op lt ogenblik goed gezind is. een grte vindt het toch niet erg dat Koos van Sqeinderts er bij is", vraagt Harrie Jek- bunkerners, als het gesprek bijna een uur later nderwijsjan was afgesproken kan beginnen. De ;chting >i»eurtocht naar de Utrechtse nieuw- is daar nbuwwijk Lunetten bleek toch iéts pro- ;eds verflematischer dan aanvankelijk via een ifstaan. «efonische wegwijzing had geleken. In- rwijl ze lklemd tussen snelwegen vormt de wijk rst zijnfn goed afgeschermd gebied voor be de helhbekers. De ontwerpers van Lunetten lij op 6n hun best te hebben gedaan een sfeer vervreemding op te roepen. Koos leinderts, mede-auteur van de boeken, djes en theaterprogramma's, zit ge- kunnen joedelijk met een pils in de hand in de daamken. Een uur te laat. Zeg dan maar is 'nee' tegen zo'n vriendelijk ogende irijver, die voor de helft verantwoor- maken clijk is geweest voor het succes van eschikthfarrie Jekkers, at een ««"ontROTOTYPE werkge\ n F"-eerste vraag ligt voor de hand: hoe erheid .>mt zo'n prototype van de rasechte ;enees als Harrie Jekkers - en naar idig blijkt ook Loosduiner Koos :inderts - in zo'n oord als Lunetten terecht? Harrie: „Ik heb de eerste twintig jaar van mijn leven in Den Haag ge woond. Na mijn studie Engels in Gro ningen ben ik les gaan geven in Utrecht en ben er op kamers gaan wonen. Door een toeval is mijn broer hier ook naartoe gekomen. Op een gegeven ogenblik zei mijn vader: Harrie, het is niet meer gei nig in Den Haag. Iedereen is dood, we vereenzamen een beetje. We willen in de buurt van onze kleinkinderen wonen. M'n broer heeft kinderen. Dus zijn we hier woonruimte voor hen gaan zoeken. Ze zitten nou vierhonderd meter verder op. Ze hebben het geweldig naar hun zin. Koos Meinderts woont hier een paar huizen verderop". Kennelijk aangestuurd door het ongeloof dat hen tegemoet straalt, roept Koos Meinderts: „Harrie, kap nou, dadelijk woont de burgemeester van Den Haag hier ook nog". De inspiratie voor 'Het Gelijk Van De Koffietent' lijkt actueel. Dat moet toch zijn geput uit recente ervaringen in Den Haag? Harrie Jekkers: „Ik heb de helft van mijn leven in Den Haag gewoond, eerst in de Schilderswijk, daarna in Moerwijk. Ik kom uit een arbeidersmilieu. Ik heb er mijn tongval en mijn ideeën opge daan. Maar ik kom er bijna nooit meer, zeker niet sinds mijn vader en moeder naar hier zijn verhuisd". „Koos en ik zijn elkaar tegengekomen op het Thomas More College in Den Haag. Hij was vijftien, ik zeventien. We zijn heel goede vrienden geworden. Op de grens van Den Haag en Wateringen gingen we dan wat drinken in de koffie tent van Jan en Miep Kraan". Dé husky die in het boek 'De zingende zwanehals' en het theaterprogramma nee zegt tegen koekjes van Hitier en ja tegen koekjes van Beatrix (toentertijd Juliana) heeft dus echt bestaan? „Ja", beaamt Koos, „er is niets verzonnen. De leukste dingen gebeuren in de werkelijkheid. Al leen is Ome Jan Ome Dik geworden". Koffiehuis Dik was nog zo'n echte ouder wetse koffietent: een houten vloer, een paar for micataf eitjes, een grote ketel kof fie, een pilsje onder de toonbank en ver der geen flauwekul. Alles bij elkaar was de houten keet niet veel groter dan vijf bij zes meter, maar alle problemen van ae wereld pasten erin en werden onder een bakkie pleur en een balletje mayo binnen vijf minuten geanalyseerd en opgelost. Het voetbalvandalisme zou vanzelf ver dwijnen als er in de krant en op tv niet zoveel aandacht aan werd besteed, want daar was het dat tuig toch alleen maar om te doen. Dus die twee biljartballen van Studio Sport moesten alleen maar beelden uitzenden van het voetballen en niet van de tribunes. En ging dat getei sem dan toch nog door met bommen gooien en treinen slopen, dan zat er niets anders op dan het hele zootje ongeregeld tegen de muur te zetten. En als ook dat niet hielp, dan moesten ze dat hele be taalde voetbal maar eens afschaffen, want die topvoetballen verdienden zo schandalig veel, dat het ergens eig toch wel begrijpelijk was dat een handje vol lefgozertjes met een uitkerinkie af en toe de boel in mekaar sloegen. Niet dan? Ja toch! Uit 'De zingende zwanehals'. Draaikonten Het Gelijk Van De Koffietent. Op het toneel staan drie microfoons. In de lin kermicrofoon zet Harrie Jekkers de Ha genaars in de koffietent neer, in de rech- NGKOK - Eens was Thailand paradijs op aarde. Spierwitte nden, smaragdgroene bossen, ante en eeuwig lachende ensen en een eeuwenoude cul- ur zorgden voor vliegtuigladin- n vol toeristen uit de hele wereld, aar ergens is iets verkeerd ge- I an. Veel stranden blijken ver- ild, de regenwouden worden in Dog tempo gekapt, de rijke fauna konvalii ,r3t het mes op de keel gezet, ds, corruptie en seksslavermj tie- m welig in het Zuidoostaziatische Chri i g 1991 v met dez .chtergro jtanken. iat het c }f 'actief >an zou Het gas a spreken pro 1 tot Ik loop als :t toerisme, goed voor een jaarlijkse )n van inkomsten van meer dan 9 ljard gulden, wordt serieus bedreigd. :eds meer toeristen die terugkeren van n droomvakantie klagen en de glim- h van de Thais vertoont bittere trek- rond de mond. Het imago van Thai- ïd staat op het spel. ir mannen die een zeer specifiek ver zoeken staat Thailand te boek als groot huis van plezier. Maar in de massagesalons en bordelen in igkok hangt tegenwoordig het aids-vi- zwaar in de lucht. Regeringsfunctio- is Mechai Viravaidya schat het aan- prostituees op 150.000 tot 500.000. basisL oi result! elijk soc Dat b tuele vii aar ik :r wel concreet 'Iris lomstig uit de arme streken of uit na- rige landen en werden door hun ou- s verkocht. Deskundigen nemen aan tegen het eind van de eeuw het aan- aids-lijders in Thailand tussen de 3 6 miljoen zal liggen. prookje reisgidsen omschrijven Thailand nog ieds als een sprookje, een Aziatisch Arcadie, maar er gaat geen dag meer voorbij of de relatief vrije pers bericht over berovingen of gewelddadigheden en milieugroeperingen betogen dat heb zucht de regenwouden en het dierenle ven naar de eeuwigheid helpt. De regering van premier Anand Panya- rachun is uitermate gevoelig voor het verslechterende imago van het land en moet daarbij ook nog afrekenen met het stigma 'bananenrepubliek' na de militai re coup in februari dit jaar. Panyara- churis regering bestaat voornamelijk uit technocraten en wordt beschouwd als een van de eerlijkste en slagvaardigste uit de moderne Thaise geschiedenis. De beweegruimte van deze regering is echter beperkt en men staat voor immense pro blemen. Verkiezingen worden begin vol gend jaar verwacht. Anand zei onlangs in een interview dat er veel is dat hem niet bevalt in de Thai se maatschappij. „Veel zaken wil ik op lossen, maar iedereen moet begrijpen dat er veel beperkingen zijn", aldus de premier. De oorzaken van de ziektes die Thailand vertoont zijn complex. Een hiervan is de uitholling van de traditionele moraal door de razendsnelle modernisatie. In Thailand botst het economische 'alles is mogelijk'-systeem, dat de persoonlijke beloning benadrukt, met het belang van de gemeenschap. Corruptie De economische groei van Thailand is fenomenaal; meer dan 11 procent jaar lijks over de afgelopen vier jaar. Maar dit heeft tegelijkertijd bijgedragen tot het vergroten van het gat tussen rijk en arm en heeft hebzucht en corruptie in de hand gewerkt. De vooraanstaande intel lectueel Sukhumbhand Paribatra liet al vertwijfeld weten dat het eerste politieke gebod in zijn land tegenwoordig „U zult geen andere goden beminnen dan het geld" heet. Buitenstaanders beschouwen Thailand nog altijd als een vreedzame gemeen schap omdat willekeurig geweld, zeker tegen buitenlanders, minimaal is. Toch telt het land een van de hoogste percen tages moordzaken in de wereld. Volgens de politie zijn er 22 miljoen wapens ge registreerd, ongeveer een voor iedere volwassen Thai. Illegale wapens zijn op bestelling leverbaar. Een netwerk van corruptie verbindt dorpsleiders met de machtige provincia le peetvaders, de chaopho. Op hun beurt onderhouden de chaopho zorgvuldig goede contacten met politici, regerings functionarissen, politie en militairen. Belangrijke zakenmensen slepen ge schenken af en aan voor ambtenaren. De corruptie en, zoals de Thai het noe men, 'donkere krachten' zorgen voor een grote hoeveelheid aan illegale praktijken: het kappen van bomen in nationale par ken, de openlijke piraterij in de verkoop van computersoftware en buitenlandse luxegoederen, grootschalige heroïne smokkel en de uitbating van bordelen waar vrouwen als slaven worden vastge houden op slechts enkele meters afstand van politiebureaus. Wouden Het imago van Thailand wordt ook da nig aangetast door de niets ontziende vernietiging van de eens spectaculaire wouden, kustgebieden en faiina. En dat alles ten behoeve van korte-itermijnwin sten. Het Wereldnatuurfonds beschuldig de Thailand er dit jaar van 's werelds grootste overtreder te zijn van het ver bod op de handel in met uitsterven be dreigde diersoorten, waaronder jachtlui paarden, gibbons, beren en vogels. De Verenigde Staten en de Europese Ge- termicrofoon hun tegenpolen: tweever dieners die ieder een inkomen van hon derdduizend gulden binnenhalen, de zo genoemde tweetonners. Als zichzelf staat hij er ietwat verontschuldigend tussenin. Het is duidelijk: zijn sympathie ligt bij de jongens in de koffietent. Bezetenheid door bezit, geen tijd om het verdiende geld uit te kunnen geven, het allesrege- lende spoorboekje in het leven van de tweeverdieners maken hen inderdaad niet bijster sympathiek. Hun motto is: 'Opstaan en verdienen maar'. Hij noemt ze draaikonten, die fout zijn geweest na de oorlog. Eerder al ontleedden Harrie en Koos dit milieu messcherp in 'Tejo, de lotgevallen van een geëmancipeerde man'. Hoe het verder met deze zakken- vullende twijfelkont ging, is dus nu via de rechtermicrofoon in 'Het Gelijk Van De Koffietent' te horen. Harrie Jekkers: „Soms wordt er zo moei lijk gedacht en getheoretiseerd over din gen die soms heel simpel liggen. Die weet je, want zo zit het gewoon. Ieder een vindt het bijvoorbeeld leuk om veel geld te hebben. Doe daar dan niet moei lijk over. In het koffiehuis zeggen ze dan: geld maakt niet gelukkig, maar ge lukkig maken ze geld. Dat vind ik leuk". In het verlengde van de geportretteerde tweeverdieners stelt Harrie Jekkers door middel van de liedjes 'Jan Willem' en 'Kunst aan de Muur' het 'oeverloos sno bisme' aan de kaak. „Dat is het ergste wat er is. Mensen die niet zeggen wat ze bedoelen. Die er maar omheen lopen te draaien, te snobistisch zijn om er bij te horen. Iets aan de muur hangen, terwijl ze het helemaal niet mooi vinden". In zijn theaterprogramma zingt Harrie Jekkers een paar liedjes van zijn pas ver schenen cd 'De man in de wolken'. Ver geleken met zijn vorige plaat 'Yoghurt met banaan', die hij in opdracht van de Voedingsbond FNV schreef met het the ma Werk als bindende factor, is 'De man in de wolken' muzikaal en tekstueel volwassenen Een grote invoelbaarheid en persoonlijke bewogenheid identifice ren de luisteraar met onder andere de mentie en iemand die zich plotseling realiseert dat hij in het bezit is van een kostbaar schilderij en er nooit meer on bevangen van kan genieten. Hersenschimmen Koos Meinderts over het bedenken van dit soort onderwerpen: „Je hoeft het niet persoonlijk te hebben meegemaakt. Mijn moeder en de ouders van Harrie zijn nog goed bij de pinken. Maar je leeft in deze wereld. Je kijkt tv, je leest de krant of een boek als 'Hersenschimmen' van Bernlef. Je kunt je wel voorstellen wat er gebeurt als je hele persoonlijkheid ver nietigd wordt - want dat gebeurt er eigenlijk als je dement wordt - als je af hankelijk wordt. Maar ook bezien vanuit jezelf: hoe zou ik tegenover mijn moeder staan als ze me niet meer zou herken nen? Daar kun je je een voorstelling van maken. Als dan schrijven je vak is, kun je daar vorm aan geven door er een lied je als 'Terug Bij Af van te maken". In de wolken „Datzelfde geldt voor 'De man in de wolken'. Je hoeft niet zelf iets kostbaars te bezitten om zo'n tekst te maken. Ik keek 'ns naar Tussen Kunst en Kitsch, komt er een vrouw met een prachtige, oude klok. Een echt familiebezit, dat al generaties van moeder op dochter was overgegaan. Als klein meisje had ze in De stranden van Thailand raken steeds leger gulden, wordt serieus bedreigd. meenschap hebben inmidels een embar go ingesteld tegen alle export uit Thai land van bedreigde diersoorten. In Groot-Brittannie wordt campagne ge voerd om geen enkel Thais exportpro- dukt meer te kopen en niet meer naar het land te reizen. Ondertussen proberen ze in Thailand zelf het imago te verbeteren zonder de Het toerisme, goed voor een jaarlijkse problemen daadwerkelijk te lijf te gaan. Zo werd onlangs een inval gedaan in een boerderij waar wilde dieren geslacht wer den voor de verwerking tot voedsel en twijfelachtige medicijnen. De arbeiders werden gearresteerd, maar de eigenaren ontsprongen de dans. De campagne bloedde dood ondanks het feit dat de grote stropers algemeen bekend zijn. van inkomsten van meer dan 9 miljard FOTO: AP Nu treffen de autoriteiten voorbereidin gen om 1.500 inwoners van een sloppen wijk te evacueren. De mensen hebben de domme pech precies tegenover het ge bouw te wonen waar volgende week een vergadering van de Wereldbank plaats vindt. Voorlopig moet een muur met fleurige tekeningen de sloppenwijk aan het zicht onttrekken. Harrie Jekkers blijft op zijn veertigste een gewone Haagse jongen, die ook in zijn woonplaats Utrecht wil bomen over het leven dat hem op dit ogenblik goed gezind is. FOTO: PR het huis van haar oma het rustgevende getik van de klok gehoord. In het pro gramma werd haar verteld hoe oud de klok was, waar en door wie 'ie was ge maakt en... hoeveel hij waard was. Ont zettend veel geld. Toen die vrouw het bedrag hoorde, zag je, pats, haar mond hoeken naar beneden zakken, van ver bijstering. Eigenlijk is het helemaal niet leuk om te weten hoeveel iets waard is. De waarde van die klok heeft veel meer te maken met emoties dan met geld. Toen heb ik dat idee verzonnen van de man met het prachtschilderij, dat hij uit eindelijk moet gaan bewaken omdat het zo kostbaar is. Dan wordt bezit een last. Je angst hangt dan in een lijst aan de muur". Harrie Jekkers: „Dat lied hebben we met z'n tweeën in elkaar zitten timmeren tij dens een vakantie in Schotland. Daar hebben we weken aan gewerkt. Het is misschien wel het mooiste lied dat we ooit hebben gemaakt. Het zal geen hit worden, want daarvoor is het te lang. Heel veel mensen vinden er van alles in terug, omdat je voor het schilderij iets anders kunt invullen dat je heel mooi of kostbaar vindt: een carrière, geld, een vrouw. Je kunt van een vrouw houden, maar je kunt haar uit jaloezie bij wijze van spreken in een kast stoppen. Iets kan zo belangrijk voor jezelf worden, dat je er last van krijgt. Dat geldt ook voor mij. Als je succes begint te krijgen, moet je er niet bang voor worden of jezelf op sluiten".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27