.51 je je horizon wilt verbreden... Vrije expressie voor ontwerpers Dinky Toys weer opnieuw op de mark BOY: 'Geen anti-slipschool, maar dagelijkse rijpraktijk' "Aan gif, stank en stof verdienen wij ons geld' ma :,C> ,e J Woonplaats: £eidóc Qounant AUTO ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 Drie eeuwen geleden was Ja pan echt gesloten, toen alleen Hollandse handelslieden werd toegestaan via een soort qua rantaine-reservaat op het ei landje Decima door Japans af zondering van de rest van de wereld heen te prikken. Dat is verleden tijd, toch leert een bezoek aan dat land dat het nog steeds onbegrijpelijke mensen zijn, waardoor het land gesloten blijft voor dege nen die zich niet eerst verdie pen in de daar heersende cul tuur. Neem nu alleen het on derwerp auto's: we denken al les te weten over Japanse au to's omdat ze onze markt over stromen, maar je ogen gaan pas goed open bij een bezoek aan een Japanse autoshow. Niet de produktiemodellen die Europese en Amerikaanse fa brikanten zoveel hoofdpijn be zorgen spelen er de hoofdrol, maar showmodellen die gro tendeels nooit in produktie zullen gaan. Waarom zijn Japanse fabri kanten zo attent bij het inspe len op nieuwe trends, waarom passen ze hun modellen zo flit send snel aan bij de nieuwste ontwikkelingen? Niet omdat ze Europeanen en Amerika nen dood willen concurreren, maar omdat de thuismarkt hy- per-modegevoelig is. Daarom De Mazda HR-X, het prototype met een Wankelmotor, die op wa terstof loopt. ook produceren ze voor de To kyo Motor Show veel meer showmodellen dan produktie- primeurs hiermee peilt men publieksreacties, het publiek beslist als het ware welk pro totype door mag naar de pro- duktie-ontwikkeling. Een lui lekkerland voor auto-ontwer pers, zo lijkt het, die hun wild ste fantasieën mogen verwe zenlijken. Als ze maar weer met beide benen op de grond komen wanneer het gaat om produktie-ontwerpen, want zoveel variatie als de show-au to's opleveren, zo gelijkvormig vallen de modellen uit die werkelijk op de markt komen. FOTO: PR Heel belangrijk is ook dat de Japanner, meer nog dan een Amerikaan, zijn auto gebruikt als middel om de persoonlijke stijl en status aan te geven. Dus is het niet gek dat de Ja panse autobouwers meesters zijn in 'niche-marketing' - voor iedere smaak, stijl en beurs moet er een apart model zijn. En daar zit toevallig ook altijd wel iets tussen waar Eu ropeanen of Amerikanen dol op blijken te zijn. Uit de getoonde showmodellen in Tokyo blijkt geen eenduidi ge toekomstvisie. Ook aan Ja pan gaat de milieu-interesse niet ongemerkt voorbij, er is een keur van zeer kleine au tootjes die zuinig zijn en min der ruimtebeslag voor het ver keer beloven. Maar evengoed zijn er grote sedans, die beant woorden aan de vraag naar statussymbolen vol high-tech. Er zijn vele soorten vrijetijds- auto's wilt u open rijden, de gebaande wegen verlaten, iets waar fiets, surfplank, water scooter of een uitgebreide picknickuitrusting in meege nomen kan worden? Het is er allemaal. Ook technisch lopen de Japan ners op de ontwikkelingen vooruit. Bij Nissan zien we een 300 ZX met milieuvriendelijke waterstofmotor, Mazda heeft een wankelmotor die op wa terstof loopt in het prototype HR-X. Isuzu's Terraza heeft een intrekbaar, dwars onder de auto geplaatst wiel voor in parkeren en een tweeliter tur bomotor die dankzij kerami sche onderdelen geen uitwen dige koeling nodig heeft (le vert flinke brandstofbespa ring). Allemaal zeer experi menteel, de uitgaven voor re search en ontwikkeling moeten onvoorstelbaar zijn. Zodra een of andere techniek praktisch nuttig blijkt kunnen we er dus op rekenen dat Ja panse fabrikanten er al mee bezig geweest zijn en hem razendsnel produktierijp kun nen maken. oiifjcr1 JSSUM jngstof: fonteer >nder e det de c bijna ;n moet jr 1991 400.000 ig te tref as voor c uiden Cl ;rd verh Duitse Dinkey Toys, zoals ze vooral in de jaren vijftig razend populair waren. Hadden we vroeger kunnen bevroeden dat de miniatuur autootjes die ons vanzelfspre kend speelgoed waren nogeens zeldzaam zouden worden, dan hadden we ze wel bewaard. Het is nu de droom van menig modelauto-verzamelaar om nogeens iemand tegen te ko men die achteloos roept: „O, ik heb nog een hele doos vol van die ouwe Dinky's op zolder". Echt oude en gave exemplaren liefst met het doosje erbij zijn nu veel waard. Het is in middels al meer dan 25 jaar geleden dat Meccano (ook al zo'n legenadrische speelgoed- naam) de produktie van Dinky Toys staakte. Vijf jaar geleden nam miniatuurauto-fabrikant Matchbox, die de toevloed van modelautootjes uit goedkope landen wist te overleven, de rechten van Dinky Toys over. Men begon toen enkele oude modellen opnieuw uit te bren gen, onder de naam The Din ky Collection. Tot nu toe ver schenen er zes, het succes is kennelijk zodanig dat er dit najaar ineens nog vijftien bij komen. Het gaat om zeven va nanten in nieuwe kleuren en acht opnieuw uitgebrachte ty pen, ze kosten 22,50 gulden. Heel wat meer dan oorspron kelijk, maar naar huidige ver zamelaars-termen toch zeer aantrekkelijk geprijsd, werking van de modelletje ook wel een stuk mooie gedetailleerder dan vrol De nieuwe oude Dinky'si dan ook eerder te beschoif als nostalgisch verzameld dan als speelgoed voor c dige jeugd. Niettemin voor zowel ouderen als ji ren een leuk kado-idee 1 Sinterklaas- en Kerstperij Begin deze week heeft Com missaris der Koningin Lam- mers in Flevoland, de officiële opening verricht van de uitge breide rijtrainingsbaan van BOV, gelegen bij het vliegveld Lelystad. Die afkorting staat voor Beroepsopleidingen Ver keersveiligheid, een vlak naast de opleidingsbaan van de Rijkspolitie gelegen rijtrai- ningscentrum. De huidige di recteuren Kamphorst en Sla- man bestieren dit centrum sinds 1990, naast een al eerder gestart trainingscentrum voor direktiechauffeurs. Met dat laatste treedt men niet naar buiten, maar voor de nieuwe aktiviteit BOV ligt dat anders. Volgens instructeur Paul Maaskant, bekend rallyrijder, mag BOV vooral niet gezien worden als antislipschool. Men richt zich veel meer op de da gelijkse rijpraktijk, waarin juist voorkomen zou moeten worden dat antislip-ervaring nodig is. De BOV-opleidingen spelen zich ook niet uitslui tend af op de zojuist geopende, uitgebreide oefenbaan, maar tevens op de openbare weg. In essentie bestaat de BO V-oplei ding uit drie modulen, die elk een dag onderricht vergen. Daarbij komt ook wel aan bod wat te doen bij remmen op glad wegdek, of uitwijken via de berm, hetgeen toch wat glij- werk oplevert. Grotendeels gaat het echter om voertuigbe- heersing onder normale rij- omstandigheden, om daagse dingen zoals het instellen van de juiste zitpositie en het op de meest efficiënte wijze hante ren van het stuurwiel. Paul Maaskant is, net als meer van de in totaal zeven instruc teurs, zelf instructeur van de Rijkspolitie-rijopleiding ge weest. Dat betekent een grote trainingservaring bij de in structeurs, en vooral ook dat zij heel goed in staat zijn indi viduele lesprogramma's op te stellen. Daarmee appelleert BOV met name aan bedrijven, die hun chauffeurs of klanten (denk aan een leasemaatschap pij) onderricht op maat willen laten geven Het is ook in principe mogelijk met elk soort voertuig een BOV-les- programma te volgen, bijvoor beeld met bus of vrachtwagen in plaats van met de Mitsubis hi personenwagens die BOV zelf nu in dienst heeft geno men. De drie cursussen waar uit het basisprogramma bestaat kosten (bruto per persoon) 205, 485 en 580 gulden exclusief btw. Het prijsverschil zit hem in het feit dat naarmate men meer gevorderd is er steeds minder cursisten per instruk- teur meegaan. Meer informa tie: BOV B V., Botter 11-19 Le lystad, tel 03200-54424. Ford/VW-ruimteauto kor straks uit Portugese fabriel Nadat de nodige tijd is gaan zitten in het verkrij gen van vergunningen is de kogel nu door de kerk: Volkswagen en Ford zijn gestart met de bouw van een fabriek bij het Portu gese Setubal, waar geza menlijk een ruimte-auto gemaakt gaat worden. De fabriek is opgezet met een maximale automatiserings graad en zal een capaciteit hebben van liefst 180.000 au to's per jaar. Ter vergelijking: Renault's produktiecapaciteit voor de nieuwe Espace moet in 1991 circa 65.000 stuks be dragen. Het gezamenlijke Ford/VW-model zal in 1994 debuteren. In totaal gaat het om een investering van 4 mil jard Duitse mark (voor dd wikkeling van de auto pU bouw van de fabriek). De Portugese vestiging I Autoeuropa, vier jaar wd Ford en VW al samen in Amerika in de ondernc Autolatina, welke over fabrieken in Brazil Argentinië. Bij Auto< gaat Volkswagen zorgen ontwerp en ontwikkeling de produkten, terwijl zich wijdt aan het van de produktie Zuid ird af| inigd Idoor WESSEL DE JONG APELDOORN „Aan gif, stank en stof verdie nen wij ons geld", zegt K. de Waal met zijn opge wekte stemgeluid, terwijl de weeë, zoetige geur van vuilnis de neus binnen dringt. De Waal is onder directeur van het TNO- Instituut in Apeldoorn voor Milieu en Energie Technologie (IMET). Iedere week wordt er een la ding huisvuil afgeleverd bij het IMET. Daarmee gaan de wetenschappers van TNO dan stoeien. „Om te kijken hoe het afval het beste kan worden ge scheiden", zegt De Waal reso luut voorbij de onwelriekende containers stappend. Scheiding van huisvuil moet de giganti sche Nederlandse afvalstroom in goede banen leiden, zodat het milieu minder wordt be last. De werkzaamheden die bij TNO worden verricht, ken schetst het instituut als een 'missie'. Het in lommerrijke omgeving gelegen IMET stelt zich tot doel apparaten, syste men, en werkwijzen te onder zoeken die een zogenoemde 'duurzame ontwikkeling' van de maatschappij bevorderen. Naast efficiëntere vuilverwer king, maakt energiebesparing deel uit van deze ontwikke ling. „Daarvoor moeten hele productieprocessen opnieuw worden bekeken. Kun je bij voorbeeld brood bakken zon der te bakken? Dat is natuur lijk een vraag. Eerst verhitten en dan diepvriezen, wat we vaak doen, kost natuurlijk vreselijk veel energie", aldus professor J. Claus, de directeur van het IMET. Konijntjes „Het is natuurlijk heel toepas selijk om milieu-onderzoek in een groene omgeving te doen". Claus, kijkt uit over het groe ne gras waarop de konijntjes rondspringen. Vanachter zijn tafel ziet de wereld er schoon uit. Maar de laboratoria bieden een andere aanblik. Een grote, grijze schuifdeur wordt opzij geschoven. In het oog springen bakken vol oude, roestige batterijen; 'oplaadbare nikkelcadmium batterijen'. Het zorgeloos in de vuilnisem mer werpen van lege batterij en vormt een grote bedreiging voor het milieu. TNO is al ge ruime tijd bezig te onderzoe ken hoe uit gebruikte batterij en de metalen nikkel en cad mium kunnen worden terug gewonnen. De bedoeling is dat de metalen worden herge bruikt en geen belasting vor men voor de beperkte opslag capaciteit voor chemisch afval. Vorig jaar werd een proefin stallatie geopend in Apeldoorn door minister Alders van mi lieu. Het procédé lijkt heel simpel. Een grote glazen stolp in een perspex omhulsel. Daarin worden de batterijen gegooid, opgelost in zuur en vermalen. Vervolgens worden de metalen door middel van TNO is al geruime tijd bezig te onderzoeken hoe uit gebruikte batterijen de metalen nikkel en cadmium kunnen worden terug gewonnen, zodat de metalen worden hergebruikt en geen belas ting vormen voor de beperkte opslagcapaciteit voor chemisch af val. FOTO: ANP electrolyse uit het zuur ge haald. Grote vooruitgang kortom. Maar het denkwerk van TNO slaat niet altijd aan. De exploi tatie van een echte installatie is nog niet kostendekkend. Aan het apparaat ligt het niet. Wel aan de gebrekkige inza meling. Zolang die niet op gro te schaal wordt aangepakt, blijft batterij-recycling voor een commercieel bedrijf on rendabel. De overheid moet de inzameling van lege batterijen serieuzer ter hand nemen. Sta tiegeld op batterijen zou een oplossing zijn, denkt Van der Waal. Als er niets gebeurt, blijft de vondst van TNO- Apeldoorn werkloos in het la boratorium staan. Dioxine Het Apeldoornse TNO-com- plex is, op de Delfste vestiging na, het grootste van Neder land. De totale Nederlandse organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onder zoek (TNO) is volgend jaar zestig jaar oud. Professor Claus: „Dat element 'toegepast' is erg belangrijk. Een vinding kan leuk zijn, maar bij ieder programma wordt gekeken naar de markt waarvoor je werkt. Misschien wel belangrijker dan de letter 'T' is onze onafhankelijkheid. De veelvuldige samenwerking met de overheid leidt vaak tot misverstanden. Er wordt vaak gedacht dat we ambtenaren zijn. Maar dat zijn we niet. On danks de subsidie die wordt gegeven. Er wordt niet gezegd wat de overheid graag hoort", zegt Claus. Die onafhankelijkheid is on ontbeerlijk bij het onderzoek naar bij voorbeeld dioxine uit stoot van vuilverbrandingsin stallaties. „Gaat hij dicht of niet. Dat is een heikele zaak. Metingen die dat beslissen, doe je niet op een schoen en een slof. Het is niet een kwestie van even aan een schoorsteen pijp lurken, en klaar. Het is geen kunst om als vuilver brander de uitstoot even terug te brengen, als een meetploeg een keertje langs komt. Daar om moet de hele bedrijfsvoe ring in beeld worden gebracht. En dat is een langdurige zaak", weet de professor. Het meten van Dioxine is ge compliceerd: Dioxine is de verzamelnaam voor maar liefst 210 verschillende chemi sche verbindingen. Daarvan zijn er 17 extreem giftig. Het verrichten van naar deze stof is voor commercieel opereren de bureaus „veel te ingewik keld", onderstreept Claus de superioriteit van het TNO- werk. Daarom zal TNO nooit een volledig zelfbedruipende instelling worden. Hoe graag de overheid dat ook zou willen Borduren Als de overheid - zoals nu - de bijdrage aan het TNO ver laagt, komt de onafhankelijk heid in het geding. Nu reeds „komt de bodem in zicht", waarschuwt Claus. Voor meer dan dertig procent is het IMET afhankelijk van rijksfinancie- ring. „Deze basis financiering is no dig omdat de echte revenuen van ons werk nooit naar ons. maar naar bedrijven gaan", verklaart de professor. Com merciële ingenieursbureaus borduren voort op de ideeën van TNO. TNO bakent het on derzoeksterrein af, terwijl de bureaus de toepassingsmoge lijkheden verder verfijnen. „Daar houdt onze betrokken heid op". TNO met zijn hoog geschoolde personeel is te duur om één en dezelfde vinding steeds opnieuw toe te snijden op nieuwe bedrijven en situa ties. Maar dat zijn wel de mo menten waarop geld in het laatje stroomt. Vorig jaar be haalde het instituut een omzet van 46 miljoen gulden. Verge leken met andere TNO-insti- tuten is dat geen slechte score. Af en toe weet TNO inkom sten weg te slepen uit het bui tenland. Iets meer dan tien procent van de opdrachtgevers komt van buiten Nederland. Eén van de grote klappers van de afgelopen tijd was het nieu we vliegveld voor Hong Kong. In Apeldoorn is precies uitge rekend hoe de start- en lan dingsbanen hiervan moeten worden neergelegd op het grondgebied van de kleine Britse enclave in China. Uit het buitenland komen meer dan alleen opdrachten. In Duitsland bestaat al een veel strengere milieuwetge ving. „Met de huidige technie ken kan aan ingrijpender doelstellingen voor een scho ner milieu niet worden vol daan". Vroeg of laat verwacht Claus dat de Duitse wetten deze kant opkomen. Aan de ontwikkeling van milieuvrien delijker technieken en werk wijzen zal TNO de komende jaren dan ook de handen vol hebben. ian fOO Claus wil ervoor waken mens onzorgvuldig blijf het milieu, door hem technische oplossingen reiken. Om het milie._-.-o bleem echt de baas te is een mentaliteitsverand DOtSte onontbeerlijk, vindt hij techneuten van TNO h4 a weliswaar de strijd den met de mest waarirf derland dreigt kopje ond VJ OV 7) zi afroi yjetui gaan. ..Maar de beste oplcïn voor het mestprobleem tuurlijk nog altijd t vleeseten", haalt Claus wenkbrauwen op. lancie Je wilt na je HAVO, VWO of MBO ver der studeren? Dat kan. Er zijn legio mo gelijkheden en allemaal hebben ze hun aantrekkelijke kanten. Waarschijnlijk word je al bedolven on der goedbedoelde adviezen. Van men sen uit je directe omgeving, door de schooldecaan, via advertenties enz. Om een verantwoorde keuze te kunnen maken moet je ook je licht eens opste ken bij de Leidse Hogeschool. We ver tellen je graag uitgebreid over onze 4- jarige, modulair opgezette studierich tingen die veelal ook in deeltijd ge volgd kunnen worden. Je bent van harte welkom op onze Open dag op 23 november a.s. Decanen en docenten kunnen je dan antwoord geven op vragen als: - vertel eens meer over de verschillende studierichtingen, - hoe zijn de doorstromingsmogelijkheden, - welke specialisaties zijn mogelijk, hoe is de opvang en begeleiding door mentoren geregeld, - hoe liggen na de studie de kansen op de arbeidsmarkt. i Tijdens de open dag kun je ook bij studenten informeren naar hun ervaringen met de Leidse Hogeschool. Dan hoor je ook nog eens wat van "anderen"! Kom langs op 23 november. Ben je ver hinderd, stuur dan de bon in voor meer in formatie. Open dagen zaterdag 23 november - HBO-Verpleegkunde (vt/dt) - Fysiotherapie - Antroposofische gezondheidszorg Open dag 23 november vanaf 9.30 uur, 3 voorlichtingsrondes. Opleidingsplaats: Leiden, Endegeesterwatering 2, telefoon: 071 -1711 21. - Medische laboratoriumopleiding - Chemische laboratoriumopleiding Open dag 23 november van 11.00 - 15.00 uur, 2 voorlichtingsrondes: 11.00 en 13.00 uur. Opleidingsplaats: Leiderdorp, Leidsedreef 5, telefoon: 071 -89 93 47. - Culturele en maatschappelijke vorming (vt) - Maatschappelijk werk en dienst verlening (vt/dt) (Bejaardenwelzijnswerk) - Sociaal-pedagogische hulpverlening (vt/dt) (Jeugdwelzijnswerk) - Personeel en arbeid (vt) - Sociale zekerheidskunde (vt/dt) (vrije studierichting) Open dag 23 november van 11.00-15.00 uur. Opleidingsplaats: Den Haag. Dr Kuyper- straat 4, telefoon: 070 - 3 60 68 06. LEIDSE HOGESCHOOL Opleiding leraar Basisonderwijs. Opleidingsplaatsen: "Haagse Katholieke Pabo" (wijk Mariahoeve) Open dag 23 november van 11.00 - 15.00 uur. Den Haag, Diamanthorst 16, telefoon: 070 - 3 47 32 04 Pabo "Thomas More" (vlakbij NS-station) Open dag 23 november van 11.00 - 15.00 uur. Rotterdam, Stationssingel 80, telefoon: 010 - 4 65 70 66 Pabo "De La Salie" Open dag 23 november van 11.00- 15.00 uur. Heemstede, Glipperweg 7, telefoon: 023 - 28 08 20 Fbön Ik kom naar de open dag van de I studierichting: Ik ben verhinderd, stuur mij een I brochure over de studierichting(en) tIBO op niveau- Bestuur en Centrale Diensten: Endegeesterwatering 2,2333 CG Leiden, telefoon: 071 -1711 21 j Naam:mN Adres: I Postcode: I Telefoon: Bon in gesloten envelop zonder postzegel sturen naar: Leidse Hogeschool, Antwoordnummer 10413,2300 WB Leiden maat dermii de in I ïstemr len v tele c gem G-7 'derer enth Sovje >t me ir ver tenlai tig mi de gro and lp die over idiet in var ionali trkoej centr, is n de netaii idien de esjek< ik voi iche ik is be tal aar mt ld va Vne; hulp •luktf ep ir itus r de t de S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20