evecht medici tegen bokssport onbeslist VOETBALLERLEI iarm Wiersma voelt zich niet bevoordeeld li" SPORT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 adionverbod supporters Club Brugge ir en RUGGE Een groep van 26 voetbalvandalen, die zich sup- ters van Club Brugge noemen, mag tot eind 1992 geen wed- len van hun club bezoeken. De rechtbank van Brugge straf- 26 jeugdigen, die ook voor uitwedstrijden geldt, omdat zij anderhalf jaar geleden hadden misdragen bij de wedstrijd en Sint Truiden. die wedstrijd vonden vechtpartijen met de politie plaats, ^irdoor in Brugge voor miljoenen Belgische franken schade rd veroorzaakt. De politie arresteerde de meeste verdachten dat foto's in een weekblad herkenning van de raddraaiers had igelijk gemaakt. Enkele verdachten hebben na hun arrestatie ige tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht, rechter in Brugge bepaalde in zijn vonnis dat de 26 vandalen h tijdens iedere uit- en thuiswedstrijd van Club F ieten melden op het politiebureau in hun woonplaats. age V ond< Bryan Robson uit Engels team LONDEN Bryan Robson stelt zich niet meer beschikbaar voor het Engelse voetbal elftal. Van bondscoach Graham Taylor had Robson te horen gekregen, dat hij geen deel zou uitmaken van de selectie voor de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Polen op 13 no vember. Robson speelde onlangs tegen Tur kije (1-0) zijn negentigste interland. „Als ik hem had opgeroepen, had hij zijn beslissing nog wel even uitgesteld. Robson is echter 34. Dan wordt het steeds moeilijker om de drie dagen een wedstrijd te spelen", aldus Taylor. Robson maakte zijn debuut in het Engelse elftal in februari 1980 tegen Ierland. De mid denvelder maakte drie toernooien om de we reldtitel mee. Erwin Vandendaele trainer Kortrijk KORTRIJK De Belgische eerste klasser KV Kortrijk heeft een nieu we trainer. Oud-international Erwin Vandendaele volgt de onlangs ont slagen (Jrbain Braen op Ontslag Sparwasser DARMSTADT De tweede Bun- desligaclub SV Darmstadt heeft trai ner Jürgen Sparwasser met onmid dellijke ingang ontslagen. Zijn assis tent Scholz neemt de trainingen tij delijk waar. Sparwasser is dit seizoen de zevende oefenmeester in de twee de Bundesliga die werkloos werd. :dwin alblas SN HAAG Het kabi- t Lubbers speelde mid- jaren tachtig al met gedachte beoefening win de bokssport te ver- ir 40] eden. Die 'wet' bleef on- rop de stapel. Vorige iek ontwaakte de Britse kser Michael Watson na ertig dagen uit een jna. Nog is hij niet bui- levensgevaar. De 26- tten(jiee Watson komt er rdeij oit meer bovenop, zeg- 3ud e n de artsen. n tegenstander, landgenoot 1 wereldkampioen Chris Eu- et ik, zwoer nooit meer in de itol rtg te stappen als Watson het rond zou halen. De laatste n. Hjcht in een Londens zieken- nog altijd een strijd op le en dood. Na de laatste vinei PPen van Eubank laaide de wor cussie in het Britse Hoger- is in alle hevigheid op. 'No re boxing', schreeuwden de lementariërs in koor. Nu !9ve|< itson weer tekenen van le- ningsgeeft is de storm weer llatiean liggen. Het tragische lot js, d i Watson was weer niet de mwe ippel. „De bokssport is bijna iplin zo oud als de mensheid. •ote< e zBn WÜ om het dan te bieden", roept Erik Matser, torandus in de neuropsy- ilogie en voorstander van bokssport. Met een nieuwe volgens de Nijmegenaar re- itïonaire methode houdt ser een 'medisch' oogje in zeil. Maar professor dokter A.M. van Alphen ziet nog noeg gevaren. „Zolang het il is om de ander knock-out slaan is de bokssport ge- ailijk", meent de professor aan de Vrije Universiteit. itzondering 'eeuwenlang' zetten medici •h af tegen de bokssport. v Erik Matser is een uitzon- nng. De Nijmegenaar bokst f trainingspartijtjes en ekt met een 'revolutionaire' ithode veel tijd in de medi- e zorg in de bokssport. Hij it zijn ogen niet voor de ge- >e ren die aan de bokssport iven, maar vindt dat er in derland al veel wordt ge- om 'onfrisse uitspattin- te voorkomen. En de iteurs moeten niet over een worden geschoren met de haast hij zich te zeggen, profs verdienen er hun 1 mee. Daar zit een stukje roepsrisico aan vast. Dat iet je accepteren", ik Matser studeerde neuro- rchologie aan de Katholieke b liversiteit van Nijmegen en F^d onderzoek naar hersen- il in de sport. Waar beter eginnen dan bij de boks- >rt, die hij zelf beoefende, ts. M. de Bijl en dr. G.van lytelaar ontwikkelden een uropsychologische testbatte- waarmee in een heel vroeg m dium een beschadiging van hersenen kan worden ont- ;t. Matser past die 'revolu- laire' methode toe op bok- i. Hij vond in neurologe ga Jansen een medestan- Zij adviseerde de Nijme- aar lid. te worden van de inlédische e an htfs, *■15 h>t 'Sitoaar Nederlandse boksbond, om ook binnen dat orgaan zijn ideeën te kunnen profileren. Stoten „Iedereen die bokst weet dat harde stoten op het hoofd niet goed zijn. Ik kan ook niet voorkomen dat iemand een keiharde knal krijgt en een vaatje in de hersenen scheurt. Wel kan er chronisch hersen letsel worden voorkomen. Als we een bokser voor zijn carriè re testen en hem tijdens zijn carrière begeleiden, kunnen we tijdig ingrijpen. Tot hier en niet verder. Met deze nieuwe testmethode kunnen we heel snel en zeer nauwkeurig in kaart brengen of de hersenen zijn beschadigd na of door sto ten op het hoofd en hoe de hersengroepen op de klappen reageren. De gevoeligheid van de test is zo hoog dat we al af wijkingen kunnen constateren als de bokser er nog niets van merkt. Daarmee voorkom je demeritering of het afglijden naar het punch-drunk-syn- droom, waar boksers even tueel last van kunnen krijgen De kenmerken van het punch drunk-syndroom zijn geheu genverlies, concentratiestoor nissen, balansproblemen en een vertraagde spraak. Neurochirurg dr. H.A.M. van Alphen deelt de mening van Matser niet. De Amsterdamse professor aan de Vrije Univer siteit zat in een tv-programma al eens tegenover zijn jongere collega, maar die discussie ver anderde niets aan de visie van Van Alphen. „Ik vind het overdreven om te stellen dat het boksen moet worden ver boden, maar ik vind dat aan het boksen duidelijke risico's zijn verbonden. Iemand een Drs. Erik Matser (links) ontwijkt een stoot. „Als een bokser later iets aan zijn hoofd krijgt, wordt er onmiddellijk geroepen dat het door die klappen komt. Grote onzin". FOTO: PERS UNIE klap toedienen betekent dat je iemand structureel kunt be schadigen. Het uit zich bij voorbeeld in een knock-out. Schade die niet zomaar even in een paar uur verdwijnt, maar blijvend is". Bekend De nieuwe methode waar Mat ser zich lovend over uitlaat is Van Alphen bekend, maar neemt volgens hem niet de ge varen weg. „Neuropsychologie is alleen waarnemen. Het feit dat je iets ziet terwijl de bok ser er nog niets van merkt doet daar niets aan af. Zijn ar gument is voor mij juist een extra argument tegen de boks sport. Als je iets waarneemt is het toch duidelijk dat er meer aan de hand is". „Ik weet niet wat er in een boksorganisatie wordt gedaan om een oogje in het zeil te houden, maar zolang het doel van boksen is om iemand knock-out te slaan, is die sport gevaarlijk. Met of zonder helm. Een tijd lang is die helm gepropageerd, maar daarmee voorkom je alleen uitwendig letsel, niet het inwendige let sel". „Ik wil niet afgeven op de bokssport. Ik benader de boks sport alleen anders dan 'zij' dat doen. Ik volg de bokssport met veel belangstelling. Vorige week las ik dat er weer twee boksers achter elkaar in het ziekenhuis waren geslagen. Ik zag ook in een krant dat Van Raamsdonk weer eens knock out was geslagen en nu had besloten om er mee te stoppen. Ik heb in het verleden ook wel eens een paar keer met deze man mogen discussiëren. Mis schien dat er bij hem nu een lichtje is gaan branden". „Ik heb inmiddels een hele verzameling kranteknipsels. Ik realiseer me ook wel dat die berichtgeving eenzijdig is bekeken en niet representatief is voor de hele bokssport. Mat ser heeft me al eens uitgeno digd om bij de volgende natio nale kampioenschappen aan wezig te zijn. Zijn die al ge weest? Ik heb tot nu toe nog niets van hem gehoord". Imago De publiciteit rond de 'zware' knock-outs en de tragische dood van boksers (volgens Matser komt boksen op de lijst van dodelijke 'ongevallen' pas op de elfde plaats voor) levert volgens Matser ook een posi tieve bijdrage aan de boks sport. „Dat de media er weer veel aandacht aan besteden, is al leen maar goed. Iedereen blijft wakker. Het is ook onze eigen schuld dat de sport een nega tief imago heeft. Te weinig mensen hebben zich in het verleden in de mogelijke ge volgen verdiept en er daad werkelijk onderzoek naar ge daan om daar ook verandering in te kunnen brengen. Je moet open staan voor de 'defecten' in je sport. Ik wil niet afgeven op andere sporten. Wij zorgen wel voor onze eigen kraam en ik denk dat we nu op de goede weg zijn. Een nadeel is wel dat alle artsen zich van het boksen afkeren. Dat vind ik niet lo gisch. Waarom niet alle krach ten bundelen om voor nog meer veiligheid te zorgen? Boksen is bijna net zo oud als de mensheid. Wie zijn wij om dat ineens te verbieden? En als je dat doet gaat het 'onder gronds' verder. Dan is het zicht op de medische controle helemaal weg". Onderzoek Matser verrichtte ook in de Verenigde Staten onderzoek. Voor een deel gesubsidieerd door het ministerie van WVC. Voor het lid van de medische commissie van de Nederlandse boksbond het bewijs dat de bokssport meer sympathie ver dient. In de 'Big Apple', waar boksen in de sloppenwijken nog altijd de weg naar roem en rijkdom is, werkte hij nauw samen met Dr. Jordan, voor zitter van de medische com missie in de staat New York en professor aan de Cornell- universiteit. Het onderzoek kostte zo'n 150.000 gulden. „In Amerika wordt er nu wat makkelijker geld voor dat soort onderzoeken neergelegd. In New York staan ze open voor nieuwe ideeën. Ik ga te rug om 400 boksers te testen. Ze beseffen dat het om hun veiligheid gaat". „Er is een groot onderscheid tussen letsel bij amateurs en profs Het percentage ligt na tuurlijk bij de profs vele malen hoger. Onderzoek heeft uitge wezen dat het aantal minuten dat een partij duurt niet vol doende is om hersenletsel te veroorzaken. Zelfs het gemid delde aantal ko's niet. Het ge vaar zit in de hardheid van het sparren en de intensiteit. Een bokser in Amerika bokst gemiddeld vier wedstrijden per jaar Hooguit veertig ron den in totaal. Maar hij spart wel dertig tot veertig ronden per week. De fout zit 'm dus in de trainingsmethodiek. Daar is geen discussie over mogelijk. Dat moet veranderen. Tyson traint nog hetzelfde als Jack Dempsey in de jaren vijftig deed. De atletiek heeft zich wat trainingsmethodes betreft in die jaren heel ver ontwik keld. Het boksen niet. De spie ren die je bij het boksen nodig hebt, kun je ook op een hele andere manier kweken. Door callanatics bijvoorbeeld. Of ae- robe-fitness". Brood „Aan het profboksen zit een beroepsrisico vast. Mensen verdienen er hun brood mee, dan moet je als medische com missie ook een bepaald risico aanvaarden. Bij de amateurs geldt wel de stelregel, dat een bokser de ring uit moet komen zoals hij er in is gegaan. In Ne derland hebben we daar goed grip op. Er wordt op tijd inge grepen. In de Verenigde Sta ten ligt dat iets anders. Er gaat daar meer geld in om. Veel meer. Als een zwaargewicht in de staat New York na twaalf partijen nog ongeslagen is krijgt hij per gevecht al gauw 30 000 dollar. Met een paar partijen kun je dus gigantisch veel verdienen. Het is aan de overkant een beetje uit de hand gelopen. Niet alleen door financiële, maar ook door soci ale omstandigheden. Daar wordt iemand door de omstan digheden als het ware 'ge dwongen' te gaan boksen, ter wijl hij eigenlijk niet echt wil. In wijken als de Bronx, Brook lyn en Harlem is de levensver wachting net zo hoog als in Bangaladesh, circa 35 jaar. Dus je kunt je voorstellen dat die boksers met een andere instel ling naar de training gaan dan de gemiddelde Nederlander. Het is daar de enige manier om uit die puinhoop te gera- Zijn twee vakken genoeg bij korfbal? door FRANK WERKMAN Onlangs werd voor het eerst in de historie een interlandwedstrijd veld korfbal tussen Nederland en België afgewerkt in twee vakken. Onze zuiderburen, volgens velen niet altijd even progressief bezig maar doorgaans wel uiterst creatief, speelden dat systeem al langer. Voordeel bleken ze uit die laatste ervaring ditmaal niet te hebben geput. Hoewel ze wereldkampioen zijn, konden de Belgen in die eerste confrontatie op twee gescheiden speelhelften niet triomferen. Met 10-8 vielen ze, zou een banale waarnemer kunnen zeggen, door de mand. Zakten door het ijs, heet dat in andere disciplines. Korfbal wordt door sceptici nog steeds wat meewarig bekeken. Die sporttak met dat rieten staaltje handvakwerk aan een paal, waar doorheen een bal moet worden gegooid, vindt menigeen maar niks. Ten onrechte, stellen uiteraard de korfballers zelf. Ik ben geneigd het met de laatste groep eens te zijn. Tal van argumenten pleiten voor onderhavige bezigheid. Om te beginnen biedt korfbal als enige sport de mogelijkheid op alles niveaus gemengd te opereren. Natuurlijk, tafeltennis en tennis bijvoorbeeld kunnen ook 'gemikst' worden bedreven, maar die activiteiten worden zelfs in de eigen gelederen met een scheef oog bekeken. Mannen en vrouwen die samen spelen doen dat doorgaans voor de lol en slechts de mindere goden hechten sterk aan verrichte prestaties. En steken de loftrompet over de factor gezelligheid, die in het geding is bij het gemengd acteren. Bij korfbal speel je altijd met vertegenwoordigers van twee seksen, hetgeen onderhavige sport het eeuwige aureool geeft van boert en jolijt. Zeker vóór en maar ook na de partijen doet dat element opgeld. Tussen de lijnen en dus nu in twee vakken is er sprake van een stricte taakverdeling. Mannen dekken mannen en vrouwen vrouwen. Dat geeft tenminste duidelijkheid en is in ook deze fysiek steeds veeleisender discipline haast noodzakelijk. Maar korfbal wordt ondergewaardeerd als het accent te zeer op gezelligheid wordt gelegd. Immers, dat zullen ook buitenstaanders toegeven, deze bewuste bezigheid vereist alleszins de nodige technische bagage. Het is geen sinecure om van pakweg tien meter afstand een leren projectiel door een doelwit met een doorsnede van nog geen vijftig centimeter te deponeren. Dat is ronduit knap. Zeker in de wetenschap dat korfballers 'ins blaue hineingooien, waai: bijvoorbeeld basketballers nog de mogelijkheid hebben eerst de bal tegen het omringende bord te laten kaatsen alvorens het ding door de ring moet glijden. Basketballers zijn bovendien in doorsnee aanzienlijk langer dan korfballers en dat maakt het scoren ook een stuk eenvoudiger. Hetgeen dan ook niet zelden leidt tot monsterscores, waarbij een electronisch scorebord onontbeerlijk is. Bij korfbal gaat dat, zoals het hoort bij het imago van de sport, allemaal nog steeds gewoon met de hand. Tot het moment dat nieuwlichters, die ook bij korfbal steeds meer greep lijken te krijgen op de gang van zaken, verdere ontwikkelingen bepleiten en zien doorgevoerd. Na het afschaffen van het volgens sommigen pré-historische middenvak mikken zij bijvoorbeeld nu op verlaging van het mandniveau. Een kortere paal leidt tot meer treffers, nog meer spektakel onder de korf; kortom spel met spanning en sensatie. En aan die laatste elementen gaat de betrokken sport nog wel eens mank. Vandaar dat er nu ook al wordt gefilosofeerd over afschaffing van de twee vakken. Korfbal moet. vindt nu nog een enkeling, gewoon over het hele veld worden gespeeld. Geen kunstmatige scheiding tussen offensieve en defensieve ploegdelen. Net als bij voetbal wel met gespecialiseerde spelers: verdedigers, middenvelders, aanvallers en schutters in een team wervelend over de hele piste. Geen geforceerde pogingen meer om ten koste van alles overschrijding van de middenlijn te vermijden. Gewoon lekker kunnen doorlopen, aanvallen, schieten, scoren, winnen. Korfbal moet, vindt iedereen, internationaal worden. Olympisch zelfs, wordt geroepen. Aantrekkelijk en mondiaal beoefend. De sport moet nog meer grenzen passeren. Dan eerst maar die middenlijn weg. De Berlijnse muur was ook in een handomdraai verdwenen toen men dat eenmaal wilde. Nederland en België zijn korfballend ook dichter bij elkaar gekomen. Misschien moeten onze zuiderburen weer de eerste stap zetten. Korfbal heeft al te lang in één vakje gezeten. FIFA is niet enthousiast over plannen YS voor overdekte stadions LOS ANGELES De wereld voetbalbond FIFA is niet enthou siast over de Amerikaanse plannen een deel van de wedstrijden bij het wereldkampioenschap 1994 in overdekte stadions te laten plaatsvinden. Hermann Neuberger. vice-voorzitter van de FIFA en lid van de inspectieploeg van de bond, stelde donderdag in Los Angeles dat overdekte accommodaties, zoals het Superdome in New Orleans moeilijk aanvaardbaar zijn. Volgens Walter Gagg, technisch vertegenwoordiger van de FIFA, komen van de twaalf stadions die bekeken werden, slechts zeven in aanmer king tijdens het WK-toernooi te worden gebruikt. I ADL n goe sollii 0 !EUWARDEN Harm ^ersma is weer helemaal ug aan het damfront. conclusie lijkt ge- 9 jhtvaardigd, want de ies besloot in te gaan op n uitnodiging van de Jmbond om volgend jaar 11 tot 25 april deel te j^men aan de finale van vi1 Nederlands kampioen- i. Dat dient als kwali- letetie toernooi voor het K in Toulon. Of Wiers- ook de mondiale stap l nemen hangt af van de waarin de 38-jarige mer de stenen succes voor zich uit schuift. teelname aan het WK laat ik orlopig in het midden. Dat was ook niet direct de overwe ging om terug te keren. Maar het kan best zijn dat ik het doe, als ik de mogelijkheid heb", vertelt Wiersma. Zeven jaar geleden beëindigde hij zijn internationale loopbaan, om dat de prikkel ontbrak. „Na zoveel kampioenschappen was het nieuwtje er af. En de sti mulans een stuk minder. Het maakte me allemaal niet zo veel meer uit. Ik stond onder grote spanning en kijk er nu wat laconieker tegen aan". Zeven maanden geleden maakte de huidige trainer- /coach van de KNDB al een voorzichtige rentree op het in ternationale podium. Wiersma speelde van april tot oktober in de Sovjet-Unie een drietal matches over zes partijen te gen Valneris, Gantwarg en Korenewski. Enerzijds om de sport populair te maken, maar anderzijds omdat hij er ook maatschappelijk bij gebaat was. „Ik ben intensief betrok ken bij de bemiddeling tussen Nederlandse en Russische be drijven. De contacten dateren uit de tijd, dat ik daar als dam mer kwam. Daar heb ik nu nog profijt van". Aan het hart De damsport gaat Wiersma zeer aan het hart. Hij was de eerste damambassadeur van ons land, die de sport aantrek kelijk probeerde te maken voor sponsors. Maar er was meer voor nodig. In dat kader moet ook de come back van de zesvoudige wereldkampioen worden geplaatst. „Ik wilde een positieve bijdrage leveren om het klimaat van de dam sport te verbeteren. Door zelf weer te gaan spelen. Dit heeft de damwereld af en toe nodig. En niet omdat mij veel geld is geboden. Uit goodwill voor de damsport". „Zie het als een positieve in jectie. Sijbrands, Clerc en Van der Wal zijn belangrijk voor de sport. Mensen van naam moeten spelen. Dat maakt het dammen aantrekkelijk en dan wordt er weer over gesproken. Maar zoiets kan ik moeilijk verkondigen, als ik zelf niet mee zou spelen", vindt Wiers ma, die zeven jaar lang niet zonder succes actief was op het hoogste niveau van de club competitie. Afgelopen jaar maakte Wiersma deel uit van het kampioensteam van Maas van 't Hoog uit Hengelo. De Koninklijke Nederlandse Dambond probeerde hem met grote regelmaat te interesseren voor een terugkeer. „Elk jaar was er wel een reden om me ergens voor uit te nodigen. Daar ben ik nooit op in ge gaan. Nog niet zo lang geleden besloot ik om het toch te doen". Maar dat was misschien nooit gebeurd als de dambond geen geste had gemaakt in zijn richting. „Ze hebben mij de gelegenheid gegeven om rechtstreeks in de finale van het NK uit te komen. Anders had ik het waarschijnlijk niet gedaan". Wiersma zag het niet zo zitten om zich via voorrondes voor de eindstrijd te plaatsen. „Ik vind dat oud-kampioenen dat recht moeten krijgen, in plaats van eerst een aantal moeizame wedstrijden te spelen. En dan moet je nog maar afwachten of je je plaatst". Toch ziet hij ook het gevaar in van dit gebaar. „De bond moet geen precedent scheppen. Anderen mogen hiervan niet de dupe worden. Ik zou het beroerd vinden als bijvoorbeeld Jannes van der Wal buiten de boot zou val- Om dat te voorkomen heeft Harm Wiersma de KNDB een suggestie gedaan. „Ik heb ge vraagd om het aantal deelne mers voor het NK me twee uit te breiden. Daardoor zou het evenement wel wat langer gaan duren en wat duurder worden. Maar ik kan het me niet permitteren, dat er een conflict ontstaat, omdat ik meedoe". Harm Wiersma: „Ik heb gevraagd het aantal deelnemers voor het NK met twee uit te breiden. Daardoor zou het evenement wat duurder worden. Maar ik kan het me niet permitteren, dat er een conflict ontstaat, omdat ik meedoe". FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19