Feyenoord-Tottenham :.)vas eerste grote rel SPORT )rama Johnson eschenk' voor ilDS - bestrijding Feyenoord en Ajax klagen niet 1 17 SPORTUITSLAGEN i Gou/ia/nt ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 )licht? revens Scheldes Sporters worden voortaan met (NED) aangeduid DEN HAAG Sportliefhebbers zullen een andere yell moeten gaan instuderen. Het zo lekker weg zingende .Holland' wordt op alle internationale sportmanifestaties vervangen door Nederland. Achter de naam van de Nederlandse sporters ver schijnt voortaan niet meer de aanduiding (HOL) maar (NED). De wijziging is een aantal maanden geleden aangevraagd door het Nederlands Olym pisch Comité. Het Internationaal Olympisch Comi té ging onlangs met de wiiziging akkoord. „Er is altijd strijd geweest over de aanduiding Holland. Dat vinden wij meer de naam voor de twee pro vincies Noord- en Zuid-Holland, niet voor het hele land. Nederland is beter", verklaart een woord voerder van het NOC. Tapie wil olympische ploeg Kroaten steunen ZAGREB Bernard Tapie, eigenaar van Adidas en voorzitter van de Franse voetbal club Olympique Marseille, heeft aangekon digd op te willen treden als sponsor van de olympische ploeg van Kroatië. Kroatië wil volgend jaar bij de Olympische Spelen in Barcelona met een eigen ploeg deelnemen. Nog deze maand wordt daarover in Lausan ne overleg gevoerd met Samaranch, de voorzitter van het IOC. De Spanjaard geeft de deelrepubliek van Joegoslavië echter weinig hoop. „Eerst zal de rust in het land moeten terugkeren. De tijd dringt. We moeten op korte termijn een definitieve be slissing nemen". Lansink weer op de been MAASTRICHT Jos Lansink gaat vijf we ken na zijn ongelukki ge val tijdens het con cours hippique van Kopenhagen, waarbij hij een gecompliceerde beenbreuk opliep, goed vooruit. Hij liet zich zelfs gisteravond tijdens Jumping In- door Maastricht, uiter aard met krukken, weer zien om zijn col lega's te bekijken. EK voor springruiters aan Gijon toegewezen MAASTRICHT De Internatio- nale Hippische Federatie (FEI) heeft de Europese titelstrijd voor springruiters in 1993 toegewezen aan de Spaanse plaats Gijon. Dat besluit is genomen tijdens een ver gadering van het bureau van de FEI in Istanbul. De Europese kam pioenschappen dressuur zijn voor 1993 in eerste instantie toegewezen aan de Joegoslavische plaats Lipica. Mocht dit vanwege de gevolgen van de burgeroorlog niet door kun nen dan is Wiesbaden eerste reser- Frans Groot waardevolste honkballer van het jaar HOOFDDORP Honkballer Frans Groot is gisteravond in Hoofddorp tijdens het jaarlijkse prijzengala uitgeroepen tot waardevolste speler van het afgelopen seizoen De werper van HCAW bleef in het eindklassement Patrick van Heijnin- gen (Quick) en Ken Brauckmiller (Nep- tunus) voor. De 20-jarige Groot, die het komend sei zoen als prof in de Verenigde Staten gaat spelen, werd tevens uitgeroepen tot beste werper. Bij het softbal veroverde Luciën- ne Geels twee prijzen. De gangmaakster van Twins werd uitgeroepen tot waarde volste speelster en beste slagvrouw. i 1 SPORT OP TV 1, 18.30 uur: Sportpanora- Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport. BRT 1, 22.30 uur Sport. BBC 1, 13.15 uur: Grandstand met voetbal. Europa Cup: paardenkoer- rugby en korfbal. Duitsland 3, 15.00 uur: Sport. RTL 14.00 uur: Sport. 23.00 i MORGEN Nederland 2, 12.00 uur: Voetbal plus. RTL 4, 16.45 en 19.50 uur: Match BRT 1, 12.45 uur: Sportmiddag. 19.45 18.10 uur: Sportschau. OTTERDAM Voor ;t Nederlandse voetbal as 'n twee opzich- --in een gedenkwaardig t./bfer. In positieve zin om- jren het Nederlands elftal aj-jj het wereldkampioen- •^jhap in Duitsland voor jttingeiBt eerst doordrong tot de 8Ple- I negatieve zin omdat Neder- kd in Rotterdam bij de EFA-cupfinale Feyenoord- ,njttenham Hotspur op uitge- 3^ide schaal kennis maakte et supportersrellen. Dat laat- I facet geeft een extra di- inpiatan^nsie aan de confrontatie in beide clubs. De age die de aanhang van w :tenham in de Rotterdamse (NdÈlrjiip aanrichtte was onbe- ■63805 Rrijfelijk. De spectaculaire ONBOUIf visiebeelden vlogen de ge le wereld over. Zij zullen getwijfeld nog wel eens frden herhaald. 71" de vele rapporten die afge- 59 ien jaren in Nederland zijn 39962 gebracht over voetbalvan- ij ijisme duikt het historische prijslijst, gvecht" tussen Feyenoord g door I Tottenham steeds weer op. ien wonder, want algemeen irdt 29 mei 1974 gezien als de datum waarop Nederland voor het eerst in aanraking kwam met voetbalvandalisme. Natuurlijk was er voor die da tum ook wel eens wat op en rond de vaderlandse voetbal velden gebeurd, maar nooit eerder liep het zo uit de hand. Feyenoord-Tottenham is het eerste hoofdstuk in de historie van het voetbalvandalisme. Geschiedschrijving die nog lang niet afgelopen is. Het meest recente hoofdstuk - de ruim honderd arrestaties afge lopen woensdag in Düsseldorf rond het duel Ajax-Erfurt - zal ook worden vervolgd. Schande Feyenoord-Tottenham leidde in '74 tot tal van verontwaar digde reacties. In het Britse Lagerhuis sprak Tom Torney namens de Labour-partij har de woorden over het schande lijke gedrag van de supporters van Tottenham. „Niet alleen het Engelse voetbal en de sportiviteit werd te schande gezet en dat gaat heel Enge land aan. Deze supporters worden gezien als ambassa deurs van Engeland. Ik hoop dat de Nederlandse politie ze zo krachtig mogelijk heeft aangepakt", zei Torney. Ook de Engelse pers veroor- deeldë het optreden van de aanhangers van de Spurs eens gezind. „Rellen veroorzakende supporters zijn een schande voor Groot-Brittannie" kopte de Daily Mail. Het blad noem de wat in Rotterdam gebeurde „de afschrikwekkendste ge welddaden waarbij een Engel se club betrokken was in Eu ropa". De rellen ontstonden zeven tien jaar geleden in de eerste helft. Engelse supporters in het staanvak GG klommen over de hekken naar de naast liggende zittribune vol Feye- noord-supporters. De vecht partijen die ontstonden ongeveer tweehonderd gewon den. Ziekenauto's reden af er aan. Vele fans moesten brancards te zijn vervoerd worden behandeld door de 42 man van het Rode Kruis die in de Kuip waren. De politie voorkwam uiteinde lijk met snel ingrijpen ernsti ger calamiteiten. Beide vak ken werden razendsnel ont ruimd. Met behulp van Syd ney Wale, de toenmalige voor zitter van Tottenham en ma nager Bill Nicholson, die bei den via de microfoon de nog aanwezige supporters geëmo tioneerd toespraken, keerde de rust uiteindelijk betrekkelijk snel terug. Na afloop kwam het niet meer tot een confrontatie tussen de supporters. Uit angst dat de Feyenoord-aanhang wraak zou nemen werden alle vier duizend Engelse fans onmid- delijk onder zware politie-be- geleiding afgevoerd ««F M veerboot lag afgemeerd. Voor Feyenoord zelf was daar mee het leed echter nog niet geleden. Nog dagen lang moest het stadion-personeel overu ren maken om de chaos in het stadion op te ruimen. De totale schade in het stadion, van die in 1974 zeer breed uitgemeten rellen, bedroeg uiteindelijk weinig meer dan 25.000 gul den. öAVbO Od 7 g .SHINGTON Hoe ;isch ook voor Earvin igic' Johnson, zijn ont- nde mededeling dat wegens AIDS-infectie basketbalsport moet [even, komt voor de xijders van de ge- ;sde ziekte in de Vere- 'de Staten als een ge- ïenk. drama dat de i aire superster Johnson is irkomen, heeft enorme op- idende waarde, vooral voor ?d en minderheden' in lerika. Het nieuws van zijn door hemzelf bekend- iaakt met een superieure lannenheid, heeft een la- losgemaakt van informa- de Amerikaanse media de AIDS-epidemie. De e atleet is onder zwarte ren in de VS een zo mo- ijk nog extra grote held en juist deze bevolkings- /aarin het AIDS-virus - meer door hetero- ueel contact - snel oprukt, besmetting van Magie son met AIDS wordt door rn en AIDS-actiegroepen ook 'verwelkomd' als de ïst doeltreffende publieke irschuwing die men zich i dromen. Zo'n daverend msignaal is, elf jaar na het •reken van de epidemie, in ïerika nog altijd bitter •dzakelijk. Het krachtige 1 homosexualiteit - heeft ervoor gezorgd dat AIDS een zwaar gediscrimineerde ziekte is ge bleven met een lage politieke prioriteit. In Amerika zijn nu 127.000 mensen aan AIDS overleden, zijn zo'n 75.000 AIDS-lijders in leven eh zijn naar schatting tussen de een en anderhalf miljoen mensen, zonder ziek te zijn, met het betreffende HIV- virus besmet. Tot die laatste categorie, die veelal zelf van het feit onkundig is, behoort de spectaculaire basketballer Earvin Johnson. rond sexualiteit - t zeker n Niet bekend is hoe Johnson besmet is geraakt, maar zelf gaf hij tijdens zijn persconfe rentie een hint in de richting van 'onbeschermde hetero- sex'. Naar verluidt is de infec tie nog vrij recent, zodat de at leet bij de huidige stand van de wetenschap mogelijk nog tien jaar te leven heeft. Om die levenstijd zo lang mogelijk te rekken, moet hij de fysieke lasten van het professionele basketbal vermijden. Johnson, die speelde voor de Los Angeles Lakers, beloofde dat hij zich in deze 'nieuwe le vensfase' zal inzetten voor de AIDS-bestrijding en voor het promoten van veilige sex en AIDS-tests. Niemand twijfelt eraan dat de sociaal bewogen, intelligente en altijd goedlach se sportman zulks met grote toewijding zal doen. Multimil jonair Magie Johnson heeft in zijn sportcarrière miljoenen dollars geschonken aan en vergaard voor nobele doelen. Hij was een van de grote bij- 'Magie' Johnson, vorige maand wetend van de slopende ziekte dragers aan het Neger Onder wijs Fonds, dat arme zwarte studenten financieel helpt om hoger onderWijs te volgen. „Vanuit een oogpunt van volksgezondheid is deze schok de belangrijkste gebeurtenis sedert het begin van de AIDS- epidemie", zei gisteren Belinda Rochelle, directeur van de AIDS Actie Raad in Washing ton. „Er is steeds die reusachti ge ontkenning van AIDS ge weest bij onze politieke leiders en binnen de Afrikaans-Ame rikaanse gemeenschap. Als ie mand het stigma van AIDS, in Parijs gefotografeerd, nog on- die hem teistert. FOTO: AP drugs en sexualiteit kan door breken, dan is het Magie". En Ronald Johnson van de ac tiegroep Minderheden en AIDS meent: „Dit zou onze mensen voor het eerst ervan kunnen overtuigen dat ze groot risico lopen. Als zelfs Magie het kan krijgen, dan kan iedereen het krijgen". Sommigen in de VS zijn echter sceptisch en geloven dat de huidige uitbarsting van infor matie over AIDS en sympathie voor Johnson een typisch Amerikaanse vluchtigheid zal blijken te hebben. GENEVE Ajax en Fey enoord hebben voor de lo ting van de derde ronde van de toernooien om de Europese bekers eindelijk redelijk aansprekende te genstanders gevonden. Osasuna en Tottenham Hotspur zijn op dit mo ment overigens geen top pers in de eigen competi tie. Coach Van Gaal, die deze maand nog aan de slag moet meende dat hij het zowel beter als slech ter had kunnen treffen. Feyenoords woordvoerder in Genève, Fred Blankemeijer, gaat ervan uit dat De Kuip in maart zal vollopen voor de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur. Omdat de wedstrij den pas in het voorjaar plaats vinden zal technisch directeur Wim Jansen zich voorlopig nog niet in Londen orienteren. Bekerhouder Partizan speelt met Anderlecht, Panathinai- kos en Sampdoria en zal ge zien de politieke toestand in Joegoslavië zijn thuis-wedstrij den buiten de landsgrenzen moeten afwerken. Van de an dere ploegen in de twee groe pen die na een volledige com petitie de finalisten voor 20 mei voortbrengen, heeft alleen Benfica eerder de beker voor landskampioenen veroverd. Dat gebeurde bijna dertig jaar geleden, in 1962, voor het laatst. Benfica is ingedeeld met Barcelona, Dinamo Kiev en Sparta Praag, dat onlangs Jo zef Chovanec van PSV heeft overgenomen. Louis van Gaal was niet onte vreden met de loting. „Ik schat onze kans op de kwartfi nale op vijftig procent", meen de de coach van Ajax. „Trab- zonspor, Xamax Neuchatel en Kopenhagen hadden mijn voorkeur boven Osasuna. De winstkansen tegen Genua, Real Madrid en Liverpool wa- Loting Beker voor landskampioe nen, halve-finalegroepen (hele competitie met speeldata 27 november, 11 december, 4 en 18 maart, 1 en 15 april: Groep 1: Rode Ster Belgrado (Joe), Anderlecht (Bel), Pana- thinaikos (Gri) en Sampdoria Genua (Ita). Groep 2: Sparta Praag (Tsj), Dinamo Kiev (Sov), Benfica (Por) en Barcelona (Spa). Beker voor Bekerwinnaars, derde ronde (speeldata 4 en 18 maart: Feyenoord (Ned)- Tottenham Hotspur (Eng) Werder Bremen (Dui)- Galata- saray (Tur) AS Roma (Ita)- Monaco (Fra) Atletico de Madrid (Spa)- Club Brugge (Bel) UEFA-beker, derde ronde speeldata 27 november en 11 december: Osasuna Pamplona (Spa)- Ajax (Ned) BK '03 Kopenhagen (Den)- Trabzonspor (Tur) AA Gent (Bel)- Dinamo Mos kou (Sov) HSV Hamburg (Dui)- Sigma Olomouc (Tsj) FC Tirol (Oos)- Liverpool (Eng) Steaua Bukarest (Roe)- Geno- va (Ita) AEK Athene (Gri)- Torino (Ita) Neuchatel Xamax (Zwi)- Real Madrid (Spa) ren aanmerkelijk minder ge weest". Van Gaal zag dinsdagavond op de televisie Osasuna met 3-2, na een voorsprong van 3-0, bij VfB Stuttgart winnen. Dat duel werd geleid door de Ne derlandse arbiter Van der Ende. De eerste wedstrijd was in 0-0 geëindigd. „Als ik had geweten, dat Osa suna onze volgende tegenstan der zou worden, had ik met andere ogen gekeken", beken de Van Gaal. „Ik zat nu meer als liefhebberen ik moet zeg gen dat ik me redelijk ver maakt heb, ook al omdat Stutt gart werd uitgeschakeld. Osa suna kwam op mij over als een counterploeg. De Poolse aan valler Urban maakte de mees te indruk op mij. Hij scoorde twee keer". Van Gaal zal Osasuna, de hui dige nummer tien van de com petitie met acht punten uit acht duels, zelf waarschijnlijk niet aan het werk zien. „Ons drukke programma laat dat, denk ik, niet toe. Ik zal moeten afgaan op de rappor ten van mijn assistenten Ton Pronk zit zondag al bij de uit wedstrijd tegen Barcelona op de tribune. Dat duel is voor prima graadmeter, Cruijff of Bruins Slot wil ik een video-opname van die wedstrijd proberen te bemach tigen". Van Gaal prees zich gelukkig met de eerste uitwedstrijd, op 27 november in Baskenland. „Dat is een voordeel. Ik kan me echter voorstellen, dat de penningmeester daarover an ders denkt. Na onze zege op Rot Weiss Erfurt was de pu blieke belangstelling bij onze thuiswedstrijd in Düsseldorf aan de magere kant. Dat risico loop je echter altijd". gen op 11 december derde keer in de Duitse te spe len. Veel hangt af van het rap port dat de UEFA-waarnemer heeft opgesteld van het duel met Rot Weiss Erfurt. De plaatselijke middenstand heeft zich opnieuw fel gekant tegen de komst van Ajax en zijn sup porters. WLING Jing (Chi). Wereldbeker uwen. stand 34 games: 1. Larsson ~b) 7185 pins. 2. Inauchi (Jap) 12, 3. Lind (Fin) 6818, 4. Fotimia j) 6759. 10. Pascoal (Ned) 6593. icoal uitgeschakeld voor finale. |inen. na 34 games: 1. Hamnas P) 8675, 2. Yang (Chi) 8598, 3. ARDESPORT Mtricht. CSI, tweede dag. I jachtspringen: 1. Bost chael Whitaker/H. Didi 56,02, 6. Ray- 1e koers, 2100 Velis) 3.56,7 - 1.24,1, 2. Merz Hano ver, 3. Fadina. Niet gestart: Euriant. Toto: winnend 2,50, plaats 1,10, 1,20, auvage. Niet gestart: Regal [entuckey. Niet gestart: its Be Special. Toto: win nend 2,20, plaats geen. koppel 7,60, trio 20,60. 5e koers, 2100 m: 1. Fanny Sigero (W. Velis) 2 50,8 - 1.21,3, 2 Eshel Groenhof, 3. Chico G Niet gestart: Dino Ossewaard Toto: winnend 2.50, plaats 1,00 1,00 1,20, koppel 2,70, trio 33,50. 6e koers, 1609 m: 1 Another Starlet (H. Grift-buiten weddenschap) 2.06,0 start. Cash, Express Hazelaar Toto: (A. Bosscha) 2.06,6 - 1.18,7, 2. Gitty van Zuilen, 3. Glad to See Niet ge start: Jeweled Road. Toto: winnend 1,40, plaats 1,40 1,70, koppel 9,10, Koppejan) 2 49,5 - 1.20,7, 2. Calypso Boshoeve, 3. Cokkes. Niet gestart: El- notering. koppel 28,10, trio 201.60. 9e koers, 2100 m: 1 Bravo Nora (K. Woudstra) 2.46,2 - 1.19.2, 2. Brigitte G. 3. Bobby Buitenzorg. Toto: Tsjerkasov (Sov/4)-Rosset (Zwi) Hobart (Aus). Mannen, challenger- FC Den Haag afgedroogd in Kerkrade eerste wedstrijd: Landskampioenen: (Dui) - Polar Bears (Ned) 17-12 (4-3 5-4 4-0 4-5), SKK 2,90. plaats 1,80 1,60, koppel Stockholm (Zwe) - THV Innsbru plaats 1,90, 3,40, 2,50, koppel 3,00, koppel 6,80, lend 1,80, plaats 1,10 1,90 1,50, 7e koers, 1609 m: 1 Goofy Boshoeve (Hai)-Cash (Aus) 4-6 6-4 6-2; kwartfi nales Raoux (Fra)-Nijssen (Ned) 6-7 7-5 6-3, Reneberg (VSt/3)-Ferreira (ZAf/5) 6-4 6-4, Champion (Fra/6)- Washington (VSt/4) 6-4 6-4 5 6-2), Hannover (Dui) - Tourcoing (Fra) 18-7 (7-2 5-0 1-2 5-3). ZWEMMEN Cumbernauld, wedstrijden: KERKRADE Expedi ties van FC Den Haag naar Limburg waren tot gisteren deze competitie succesvol. Een zege bij Fortuna Sittard en een ge lijkspel bij MVV. Een der de van het puntentotaal werd door de ploeg van de vertrekkende Adriaan- se in het zuiden behaald. Gorriz (Spa)- wi i 800 m vrij: 1. Foggo (Eng) 8.43,48, 2. Mellor (Eng) 8.47,57, 3. 0. Het was de hoogste neder laag van FC Den Haag dit sei zoen Voor Roda JC was het de hoogste overwinning, waar door het negatief doelsaldo po sitief werd. Zonder de even omstreden als waardevolle aanjager Lems en rustpunt Otto. beiden ge schorst, was FC Den Haag ge handicapt. Roda JC kende ook personele problemen. Ter Avest moest afzeggen wegens droeve familie-omstandighe den, Huiberts door een blessu- Ajah 3-0, 76 Hofman 4-0. 88 Arnold 5-0 Scheidsrechter Luinge Toe schouwers 1000 Gele kaart Edmund Vriesde en Van Oosten (beiden FC Den Haag) Roda JC Bolesta: Senden. Verhagen. Hanssen en Trost. Broeders. Boere- bach (70 Jansen) en Luypers, Hof man. Arnold en Haan (68. Ajah) FC Den Haag Stam; "Purv.s, Gentile, Adam (61 Edmund Vnesde) en Van Oosten, Van Eijkeren, Valk en Ku- zmanovic: Danen en Talan (46 Her-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17