Liedjes Annie M.G. blijven ook in nieuwe jas overeind God" „Muziek is gewoon cadeautje van Ceidae Qowumt KUNST/RTV Z7^[L[°)[rQZ7^ Verdwenen schilderij Mesdag teruggevonden Carel Birnie stapt op KRUIDIGE UITSPRAKEN EN HERINNERINGEN unicef LENNY KRAVITZ IN VPRO'S 'ONRUST' ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 &ii Weinig ruimte voor nieuwe commerciële tv-stations optiek 's-Gravenhage L v. Maerdervooft 135 v. Hoytemastraat 107 Fr. HeodriklMn242 i Haulctraat 19 GRONINGEN In de toe komst biedt de Nederlandse reclamemarkt weinig ruimte voor nieuwe commerciële tele visiezenders. Dat schrijft K.J. Alsem in zijn proefschrift 'Concurrentie-analyse in de marketing, een onderzoek naar reclamebestedingen sinds de jaren zestig'. Alsem voorziet na het jaar 1991 geen substantiële groei meer van de bestedingen voor televisiereclame. Hij heeft de adverteerders gevraagd of zij meer budgetten vrij zullen maken als er al aan hun wen sen voor reclamezendtijd wordt voldaan. Volgens Alsem ontbreekt de bereidheid daar toe. Uit het intentie-onderzoek onder adverteerders en recla mebureaus leidt hij verder af dat de STER in 1991 een lichte daling aan reclame-inkomsten zal krijgen, terwijl RTL4 een verdubbeling van het budget te zien zal geven. In 1990 be droegen de inkomsten van STER 427 miljoen gulden en van RTL4 187 miljoen gulden. Alsem heeft ook de reclamebe stedingen bij kranten, tijd schriften en televisie tussen 1967 en 1989 met elkaar verge leken. Volgens hem worden die bestedingen in belangrijke mate bepaald door de conjunc tuur, het tarief en de aanbie ding van zendtijd. Alsem meent dat de uitbreidingen van televisiereclame na 1985 nauwelijks ten koste gegaan zijn van de reclame-inkomsten van dagbladen. "Second Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. HYPOTHEKEN Niet voor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Den Haag 070-3469776 Overige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Schagen. DEN HAAG Het schilderij 'Les Brisants de la Mer du Nord' van de Haagse-School - schilder Hendrik Willem Mes dag, dat vele decennia lang spoorloos leek te zijn, is terug gevonden. Bij de presentatie van de uitbreidings- en herin richtingsplannen van het Mu seum Mesdag in Den Haag waarover wij al enkele weken geleden berichtte werd dit schilderij voor het eerst sinds 120 jaar weer aan het publiek getoond. Charles Chaplin, een society- schilder en zeker niet te ver warren met de befaamde film acteur, had dit belangrijke schilderij van Mesdag in 1870 aangekocht, nadat hij en zijn mede-juryleden van de Parijse Salon dit doek met de Gouden Medaille hadden bekroond. Sindsdien was het schilderij onvindbaar. Totdat ir. Johan Poort uit Wassenaar, Mesdag kenner bij uitstek en schrijver van enkele boeken over deze schilder, een doek onder ogen kreeg dat was gekocht bij een Haags veilinghuis aan het Noordeinde. Hoewel de onder tekening echt was, kon het schip dat erop te zien was on mogelijk van de hand van Mesdag zijn. Een opwaaiende golf op het schilderij trok ech ter zijn aandacht. Via de enige bestaande foto van het schilde- rij, gepubliceerd in het stan daardwerk over de Haagse School, werd achterhaald dat er, behalve het schip, grote ge lijkenissen waren met het rechter deel van 'Les Brisants de la Mer du Nord'. Toen al ontstond het bange vermoeden dat het in tweeën was gedeeld. Verborgen klippen Verdere naspeuringen brach ten Poort bij een particulier, die in het bezit bleek van het linker deel van het schilderij, waarop een valse signatuur van Mesdag stond. Op beide stukken waren op dezelfde knullige wijze schepen inge- schilderd. die er niet op thuis hoorden. Een onderzoek van drie maanden bracht zeker heid: het schilderij was in tweeën gesneden. Een ingrij pende restauratie van enkele maanden was nodig om 'Les Brisants de la Mer du Nord' weer tot een echte en volle dige Mesdag te maken. De valse handtekening verdween, evenals de boten. Er bleef nog één scheepje over dat aan de horizon slagzij maakt. Dit moet ook de titel van het doek verklaren: 'de verborgen klip pen van de Noordzee'. Bij het versnijden bleek geen schil derslinnen verloren te zijn ge gaan Dat houdt in dat de naad van de samenvoeging welis waar enigermate te zien is, maar dat de twee gedeelten zonder hiaat aan elkaar pas- Burgemeester A. Havermans mocht dit unieke schilderij gis teren in Den Haag onthullen, nadat hij het eerste exemplaar van de monografie 'Mesdag, werk en leven' door ir. J. Poort overhandigd had gekre gen. Tijdens deze bijeenkomst maakte drs. R. de Leeuw, di recteur van het Van Goghmu- seum in Amsterdam, waaron der het Museum Mesdag sinds dit jaar ressorteert, bekend dat het Museum Mesdag per 1 ja nuari gedurende twee jaar dichtgaat. Het is de bedoeling dat het museum en het ernaast liggende woonhuis van Mes dag één geheel gaan vormen, zoals de situatie was tot 1915, het jaar van overlijden van MesdaS' De panden en de col lectie schilderijen worden ingrijpend gerestaureerd. On danks de financiële steun van de rijksoverheid blijkt het Mu seum Mesdag nog 1 miljoen gulden te kort te komen. De Rotary Clubs Voorhout en Des Indes hebben toegezegd spon sors te zoeken om dit ontbre kende bedrag bijeen te bren gen. Om de liefhebbers van de kunst in het Museum Mesdag (veel School van Barbizon en de Haagse School) gedurende de komende jaren niet geheel verstoken te laten zijn van deze collectie, wordt een deel ervan in de zomer van '92 ten toongesteld in het Van Gogh- museum in Amsterdam, zo liet de heer De Leeuw weten. Ook zei hij dat het niet de bedoe ling is dat het intieme Museum Mesdag na de heropening on der de voeten wordt gelopen door horden bezoekers. „Het blijft een fijnproeversmu seumpje", stelde hij de toe hoorders gerust. DEN HAAG Carel (66) stapt om gezondheid nen op als zakelijk dir van het Nederlands Dar ter. Hij blijft wel at teur van de NV Muziekt (het gebouw waarin het theater werkt). De pi datum staat nog niet va is afhankelijk van de sn waarmee een opvolgei worden gevonden en werkt, aldus een woon der. Twee sterke dansduetten met hurt Be Long en Still You. Choreografie en dans: Chris Steel en Suzy Blok. Dans in Still You: Gabrielle Oetz en John Taylor. Muziek: Jimi Hendrix, Motel Bokassa, The Rolling Stones, Franz Schubert en Dinosaur jr.. Ge zien op 8 november in het LAKthea- ter, Leiden. Vanavond herhaling. Suzy Blok en Chris Steel zijn jonge choreografen en dansers, van wie twee mooie stukken in het LAK te zien zijn. Het eerste, Be Long dansen ze zelf, met bewegingen die vers en spontaan overkomen. Het gaat daarin om twee jonge mensen, dansers misschien, die elkaar uitdagen, en op de proef stel len. Ze bewegen zich jeugdig en niet supergepolijst, maar hebben een krachtige eigen stijl. Het competitie-element komt het sterkst naar voren wan neer Suzy Blok nummers van bewegingspatronen roept en Chris Steel daar snel op moet reageren. Het gaat dan vaak om fysieke, bijna acrobatische toeren, veel spring- en werk waar uiteindelijk een trampoline aan tf komt. Alleen door op zijn ner te gaan zitten en glaz haar handen te zetten k haar afremmen. Na de Stones tussendoor can't always get what want), Still You. De then daarvan is ongeveer heti maar de kleuring is a door de dans van Gat ,0'Ms Oetz en John Taylor. 1 J5.15 oogt ouder, zijn beweg A rijper, maar de sfeer va duet is niet minder Hier zijn de spelletjes 1 *u B snel en ingewikkeld mc *vont overgooien van een een soort pirn pam pet m drachten voor wie niet genoeg een dier met weet. Ook hier is de vrö uitdagende partij. Still You en Be Long zijn boeiende choreografieën vaart en humor, die fr danst worden en waarin op details als mimiek is Van Blok en Steel val veel te verwachten. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. voor meer informatie offj 070 - 333 93 00 'Een nieuwe jas'. Liedjesprogramma met Annie M.G. Schmidt en Willem Nijholt. AVRO-televisie. Nederland 1 om 20.25 uur. Zaterdag. Idoor HANS PIËT HILVERSUM De tach tigste verjaardag van An nie M.G. Schmidt - dit jaar op tweede Pinkster dag - was voor de AVRO reden eens flink uit te pakken met het Neder landse cultuurgoed dat de schrijfster in haar lange carrière produceerde. Tij dens de voorbereidingen, toen er binnen de burelen van de omroep allerlei ideeën over tafel vlogen, onder meer het verfilmen van haar kinderboeken, kwam ook een liedjespro gramma ter sprake. „We hadden Carré in Amster dam al bijna afgehuurd", ver telt Kees van Twist, manager cultuur bij de AVRO, „maar we zijn toch nog even gaan in formeren bij Annie M.G. wat ze van het idee vond. Zij be gon gelijk te roepen dat ze er niets voor voelde met een koetsje te worden opgehaald om vervolgens in de koninklij ke loge te worden geplaatst. Daarna werd het idee geboren iets verfrissends te doen op te levisie met nieuwe mensen. De keuze van de liedjes lieten we aan Annie M.G. zelfs Het werden er zestien. Ze zijn terug te vinden op de geluids drager 'Een nieuwe jas'. Voor de televisie-registratie konden uiteindelijk maar tien liedjes worden gebruikt. Om ze van een moderne jas te steken, zocht de AVRO tien regisseurs bij elkaar, die vervolgens hun favoriete artiesten naar voren schoven voor de vertolking er van. Ook voor mevrouw Schmidt een spannende perio de, want ze kende niet alle uit voerenden. De AVRO dacht het muzikale materiaal in een documentaire-achtige vorm te gieten: liedjes afgewisseld met een portret van de maakster, totdat de schrijfster zei: „Heb ben jullie er iets op tegen als ik het programma zelf presen teer?". Kruidige uitspraken Uiteindelijk kwam Willem Nijholt naast haar zitten om de bedenkster op vriendelijke toon, wat kruidige uitspraken te ontlokken. En die doet ze. Annie M.G. Schmidt is soms echt heel ontevreden met die nieuwe jas. Zo haalt ze de ge stippelde produktie van regis seur Erwin Olaf en zangeres Mathilde Santing genadeloos onderuit. „Het slaat als een krokodil op een hoestdrank". Uit haar commentaar blijkt dat Annie M.G. Schmidt voor al heel visueel is ingesteld, maar ze de dubbele bodem, die regisseur Martijn van Hees in bouwde bij de vertolking van 'Op een mooie Pinksterdag' door Jan Rot en Rick de Leeuw niet vat. „Ik vind het vreselijk plat en grof. Het is een jas die mij niet past", laat ze weten en dat is vreemd, want Annie M.G. Schmidt stopt haar werk vol dubbele bodems. Het musical-nummer werd overigens in een uur tijd geschreven en ze zit zich zicht baar te verkneukelen over het feit dat het een evergreen is geworden. Bitse ideeën Behalve de soms prachtige sti lering van de liedjes, legt 'Een Nieuwe Jas' ook iets bloot van Annie M.G. Schmidts drijf veer. Zo had ze vaak „lekkere bitse ideeen", is de musical 'Foxtrot' deels autobiografisch, noemt ze overdrijven haar vak en zegt ze over Conny Stuart „ze is een zielsverwante in de kunst, we waren geen vrien dinnen". Aan ideeen heeft An nie M.G. Schmidt nooit een gebrek gehad. „De inspiratie komt zelfs als ik boodschappen doe, maar alleen als ik voor dat hij Kravitz nog in een re latief kleine zaal heeft kunnen vastleggen. „Nu hij volgende week in Ahoy staat, is het alle maal wel erg grootschalig. Je mist daar de intimiteit van een Vredenburg". A-Campagne Dat Lenny Kravitz vlak voor zijn komst naar Nederland op het scherm verschijnt, is geen commerciële stunt om de A- campagne van de VPRO nog wat extra impulsen te geven. Bram: „Ik vond het behoorlijk slim van mijzelf, zo vlak voor zijn Nederlandse concerten. Bovendien doe ik er de men sen die geen kaartje hebben kunnen krijgen voor Ahoy een plezier mee. Eerlijk gezegd hoop ik dat Lenny mij een dienst bewijst, want 'Onrust' kan best nog wat publiek ge bruiken". Om zijn programma op te stu wen in de race om de kijkcij fers had Bram van Splunteren graag Tin Machine, de nieuwe groep van David Bowie, vast gelegd in hetzelfde Vreden burg, maar kreeg geen toe stemming. Bram: „Ik heb nu voor Nirvana gekozen en ho pelijk staat ook Bonnie Raitt binnenkort voor mijn camera. Overigens is er in mijn keuze van groepen de tendens geslo pen de wat grotere namen te kiezen zoals Pixies en Robert Gray. Ik zoek naar belangrijke nieuwe muzikanten. Als je voor aankomende groepen kiest, maak je toch een ander soort televisie". Het is voor het eerst dat de beelden niet worden begeleid door een interview, tenzij je de eerste paar minuten van het portret, waarin Kravitz zegt: „muziek is een cadeautje van God", zo wilt bestempelen. Bram: „Behalve dat er geen tijd was om uitgebreid met de Amerikaan te praten, zijn de beelden zo sterk, dat een inter view echt overbodig was". mensen kan schrijven". Als de AVRO de financiële mogelijkheden had gekregen, waren alle zestien nummers van de compact disc opgeno men en had de omroep zelfs een reeks van deze program ma's willen maken. Maar het Stimuleringsfonds (in zekere zin de nieuwe cultuur-bons) zag er niets in geld in dit pe perdure programma te pom pen. Kees van Twist: „En daarmee hebben ze een kardi nale kans laten liggen om jon ge regisseurs te steunen. Ze vonden het onderwerp echter té populair en lieten de finan ciering ervan liever aan de omroep over". „Met dit programma zijn echt tonnen gemoeid. Er zijn dagen studio in gaan zitten, we heb ben tien regisseurs en de ar tiesten moeten betalen en het Metropole Orkest onder lei Toneelvereniging ODIA. 'De Meeuw' van Anton Tsjechow. Theater De Poort, Paviljoensgracht 18, Den Haag. Première gisteravond. Herha lingen: vanavond en morgenmiddag. Idoor ANGELA VAN KLEEF Het begon met een minimaal decor gisteravond in De Poort. Regisseur Ward Nijgh had voor 'De Meeuw' van Tsje chow, gespeeld door Toneel vereniging ODIA, gekozen voor strakgespannen, witte doeken langs de achterwand en een volledig door herfstbla deren bedekt toneel. Dat le verde een mooi beeld op. La ter werd het geruis van die bladeren overigens hinderlijk. Onmiddellijk na aanvang werd het toneelbeeld ver stoord door een groot aantal witte stoelen. Het bleek een aankondiging van wat komen ging: een gestileerde stoelen dans. Tsjechows spel geeft een beeld van een groep mensen die enkele zomers achtereen gasten zijn op een landgoed. Zij raken verstrikt in liefdes perikelen. Het jonge meisje vereert de oudere schrijver, die daarvoor, zij het tijdelijk, een middelbare actrice aan de kant zet. De actrice is nauwe lijks geïnteresseerd in het pril le schrijverschap van haar zoon, die zowel haar jonge meisje tracht te Langs de rand van deze cirkel bewegen zich de figuren met hun langw fcmmi commentaren. De sfeer van die hete kwam in deze voorstellii tot zijn recht. De ten zich met vlotte vaar hun tekst, volvoerden op toneelmatige wijze de vi handelingen en slaagdi merkwaardigerwijze in een al te rappe en daa oppervlakkige afwikl een effect van verveli produceren. Toch Dorst als het jonge meisje met overgave en aan voor haar medespelers van een goede theaterpei lijkheid. Jaap de Nies daar als de gearriv schrijver Trigorin goed op in. Het is jammi 1705 Michel Paanakker fysiel in de rol van de jonge stantin paste, waardoor figuur de nodige overtui kracht miste. Irma Holl was duidelijk geroutinee de weinig moederlijke ai maar ze hield teveel va! een uitbeelding door van maniertjes. Door ee kofjev voldoende regie-begeli k|arine kwam deze produktie nie der dan een zeer koele 18 40 11 NOS N •e: Ma in het RADIO 17.05 2330-C RADIO Jan Rot (r) en Rick de Leeuw brengen op een heel eigen manier Annie M.G. Schmidts 'Op een mooie Pinksterdag'. foto: nob. Lenny Kravitz. Portret van Lenny Kravitz n.a.v. concert in Utrecht» Vredenburg. VPRO-televi«ie. Neder land 2 om 19.25 uur. Zondag. door HANS PIËT HILVERSUM Dat een van de allerbeste concer ten uit het afgelopen pop- muziek-seizoen ook op te levisie komt, is een toe valstreffer. „Voor de VPRO was het een twij felgeval, maar ik wilde Lenny Kravitz, die ik aan het begin van zijn carrière al een keer had ontmoet, graag in beelden vangen tijdens een concert. Hij is gewoon een van de beste muzikanten van dit mo ment en bovendien nog maar weinig live op tele visie geweest. Nu ik de beelden in alle rust terug kijk, vind ik het een van de allermooiste registra ties die ik ooit heb ge maakt", zegt Bram van Splunteren, regisseur en eindredacteur van het hy perrealistische magazine 'Onrust'. Bedankt VPRO... al zullen de buren niet echt blij zijn met deze concertregistratie. Wie namelijk met volle teugen wil genieten van dit „bloemen kind", dat met 'Let love rule' een volkslied voor de jeugd componeerde, zal het geluid in volle sterkte uit zijn luidspre kers moeten laten knallen. Al leen dan zal de opwinding en de passie, waarmee Kravitz echo's van de flowerpower laat weerklinken, echt tot zijn recht komen. Het concert, in een bomvol Vredenburg in Utrecht, werd met vijf came ra's geregistreerd. Bram van Lenny Kravitz ...wie met volle teugen wil genieten van dit 'bloemenkind' zal het geluid in volle sterkte uit zijn luidsprekers moeten laten knallen". foto: sacha pieterse Splunteren: „Voor het opne men van het concert kreeg ik direct toestemming, maar waar ik mijn camera's mocht neerzetten, bleek een pro bleem. Zo wilde Lenny geen camera boven het drumstel of voor z'n neus bij voorbeeld. We werden 'verbannen' naar de balkons. Een camera mocht aan de zijkant op het podium. Uiteindelijk hebben we ook een camera tussen het publiek gezet. Daarmee hadden we tij dens een Living Colour-con cert geëxperimenteerd en dat was ons goed bevallen. Die beelden geven de kijker toch een beetje het idee dat hij tus sen het publiek staat. De ca meraman zag er vreselijk te genop. Hij was bang heen en weer te worden geslingerd. Achteraf vond hij het een té gekke ervaring, hij had veel medewerking gekregen van het publiek. Maar Kravitz stond erop dat de opname zijn optreden absoluut niet zou verstoren. Hij is echt alleen geïnteresseerd in het concert. De rest is ondergeschikt daar- Zelf mixen „Na de opname hebben we de geluidsbanden naar Amerika gestuurd. Kravitz wilde het materiaal zelf mixen. Twee weken geleden kwamen de banden terug met een briefje erbij dat drie nummers abso luut niet mochten worden ge bruikt. Volgens hem konden ze muzikaal niet door de beu gel. Boven het lijstje stond „not to be used under any cir cumstances" ofwel „onbruik baar". Een van die composities was 'What the fuck are we saying", waarbij hij aan het begin enigzins vals zingt. Maar er bleven tien nummers over en daarvan heb ik er zeven gekozen voor 'Onrust'". Bram van Splunteren is blij Koele Tsjechow bij OD ding van Henk Meutgeert in gehuurd voor de muziek". Kwaliteit Maar is het niet zo dat wie kwaliteit wil leveren, daar voor in de buidel moet tasten. Tenslotte levert het verrassen de televisie op en is 'Een Nieu we Jas' tegelijkertijd een hom mage aan Annie M.G. Schmidt. Want eerlijk is eer lijk ook in die nieuwe jas blij ven de liedjes overeindDeeidei AVRO wil deze (kwaliteni9 03S voortzetten met een prol ma rond dertig jaar Lljj*J*'° het baanbrekende cabarasta® n0 tekstschrijver Guus Vil maar ook van JasperiijRADiO Jong en Eric Herfst, eiiCouliss beert tegelijkertijd mena^'g^ stimuleren met nieuwe djoamok te komen, „want daar ra we graag veel ruimte RADIO vrij". VPRO Uensliel 19.04 G

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12