lodental storm ïlipi jnen geschat >p meer dan 6000 1Q01^tdóc(3otvumt BUITENLAND [ieuw strategisch concept NAVO laat veel onbesproken W A u torijden gaat soms goed in Oost-Europa Omstreden werkgroep wil werving soldaten voor Kroatië staken PITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Sint Petersburg viert nieuwe naam 1 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1991 tiesier doden op eerste Ln^nterse dag in Beieren caderw \^CHEN De eerste winterse dag in noordoost- ansplairen heeft aan vier mensen het leven gekost. De is koffers kwamen om bij verkeersongelukken. De sneeuwjachten en de spekgladde wegen, voor- ll het Thuringer- en Beierse Woud zorgden voor duqgrote verkeerschaos. Daarmee is precies bewaar- waar de politie begin deze week al voor waar- dergejwde, toen in de nacht van zondag op maandag :ein, jenden auto's in een tientallen kilometers lange voor (verzeild raakten en daar de hele nacht in zijn jerde. len staan. Zij voorspelden dat het in de aanbre- ihuis de winter zeer vaak, en minstens ieder weekein- r Groraak zal zijn op de A9. De snelweg zit sinds de het ljse hereniging vrijwel doorlopend verstopt, mede het kWege het enorme aantal pendelaars, dat per auto de oude DDR naar het werk in Beieren reist. Gevoelige klap voor Dodelijk drankje Britse conservatieven eist tol in India Treinen Kanaaltunnel niet op tijd klaar LONDEN De Britse Conservatieve partij van pre mier John Major heeft bij tussentijdse verkiezingen twee parlementszetels verloren. Volgens de officiële uitslag werden de Conservatieven in Langbaurgh in Noordoost-Engeland verslagen door Labour en in het Schotse district Kincardine-Deeside door de Liberaal Democraten. In het Noordengelse Hemsworth slaag de Labour erin zijn zetel te behouden. De Conserva tieven verloren daar zeven procent van de stemmen. De verkiezingsuitslag wordt gezien als een belangrij ke graadmeter voor de positie van Major, die voor juli volgend jaar algemene verkiezingen moet uit schrijven. Volgens de jongste opiniepeiling kan La bour rekenen op 44% van de stemmen en de Conser vatieven op 36%, hetgeen Neil Kinnock en de zijnen een absolute meerderheid zou geven. NEW DELHI De Indiase politie heeft gisterep gewaarschuwd tegen een verbo den maar niettemin onder de arme be volking zeer geliefd alcoholhoudend me dicijn, waaraan in de afgelopen dagen in New Delhi al 105 mensen zijn bezweken. New Delhi al 105 mensen zijn bezweken. De politie reed door de sloppenwijken van New Delhi en riep de bewoners via de megafoon op geen 'sura' te drinken. Het is een imitatie van een duurdere drank die ook wel wordt gebruikt tegen griep. De aanbevolen maximale dosering is een eetlepel per dag. Sura bevat vaak wel 68% alcohol. Armen, voor wie het een goedkoop alternatief is voor whisky, drinken het flesje van 300 ml. dikwijls onverdund in een keer leeg. LONDEN De voor de nieuwe Kanaaltun nel bestemde treinstellen voor passagierver- voer zullen bij de ingebruikname van de 'Chunnel' in juni 1993 niet klaar zijn. Vol gens de spoorwegmaatschappij British Rail hebben technische problemen ertoe geleid dat de eerste voertuigen pas enkele maan den later worden opgeleverd. British Rail, alsmede de nationale Franse en Belgische spoorwegmaatschappijen, hebben in totaal 34 treinstellen besteld bij een speciaal Brits- Frans-Belgisch consortium. Eerder was al bekend geworden dat ook de bouw van de autotreinstellen vertraging had opgelopen vanwege aangescherpte veiligheidseisen. Slechts de helft van het aantal bestelde au totreinen is in juni 1993 klaar. SIILA Op de Filipij- Izijn bij de grootste ty- Iramp in decennia vol de jongste schattin- waarschijnlijk meer zesduizend mensen I het leven gekomen, [tropische wervelstorm Jlma, die dinsdag over lilanden Leyte, Samar, Negros trok, een spoor van dood Vernieling achtergela- i havenstad Ormoc (Ley- varen gisteren al bijna I doden geborgen. De lij ken werden snel naar massa- fraven afgevoerd om het uit reken van epidemieën te voorkomen. Bij Ormoc spoel den gisteren lijken aan van mensen die twee dagen eerder door water- en modderlawines in zee waren gespoeld. Het nieuws over de ramp drong pas woensdag tot de bui tenwereld door omdat de ver bindingen tussen de getroffen getroffen gebieden en de hoofdstad Manila pover zijn. Ormoc werd het zwaarst ge troffen omdat de zware regen val waarmee de storm gepaard ging enorme modderlawines veroorzaakte die mensen be groeven of in zee spoelden. De gouverneur van Leyte, Le- opoldo Patilla, zei dat in de omgeving van Ormoc zoveel bos van de berghellingen was weggekapt dat er geen sprake meer was van een natuurlijke afvloeiing. Daardoor was de omvang van de ramp veel gro ter dan de kracht van de storm kon doen vermoeden. Een van de modderlawines be dolf een aantal krottenwijken rond de havenstad. Winston Garcia, een provinciefunctio naris die de getroffen stad be zocht, zei dat er in Ormoc „geen straat zonder lijken" was en dat er in de stad een vreselijke stank van dood hing. Nabestaanden waden met doodskisten door een rivier in Ormoc. De brug is door de vloedgolf WIJNEN/AART HEERING E Hoewel hoge 'O-functionarissen in Rome erg ingeno- toonden met het strategisch concept de staatshoofden en ringsleiders van de [en NAVO-landen gis- hebben goedge- ;he denrd, was er ook kritiek FOTO.ieluisteren. I concept jl gekomen, laat een groot al zaken onbesproken en weinig recht aan de zich (noeg elke dag wijzigende (tie in Oost-Europa en de etunie. Wel kende de NAVO zichzelf een veel grote re politieke rol in Europa toe. Vandaar dat in het strategisch concept voortdurend melding wordt gemaakt van het feit dat met het afnemen van de militaire betekenis van het bondgenootschap, de politieke mogelijkheden zullen toene- Dat laatste willen vooral de Amerikanen en hun trouwste Atlantische bondgenoten, zoals Nederland en Engeland. Maar een aantal andere landen vraagt zich af of Europa zelf geen grotere rol op het stuk van de eigen veiligheid moet gaan spelen, of zich zelfs ge heel van de VS moet losma ken. De Amerikanen realise ren zich intussen dat ze zonder de NAVO militair-politiek vrijwel zijn uitgespeeld op het Europese continent. President Bush heeft de top in Rome dan ook voorgehouden dat Ameri ka zijn plaats in Europa niet zal prijsgeven en dat voor de NAVO daarom een hoofdrol is weggelegd als het om de vei ligheid van Europa gaat. Dat een aantal landen daar ge heel anders over denkt, werd gisteren duidelijk toen de Franse president Mitterrand een paar indringende vragen over die Europese verdediging stelde. Mitterrand heeft ernsti ge twijfels over het nut van de Amerikaanse aanwezigheid in Europa en men wil dan ook naar een exclusief Europees veiligheidsconcept toe waarin de EG de boventoon voert. De op dat punt zeer uitgesproken Mitterrand krijgt daarbij de voorzichtige steun van vooral Duitsland en Spanje. Tussen toespraken en officiële communiqués in is de NAVO- top ook een rijke bron van roddels over de groten der aarde. Zo heeft Mitterrand in het perscentrum een eigen schminkruimte laten inrichten om journalisten en tv-camera's niet met zijn eigen lijkbleke teint tegemoet te treden. Kohl heeft een kamer in het Sheraton-hotel afgeslagen om in het centrum van Rome een suite van 4500 per nacht af te huren. Bush wilde niet naar het perscentrum komen, om dat daar geen bomvrije ka mers bleken te zijn. De presi dent overnacht in de residen tie van Amerikaanse ambassa deur Peter Secchia in een met foto's van hemzelf gedecoreer de 'Bushroom'. Welingelichte bronnen verzekeren dat Sec chia, die zijn benoeming te danken heeft aan zijn finan ciële steun aan de verkiezings campagne van Bush, nu op een politieke funcie in Washington aast. Hij zou de directe nabij heid van de president willen gebruiken om hem daarover een bindende belofte af te dwingen. In een tien minuten durend gesprek met Andreotti stootte Bush een grote pluizige tv-mi- crofoon om. „Die wollen bees ten maken het ons maar moei lijk. Ze hebben me nu al een paar keer gebeten, maar niet met opzet hoor", zei hij ami caal tegen de Italiaanse pre mier. Nog geruime tijd schijnt Andreotti zich te hebben afge vraagd wat voor pluizenbeest onze veiligheid bedreigt. Kritiek op de organisatie is overigens niet van de lucht. „Vorige week was ik in Ma drid en daar liep alles op rolle tjes, terwijl ze maar tien dagen hadden om alles te organise ren. Jullie hadden twee maan den de tijd en het is een zoot je!", roept een boze Italiaanse journalist uit, wanneer alle be schikbare telefoons voortdu rend in gebruik blijken. Giste ren zijn in alle haast extra lij nen aangelegd. Kohl vanuit verschillende punten van de stad naar de bijna tien kilometer verderop gelegen conferentieruimte vervoerd moeten worden, is heel Rome 's morgens lamge slagen door afgezette straten, loeiende sirenes, duizenden politie-agenten en onontwar baar in elkander vervlochten files. door STEVO AKKERMAN WARSCHA U Het is vroeg donker geworden op deze regenachtige vrijdagmiddag. Het uitzicht op de weg naar Warschau beperkt zich tot vlagen duisternis, afgewisseld door bakken regen. Daar tussendoor flikkert af en toe een lichtje, soms links van me, soms rechts. Soms voor, soms achter. Ik vraag me af op welke baan ik rij geen idee. Een vrachtwagen haalt me in, ik bijt me vast in zijn spoor, volg hem vijftig kilometer lang, vastbesloten geen bocht te missen. Na een uur mindert hij plotseling snelheid. We stuiten op een pas ontstane opstopping; de linkerbaan is geblokkeerd, er ligt iets op de weg en daardoor moet al het verkeer over de rechterbaan. Stapvoets passeren we het obstakel en als het mijn beurt is om er een blik op te werpen zie ik dat het een man is, aangereden, dood. De eerste twintig kilometer na de plek des onheils springen de lichtjes wat minder wild om elkaar heen dan daarvoor, de weggebruikers houden zich in. Maar niet voor lang. Al snel is alles weer bij het oude: duisternis en regen, halfverlichte FSO's tergend langzaam op de linkerbaan, rechts ingehaald door de ongeduldigde bezitters van Westers fabrikaat, die slalom-rijdend proberen stilstaande bussen en kapotte vrachtwagens te ontwijken. In de berm lopen oude vrouwtjes met koeien. Af en toe vliegt een schaduw van links naar rechts of omgekeerd, dan is iemand aan het oversteken. Soms gaat dat goed. Ik hou mijn beide handen krampachtig aan het stuur, de muziek heb ik uitgezet en de gordels omgedaan. Het gezicht van de dode man laat me niet meer los en ik weet wel waarom: omdat ik binnenkort zelf iemand dood ga rijden. Waarschijnlijk wordt het die dronkelap in Dablice, maar dat hoeft niet per se, er zijn meer kandidaten op en langs de wegen van Oost-Europa. Dablice is een gehucht binnen de stadsgrenzen van Praag. Ik rij er bijna dagelijks doorheen, want het ligt tussen mijn huis en het centrum. Er loopt een weg door Dablice. Aan die weg staat een kroeg. Uit die kroeg vliegen op onregelmatige tijden mannen door de deur. Die mannen komen, meestal tollend en met hun armen zwaaiend, op straat terecht. Daar rij ik dan altijd. Natuurlijk hou ik steevast een schuin oog op de deuren van de kroeg gericht als ik door Dablice kom. Dat heeft al heel wat mensenlevens gespaard. Maar die ene dronkelap, een blonde man van een jaar of veertig, laat zich niet zo gemakkelijk redden. Hij is gespecialiseerd in allerlei geniepige schijnbewegingen, zoals doen alsof je helemaal niet dronken bent en dan toch opeens de weg opspringen of een lantarenpaal omhelzen en dan plotsklaps omvallen als er een auto aankomt. Dat soort dingen. In Polen kennen ze die grappen ook, daar houden de mannen ook meer van wodka dan van het leven. En net als in Tsjechoslowakije doen ze er alles aan om de spanning erin te houden; alleen al door de aanwijzingen op de verkeersborden op te volgen en de bewegwijzering serieus te nemen verander je als automobilist in een stuiterende kegelbal en worden alle voetgangers kegels probeer er maar eens geeneen te raken, dat valt niet mee. Maar tot nog toe is het me gelukt en ik rij met een onschuldige bumper Warschau binnen. De regen neemt af, ik zet de muziek weer aan, de straatverlichting wordt helder, ik doe de gordels los. Prettig om weer te kunnen zien waar je rijdt, even kijken waar ik heen moet, daar linksaf, borden centrum volgen. Ho, wat doet dat jochie daar? Net op tijd stè ik stil. nwef Jtsin benoemt sdej4zelftot ondc aplein, Seringsleider KreJKOU De president van buiten-Russische federatie, Boris de sindin, heeftzichzelf bij de- oup fori ook tot regeringsleider m ongejemd. igte vqin heeft dit besluit geno- herdenj „teneinde zijn program- voorj/an radikale economische or dit gjorming in de praktijk te het gen". Volgens het decreet, over „de organisa- rouwen de regeringsfunctie on- or en ide voorwaarden van de zal de Russische, :ijn zegQdent gedurende de perio- issen tan hervormingen zelf lei en dod geven aan het uitvoerend i de aai|raat. Blijkens de tekst ize der^t Jeltsin ook de verant- J-delijkheden op zich van r het Russische ministerie van nsie, van binnenlandse za- en en tn van de KGB in de Rus- o|e federatie, g. Ook Jeltsin had al eerder, tij- len in d| de presentatie van zijn este Moformingsprogramma, zijn 5 en hiihtie laten blijken om rege- aanhan^ieider te worden. Het aan hetjische parlement heeft e bewej nu met ingang van 1 nov. komische „volmachten" telexend waardoor hij in staat waarinkr decreet te regeren, de hoofj DEN HAAG Een aantal leden uit het comité van aanbeveling van de Nederlands-Kroatische Werkgroep in oprichting (NKW) verleent niet langer steun aan Nederlanders die in Kroatië wil len vechten. federale leger FOTO: AP Volgens een van de prominente leden, kolonel der b.d. H. de Roode, distantieert de werkgroep zich van het verle nen van steun aan vrijwilligers „gezien het ongunstige verloop van de Joegoslavië-conferentie ei\ de uitspraak van president Tudjman met betrekking tot het weren van buitenlandse vrij willigers". De werkgroep handhaaft haar doelstelling, waarin zij er bij de Nederlandse regering op aandringt, binnen VN- dan wel EG-verband, gewapende eenheden in te zetten, om een eind te maken aan de zinloze volkenmoord in Kroatië. De Roode zegt een verklaring van die strekking te hebben opge steld in overleg met Douwe van der Bos en Broer Wiersma, twee andere initiatiefnemers van de NKW. De verklaring volgt op de negatieve publiciteit die de werkgroep heeft geoogst, ter wijl de motieven volgens De Roode volstrekt humaan zijn en g:en politieke doel beogen. egevens van het Fascisme Onderzoeks Kollektief (FOK) leren dat zeven van de vijftien leden van het comité van aanbeveling van de NKW een rechts-radicale politieke overtuiging hebben. Zowel De Roode, Wiersma als Van der Bos waren of zijn betrok ken bij de acties voor de Centrumpartij, de Centrumdemocraten of de Levensboom, de organisatie die wordt geleid door de we duwe Rost van Toningen. Weer aanval Israël op Zuid-Libanon SIDON Israël heeft gisteren luchtaanvallen uitgevoerd op Palestijnse stellingen in het zuiden van Libanon. Drie ge vechtshelikopters vuurden ra ketten af op een Palestijns vluchtelingenkamp aan de rand van Sidon, de grootste plaats in Zuid-Libanon. In dat kamp bevindt zich een com mandopost van Al Fatah. Bij deze actie vielen vijf ge wonden. Eerder op de dag had Israël een luchtaanval uitge voerd op een gebouw van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina in een vluchtelingenkamp bij Ty- rus. Hierbij kwamen twee per- Congr keet i ,-19 - Maar al is het eiland onbewoond, voedsel en water zijn J-cl overvloed en ze behoeven dus niet bang te zijn van honger >rst om te komen. En voorlopig maken ze zich geen zorgen, moeten ze maar eens flink op krachten komen; dan kunnen ,-irder zien. Olaf Larsen vermoedt, dat ze niet ver van het goede |,j panapê af zijn, waar af en toe nog wel eens een schip op de rede verschijnt. Ze besluiten een poging te doen daar heen te zeilen, knappen hun bootje flink op en brengen een flinke lading voedsel en water aan boord. Dan - na een verblijf van ongeveer een half jaar - kiezen ze weer zee. Maar bij het uitvaren wordt hun sloep op de riffen kapot geslagen en zelf weten ze maar ter nauwernood hun leven te redden. ST. PETERSBURG Sint Petersburg heeft gis teren feestend zijn revolu tionaire naam Leningrad ten grave gedragen. De plaatselijke autoriteiten hadden om de naamswis seling luister bij te zetten een volksfeest georgani seerd op de dag waarop de afgelopen 73 jaar traditio neel de bolsjevistische re volutie van oktober 1917 werd gevierd. Hervormingsgezinde politici, anti-bolsjevieken, monarchis ten en communisten herdach ten gisteren op eigen wijze de geschiedenis van hun stad; de voormalige hoofdstad van het tsarenrijk, centrum van de Oktoberrevolutie van 1917 en in de Tweede Wereldoorlog een onneembare veste voor Nazi-Duitsland. Burgemeester Anatoli Sobtsjak zei dat hij voor de naamswisseling voor 7 november had gekozen om de inwoners te wijzen op het be gin van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van St. Pe tersburg. Zo'n tienduizend mensen had den zich voor het Winterpaleis verzameld om de festiviteiten bij te wonen. Auto's uit het be gin de en historische kle dij trokken langs het paleis. Daarnaast konden de burgers een popconcert, vuurwerk en andere attracties bijwonen. geld in tijden „Deze stad is nog steeds de meest Europese stad van Rus land. Zij krijgt vandaag haar oude naam terug en wordt we derom het venster naar Euro pa; precies zoals haar stichter Peter de Grote destijds wilde", zo sprak Sobtsjak de menigte bij het Winterpaleis toe. De burgemeester zette vervolgens enthousiast zijn economische hervormingsplannen uiteen. Hij beloofde dat de priizen van de eerste levensbehoeften niet zullen stijgen. Volgens de au toriteiten kostten ae festivitei ten St. Petersburg 3,7 miljoen roebel (bijna vier miljoen gul den). De plaatselijke kranten gaan van het dubbele uit en hekelden de afgelopen dagen dergelijke „verkwisting van Verzet Amerikaans ;res tegen hulp Sovjetunie WASHINGTON Een storm van protest is gisteren opge laaid in het Amerikaans Con gres over een plan om een miliard dollar (ruim 1,8 mil jard gulden) defensiegeld te gebruiken voor noodhulp aan de Sovjetunie. „Als je eigen land de grootste economische crisis sinds tijden doormaakt, dan is het buiten gewoon moeilijk te verkopen aan het Amerikaanse volk dat we de financiën hadden om de Sovjetunie een miljard dollar te geven. De Amerikaanse be lastingbetaler kan het moeilijk verkroppen de Sovjetunie hulp te bieden terwijl miljoe nen Amerikanen werkloos zijn", bracht Democraat Chris topher Dodd naar voren. Ook andere senatoren, woe dend over het plan voor hulp aan de Sovjets terwijl het Con gres geen middelen heeft voor tal van binnenlandse program ma's, kraakten het voorstel. De Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden riepen de regering de bijdrage aan de Sovjetunie uit de defensiebe groting te schrappen. Voorzitter van de defensie commissie van het Huis van Afgevaardigden, Les Aspin, auteur van het hulpplan, zei dat de onderhandelaars van het Huis en de Senaat naar een compromis zouden zoeken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5