ottenberg kan ekenen op steun kan PvdA-top Organisaties „onthutst" over zuinig natuurbeleid Maij bereid tot studie naar natuurprojecten li 'Qowiant BINNENLAND VRIJDAG 8 NOVEMBER 1991 lis van 18 maanden jen vredesactivist BOSCH De Eindhovense vredesactivist Koning (59) hoorde gisteren bij de recht- in Den Bosch achttien maanden onvoor- irdelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. In haalde hij met vredescollega Mariëtte vee zendmasten omver in het leeg- ande mobilisatiekamp in Erp in Noord-Bra - Volgens officier van justitie mevrouw mr. ;ten brachten zij daarmee zowel militair- burgerluchtverkeer in gevaar. Medever- [hte Moors (48) werd gisteren bij de behande- van haar zaak op vrije voeten gesteld om- haar dagvaarding wegens onleesbaarheid tig werd verklaard. Het Openbaar Ministerie rvaardt haar opnieuw. De zittingen werden gewoond door circa 75 sympathisanten. Cees ling had geen advocaat omdat hij zich niet te verdedigen. Uitspraak 21 november. Onderzoek naar corruptie Haagse bewaarder DEN HAAG De rijksrecherche is op last van de procureur-generaal in Den Haag een onderzoek gestart naar de gan gen van een bewaarder van het Peniten tiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag. Dat heeft het ministerie van justi tie gisteren bekend gemaakt. De bewaarder, door Justitie aangeduid als Ron B., wordt verdacht van wapen handel en andere criminele contacten met een man die voortvluchtig is en nog een straf van twee jaar moet uitzitten, ene Rob Z. (33) uit Den Haag. De direc teur van het PSC heeft gisteren de ver dachte bewaarder de toegang tot de in richting ontzegd. Het onderzoek volgt naar aanleiding van een reportage in het tijdschrift Aktueel van deze week. Daar uit blijkt dat de gevangenisbewaker meer dan eens contacten onderhield met de voortvluchtige crimineel. De bewaker leverde op bestelling tenslotte een pistool aan Rob Z., maar kon op verzoek ook co caïne, hologes en schilderijen leveren. Verslaggever /hoofdredacteur Peter de Vries werkte tijdens de reportage samen met de redactie van het TROS-televisie- programma Crime Time. Een aantal van de ontmoetingen en de telefoongesprek ken tussen de bewaarder en diens crimi nele partner zijn gefilmd en op geluids band vastgelegd. De TROS zendt deze opnames vanavond uit. Volgens Peter de Vries heeft niet hij, maar de veroordeel de Rob Z. het initiatief genomen om de corruptie boven tafel te brengen. De Vries: „Hij heeft dat vermoedelijk ge daan omdat hij rancuneus is tegen het justitiële systeem en het hem niets kan schelen wat er daarna gebeurt. Ik ken Rob Z. al jaren en wist dus dat ik hem kon vertrouwen. Ik heb natuurlijk wel vooraf gecontroleerd of Ron B. ook wer kelijk in het PSC werkte." Om de gan gen van de gevangenisbewaarder te kunnen vastleggen en het bew*ijs voor diens corruptie te leveren heeft het team van Crime Time met Peter de Vries twee kamers geprepareerd in het Van der Valk-motel in Sassenheim. De ka mers zijn normaal gescheiden door een tussendeur, maar voor deze reportage brachten de verslaggevers een doorkijk- spiegel aan. De opnames zijn met drie camera's vastgelegd. Een camera stond in de aangrenzende kamer, de andere achter het gordijn en de derde in een Toename import illegale bestrijdingsmiddelen DEN HAAG Nederlandse boeren en tuinders gaan in toenemende mate naar Bel gië om daar bestrijdingsmiddelen te kopen die in Nederland verboden zijn. Dat beweert de Nefyto, de Nederlandse organisatie van fabrikanten en importeurs van bestrijdings middelen. Het zou gaan om ongeveer 10 procent van het totale verbruik in Nederland. De orga nisatie baseert zich op de teruglopende ver koop van bestrijdingsmiddelen, met name in de zuidelijke provincies. Woordvoerster M. van Assen verwacht dat de illegale import in de toekomst zal toenemen, omdat de Ne derlandse overheid de land- en tuinbouw steeds meer beperkingen oplegt. Ze pleit voor beperkende maatregelen in EG-ver- band. Arrestaties vanwege ontucht met kinderen NIEUWEGEIN De politie van Nieu- wegein heeft in oktober twee inwoners van die plaats gearresteerd op verden king van ontucht met veertien kinde ren. De kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar zijn allen afkomstig uit de Nieuwegeinse wijk Doorslag. Op 7 ok tober kwam de eerste aangifte van on tucht bij de politie binnen. De hoofd verdachte in deze zaak werd al op 10 oktober aangehouden. De tweede ver dachte werd op 24 oktober gearres teerd. Deze week heeft de politie een informatie-avond voor de ouders van de slachtoffertjes georganiseerd. Een kinderpsychiater van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht infor meerde hen over de mogelijke gevol gen van de ontucht voor hun kinderen. NDIDAAT-VOORZITTER BIEDT ZICH VOOR ZES JAAR AAN ïvalleiJiLDEBRAND BIJLEVELD hijnliji nmidcjN HAAG Met de andenj-telijke aanbevelingen de partijtop op zak ïg rijdpft Felix Rottenberg iet pai) zich gisteren kandi- t meent gesteld voor het aast wkrzitterschap van de htballdA. De vroegere voor- van de Jonge Socia- eind jen en oud-lid van het tijbestuur van de PvdA :eg meteen een verbaal jouderklopje van PvdA- fler Kok, die Rotten- |g uitstekende kwalitei- toedicht en hem ge- ikt acht leiding te ge- p. aan de vernieuwing |i de PvdA. tenberg is directeur van het politiek cultureel centrum De Balie in Amsterdam. Hij stapte in 1984 uit het partijbe stuur vanwege zware kritiek op de partijcultuur, die hij als burgerlijk en technocratisch betitelde. Tijdens de gisteren gehouden persconferentie her haalde hij die kritiek: „Het huidige succes van D66 is mede te danken aan het feit dat de PvdA kampt met sla pende saaiheid en gebrek aan intelligentie en ambachtschap. De landelijke politici zijn ou derwetse politici. Politiek is een tijdelijke roeping. Ik zou willen dat mensen zich tijde lijk uitlenen aan de PvdA en niet in de politiek gaan om na een jaar of twintig burgemees ter te worden of lid van de Raad van State", aldus Rotten berg, die ruim een jaar gele den nog bij hoog en bij laag beweerde nooit meer terug te willen keren in de politiek. Rottenberg kondigde gisteren toch zijn rentree aan nadat hij tientallen gesprekken had ge voerd met partijgenoten. Hij zal zich niet in de eerste plaats bemoeien met de partijkoers. „Ik ben maar een kleine loco motief, maar ik kan wel wat aan en kan misschien wat in beweging zetten". Hij wil het voorzitterschap niet langer dan zes jaar doen: „Het is top sport, dus vandaar. Daarna be gin ik een friteszaak of een café". De grote kanshebber voor het voorzitterschap van de PvdA zal zich niet laten gebruiken als de kop van Jut, zoals in de functie-omschrijving van het partijbestuur staat: „Dat is na tuurlijk absurd. Niemand mag de kop van Jut worden en ik verwacht dat anderen voorko men dat ik dat eventueel zou worden". Felix Rottenberg (rechts) overlegt hoe de demonstrerende studenten op de achtergrond het best kunnen worden aangepakt. De studenten grepen de persconferentie van Rottenberg aan om te demonstreren tegen het beleid van onderwijsminister Ritzen. Rot tenberg maakte bekend mee te dingen naar het voorzitterschap van de PvdA. foto: anp Rottenberg werd de afgelopen weken door steeds meer pro minente PvdA-leden naar vo ren geschoven. Onder zijn po litieke sponsors zitten de bur gemeesters Peper van Rotter dam en Van Thijn van Am sterdam. Ook de vroegere par tijvoorzitter en nu directeur van de Novib, Van den Berg, steunt de kandidatuur van Rottenberg bij de opvolging van de afgetreden voorzitter Sint. Overigens kan Rotten berg pas op het partijcongres in maart volgend jaar gekozen worden. Rottenberg duldt nog alleen vakbondsbestuurder Bob Suurhoff als concurrent naast zich. De Zuidhollandse gede puteerde Van der Vlist heeft zich namelijk teruggetrokken als kandidaat. Nadat Rotten berg zich gisteren officieel kandidaat had gesteld, zei Van der Vlist: „Laat hem maar voorzitter worden. Ik zal hem daarbij steunen". Toen Van der Vlist na het aftreden van Sint als haar opvolger naar vo ren werd geschoven, verklaar de hij al alleen voorzitter te willen worden als Rottenberg zich geen kandidaat zou stel- ppelzuurtje' fkozend noemen de studenten van de Technische Universiteit Delft hun vliegtuig 'Appelzuurtje'. Zij bouwen het luchtvaartuig in en beheer waardoor ze de unieke mogelijkheid hebben om hun kennis als aankomend vliegtuig-ingenieur in de praktijk te bren- Appelzuurtje is een replica van de HL II, een acrobatisch tweedekkertje uit 1937. Het orgineel sneuvelde in de Tweede Wereld oog. DEN HAAG Bij Na tuurmonumenten is er sprake van „grote onthut sing", bij de stichting Na tuur en Milieu spreekt men over „hoogst onver standig". De natuur- en milieubeschermingsorga nisaties hebben ieder hun eigen karakterisering van de bezuinigingen die wor den doorgevoerd op Na tuurbeheer, maar afkeu ring voert de boventoon. Gisteren werden vijf van die organisaties ontvangen dor de vaste kamercommissie voor landbouw, natuurbeheer en visserij. Precies één uur kre gen de Vogelbescherming, Na tuurmonumenten, Unie van Provinciale Landschappen, Wereldnatuurfonds en Natuur en Milieu om hun bezwaren tegen het beleid van staatsse cretaris Gabor toe te lichten. Een uur dat voornamelijk werd besteed aan de overhan diging en bespreking van de nota „Het Natuurbeleidsplan, i de vijf organisaties vormen de be zuinigingen. Stonden de vijf vorig jaar november nog te juichen over de presentatie van het Natuurbeleidsplan, nog geen jaar later is er sprake van een mineurstemming. „Het Natuurbeheer verkeert in een achterstandsituatie, daar moet je extra inspannin gen voor doen. Maar wat ge beurt: de overheid bezuinigt, ook op Natuurbeheer. De uit voering van Natuurbeleids plan heeft ook zonder bezuini gingen het afgelopen jaar al een achterstand opgelopen. Er is veel te weinig gedaan. En dat wordt nog minder, als de bezuinigingen doorgaan", al dus directeur De Boer van Na tuurmonumenten. Volgens berekeningen van de vijf organisaties kloppen de cijfers van het minister van landbouw, natuurbeheer en visserij niet. In de begroting voor volgend jaar wordt de suggestie gewekt dat er 9 mil joen gulden wordt bezuinigd op de natuur- en landschaps bescherming. De werkelijk heid is droeviger: de bezuini ging bedraagt liefst achttien miljoen. De negen miljoen die onherkenbaar worden bezui nigd zitten in allerlei posten verborgen. Zoals ook de bezui niging van veertien miljoen gulden bij het ministerie van verkeer en waterstaat op de post „herstel van watersyste men en natuurontwikkeling" eigenlijk moet worden meege teld bij de achterstand die na tuurbeheer oploopt. De bezuinigingen komen des te harder aan omdat staatsse cretaris Gabor nog zo had be loofd zijn best te doen het Na tuurbeleidsplan niet te voltooi en in dertig, maar in twintig iaar. „Maar als je kijkt naar de bezuinigingen, is dertig jaar niet eens haalbaar", zegt P. Nijhoff, algemeen directeur van de stichting Natuur en Mi lieu. De vijf organisaties vre zen dat met name het aanko pen van stukken grond voor landinrichtingsprojecten pro blematisch wordt. De kamercommissie toonde zich gisteren overigens niet erg onder de indruk van de wanhoopstoon van de organi saties. Verschillende Kamerle den lieten weten niet te vin den dat op Natuurbeheer ex treem meer wordt bezuinigd dan op de andere terreinen van het ministerie van land bouw. Tijdens de behandeling van de landbouwbegroting op 19 november zal duidelijk worden of voor natuurbeheer toch iets meer kan worden uit getrokken. Dienstenbond: winkels langer open in ruil voor vierdaagse werkweek AMSTERDAM De Dienstenbond FNV is be reid in te stemmen met verlenging van de ope ningstijden van winkels van de huidige 52 naar 59 uur per week. Als voor waarde stelt de bond wel dat in het winkelbedrijf (totaal 425.000 werkne mers) de vierdaagse werk week wordt ingevoerd. Dit voorstel heeft voorzitter L. de Waal gisteren in Amster dam gedaan op een studiedag over de nieuwe Winkelslui tingswet. De vierdaagse werk week van 36 uur (vier maal 9 uur) moet als compensatie die nen voor de extra uren die mensen moeten werken als winkels langer open blijven. De Dienstenbond heeft zich in het recente verleden verzet te gen verruiming van de ope ningstijden tot 18.30 uur door de week en tot 18.00 uur op za terdag. Voor de werknemers van de supermarkten en van KBB (Bijenkorf en Hema) zijn inmiddels wel afspraken ge maakt over (experimenten met) langere openingstijden. De verruiming naar 59 uur gaat verder dan het ontwerp voor de nieuwe Winkelslui tingswet, dat voorziet in 55 uur. De Dienstenbond komt tot dat totaal door uit te gaan van vijf werkdagen van 9,5 uur, negen uur voor de zater dag en 3,5 uur voor de koop avond. Het KNOV ziet niets in de voorstellen van De Waal. „Wij zijn tegen een verkorting van de arbeidstijd. Zeker zoals nu in de plannen van de dien stenbond waarbij sprake is van een 9-urige werkdag. Dat is helemaal niets. Acht uur per dan genoeg". Toch ziet het KNOV nog één in de voorstellen „De Dienstenbond wil nu ein delijk meedenken over de aan passingen in de wet. Dat zien wij als een overwinning, want de bond wilde eerst helemaal nergens van weten". Boete voor zwartrijden maximaal 105 gulden DEN HAAG De procu reurs-generaal hebben in een richtlijn nieuwe tarieven vast gesteld voor zwartrijden in het openbaar vervoer, die per 1 december ingaan. De richtlijn, waarover contact is geweest met de Kring van Kanton rechters, houdt in dat bij een schikking dus het vrijwillig meewerken, zodat niet tot ver volging hoeft te worden over gegaan de boete 90 gulden bedraagt. Laat een zwartrijder de zaak voorkomen, dan wordt er 105 gulden geëist. Dat hebben de ministeries van jus titie en verkeer en waterstaat gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. 56-wethouders in Utrecht gewipt RECHT De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteravond 26 stemmen voor en 17 tegen de D66-wethouders N. van 't t (cultuur) en H. Kernkamp (economische zaken) naar huis |uurd. Een motie van wantrouwen tegen de twee uit de ko- PvdA en CDA werd aangenomen met de steun van de lie een nieuwe wethouder levert. De basis van het con- is de onenigheid over het openbaar vervoer in de Domstad. Icollege-partijen PvdA en CDA en de VVD zijn voorstanders een bovengrondse sneltram die het Centraal Station moet verbinden met het ten oosten van de stad gelegen universi- scentrum De Uithof. De democraten zijn daar verklaarde te- istanders van. Zij hebben een voorkeur voor een ondergrond busverbinding. Voor de twee gewipte D66-wethouders komt wVD'er W. van Willigenburg, in eerdere raadsperioden in to- acht jaar wethouder, in de plaats. Het college wordt nu ge- rnd door de drie partijen die bij de gemeenteraadsverkiezin- I aanzienlijk hebben verloren. advertenties latschappij in w' DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat is bereid een technische studie uit te voeren naar de haal baarheid van nieuwe grote na tuurprojecten in Nederland. Deze toezegging deed minister Maij-Weggen gisteren Tweede Kamer ding aanlei- VSPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON WAV.WN T GÏK?'.\k PAT Wil' /MIJN iW HUISWERK wétén.'; CHANTAGE PvdA-kamerlid Feenstra. Feenstra stelde eerder deze week dat de kennis die Ver keer en Waterstaat heeft op het gebied van natte water bouw niet verloren mag gaan nu grote waterstaatkundige werken hun voltooiing nade ren. Het PvdA-kamerlid sug gereerde onder meer de aanleg van een tweede natuurgebied Oostvaardersplassen, het op spuiten van een tweede dui nenrij in Noord-Holland en een nieuw vogeleiland in de Waddenzee. Maij had sympathie voor de 'creatieve' plannen van Feen stra, hoewel zij erbij aanteken de dat in de meerjarenramin gen geen geld gereserveerd is voor omvangrijke natuur- bouw. „Dat stuk realisme wil ik wel bij het idee leggen, maar het verstand hoeft niet op nul. Misschien kan gend kabinet er over nemen". Maij bracht in hetzelfde verband ook het plan-Waterman voor de aan leg van een woningbouwloca tie voor de kust van Zuid-Hol land onder de aandacht. Openbaar Vervoer Maij en de fracties van PvdA, D66 en Groen Links bleken wezenlijk anders aan te kijken tegen het imago van het open baar vervoer. Volgens PvdA- kamerlid Van Gijzel heeft dit imago enorm te lijden onder de overvolle treinen, de bezui nigingen en de tariefsverho gingen. Van Gijzel zei te vre zen dat de 'efficiencykortin gen' tot gevolg zullen hebben dat de dienstverlening beperkt wordt. „En als er straks min der bussen gaan rijden geeft dat helemaal een slecht beeld". De minister wilde evenwel niet de garantie geven dat het voorzieningeniveau in tact blijft. Ze verzuchtte: „Ik vraag me weieens af of we niet tegen heug en meug een imago van zieligheid blijven ophouden. Het openbaar vervoer ver dient dat etiket al lang niet meer". De extra tariefsverho ging die de NS in de spitsuren heeft doorgevoerd (gemiddeld 12 procent in de eerste klas) werd door PvdA, D66 en Groen Links- bekritiseerd, maar is volgens Maij goed te verdedigen. „Het aantal passa giers groeit de NS boven het hoofd, met name in de spitsu ren. Ook de eerste klas zit dan vol". De extra prijsverhoging voor de strippenkaart met 15 procent in drie jaar, hangt nog enigszins in de lucht. Pas in de zomer van 1992 wordt duide lijk of alternatieven haalbaar zijn, liet Maij-Weggen weten. Tegen die tijd wordt ook dui delijk hoe het prijsbeleid voor de auto uitpakt. Een kamer meerderheid van PvdA, CDA en VVD droeg de minister tenslotte op in 1994 te begin nen met de aanleg van het noordelijke gedeelte van de Westrandweg bij Schiphol. De aanleg van dit wegvak kwam op losse schroeven te staan door de vertraging en het mo gelijke afstel van de bouw van de tweede Coentunnel. Vol gens PvdA-kamerlid Van Gij zel, die een motie hierover in diende, heeft de weg echter ook zonder tunnel zin.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3