„Mag het soms ontzettend, maar dan ook ont-zet-tend veel méér zijn? Maxwells dood kan imperium redden ECONOMIE re ie' 55 BEURS VAN AMSTERDAM ^iidócSotvtatxt DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 penbaar bod op de ndelen Vredestein hek j? Vico Holding, waarvan de directie dt gevormd door Van Vemde Vermö- iverwaltung, neemt van de Staat der erlanden het pakket van 45 procent delen Vredestein over. Vico zal na ver ving van het staatspakket 63 procent Vredestein in handen hebben. Daarna en openbaar bod worden uitgebracht op esterende aan de Amsterdamse effecten- rs genoteerde stukken tegen een prijs gelijk is aan de aankoopprijs van de tsaandelen: ongeveer 15 gulden. Voordat ia fonds gistermiddag uit de notering werd aald. betaalde men op de beurs voor het deel 13,50 gulden. De beursnotering t gehandhaafd. Het openbaar bod zal ge el worden gedaan ongeacht het aantal te melden aandelen. Stijging aantal faillissementen VOORBURG Het aantal uitgesproken faillissemen ten in de periode januari tot en met september 1991 be droeg 2.851. Dit aantal is ze ven procent hoger dan dat in dezelfde periode van vo rig jaar, toen 2.675 faillisse menten werden uitgespro ken. De stijging deed zich uitsluitend voor bij onder nemingen tien procent), bij natuurlijke personen was sprake van een daling (- tien procent). Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Tevredenheid Japanse werknemers is mythe SYDNEY De positieve houding van Japanners tegenover hun werk, vaak genoemd als belangrijke oorzaak van de economische successen van Japan, is een mythe. Japanners hebben meer on genoegen over allerlei aspecten van hun baan dan werknemers in andere landen, vooral wat betreft de beloning en de werkomstandigheden. Dit blijkt een gisteren gepubliceerde studie de Australische hoogleraar sociolo- Riaz Hassan heeft uitgevoerd. Werknemers in Singapore en Australië bleken in het algemeen positiever te genover hun arbeidsomgeving te staan dan de collega's elders. In Japan en Groot-Brittannië zijn werknemers het minst tevreden over hun beloning. Akkoord bij Enka: einde aan staking UTRECHT De industriebonden van FNV en CNV en de directie van Enka Household Products in Ede hebben gisteren overeenstem ming bereikt over de toekomst van de onderneming. Met het ak koord komt een einde aan de sta king die maandag is begonnen. De directie heeft de bonden toegezegd de komende tijd flink te investe ren in de produktie van sponsdoe- ken. Die investeringen worden niet afhankelijk gesteld van een eventuele overproduktie van het Duitse moederbedrijf Freuden- berg. Wel is nu al voorzien in het verlies van 28 van de 72 produk- tiemedewerkers. Swatch voert produktie op BIEL Swatch, de Zwitserse fabrikant van goedkope horloges, gaat de produk tie op middellange termijn opvoeren ongeveer twintig miljoen naar vijftig miljoen stuks per jaar om aan de grote vraag te kunnen voldoen. In de komen de twaalf maanden zal hiervoor ruim 100 miljoen gulden extra worden geïn vesteerd. Naar verwachting zal in maart 1992 het honderdmiljoenste uurwerk de band rollen. Tot nu toe werden in de wereld 94 miljoen kunststoffen klokjes verkocht waarvan ruim één miljoen in Nederland. Na de intussen zeer succes volle introduktie van Swatch in 1983 wist de toen kwakkelende Zwitserse uurwerkenindustrie snel marktaandeel terug te winnen van de Japanners, die vooral vanaf 1979 aardig aan de weg timmerden met de verkoop van goedko pe, dunne polsklokjes. gedis Tsjf ferv irvolg NDEN De dood van jert Maxwell zou wel s de redding kunnen ekenen van zijn nood- ijende uitgeversimperi- De laatste jaren ging concern steeds zwaar- gebukt onder de zoge- ,,Max factor", met term in de finan- wereld het bijzonder lige en autoritaire be- van Maxwell werd 'j geduid. 0en ir len% akih' ter r de voorpagina) financieel journalist Checketts zal de dood Maxwell vermoedelijk al maar positieve gevolgen de leiding wordt genomen door- zijn zoons (32) en Ian (35). Beide zijn de afgelopen jaren Maxwell klaargestoomd ïm te zijner tijd op te vol- Naar Checketts oordeel ;n de zoons zich gemani- xd als kundige managers, ontbreekt het hen voor- nog aan ervaring, andere financiële deskun- ti in Londen zien in de van Maxwell geen nade- consequenties imperium. „Je als het drijven om in een op_- ïde lijn te komen", aldus 1( ek Terrington, alist van een Londense i teringsfirma. Kevin is benoemd tot a mend voorzitter van de raad van bestuur van Maxwell Communication Corporation (MCC) en Ian krijgt die func tie bij de Mirrorgroep. Beide zoons zijn al jaren in steeds wisselende functies bij onder delen van het onoverzichtelij ke concern werkzaam. Aange nomen wordt dat zij er niet aan zullen kunnen ontkomen om het concern verder af te slanken en verlieslijdende on derdelen af te stoten, zoals de geldschieters eisen. MCC omvat onder meer de uitgeverijen Macmillan en Collier. De Mirrorgroep is de dagbladpoot, waarvan de Dai ly Mirror met een oplage van bijna 3 miljoen de op een na grootste krant van Groot- Brittannië de belangrijkste is. In mei moest Maxwell door financiële nood gedwongen 49 procent van de Mirrorgroep op de beurs van de hand doen. Het weekblad The European en het Amerikaanse dagblad New York Daily News bracht Maxwell onder in een aparte holding. Israël Maxwell zei maandagavond een afspraak af, omdat hij ziek zou zijn. Maar zondag was de robuuste levensgenieter nog volop aanwezig op het eiland Madeira waar hij de dag door bracht met zwemmen, winke len en casinobezoek en zich wat betreft eten en drinken niets ontzegde. Volgens de be manning dineerde hij maan dagavond in zijn eentje op het eiland Tenerife. Na terugkeer op zijn jacht gaf hij de beman ning opdracht de hele nacht dooi; te varen. De kapitein verklaarde dat hij daarop koers zette naar Gran Canaria. Dinsdagochtend werd Max well, wandelend aan dek, voor het laatst gezien. In zijn laatste boodschap aan de stuurhut vroeg hij om de airconditio ning lager te zetten. Toen het jacht anderhalf uur later, vijf mijl uit de kust van Tenerife, voor anker ging, werd vastge steld dat Maxwell niet meer Maxwells weduwe Elizabeth, die met haar oudste zoon Phi lip op de Canarische Eilanden het stoffelijk overschot moest identificeren, werd gisteren ruim een uur gehoord door een onderzoeksrechter. Vol gens de Britse vice-consul heeft zij de rechter het een en ander verteld over de medica menten die haar man gebruik- boord van het jacht. Ook de bemanning van het jacht werd gehoord. Maxwell en het twaalftal bemanningsleden waren de enige opvarenden van de Lady Ghislaine. blinderen de ramen van Maxwells jacht. FOTO: AP Op het lichaam zijn geen spo ren van geweld aangetroffen afgezien van een kleine wond op het voorhoofd. Die kan echter het gevolg zijn van de val overboord of van het uit het water halen van het li chaam, aldus het sectierapport. Tenzij de Spaanse overheid zijn stoffelijke overschot niet tijdig vrijgeeft, wordt de con troversiële media-kapitalist zondag begraven in Jeruza lem. Zijn familie en vrienden zeggen dat hij dit altijd heeft gewenst. Maxwell hield van Israël. Hij had daar commer ciële belangen en exploiteerde sinds kort een krant in Tel Aviv. Het Russische dagblad 'mmigranten uit de Sovjetunie, dat begin dit jaar door Robert Maxwell in Israël was opgericht, was erg populair. Thrillers De Amerikaanse auteur Sey mour Hersh, die in zijn boek 'The Samson Option' Maxwell ervan beschuldigde banden te hebb.en met de Israëlische ge heime dienst Mossad, zei dat „het werkelijke verhaal Maxwell jarenlang stof zal le veren voor thrillers". Hersh kondigde aan met 'schokkende' onthullingen te komen over de mediamagnaat die nauwe connecties onder hield met voormalige commu nistische leiders. De Britse re gering maakte de laatste jaren dankbaar gebruik van Max wells Oosteuropese kennis en contacten. Op die manier kwam zij dingen aan de weet die niet gemakkelijk konden worden achterhaald door Brit se spionnen in het buitenland. DE Britse premier John Major zei dat Maxwell, die werd ge boren in Tsjechoslowakije, hem waardevolle adviezen had gegeven tijdens de staats greep in de Sovjetunie in au gustus. Sovjet-president Michail Gor- batsjov zond gisteren een con doléance-boodschap, waarin hij Maxwell een persoonlijke vriend noemde die veel aan de verbetering van de betrekkin gen tussen naties heeft bijge dragen. t itse treinen ruikelen' over rfstbladeren (ADVERTENTIE) ROGER SIMONS NDEN De treinen British Rail lopen er met extra vertra- Het leeuwedeel van reizigers vindt dit geen ewoon verschijnsel nt met de Britse Spoor- [en heb je nooit zeker- 1 dat je op tijd komt. het winter eeuw. Die maakte van gloednieuwe ttrische locomotieven on- „Normale" sneeuw zou are uitwerking niet heb- gehad, zei de directie van Iritse Spoorwegen, keer zijn bruingele herfst- :n er de schuld van dat de en laat aankomen. Aan- in niet valt te zeggen hoe blaren nog van de Britse sn moeten vallen, zal de re allicht nog een poosje n. De blaren die al op de l-v irstaven liggen, worden r de schijfremmen van FOTO^dnieuwe 'Klas 158"'-snel- gewoon verpulverd in iken ts van te verbranden of te h. Ei -tuiven. klusje fijne blaren-gehakt kleeft nieuwe Britse wielen, gevolg heeft dat deze lemhi lalde verborgen circuits werking brengen. Dit lorzaakt verwarring omdat loleomputers van British Rail secondenlang niet meer n waar hun treinen zich linden. 'Het hele systeem de knoop. In alle het land ene ernstige vertra- de andere omgeroe- verpulverde blarensituatie vooral ernstig op de lijn Hehester-Halifax, in de velachtige Pennines en in itanglia. In die regio's bren- de spoorwegen opnieuw wagens en locomotieven iel 156 in roulatie omdat de vallende blaren veel ider hinderlijk vinden. Bri- ig Rail hoopt bovendien met r nieuwe Zweedse schrob de blarenklus snel te kun- klaren. Die schrobber is erust met zestien draaien- netalen borstels die de rails i oogwenk schoon vegen. British Rail be is maar een schrobber- De Britse reizigers iten dus nog even geduld ON; Saai:. ben. Wat 'n gratis extra's zitten er op die Uno Elegant. Getint glas. Bumpers en spiegels in dezelfde kleur als de auto. Halogeen koplampen. Speciale wieldoppen. Een elegante striping. Speciale be kleding. Handig afsluitbaar dashboardkastje plus een fraaie middenconsole. En het mooiste is dat uw voordeel op al deze extra's maar liefst f 1.750,— bedraagt. Dus snel naar de Fiat dealer. Want een Love-machine met zoveel extra's, daar moet je heel snel bij zijn! De Uno Elegant, nu met héél veel extra's. BBBB Matte vertoning AMSTERDAM Op de Am sterdamse effectenbeurs was het gisteren een matte verto ning. Gebrek aan bedrijfs nieuws, de bekendmaking de komende dagen van kwartaal- en halfjaarcijfers en de rich tingloze handel in het buiten land, waren voor de beurs aanleiding om zich van de zwakke kant te laten zien. Bovendien was de markt ui terst dun zodat kleine aan- of ve'rkopen de koers al buiten proporties konden beïnvloe- De stemmingsindex dook een half punt naar 88,6 terwijl de koersindex algemeen, waarin de internationale waarden zwaarder zijn vertegenwoor digd, met 0,6 punt daalde tot 194,80. De omzet bedroeg 1,2 miljard waarvan slechts 362 miljoen aan aandelen en ƒ834 miljoen aan obligaties. De obli- gatiemarkt was 's ochtends on veranderd maar sloot toch een dubbeltje'beter onder invloed van onder meer de rentedaling in de Verenigde Staten. De internationale waarden moesten alle enig terrein prijs geven onder invloed van een iets lagere dollar. Unilever BEURS moest ƒ0,90 inleveren op 164,30 vooruitlopend op de bekendmaking morgen van de kwartaalcijfers en het interim dividend. Akzo hoefde van de winst van een rijksdaalder van dinsdag slechts zes dubbeltjes in te leveren op 124,40 Onder de overige hoofdfond sen moest Hunter Douglas een stevige veer laten. Na een ne gatieve winstbijstelling door de analisten van ABN Amro moest de koers 3,90 inleveren op ƒ66,80. Internatio-Müller daalde met ƒ2,70 tot ƒ60 bij gebrek aan kopers. DSM moest acht dubbeltjes prijsgeven op 98,60. De uitgeverijen reageerden verdeeld op de mogelijxe her vatting in Londen van de han del in de fondsen van de ver dronken mediatycoon Robert Maxwell. Handelaren ver wachten dat de koersen daar bij fors onder druk komen te staan, maar de fondsen wer den gisteren nog niet verhan deld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7