jloskou viert evolutie in e lange rij BUITENLAND :R Verdi's Rigoletto luidt NAVO-top in l Duisternis zit Brussel als gegoten Sush met tegenzin naar Nederland NE HINGTON Als APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN letdóe. (2ou>umt DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 eo-nazi krijgt (jaar celstraf |E Een Franse neo-nazi fisteren door de rechtbank Bice tot 18 jaar gevangenis- veroordeeld wegens ver- HMgidene bomaanslagen op te- ^^Ben voor buitenlanders aan ^^Vranse zuidkust. Bij de aan- Ben in 1988 viel een dode. medeplichtigen kregen HKraffen opgelegd tussen en veertien jaar. De 70-ja- m ideoloog van de groep BB vorige maand wegens ÉSBeplichtigheid tot vier jaar ^^Bngenisstraf veroordeeld. ^^Bn hem had de openbare ^^Klager 15 jaar geëist. Snelle oplossing voor Sovjetschuld verwacht MOSKOU /PARIJS Sovjet-premier Ivan Si- lajev verwacht met behulp van kredieten van buitenlandse banken binnen tien dagen een oplossing te vinden voor de dreigende situatie dat zijn land niet meer aan buitenlandse schuldverplichtingen kan voldoen. De vice- voorzitter van de raad van bestuur van de Vnesjekonombank, Anatoli Nosko, had juist verklaard dat de Sovjetunie de schuldverplich tingen aan het buitenland in november waar schijnlijk niet meer kan nakomen. Volgens de topbankier komt de Sovjetunie vanwege een verminderde export een miljard roebel te kort om harde valuta's aan te schaffen die nodig zijn om de schuld ter grootte van zeventig mil jard dollar te kunnen terugbetalen. Duitsland is de grootste schuldeiser. Jeltsin verbiedt Saddam vervangt President Peru stuurt CP in Rusland defensieminister Premier naar huis MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren een decreet gete kend dat alle activiteiten van de Communistische Partij op het grondgebied van de repu bliek Rusland verbiedt. Daarmee houdt de partij in Rusland feitelijk op te be staan. Jeltsin gelastte op 24 augustus, drie dagen na het mislukken van de couppo ging, al de inbeslagneming van de archieven van de par tij. Ook de gebouwen van de communisten werden over genomen. NICOSIA De Iraakse president Sad dam Husayn heeft de minister van de fensie, zijn schoonzoon, gisteren vervan gen door de minister van binnenlandse zaken, zijn neef Ali hassan al-Majeed. Majeed, die een leidende rol speelde bij het neerslaan na de Golfoorlog van op standen tegen Saddams regime in het noorden van het land, behoudt voorlo pig ook zijn post als minister van bin nenlandse zaken. Beide mannen beho ren tot de kring van Saddams familie en vertrouwelingen. Majeed, die in oktober werd benoemd tot Saddams Revolutio naire commandoraad, is een van de meest gevreesde mannen in Irak. LIMA De Peruaanse president Al berto Fujimori heeft gisteren voor de derde maal sinds hij 15 maanden gele den aan de macht kwam, een belang rijke wijziging in zijn regering doorge voerd en premier Carlos Torres y Torres de laan uitgezonden. Torres y Torres is opgevolgd door minister van arbeid Alfonso de los Heros. Daar naast heeft Fujimori tien andere mi nisteries onder andere leiding ge plaatst, waaronder het ministerie van defensie en het ministerie van bin nenlandse zaken. De regeringswisse ling volgde na vijf dagen van geweld dadigheden waarin tientallen de dood vonden. ;nt dal itelijkf *(5KOU - In de inval- omda|le schemer, even na 3 itaat ii s middags, staat langs n". Hevels van winkels aan )k ex, voormalige Gorki- ^v°°kt, nu Tverskajastraat, ms e„Moskou een rij van heefltallen meters. 'Brood' De vult boven de ingang iet aaijr de rij naar binnen jikelt. De klant wacht .eveer een uur. Er valt )in aan de overkant staat Oosteiiog langere rij. Hier kron- meen| een menselijke slang glooijonald's binnen voor een il 't 'njjurger met randgebeuren. ip Motns het wachten sta je dan oog it uitlaatgassen te happen, iten dt een etmaal voor de feest- e doordie de viering van de Ok- k. Herrevolutie wonderlijk ge- an he nog steeds is, zit het cen- Tot jt van Moskou potdicht, d lees feit dat het wagenpark tie val de Russische hoofdstad le pensteeds mobiel is, is een 'lseviedie raadsels van het Sov- iepartjjk. Een Moskoviet is te- aos. Zfoordig een halve dag len ii als hij gaat tanken bij geveivan de zeldzame benzine- opposbns die de stad rijk is. ze hebopgesteld overigens, dat om djs vaker niet het geval, e kab|Popov moeten ze opkno- zegt een 30-jarige huis- als ze hoort dat de bur- irice d|ester van Moskou op- jv een aantal levensmid- gdheicj op de bon doet. Suiker rele beodka waren al op de bon, zekeioverigens niet betekent rs, frasen Moskoviet, gewapend rote bjle bonnen die hij van zijn oals dhgexploitatiebureau ;ek tei, die goederen in de win- Libraook daadwerkelijk aan- osterbi Nu komen daar brood, n. StuJ worst, boter, slaolie en eieren bij. De mopperende vrouw blijkt er moderne opvattingen op na te houden, want ze trekt bij als ze hoort dat de grijze Popov van plan is een parallel net werk van 300 'commerciële winkels' op te zetten waar de zelfde waren voor vrije, dus hoge prijzen zonder bonnen te koop zullen zijn. „Voor wie zijn die bonnen dan wel?", vraagt ze wantrouwend. „Voor bejaarden en andere so ciaal-zwakkeren?". Het wan trouwen valt te begrijpen want bonnen zijn een aantrekkelijk object voor de handige jongens van de zwarte markt. Voorlo pig geeft Popovs nieuwe plan op dit soort vragen geen ant woord. Overigens is 300 'nor male' winkels op een stad van 6 miljoen inwoners niet al te veel. Vertekening De feestdag van vandaag, waarschijnlijk de meest troos teloze oktoberviering sinds de revolutie van 74 jaar geleden, zorgt voor een lichte verteke ning van het straatbeeld. De revolutie zal de i een feestdag en daar horen champagne, taart en ander lekker eten bij. Vandaar dus de iets langere rijen. Overi gens zijn er vandaag Ook op tochten, maar dan alternatie ve. Voor het eerst sinds 1974 is er geen militaire parade op het Rode Plein. De voedseltekorten zijn uiter aard niet nieuw. Medio vorig jaar verdween het brood ook al een keer spoorloos uit de circulatie, om na een aantal weken als vanuit het niets weer te verschijnen. Dezer da gen sta je in Moskou voor brood ongeveer een uur in de rij. Voor melk ook. Tot groot geluk van toevallige voorbij gangers op de Lenin Avenue, een grote verkeersader naar het zuiden van Moskou, bleek ROME De organisatoren van de conferentie die de NAVO een ander aanzien moet geven, geloven niet in boze voortekenen. In dat geval zou de top immers niet zijn in geluid met Verdi's opera Rigo letto, waarin de hoofdpersoon aan het einde per abuis zijn ei gen dochter van kant maakt. Gisteravond werden de dele gaties onthaald op een strikt besloten gala-uitvoering van dit klassieke drama. Zo'n 25 lakeien met pruik en livrei be geleidden de gasten in het Ro meinse operagebouw, dat voor de gelegenheid volledig is ver bouwd. En tijdens een balscè ne daalden vijftig acrobaten van de zoldering neer tussen het publiek, tot zichtbaar on genoegen van de aanwezige veiligheidsagenten. De onge kroonde koning van de confe rentie, George Bush, liet ech ter verstek gaan. De Ameri kaanse president kwam pas laat in de avond aan. Rigoletto is het voornaamste onderdeel van het culturele programma, waarmee Rome minstens zoveel eer hoopt te behalen als Madrid vorige week met de Midden-Oosten besprekingen. De Italiaanse president Cossiga biedt van avond een diner aan, dat vol gens ingewijden vooral uit ge raffineerde pasta's zal bestaan, maar waarvan de samenstel ling voorlopig nog een militair geheim is. En voor de dames van de groten der aarde is een uitje gepland naar hoe kan het ook anders het atelier van modekoning Valentino. Om veiligheidsredenen wordt de conferentie niet in het cen trum gehouden, maar in de ver weg gelegen en tamelijk naargeestige buitenwijk EUR, die grotendeel bestaat uit na- maak-klassieke bouwsels uit het Mussolini-tijdperk. De wolkenkrabber van het Shera- ton-hotel, waar niet alleen de vergaderingen worden gehou den, maar ook de meeste dele gatieleden slapen, wordt door 3000 man carabinieri en politie als een bunker afgeschermd. Niet alleen tegen ETA- en Palestijnse terroristen, maar ook tegen de circa 2000 journa listen, voor wie een halve kilo meter verderop een perscen trum is ingericht. Het hotel zelf is voor de pers verboden terrein. Tenslotte is nog maar drie dagen geleden de ex-ko ning van Afghanistan hier in Rome door iemand die zich voor journalist uitgaf, neerge stoken De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Gianni De Michelis, presenteerde aan de vooravond van de NAVO-top in het dagblad Corriera della Sera weer eens een pasklaar plan voor een nieuwe, interna tionale militaire orde. Volgens De Michelis kan de NAVO nog wel 50 jaar mee, maar dan als verdedigingsorganisatie 'van San Francisco tot Wladi- wostok' De onenigheid tussen enerzijds Frankrijk en Duits land en aan de andere kant Groot-Brittannië en Italië over de rol van een toekomstige Europese defensiemacht is vol gens hem een schijn-probleem: „Het blijft de taak van de NAVO om haar leden te be schermen tegen agressie, ter wijl andersoortige crisissitua ties buiten de bevoegdheden van de organisatie vallen en dus zo nodig door de West-Eu- ropese Unie tegemoet getreden moeten worden. NAVO en WEU vullen elkaar aan", al dus De Michelis, die er vanuit gaat dat zijn zienswijze in de cember bij de Europese top van Maastricht ongetwijfeld zal worden overgenomen. Een Russische vrouw dringt er in een snoepwinkel op aan dat zij geholpen wordt voordat de zaak gaat sluiten. Spannende tijden breken aan voor de Sovjet-burger nu de autoriteiten hebben be sloten veel goederen op de bon te doen. FOTO: EPA EG-hoofdkwartier Brussel gerenoveerd BRUSSEL Het hoofdkwartier van de EG-commissie in Brus sel, het over de gehele wereld bekende Berlaymontgebouw, wordt gerenoveerd, zo_is gisteren besloten door een gemengde een melkwinkel gisteren plot seling eieren te verkopen. Ruim 2 roebel voor tien eieren en je mocht onbeperkt inslaan. De mopperende huisvrouw haalde haar neus op. Zij koopt liever op de markt, waar je niet in de rij hoeft te staan, maar waar je vijfmaal zoveel de Belgische nationale regering het Brusselse Gewest samenwerken. Begin volgend jaar start men met het verwijderen van het asbest uit het gebouw, waar door het berucht is geworden. De renovatie zal zo grondig wor den aangepakt dat het Berlaymontgebouw er als nieuw uit te voorschijn zal komen. door JO WIJNEN BRUSSEL Wat Brussel met bijvoorbeeld Rome gemeen heeft is dat er zich 's avonds - en dan vooral in het weekeinden - onwaarschijnlijk veel mensen op straat bevinden. In Brussel zie je de historische waarheid bevestigd dat de mens nu eenmaal altijd naar de stad trekt. Dat hij daar wil zijn waar iedereen al is. Vooral de steden die een zeer compact en toch groots karakter hebben, oefenen een onweerstaanbare aantrekkingskracht op de massa 's uit. Brussel is zo 'n stad. Als het weer een beetje behoorlijk is, zijn wandelingen vooral in de avonduren een genot. De duisternis zit Brussel als gegoten. De stad ligt in een soort kuil en er zijn tal van plaatsen vanwaar je als het ware bovenop de nacht kunt kijken. Dan wordt het bewijs geleverd dat het donker als een deksel op de Brusselse pot past. Bovendien verhult het donker de stedelijke onvolmaaktheden enigszins. De mooie gebouwen maken daarentegen met een zekere listigheid gebruik van het donker. Ze dringen zich naar voren en vragen zelfs om van dichtbij bekeken te worden. Ze zijn 's èvonds dan ook behaagziek, uitdagend en in een enkel geval zelfs enigszins licht van zeden. Er zijn prachtige met leisteen bedekte courtisanes bij, van gouden opschriften voorziene madammen, gedecolleteerde schoonheden van baksteen, met prachtig stucwerk besmeerde dansmeisjes, neo-klassieke cocottes van graniet en hier en daar zelfs enkele zandstenen sletten. Geen mens zal intussen de vraag kunnen beantwoorden waarom juist 's avonds iedereen naar de stad gaat. Nu ja, er zijn in Brussel ettelijke duizenden eethuizen en ongeveer een gelijk aantal café's. Aan nachtclubs gebrek. Er zijn theaters Toch lijken de meeste i gaan. Ze lopen maar w heen of houden elkaar aanwezigheid verklaart disco's bestaat geen i er is zelfs een opera. nergens naar toe t rond, kijken om zich de gaten. Hun het bestaan van ingeschikte types zoals zakkenrollers, parkeerwachters, straatmuzikanten, kroegbazen, wafelbakkers, autodieven, politieagenten, bloemenmeisjes en pralineverkoopsters. De omstandigheden creeëren aldus een vreemd, maar ook min of meer perfect evenwicht waarbij iedereen elkaar nodig heeft en alles zijn nut afwerpt. De nacht doet de rest. Die houdt de massa 's bij elkaar en maakt ze deel van het grote complot dat een stad nu eenmaal is. Het duister veroorzaakt de onderlinge afhankelijkheid die de minnaar in de armen van zijn minnares jaagt, de toerist overlevert aan de zakkenroller, de dorstige de kroeg in drijft, de nieuwsgierige in het rond doet gapen, de stille genieter sprakeloos maakt, de snob van eigenwaan vervult en de wanhopige tot radeloosheid drijft. Als die afhankelijkheid het echte kenmerkt van de grote stad is, dan hoort Brussel inderdaad bij de grote steden. In de buitenwijken mag het doods en saai zijn, beneden in de stad, in die met licht gevulde kuil waarin het ruist en bromt en glanst en schittert, is het leven onweerstaanbaar. Er valt ten slotte ook nog een exclusief Belgische verklaring te geven voor de massale avondlijke bezoeken aan de stad. In België worden bij het intreden van de avond collectief de rolluiken neergelaten. Er is geen volk ter wereld dat zich zo tegen de nacht wapent als het Belgische. In de avonduren wordt de Belg je reinste nestdier dat zich ontzichtbaar, onhoorbaar en onbenaderbaar maakt. Alleen de De Grote Stad en meer in het bijzonder Brussel stelt zich tegen deze domesticale afwijking te weer. Met licht en luister lokt de stad de mensen uit hun avondlijke beslotenheid weg. Brussel is daarom het stedelijke weermiddel tegen de angst voor het donker die in België een nationaal karakter lijkt te hebben. Eenmaal in de stad lijken al die van huis en haard bevrijde bezoekers opeens te zeggen: Brussel bij nacht is de mooiste zonde die er bestaat. oud. Vellicl pC DE KONINCK rikaans president e Bush morgenmid- bij aankomst op |)hol zou verklaren zijn in Nederland te mo'mendan neemt hij een di- mkerihatiek loopje met de ontwibheid. De waarheid is ^Bush gisteren met gro- iïn vetêenz*n naar Rome is aamst Jokken, omdat deze tenisseplste buitenlandse ;ft vei hem in zijn eigen jrika uiterst kwalijk c^forft genomen. inhoudend slechte econo- situatie in de VS heeft de politieke wind in nd doen keren en presi- Bush tot een worstelend s gemaakt in een maat- ïpelijke storm. Naarmate bij miljoenen Ameri- stijgt Toespraak live op televisie DEN HAAG De toespraak die president Bush zaterdag houdt in de Ridderzaal in Den Haag wordt rechtstreeks op tv uitgezonden, evenals de rede van premier Lubbers. De uitzending is zowel op Nederland 2 als op Nederland 3 (on vertaald) te zien van 12.10 tot 12.50 uur. i dak loos te worden, daalt de popu lariteit van het staatshoofd, dat tot voor kort volhield dat de recessie voorbij was en dat hij een groot deel van zijn energie moest blijven steken in de leidersrol van Amerika Maar de recessie blijkt niet voorbij en bedreigt nu behalve de welvaart van veel Ameri kanen ook het economisch fundament van een Ameri kaanse prominentie in de nieuwe wereldorde. De werk loosheid bedraagt zeven pro cent van de beroepsbevolking en is stijgende, in sleutelsecto ren als de auto-industrie en de woningbouw duurt de crisis al twee jaar en het bankwezen staat op de rand van instor ting. In die depressieve atmosfeer, versterkt door tv-beelden van recordaantallen daklozen die kampen met de ingevallen winter, kijkt Amerika naar zijn president die het almaar heeft over de wereld buiten Amerika. Die het inmiddels almaar had over die buitenwe reld, want ineens blijkt tot het Witte Huis doorgedrongen dat de onrust-thuis de republi keinse president volgend jaar zijn herverkiezing voor een tweede ambtstermijn kan kos- Toen het buitenhuis van Geor ge en Barbara Bush in Maine afgelopen weekeinde goed deels door een stormvloed werd vernield, viel er leedver maak te beluisteren in veel commentaren dat deze ramp symbolisch is voor wat er ge beurt als iemand zijn eigen land verwaarloost Van paniek in de regering- Bush is volgens veel waarne mers ook sprake waar het gaat over de concrete maatregelen die nodig zouden zijn om de investeringen en de bedrijvig heid in de VS weer in op waartse richting te krijgen. Desondanks ontkomt Bush niet aan weer een Europese reis. Zaterdagochtend zal hij op het Binnenhof in Den Haag met onder anderen premier Lubbers als voorzitter van de Europese Raad, besprekingen voeren over de GATT (libera lisering van de wereldhandel). Pagina 6: Den Haag houdt adem in voor bezoek van Bush Wervelstorm - De twee mannen, die Rob en Taaie Toon met behulp W.C.I.liun „historisch oog" zien zijn matrozen van het driemast- ide-maiLDolphyn", dat op 7 Januari 1865 in een zware moesson- 0140 gr. O.L. - 12 gr. N.B. is vergaan. Het zijn Olaf Larsen, man, 24 jaar en Kees Touw, volmatroos, 21 jaar, de enige tvenden, die zich hebben weten te redden met een kleine werksloep. Drie weken lang hebben zij rondgezworven, voortge jaagd door de wind en de stroom. Eindelijk doemt een eiland op aan de horizon en hierheen hebben zij koers gezet. Met moeite slagen zij er in hun bootje door de rotsen heen te laveren en tenslotte gaan zij. totaal uitgeput, aan land. Het eiland blijkt on bewoond te zijn. Een Filipijns echtpaar staat voor hun huis dat werd verwoest door wervelstorm Thelma die dinsdag over het land trok. De storm heeft mogenlijk zesduizend dodelijke slachtoffers geëist, zo meldde de Filipijnse staatstelevisie gisteren. Officieel bevestigd was tevoren de dood van bijna 2.900 mensen in de provincies Leyte, Samar en West-Negros. Alleen al in de kustplaats Ormoc vielen meer dan 2.000 doden. FOTO:AFP Zware strijd rond monumenten Dubrovnik DUBROVNIK Het Joego slavische leger en een federale oorlogsbodem hebben gisteren zware beschietingen uitge voerd op het fort in Dubro vnik, waar de Kroatische troe pen zich hebben verschanst. Rook en vlammen stegen op van het over de middeleeuwse stad uitziende fort en de Kroa tische radio riep om: „Dubro vnik beleeft de moeilijkste dag in zijn duizendjarige geschie denis". Ook elders in de afge scheiden republiek Kroatië duurden de gevechten voort ondanks het nieuwe bestand waarover Kroatische en Servi sche leiders het dinsdag in Den Haag onder bemiddeling van de EG eens waren gewor den. Federale gevechtsvlieg tuigen vielen volgens de Kroa tische radio Daruvar 100 km ten oosten van Zagreb aan. Felle gevechten werden ge meld uit Karlovac ten zuiden van de hoofdstad. Pakrac, Nova Gradiska en Novska. Kroatië noemde de bombarde menten op Dubrovnik de zwaarste sinds het beleg op 1 oktober begon. De Unesco zal een permanente waarnemer in Dubrovnik stationeren, die tot culturele erfgoed in de stad in kaart te brengen. Verder dient de functionaris een plan op te stellen voor de benodigde res tauratie, zo heeft Frederico Mayor, directeur-generaal van de Unesco gisteren aangekon digd. Volgens Mayor zijn in Joegoslavische steden honder den kerken, paleizen, monu menten, scholen en bibliothe ken, veelal uit de 17de, 18de en 19de eeuw, vernietigd of onherstelbaar beschadigd. „De verwoesting van culturele goe deren rechtvaardigt een krachtige veroordeling", zei Mayor.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5