Bollens treekboeren bij natuurbeheer betrokken „Preventieve begeleiding van leerlingen zeer waardevol" DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 REGIOJOURNAAL Goutcwt DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 sgenlfgeleide dea|hauffeur vliegt lit de bocht [SSE Omvallende lading gistermiddag de oor- dat een 22-jarige be- lurder van een bestelauto tegen een boom aan- STuijed. Het ongeval vond plaats Inteij je Achterweg in Lisse. De I 15 e'jau^eur- een Hillegommer, 6); I9.lek even om naar de vallen- linatoi lading en miste daardoor de 4.15. Écht. Na de boom geraakt te J?ejbben schoot de auto door sloot. Met één wiel tel.'ojarboven kwam de wagen tot ibeer (lstand. De auto liep bij de blikschade op. Zwembad Het Wedde nog in de rode cijfers Idoor JOOP PEETERS VOORSCHOTEN Zwembad Het Wedde in Voorschoten heeft in de jaren 1989 en 1990 meer verlies geleden dan was geraamd. Totaal gaat het om een bedrag van 180.000 gulden. Dat extra tekort is ontstaan omdat bij de overname-begroting het recre atief zwemmen te hoog werd ingeschat. Daardoor werd het jaar 1989 afgesloten met een verlies van 116.338,50 gulden en 1990 met 59.856 gulden. Verwacht wordt dat het jaar 1991 een verlies van 25.000 gulden zal opleveren. Uitein delijk zal Sportfondsen-Voor schoten B.V., de exploitant van het zwembad, deze extra tekorten voor 31 december 1995 terugverdiend moeten hebben. Toch gaat het ondanks de ex tra tekorten niet slecht met het zwembad. Het ziet er naar uit dat dit jaar afgesloten kan worden met 150.000 gulden meer omzet. Doordat de wa tertemperatuur verhoogd is zijn groepen Voorschotenaren die op medische indicatie in 1989 nog elders (Wassenaar of Leidschendam) zwommen thans vaste klanten in Het Wedde. Op dit moment huurt de gemeente Zoeterwoude ook het Voorschotense zwembad voor het schoolzwemmen van Zoeterwoudse kinderen. Te leurstellend is dat nog steeds geen overeenstemming bereikt is met de beide Voorschotense zwemverenigingen betreffen de het geven van zwemlessen. Deelname aan een gezamenlij ke zwemschool in Het Wedde wordt door de zwemverenigin gen gezien als verlies van de eigen identiteit. Wel geeft het zwembad nu zelf zwemles. Bromfietser botst op vrachtauto NOORDWIJKERHOUT Een 17-jarige Noordwij- kerhouter is gisteravond gewond geraakt nadat hij met zijn bromfiets achter op een stilstaande vracht wagen was gereden. Het ongeval vond plaats op de Zeeweg. De jongen kwam vanuit het dorp en zag de auto, die geparkeerd stond op een verboden plaats, te laat. Met knieletsel werd hij overgebracht naar het AZL. Vrouw valt achter stuur in slaap OEGSTGEEST Een 60- jarige vrouw uit Oegst- geest viel gisteravond ach ter het stuur van haar auto in slaap. Dat gebeurde vlakbij haar woning aan de Irislaan. Zij botste te gen een verkeerspaal, die zich vervolgens door de hele auto boorde. De wa gen werd totaal vernield. De vrouw raakte niet ge wond omdat ze autogor dels droeg. Gewapende overval op postagentschap WASSENAAR Bij een overval van ochtend vroeg op het postagentschap aan de Rijksstraatweg/Van Zuijlen van Nije- veltstraat zijn enkele tienduizenden gul dens buitgemaakt. Twee jongemannen drongen rond half negen het gebouwtje binnen, bedreigden en boeiden de filiaalhoudster en graai den het geld uit de kluis. Daarop ver dwenen ze op een brommer in de rich ting van Wassenaar-dorp. De filiaalhoudster wist zichzelf na een half uur van haar boeien te bevrijden en belde de politie. Van de overvallers ont breekt nog ieder spoor. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST Inbre kers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een woning aan de Nic. Maaslaan in Oegstgeest bezocht. Ze kwamen de woning binnen door een raam aan de achterzijde open te breken. Ze gingen er vandoor met euroche ques en andere waarde volle papieren, een onbe kende hoeveelheid geld en een videorecorder. lEHEERSPLAN WIJST 1000 HECTARE 'BESCHERMDE' GROND AAN >1); 14 door 'ai); ïéjRENS KOLDENHOF g-JjfeGIO Beheersgebie- 2oen met een totale om- 'ing van 864 hectare en 7y Teil hectare reservaatge- "led maken onderdeel uit ïïcVp ^et vandaag uitge- i6); Verachte provinciale ont- 00- rerp-beheersplan Bollen- ,uü!e pek. Binnen de be- HR0p|ersgebieden kunnen 3py3eren een overeenkomst .45, 2iuiten met het rijk, waar- jt5hou,I zij afspreken rekening with houden met de natuur hun bedrijfsvoering in 'ai); lalil voor een vergoeding. 2: Theedeputeerde Staten wil- |r45j21p het beheersplan met DDEONgang van 1 april vast- \45L«2«riien" 1.30, 21, ■ij»; 19 Dag aanwijzing van gebieden clown» beheersgebied of reser- r; do. jatsgebied betekent dat in tuur en landschap afgestemd grondgebruik gevoerd wordt. In een beheersgebied wordt getracht de landbouw blijvend in te passen met inachtneming van een aantal randvoorwaar den die het landschap moeten beschermen. Een reservaatsgebied gaat ver der. Hier wordt getracht het betreffende terrein aan te ko pen en onder beheer van een natuurbeschermingsorganisa tie te stellen. Voor de Bollen streek is dat de Stichting Zuid hollands Landschap. Of geko zen wordt voor de beheers- of reservaatsvariant is afhanke lijk van de kwetsbaarheid van het gebied en of het mogelijk is landbouwactiviteiten in te passen binnen het gewenste beheer. In de Bollenstreek behoren delen van de Hoogewegpolder, de Elsgeesterpolder, de Hem- meerpolder en het Paarden- kerkhof tussen Noordwijker- hout en de Zilk tot de beoogde reservaatsgebieden. In deze omgeving, maar ten dele ook in de gewenste beheersgebie den, worden veel weidevogels aangetroffen. Ook wordt met name de Hoogewegpolder en de Elsgeesterpolder gebruikt voor de overwintering van een aantal vogelsoorten zoals de goudplevier, regenwulp en watersnip. Daarnaast is er vaak sprake van een waarde volle en gevarieerde begroei ing van sloten en walkanten. In het ontwerpbeheersplan wordt gesteld, dat er - hoewel er al tientallen jaren weide grond wordt omgespoten tot bollengrond - binnen de Bol lenstreek nog steeds diverse gebieden zijn met een dusda nig rijke flora en fauna dat ze van internationale betekenis zijn. Beheersovereenkomsten Landbouwers binnen aange wezen gebieden kunnen met de overheid een overeenkomst sluiten om in ruil voor een vergoeding af te zien van een aantal voor het landschap schadelijke activiteiten. Er zijn een tiental verschillende over eenkomsten mogelijk, maar in hoofdzaak zijn die terug te brengen tot een passieve en De eerste is gebaseerd op de Bergboerenregeling van de EG, waarin boeren subsidie ontvangen wanneer ze ervan afzien natuurlijke obstakels van hun land te verwijderen. Ook boeren in het vlakke Ne derland kunnen meeprofiteren van dit Brusselse potje. Zij kunnen jaarlijks 180 gulden per hectare grond tegemoet zien, indien ze afzien van in grepen in het landschap die de structuur of het grondwater peil zouden beïnvloeden. De meeste beheersovereen komsten geven gedetailleerde aanwijzingen voor het beheer van de grond. Zo wordt bij voorbeeld precies aangegeven hoe en wanneer er gemaaid en bemest moet worden. De jaar lijkse vergoedingen per hecta re zijn overeenkomstig de ex tra gevraagde aandacht. Deze kan oplopen tot 1100 gulden. De gronden waarop het plan Actie Veilig Verkeer op KTS in Voorhout VOORHOUT In aan- sluiting op een landelijke alcoholvoorlichtingscam pagne heeft de afdeling Veilig Verkeer Nederland (VVN) Noordwijk, Noord- wijkerhout en Voorhout een lokale actie op stapel staan. Deze vindt morgen plaats in de KTS in Voor hout. Vanaf tien voor half negen tot tien over half twee worden de leerlin gen door verschillende in stanties voorgelicht. betrekking heeft liggen in de gemeenten Noordwijk, Noord- wijkerhout, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Oegst geest, Rijnsburg en Voorhout Naast de genoemde gebieden gaat het om een tal beheersgebieden. Het stuk grond bij Sancta Maria, de Elsbroekerpolder, de Grote Looster, de Lageveense Pol der, de Lisser Poelpolder, de Boekhorster Polder, de Halle, Noordwijkerbrug, Offem, Klein Leeuwenhorst, Voor hout-Zuid, de Roodemolenpol- der, de Klinkenbergerpolder, de Floris Schouten Vrouwen polder en de Hellegatspolder. Met ingang van vandaag ligt het ontwerp een maand lang ter inzage bij de betrokken ge meenten, het Hoogheemraad schap van Rijnland in Leiden en in de leeszaal van het pro vinciehuis in Den Haag. groot In de Elsgeesterpolder en de Hoogewegpolder overwinteren diverse zeldzame weidevogels zoals deze regenwulp. FOTO: KAREL SCHOT Dat gebeurt via tal stands die school staan opgesteld. Ook zal de brandweer en de EHBO een demonstratie verzorgen. De campagne is vooral gericht op het voorkomen van alco holgebruik in het verkeer. De doelgroep wordt gevormd door leerlingen uit het voort gezet onderwijs in de leeftijd van 15 tot 17 jaar. Deze groep verkeersdeelnemers is als fiet ser of bromfietser extra kwets baar. Veel van hen nemen da gelijks aan het verkeer deel in de regio tussen Noordwijk, Voorhout en Noordwijkerhout. Van twee tot vier uur zijn ech ter ook volwassenen welkom op het terrein van de KTS. Vorig jaar werd een soortgelij ke actie gehouden op het colle ge Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout. 1 olen voelt hete adem van Postwijk i?bouw van woningen en appartementen op het voormalige ter- !ri van Polyvroom in Sassenheim vordert gestaag. De twintig t rwoningen zijn al opgeleverd en de zestien appartementen en voor het eind van het jaar volgen. In het voorjaar zullen eens veertig woningen worden opgeleverd. Met de opknap- j rt van de molen van Speelman, die inmiddels de adem van 2.( twijk in de nek voelt, vlot het minder. Zoals bekend is de mo- ;e niet op de monumentenlijst geplaatst. De vereniging Oud senheim heeft daar bezwaar tegen aangetekend. De einduit spraak laat echter nog altijd op zich wachten. Oud Sassenheim denkt ongeveer zeven ton nodig te hebben voor een opknap beurt mits men in staat is een tweedehands kap voor de molen te vinden. Speurtochten in Duitsland naar een geschikte kap le verden tot dusver echter niets op. De kosten zouden daarom wel eens het miljoen kunnen gaan overstijgen. Of de gemeente be reid is dat bedrag te betalen indien het rijk het bezwaarschrift van Oud Sassenheim afwijst is dan ook zeer de vraag. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Eerste bewoners in Starrenburg VOORSCHOTEN Wethou der J. van de Poel van wo ningbouw in Voorschoten overhandigde gisteren het echtpaar P. van Rhijn de sleu tel van de woning aan de Dr. Martinus van der Stoelstraat 49 in de nieuwe wijk Starren- burg. Man en vrouw, die een woning achterlaten aan de Anthonie van Dijcklaan in Voorschoten, werden daarmee de eerste bewoners van Star renburg. De woning is gebouwd in Skandinavische stijl, met een houten skelet. In totaal wor den er 59 van die woningen gebouwd, waarmee de Zweed se handelsdelegatie wil aanto nen dat de houtskeletbouw in Nederland een grote toekomst kan hebben. Eén van de direc teuren van bouwer Vastcon ci teerde de voormalige wethou der J. Visser, die dit soort wo ningen ooit veredelde honden hokken noemde. Wethouder van de Poel nam ook afstand van deze benaming. Hij stelde dat de gemeente er voor de prijs van 215.000 gulden fraaie woningen bijgekregen heeft, die veelgevraagd zijn en bo vendien afwijken van de een heidsworst in de woningbouw van deze tijd. Voorschoten is van plan nog meer experimen tele woningen in de wijk Star renburg neer te zetten. De bouw van de 59 woningen vergde acht maanden. Zeer kort in vergelijking met de ge bruikelijk bouw omdat bij de houtskeletbouw modulen in de fabriek vervaardigd worden, zodat de woningen op de bouwplaats snel in elkaar ge zet kunnen worden. 1.30. Ooj 4.15-15.1 rdzieker toestand EAuwvakker 5- Ijritiek na itie feWare val GSTGEEST Een 41- man uit Boskoop is iermiddag rond half op de Geversstraat in stgeest zeer zwaar ge- geraakt na een val 4,5 meter hoogte. s bezig met nieuwe dak en bij garagebedrijf Kam- g. Nadat hij door een golf- it was gezakt, viel hij naar eden en kwam hij op zijn fd terecht. Met zwaar her- tsel is hij overgebracht het AZL. Zijn toestand is De arbeidsinspectie onderzoek in. io nd .wi1 idfiek. OEGSTGEEST „Pre ventieve begeleiding van leerlingen is zeer waarde vol. Het voorkomt veel moeilijkheden". Dat zei drs. A. Nieuwenbroek gis teren op een bijeenkomst in de r.k. IVO-mavo Duinzigt in De bijeenkomst, die werd ge houden onder het motto „Leerlingenbegeleiding, sleu tel voor goed onderwijs", werd gehouden in verband met hon derdjarig bestaan van de Aloy- sius Stichting. Zowel scholen gemeenschap Duinzigt in Oegstgeest als de Katholieke Technische School Voorhout behoren bij deze stichting. Nieuwenbroek, onderwijskun dig medewerker bij het Katho liek Pedagogisch Centrum, wees op het belang van pre ventieve begeleiding. „Ge structureerde aandacht voor alle leerlingen, een goed geor ganiseerd systeem van leerlin genbegeleiding voorkomt veel moeilijkheden. Achteraf her stellen wat fout zit, ofwel cu ratieve begeleiding, kan be perkt blijven tot leerlingen, die hiermee echt gebaat zijn. Het is belangrijk dat onder wijskrachten bedacht zijn op signalen die leerlingen geven". Nieuwenbroek ging nader in op faalangst. „Uit onderzoek is gebleken dat 10 procent van de leerlingen daaronder ge bukt gaat. Bij leerlingen kun nen zich ook woord- en spel lingsproblemen voordoen". Nieuwenbroek merkte op dat een school die leerlingenbege leiding in z'n vlag voert dit niet vrijblijvend kan doen. „Helaas op is op dit gebied nogal eens sprake van 'piep schuim' in plaats van 'marse pein"'. Leerlingenbegeleiding is volgens Nieuwenbroek een mes dat aan twee kanten snijdt want het gaat om de belangen van de leerling en de ouders aan de ene kant en die van het personeel van de school aan de andere. „De begeleiding is een brug tussen de basisschool en het voortgezet onderwijs. Het doorgeven van de gegevens van de leerling is fundamen teel. Er dient zorgvuldig omgegaan t worden". Het Haarlems Toneel brengt op zaterdag 16 november een toneelbe werking van de roman „Schuld en boete" van F. Dostojevski in Thea ter Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wasse naar. Hoofdpersoon in het beroemde verhaal uit 1866 is de arme stu dent Raskolnikov. Deze is van mening dat moord soms gerecht vaardigd kan zijn als de wereld daar beter van wordt. Daarom ver moordt hij een oude, af zichtelijke woekeraar ster. Met haar geld wil Raskolnikov goede da den verrichten en ande re mensen gelukkig ma ken. Het schuldgevoel dat hij na de moord krijgt wordt hem echter te veel en na ontmoetin gen met de jonge pros- tituée Sonja en de offi cier van justitie Porfiri beseft hij dat niet boven de wet staat en zal moeten boeten voor zijn misdaad. De rollen wor den gespeeld door Hid- de Maas, Paul Cammer- mans en Aafke Bruining. Aanvang 20.15 uur, en tree ƒ24,50. Op de foto Aafke Bruining en Hidde Maas. FOTO: JAAP PIEPER De bijeenkomst werd besloten met een optreden van leerlin gen van Duinzigt die enkele fragmenten van een musical opvoerden. Om de Aloysius Stichting te feliciteren met het 100-jarig bestaan werd een jazz-dans uitgevoerd. Het in formele gedeelte bestond uit een informatiemarkt. KTS en Duinzigt hadden een tentoon stelling opgebouwd met ver wijzing naar leerlingenbegelei ding. De leerlingen van 3 Mavo Duinzigt lieten een staaltje zien van creatieve be geleiding door middel van een expositie van eigengemaakte zeer fantasierijke vogels. Reeks misdrijven opgelost met aanhouding Noordwijker NOORDWIJK Na een in- tensieve speuractie heeft de Noordwijkse politie een 19-ja- rige Noordwijker aangehou den. De jongeman heeft be kend in de badplaats te heb ben ingebroken, benzinepom pen te hebben opgelicht en geld te hebben verduisterd door het vervalsen en verzil veren van eerder gestolen che ques. Ook zou hij met een 18- iarige kameraad enige tijd ge leden een dure personenauto hebben gestolen, waarmee 'proletarisch' werd getankt. De auto is inmiddels beschadigd teruggevonden nadat de politie deze jongen in Leiden-cen- trum arresteerde. De 19-jarige heeft ook bekend enkele weken geleden een an dere Noordwijker zwaar te hebben mishandeld waarbij het slachtoffer onder meer een gebroken neus opliep. Ook be kende hij zes inbraken in wo ningen, bedrijven en auto's. Daarbij werden cheques, bankpassen, rijbewijs, kente kenpapieren, sleutels en een video buitgemaakt. De Noord wijker is vanochtend vroeg voorgeleid aan de officier van justitie. Zijn kameraad volgt morgen. Orgelconcert In de St. Agathakerk in Lisse vindt zaterdag een speelmiddag plaats door de Vrienden van het Adema- orgel. Voor/ 7,50 kan ieder een een kwartier op het or gel spelen. De bijeenkomst duurt van twee tot zes uur. Reserveren vooraf kan via telefoon: 02521-13532. De St. Agathakerk staat aan de Heereweg 277 in Lisse. Kabardinka Het Russische dans- en mu ziekgezelschap Kabardinka verzorgt zaterdagavond een optreden in Tripodia in Katwijk. Het gezelschap bestaat uit vijftig personen afkomstig uit Nalchik in de Noord-Kaukasus. Het optre den begint om kwart over acht. Kaarten zijn in de voorverkoop bij de VVV aan het Vuurbaakplein of K O Katwijk aan de Sluisweg verkrijgbaar. Ze kosten 20K O-inschrij vers betalen 17,50 en CJP/Pas 65-houders 1. Carnaval Carnavalsvereniging de Bil- lenprikkers in Warmond houdt zaterdagavond de prinsverkiezing in café De Zpn aan de Dorpsstraat. Om elf over elf worden de op volgers van Prins Aris I en Prinses Ans II bekend ge maakt. Hofkapel de Billen- toeters zorgt voor de muzi kale ondersteuning. Het feest begint om negen uur en de entree is gratis. Kinderdans De Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest houdt zaterdagmiddag een kindertheatervoorstelling in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein 13 in Haas- wijk. Danstheater Joeka brengt dan „Pindakaas met sambal" voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar. Het gaat om een muziek/dan- sprogramma met veel ver schillende culturen, waar onder de Nederlandse, Chi nese, Arabische en Griekse. Aanvang twee uur, kaarten zijn verkrijgbaar bij de SJJO, telefoon 071-154773. Zang De zangroep Friends treedt zaterdagmiddag van half twee tot half vijf op in het tuindorp van Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11