Maxwell-imperium in diepe crisis ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDA Specialisatie maakt Renault kwetsbaar Ruzie bij Volvo Car CURACAO WORDT WERELDCENTRUM 06-LIJNEN" hhiükj zelden? jammer eigenlijk 1 CcidócSoivumt WOENSDAG 6 NOVEMBER 199 i België kan ww niet uitkeren BRUSSEL De gestegen werkloosheid heeft de Belgische dienst die de uitkerin gen aan werklozen verzorgt in financiële problemen gebracht. Volgens een woord voerder van deze rijksdienst voor de ar beidsvoorziening (RVA) komt men (omge rekend) zo'n 695 miljoen gulden te kort. Minister van arbeid Luc Van den Brande heeft toegegeven dat er een probleem is. Maar hij spreekt over een tekort van onge veer 445 miljoen. Oorzaak van het tekort is het toegenomen aantal werklozen. Er zijn er nu 25.000 meer dan vorig jaar. Het fi nanciële gat wordt gedicht met geld van de ASLK, een Belgische instantie die onder meer pensioenen beheert. Omdat de Belgi sche regering demissionair is en dus alleen 'lopende zaken' mag afhandelen, kan ze op dit moment geen maatregelen nemen om op de werkloosheidsuitgaven te bezuini gen. Vuilnisbakken Onder de vele nieuwigheden die op de Ecotech een vakbeurs voor afvalverwerking, recycling en milieubeheer te zien zijn, vallen deze lachende vuilnisbakken. Er zijn aparte bakken voor blik, gekleurd glas, papier en karton. De Ecotech is gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs geopend en duurt tot en met morgen. Siemens München schrapt 1400 banen MUENCHEN Het Westduitse elek- tronicaconcern Siemens schrapt in zijn divisie halfgeleiders in de periode tot 1994 1400 banen. Het besluit is een rechtstreeks gevolg van de stap om de produktie van tweepolige schakelingen te bundelen in de vestiging in het Oos tenrijkse Villach. De prijsdaling op de markt voor halfgeleiders noopt boven dien tot kostenbesparingen, aldus het elektronicaconcern. Bij de verminde ring van het aantal banen zullen ont slagen zoveel mogelijk worden verme den. Siemens heeft bij de produktie van chips 16.000 mensen werken, in Regensburg, in München en in Villach. De banen worden alleen in München geschrapt. Daar werken nu ruim 6300 mensen. Grote handelsbeurs in Johannesburg JOHANNESBURG Tientallen Neder landse bedrijven zullen van 4 tot 7 maart 1992 hun produkten tentoonstellen op een handelsbeurs bij Johannesburg. Daarmee willen zij een plaats veroveren op de Zuida- frikaanse markt. Veel bedrijven konden tot voor de afschaffing van het apartheidssys teem geen zaken doen met Zuid-Afrika om dat dat politiek te gevoelig lag. De Neder landse overheid betaalt de tentoonstelling samen met de circa vijftig bedrijven die er aan deelnemen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Pretoria zullen geen produkten worden tentoonge steld die vallen onder de nog van kracht zijnde sancties van de Europese Gemeen schap. Dat betekent: geen wapens, geen ijzer en geen staal. iBrui (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De handel en wandel van Robert Maxwell, die gisteren is verdronken voor de kust van de Canarische eilan den, heeft altijd evenzeer de aandacht getrokken en tot controverse geleid als de vette koppen in zijn roddelkranten. De 68-jarige ging per helikop ter naar zijn kantoor aan Fleet Street, gaf grootse feesten en schonk aan veel goede doelen. De Britse pers noemde hem vanwege zijn pet en zijn strikje „Captain Bob". Robert Maxwell maakte een bliksemcarrière waarin hij als arme joodse vluchteling uit Oost-Europa uit niets het Max well-imperium opbouwde en tot een van de bekendste me diamagnaten ter wereld uit groeide. De Britse uitgever stond al heel jong bekend om zijn gewaagde ondernemings zin Met een ontegenzeggelijk gevoel voor zaken kocht hij in 1949 de aan de grond zittende uitgeverij Pergamon Press, die hij binnen tien jaar tot de grootste wetenschappelijke uit geversgroep ter wereld uit bouwde. In de jaren tachtig werd hij ei genaar van de Britse kranten Daily Mirror en Sunday Mir ror en van de New York Dai ly, maar ook van de talen school Berlitz. Hij had ook tal van buitenlandse kranten in handen, zoals de Israëlische krant Maariv, de Hongaarse bladen Magyar Hirlap en Esti Hirlap, en enkele dag- en weekbladen in Kenya. Daarnaast investeerde 'Capt'n Bob' zijn vermogen ruim schoots in zijn hobbies, zoals voetbal. Zo heeft zijn familie belangen in de Britse clubs Manchester United, Oxford United en Reading. Vorige jaar waagde hij nog een poging om Tottenham Hotspur te ko pen. Een groot deel van zijn ener gie stak hij verder in de poli tiek: van 1964 tot 1970 was hij afgevaardigde van de Labour- partij in Buckingham. Hij bleef altijd trouw aan de partij en aan de eerste krant van de Maxwell-groep, de Daily Mir ror, die in een oplage van 3,5 miljoen de ideeën van Labour weergeeft. Maxwell, altijd een vlinderdas dragend onder zijn dubbele onderkin en voorzien van bor stelige wenkbrauwen, sprak hard en hield van uitdagingen. Hij schrok er niet voor terug plannen aan te kondigen om die dan een paar dagen later weer terug te nemen. Nooit liet hij zich ontmoedigen door zijn financiële échecs of beoor delingsfouten. Zakendoen was zijn lust en zijn leven, waarbij voortdurend uitgersmaat- schappijen en kranten werden gekocht en doorverkocht. Maar de afgelopen tijd begon het imperium ernstige manke menten te vertonen. De schul den groeiden en kregen de zelfde omvang als zijn ambi ties. Sinds het begin van het jaar was Maxwell naarstig op zoek naar nieuwe geldbron nen. In het voorjaar moest hij de maatschappij verkopen die hem het meest ter harte ging: de uitgeverij Pergamon Press ging over naar de Nederlandse groep Elsevier. 'Capt'n Bob' ging ook naar de beurs met 49 procent van de Mirror Group Newspapers (MGN). Britse investeerders lieten het afweten wegens ge brek aan vertrouwen in de magnaat, die zijn financiële handel en wandel liefst in ne velen gehuld liet. Maar Max well werd gered door Ameri kaanse investeerders die sym pathie toonden voor deze 'self made man'. Maar daar bleef het niet bij en de afgelopen weken ging het steeds sneller bergafwaarts, waarbij ook het maart door hem overgenomen krant New Vork Daily FOTO: EPA privé-vermogen van Maxwell werd aangetast. Zijn duurste onderneming is de afgelopen twee jaar onge twijfeld de oprichting en het draaiende houden van de krant The European geweest, waarin hij gigantische bedra gen investeerde. De schuld van MCC werd in juli in een rapport geraamd op ruim 4 miljard gulden, net zoveel als de bezittingen van de groep waard waren. Maxwell heeft de conclusies van het rapport tegengesproken. De financiële staat van het 'Maxwell-imperium bleef een groot geheim, tot ergenis van de City, het financiële cen trum van Londen. De zaken- en privébelangen van de fami lie Maxwell zijn nauw met el kaar verbonden en worden in besloten kring beheerd door maatschappijen in Liechten stein en Gibraltar. De laatste keer dat Maxwell in de publiciteit kwam, was toen hij onlangs met verve beschul digingen tegensprak dat hij banden zou hebben met de Is raëlische geheime dienst Mos- sad. De aantijgingen die in het boek van de auteur Seymour Hersh The Samson option staan, deed hij af als „grotesk en pure verzinsels". Maxwell was getrouwd met een Frangaise en was vader van negen kinderen. Zijn zoons Kevin en Ian Maxwell (32 en 35) zijn benoemd tot waarnemend voorzitters van respectievelijk Maxwell Com munication en Mirror Group of Newspapers. Beiden zijn al enkele jaren in het familiebe drijf actief. De handel in aan delen van de ondernemingen werd gisteren onmiddellijk na de bekendwording van Max wells vermissing in Londen opgeschort. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (5-1T91): Prijzen slachtrunderen per kg ge slacht gewicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aan voer slachtrunderen 89 waarvan man nelijk 10. Mannelijk 2e kwal 6,00- 6,75. Mannelijk 3e kwal. 5,50-6,00. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 4,80-5,40, 3e kwal. 4,20-4,80 en worstkwal. 4,10- 4,70. Handel matig en prijzen gelijk. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 101, waarvan 11 graskalveren. Melk- en kalfkoeien 1e soort 1900-2300, 2e soort 1400-1900. Handel rustig en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e soort 1750-2200 en 2e soort 1350-1750. Handel rustig en prijzen gelijk. Kalf- vaarzen 1e soort 1900-2300 en 2e soort 1450-1900. Handel stil en prij zen gelijk. Guste koeien 1e soort 1300-1850 en 2e soort 900-1300. Handel stil en prijzen iets lager. En terstieren 1050-1650. Handel rustig en prijzen iets lager. Pinken 750- 1150. Handel slecht en prijzen lager. Graskalveren 500-900. Handel slecht en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 600. Stierkalveren extra kwaliteit 750- 860, 1e kwaliteit 580-700 en 2e kwali teit 390-550. Handel redelijk en prij zen gelijk. Vaarskalveren extra kwali teit 400-500, 1e kwaliteit 275-350 en 2e kwaliteit 175-240. Handel rustig en prijzen iets lager. Aanvoer zwartbont 1000. Stierkalveren extra kwaliteit 400-500, 1e kwaliteit 320-380, 2e kwaliteit 125-275. Handel traag en prijzen lager Vaarskalveren extra kwaliteit 225-325, 1e kwaliteit 150- 240 en 2e kwaliteit 100-130. Handel traag en prijzen lager. Aanvoer vlees rassen 181 Vleesrassen 1e kwaliteit 550-825 en 2e kwaliteit 225-500. Handel rustig en prijzen lager. Varkens per kg levend gewicht. Aan voer slachtvarkens 525. Prijzen slachtvarkens 3,00-3,10, zeugen 1e kwal. 2,70-2,80 en 2e kwal. 2,60-2,70. Handel goed en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 1000 waarvan lammeren 900 Slachtschapen 3,50-5,25. Handel goed en prijzeh hoger. Ooien tot 20 kg 7,25-8,00. Handel goed en prijzen gelijk Ooien boven 20 kg 6,50-7,25. Handel goed en prijzen gelijk. Ram men tot 22 kg 7,50-8,75. Rammen 22-25 kg 7,50-8,50. Handel goed en prijzen gelijk. Rammen boven 25 kg 7,00-7,60. Handel goed en prijzen ge lijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 100- 175. Ooien tot 20 kg 145-160. Ooien boven 20 kg 150-165. Rammen tot 22 kg 175-190. Rammen 22-25 kg 190- 215 en rammen boven 25 kg 190- 225. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 101. Weidelammeren 110-180. Handel goed en prijzen hoger. Aanvoer geiten en bokken 51. Prijzen per stuk 30-75. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Totale aanvoer: 3648. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (5-11-'91): Aanvoer: 3.216.600 stuks en de stemming was vriendelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 42/52 gram bruin 7,00-11.48 en wit 7,08-11,62. Eieren van 52/62 gram bruin 11,87-13,28 en wit 12,40-13,19. Eieren van 62/71 gram bruin 13,26-13,64 en wit 12,58- 13,50. Eieren van 82/83 gram bruin 13,95. KAASMARKT BODEGRAVEN (5- 11-"91): Aanvoer 24 partijen. Bij een goede handel werd een prijs geno teerd van f 8,40 voor 1e soort tot 12 kg en f 8,60 tot f 9,30 voor 1e soort tot 16 kg en f 9,55 voor extra/zware 3 VAN HUET PARIJS Terwijl de on derhandelingen tussen vakbonden en directie nog in een breekbaar sta dium verkeren, becijfert Renault de kosten van de staking in Cléon op ruim 400 miljoen gulden. Zo veel bedraagt de gemiste 'winstmarge' op de 60.000 auto's die niet konden worden geproduceerd. Volgens Michel Pradérie, de secretaris-generaal van Re nault, betreft het geen defini tief verlies. Bij een spoedige oplossing van het loonconflict zouden de negentien stakings dagen eind januari al kunnen worden ingehaald, aldus een optimistische directeur. De doelstelling tien procent van de Europese automarkt te ver overen zou zo haalbaar blij ven. De stakingen van de commu nistische vakbond CGT die nog geen bakzeil heeft gehaald en een tweede stakingsfront opende bij de fabriek in Le Mans hebben wel aange toond hoe kwetsbaar de Fran se autogigant is. Het gezegde dat als Renault kucht de hele Franse economie griep heeft, gaat binnen het bedrijf even eens op. Als Cléon of Le Mans worden geblokkeerd door een boze vakbond, staat de toe komst van heel de Regie op het spel. Het is een consequentie van de zogeheten 'gestroomlijnde pro duktie'. Evenals Japanse en Amerikaanse fabrikanten streeft Renault tegenwoordig naar een optimale specialisatie per fabriek en een minimale voorraad. De laatste vijf jaar kon zo 330 miljoen gulden worden bezuinigd. De risico's blijken van vergelijkbare waarde sinds CGT, de commu nistische vakcentrale, de strijdbijl heeft opgegraven. Voor het eerst heeft de meest militante bond niet meer de absolute meerderheid in de verschillende personeelsverte genwoordigingen. In Cléon en ook in Le Mans verdedigt de CGT haar laatste bastions met een meerderheid van gemid deld 82 procent. Terwijl in an dere fabrieken de neutralere bonden FO en CFDT in op mars zijn, wil de rode centrale aantonen nog steeds spil te zijn in de Franse auto-industrie. Voor een strategische actie waren Cléon en Le Mans aan gewezen fabrieken. In de eer ste wordt' meer dan de helft van alle motorblokken en ver snellingsbakken geproduceerd, terwijl in de tweede een be langrijk deel van de voor- en achterassen wordt gemaakt. Imitatie Door de onbuigzame houding van de CGT lag de totale pro duktie stil. Naar schatting 30.000 werknemers bij Renault zelf plus nog eens 50.000 bij de diverse onderaannemers en - toeleveringsbedrijven waaronder Volvo Car in Born hadden sinds maan dag te maken met werkloos heid wegens 'technische facto ren'. Economische commentatoren verklaren Renaults kwest- baarheid uit een slechte imita tie van het Japanse model. De voorraadinkrimping blijkt achteraf een zware verliespost. Te afhankelijk heet het con cern van zijn interne produk tie. Japanse fabrikanten heb ben hun risico's doorgaans ge spreid over verschillende toe leveringsbedrijven. Ander punt is dat de arbeids verhouding binnen het bedrijf abominabel schijnt. Een van de eisen in Cléon was „verbe tering van de menselijke rela ties". Minder stugge hiërarchie en meer waardering voor de arbeidsprestaties aan de band. In de moordende concurren tieslag tussen de grote auto merken kan Renault het zich niet meer permitteren de ge prezen 'sociale vitrine' van de Franse industrie te onderhou den. Maar, zo onderstreepte Michel Pradérie, de salarissen zijn gemiddeld nog altijd veer tien procent hoger dan bij de naaste concurrent, Peugeot. Voor een montagetechnicus met vijftien dienstjaren bete kent dat vaak minder dan 2000 gulden bruto. HELMONDBORN Binnen de centrale ondernemingsraad (cor) van Volvo Car is naar aanleiding van de discussies over de uitvoering van een in grijpende reorganisatie on enigheid ontstaan. Onlangs zijn vier leden van de cor, allen afkomstig uit de fa briek in Born, na een schor sing niet aan de vergadertafel teruggekeerd. Pogingen om het geschil op te lossen hebben tot nu toe niets opgeleverd. De cor van Volvo Car bestaat uit dertien leden. Van hen zijn er zeven afkomstig uit Born. De overige zes zijn afkomstig van het hoofdkantoor in Hel mond en de vestigingen in Beesd en Amsterdam. Volgens bestuurder G. van Os van de Unie BLHP vinden de cor-le- den uit Born dat de fabriek onevenredig zwaar wordt ge troffen door de reorganisatie waardoor ruim 1400 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Van Os bestrijdt dat echter. „Er is inmiddels al aan 35 top functionarissen in Helmond ontslag aangezegd. Verhou dingsgewijs is dat meer dan waar ook in het bedrijf". Polygram en Motown sluiten overeenkomst BAARN Polygram heeft met Motown Record in de Verenigde Staten afgesproken produktie en distributie van Motown-opnamen in alle lan den buiten de Verenigde Sta ten te verzorgen. De overeen komst is geldig vanaf 1 januari 1992. Per 28 september werd een dergelijke overeenkomst voor Canada al van kracht. Voor de Verenigde Staten ver wierf Polygram vanaf 29 sep tember de exclusieve verkoop en distributievan Motown- produkten. Deze overeen komst wordt echter juridisch aangevochten door MCA, die vóór Polygram de distributie rechten van Motown bezat. Bij de cd-fabriek van Polygram in Hannover moeten ongeveer 125 werknemers afvloeien als gevolg van modernisering van de fabriek en verhoging van de efficiency. WILLEMSTAD Door sa menwerking tussen het Antil liaanse overheidsbedrijf Landsradiodienst en Lipscomp Curasao is Curasao bezig een wereldcentrum te worden voor telefonische informatie diensten, zo heeft de marke- ting-directeur van Lipscomp, Steven van der Velden, ver klaard. De dienst, die sedert septem ber vorig jaar operationeel is, levert de Curagaose overheid over het eerste jaar rond 10 miljoen dollar (18,5 miljoen gulden) op, aldus Van der Vel den. Lipscomp en de gezamen lijke informatieleveranciers krijgen elk hetzelfde bedrag. Voor volgend jaar zijn de ver wachte totale opbrengsten 120 miljoen dollar (ruim 220 mil joen gulden). Dat bedrag moet in 1995 zijn opgelopen tot 300 miljoen dollar (ruim 550 mil joen gulden). Lipscomp zegt voor Curasao te hebben geko zen om onder meer de gunsti ge geografische ligging ten op zichte van de satellieten boven de evenaar en de gunstige po sitie met het oog op de ver schillende tijdzones. In tegen stelling tot bijvoorbeeld de 06- lijnen van de Nederlandse PTT wordt boven de verbin dingskosten niets extra bere kend. Momenteel kunnen uit twaalf landen de informatie diensten worden opgeroepen. Daarbij is wel de VS maar niet Nederland. De reden daarvoor is volgens Van der Velden dat GOUD Niauw Vorige ZILVER onbewerkt 20910 - 21510 20860 - 21460 onbewerkt bewerkt 23110 23060 Opgave: Drijfhout, A'dam asarco me 25% 25 ford bethlehem 15% 15% genlelec boeing 49 49 genl motors canpac 17 genl public chevron cor 75% 73 goodrich Chrysler 12% 12% goodyear Citicorp 11% 11 hewlett-pac cons edison 25 25 intl paper de informatiediensten via de 06-nummers in Nederland met een maximum van vijftig cent per minuut ernorm goedkoop zijn. In dat bedrag zijn de ge sprekskosten inbegrepen. Daarbij komt dat de telefoon kosten vanuit Nederland naar de Antillen extreem hoog zijn. Akzo naar hoogtepunt AMSTERDAM Akzo mocht zich gisteren op de Amster damse effectenbeurs verheu gen in een aardige (buiten landse) belangstelling. De koers van het Arnhemse che mieconcern kon mede als ge volg van de eerder verschenen gunstige kwartaalcijfers een rijksdaalder aandikken tot 125. Het was de hoogste stand voor dit jaar. Elders op Beursplein 5 was de stemming opgewekt. Gedre ven door het herstel van de Amerikaanse dollar en hogere noteringen aan de andere bui tenlandse beurzen wist de stemmingsindex 0,4 punt te stijgen tot 89,1. De koersindex ging van 194,1 naar 195,4. De omzet kwam uit op 1,7 mil jard waarvan de aandelen 586 miljoen voor hun reke ning namen. De internationale waarden werden alle hoger uit de markt genomen. Koninklijke Olie moest evenwel genoegen nemen met een relatief be scheiden toeneming van 1,20 op 152,70. Veel beleggers ble ven afzijdig en wachten met enige argwaan op de kwartaal resultaten die vrijdag het licht BEURS zullen zien. Philips kon een dubbeltje meer w worden op 33,30, ondanl toezegging van de EG meer financiële steun te nen bij de invoering v voor het Eindhovense con zo belangrijke 'high-defin tëlevision'(hdtv). DAF kende een goede zag de koers met 0,8( men tot ƒ22,70. Verzeki^ Aegon, die gisteren de verhandelingsdag vierde beurs van New York ei vendien in mei 1992 de a< len zal splitsen, deed hel leuk door 1,60 te winne in. lsior Bosch Sfolle SP dt n zond ïagei omzÊ Eind aktei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8