Gorbatsjov regeert met mes op de keel BUITENLAND Top Rome legt laatste hand aan nieuwe NAV< Baker hekelt Israël wegens nederzetting KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN CeidócGomfwit WOENSDAG 6 NOVEMBER 199ll Pseudo-wielerploeg smokkelt cocaïne Ouders laten kind bijna verhongeren Doden en daklozen door tyfoon Thelma ROME Het is veertien Colombianen niet gelukt om vermomd als wielrenners een lading cocaïne af te zetten in Italië. Deze week werden ze gearresteerd op het vliegveld van Rome. De politie werd ach terdochtig toen de Colombianen met fiet sen en een massagetafel neerstreken in Italië. Ze beweerden een wielerwedstrijd te moeten rijden, maar gaven een plaats en tijd op die niet klopten. Nader onderzoek bracht een dubbele bodem in de massage tafel aan het licht, waarin zes kilo cocaïne was verstopt. Ook hadden sommige pseu- do-wielrenners cocaïne-capsules geslikt. In totaal sjouwde de verdachte wielerploeg 18 kilo cocaïne mee met een straatwaarde van rond de 30 miljoen gulden. WHITE SETTLEMENT De auto riteiten in Texas hebben een jongen van 13 bevrijd die door zijn ouders aan een kast in huis was vastgeke tend zodat hij niet aan eten kon ko men. De toestand van de jongen, die nog maar 25 kilo woog, was gisteren nog zeer kritiek. De ouders, 37 en 42 jaar oud, zijn ingesloten. De moeder vertelde de autoriteiten dat haar zoon was vastgebonden omdat hij niet gehoorzaamde. De jongen is maandenlang uitgehongerd. Zijn één jaar jongere broertje verkeerde wel in goede conditie, maar is onder de voogdij van de kinderbescher ming geplaatst. MANILA Wervelstorm 'Thelma' heeft gisteren in de Filipijnen aan ze ker 178 mensen het leven gekost. Bij na 50.000 mensen werden dakloos. De tyfoon, die vooral op het eiland Leyte woedde, dwong Imelda Marcos, de weduwe van de ex-dictator, af te zien van een bezoek aan deze Middenfili- pijnse provincie. Overigens hebben de Filipijnse auto riteiten zestien Amerikaanse lijf wachten van de weduwe opdracht gegeven binnen 24 uur het land te verlaten. De bodyguards zouden niet beschikken over de benodigde ver gunningen om in de Filipijnen te werken. Miljoenenroof via tunnel in Bogota BOGOTA Inbrekers zijn er in ge slaagd via een tunnel, waaraan zeker een maand gewerkt is, hun slag te slaan in de Agrarische Bank in het hart van de Colombiaanse hoofdstad Bogota. De rovers hebben voor miljoe nen guldens aan juwelen en bankbil jetten buitgemaakt. Medwerkers van de bank ontdekten 'de roof van de eeuw' toen ze na een korte vakantie van drie dagen terugkeerden. De die ven bereikten de bank via een vijftien meter lange tunnel. Vervolgens moesten ze door een stalen muur breken om toegang te krijgen tot een kelder waar de juwelen en het geld in privékluizen lagen te wachten. Centrum - rechtse regering in Polen WARSCHAU Polen krijgt mogelijk een centrum-rechtse coalitieregering waaraan ten minste vier partijen meedoen, zo heeft de woordvoerder van de Poolse president Lech Wa lesa gezegd. De coalitierege ring wordt mogelijk gevormd door de Centrum-Alliantie partij, die voor Walesa is, de Katholieke Electorale Actie groep, het Liberaal-Democra tische Congres en het rechtse Verbond voor een Onafhan kelijk Polen (KPN). Drzy- cimski zei dat de leiders van de vier partijen morgen bijeen zullen komen. Boeren en kinderen vermoord in Peru LIMA Zeker achtentwintig boeren en negen kinderen zijn in het dorpje Santo Tomas de Pata, ten zuidoosten van Lima, ver moord door een tweehonderd man sterke commando van de guerrillabeweging Lichtend Pad. Vijf gewonde overlevenden liepen honderd kilometer om de autori teiten te informeren. Volgens deze getuigen moesten de inwoners van het dorp onder be dreiging van de guerrillastrijders de boerenmilities ontbinden die met steun van de autoriteiten wa ren gevormd. MOSKOU Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft op nieuw een gevaarlijke aanval afgeslagen van de Russische president Jelt- sin, nog steeds zijn voor naamste politieke tegen speler. Het Sovjet-ministe rie van buitenlandse za ken hoeft nu niet negen tig procent van zijn mede werkers op straat te zet ten, zoals Jeltsin had ge ëist, maar 'slechts' tussen dertig en veertig procent. Het besluit van de leiders van de diverse Sovjet-republieken, bijeen in de hun zitting van de Staatsraad, viel uit in het voordeel van het minder radi cale afslankingsplan van Gor- batsjovs minister van buiten landse zaken, Boris Pankin. Gorbatsjov, van zijn kant, heeft steun toegezegd aan Jelt- sins super-radicale economi sche hervormingsplan Aan de oppervlakte lijkt alles koek en ei tussen de twee ri valen, die niet alleen het grootste deel van het land en dé hoofdstad Moskou moeten delen, maar zelfs het Kremlin. Jeltsin beweert dat hij niet de nagel aan de doodskist van de Sovjetunie wil zijn. Van harte gaat het allemaal niet en de Sovjet-president ziet zich, sinds zijn aartsrivaal na het mislukken van de coup bijna drie maanden geleden de oppermachtige heerser van de machtigste Sovjetrepubliek werd, genoodzaakt zijn positie te verdedigen tegen een onop houdelijke reeks aanslagen die tot doel hebben zijn macht te ondermijnen. Nog geen week geleden wist Gorbatsjov te voorkomen dat de bank van Rusland die van de Sovjetunie opslokte. Daar mee had de Witte Reus uit de Oeral gedreigd, omdat de eveneens witgekuifde Sovjet premier Silajev bij de Staats bank namens het centrale ge zag 30 miljard roebel wilde le nen. Rusland houdt de Sovjet unie in de wurggreep en de dreiging blijft. De afslanking van het natio nale ministerie van buiten landse zaken moest ten goede komen aan Rusland, dat een flinke vinger in de pap wilde en heeft gekregen in de bui tenlandse politiek. Sovjet-am bassades in het buitenland gaan nu onderdak biedën aan vertegenwoordigers van de verschillende republieken. Ook hier geldt dat, als Rusland zich tekort gedaan voelt, straf fere maatregelen dreigen. Jelt- sins Moskou kan de eigen ar gumenten gemakkelijk kracht bij zetten door de geldkraan naar het budget van Gorbats- jovs Moskou dicht te draaien. Timide Het is wat ongemakkelijk poli tiek bedrijven, met het mes op de keel, en het was dan ook een vermoeide en timide Gor batsjov, die begin deze week de Staatsraad voorzat. De Sov jetleider miste de vroegere steun in de rug in de vorm van de druk van rechts, die er voor augustus steeds voor zorgden dat van radicale eco nomische programma's slechts een waterig aftreksel over bleef. Bovendien zag hij zich gedwongen het initiatief volle dig uit handen te geven en Jeltsins economische program ma steun toe te zeggen. Hij sputterde wel een beetje, maar kwam niet verder dan wat ge hakkel over zijn bezorgdheid, dat het programma niets zei over zaken als stimulering van de produktie of steun aan on dernemers. Indrukwekkend was zijn optreden bepaald niet. Een ruggesteuntje voor Gorba tsjov is de toezegging van de Oekraïne, de tweede republiek van de Sovjetunie, om einde lijk dan toch maar toe te tre den tot de economische ge meenschap. Tegelijkertijd is de Oekraïne, een land groter dan Frankrijk, begonnen aan de vorming van een eigen leger en bereidt de republiek zich voor op directe presidentsverkiezingen en een referendum over de onafhan kelijkheid. Ook overweegt deze grote zuiderbuur van Rusland een eigen munt, de grivna, in te voeren. Al deze maatregelen maken de Sovjet- politiek nog troebeler, nog on doorzichtiger dan die al is, want Rusland heeft eveneens aangekondigd met een eigen munt te komen, als de overige republieken dat doen, en be zorgt Gorbatsjov in diens krampachtige pogingen om de Unie politiek en economisch bijeen te houden zo opnieuw de nodige hoofdbrekens. Toch steun Toch krijgt de maker van de perestrojka in zijn strijd tegen Jeltsin steun uit onverwachte hoek: van Jeltsin. Weinige waarnemers in Moskou begrij pen waarom de Russische pre sident, om zijn economische hervormingen door te druk ken, zelf premier wilde wor den. Russische kranten als de 'Nezavisimaja Gazeta', wat Onafhankelijk Dagblad' bete kent, spraken van kamikaze. Hier is sprake van een grenze loze zelfoverschatting van de Siberische reus, die denkt dat zijn populariteit niet stuk kan. Of hier speelt een mengeling van zelfopoffering en het be sef dat het tijd wordt om met pensioen te gaan, maar dan niet alvorens eens flink de be zem door de Russische econo mie te halen. Buitenlandse waarnemers, wier cynisme recht evenredig toeneemt met de lengte van hun verblijf in Moskou, mer ken op dat Gorbatsjov anders dan voorheen nog geen goed doel heeft aangewezen voor de 500.000 dollar, die hij heeft ge kregen voor zijn dunne boekje over de augustuscoup. Ook Jeltsin komt met een boek over augustus en hij heeft een nog hoger bedrag in de wacht weten te slepen. De gedachte dringt zich op dat de leiders aan hun pensioen denken. Staking Zuid- Afrika Premier beëdigd Keizer Akihito heeft gisteren de politieke veteraan Kiichi Miyaza- wa beëdigd als premier van Japan. De 72-jarige Miyazawa pre senteerde een nieuwe regering die een krachtiger landsbestuur belooft te voeren dan het kabinet van zijn minder ervaren voor ganger Toshiki Kaifu (midden). Klap voor George Bush I Pennsylvania PHILADELPHIA Amerikaanse presic George Bush is gistere grote verlegenheid bracht door de uitslag de Senaatsverkiezingei de staat Pennsylvania. De Democraat Harris Wol versloeg daar zijn Repi keinse tegenstander, oud nister van justitie en B vertrouweling Dick Th burgh. De Senaatsrace werd alom zien als een belangrijk i rendum over de binnenlaij en economische politiek Bush. De overwinning Wofford, die drie maanden leden ver achter lag in de niepeliningen, betekent klap voor de Amerika, president. De 65-jarige De craat kreeg de kiezers op hand met zijn plan voor nationale volksgezondhe verzekering en zijn kritiek het economische beleid vai huidige regering. Onder druk van critici die nen dat hij te veel tijd besti aan buitenlandse polit heeft George Bush een rc reis door Azië uitgesteld. daag vliegt hij naar Roj waar hij morgen de NAVO- zal bijwonen en vervolg naar Nederland zal doorrei om een EG-bijeenkomst t( spreken. De populariteit de president is de afgelol tijd in de Verenigde St; enorm gedaald omdat hij welijks oog zou hebben de binnenlandse problemei Gates benoemd tot CIA-topman WASHINGTON Met ruime meerderheid heeftl Amerikaanse Senaat de ben ming van Robert Gates (471 het nieuwe hoofd van de G goedgekeurd. Dit gebeurde een serie pijnlijke hoorzit) gen die de interne machtssi in de Amerikaanse inlich gendïenst hebben blootgell Met 64 stemmen voor en 31 gen werd de kandidaat president Bush aanvaard danks beschuldigingen dat betrokken zou zijn geweesj het Iran-Contra-schandaal) ROME Drie jaar gele den was de NAVO nog de ijzeren vuist van 16 wes terse landen die in het At lantisch bondgenootschap verenigd waren. De NAVO stond ter hoogte van het voormalige IJze ren Gordijn pal tegenover een enorme strijdmacht van de landen van het Warschau Pact. De ingrijpende veranderingen in de Sovjetunie en Oost-Euro pa hebben van de NAVO evenwel een volstrekt andere organisatie gemaakt. De na druk is de afgelopen jaren steeds minder op defensie, maar daarentegen steeds meer op politieke samenwerking komen te liggen met die lan den die ooit als de militaire te genhangers van het bondge nootschap golden. Een reeks van ontwapeningsakkoorden heeft tot een drastische ver mindering en in enkele geval len zelfs tot de complete ont manteling van zowel de con ventionele als nucleaire arse nalen geleid. Intussen zijn de oude vijanden de nieuwe vrienden geworden. Regeringsleiders, politici en hoogeplaatste militairen uit Oost-Europa bezoeken met grote regelmaat het NAVO- hoofdkwartier in Brussel of staan ingeschreven bij de stu die-instellingen en academies van de NAVO. Morgen en overmorgen komen de staatshoofden en regerings leiders van de 16 NAVO-lan- den voor topoverleg in Rome bijeen om hun handtekening te zetten onder die documen ten die bovenstaande verande ringen moeten formaliseren. Hoofdmoot van het overleg vormt de nieuwe strategie van de NAVO. Hoewel de strategi sche denkers nog geen naam voor hun nieuwe concept heb ben bedacht, mag voetstoots worden aangenomen dat alle hoofstukken daaromtrent zul len worden voorzien van mil de, vreemdzame en slechts op maximale veiligheid gerichte benamingen. Trouwens, de nieuwe strategie zelf heeft nog geen naam. In houdelijk gaat het in ieder ge val om een benadering die af stand neemt van het militair- defensieve karakter van het bondgenootschap. Een en an der gaat gepaard met sterke troepenreducties en een ver laagde paraatheid. Aan de strikt militaire invulling van dat concept zal de top in Rome zich overigens nog niet zetten. Dat wordt aan de defensiemi nisters overgelaten die eind dit jaar de nieuwe strategie van de praktische punten en kom ma's zullen voorzien. Verwacht wordt dat de NAVO-top zich de komende dagen niet op het'steeds verra derlijker pad van de Europese veiligheid zal wagen, vooral nu de Europeanen zelf daar over nog een verhit onderling debat voeren. Zowel de Ame rikanen als de Canadezen be trachten op dat stuk gepaste afstand. Zou de Europese vei- ligheidspoot evenwel de posi tie van de NAVO ondermij nen, dan valt alsnog een krachtig protest te verwachten uit de aan gene zijde van de oceaan gelegen hoofdsteden. Dat protest kan vervolgens op bijval van Atlantisch georiën teerde landen als Engeland, Italië en Nederland rekenen. Want de NAVO blijft vasthou den aan haar in mei van dit jaar in Kopenhagen geformu leerde uitgangspunt dat „het bondgenootschap het essentië le forum van consultatie blijft" als het om de veiligheid en de De top van Rome zal zich buigen over de vormge van de relaties met de Oo: roopese landen. Ook dat b< heeft nog geen officiële n; maar ook hier is de inhoud langrijker dan de verpakk Wellicht zal Rome tot jaarl se ministersconferenties sluiten, tijdens welke NA! ministers met hun oosteurc se collega's zullen praten onderlinge, veiligheidsbei gen. De dialoog tussen NAVO Oost-Europa moet ook tot versterking van het CV! proces leiden. Het conflictf ventiecentrum van de C\ zal worden versterkt. Het crisismechanisme v CVSE - nu nog vleugelll omdat het slechts werkt op sis van unanimiteit van de CVSE-landen - zal weilij worden verbeterd. WASHINGTON De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, heeft Israël gehekeld vanwege de nieuwe nederzetting op de geannexeerde Golan-hoog- vlakte. Baker zei niet te snap pen hoe het openen van de ne derzetting, op een moment dat de vredesconferentie voor het Midden-Oosten net van start was gegaan, het vredesproces zou kunnen helpen. „Provoca tieve of eenzijdige stappen of acties, stappen die door een van de partijen als provocatief zouden kunnen worden opge vat, of zij dat nu zijn of niet, zijn, dacht ik, niet bepaald be vorderlijk voor het soort kli maat dat de zaak van de vrede dient", aldus Baker. Baker riep Israël en zijn Arabische buurlanden gisteren op binnen twee weken te beslissen waar zij het vervolg van de vredes besprekingen voor het Mid den-Oosten willen houden. „Als er geen overeenstemming is zullen wij ons vrij voelen voorstellen te doen", aldus Ba- QN987 - Maar aan boord van de „Vrijheid III" krijgt Rob een ingeving. „We gaan nog eens met ons historisch oog werken, Toon", zegt hij: „de spijkers, die we hebben gevonden, gebrui ken we als medium en dan zullen we eens precies bekijken, hoe het indertijd is gegaan." Taaie Toon vertrouwt dat rare toestelle tje nog niet erg en hij kijkt Rob bijna even angstig aan als een patiënt zijn tandarts, wanneer Rob hem de koptelefoon omdoet. Dan schakelt Rob in. Na enig zoeken doemt indrdaad de steile kust van het eiland op. De branding spat uiteen op de klippen, maar dan schuift een kleine zeilboot in het beeldscherm. Kijk, er zijn twee mannen aan boord, haveloos gekleed en vermagerd. Ongetwijfeld schipbreukelingen, die al weken op de oceaan heb ben rondgezorven. Vrouwen verkopen mannenvlees SJEN Twee vrouwen in de Georgische stad Sjen aan de Zwarte Zee hebben verschil lende mannen vermoord en hun vlees op de markt ver kocht. De serie moorden is volgens het conservatieve dag blad Sovjetskaja Rossijabij bij toeval ontdekt door een man die op de markt van Sjen ken nis had gemaakt met een jonge vrouw. De vrouw, die bij haar grootmoeder woonde, had hem uitgenodigd bij haar thuis langs te komen. Toen de hond des huizes een maaltijd door grootmoeder kreeg voorge schoteld ontdekte de man plot seling een getatoeëerde men senhand tussen de vleesresten. Eenzelfde tatoeage op dezelfde plaats herinnerde hij zich bij een reisgenoot met wie hij vanuit Rusland naar Sjen was gekomen. Vrede Een dagelijks terugkerend beeld in Jeruzalem en in de door Israël bezette jongeren met olijftakken demonstreren voor vrede. Palestijn! I FOTO: A-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6