Onderwijsbegroting nadert de grens van propaganda Oud-strijders werven vrijwilligers voor strijd tegen Serviërs BINNENLAND BUITENLAND Prof. Plons maakt op tentoonstelling kinderen wegwijs in ons waterland Studentenbond eist betere begeleiding van eerste-jaars CcicLe Qowuvnt College van Utrecht werkt twee D66-wethouders weg UTRECHT PvdA, CDA en VVD in Utrecht hebben gister avond besloten gedrieën een nieuw college te vormen. Daardoor valt D66, dat met twee wethouders in het college zit, buiten de boot. Om de twee zittende D66-wethouders Van 't Riet en Kern kamp weg te krijgen zullen PvdA en CDA een interpellatie in Een gewicht de gemeenteraad aanvragen en de VVD zal eventueel een motie van 50 kilo van wantrouwen tegen de D66-wethouders ondersteunen. Aan- lijkt lichter leiding voor de stap van de drie partijen is dat D66 gisteravond wanneer het besloot niet meer mee te onderhandelen over problemen in het over Utrechtse college van B en W. De oorzaak van het conflict tus- verschillende sen de college-partijen CDA, PvdA en D66 ligt in de toekomsti- schijven van ge openbaar vervoerverbinding die Vleuten, Utrecht-CS en het een katrol universiteitscentrum De Uithof met elkaar moet gaan verbin- loopt, den. D66 is een verklaard tegenstanders van een bovengrondse FOTO: sneltramverbinding, die er nu lijkt te komen. CDA en PvdA joop willen de bovengrondse sneltram wèl. bergsma WOENSDAG 6 NOVEMBER 1991 1 ROTTERDAM In het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' is vanmiddag de tentoonstel ling Professor Plons geopend, bedoeld voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Óp de tentoon stelling kunnen de bezoekertjes spelender wijs enkele maritieme basisprincipes ervaren en ontdekken. In het museum kan naar hartelust geëxperimen teerd worden. Zo komt de jonge onderzoeker er al snel achter wat een kompas is, hoe het werkt en waarom het niet altijd de juiste richting aanwijst. In een speciale constructie kan de bezoeker ontdek ken waarom een boot blijft drijven, hoe een duik boot onder water blijft en op welke wijze zo'n ge vaarte weer aan de oppervlakte komt. Via een pe riscoop kan hij boven het dak over Rotterdam uit kijken. Een doorzichtig model van een periscoop laat zien hoe het werkt. Op een heus eiland ervaart de jonge bezoeker wat windkracht is en uit welke hoek de wind waait. Op de scheepsbrug van het museum kan hij meeluiste ren naar de scheepsradio en de weersvoorspellingen direct uit de weercomputer ontvangen. Vlak buiten het museum staat een enorme waterbak waarin bij goed weer geëxperimenteerd kan worden met materialen die blijven drijven of juist zinken. Ook ligt in de bak een schip dat door bezoekers zo geladen kan worden, dat het net of net niet zinkt. De tentoonstelling is geschikt voor school- en andere groepsreizen. ABOP-VOORZITTER ELLA VOGELAAR: DEN HAAG De onder wijsbegroting van minis ter Ritzen en staatssecre taris Wallage „nadert de grens van propaganda". De bewindslieden „wijden veel mooie woorden aan de positie van de leraar, maar met concrete maat regelen komen zij niet". Op dinsdag 12 november be gint de Tweede Kamer aan de behandeling van de begroting. Aan de vooravond een ge sprek met Ella Vogelaar, voor zitter van de grootste onder wijsbond, de Algemene Bond van Onderwijs Personeel (ABOP) „Wij willen wel, maar het wordt interessant waar het geld vandaan komt", ant woordt Vogelaar op de vraag of ook de onderwijsbonden een tweede „convenant over het leraarschap" zouden wil len sluiten. In 1990 trokken Ritzen en Wallage structureel 300 miljoen uit voor zo'n af spraak met de bonden. Walla ge liet zich onlangs ontvallen een vervolg op de afspraak te willen maken. De ABOP heeft echter nog geen uitnodiging gekregen. De bond vindt dat niet zo ver wonderlijk, maakt Vogelaar duidelijk. De verbetering van de positie van de leraar is één van de centrale punten uit de onderwijsbegroting voor 1992. 'In de uitwerking komen Rit zen en Wallage echter niet verder dan het opsommen van oude afspraken. „Niks nieuws. Geen midde len". Vandaar dat zij spreekt van propaganda. Een voor beeld: dat de jonge leraren, de zogeheten „Na-hossers", ach teraf extra geld krijgen, heb ben de bewindslieden nu al drie keer verteld. De ABOP- voorzitter: „Zo kan ik het ook. Ieder half jaar suggereren dat je weer wat aan die positiever betering doet". Ordinair ..Ze doen hun best, maar de marges zijn bijzonder smal", is het oordeel van Vogelaar over de twee PvdA-bewindslieden, ruim twee jaar na hun aantre den. Anders dan onder oud minister Deetman is er bij voorbeeld nog geen directe in greep als een formatiekorting, waarbij de klassen groter wor den, geweest. Maar na een hoopvol begin be merkt zij nu stagnatie. Zelf hebben Ritzen en Wallage weinig nieuws meer te bieden en tegelijkertijd komt het ka binet met een aantal algemene maatregelen die ook de leraar direct merkt. Vogelaar wijst op de inkomen sontwikkeling voor de ambte naren, de plannen met de wachtgelden en de maatrege len rond wao en ziekte. Maat regelen die voortvloeien uit de „financiële randvoorwaarden" die het kabinet heeft gesteld. Ook de bewindslieden op on derwijs houdt zij daar „voluit verantwoordelijk" voor. Zij vraagt zich ook af hoelang een „ordinaire formatiekor ting" nog kan uitblijven. De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer wijzen de aangekondigde lesgeldverho ging af, maar hebben de alter natieve invulling voor een be drag van 85 miljoen gulden nog niet gevonden. Een for matiekorting zou een „trend breuk" zijn, luidt het dreigend. „Het wordt spannend op dat punt". Vooralsnog krijgen Ritzen en Wallage nog een „zes voor vlijt" van de ABOP-voorzitter. Haar achterban ziet dat al heel anders. Die gaf de bewindslie den begin dit schooljaar ge middeld net iets meer dan een Traditioneel hebben wij veel PvdA-stemmers. dat zie je dan ook: de verwachting en de te leurstelling over wat er wordt waargemaakt". Is er verschil tussen Ritzen en Wallage? Vogelaar, voorzichtig, maar toch: „Ritzen was nieuw. Hij is niet zo ingevoerd. Af en toe denk ik bij hem: weet hij wel precies hoe het zit? Dat zal je bij Wallage niet gebeuren". Zij ontkent dat de opstelling van de bond tegenover de be windslieden in de afgelopen twee jaar is veranderd. Vol gens haar is die altijd al „kri tisch en zakelijk" geweest. Toch stokte het overleg met de bewindslieden de laatste maanden enige keren. „Geen misverstand. Wij zijn niet per definitie uit op con sensus. Ook wij hebben belang bij de oplossing van bepaalde overschrijdingen. Die komen anders als een boemerang weer terug. Maar niet tot elke prijs". Ella Vogelaar: „leder half jaar suggereren dat je weer wat aan die positieverbetering doet, kan ik ook". foto: anp Ook CNV meldt groei van ledental UTRECHT Het aantal den van de bij het Christel Nationaal Vakverbond (CN aangesloten bonden is tussei januari en 1 oktober van jaar met 9132 gegroeid 316.814. Vorige maand meld de FNV een netto-winst v bijna 26.000, waarmee de vakcentrale op in tot; 1.050.383 leden kwam. Binn de CNV-gelederen bevind zich nu ook circa 3000 kuns naars. Op 1 oktober heeft vereniging Continental Soui die deel uitmaakt van de As ciatie Christian Artists (de I* derlandse 'tak' van een int< nationale federatie) zich bij christelijke vakcentrale aanj sloten. Van de CNV-bond heeft de Industrie- en V< dingsbond in de eerste di kwartalen van dit jaar grootste ledenwinst gebc met 2238 nieuwe leden kwi het totaal op 54.665. Krakers stelen 19 dossiers uit ziekenhuis DEN HAAG De direct^ van het Ziekenhuis Hilversui heeft gisteren aangifte gedaa van diefstal van dossiers w het voormalige Dresselhuii paviljoen, een verlaten vleug van het gesloten ziekenhu De Zonnestraal. De aangifte j gedaan, nadat een kraken groep gisterochtend 19 dossiej van ex-Zonnestraal patiënte} via de post had afgeleverd bj dagblad Het Parool in Amstei dam. De redactie van dt krant bracht de directie va Ziekenhuis Hilversum hiervd op de hoogte. Op verzoek vaj het ziekenhuis zijn de patiënj gegevens vervolgens naar hd politiebureau van Hilversun gestuurd. Daar werd vastge steld dat het inderdaad ginj om dossiers met testresultatei van de psychologische afdelinj van De Zonnestraal. Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG De Lan delijke Studenten Vak bond (LSVb) vindt dat een betere begeleiding van studenten in het eer ste jaar studie-uitval kan voorkomen. Bovendien kan dit leiden tot een ef fectiever gebruik van de studietijd. Het invoeren van een zogenoemde 'tem pobeurs' kan daarmee worden voorkomen. De LSVb schrijft dit in de no titie 'Ander beleid leert beter!', die vandaag werd aangeboden aan de leden van de vaste kamercom missie voor onderwijs. In de notitie verzet de bond zich tegen het besluit van het kabinet de studenten die hun propedeuse niet in een jaar ha len de basisbeurs te ontnemen. Volgens LSVb-voorzitter René Danen zijn er jaren dat nog geen twintig procent van de eerste-jaars de propedeuse haalt. De bond geeft daarom de voorkeur aan intensieve studiebegeleiding in dat prope deuse-jaar, die uitgevoerd moet worden door oudere jaars-studenten, docenten en studie-adviseurs. Als uit regel matige 'voortgangscontroles' blijkt dat de student achter blijft bij de eisen, vinden „des noods dwingend opgelegde" gesprekken plaats met de stu die-adviseurs, zo stelt de LSVb zich voor. Studenten die door 'onvoorziene omstandigheden' achterop zijn geraakt moet ex tra ondersteuning worden ver leend. Naast deze maatregelen wil de bond dat studenten en docen ten ook de kwaliteit van het onderwijs zelf in het eerste jaar onder de loep nemen. Dat zou eventueel moeten resulte ren in aanpassingen van het lesprogramma. Etiket verplicht op gevaarlijke stoffen DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1992 mogen ge vaarlijke stoffen alleen nog worden verkocht als op de verpakking een waarschu wingsetiket voorkomt. Deze wettelijke verplichting wordt van kracht voor alle hobby- en huishoudelijke chemicaliën, alsmede voor fotochemicaliën en middelen voor industriële doeleinden. Het ministerie WVC heeft deze verplichting gisteren bekend gemaakt. De etiketteringsplicht wordt inge voerd op grond van de Wet Milieugevaarlijke Stoffen (WMS). Verf, oplosmiddelen, lijm en drukinkt moeten op dit moment al zijn voorzien van een waarschuwend etiket. Een inwoner van Dubrovnik probeert in een pan regenwater op te vangen. In de stad die een maand geleden werd omsingeld door het federale Joegoslavische leger is water een schaars goed geworden. foto: ap DEN HAAG Gesteund door oud-militairen roept de 'Nederlands-Kroatische Werkgemeenschap in op richting' Nederlandse vrij willigers op om aan de zij de van de Kroatische mili tie in Joegoslavië deel te nemen aan de strijd tegen de Serviërs. Gisteravond zouden zich al tien men sen hebben gemeld. De NKW is opgericht door on der anderen oud-adjudant B. Wiersma uit Bergen op Zoom en Libanon-ganger D. van der Bos uit het Friese Oldelamer. De werkgemeenschap wil een „gebaar" maken naar de Kroa- ten en er minstens twintig Ne derlanders naar toe sturen, die dan door de militie bewapend zal worden. Via advertenties in landelijke en provinciale kranten pro beert de NKW kandidaten te werven. Van der Bos zegt dat het initiatief tot de NKW is onstaan uit onvrede met de re sultaten van het vredespogin gen van de EG. „Wij denken dat het nu wel tot de meeste Nederlanders is doorgedron gen dat de Kroaten het slacht offer zijn van het federale le ger en de Servische milities. Kroatië verdient de morele steun van de Nederlandse be volking, zolang de politiek die niet biedt". Avonturisme .De 66-jarige Wiersma is zelf niet van plan te gaan. Daar voelt hij zich toch wat te oud voor. De doelgroep? „Nee, geen Rambo-types hoewel er natuurlijk een flinke dosis avonturisme bij moet zitten. En idealisme. Gewone, simpe le jongens die bijvoorbeeld bij de Unifil hebben gezeten. Die de armoede hebben gezien van volken die worden onder drukt". De oud-adjudant is absoluut niet bevreesd labiele types aan te trekken, die de eventuele consequenties van hun daden niet kunnen overzien. „Dege nen die in Libanon en de Si nai zijn geweest kun je toch niet labiel noemen? Die zijn toch niet gek, die zijn psycho logisch absoluut niet in de war!" Kandidaten worden vol gens Wiersma zo goed moge lijk „gescreend". „En we heb ben er al een paar afgewezen. Zo was er iemand die zei luite nant-kolonel bij het vreemde lingenlegioen te zijn geweest. Dat kan helemaal niet". Wiersma vertelt belangstellen den telefonisch wat ze in Kroatië kan overkomen. „Ja, er is het risico dat ze sneuve len. Maar daar kies je voor Daar moet je niet over klager" Wie in de oorlog in het verze ging wist toch ook wat de con sequenties -waren". Hij zoek vooral infanteristen, comman do's en mariniers. „Het een er ander zal worden uitgevoerr binnen het raam van de Ne derlandse wetgeving". Ronselen Een woordvoerster van her ministerie van justitie laat we ten dat geen enkele wet hei ronselen of oproepen van Ne derlanders voor deelname gewapende conflicten in hei buitenland verbiedt. Sinds een wettelijke aanpassing in '88 is dat mogelijk. „Iets anders is of je strafbare activiteiten ont plooit in het bewuste land", al dus justitie. Een woordvoerster van hel ministerie van defensie zei gis teren dat het iniatiatief van de NKW in strijd is met het Ne derlandse beleid inzake Joego slavië. „Wij proberen een vreedzame oplossing te vinden en daar passen geen particulie re acties bij". Het ministerie van buitenlandse zaken deelt dit standpunt. De Koninklijke Marine distantieert zich na drukkelijk van de actie van de oud-militairen. SUSKEENWISKE tazuur en TAzuN" Militaire oefenterreinen verplaatsen naar noorden Kop eraf GRONINGEN Een ge- deelte van de militaire ac tiviteiten op de Veluwe wordt mogelijk verplaatst naar andere delen van het land. Daarbij wordt ge dacht aan Oost-Gronin- gen, Zuid-Drenthe, Flevo land, het noordelijk deel van Overijsel of West- Brabant. Dat onthulde gisteren de frac tie van Groen Links in de Provinciale Staten van Gro ningen. Het ministerie van Defensie bevestigde dat het plan naar voren is gebracht tij dens de evaluatie van het Structuurschema Militaire Oe fenterreinen, waarbij de mi nisteries van Defensie, Land bouw, natuurbeheer en visserij en VROM .zijn betrokken. Het college van Gedeputeerde Sta ten in Groningen reageerde in tuurschema oefenterreinen vindt iedere vijf jaar plaats. Het is de bedoeling dat de stu die eind dit jaar is afgerond. De parlementaire behandeling kan begin volgend jaar begin nen. Verplaatsing van de ter reinen is slechts één van de opties. Ook het handhaven van de huidige situatie behoort tot de mogelijkheden. In het verleden kreeg Defen sie zogenaamde 'woeste gron den' toegewezen als oefenter rein. Intussen worden dergelij ke terrreinen aangemerkt als zeer waardevolle natuurgebie den. Tegelijk is er sprake van het onttrekken van grote ge bieden landbouwgrond aan hun bestemming. Zo bestaat er in Groningen een plan tot het realiseren van een groot recre- atiemeer van minstens dui zend hectare oppervlakte en voor een boscomplex dat vijf honderd tot duizend hectare groot zou moeten worden. Bij het verplaatsen van zoge naamde Compagnies Oefenter reinen (COT's) gaat het om eenheden van minstens dui zend hectare. Het inrichten van nieuwe oe fenterreinen zal honderden miljoenen guldens kosten, om dat kazernes en alles wat daar bij hoort zouden moeten mee verhuizen. Daarbij komen dan ook nog de kosten voor het verwerven van de grond. Tot nu toe wordt geen voorkeur aangegeven voor een bepaalde lokatie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4