Hirsch Ballin blijft bij voorstel fouilleren anonieme verdachten Niet iedere fysio therapeut kan ook dieren behandelen Raad van State kraakt energie heffing Alders iQowva/nt BINNENLAND Onderzoek naar praktijk verdwenen oogarts Lim Helmplanters ongerust over geheimzinnige huidziekte Dales: kamer niet verkeerd ingelicht over BVD-affaire Containerschip verliest milieugevaarlijke lading >-Jk De droom en het DNA Gemeentelijke KAMERMEERDERHEID UIT BEZWAREN Prinses Prinses Juliana bekijkt de eerste serie Kinderpostzegels en - ansichtkaarten. Ze kreeg ze gisteren in Zeist van Sise Karamba (links) en Katy Pyle van de Britse school uit Voorschoten. De kaarten zijn vandaag door de PTT uitgebracht. Thema van de zegels is dit jaar 'kind en buiten spelen'. FOTO: ANP AMSTERDAM De geneeskundig inspecteur voor de volksge zondheid in Noord-Holland P. Lens gaat een onderzoek instellen naar de behandeling van enkele patiënten van de verdwenen Amsterdamse oogarts dr. H.J. Lim. De man keerde begin okto ber niet terug van vakantie. In september stuurde hij vanuit uit Hongkong een fax, waarin hij meldde niet meer terug te zullen keren. Hij zou patiënten onnodig behandeld hebben of niet be handeld hebben, terwijl ze wel een rekening kregen. De directie van het BovenlJ-ziekenhuis in Amsterdam, waar Lim aan ver bonden was, zit met het abrupte vertrek van de oogarts behoor lijk in de maag. „Een arts moet zijn praktijk behoorlijk overdra gen aan zijn opvolger", aldus directeur patiëntenzorg R.B. Schooleman. Volgens hem zijn er echter nooit aanwijzingen ge weest dat Lim bij de behandeling van patiënten in gebreke is gebleven. ;t zich Degosla )en m hen [ton Ier boe matigen verzet Idoor WIM EIKELBOOM TERSCHELLING Paal zestien. De markering op het strand van Terschel ling klinkt als een vloek in de oren van de helm planters op het waddenei land. Drie keer is er de afgelopen drie jaren helmgras gepoot ter hoogte van paal zestien en juist die drie keer openbaarde zich een raadselachtige aan doening op de huid van de ar beiders langs de zeereep. Vori ge week was het weer raak. „Zolang de oorzaak van de ziekte onbekend is, gaan we niet aan het werk", zegt H. Kuyper, voorman van de ge velde helmplanters. Amper een uur nadat de eerste rijtjes helmgras keurig in het gelid in het duinzand waren geplant, deden zich de eerste verschijn selen voor. „We kregen last van een branderig gevoel op onze gezichten. Ziek voelden we ons niet, maar de gezichten zwollen snel en hevig op. Uit onze neus en keel hoestten we bloed op", geeft Kuyper zijn relaas. Zodra de ploeg van zes planters de plek des onheils had verlaten, nam de kwaal in hevigheid af. Een blaarachtige uitslag bleef echter zichtbaar. Dat was donderdag en sinds dien weigeren de helmplanters weer aan het werk te gaan. Zowel de Arbeidsinspectie als Rijkswaterstaat zit in de maag met de aandoening bij de helmplanters. Koortsachtig worden de scenario's van ziek teverwekking uitgeplozen. H. Elgershuizen van Rijkswater staat Directie Friesland: „Ge durende het inkuilen van het helmgras heeft zich misschien een schimmel of bacterie ont wikkeld die heftige allergische reacties veroorzaakt. Een tweede mogelijkheid is een schimmel die zich bevindt in de wortels van helmgras op plekken waar het spul wordt gestoken". Maandag ondergaan de vijf Terschellinger slachtoffers een allergie-test in het Academisch Ziekenhuis in Groningen Voorlopig blijven de helm planters in de ziektewet Senatoren CDA DEN HAAG De CDA-frac- tie in de Eerste Kamer heeft zijn verzet tegen het plan-Si- mons voor een nieuwe ziekte kostenverzekering gematigd. Dat blijkt uit de bijdrage van het CDA voor de tweede schriftelijke ronde ter voorbe reiding van het plenaire debat In de eerste schriftelijke ron de drong de CDA-fractie er nog bij het kabinet op aan zich „ten principale te bezinnen". Dinsdag hebben de senatoren vastgelegd dat zij zich niet principieel verzetten tegen de weg die het kabinet met het nieuwe stelsel wil inslaan. (I door ■- BART DE HAAN DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken ontkent de Tweede Kamer verkeerd te heb ben voorgelicht in de Quimpo-affaire. „Ik voel me zo zoetjesaan onbe hoorlijk bejegend door de media en de volksverte genwoordiging", zo zei ze in een tegenaanval tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De kamerleden Dijkstal (VVD), Willems (Groen Links) en Scheltema-de Nie (D66) kwamen na de reactie van de Filipijnse asielzoeker Nathan Quimpo op het debat van vori ge week tot de conclusie dat er bij het ronselen van Quimpo door de BVD en-de CIA toch fouten waren gemaakt. Dit in tegenstelling tot wat de minis ter afgelopen donderdag be weerde. Alles draait in de zaak-Quim- po om een bandopname van Vara's Achter het Nieuws. Met verborgen "camera's en ge luidsapparatuur registreerden VARA-verslaggevers wer vingsacties door agenten van de CIA en de BVD. Daarbij werd Quimpo, die al anderhalf jaar wacht op een verblijfsver gunning, een paspoort in het vooruitzicht gesteld als hij in formatie zou willen verzame len over de linkse oppositie op de Filipijnen. Het paspoort zou noodzakelijk zijn voor Quim- po's reizen als spion naar de Filipijnen. Het aanbieden van verblijfspa- pieren in ruil voor informatie is verboden. Volgens Dales had de CIA-agent, op verzoek van Quimpo, welliswaar het paspoort aangeboden, maar zou hij die belofte later tijdens hetzelfde gesprek weer heb ben ingetrokken. Juist die zin snede van de geheim agent staat evenwel niet op de VARA-band. „Want die band is incompleet en deels onver staanbaar", verdedigde de ver antwoordelijke minister Dales zich. De CIA-agent zou in een persoonlijk verslag aan haar hebben verklaard dat hij op de belofte teruggekomen is. Na afloop van het debat liet Quimpo weten dat Dales zich kritischer moet opstellen ten opzichte van de verslagen. „Die CIA-agent heeft zijn be lofte absoluut niet ingetrok ken. Bovendien zijn die ban den niet zo incompleet als de beweert". DEN HAAG De Raad van State is zeer kritisch over het plan van milieu minister Alders tot verho ging van de belasting op fossiele brandstoffen (WABM-heffing). Het mi nisterie van VROM creëert ten onrechte een eigen inkomstenbron en de relatie tussen de hef fing en milieuvervuiling raakt zoek, zo meent de Raad. In een vertrouwelijk advies aan het ministerie schrijft de Raad van State dat de eerste politieke verantwoordelijkheid voor de milieuheffing bij het ministerie van financiën moet liggen en niet bij Alders. Ronduit afwijzend is de Raad over het feit dat minister Al ders de opbrengst van de WABM-heffing 926 miljoen dit jaar, 1540 miljoen in 1992) gebruikt voor de finan ciering van algemeen milieu beleid en ter dekking van 'ap paraatskosten'. Door niet lan ger de vervuiler te laten beta len maar de vervuiling als uit gangspunt te nemen voor de heffing is het beleid funda menteel gewijzigd, zonder dat daar een goede motivering voor is gegeven, zo stelt het college tenslotte. Ook in de Tweede Kamer ontmoette Al ders felle kritiek op zijn WABM-plannen. De CDA- fractie stelt zich op het stand punt dat de verhoging alleen in 1992 door de beugel kan, daarna moet een andere oplos sing worden gevonden. De VVD heeft geen goed woord voor de heffing over. IJMUIDEN Het Brazi liaanse containerschip In- tre Pido heeft gisteren op circa twintig kilometer ten noorden van Terschel ling zeventien containers verloren. Een daarvan bevat een brand bare lading, drie andere heb ben een inhoud van milieuge vaarlijke chemicaliën, zo heeft een woordvoerder van het Kustwachtcentrum in IJmui- den vandaag bekendgemaakt. De zeventien stalen laadbak ken van twaalf en zes meter lengte schoven in stormachtig weer van het dek van het schip. De Intre Pido was on derweg van Bremen naar Lis sabon. De Kustwacht heeft het overige scheepvaartverkeer in een navigatiebericht gewaar schuwd voor aanvaringen met de containers. Drie zijn drij vend gezien, de rest is moge lijk al gezonken. Het Kustwachtcentrum zegt nog geen nauwkeurige opgave van de brandbare en milieuge vaarlijke inhoud te hebben. Aan de hand van de verstrek te internationale gevarencodes schat de woordvoerder de ernst van de situatie niet hoog in. „Van levensgevaarlijk gif of een dreigende ramp is zeker geen sprake", aldus de woord voerder. Voor zover nu be kend bevatten dertien van de zeventien containers „algeme ne lading", hop en machines. urenvarieven gaan geschn Gei,s'jink omhoog "1 die AISTERDAM Huurders federaf dit Jaar êemiddeld 15 Pro" pt duurder uit voor gemeen- or °&eJijke belastingen en heffin- EG-plij voor huishoudens. Zij in. jtalen gemiddeld 365 gulden |r jaar. Voor eigenaar-bewo- q ie eirs zijn de tarieven ten op- j' jo1lchte van 1990 met 8,5 pro- iit gestegen naar gemiddeld ver ac^ guiden per jaar. Dit leiden g berejjnsumenten Kontakt (KK) !e Slovi het secretariaat voor uitke- itenegpgsferechtigden en ouderen over FNV af uit een onder- iWvfk waaraan 193 gemeenten Mbben meegewerkt. De uit- t verd^msten zijn vandaag gepre- ïrden fiteerd. e parlj worde irdiger wordej DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie houdt vooralsnog onver kort vast aan zijn voorstel opsporingsambtenaren de bevoegdheid te geven anonieme verdachten van lichte vergrijpen ter iden tificatie te fouilleren. Hij lijkt echter te stuiten op een meerderheid in de Tweede Kamer die vindt dat het voor stel in zijn huidige vorm te ver gaat, zo bleek gisteravond bij de behandeling van het wets voorstel. Van de grote fracties weet Hirsch Ballin zich alleen ver zekerd van de steun van het CDA. Hij slaagde er niet de bezwaren van PvdA, VVD en D66 weg te nemen. Vandaag moet blijken of een wijzigings voorstel van het D66-kamerlid Wolffensperger kan rekenen op een meerderheid. Hirsch Ballin wil dat opspo ringsambtenaren de bevoegd heid krijgen verdachten die weigeren hun naam te noemen of een valse naam opgeven, op straat te fouilleren om hun identiteit te achterhalen. Vol gens de minister is dit dwang middel hard nodig omdat het verschijnsel van verdachte en van verdachten die een valse naam opgeven, zich de laatste jaren in toene mende mate voordoet. In de drie grote steden Den Haag, Amsterdam en Rotter dam bijvoorbeeld, kunnen per jaar 65.000 processen-verbaal wegens zwartrijden niet ver der worden verwerkt omdat achteraf blijkt dat een valse naam is opgegeven, hield Hirsch Ballin de Kamer voor. Met fouillering gaat het om een „volstrekt legitiem dwang middel". aldus Hirsch Ballin. „Van een verdachte mag wor den verwacht dat hij met open vizier strijdt. Op de burger rust in het algemeen de plicht in te gaan op een verzoek van een orgaan van de overheid zich met naam en kend te maken". ren huj „Je vader heeft een zeer ernstige ziekte, je broertje heeft 'm geërfd. Jij wordt elke twee jaar onderzocht, maar je hebt 'm niet. Zou je geen DNA-onderzoek willen, om te weten of je er ergens in je leven met óók last van kan krijgen? Een zinnige vraag van Paul Witteman gisteravond op tv binnen een DNA-discussie aan een jong meisje. Maar wat een moeilijke vraag. Het meisje had een zuiver antwoord met een slag om de arm. „Nog niet", zei ze. „Ik denk dat wetenschap over wat er mogelijk met mijn gezondheid kan gebeuren, nu mijn leven teveel zou bepalen" De mensheid in al z'n cultuurvormen heeft zich z'n hele bestaan vastgegrepen aan waarzeggers, koffiedikkijkers, tuurders in de ingewanden van offerdieren, sterrewichelaars en astrologen. Alles om maar iets meer te weten van wat er met ons gaat gebeuren binnen dit leven: De donkere man in je bestaan, de zachtmoedige vrouw, de sprookjesprins, het grote geluk, de erfenis van de oom uit Amerika, de honderdduizend. Een spel met de grote onzekerheden, op zoek naar de bevestiging van dromen, van verwachtingspatronen, naar het Grote Houvast. Maar nu we werkelijk via het DNA-onderzoek kunnen kijken naar een zeer reële zaak als onze feitelijke levensverwachting, voor welke ziektes we in aanmerking komen en hoe die ons leven kunnen bepalen, huiveren we. Voor de vragen over na dit leven, heeft de wereld allerlei vormen van geloof. Maar wat met de keiharde vragen of we aanleg voor kanker hebben, voor een ernstige longziekte, voor een hartkwaal, een beroerteAls we willen kunnen we er meer van weten Het maakt het leven met gemakkelijker. Want het betekent tegelijkertijd de vraag: Wat gebeurt er met onze droom van dat leven zelfMet vriend, vriendin en gezin De droom waarvoor je je eens hebt ingezet alsof het allemaal oneindig is. Moet je op tafel gooien dat er een grote kans bestaat dat het met jou op vroege leeftijd mis gaatEn dat er een even grote kans is dat je kind die kwaal erft? En wat moeten onze levensverzekeraars als ze weten dat wij gebouwd zijn voor een lang leven of voor allerlei ziektesOns goedkoop verzekeren? Ons duur verzekeren? Ons helemaal niet meer verzekeren? Ik zou voor de wetenschap hoe het met mijn genen zit net zo huiveren als dat verstandig antwoordende meisje bij Paul Witteman. Ook al ben ik twee keer zo oud. Maar pas op. als de astroloog in het blaadje bij de kapper schrijft dat mijn sterreteken op moet passen voor maagproblemen deze week, eet ik morgen stiekem tóch een klein beetje zuiniger. Raar. IK KAP VÉfcWACKT PAT z3 ZAzfr-P zoU moete Dgehoi Hoven >egin sanctii die rering! fff IENGELO „Nee, lang liet alle collega's zullen i staat zijn dieren te be- andelen. Het is een abso- ute voorwaarde dat je net bijvoorbeeld honden n paarden kunt omgaan. moet er gevoel voor ïebben. Een dier praat mmers niet. Dat betekent liet alleen dat je heel moet luisteren naar wat de eigenaar te zeggen leeft, maar ook dat je de eacties van het dier Nauwlettend in de gaten noet houden. Je eigen vaarneming is in de dier- ysiotherapie heel erg be- angrijk". tfiranda Taal is fysiothera- Zij behandelt niet alleen ;en, maar ook... dieren: name honden en paarden. 1 december behoort Mi- anda tot de bij wet erkende iierfysiotherapeuten. Op deze latum treedt namelijk de wet werking die speciaal daar- opgeleide fysiotherapeuten n de gelegenheid stelt om, na erwijzing door een dieren- rts, dieren te behandelen. Te- [elijkertijd moeten fysiothera- i, die de één jaar duren- ie, aanvullende opleiding niet succes) hebben gevolgd n ook niet kunnen aantonen ze in het verleden serieus dieren bezig zijn geweest, werkzaamheden op dit [ebied staken. De wet geeft el de dierfysiotherapeut als tijn cliënt garanties. Enerzijds nrordt het vakgebied van de lierfysiotherapeut beschermd, anderzijds kan de cliënt bij klachten over de behandeling van het dier en een beroep doen op het tuchtrecht. Basisbeginselen Bij de dierfysiotherapie gelden in principe dezelfde basisbe ginselen als bij de humane fy siotherapie. Qua aard van de klachten zijn er volgens Taal eveneens veel overeenkom sten, want ook de dierfysiothe rapeut behandelt klachten als gevolg van ondermeer trau ma's, ouderdom en medische ingrepen. Toch beschouwt Taal de dierfysiotherapie als een vak apart, waarbij het kunnen omgaan met dieren een grote rol speelt. Haar woorden worden onder streept door Annelies Pen- Dogterom, vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Dierfysiotherapie, die zelf nauw betrokken is ge weest bij de tot standkoming van de nieuwe wetgeving. Weliswaar kan de hulp van de dierfysiotherapeut ingeroepen worden voor „alle gehouden dieren"; maar net als de Oot- marsumse stelt Pen vast dat vooral honden en paarden tot de „patiënten" behoren. „En met name bij paarden zullen fysiotherapeuten, die leek zijn op dit gebied, het heel moeilijk krijgen. Aan kennis van de anatomie heb je in het geval van paarden niet genoeg. Je moet tevens weet hebben van de wijze waarop met paarden in de verschillende takken van sport wordt omgegaan, in welk tuig ze lopen en wat de trainingsmethoden zijn", geeft Pen, die zelf én dierenarts, én fysiotherapeut is, aan. Met ingang van 1 december mogen dieren alleen na door- verwijziging door een dieren arts bij dierfysiotherapeuten in behandeling komen. Taal geeft aan dat dit ook op dit moment al haar werkwijze is. „En wan neer mensen niet bij de die renarts zijn geweest, dan neem ik zelf contact met hem op", zegt zij. Annelies Pen stelt uitdrukke lijk dat de dierfysiotherapeut gezien moet worden als een verlengstuk van de dierenarts. „Er zijn best dierenartsen die bang zijn voor concurrentie van de dierfysiotherapeut. An deren zijn enthousiast. Vast staat wel dat over het alge meen de relatie tussen dieren artsen en fysiotherapeuten moet groeien. De angst voor concurrentie wordt bij artsen vaak ingegeven door onbe kendheid met het werkterrein van de fysiotherapeut. Dat valt dierenartsen op zich niet te verwijten, maar het is wel iets waarin we verandering moeten brengen", legt zij uit. Consulten Wat Miranda Taal signaleert in haar eigen praktijk, consta teert Annelies Pen als landelij ke tendens: het aantal consul ten bij dierfysiotherapeuten neemt toe. „En ik denk dat dit nog wel een tijdje zal door gaan Waarschijnlijk dat het zich stabiliseert op eer mo ment, waarop we weten welke aandoeningen bij dieren echt goed behandelbaar zijn", zegt Pen. Het stijgende aantal con sulten schrijft zij ook toe aan de financiële belangen, die meespelen in de verschillende takken van de paardensport. „Bovendien wordt in de paar densport sterk gecontroleerd op doping. Doping mag niet, dus moet je met fysiotherapie proberen de pijn bij een dier weg te nemen". Pen meent bo vendien dat er enige conjunc tuurinvloeden in het spel zijn. „Zolang de mensen het geld ervoor hebben, willen ze dat hun dier net zo pijnloos rond loopt als zij zelf". Miranda Taal bezig met de behandeling van een edele viervoeter. FOTO: VINCENT WILKE CASPER EN HOBBES IK GA /MIJN 8AARP I-ATÉN STAAN MAM HM l/AN&f, zalfTS Al-S Plf VAN SlNTfCKl-AASi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3