Valkenburg tempert verhoging belasting „Berging vliegtuig om li Commissie stemt in met afvalstoffenplan DUIN- EN BOLLENSTREEK COLLEGE KOMT RAAD TEGEMOET A vi REGIOJOURNAAL J1 Noordwijk wil afval scheiden aan de bron li EcidócSomatit WOENSDAG 6 NOVEMBER 1991 )L Noordwijk haalt al weer meer KCA op NOORDWIJK De ophaalactie van'Klein Chemisch Afval (KCA) die onlangs in Noordwijk werd gehouden heeft een resul taat opgeleverd van 6.680 kilo aan verf, bat- I terijen, lijmresten en andere voor het milieu I belastende middelen. Dat betekent een stijging van 18 procent ten opzichte van de ophaalactie van vorig jaar toen 5.660 kilo huis-aan-huis werd ingeza meld. De eerste keer dat in Noordwijk KCA werd opgehaald, in 1989, was het resultaat 5.100 kilogram. De niet geringe stijging van de ophaalresultaten onderschrijft volgens wethouder V. Salman (ruimtelijke ordening) de bereidheid die er onder de bevolking leeft om mee te werken aan het gescheiden ophalen van afval. Gebrekkige huisvesting Noordwijkse schoolarts noopt tot verbouwing NOORDWIJK De praktijk ruimte van de schoolarts in Noord wijk schiet tekort en zal daarom voor een bedrag van 20.000 gulden moeten worden opgeknapt. Dat staat in een collegevoorstel dat morgenavond door de commissie welzijn besproken wordt. De Noordwijkse schoolarts werkt met een assistente in twee kamertjes in De Kuip die volgens de GGD niet langer ge schikt zijn. De GGD dringt erop aan net als in de overige bollengemeenten een grotere centrale werkruimte te creëren. Van de gemeente wordt daarbij een bij drage van 15.000 gulden gevraagd. Het resterende bedrag zal betaald worden door de Stichting Dorpshuizen, de be heerder van De Kuip, die in ruil daar voor al in januari 1992 de gehele jaar- huur van de GGD - ruim 8.000 gulden - zal ontvangen. De verbouwing is overigens niet onom streden, omdat het nog geenszins vast staat dat De Kuip blijvend gebruikt zal kunnen worden door de schoolarts. In het kader van de accommodatieproble men van welzijnsinstellingen zou het dorpshuis mogelijk al betrekkelijk snel een andere bestemming kunnen krijgen. Nietemin meent het college het geld toch te moeten toekennen, omdat alternatie ven zouden ontbreken. VALKENBURG De aanvankelijk voorgestelde verhoging van de onroe- rend-goedbelasting met ruim dertig procent in Valkenburg, wordt enigs zins getemperd. De verho ging zal 'beperkt' blijven tot 23 procent. Met die toezegging kreeg het col lege gisteravond tijdens de algemene beschouwingen uiteindelijk de steun van alle fracties. Het voorstel van het CDA en de GPV/RPF-fractie om eenpersoons-huishoudens een lagere afvalstoffen heffing voor te schotelen, haalde het niet. Wel zegde het college een discussie over mogelijke differenti atie van de tarieven toe. Het gat dat door de concessie van Ben W ontstond - 45.000 gulden - zal worden gedicht door de asfaltering van wegen in het Duyfrak een jaar uit te stellen, niet te sparen voor toe komstige vervanging van het automatiseringssysteem en een groter beroep op de reserves voor de opknapbeurt van de Middenweg. PvdA/Groen Links-raadslid D. Hoffmans had eerder zelfs voorgesteld helemaal af te zien van de vervanging van de riolering in de Middenweg. Met zijn op merking dat de slechte staat van het stelsel sowieso onbe kend was gebleven indien er geen video-inspectie had plaatsgevonden kreeg hij wel liswaar de lachers op zijn hand, maar het college bleef onvermurwbaar. Afvalstoffenheffing Hetzelfde gold voor de forse verhoging van de afvalstoffen heffing tot 215 gulden. Een ta bel moest de raadsleden ervan overtuigen dat Valkenburg wat die kostenpost betreft nog niet zo gek zou scoren in de Duin- en Bollenstreek. Alleen burgers van Katwijk, Lisse en Hillegom zouden minder geld kwijt zijn. De raad stemde ver volgens toe in het onvermijde lijke. Wel kreeg CDA-fractievoor- zitter H. Dijkhuizen de verze kering van het college dat in 1992 over differentiatie van de tarieven zal worden nage dacht. Dijkhuizen had eerder over de mogelijkheid eenper soonshuishoudens nu al min der te laten betalen gezegd „het mag van Den Haag dus waarom zouden wé het niet Valkenhorst Alle fracties spraken hun gro te zorg uit over de openbare school de Valkenhorst. De school balanceert op de rand van de door de vorige week BURGEMEESTER SINKE ONTSTEMD OVER OPGRAVING IN VALKENBUR^J VALKENBURG De berging van het Mustang jachtvliegtuig op zaterdag 19 oktober in Valkenburg was onrechtmatig. Dat zegt burgemeester C. Sin- ke van het Rijndorp. Ook een woordvoerster van het enige officiële vlieg- tuigbergingsteam dat Ne derland rijk is, heeft geen goed woord over voor de berging: „Het is gevaarlijk wanneer particulieren rond gaan rotzooien bij een neergestort vliegtuig". De resten van het vliegtuig werden gevonden in een wei land aan de Voorschoterweg. Van het toestel, dat in de tweede wereldoorlog in Val kenburg neerstortte, werd niet veel teruggevonden. Alleen vier punt 50 mitrailleurs ble ken in prima staat te zijn. De opgraving werd uitgevoerd door Crash, een stichting die zich inzet voor de berging van oorlogsvliegtuigen Burgemeester Sinke was niet de hoogte gebracht van de op gravingen in zijn dorp. Enkele dagen na de berging hoorde hij pas wat er was gebeurd. „Dit kan niet", aldus Sinke. Volgens de burgemeester is oorlogsmaterieel dat in de bo dem wordt gevonden formeel nog eigendom van het land van herkomst. In dit geval zijn dat de Verenigde Staten. Om dat de VS verdragspartner van Nederland zijn, kan de Neder landse overheid over het vliegtuig beschikken. Sinke wijst voorts op de risi co's die verbonden zijn aan het ondeskundig graven naar oor logsmaterieel. Een gevecht vliegtuig kan munitie en ex plosieven aan boord hebben. Daarbij is er een verbod op het hanteren en vervoeren van wapens. In Valkenburg wer den mitrailleurs gevonden. Volgens Sinke zijn die „met poetskatoen en kruipolie snel schietklaar te maken". jVER )r Sti I grool var ^kterr Pre tóe R Leden van de stichting Crash op zoek naar het vliegtuig iufp'u Valkenburgse bodem. Volgens deskundigen brengt graven f oorlogsmaterieel grote risico's met zich mee. p ^Js1 sic Zorgvuldig Een woordvoerster van de luchtmachtsbasis Woens- drecht, waar de enige officiële vliegtuigbergingsploeg van Nederland gevestigd is, onder streept de woorden van Sinke. „Het team mag alleen in actie komen op verzoek van ge meentebesturen", licht ze de door de Tweede Kamer aan vaarde Wallage-norm ge creëerde afgrond. Deze houdt voor de Valkenhorst een mini maal leerlingental van 84 in om aan opheffing te ontko men. Momenteel beschikt de school over 79 leerlingen. Burgemeester C. Sinke noem de het „treffend" dat alle par tijen voor het behoud van een keuzemogelijkheid voor Val kenburgse ouders pleitten. „U kunt er dan ook van op aan dat wij zullen knokken voor onze openbare school", aldus Sinke. De norm aanvechten op grond van het feit dat Valken burg een relatief lage 'kind dichtheid' heeft door het mari nevliegkamp op een deel van haar grondgebied, zoals het VVD-raadslid P. Mizee had geopperd, heeft echter geen kans van slagen volgens Sin ke. Navraag bij het ministerie zou uitgewezen hebben dat daar bij de bepaling van de norm voor Valkenburg al re kening mee zou zijn gehouden. In Valkenburg werden vier mitrailleurs gevonden die volgens burgemeester Sinke „met poetska toen en kruipolie snel schietklaar zijn te maken". foto'S: wim van noort gebruikelijke procedure jgeerdi „Dat doen we heel zorgvu^ a. Eerst kijken we wat voor vliegtuig het is en of erRr een munitielijst van bei Bar€ Het is bijvoorbeeld van (1 voo: belang of er nog bommenbond boord zijn of dat deze al er afgeworpen voor het vlieL ei is neergestort. Ook schalfV^ we indien nodig de graP*1. dienst in. Het is voor huifïlliet- langrijk de eventuele stofl het ke resten in het vliegtuifcoms de originele plaats aan te fen. Identificatie wordt ij5 Qki zienlijk vergemakkelijkt |erhan dien men kan zien of iertten de achter de stuurknuppel wje org gevonden of in de staart ftantei ter het geschut. Als particjrgjfte. ren rond gaan rotzooien (,ar, nen er de grootste ongelukai w gebeuren" „merc Stoffelijke resten werden ^4 is rigens in de Mustang niet blen. getroffen. Het was Crashj,en j kend dat de vlieger, de Anl p'rec kaanse tweede luitenant Éfeer ver Woods, boven Oegst^jgn uit het vliegtuig was gespjn Luitenant Van den hoofd van de expolsieven|succe ruimingsdienst van de li#1"011^ macht, onderzoekt de vraaaat b' de betreffende Mustang exPr^en sieven of raketten aan b<Mra had. Vast staat dat het vï tuig daarvoor in beginsel schikt was. Daarnaast on< zoeken marechaussee en rij politie of de bergers van vliegtuig de wapenwet heb) overtreden. W' f fis iïfUlfii j Expositie Stadsgezichten uit de binnen stad van Leiden en land schappen uit de Leidse regio en de Bollenstreek zijn van 7 tot en met 24 november te bezichtigen in Artopa in Lis- se. Elf Leidse kunstenaars zijn verantwoordelijk voor de expositie van een zestigtal olieverfschilderijen, aquarel len en tekeningen. De ten toonstelling in het cultureel centrum aan de Greveling- straat 50 in Lisse, is vrij toe gankelijk. Artopa is donder dag- zaterdag- en zondag middag geopend van half twee tot half vijf en donder dagavond van half acht tot half tien. Houseband Magnifiosi in Lisse is weer open en laat daar geen gras over groeien. Zo treed vrij dagavond de houseband Bla tant Yobs op. Het optreden begint omstreeks tien uur. Magnifiosi aan de Ruishorn- laan 21, opent haar deuren een uur eerder. Operette Het uit 52 leden bestaande Operettekoor Cameleon uit Lisse geeft vrijdag en zater dag uitvoeringen. Vrijdag ge beurt dat in 't Poelhuys in Lisse en op zaterdag De Schel ft in Noordwijker- hout Dirigent Erik Waerts zal met de Cameleon zijn eer ste uitvoering geven, bege leid door vaste pianist Leo Blok en leden van het leer lingenorkest Crescendo uit Sassenheim en Jeugdsymfo- nie Bloembollenstreek. De aanvang is kwart over acht. Entree/10. Rokazano Het jaarlijkse concert van de zangvereniging Rokazano uit Noordwijkerhout vindt vrij dagavond plaats in de St. Victorkerk in Noordwijker hout. Medewerking wordt verleend door de sopraan Margreet Groenewoud en Gé van der Steen. De leiding is in handen van dirigent Jan Postma. Het concert begint om kwart over acht. De toegang bedraagt 7. Hou ders van pas 65 betalen de helft. Carnaval (1) In de residentie van de Sak sen, feestgebouw Kasanova in Sassenheim, wordt zater dag afscheid genomen van Prins Rene en adjudant Jim. Een uur lang zit de Sassen- heimse carnavalsvereniging dan zonder Prins Carnaval. Om elf over elf zal de raad van elf echter een nieuwe prins presenteren. De avond wordt luister bijgezet door de Lenco's en de Bierleppen. Voor /II kan men meefees ten. De feestavond begint om half negen de zaal van Kasa nova aan de Hoofdstraat 191 opent een half uur eerder. Carnaval (2) De Prins Carnaval-verkie zing van de Kaninefaaten uit Noordwijkerhout, vindt maandag de elfde van de elf de plaats in de Schel ft. Om elf over elf zal bekend wor den wie de nieuwe Prins der Kaninefaaten zal worden. Voor het zover is zullen Bon ny St. Clair, Rob Zorn en Marco Borsato het publiek muzikaal onthalen. Ook de boerenblaaskapel De Koetil- lers, de Raad van Elf, de bei de Dansgarden en de Baby- faaten (Jeugdraad van Elf) zijn present. Belangstellen den in bezit van een toe gangsbewijs dienen uiterlijk kwart voor acht in De Schelft aan de Maandagsewe- tering 202 aanwezig te zijn. NOORDWIJK „Alle lof voor de grondigheid van het rapport en de praktische aanpak die er uit spreekt". Dat zei R. Dessing (CDA) gisteren tijdens de bespreking van het gemeentelijk afval stoffenplan. De leden van de commissies ruimtelijke ordening en openbare werken waren eensgezind in de waardering voor het plan dat „uiterst leesbaar" werd genoemd, „goed in elkaar gespijkerd", maar ook „zeer ambitieus". „U heeft met dit plan bepaald niet voor de meest gemakkelij ke weg gekozen, maar wel voor de meest vergaande op lossing", aldus B. Cassee-van Noppen van Noordwijks Be lang in de richting van de wet houders J. Willms (CDA) en V. Salman (CDA). Groen Links kon het allemaal niet snel genoeg gaan. „Eindelijk zijn we dan zo ver", zo ver zuchtte C. Verweij van deze partij. „Toch jammer dat het onder druk van landelijke richtlijnen moest gebeuren". Hij wees erop dat het geschei den ophalen van huishoudelijk afval echter nog niet de oplos sing is voor de stijgende afval berg. „Er moet ook wat gebeu ren aan de symptoombestrij ding. Het afval moet worden verminderd. Dat mis ik nog in dit rapport". Zijn partijgenoot A. Ouwe hand herhaalde nog eens wat hij ook al tijdens de algemene beschouwingen op de begro ting naar voren had gebracht, maar daar toen weinig respons op had gekregen, dat het op de werf van gemeentewerken aan de Losplaatsweg een re gelrechte puinhoop is. Volgens Ouwehand zal daar eerst eens grondig orde op zaken moeten worden gesteld. „Anders vrees ik dat het straks helemaal mis gaat. Het is van essentieel be lang dat die werf zo snel mo gelijk goed wordt ingericht met aparte containers voor de verschillende soorten afval". Herindeling van het terrein was volgens Willms tot nu toe echter niet goed mogelijk om dat de ruimte ontbrak. Die ex tra ruimte is inmiddels wel ge vonden door het huren van een deel van het terrein van „buurman" EWR. Voorlichting Eensgezind in hun mening waren Noordwijks Belang, Groen Links en PvdA over het belang van een goede en doorlopende voorlichting aan de bevolking. Het bewustwor dingsproces moet volgens Cas- see van het begin af aan goed op gang worden gebracht. „Doe je dat niet dan ben je vanaf de start al verkeerd be zig". E. Hogervorst (VVD) zag niets in het voornemen van de gemeente om goed gedrag eventueel op enigerlei wijze te belonen door bijvoorbeeld kor tingen te verlenen op de afval stoffenheffing. Het is volgens hem niets meer of minder dan ieders plicht om te helpen het milieu te ontlasten. „Normaal rijgedrag op de autoweg wordt toch ook niet beloond", aldus de VVD'er. Dessing vroeg zich in dit ver band af welk dwangmiddel de gemeente heeft om mensen in het gareel te krijgen. „A-soci aal gedrag van de een kan een goedwillende tenslotte geld kosten, want als iemand plas tic bij het gft-afval gooit, brengt hij schade toe aan het systeem en dat kan de tarie ven doen stijgen". Volgens Salman zal er zeker een con trole-systeem moeten komen op de naleving van de nieuwe afvalregels. Het negeren van de regels zal de Noordwijkse burger zeker geld kosten. Dat kan volgens de wethouder bij voorbeeld door middel van het opleggen van boetes of verho ging van de afvalstoffenhef fing. In antwoord op een vraag van Noordwijks Belang zei Salman dat ook bekeken zal worden of mensen die meer vuil inleve ren dan gemiddeld, ook meer zullen moeten betalen. Groen Links vroeg nog aandacht voor het op een goede manier afvoeren van het afval van bollenbedrijven. Volgens Ou wehand gebeurt het nog al te vaak dat afdekstro en bolle- nafval op het land wordt ver brand. „In dat afval zitten meestal ook sporen van gewas bestrijdingsmiddelen - ik ,noem dat overigens puur gif - en die rotzooi komt vervolf allemaal in de lucht, moeten alle mogelijkheden ons ten dienste staan geöj ken om dat aan te pakki Salman was het met Ouj hand eens dat een verbot het verbranden van afval regeld zou kunnen worden de hinderwet of de plaatsel| verordening. In dat geval I de gemeente zelf voor dei voer moeten zorgen. „We h ben echter maar een bepeij capaciteit en moeten dus p riteiten stellen", aldus de \j houder. nl Dit beeld gaat ook in Noordwijk tot het verleden behoren. NOORDWIJK De gemeen te Noordwijk wil in 1993 over gaan tot het gescheiden inza melen van afval. Met de in voering, een landelijke ver plichting, is een eenmalig be drag van 91.000 gulden ge moeid, dat hoofdzakelijk ge bruikt zal worden voor voor lichting. Daarna zal jaarlijks een bedrag van 727.000 gulden nodig zijn voor de gescheiden verwerking van het afval in Noordwijk. De gemiddelde Noordwijker zal via een afval stoffenheffing van 362 gulden voor dit dit bedrag moeten op draaien. In 1991 betaalde men nog 161 gulden. Dat staat in het Gemeentelijk Afvalstoffenplan.In het plan worden drie varianten uitge werkt voor het verwijderen van 'droge' bestanddelen uit de afvalstroom. Onder droog verstaat men dan vooral afval wat, mits gescheiden ingeza meld, veelal opnieuw kan worden gebruikt. Het plan noemt zes stoffen met name; Papier en karton, glas, kunst stoffen, textiel, blik en klein chemisch afval. De afzet van al deze stoffen wil de gemeen te via vijfjarige contracten met afnemers garanderen. Alleen voor kunststoffen is zo'n ga rantie onhaalbaar, gezien de' beperkte verwerkingsmoge lijkheden. De drie varianten verschillen in de mate waarin de Noord- wijkers zelf in actie moeten komen voor de afvalscheiding. Variant III gaat uit van de grootste inzet. De burgers zul len de zes droge bestanddelen zelf moeten wegbrengen naar depots en containers. Variant II is een mengvorm van opha len - van klein chemisch afval - en zelf wegbrengen van het overige droge afval. Haalsysteem De eerste door het college ge steunde variant gaat uit van het inzamelen van al het afval aan huis. Bij alle drie varian ten wordt rekening gehouden met het gescheiden ophalen van de het groente- fruit- en tuinafval (GFT-afval), de 'nat te' component. Het haalsysteem zal de eerste jaren moeten worden aange vuld door een brengsysteem. De containers voor textiel, pa pier en karton, wit en ge kleurd glas en blik en het in- zameldepot aan de Losplaats- weg, waar ook klein chemisch afval en kunststoffen kunnen worden ingeleverd zullen daarom voorlopig moeten b ven fuctioneren. Pas wanna het haalsysteem goed loij kan inperking van het brei) systeem worden overwogl aldus het collegevoorstel. Voor het gescheiden be wart van afval krijgt iedere burg straks een aantal stapelbi kratten en een afsluitbal klein chemisch afval-bj overhandigd. Deze zullen vo een belangrijk deel tweewel lijks worden ingezameld. Vc blik, textiel en klein chemis afval volstaat een lagere c haalfrequentie. De gemeente wil het invo ringsplan voor het nieuwe i zamelingssysteem uitbestedi aan een extern bureau, omd daarvoor binnen de gemeen te weinig tijd en deskundi heid aanwezig zou zijn. 1 kosten daarvan bedragi 45.000 gulden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14