eiderdorpers willen af „nutteloze" busbaan wan Tram al weer dertig jaar weg uit Leiden onger en vereniging Utopia wil clubhuis in zwembad vestigen LEIDEN OMGEVING 13 Actie voor long Corrie Koolmoes leidóeSou/iont WOENSDAG 6 NOVEMBER 1991 PEN 21 15. 45. 21 tice (16); greet 01717- 19.30' opersvereniging Bloemenweide igenomen met steun gemeente ETERWOUDE -De leden van de Kopersvereniging Bloemen- in Zoeterwoude zijn blij met de steun van de gemeenteraad, bleek gisteravond tijdens een speciale ledenvergadering. Vorige k ging de gemeenteraad akkoord om een jurist bouwzaken in te ikelen om uit een al jarenlang bestaande impasse te komen over stichtingskosten van woningen in de wijk Bloemenweide. De be- ïers zijn van mening dat zij ruim 5.000 gulden te veel hebben be- j d voor de grondkosten. In de exploitatie-overeenkomst zouden over harde afspraken zijn vastgelegd. De 35 eigenaren van pre- •A woningen moesten namelijk 27.803 gulden voor de grond te ilen. Volgens de subsidieregeling dienden de grondkosten niet ho- e zijn dan 33.000 gulden. Daar bleef Zoeterwoude dus ruim bin- Indien de grondkosten lager zouden uitvallen dan de norm van ministerie van VROM dan diende het verschil ten goede te ko- aan de stichtingskosten, in casu ten goede te komen aan de ko- Dat laatste is nooit gebeurd. Professor M. van Wijngaaarden van ,eidse universiteit gaat de zaak nu onderzoeken. Aannemer Noor- er heeft al laten weten niets te voelen voor terugbetaling. Relus ter Beek in Oegstgeest OEGSTGEEST R ter Beek, minister van defen sie, zal morgenavond in het Witte Huis aan de Ende- geesterstraatweg in Oegst geest spreken over de de fensienota. Deze nota zal mogelijk ook gevolgen hebben voor het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf in Oegstgeest, waar 760 mensen werken. De PvdA Oegstgeest, die de spreekbeurt heeft georgani seerd roept de werknemers van dit bedrijf dan ook op de bijeenkomst te bezoeken. Aanvang acht uur. LEIDERDORP Er is 300.000 gulden nodig om Corrie Koolmoes (52) uit Leiderdorp van een zekere dood te redden. Zoveel kost een noodzakelijke longtrans plantatie in Nieuwegein. Het pas opgerichte Comité Cor rie Koolmoes probeert dat bedrag bij elkaar te krijgen. In een huis aan huis in Lei derdorp verspreide folder worden mensen opgeroepen een bijdrage te geven. De Stichting Longtransplantatie Cystic Fibrosis Patiënten heeft haar medewerking toegezegd. Corrie Koolmoes, die aan de Leiderdorpse Splinterlaan woont, lijdt al geruime tijd aan de longziekte Cystic Fi brosis. De ziekte wordt ver oorzaakt door een storing in het functioneren van de cel len. Hierdoor ontstaan er taai slijm-verstoppingen in de kleine luchtwegen en worden de longen steeds verder aan getast, totdat de patiënt uit eindelijk stikt. Een longtrans plantatie is de enige redding. Die tranplantaties worden vanaf eind 1991 verricht in Groningen op kosten van de overheid. Corrie Koolmoes komt echter niet in aanmer king voor subsidie, omdat de longtransplantaties alleen bij mensen onder de 50 jaar wor den uitgevoerd. De familie van Corrie Kool moes kan geen 300.000 gulden bij elkaar brengen. Om haar leven te redden moet zij op korte termijn worden geope reerd. Het Comité Corrie Koolmoes bestaat onder andere uit ds. G. Stegeman, Dutour-Geerling van de Lei derdorpse bibliotheek, de heer M. van der Geer van de Meerburgparochie en onder nemer G. van Haasteren uit Leiderdorp. Bijdragen kunnen worden ge stort op rekeningnummer 45.62.77.900 van de ABN/AM-^ RO-bank in Leiderdorp; het gironummer van de bak is 9200. Of op Postbanknummer 62.55.899 ten name van de Ne derlandse Stichting Long transplantatie C.F.-Patiënten in Rijswijk onder vermelding van Corrie Koolmoes. 1 (Spui 2/ 3d al); 1 V 2: Intel 18.45, 2rfn ing (al); FRANS BROCKEN °BAbB°?Lkj:iDERDORP De be- 4tutti ^nerS Van LteUcl ciNEPassestraat en Zomerka- i> in Leiderdorp vinden 1 justice f busbaan Hella Haasse- 3raat/Vijverhof overbo- *i41oo Jp" blijkt uit de reac- egieiaan, pS die het gemeentebe stuur heeft ontvangen metroft i j j 14.00, i)ar aanleiding van de 3: spymraluatie van de busbaan. 18.45, 2| t withoul 18.45, negatieve reacties van de ices with int van de direct omwonen- ook ljn komen niet onverwacht. omstreclen busbaan is twee 2: ThJr geleden aangelegd on- 18.45, 2inks hevige protesten van de iator 2 jwoners. Voor enkele tonnen odeolj werden i sluizen aangebracht door de gemeentelijke plan nenmakers als een woonstraat was ontworpen. Bij de toenma lige besluitvorming over de aanleg van de busbaan heerste ook bij een deel van de raad twijfel over het nut. Om de be woners enigszins tegemoet te komen werd afgesproken dat na een tweetal jaren het ge bruik van de busbaan zou worden geevalueerd. De bewoners onderbouwen hun mening met de medede ling, dat tijdens de spitsuren maar weinig passagiers van de bus gebruik maken. De bezet tingsgraad van de bussen wordt voor de overige uren geschat op minder dan een procent. Verondersteld wordt bovendien dat maar heel wei nig bewoners uit Buitenhof- Oost van de bus (NZH lijn 40) gebruik maken. In- en uitstap pen ter plaatse wordt als een zeldzaamheid ervaren. De bewoners ergeren zich aan het rijgedrag van de buschauf feurs. In de smalle Hella Haas- sestraat wordt volgens hen veel te hard gereden. „Na een betrekkelijk korte periode van gewenning zijn de buschauf feurs overgegaan tot een ge drag van onverantwoorde snelheden met hun bussen. Klagen bij de NZHVM, de po litie, de gemeente blijkt in de praktijk niet te leiden tot een structureel bevredigend resul taat", zo stelt de heer J. Hols- berg namens de bewoners. motoriseerde verkeer ren. Maar die voldoet op geen enkele manier en gaat ten kos te van het woongenot en de veiligheid, met name van de kinderen die geen snel rijden de motoren verwachten, aldus de heer L. Stam namens de bewoners van de Zomerkade. De bewoners zien een oplos sing door de route van lijn 40 te laten lopen via de Buiten hoflaan, Buitendijklaan en Meerburglaan naar Engelen- De gemeente Leiderdorp heeft ook de NZHVM om een reac tie gevraagd. De vervoerscij fers zijn een belangrijke factor bij de evaulatie van de functie van de busbaan Hella Haasse- straat/Vijverhof. De commissie ROVM zal bin nenkort advies over het al of niet handhaven van de bus baan moeten uitbrengen. Ir Ook dertig jaar geleden was de ^die is gemaakt op 11 september ,r gerenoveerd. foto: e. bouwman LEIDEN De tram is al weer vele jaren weg uit het Leidse straatbeeld. Op zater dag 9 november is het precies 30 jaar geleden dat Leiden, eens een knooppunt van di verse interlokale lijnen, af scheid nam van de tram. Een afscheid dat zeker nu door ve len wordt betreurd. De roep om de terugkeer van de tram wordt steeds sterker. trouwd straatbeeld in de Sleu telstad. Vanuit Leiden reden NZH-tramlijnen naar Haar lem, Katwijk, Noordwijk en Den Haag. Tevens exploiteer de de NZH een stadslijn van Oegstgeest via het Station naar de Rijndijk. De Blauwe tram van de NZH ontmoette in Leiden de Gele tram van de Haagse Tramweg Maat schappij HTM. Deze Gele tram reed via Wassenaar naar Leiden, en had zijn eindpunt in de daarvoor eigenlijk veel te smalle Haarlemmerstraat. Kort na de tweede wereldoor log zette de NZH haar plan nen door om tramlijnen te gaan vervangen door autobus lijnen. Vanwege de ongunsti ge ligging van de baan in de Bollenstreek, werd de tram lijn Leiden-Haarlem op 2 ja nuari 1949 als eerste omgezet in een buslijn. Hoewel de NZH doorging met het liquideren van haar tram bedrijf was daar in Leiden voorlopig niets van te mer ken. Het duurde tot 1960 voordat de Blauwe tram rond Leiden weer terrein ging ver liezen. De lijnen Leiden-Kat- wijk, Leiden-Noordwijk en de Leidse stadslijn werden op 8 oktober 1960 opgeheven. Leiden bezat vanaf dit mo ment nog slechts twee tramlij nen; de NZH-lijn die Leiden via Voorschoten en Leid- schendam met Den Haag ver bond en de HTM-lijn die via Wassenaar tussen Leiden en Den Haag reed. Opheffing was slechts een kwestie van tijd. Zodra de aanleg van we gen gereed was, werden de trams van de rails gehaald. Volgens officiële plannen zou Leiden op 11 november 1961 afscheid moeten nemen van de laatste Blauwe en de laat ste Gele tram. De HTM-lijn zou met ingang van deze da tum worden vervangen door een NZH buslijn. Maar de op heffing werd twee dagen eerder geruisloos een feit. In de vroege avond van de ne gende november vond deze actie plaats. Passagiers die per tram vanuit Leiden en Den Haag waren vertrokken moesten bij de remise in Voorburg en op het Rozen- boomplein in Wassenaar, overstappen op de bus om hun reis te kunnen vervolgen. Zo werd Leiden zonder groots afscheidsfeest tramloos. Na opheffing bleven enkele tramstellen, die hun rit in Leiden voortijdig hadden moeten afbreken enkele da gen op het emplacement op het Leidse stationsplein staan. Maandag 13 november ver trokken deze wagens samen met de trams die in de Voor- burgse remise waren opgebor gen naar het sloopterrein aan de Korte Vliet in Voorscho- Enige jaren geleden ver scheen er een fotoboek over de laatste jaren van het NZH- trambedrijf getiteld „Vaarwel Blauwe Tram" Reeds enige tijd is dit boeK uitverkocht, maar omdat de vraag ernaar bleef, is besloten het boek in kleine oplage te laten her drukken. Het boek telt 176 pagina's, bevat ongeveer 1809 foto's en kost 36.95. Het is verkrijgbaar via de boekhan del of kan rechtstreeks wor den besteld bij de auteur/uit gever; A. van Kamp, Heers- meeth 14, 1851 EJ Heiloo. Te lefoon 072-331291 (na 17.00 id De Gele Tram is onder het viaduct bij het Leidse station doorgereden. Rechts een autobus van de firma Beuk uit Noordwijk. Deze opname is ge- BezJmaakt jn junj 1958. 4 foto: j. van engelen op 1 september 1956 de Vredes- i foto: e. bouwman De stadsdienst in de richting Oegstgeest passeert de Bostelbrug. Op de achtergrond is molen de Valk te zien. Deze opname werd gemaakt op 5 mei 1958. foto: e. bouwman Huize Emmaus krijgt extra bijdrage van Zoeterwoude ZOETERWOUDE De commissie welzijn van Zoeterwoude kende gis teravond een primeur. Normaliter brengt de commissie advies uit aan het college. Vanwege een dringende kwestie nam de commissie echter het be sluit een aanvullende bij drage te geven voor kort durende opvang in bejaar dencentrum Huize Em maus. Voor kortdurende opvang van ouderen heeft Huize Emmaus dit jaar een budget dat ontoe reikend is. Feitelijk komen de extra kosten dan voor reke ning van het bejaardencen trum. De provincie -verant woordelijk voor het ouderen beleid- geeft geen extra finan ciële steun. De ontstane pro blematiek is veroorzaakt door de duur van de opvang van ouderen. Ondanks de maxi mum duur van de opvang van vier weken blijkt, dat de ver zorgingsperiode niet met een schaar te knippen is. Voor de laatste twee maanden van 1991 heeft Huize Emmaus onvol doende geld. Dat zou beteke nen dat schrijnende gevallen niet gehonoreerd kunnen wor den. Huize Emmaus en de ge meente Zoeterwoude hebben elkaar nu gevonden door de kosten voor de rest van het jaar te delen. De verwachting bestaat voorts dat in 1992 een dusdanig systeem is gereali seerd dat overschrijding van het budget niet meer voor komt. Wethouder R. Hogenelst gis teravond: „We willen probe ren de nood te lenigen. Er is sprake van een incident, een noodsituatie. Huize Emmaus heeft een eigen verantwoorde lijkheid waar wij als gemeente niet in kunnen en willen tre den". De commissie welzijn kon zich goed vinden in de op lossing die tevens als een be sluit werd geaccepteerd. Me vrouw M. Knops van het CDA: „Dit is een goede zaak. De mensen zijn belangrijker dan het geld. Ik vind het mie ters dat we het zo met elkaar eens zijn". BURGERLIJKE STAND T. P. Vei Sevilleta; J J. Roozendaal en P. M. van Benschop; R W Arbouw en Y. J. Malcorps; R. H. L. Stuifzand en S. F. Hensen; R. Hof en R W Wierse- ma; A C. Jonge Vos en M. E. van der Kwaak: E. van Voorden en A J van Tongeren; L. J. Buis en H. H. van den Bor. Ondertrouwd: A. Mathis en B. A Parli. J S van Aken en P H. M. Huijgens; R. J de Kier en M. M van Hest; A van Weerde en E Hogeweg. N. J M. van Rijn en G M. Nederpel; B D Huckriede en R. Krommendijk. V. O van der Burgh en C Bremer; L. T N. Kok en S E. Waasdorp; H. J M Bartels en M G Wats. H. W Piek a N. tRhijn; an Hart veld en P Houwaart; T. M. J. de Vries en C. J M. Brouwer; A. J Mac Lean en D. B. Zeverin-Escribano. Geboren: Gerardus Cornelis Rudolf zn. van J Q. de Jong en J. G. M Warmerdam; Mohammed zn. van M. Belaidi en F. Belaidi; Conny dr. van D Remmerzwaal en A. I van Duijn; Fleur dr van D Hoek en M Ber- kheij; Lizet dr van H M Wesselman Kon; Manon dr vn C J van Galei en M Bemer; Anouk Samernick Cla an J. B G de Slegte en T H M Kochhei Theodore Salom van Engelenhov H. L. G J C. Pimm en E. A Pimm; Clementine Mariëtte dr. van B. L. W Boks en M. C. C. Langezaal; Savannah Elizabeth Gezina Johanna dr van P. J. Mink en S E. G Colpa, Mohammed zn. van A El Bali en M. El Makhli; Ma ria Magdalena Margaretha dr van S. J. Jagersma en C P. A Netten. Man van der Werf en M W G Weenink; Jan Maurits Nicolas zn. van A J. Elcn en E Clifford Kocq van Breu- gel; Jamie' dr van J. D. P Lindhout en A M. V. Coleman; Maxime dr. van W. J L. Maas en M. Boin; Ga- wein Willen zn. van H. P Wagner en E. van Zijp; Ron zn. van W G. de Mooij en L. Houwaard; Daan zn. van M. P. Hooymans en Ph T M Weij- enborg; Mike Johannes zn. van A M. i Delft en E A Y Var* DETERWOUDE Er ilijn nog veel vragen over JJe toekomstige bestem- ïing van het voormalige (verdekte zwembad van loeterwoude. Dat bleek isteravond tijdens de ver gadering van de commis- »e welzijn. Er is een vrij Jer uitgewerkt plan voor len sauna en ook jonge renvereniging Utopia IJieeft te kennen gegeven (nogelijkheden te zien in He vrij gekomen ruimte. Het gemeentebestuur ziet de jongeren met hun disco echter liever elders op sportpark Haasbroek een nieuwe accommodatie bouwen. Gisteravond werd de comms- sie welzijn op de hoogte ge steld van de stand van zaken. Utopia presenteerde, tot ver rassing van velen, plannen voor een geheel nieuwe ac commodatie. De kosten daar van zijn becijferd op 556.000 gulden exclusief btw. De com missie schrok enorm van dat bedrag. Overigens gingen de commissieleden niet nader in op de geheel nieuwe plannen van Utopia. Men wil zich eerst goed kunnen orienteren alvo rens tot een uitspraak en ad vies te komen. De delegatie van Utopia is het wachten zo langzamerhand beu. Utopia- vorzitter Mathieu Paardekoo- per: „Er gebeurt niets. Nu moesten we bij het college ons bestaansrecht weer aantonen. Gebleken is dat informatie die wij aan -de wethouder verj strekken niet verder komt We zijn weer terug bij af". Utopia heeft op dit momen een onderkomen bij de Kla verhal. Wegens geluidoverlas bij de wekelijkse disco Utopia uitkijken naar eei dere accommodatie. Zelf zien de jongeren in het voormalige overdekte zwembad op sport park Haasbroek goede toe komstmogelijkheden. Sauna Het college, zo deelde wethou der R. Hogenelst gisteravond mee, geeft -zij het voorzichtig- de voorkeur aan een sauna omdat dat uitgewerkte plan er financieel gezien aantrekkelijk uitziet voor de gemeente Zoe terwoude. De commissie voor welzijn wil echter niets weten van een sauna. VVD-verte- genwoordigster mevrouw I. Sprey ging daarbij zelfs wel erg ver door te stellen „Al moet ik hier dood neervallen maar er komt geen sauna. Je krijgt de mensen toch niet uit de kleren. Ja, dan komen hier straks mensen uit Rotterdam", aldus het liberale commissie lid. De wethouder onder streepte andermaal dat er een ondernemer is die het wel ziet zitten om in Zoeterwoude een sauna te beginnen. De naam van de ondernemer, die extra grond wil kopen bij sportpark Haasbroek, werd angstvallig geheim gehouden. Wethouder Hogenelst wees er op dat er nogal wat haken en ogen zitten aan een alternatief gebruik van het overdekte zwembad. Temeer daar het openlucht bad behouden blijft terwijl allerlei technische voorzieningen zijn onderge bracht in de ruimte waar het overdekte bad was. „Het is ab soluut een vereiste dat op 1 mei 1992 het openluchtbad be schikbaar is om te zwemmen. Daar zullen we rekening mee moeten houden", aldus de wet houder. Knopen doorhakken CDA-commissielid Jac. van der Salm -zelf ooit jarenlang voorzitter van Utopia dat toen overigens nog de naam KPJ droeg- vond het tijd worden om maar eens knopen door te hakken. „We praten er nu al zo lang over. Ik krijg als raadslid klachten dat er niets gebeurt", aldus Van der Salm. Dat weerlegde wethouder Ho genelst die stelde dat veelvul dig overleg heeft plaatsgevon den maar dat de gehele mate rie veelomvattend is. „Op het vanavond gepresenteerde plan. dat ik overigens enkele uren geleden heb kunnen in zien, geef ik nu geen commen taar. Wat wel opvalt is dat er nu een plan komt van ruim 550.000 gulden exclusief btw terwijl een half jaar geleden sprake was van een plan van zo'n drie ton. Voor ik wat zeg moet ik eerst de plannen goed bestuderen. Ik wil het beste plan tegen de beste prijs en de beste toekomst voor Utopia", aldus Hogenelst.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13