LEIDEN OMGEVING eiden kan aan de lag met Rembrandt r 11 leidse politie maakt ftich op voor "usie met Voorschoten tl Niet voor iedereen laagstbetaalden moeten meer tijd krijgen om belasting te betalen CcidócSouocuit WOENSDAG 6 NOVEMBER 1991 Plein ontvet De brandweer is gistermiddag enige tijd bezig geweest met het schoonspuiten van het wegdek op het Lammenschans- plein in Leiden. Een 59-jarige vrachtwa genchauffeur uit Voorschoten had een vat ontvetter verloren. Hij stond voor het verkeerslicht te wachten, in de richting Voorschoten. Bij het optrekken vloog de achterklep van zijn auto open en viel het vat, met een Inhoud van 60 liter, op de weg. De vrachtwagen die achter hem stond te wachten, reed het vat vervol gens stuk. Deze auto, bestuurd door een 48-jarige man uit Wassenaar, liep lichte schade op. Het overige verkeer onder vond weinig hinder van de werkzaamhe den. FOTO: WIM VAN NOORT Man wil kleding met gestolen credit card betalen LEIDEN Een 18-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gistermiddag in V D aangehouden nadat hij had ge probeerd kleding te betalen met een gestolen creditcard. Bij con trole bleek de rekening echter feblokkeerd. Nader onderzoek oor de bedrijfsrecherche leverde nog een tweede gestolen pasje op. Bij gebruik van dit pasje was de man zeer waarschijnlijk ook door de mand gevallen: hier zat name lijk een foto van de eigenares op geplakt. Computers van TNO gestolen van het Academisch Zieken huis aan de Wassenaarseweg in Leiden, zijn vannacht vijf computers gestolen. De bewa kingsdienst van het AZL kreeg rond kwart over één een melding binnen van een waren gegaan met de compu terapparatuur. Fiets en brommer botsen frontaal NOORDWIJKERHOUT Een 13-iarige fietser uit Noordwijkerhout en een 19-jari- ge bromfietser uit Leiden zijn gistermid dag gewond geraakt bij een frontale bot sing. Het ongeluk gebeurde om half twee op de 's Gravendamseweg in Noordwijker hout. De fietser wilde twee andere fietsers inhalen. De bromfietser kwam van uit te genovergestelde richting. De ruimte bleek te smal, waardoor de twee tegen elkaar botsten. De fietser, met vermoedelijk een gebroken pols en een hersenschudding en de bromfietser met een wond aan het hoofd, zijn overgebracht naar het Diaco- nessenhuis in Leiden. HILDERSPLEINTJE «KAP BU LAKENHAL jJDOLF KLEUN tDEN Het als eerbe- n aan Rembrandt be lde schilderspleintje de Leidse Weddesteeg l worden aangelegd, tijdelijke overkapping I de binnenplaats van Beum De Lakenhal kan \peens snel worden 'gebracht. overkapping ma il deel uit van het plan van Igemeente om Leiden als iortestad van Rembrandt 1 stuwen in de vaart der de bin- iplaats is "volgens de direc- van de Lakenhal nodig ter iherming van de schilderij die vanaf 5 december te I zijn op een expositie van Leidse werken van Rem- tentoonstelling n grote expositie (het Rijksmuseum in Am- Jdam. De Lakenhal ver- 3ht zoveel bezoekers dat overkapping de schil- op weersomstandigheden worden blootgesteld. Bovendien biedt een overkapping de mogelijk heid meer bezoekers in de winter te ontvangen. Na de Rembrandt-expositie is het de bedoeling dat de kap ook nog wordt gebruikt tijdens een ex positie die aansluit op de Flori- ade. D66-woordvoerder J. Hoeke- uitte gisteravond in de raad opnieuw zijn twijfel het plan voor de overki Hij nad kritiek op de waarop de benodigde ton is ge financierd uit het onderhouds budget van het museum. Hoe- kema had bovendien het ge voel dat die kosten oplopen tot 130.000 140.000 gulden. Ook had hij twijfel over de vorm geving van de kap bh het eeu wenoude museum. Zijn partij stemde uiteindelijk niet in met de plaatsing. Dat gold ook voor de SP. PvdA. VVD en CDA wilden en kregen garanties van wethouder H. Koek (cul tuur) dat de overkapping écht tijdelijk zou zijn en niet zou worden gebruikt om langs een achterdeur toch een blijvende kap te plaatsen. Plein De SP stemde als enige fractie tegen de aanleg van het schil derspleintje. T. van Houten had kritiek op de hoge kosten van drie ton. Evenals L. Dries- sen (VVD) voerde hij aan dat enkele jaren geleden het ver plaatsen van het Rembrandt- borstbeeld van de Witte Singel naar het terrein van de Witte Poortkazerne naast het plein tje onder andere afketste op de kosten van 20.000 gulden. De VVD stemde niettemin toch in met het plan nadat was geble ken dat problemen met bewo ners van het huis op het plein en met botenverhuurder J. Veringa waren opgelost. Wethouder Koek wees kritiek van de hand dat ze te veel haast zou maken met het in richtingsplan waarvoor al acht jaar geleden de eerste aanzet werd gegeven. Op het plein komen bomen en schilderij achtige panelen naar een ont werp van kunstenaar Guus Bayards. Het geheel gaat deel uitmaken van een Rembrandt- route en moet wandelaars aan leiding geven tot mijmeringen bij de geboorteplaats van de schilder. Koek voorziet geen grote problemen met vandalis me. „De objecten zijn betrek kelijk eenvoudig schoon te FOTO: WIM VAN NOORT Het nu nog mistroostige pleintje aan de Weddesteeg moet straks een eerbetoon aan Rembrandt zijn, Rembrandt gewoon in beeld' en niet 'in the picture' LEIDEN Rembrandt is voor de gemeente Leiden niet meer 'in the picture' maar ge woon 'in beeld'. De stichting die het gereconstrueerde ate lier van ae schilder in de Stad- stimmerwerf gaat exploiteren krijgt namelijk de naam 'Rem brandt in beeld' en niet zoals eerder voorgesteld 'Rembrandt in the picture'. de raadsvergadering. Walen kamp kwam daarmee tege moet aan de bezwaren van D66-raadslid J. Hoekema die liever een Nederlandse naam zag voor de stichting en een lijstje met suggesties had opge steld. Walenkamp heeft met 'in beeld' de bovenste naam op het lijstje overgenomen. De reconstructie van het ate lier kost twee ton. Daarvan wordt de helft gesponsord door JVC-Nederland. De rest wordt door de gemeente en de provincie betaald. De recon structie is ontworpen door kunstenaar Martin Grooten- boer en krijgt een permanent karakter. Het project is opge zet in samenhang met de ten toonstelling van Leidse wer ken van Rembrandt die op 5 december in De Lakenhal be gint. Toeristen kunnen er zich straks vrolijk met kiel en palet als Rembrandt uitgedost ach ter de ezel laten fotograferen. Het atelier in de Stadstimmer- werf gaat deel uit maken van een Rembrandtkwartier, dat verder wordt gevormd door de Rembrandtbrug, de geboorte plek van de kunstenaar aan de Weddesteeg en het nog aan te leggen schilderspleintje aan diezelfde steeg. Aanleiding voor alle activiteit is de grote internationale Rembrandt-ten- toonstelling die in december in het Rijksmuseum begint. Katwijkse (17) waar gewond bij aanrijding RIJNSBURG Een 17-jari^e bromfietsster uit Katwijk is gisterochtend rond acht uur op de kruising van de Brouwer straat en de Joh. Poststraat in Rijnsburg zwaar gewond ge raakt na een aanrijding met een 65-jarige automobilist uit Leiderdorp. De automobilist wilde vanaf de Brouwerstraat links af de Joh. Poststraat in slaan. Hij zag de bromfietsster die uit tegenovergestelde rich ting kwam, over het hoofd. De Katwijkse is met een gebroken kaak en een zware hersen schudding opgenomen in het Daders snelkraak laten buit achter LISSE Dieven hebben van nacht een grote hoeveelheid trainingspakken gestolen bij een snelkraak in een sport zaak aan de Kanaalstraat in Lisse. De grote winkelruit werd ingeslagen, waarna de kleding werd weggehaald en in een auto geladen. Binnen enkele minuten waren de in brekers vertrokken. Getuigen konden een beschrijving van de auto geven, waarna de auto in Sassenheim werd gesigna leerd. Er onstond een achter volging, die eindigde in het centrum van Haarlem. Vijf po- de dieven uit en wisten 2 in de Haarlemse binnenstad te voet te ontkomen. De gestolen goederen bleven achter en konden worden terugbezorgd. OEP VAN ZEUL |5IDEN De Leidse po- rPE 094ie wil dat binnen drie vleesmanden een 'tussenorga- itie' wordt ingesteld het Leidse korps fu- laar kneedt voor het :uw te vormen district Voorschoten. Dat it op basis van de ei- visie van de Leidse ieentepolitie, die van- •rgen door commissaris Poeiert werd gepresen- ferd. ft Leidse voorstel moet de jiloop naar de reorganisatie in de rijks- en gemeentepoli- in 1993 vergemakkelijken, fcardoor Leiden opgaat in de éuwe regio Hollands-Mid- |n. De tussenvorm gaat uit in de nieuwe Leidse korpsvi- I op de politietaak, vervat in if overigens bekende priori jten. De overgangssituatie ju moeten gelden tot in 1993 I nieuwe politiewet, waarin organisatie en het taken- ket van de Nederlandse (litie worden geregeld, for- Bel van kracht wordt, lelert verwacht geen proble- |pn: voor de tussenstap naar fusie met Voorschoten is ijdrukkelijk uitgegaan van asisdocument van het Hollands-Midden, waar- vorm van de politiezorg ifweg wordt aangegeven, document, waarop ook de isbeheerder, de Leidse burgemeester C. Goekoop en hoofdofficier van justitie I. Klopper hun stempel hebben gedrukt. Met de burgemeester en groepscommandant van de Voorschotense politie is over leg gevoerd. Dinsdag wordt de korpsvisie besproken door de Leidse politieke partijen. Beter Een beter werkende, niet meer alleen achter klussen aanrennende politiemacht van 1.300 man/vrouw met een dui delijke gezamenlijke aanpak en duidelijke prioriteiten. Dat is de kern van de korpsvisie waarmee behalve de Leidse ook de regionale politiezorg een finke injectie krijgt. Overzichtelijkheid, controleer baarheid, beheersbaarheid. Kernwoorden uit de mond van Poeiert die de verbeterin-- gen voor het Leidse korps als grote sprong voorwaarts ziet in de richting van het nieuwe district Hollands-Midden. Hoe wel het verzet tegen de reor- fanisatie nog nagloeit, ziet 'oelert, met dienstcommissie, Goekoop, Klopper en de Voor schotense politie grote voorde len. De grote organisatie kan beter worden bestuurd, kijkt meer over nauwe gemeente grenzen heen, kan zich meer profileren naar de bevolking onder het motto 'Aanspreek baar op veiligheid en dienst baarheid'. Meer politie op straat is uitein delijk het belangrijkste stre ven in het kader van de pre ventie en slagvaardigheid van het nieuwe beleid. Met Justitie zijn afspraken gemaakt om de Commissaris B. Poeiert: „Gezamenlijk heid en bestuurs kracht, daar zit de winst". FOTO: WIM VAN NOORT (ADVERTENTIE) Leidse prioriteiten-top-vijf snel straf rechtelijk af te han delen. „Een inbraak wordt niet meer terzijde gelegd of ge seponeerd ornaat hij onbedui dend is". Zoeken „Het is zoeken naar een weg en we zullen er af en toe wel naast zitten. Maar er is geen kant en klaar draaiboek", meent Poeiert, die al vooruit blikt naar de eerste rapporten die voortaan elk kwartaal moeten worden gemaakt met een overzicht van de geboekte resultaten. „Eind '92 bekijken we of we de doelstellingen hebben gehaald. Waarschijn lijk niet. Dat is dan geen pro bleem. Als maar duidelijk wordt waarom niet en dat wordt veel eenvoudiger door de bedrijfsmatiger aanpak". wachte inbraakgolf waarmee weer zoveel rechercheurs maanden bezig zijn, of als er volgend jaar weer zes moorden worden gepleegd. Dat soort ge beurtenissen is onvoorspel baar". Meer structuur in het politie beleid mag er niet toe leiden dat er taken blijven liggen, maar er moeten keuzes wor den gemaakt. Projecten zullen steeds minder worden uitge voerd. „De verkeerscontrole in de Breestraat zal niet meer en kele weken intensief worden uitgevoerd, maar over het hele jaar worden uitgesmeerd", noemt Poeiert een voorbeeld. Prioriteiten Voor Leiden wijken de priori teiten niet af van het vroegere beleid: het terugdringen en vaker oplossen van diefstallen uit woningen, het verminde ren van geweld tegen perso nen, vandalisme, milieu en verkeersveiligheid. In de nieuwe korpsvisie kan de politie meer en flexibeler worden ingezet voor strategi sche doelen en kunnen specia listen zich nadrukkelijker be zighouden met hun specialis men. Door de invoering van het wijkagentennetwerk moet de politie bekender, zichtbaar der en bereikbaarder worden. Interne verschuivingen en ih- tegraties, een platte maar hel dere gezagsstructuur, voortdu rend werkoverleg en een re- joekte resultaten mogelijk maken. Zwakke punten De Leidse tussenstap sluit vol gens Poeiert ondanks de nog bestaande irritaties over de re organisatie goed aan bij het streven om ae zwakke punten van het Leidse politiewerk aan te pakken. Een eigen ana lyse maakte duidelijk dat tot nog toe schortte aan een dui delijke korpsvisie en een hel dere verdeling van taken en bevoegdheden van de mana gers. Het personeelsbeleid zou kunnen, de uitstraling ten moesten meer ae kans krijgen gericht bezig te zijn. De geschrapte uitbreiding met dertig formatieplaatsen gedu rende de overgangssituatie be tekent voor meerdere perso neelsleden echter nog steeds een forse domper op de animo om de reorganisatie te steu- Miele maakt de mooiste en de beste keukens Daarvan overtuigen wij u graag Miele er is geen betere Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. Aan de sterke punten van het Leidse korps wordt zoveel mo gelijk vastgehouden: de sfeer van inzet, enthousiasme en saamhorigheid, de slagvaardig heid en flexibiliteit, vooral bij bijzondere gebeurtenissen. De bestaande informele organisa tie zou daar in belangrijke I Dhr./Mevr, mate toe bijdragen. 1 Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Straat: I Postcode/plaats: J Telefoon: imer .eiden biden met de laagste inko- lens moeten meer tijd krijgen m de onroerend-goedbelas- tig te betalen. Een motie van e strekking is gisteren geza- enlijk door alle fracties in de behalve de VVD, inge- en vervolgens overgeno- |en door wethouder S. de reeze van financiën. Daar 'aren, hoewel in feite bijna 'dereen het eens was, ruim Iderhalf uur vergaderen en -tad' niem Zo ontrolde zich een debat als een langdradige tragedie in ze ven bedrijven over formule ringen en minimale inhoude lijke verschillen. Een grijnzen de burgemeester C. Goekoop kondigde op een gegeven mo ment aan een schorsing te on derbreken voor een korte ver gadering. Aanleiding was het vaststellen van een verordening die nodig is omdat de gemeente volgend jaar de onroerend-goedbelas- ting zelf moet gaan innen en dat niet meer gebeurt door de belastingontvanger van het Wethouder De Vreeze had ge makshalve voorgesteld de termijnen uitgesmeerd over twee maan den te handhaven. Eeder had P. Langenberg (D66) aangedrongen dat uit te breiden over vier termijnen en daarvoor ook vier acceptgiro's te verspreiden. Desnoods kon den die dan ingevuld naar de gemeente kunnen worden ge stuurd zodat die dan de verde re afhandeling op zich zou kunnen nemen. Hij kwam gis teren met een motie van die strekking. Volgens De Vreeze was Lan- genberg's suggestie vooral theoretisch. In de praktijk zou den extra kosten ontstaan. En die konden dan een belasting verhoging van 0,4 tot 1 pro cent met zich meebrengen. Voor CDA-woordvoerder P. Klück was dat laatste weer on aanvaardbaar. A. Boot (PvdA) kwam daarop met het compromis dat door de dagtekening van de belas tingaanslag te verschuiven r maanden de tijd zouden moeten krijgen om te betalen, desnoods met twee gi rokaarten. Ze konden dan in elk geval vier maanden spa- De zaak werd nog ingewikkel der doordat Langenberg erop wees dat het rijk met strenge re regels wil komen voor kwijtschelding van belasting. De belastinginkomsten zouden daardoor extra oplopen. Dat bedrag kon dan besteed wor den aan de duurdere regeling. Maar volgens De Vreeze zou dat nauwelijks iets schelen omdat nu naar zijn oordeel veel te weinig mensen kwijt schelding vragen. Als meer mensen inzien dat zij daarvoor in aanmerking komen, zou het kwijt te schelden bedrag ook bij strengere regels niet dalen. Uiteindelijk vond de overgrote meerderheid van de raad zich in een motie waarvan De Vreeze de haalbaarheid gaat onderzoeken. Alleen de VvD, bij monde van Th. van der Nat, verzette zich daartegen. Volgens hem moeten alle be lastingbetalers in principe ge lijk worden behandeld en is het niet mogelijk dat de ge meente voor een groep een uitzondering maakt. I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - r I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11