LEIDEN OMGEVING Gemeente wijst bezwaren egen bouwplan De Snor af |Protestballonnen ran CNV-jongeren stranden in boom „Glazen kap toont stad door lachspiegel" CcidócGommit IOOGBOUW ONTSIERT DE KOOI NIET' BOUWPLANNEN? „Een plek waar ze elke dag terecht kunnen Persoonlijk cadeau eidócQowumt DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 EX-VOORZITTER ANBO: Hoofdbestuur vertelt klinkklare leugens' Onderzoek steekpartij Bosrode nog zonder resultaat Stichting Houhamer mag subsidie houden LEIDEN Volgens de oud voorzitter van de Leidse afde ling van de Algemene Neder landse Ouderenbond (ANBO), A. Abcouwer, verkoopt het hoofdbestuur „klinkklare leu gens" als zij zegt dat er met de financiële administratie niks mis is. Abcouwer deed twee weken geleden aangifte van verduis tering van minstens tiendui zend gulden. Uit een accoun tantsrapport dat hij tijdens zijn zittingsperiode liet opstellen, bleek dat veel uitgaven niet konden worden verantwoord en vooral dat de geldstroom tussen de ouderensoos en de penningmeester oncontroleer baar was. De ex-voorzitter, die in mei van dit jaar zijn zetel beschikbaar stelde, heeft meerdere malen hiervoor bij het gewestelijk en het lande lijk hoofdbestuur aan de bel gehangen. „Maar men doet ge woon niets, men praat er over heen, de hele kwestie wordt opzij geschoven. Het hoofdbe stuur heeft zelf stommiteiten uitgehaald, en durft zich daar voor niet verantwoordelijk te stellen". De uitleg van de directeur van de ANBO, dat de aangifte een wraakactie zou zijn voor het gedwongen aftreden, wordt door Abcouwer afgedaan als „klinkklare leugens": „Ik zou me op deze manier mijn eer proberen te redden? Die eer zal me worst wezen". LEIDEN Het politie-onderzoek naar de steekpartij waarbij de Lei- denaar Willem Cornelisse op 12 ok tober omkwam is nog steeds zonder resultaat. Een oproep op televisie, een uitgebreide zoekactie en 97 ver horen ten spijt. Het regionale rechercheteam dat is inge steld werkt echter nog wel op volle sterk te, aldus een woordvoerder van de Leidse politie. Cornelisse werd in de nacht van 11 op 12 oktober toen hij vanaf de Nieuwe Beestenmarkt op weg was naar huis aan de Bosrode in de Merenwijk neergesto ken. Hij belandde in de Slaaghsloot, maar wist daar nog uit te kruipen. Korte tijd later overleed hij. Op de plek van het misdrijf werd behalve de brom fiets van het slachtoffer ook een oude da mesfiets teruggevonden. De politie heeft geprobeerd via een televisie-uitzending de eigenaar van dat rijwiel te achterhalen. Na de uitzending kwamen ongeveer tien tips binnen, waarvan enkele zijn betrok ken in het onderzoek. Volgens politie woordvoerder A. Kuijt gaat het om een zeer wijdvertakt onderzoek waarvan ook geen heel snelle resultaten werden ver wacht. DEN HAAG/LEIDEN De stichting Houhamer hoeft een bedrag van bijna 41.000 gulden niet aan de gemeente Lei den terug te betalen. Houhamer had het geld gekregen om enkele panden aan de Korte Mare en de Oude Singel te res taureren, maar voldeed volgens dé gemeente niet aan de voorwaarden van de zogenaamde terugploegregeling van het ministerie van sociale zaken. Daardoor werd langdurig werklozen te kort werk geboden. De gemeente wilde daar om dat de stichting, die als voorschot 297.000 gulden kreeg, het te veel aan subsidie uitgekeerde geld zou terug storten. Houhamer weigerde en wees daarbij op het gelijkheidsbe ginsel. In eerdere gevallen zou Leiden geen werk hebben femaakt van soortgelijke situaties. Volgens de Raad van tate heeft Houhamer gelijk: het gelijkheidsbeginsel wordt bij het terugvorderen van een deel van de subsidie met voe ten getreden. De stichting hoeft daarom niet terug te beta len. De gemeente draait wel op voor de gerechtskosten. OEP VAN ZEUL tlDEN De bouw van seniorenwoningen op hoever, beter bekend I De Snor, gaat zo goed i zeker door in de vorm als die door de gemeen- is uitgedacht. De be- raren van wijkcomité Kooi en twee buurtbe- jiners doen daar waar- tiijnlijk geen afbreuk feer aan, maar worden bderdag toch nog even jsproken door de Leidse litiek. j bezwaarmakers zijn vooral |en de hoogte van de groot ste flat, die zeven verdiepin gen moet gaan tellen. Eerder lieten andere wijkbewoners zich juist positief uit over het plan. Ze zeiden daar graag te willen wonen vanwege het fraaie uitzicht. Volgens J. Mey, een vande buurtbewoners, mankeert er nogal wat aan het bouwplan. Mey spreekt van 'torenhoge blokkendozen' die de omgeving zouden versto ren, overschrijding van de eerder vastgestelde maximale bouwhoogte en vreest voor ge- luids- en hondenoverlast. Volgens de gemeente maakt Mey zich druk om niets. Het enkele malen aangepaste ont werp voorziet juist in een min der massaal project dan eerder was voorgesteld, zou de maxi- mumbouwgrenzen nauwelijks overschrijden en volledig tege moet komen aan de sen van de ouderen uit de wijk, die graag in drie kamer appartementen met een cen trale lift willen wonen. Het door architect Bakker uit Schagen ontworpen poortge bouw, dat Zijloever moet ont sluiten, wordt graffiti-besten dig gemaakt door het aanbren gen van een verfwerende coa ting op de muren. De poort wordt bovendien voorzien van een akoestisch plafond waar door galmoverlast wordt voor komen en er komt verlichting. Niet massaal De bezwaren van het wijkco mité richten zich vooral op de komst van het flatgebouw in de wijk. Die zou daar absoluut niet passen en de Kooi-bewo- ners dwingen straks weer te gen een kolos aan te moeten kijken. Behalve het uitzicht zou ook het park te klein wor den door de nieuwbouw. Ook hier denkt de gemeente veel optimistischer: drie blokken appartementen zijn beter dan één massaal blok. Het park zou niet kleiner worden door dat er minder parkeerplaatsen worden aangelegd. Dat kan omdat er minder woningen worden gebouwd dan aanvan kelijk de bedoeling was. Het aanmeren van plezier vaartuigen in de twee haven tjes die de landtong omringen, wil de gemeente in goede ba nen leiden door het beheer in handen te stellen van een nog op te richten vereniging. Die moet ook het beheer van de haven in de Coebel kostendek kend op zich nemen. De wan delroute langs de Zijl moet ook worden gehandhaafd. nterklaas laat de actieballonnen op voor het Leidse regiokantoor van de CNV Jongeren. Opmer- jk, want ook bij de kantoren in Utrecht, Amersfoort, Tilburg en Hoogeveen liet de goedheilig- i op exact hetzelfde moment de touwtjes los. FOTO: WIM VAN NOORT SIDEN Ver kwamen ballonnen niet, die de ortijdig uit Spanje over komen, accentloos Ne- rlands sprekende Sin- rklaas gisteren in de ■akke zuidwesten wind 5 liet bij het CNV-pand n de Haagweg. De jon- renorganisatie van de ristelijke vakbond zag ballonnen massaal in takken van de dichtst- staande bomen ver- ikt raken. Slechts een kei ballonnetje bracht ar boodschap met een ide knal onder de aan- cht van zich door de re- n voortspoedende voor- L' ingers. De tekst ,,Be- WVC is lucht" kwam eestal niet verder dan Rijnzichtbrug. christelijke jongeren had- n kans gezien de goedheilig- in uit het zwaar bewaakte idrid over te halen om in Hollandse herfstweer zijn ïerzin uit te spreken tegen bezuinigingen die minister Ancona van WVC de vak- nd wil opleggen. „Waar het ?V een beloning verdient, 'ijgt ze de zak", schoof de nt mismoedig de zwarte piet •hting kabinet. De CNV Jon geren moeten 35 procent van hun subsidie inleveren als de plannen van de minister wor den goedgekeurd door de Tweede Kamer. Die beslist medio december over de be zuinigingsvoorstellen, die an dere jongerenorganisaties veel minder hard treft. Om de Kamerleden te overtui gen van de onzin van d'Anco- na's plannen worden zaterdag 14 december, dus na afloop van de actiemaand, enkele po litici uitgenodigd een bezoek te brengen aan het regiokantoor in Leiden. Daar zal hen een taart worden aangeboden waar 35 procent is afgesneden. Een miljoen De jonge CNV'ers hebben ern stige kritiek op d'Ancona's voornemen om de subsidie op de jeugdbond met een miljoen gulden te korten. Gedwongen ontslagen voor zeker tien mensen zijn daarvan het direc te gevolg. In Leiden moet één full timemedewerker verdwij nen, twee anderen gaan korter werken. De argumentatie van de minister slaat volgens de jongeren nergens op. „De mi nister kent de subsidie toe naar rato van het aantal leden, maar wij werken voor alle jon geren in Nederland". Juist de preventieve activitei ten op voorlichtingsgebied voorkomen volgens de Leidse medewerkers Albert Daver- schot en Mechthild Vrede, dat jongeren onnodig in de proble men komen. En juist voor dat soort activiteiten is straks geen geld meer, „terwijl geen enke le andere jongerenorganisatie zich zo breed voor dé Neder landse jongeren inzet". De korting komt des te harder aan omdat de jeugdige CNV'ers geen mogelijkheden hebben om elders geldschie ters te Vinden, en omdat ande re jeugdorganisaties met hoog uit 25 procent worden gekort. De FNV Jongeren worden zelfs helemaal gespaard, nadat ze twee jaar geleden een nieu we organisatie oprichtten en de minister toen al besloot een paar miljoen op de subsidie te bezuinigen. Blijken van medeleven heb ben de CNV'ers in de Leidse vestiging nog niet gehad van hun FN V-collega's. „Ze hou den zich liever stil. Misschien zijn ze bang dat ze anders moeten delen in de armoede op WVC". Veel adhesiebetuigingen van uit de samenleving hebben de CNV Jongeren ook nog niet fehad. Vandaar dat aan de allonnen kaartjes waren ge hecht die kunnen worden te ruggestuurd met een duidelij ke boodschap erop. Of dat suc ces oplevert, mag worden be twijfeld. Bijna geen enkele ballon kwam verder dan de eerste boom. ALLERLEI(DS) Amiga De Amiga Gebruikersgroep Leiden en Omstreken houdt morgen vanaf 20.00 uur weer een bijeenkomst in De Regenboog, Watermolen- laan 1 (bij de Kopermolen). De avond staat in het teken van 'multimedia' toepassin gen van de Amiga-compu- ter. Diverse programma's op dit gebied worden gede monstreerd. Toegang fl. On tmoetingsa vond Voor familieleden van ver standelijk gehandicapten wordt donderdag een ont- moetings- en informatiea vond gehouden in dagcen trum De Zuidwester aan de Kennedylaan 116. Er ko men drie thema's aan de orde: de rechtspositie van verstandelijk gehandicap ten, de plaats van broers en zussen in de voorzieningen en de vraag wat betekent het als een verstandelijk ge handicapte broer of zus bij iemand inwoont. De avond wordt georganiseerd door de Sociaal Pedagogische Dienst Noordelijk Zuid Hol land. Aanvang 20.00 uur. Inlichtingen bij de dienst, Rijnsburgerweg 160, tele foon 071-155311. Borstvoeding De borstvoedingsgroep Lei den zoekt een enthousiaste moeder die deze groep wil versterken. De borstvoe dingsgroep organiseert on- formatie- en praatavonden voor vrouwen die borstvoe ding geven. Ook is er een telefonische hulpdienst. Meer inlichtingen bij Tine ke de Wit, 071-170085 en Ineke van der Lee, 071- 312967. De volgende avond is op 20 november op de Joh. Westerdijkstraat 44 in de Stevenshof. Aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk dtcauninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiflcaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «.BI \m rvv/cvi Van links naar rechts: Liesbeth de Wit, "Renate van Rhijn en jongeren werkster Lou Spliet. FOTO: WIM VAN NOORT JONGERENCENTRUM HARD NODIG IN DE STEVENSHOF Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN In het werk plan 1991 dat vorig jaar voor het buurthuis Ste venshof werd geschreven, klonk al de roep om een jongerencentrum. Als dat er niet zou komen, voor zagen de buurtwerkers binnen niet al te lange tijd problemen. Die voorspel ling is uitgekomen: de po litie heeft deze zomer meerdere malen moeten ingrijpen in het winkel centrum, het park en bij station De Vink. Het is weer een tijdje rustig geweest in de Stevenshof, maar er was een periode dat de politie vrijwel elke avond in actie moest komen tegen jongelui die overlast bezorg den. Ze stonden in het winkel centrum te praten, lieten hun brommers draaien, gooiden de lege blikjes cola niet altijd in de vuilnisbak en scheurden er aan het einde van de avond met hoge snelheid vandoor. Maar ook vernielden ze de skatebaan in het park, reden ze dwars over pas ingezaaide grasvelden, verplaatsten ze af valbakken op het station en stichtten ze brandjes. „Ze hebben ons al overal weg gestuurd," klaagt één van de jongere meisjes in de groep. „We stonden eerst in het win kelcentrum maar daar klaagde de buurt. Toen zijn we naar het park gegaan, maar daar werden we door de politie weggestuurd omdat er vernie- want daar woont niemand di rect in de buurt dus konden we geen overlast veroorzaken. Maar daar werden we ook weer door de politie opgepakt want er zou sprake zijn van vandalisme. Ik zeg daar meest al wel wat van en dan zijn ze een tijdje rustig maar ze begin nen steeds opnieuw". De laatste tijd is het rumoer in de nieuwste nieuwbouwwijk van Leiden enigszins geluwd maar dat is meer te wijten aan de kou die toeslaat dan aan be tere recreatiemogelijkheden voor de jeugd. „Het is wel eens erger geweest," vertelt Elwin Mentink, de sociaal-cultureel werkster van buurthuis Ste venshof. „Er kwamen dan vooral veel jongeren van bui ten de wijk, die de zaak aan zwengelden". De oorzaak van de problemen moet echter niet alleen in de komst van 'bui- tenwijkse' jongeren worden gezocht, geeft ze toe. Voor haar eigen 'jeugd' is er in de wijk gewoon te weinig vertier. Dat probleem werd al geruime tijd geleden gesignaleerd door zowel het buurthuis als door de politiek. Er gingen stem men op om het buurthuis va ker en langer open te houden, of om een speciaal 'jeugdhonk' te openen. Tot nu toe is van de goede voornemens niks te rechtgekomen. Geldproblemen waren de belangrijkste oor zaak, maar ook het ontbreken van een duidelijk jongerenbe leid. In het Welzijnsplan '86- '89 werd al de wens uitgespro ken voor een 'samenhangend' jongerenbeleid.. Dat is nog steeds niet geformuleerd. Vol gens het Welzijnsprogramma '92 bestaat de wens nog steeds en wordt op dit moment hard gewerkt aan de realisatie er- Huiskamer Liesbeth de Wit, Renate van Rhijn en Barry van Eijk vor men min of meer de harde kern van de groep die het buurthuis aan de Trix Ter- windtstraat geregeld bezoekt. Zij zijn ook allemaal actief als vrijwilliger. „Het is altijd ge zellig hier," vertelt Barry met jeugdig bravoure. „Ja, dat zal best. Maar er is verder in de wijk helemaal niks," vatten Liesbeth en Renate de gevoe lens van veel van hun leeftijd genoten in de wijk samen. De jongerensoos is alleen op woensdag- en vrijdagavond open. Lou Spliet, jongeren werkster in het buurthuis, zou al gelukkig zijn als ze de deu ren elke dag kon openzetten. „Een inloopachtig iets, een huiskamer bijvoorbeeld, waar ze terecht kunnen na school tijd. Om even bij te praten, een kop thee te drinken, waar ze hun huiswerk kunnen maken. Dat is nog niet gerealiseerd omdat we met beperkte ruimte zitten en met een beperkt bud get". De soos waar twee avonden in de week de Stevenshofse jon geren terecht kunnen, moet op andere dagen en op andere tijdstippen voor andere activi teiten worden vrijgehouden. Bovendien is de inzetbaarheid van de buurtwerkers ook maar beperkt. Over uitbrei ding van het aantal formatie plaatsen of het aantal uren is de laatste jaren nauwelijks ge praat. Wellicht wordt daar op redelijk korte termijn verbete ring in aangebracht, nu zowel op politiek als op buurthuisni veau wordt gewerkt aan for- Zwembad Voor een 'huiskamer' zou de jeugd in de Stevenshof wel te vinden zijn. Veel hangt echter af van wat de vrienden doen. Eén van de dames in de soos bevestigt dat: „Ik zou alleen komen als mijn vriendinnen ook kwamen". Lou ziet nu al een onvoorspelbaar patroon: „Als er een paar mensen vrienden krijgen in de Mors, trekken ze met de hele groep naar dat buurthuis. En zijn ze daar uitgekeken, dan keren ze hier weer terug". Ook de har de kern van de vrijwilligers neemt op woensdag geregeld een kijkje in de Mors, of in de Pancrat. Maar op de vraag wat er daarnaast nog in de wijk zou kunnen komen, weten de meesten niet zo vlug een ant woord, behalve Barry: „Een zwembad zou misschien wel leuk zijn". Cees Schouten, directeur van SKIL, de overkoepelende or ganisatie van club- en buurt huizen, waarschuwde in juni van dit jaar al voor een groei end jongerenprobleem in de Stevenshof. Zowel Spliet als Mentink onderschrijven die waarschuwing. „Je struikelt hier bij wijze van spreken over de kleine kinderen, de groep van 12- en 13-jarigen is gigantisch. Die worden straks ouder en gaan de straat op. Dat kunnen wij in het buurt huis echt niet kwijt. Op dit moment wordt er wel gewerkt aan een jongerenbeleid, maar je moet proberen om de ont wikkelingen voor te blijven, anders hol je slechts achter de feiten aan en kun je alleen maar repareren in plaats van voorkomen". PROTEST TEGEN OVERKAPPING VOORPLEIN VAN DE LAKENHAL Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: J Phr./Mevr.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: LEIDEN De bouw van een glazen overkapping over het voorplein van de Lakenhal is volstrekt niet in overeenstemming met de sfeer die rond Rem brandt wordt geschapen. Dat is de mening van de stichting Arent van 's- Gravesande, die zich inzet voor behoud van zeven- tiende-eeuwse gebouwen. De secretaris van de stichting, de architectuurhistoricus W. Kuyper, schrijft in een open brief dat juist de Lakenhal in de sfeer van Rembrandt hoort. „Gebouwd voor Leiden, door het stadsbestuur, ontworpen door de stadsarchitect, in Rem- brandts tijd, moet men deze ui ting van Leidens Gouden Eeuw kennelijk door een soort lachspiegel zien". Ook een tij delijke overkapping wordt door Kuyper afgewezen: hij vreest dat de boorgaten in het natuursteen de gevel onher stelbaar zullen beschadigen en dat water en sneeuwschade de lijsten aantasten in koude win ters. „Het samenspel van vormen en opschriften, beeldhouw werk en ramen, het samenspel van hogere en lagere daken, dat alleen vanaf het voorplein is te overzien, geeft behalve kunstzinnige ontroering ook informatie over opzet en doel van het gebouw," schrijft Kuyper. De overkapping van het voorplein van de Laken hal wordt vanavond in de ge meenteraadsvergadering be handeld. Bij de politieke par- aen tekende zich vorige week een voorzichtige meerder heid voor een tijdelijke voor ziening af. I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. J maand (automatische betaling) f25,70 J kwartaal (automatische betaling) f 76,60 j kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen r 1 (I I I I* ir deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - n j Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9