Overname Infotheek schokt IBM en Apple „Faillissement Infotheek was niet nodig'" Kans voor akkerbouw ondanks plannen EG VAN LEENEN: li BEURS VAN AMSTERDAM" CcicUc Qowumt ECONOMIE DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 1 ~ebd NOTU in beroep tegen verkoopverbod tijdschriften 'S-GRAVELAND De Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers (NOTU) gaat bij het ge rechtshof in Den Haag in beroep tegen het aan banden leggen van de verkooop van tijdschriften bij benzinestations. De organisatie kan zich niet vinden in de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag dat de verkoop van tijd schriften tijdens winkelsluitingstijden verboden is. Volgens de NOTU is de Haagse rechtbank-presi dent er volstrekt aan voorbij gegaan dat door het verkoopverbod een afzonderlijk verkoopkanaal dreigt te verdwijnen. De NOTU stelt dat een derde deel van de pomphouders de verkoop van tijd schriften inmiddels heeft gestaakt. Bovendien vin den de tijdschriftuitgevers het principieel onjuist dat een onderscheid wordt gemaakt tussen dagbla den en tijschriften. Kranten mogen wel buiten de reguliere uren worden verkocht. Fabrikanten in hoger beroep over „misleiding" Elmer UTRECHT De Bond van Neder- landse Margarinefabrikanten gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in kort geding over het volgens hem misleidende roomboter-imago van fa brikant Elmer. De margarinefabri kanten zijn het niet eens met het vonnis van een Utrechtse rechtbank president. In het kort geding eiste de bond dat Elmer Food uit Amersfoort de verpakking van haar boterachtige produkten Elmer en Elmer Light te rugtrekt. Op die verpakking zou mis leidende informatie staan. President mr. H. Hofhuis zag geen reden tot op leggen van terugtrekking van het produkt. Air Holland failliet verklaard Politie breekt blokkade Renault-Cleon BADHOEVEDORP De rechtbank in Amster dam heeft op verzoek van de bewindvoerder en de directie van Air Holland gisteren het faillisse ment over de chartermaatschappij uitgesproken. Het is een stap in het reddingsplan van het be drijf, dat wordt voortgezet via de huidige doch termaatschappij Air Holland Regional. In ver band met het faillissement worden de arbeidscon tracten van het voltallige personeel opgezegd. Honderd personeelsleden krijgen een aanbod om in dienst van de nieuwe maatschapopij te treden. De oude Air Holland had ongeveer 200 mensen in vaste dienst. Mr. M. Pannevis, nu curator van Air Holland, pleegt overleg over de mogelijkheden om een akkoord aan de crediteuren aan te bie den. De certificaathouders worden over de stand van zaken geïnformeerd op een vergadering op 18 november. PARIJS Oproerpolitie heeft vanochtend vroeg een einde gemaakt aan de blokkade van de Renaultfa- briek in het Normandische dorp Cleon, onder Rouen. Zonder dat het tot een treffen kwam met stakers werd de toegang tot de fabriek vrijgemaakt, na 19 da gen beleg. Cleon produceert meer dan de helft van alle motors en versnellingsbakken. De door de com munistische vakbond CGT volgehouden blokkade be dreigde de totale produktie van het Franse autocon cern, alsmede voor die van afnemers van motoren als Matra en de Nederlandse Volvofabriek in het Born. De staking kostte het staatsbedrijf Renault 30 miljoen gulden per dag. De ontruiming volgde nadat de Franse economiemi nister Pierre Beregovoy de CGT had verweten on derhandelingen onmogelijk te maken. ,,De export van Renault komt in gevaar, het nationale belang wordt geschaad, nu moet het afgelopen zijn", aldus de minister. De rechtbank van Rouen had de CGT-pi- ketten al op 21 oktober als "illegaal" veroordeeld. DEN HAAG De over neming van verschillende Infotheek-onderdelen door het automatiserings bedrijf Install Data, eigen dom van HCS-oprichter Jan Kuijten, heeft voor onrust gezorgd op de Ne derlandse computermarkt. IBM-Nederland heeft gisteren het officiële dealerschap voor Infotheek „opgeschort" tot er meer duidelijkheid is over de positie van de nieuwe onder neming. Tot die tijd verandert er echter niets en blijft Install Data, dat afgelopen vrijdag tweehonderd medewerkers en verkooppunten van het faillie te Infotheek overnam, de offi ciële vertegenwoordiger van IBM. Het opschorten van de pc-ver- koop is in feite niet meer dan een vertwijfelde protestactie van IBM tegen de cash car- ry-formule van Install Data. IBM ziet met vreze tegemoet hoe het prestigieuze A-merk naar de achterste rekken zal verdwijnen. Volgens de for mule van Install Data moet ie dere dealer alle merken ver kopen. Met name Apple heeft daarvan de consequenties ge voeld. Van de Apple-dealers die tot Install Data behoorden, is er nu nog maar één over. De andere zijn door Install Data omgevormd tot algemene com puterwinkels. Het personeel en het bestuur van Apple-dealer Magister Apple Computers in Den Haag weigerde afgelopen weekeinde dan ook met Install Data in zee te gaan. Het vroegere on derdeel van het inmiddels fail liet verklaarde Infotheek gaat zelfstandig verder. HCS-op- richter Jan Kuijten Kuijten controleert Venture Fund Ne derland (VFN), waarvan In stall Data een dochter is heeft daarom eigen geld in de onderneming gestoken waarbij hij het overgrote deel van het aandelenkapitaal in handen krijgt. Magister wordt dus, net als Install Data, een dochter van VFN. Hoe groot het be lang van Kuijten is, wilde Ma gister-directeur Aad Blok niet mededelen. Volgens Blok is de winstgevende Magister een van de grootste Apple-dealers in Nederland met een omzet van 20 miljoen gulden in 1991. Er werken ongeveer veertig werknemers. Magister heeft volgens eigen zeggen twaalf procent van de markt in han den. Ook Compaq, een van de leve ranciers van pc's aan Info theek, bevestigt dat de affaires in de high-techsector „de ver- WARMOND Wim van Leenen heeft roerige we ken achter de rug. Het be drijf dat hij in tien jaar tijd heeft opgebouwd is in een paar maanden ter ziele ge gaan. Zijn persoonlijk ver lies bedraagt rond de 140 miljoen gulden, maar dat deert hem niet. „Als ik er uit was gestapt en nu met een bankrekening van 30 miljoen gulden had geze ten had ik me schuldig gevoeld". Van Leenen praat met de pers om duidelijk te maken dat de ondergang van Infotheek on nodig was. Hij wil geen wraak, maar de halve waarheden die er de ronde deden, kon hij toch niet over zijn kant laten gaan. „Ik heb de strijd gestre den en verloren. Daar zal ik het mee moeten doen". Hij heeft, zoals hij het zelf uit drukt „een gigantische les" ge leerd, maar hij geeft de moed niet op. Het sprookje Info theek mag dan uit zijn, Van Leenen heeft het boek nog niet dichtgeslagen. Van Leenen heeft zich goed voorbereid op zijn gesprek met de pers. Aan een tafeltje in een rumoerig Van der Valk restaurant leest hij zijn op pa pier gezette verhaal voor. Zijn onzekere stem en lange stiltes verraden dat de emoties hem aangegrepen hebben. Zijn boodschap is echter duidelijk, Infotheek dat als een parel tje in automatiseringsland werd beschouwd had niet failliet hoeven gaan. „Er lag een compleet reddings- Clan klaar voor Infotheek. De anken, de commissarissen, de directie en het interim-mana gement waren het hier over eens. Er zouden 40 miljoen nieuwe aandelen tegen 1,20 gulden per stuk worden uitge geven. De banken zouden daarnaast 42 miljoen gulden aan schulden kwijtschelden en nog eens 25 miljoen omzetten in aandelen". Tegenwerking VRG zag het echter niet zitten en liet de zaak afketsen. „Toen was er nog maar een dag de tijd om een oplossing te vinden en dat was te kort". De precieze reden voor de halsstarrigheid van de geld schieters kent Van Leenen niet. In ieder geval wil hij er niet over praten. „Iemand uit het bedrijf heeft mij bij de banken zwart gemaakt, maan den geleden al. Ik ben er nooit achter kunnen komen wie het was en waarom ze het gedaan hebben". Over de commissa rissen wil hij niet teveel kwijt, maar dat ze geen goede vrien den zijn is wel duidelijk. Ook over het interim-manage ment heeft hij zo zijn gedach ten. „Volgens degenen die hen hier neer gezet hebben zijn het goede managers, dus dat zal wel zo zijn. Hun fout was ech ter dat ze zich helemaal op de boekhouding fixeerden. De kostenbesparingsprogramma's waren intussen wel op een laag pitje gezet, dus die verlie zen liepen wel verder op". Zo hoog dat de banken er geen been meer in zagen en de kraan dichtdraaiden. Toen kwam Install Data en was de Staking Stakende Enka-werknemers staan voor de poort van hun bedrijf in Ede. Gisteren begon het personeel (120 werknemers) een sta king tegen het dreigende ontslag van 23 mensen als gevolg van een reorganisatie van onrendabele sponzenafdeling. Ook van daag lag de produktie stil. De directie van Enka en de vakbon den overlegden vanmorgen over de reorganisatie. FOTO: ANP Pensioenfondsen voorzien oplossing pensioenbreuk nieuwe pensioenvoorziening. Iemand die bijvoorbeeld dui zend gulden bij een pensioen fonds heeft staan kan een deel van dat bedrag, achthonderd gulden, meenemen naar zijn nieuwe pensioenfonds. Van die achthonderd gulden kan hij of zij bij het nieuwe pen sioenfonds meer geld maken dan de oorspronkelijke dui zend gulden". Voor nieuwe ge vallen van pensioenbreuk is ér inmiddels al een waarde-over- drachtregeling. AMSTERDAM Op een bij eenkomst van de Stichting Be drijfspensioenfondsen OPF, heeft voorzitter P. Lambert gezegd dat er mogelijk binnen een jaar een oplossing komt voor de mensen met oude pen sioenbreuken. „We denken hierbij aan het afkopen van oude recHten. Dat bedrag kan men dan meenemen naar de Pensioenregeling uitzendkrachten UTRECHT Er komt een onderzoek naar een pensioenrege ling voor uitzendkrachten. Een commissie, waarin werkgevers en vakbonden, krijgt daarvoor een jaar de tijd. Uitzendkrachten hadden tot nu toe geen aanspraak op pensioen. De bedoeling is dat eventuele afspraken daarover vanaf januari 1993 in de cao's moeten zijn vastgelegd. In de tweejarige cao (van 1 januari 1992 tot 1 januari 1994), krijgen de uitzendkrachten er vier procent bij: 3,75 procent op 1 januari aanstaande en een kwart procent per 1 juli volgend jaar. Salarisverbeteringen voor 1993 staan nog open, daar wordt eind volgend jaar weer over gepraat. ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks het af bouwen van de subsidies in de Europese landbouw zien de Nederlandse ak kerbouwers nog volop mogelijkheden om de toe komst van hun sector vei lig te stellen. Dat bleek gisteren op het symposium 'Akkerbouw na MacShar- ry' in Alphen aan den Rijn. Volgens organisator CAVO- LATUCO, een grote regionale aan- en verkoopcoöperatie in West- en Midden-Nederland, zijn er tal van mogelijkheden voor de akkerbouwers om hun bedrijf overeind te houden. Toch ziet de toekomst er som ber uit. „De voorstellen van EG-landbouwcommissaris MacSharry vormen een be dreiging voor het voortbestaan van de Nederlandse akker bouw", zei directeur ing. ir. H. de Boon van de Cebeco- Handelsraad Groep. „Maar het woordje 'na' in de titel van het symposium suggereert dat de Nederlandse akkerbouw MacSharry zal overleven", stelde hij de circa tweehon derd aanwezige akkerbouwers gerust. Het Europees landbouwbeleid dateert uit de jaren '60 toen Europa nog niet zelf in z'n voedsel kon voorzien. De laat ste jaren is, door de stijging van de produktiviteit, het aan bod van veel agrarische pro dukten groter dan de vraag geworden. De intensieve pro- duktiemethoden leiden tot mi lieuschade. Tenslotte veroor zaakt het Europese subsidie systeem grote budgettaire vraagstukken in Brussel. Quo taregelingen en stabilisatieme chanismen blijken onvoldoen de te werken. MacSharry stelt nu voor om van een aantal produkten de prijs te verlagen. Verder wil hij de melkquota verlagen en graanproducenten een aantal hectare braak laten leggen. Ook moeten er milieupremies voor versnelde bebossing ko men. Daarnaast wil hij milieu programma's en produktieme- thoden die het milieu niet al te sterk belasten. De akkerbouwer moet nu dus op zoek naar alternatieven. De CAVO-LATUCO zoekt die nieuwe mogelijkheden in slachtkuikens, pootgoed, mest- varkens, vollegrondsgroente, cichorei en bloembollen. Voor akkerbouwers die willen over stappen op de varkenshouderij heeft de coöperatie een specia le adviseur die helpt bij de be drijfsontwikkeling. de algemene directie van de coöperatie, wees de aanwezi gen op de mogelijkheden van het nieuwe gewas cichorei. Uit cichorei kan de stof inuline gewonnen worden. Inuline is een zéér zoete stof die weinig calorieën bevat en zeer goed toepasbaar is in bijvoorbeeld de frisdrankindustrie. Een ge zamenlijke dochter van de Suiker Unie en het Belgische Warcoing zal in 1992 beginnen met de verwerking van 130.000 ton cichorei-wortels. Helaas is er nog geen goede oogstmethode. Calon rekent voor het oogsten op het ver nuft van de akkerbouwer. Ook werden de mogelijkheden van de teelt van poot- en con sumptie-aardappelen bespro ken. Volgens ir. M. Hilberts, van de in Friesland gevestigde coöperatieve telersvereniging, zijn er voldoende afzetmoge lijkheden naar onder andere Oost-Europa. Een ander alter natief kan de teelt van volle-' grondsgroenten zoals asperges en prei zijn. De akkerbouwer moet dan wel op een groot schalige, optimaal gemechani seerde, milieubewuste wijze gaan telen. Achteruit Door de plannen van MacS harry zullen de huidige subsi dies binnen een paar jaar ko men te vervallen. In plaats daarvan krijgt iedere boer een regionaal bepaald steunbedrag per hectare. In de praktijk komt dat er op neer dat Noord-Nederlandse boer er iets op achteruit gaan, terwijl de Midden- en Zuid-Neder landse boer er voorlopig op vooruit gaan. Volgens De Boon moet de boer accepteren dat de markt voort aan de bedrijfsvoering stuurt. Dat betekent dat de Neder landse akkerbouwer zijn op brengst tot het jaar 2000 met ongeveer vijfhonderd gulden per hectare ziet afnemen. Haagse 'top' hoopt op GATT- doorbraak BRUSSEL De voor bui tenlandse handel verant woordelijke EG- bewinds lieden hopen dat de ko mende top tussen premier Lubbers als voorzitter van de Europese Gemeen schap en de Amerikaanse president Bush een ope ning biedt voor het sle pende GATT-handels- overleg. De GATT-kwestie (Algemene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel) staat zaterdag, op de tweede en laatste dag van het bezoek van Bush aan Den Haag, op de agenda. Vol gens een Nederlandse diplo maat hebben premier Lubbers en EG- Commissievoorzitter Jacques Delors, die voor de top ook naar Den Haag komt, on langs een brief gekregen van president Bush, waarin deze het belang van de GATT on derstreept. Bush schrijft in de vertrouwe lijke brief dat de EG en de VS de kans moeten grijpen dit jaar een akkoord te krijgen, zo zeggen diplomaten. Hij noemt de Uruguay-ronde, zoals het overleg is gedoopt, zijn econo mische topprioriteit. Bush wil samen met Lubbers en Delors bewerkstelligen dat er weer schot komt in het handels overleg, zo schrijft hij verder. In Den Haag zullen ook Carla Hills, speciale handelsgezant van de VS, en Frans Andries- sen, EG-commissaris belast met buitenlandse betrekkin gen, aanwezig zijn, zo beves tigde een Amerikaanse diplo maat in Brussel. amj koop negatief beïnvloed heb ben". Compaq-directeur T. Pannekoek verwacht dat door het samengaan van Info theek en Install Data verschil lende klanten op zoek gaan naar andere dealers. Volgens de Compaq-directeur ontstaat door de overneming van de Infotheek-onderdelen door In stall Data „een zware markt partij". Hij schat dat deze com binatie zo'n twintig procent van de Nederlandse Compaq- markt in handen heeft. verkoop binnen twee dagen bekeken. Zelf wilde Van Leenen het be drijfje Infotheek Software Ontwikkeling overnemen. Hij mocht het echter niet kopen van de curatoren en de reden weet hij nog niet. Toch ziet Van Leenen nog wel een rol voor zichzelf wegge legd in automatiseringsland. „Binnen een paar jaar wil ik me weer terugvechten op de markt. Ik heb een paar opties, maar weet niet of dat wat wordt". 41 40% cons nat ga 41 40 du pont 38 38% exxon 26 25% ford bethlehem 15% 15% genlelec boeing 49 49 genl motors canpac 17 genl public chevron cor 73 75% goodrich chrysler 12% 12% goodyear citicorp 11 11% hewlett-pac cons edison 25 25 intl paper Beurs omlaag AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs is giste ren over een breed front om laag gegaan. De stemmingsin dex stond aan het eind van de dag 0,6 punt lager dan vrijdag (88,7). De CBS-koersindex verloor bijna 1 punt op 194,1. De om zetten bleven met ƒ948 mil joen laag. In aandelen werd maar voor 422 miljoen ver handeld waarvan het meeste in Akzo (ƒ75 miljoen) dat als één van de weinige waarden 0,60 omhoog ging naar 122,50. Ook vrachtwagenfabrikant DAF viel in de prijzen met ƒ0,30 winst op ƒ21,90. Aande len in de automatiseringsbran che stonden flink onder druk. De obligatiemarkt was ongea nimeerd met fractioneel lagere prijzen. De buitenlandse beurzen ga ven overwegend lagere note ringen te zien op Tokyo na, waar men genoot van een vrije dag. De dollar stond ook weer flink onder druk met een drie cent lagere koers. On der deze omstandigheden zorgden verkopers voor over- BEURS In de automatiseringssecti stonden de koersen bloot aa flink wat aanbod. Het debacl bij Infotheek maakte de aai delen vrijwel waardeloos, een koers van acht dubbeltjt vorige week begon de hand! gisteren op een kwartje en aa; het eind van de dag werd no maar 0,20 betaald. HCS vei loor een dubbeltje op 1,95 Volmac liet 0,40 liggen 20,60. Multihouse verlocl ƒ0,10 op 4,80 maar ook Tuli| die vorige week met een ge ruststellend bericht naar bu; ten kwam, moest 0,30 prijsgf ven op 20. Ook op de parallelmarkt ke derden de waarden in de high tecsector. LCI moest ruim ze procent of ƒ0,40 terug nai 5,80. De Drie Electrons werd 0,70 goedkoper ft 14,20 en Pie Medical gaf ee dubbeltje prijs op 5,70. H tot de strafbank veroordeelt Docdata gaf eveneens ee dubbeltje prijs op 4,90 PSV elke 1 Havai ik lek ten. Ajax de w; derlai dan a Als j PSV 'kamp zeker 'grote dam, Dan ze da er mj traint van ji fl satie genlij Trail „Ik h herstt Ik be vooru mijn toern fysiel aan h Ik m< maal kan i opbre Wim van Leenen. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6