£eid6C <2owva/nt Vredesconferentie dreigt Servië met economische sancties Stappenplan Coalitie bijna eens over plan-Simons „Nieuwe nederzetting politieke demonstratie' Smakelijke aanbiedingen op ons AH Schlagerfestival. Commissie wil politie horen over Coupépolder Keuken avond- 4-daagse 14 Dagen Gratis ficidócSou/uuit INFORMATIE ZONDER SENSATIE £atdóe<3owa/nt 5 NOVEMBER 1991 GEESTELIJK LEVEN ■We kj Heimwee naar het n„ VHÏ hiernamaals Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25179. Losse nummers 1,45. arde aanpak nodig van fraude met kentekens Adriaanse verlaat FC Den Haag DEN HAAG Co Adriaan se verlaat FC Den Haag aan het eind van dit seizoen als trainer/coach. Hij heeft het bestuur gisteren tijdens een vergadering laten weten geen gebruik te willen ma ken van de mogelijkheid zijn medio 1992 aflopende con tract te verlengen. Adriaan se is aan zijn vierde seizoen bij de club uit de eredivisie bezig. Hij acht die periode bij één club lang genoeg. Het bestuur zei de beslissing van Adriaanse te betreuren, maar te respecteren. Pagina 14: Adriaanse Co Adriaanse schuift Notten naar voren. foto: anp Slapende vrouw ingesloten bi j V D in Leiden LEIDEN Een 19-jarige vrouw uit Vlaardingen die in de rij voor de telefoon in slaap was gevallen is gis teren ingesloten in de Leidse V D-vestiging. De politie moest er aan te pas komen om haar te bevrij den. De kennelijk nogal vermoeide vrouw stapte kort voor zessen bij het warenhuis binnen om te tele foneren. Omdat er een lange rij voor de telefoon in het souterrain stond ging ze op de grond zitten en dutte vervolgens in. Rond half zeven werd haar slaap ruw gestoord door het geluid van de omroepin stallatie met een oproep aan het laatste winkelperso neel om de zaak te verlaten. Bijna direct daarna ging het licht uit. In het donker heeft de vrouw vervol gens op de tast de weg naar een uitgang gezocht. Dat vergde een kwartier. Ze wist de aandacht te trekken van een voorbijganger die de politie waarschuwde. Pas rond kwart over zeven stond ze weer op straat. John van 't Schip mag weg bij Ajax AMSTERDAM John van 't Schip heeft van be stuur en technische leiding van Ajax te horen gekre gen dat hij mag vertrek ken. De international kan naar een andere club uit zien, nadaj hij onlangs verklaarde dat hij niet langer als aanvaller wen ste te spelen. Er heeft zich nog geen kandidaat ge meld voor de voetballer, die naar verluidt bij Ajax,. zeven ton verdient. Belangstelling radio neemt geleidelijk af HILVERSUM Het marktaandeel van de zenders Radio 1 tot en met 5 is vergeleken met een jaar geleden licht gedaald tot 64 procent. Wie naar de radio luistert, doet dat gemiddeld twee en een half uur per dag, acht minuten minder dan een jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling kijk en luisteronderzoek van de NOS. Commer ciële kabelstations en regionale zenders trekken meer luisteraars. De zenderaande len in de totale luistertijd tussen zeven uur 's ochtends en middernacht laten voor de kabelstations een stijging van 5 pA-ocent naar 23 procent zien. De belangstelling voor regionale stations nam met 3 procent toe tot 14 procent. De daling bij de publieke omroep doet zich voor bij radio 1, 2 en 3. GMD gaat 8400 wao'ers scholen AMSTERDAM De Gemeenschappe lijke Medische Dienst (GMD) wil in 1992 zo'n 8400 arbeidsongeschikten (of mensen die dat dreigen te worden) via scholing een grotere kans op (behoud van) werk geven. In 1987 begonnen nog ongeveer 1700 van hen aan scholing, dit jaar zullen het er rond 5600 zijn. De GMD adviseert bedrijfsverenigingen over de mate Van iemands arbeidsonge schiktheid in het kader van de wao/aaw, ondersteunt bedrijven bij het herplaatsen van hun uitgevallen werk nemers en verzorgt de arbeidsbemidde ling voor gedeeltelijk arbeidsongeschik- ie een Blinker krijgt van a|Steinr'°e9rnaat 'kOpStOOt' Alecto TF LEIDEN OMGEVING Burgemeester Pyk*fel Noordwijk neemt rby tej ontslag Hoorspelweek in het leken van 'verloren onschuld' eestelijk leven/opinie gint Ai Té ienstverlening st/rtv isumenteninformatie een matige, aan de tede hl st af en toe harde rijgt vioordwester vallen vooral ef nnacht en orgenochtend nog kele buien. Een nieuwe ceaandepressie brengt artij h norgenavond opnieuw in de e lewolking, gevolgd door kans gen. De wind draait dan benul ,aar zuidwest en wordt ginê an de kust opnieuw hard. op. iroek C de thu rijk. selvallig. VOETBAL OP TV de spa n Flai e Leid^ Ma Bgen >lgens e twee le karn ipollo vaHUSSEL De Europese Ge- vi eenschap heeft gisteren ge weigerd de strafmaatregelen Libië in te trekken, iral Nederland en Enge- id voelden niets voor ophef- g van de sancties. De zaak vam .aan de orde tijdens een jeenkomst van de EG-minis- buitenlandse zaken et hun collega's van de aghreb-landen (Marokko, Fi *r c Jjh! 2 liet „„p ■nil* G houdt sancties ibië overeind ifnde DEN HAAG De Servi sche president Slobodan Milosevic moest zich van daag op de vredesconfe rentie over Joegoslavië in Den Haag duidelijk uit spreken of hij nog prijs stelt op de vredespogingen van de EG en of hij in stemt met het plan Joego slavië om te vormen tot wat een 'losse federatie' wordt genoemd. Zegt Milosevic „nee", dan staan Servië economische sancties en een steeds verder gaand internationaal isolement vische president op termijn wellicht beantwoorden met de erkenning van de afgeschei den republieken. doen, ofschoon hij daarover ernstige problemen heeft met de leiders van de Servische minderheden in de republiek Kroatië. De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben gis teren in Brussel uitvoerig ge sproken over het pakket van sanctiemaatregelen dat de Eu ropese Commissie de afgelo pen week heeft uitgewerkt. De Europese Commissie stelt vier maatregelen voor: onmiddellij ke opschorting van de samen werkingsovereenkomst die de EG met Joegoslavië heeft ge sloten, opschorting van alle handelsvoordelen, een invoer- stop van alle produkten uit die republieken die niet aan het EG-vredesplan meewerken en een embargo van EG-produk- ten naar de republieken die het EG-plan afwijzen. Daarbij hoort ook een olieboycot. De EG-ministers kwamen giste- overigens wel tot de uiterst moeilijk zal zijn. Milo sevic zal zich gemakkelijk kunnen verschuilen achter het argument dat niet Servië, maar het op eigen initiatief handelende leger de belang rijkste oorzaak van de moei lijkheden is. Zo is komen vast te staan dat het federale leger er op uit is Dubrovnik te vero veren, omdat het rond die stad onder meer eigen ziekenhui zen, buitenverblijven en va kantie-oorden heeft. Pagina 5: Servië tart EG met aanvallen op Dubrovnik In de histori sche binnen stad van Du brovnik moeten de Paardenmarkt Een drukte van belang op de grootste paardenmarkt van Europa in het Bommelerwaardse Hedel. Zo'n 400.000 mensen bezochten gisteren de markt waar ruim 1500 paarden werden verhandeld. -foto: anp Grote schilderijen roof in Oegstgeest OEGSTGEEST Een gaatjes- boorder heeft in de nacht van zondag op maandag vijf olie verfschilderijen gestolen uit een woning aan de Waldeck Pyrmontlaan in Oegstgeest. De dief boorde een gaatje in een raam aan de voorzijde van de woning. Vervolgens kon de klink worden opgelicht en het raanm worden geopend. Er werden schilderijen van onder andere Knip, Groenewegen en Wiersma weggenomen. Eén van de schilderijen heeft een waarde van omstreeks 40.000 gulden. Ook de andere schil derijen zijn vele duizenden guldens waard. PRINSENBEEK CDA en PvdA zijn het nagenoeg eens over gedeeltelijk uitstel van het plan-Simons. CDA-fractie- leider Brinkman en PvdA- fractie voorzitter Wöltgens toonden zich gisteravond opti mistisch over het aanstaande compromis ten aanzien van de invoering van een nieuw stel sel van ziektekostenverzeke ringen. Vandaag zou de Eerste-Ka- merfractie van het CDA zich buigen over stel, dat voor een belangrijk deel tegemoet komt aan de eerder opgeworpen bezwaren. De CDA- Senaatsfractie heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid voorgesteld om de huisartsen later in de basisverzekering (voorlopig de awbz) onder te brengen. Aan vankelijk was het de bedoeling dat per 1 januari te doen, maar de miljardenoperatie zou te ingrijpend zijn, meent een meerderheid van de Senaat. De PvdA-fractie in de Tweede kamer achtte dat aanvankelijk onaanvaardbaar, maar gezien de positieve uitlatingen van Wöltgens gisteravond voor de NOS-radio zal de fractie toch akkoord gaan met het gedeel telijke uitstel. De huisartsen komen nu waar schijnlijk tegelijk met de speci alistische hulp in de nieuwe basisverzekering. Dat zou dan in 1993 moeten gebeuren. De kraamzorg en geneesmiddelen komen in dat geval al wél ko mend jaar in de basisverzeke ring, die overigens pas in 1995 compleet is. De ministerraad neemt vrijdag een besluit over een nieuw voorstel van Si mons. Dan hangt de definitie ve invoering alleen nog af van de Eerste Kamer, die 19 no vember een beslissing i advertentie unesië, Algerije, Libië auretanië). Libië wordt nog eeds gezien als een broeinest an terrorisme. Nog onlangs lardigde de Franse justitie internationaal opsporings arrestatiebevel uit tegen Libiërs. Zij worden ver- t van het opblazen van in Frans lijntoestel. In ver- ind met de terroristische ac- viteiten vaardigde de EG in "6 een wapenembargo uit. bewegingsvrijheid van Li- :he diplomaten in de EG- iden werd beperkt en er erden veel strengere visum- "ocedures ingesteld voor Li ters die de EG wilden bezoe- KELA Immigranten uit de Sovjetunie en Israëli sche ministers hebben gis teren een nieuwe joodse nederzetting geopend op de hoogvlakte van Golan, die in 1967 op Syrië werd veroverd. Enkele uren eerder hadden Israël en Syrië in Madrid de histori sche eerste ronde van hun rechtstreekse besprekin gen beëindigd. „Iedere nieuwe nederzetting, iedere jood vergroot onze greep op het land", zei minis ter van wetenschappen Yuval Neeman. Zijn Tehiya-partij heeft gedreigd uit de regering te stappen vanwege de Israëli sche deelname aan de vredes conferentie over het Midden- Oosten. Minister van huisves ting Ariel Sharon, die de 36 kolonisten en ongeveer twee honderd gasten toesprak, sprak zich op cynische wijze tegen de conferentie uit. „We wachten op een handdruk, een seconde oogcontact, een glim lachje van deze bende moorde naars die achter het hek zit en ons voor de gek blijft houden", zei hij. „Het is me natuurlijk duidelijk dat dit een politieke demon stratie is", zei Kela-bestuurder Vadim Belotzarkovsky, die achttien jaar geleden naar Is raël emigreerde. Hii zei het niet eens te zijn met net Ame rikaanse standpunt dat het ne- derzettingenbeleid een obsta kel is voor vrede. „Ik ben geen obstakel voor vrede", zei hij. Pagina 5: Bemiddeling no dig voor voortzetting Duitse vleeswaren op onze bedieningsafdeling, deze week o.a.: Landrauchschinken, OIO 100 gram Duitse cervelaat fijn, normaal of peper, -j QO 100 gram l.ÖJ Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 9 november 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Lima: doden bij aanslag tijdens feest LIMA In Peru zijn zestien mensen gedood toen gewapen de mensen het vuur openden bij een feest in een sloppen wijk in de hoofdstad Lima. Het is de bloedigste aanval in het door politiek geweld ge teisterde Lima in tien jaar tijd. De moordaanslag, die geleid werd door een vrouw, vond plaats op slechts 20 meter af stand van een politiebureau in Barrios Altos, een wijk niet ver van het presidentiële pa leis, en lijkt te zijn gepleegd door een paramilitaire groep. De groep van tien schutters i 15.00 uur, telefoonnr.071- in uw krant wordt nog dezelf- J nabezorgd. ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie-Engwirda, die de rol van de gemeente Alphen onderzoekt bij storting van che misch afval in de Coupépolder, wil alsnog politiemensen over de affaire aan de tand voelen. De afsluitende zitting van morgen, die onder meer duidelijkheid moest geven over de rol van bur gemeester Paats, is om die reden uitgesteld. De rijksrecherche is momenteel bezig aan een landelijk onderzoek over de mogelijke betrokkenheid van de politie bij milieu-overtredingen. De pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag is er daarom op tegen dat agenten in de Alphense affaire in het openbaar ver klaringen afleggen. Mede op grond daarvan besloot een Alphen se agent vorige maand niet voor de commissie-Engwirda te ver schijnen. Gisteravond, tijdens de negende hoorzitting, werd niettemin duidelijk dat de onderzoekscommissie momenteel overleg voert met het openbaar ministerie om de verhoren van politie-ambtenaren toch mogelijk te maken. Pagina 3: Ex-wethouder rook nimmer onraad in Coupépol der advertentie Hans Verkerk Keukens houdt op 5, 6, 7 en 8 november een grootse keukenavondshow aan de Westkanaalweg 100 in Ter Aar. U kunt iedere avond tot 22.00 uur de nieuwste model len van 1992 bekijken die dan gepresenteerd worden. Alleen tijdens deze 4 dagen profiteert u van speciale 4-daagse prij zen. Bovendien zijn er nog en kele showroommodellen die voor half geld verkocht wor den. Graag zien wij u op de keukenavondshow aan de Westkanaalweg 100 in Ter Aar, tel. 01722-4441. Leidenaar veertig jaar achter stuur zonder rijbewijs LEIDEN Een 61-jarige Lei denaar heeft ongeveer veertig jaar auto gereden zonder in het bezit te zijn van een rijbe wijs. In al die jaren was hij maar een paar keer bij contro les door de mand gevallen en bekeurd. Gisterochtend gebeurde dat weer, op de Os- en Paarden- laan. Het bleek bovendien dat de auto waarin hij reed niet was verzekerd. Dat voertuig is door de politie meegenomen. Het mag daar door iemand met een rijbewijs worden op gehaald als het is verzekerd. twaalf ïen achtjarig kind doodschoten met pistolen en machinegeweren met geluid dempers. Vier andere slachtof fers liggen nog in het zieken huis. De politie verdacht aan vankelijk Lichtend Pad van de aanslag, omdat vrouwen wel vaker deelnemen aan ac ties van deze maoïstische be weging. De overlevenden heb ben geen flauw idee wie hun overvallers waren. Imelda Marcos zich aan Af <en toe lees je erover. Het idee om in het Noorden van het land provincies bij elkaar voegen. Sommigen hebben het over drie, anderen zelfs over vijf provincies die moeten opgaan in een groter geheel. Niet alleen hoeven de kinderen dan op school minder provincies uit het hoofd te leren, Nederland kan zo vanlieverlede één grote provincie van Europa worden. Met de koningin als commissaris van zichzelf. Vandaag uit Groningen het bericht, dat er voor de samenvoeging een 'stappenplan' moet komen. De allereerste stap die u nu zelf kunt zetten, is naar de brievenbus. Om de bon erin te stop pen voor een 'samenvoeging' met de Leidse Courant. Wij melden u dan wel de volgende stappen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik.de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats: geeft MANILA Imlda Marcos, de vrouw van ex-president Mar cos van de Filipijnen, heeft zich vandaag bij een rechter in Manila gemeld, nadat de rege ring haar arrestatie had gelast wegens belastingfraude. Me vrouw Marcos keerde gisteren terug naar de Filipijnen jarenlange balling Verenigde Staten. 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1