üoorspelweek n het teken ^an Verloren Mischuld' !een publieksprijs voor este radiodrama Fidelio als een sober oratorium en overstroming Florence na 25 jaar nog goed voelbaar 13 Qowumt erjO hard op weg naar A-status g pLVERSUM De Evangelische Omroep heeft de race om A-omroep te worden de afgelopen eken bijna 90.000 nieuwe leden binnengehaald. s j de start van de actie telde de omroep 333.000 eit A jeni terwijl de ledenthermometer gisteren op Dins 9.359 stond. „Wij zetten alles op alles om voor 1 over cember nog ruim 113.000 leden binnen te halen, - ëesI m kunnen we met een gerust hart de A-status leeft nvragen", aldus EO-woordvoerder Ruud Kraan. 1 e Mediawet schrijft voor een A-omroep een le- evolkjnaantal van 450.000 voor. De EO streeft echter en- iar ongeveer 533.000 leden. Extra leden zijn ■enov )0dzakelijk, omdat na controle door het Commis- ekror rjaat voor de Media een aantal nieuwe leden we- lordat nS het uitblijven van betaling of dubbele regis- haf atie zal afvallen. De Evangelische Omroep houdt at de datum 1 december betreft een slag om de ter m. Mocht het onverhoopt niet lukken om voor fé vi e datum het vereiste aantal leden bij elkaar te r aan ijgen, dan zet de Evangelische Omroep de leden gen. erving na 1 december onverminderd voort. Edo de Waart en Hans Vonk naar De Nederlandse Opera AMSTERDAM De dirigenten Edo de Waart en Hans Vonk keren in het seizoen 1993-1994 terug als gastdiri- gent bij De Nederlandse Opera (DNO). De Waart zal acht voorstellingen dirigeren van de reprise van 'Salo me' van Richard Strauss in de enscenering van Harry Kupfer. De première is in april 1994, aldus een woord voerder van DNO gisteren. De Waart zal daarbij zijn eigen orkest, het Radio Filharmonisch Orkest, leiden. Hans Vonk, voormalig chefdirigent van het Haagse Re sidentie Orkest, was tot 1985 ruim tien jaar chef-diri gent bij de DNO. Welke opera Vonk bij het gezelschap gaat doen is nog niet bekend. Maar hij gaat wel werken met het Nederlands Philharmonisch. De Waart verliet DNO in juli 1986, na een werkverband van een klein jaar. Zijn driejarig contract zegde hij toen voortijdig op. Als reden voor zijn vertrek noemde hij toen dat hij zijn functie als muzikale directeur niet kon verenigen met zijn dirigentschap bij het Minnesota Orchestra in de Amerikaanse staat Minnesota. KUNST/RTV Hans Vonk. FOTO: SP 'Zaterdagsport' van NCRV verhuist naar Radio 5 HILVERSUM Het populaire programma 'Zaterdag- sport' dat door de NCRV wordt uitgezonden op Radio 3 verhuist met ingang van 4 januari naar Radio 5. Die ver andering is het gevolg van de nauwe samenwerking tus sen NCRV, KRO en AVRO, die in het nieuwe jaar van Radio 3 een pure popzender willen maken. Het program ma komt op de nieuwe zender tussen 2 en 5 uur 's mid dags terecht. De uitzending duurt dus weliswaar een uur langer dan nu het geval is, maar volgens de redactie van 'Zaterdagsport' zijn het toch minder gunstige uren omdat de meeste uitslagen pas tussen 5 en 6 uur 's middags bin nenkomen. De NCRV koos voor Radio 5, die hiervoor zendtijd ruilt met de AVRO, omdat het een doelgroepzen der is. Het andere alternatief was Radio 2. In de nieuwe programmering vullen de drie omroepen overigens niet langer meer hele dagen, maar worden de uren zo inge deeld dat er op zaterdag, zondag en maandag een horizon tale programmering ontstaat. Hoorspelweek, de gelederen komen versterken. Thema dit jaar is 'verloren onschuld', naar een idee van Kees Vlaan deren (Humanistisch Ver bond). KRO, TROS, BRTN, NCRV, AVRO, VPRO (voor het eerst) en NOS gaven ieder hun eigen invulling aan dit thema, waarbij de KRO met 'Het tentamenbriefje' van Atte Jongstra op zaterdag 16 no vember (Radio 4 om 23.00 uur) voor een uiterst sterke ope ning van de hoorspelweek zorgt. Strijdbijl Justine Paauw (hoofd drama van de AVRO-radio en voor zitter van CIRAD) liet weten de strijdbijl te hebben opgeno men tegen de verloedering in hoorspelland. In haar ope ningswoord liet ze weten dat het hoorspel, ondanks steeds weer verontrustende berich ten, niet dood is. Er blijkt een vaste kern luisteraars te be staan, die schommelt tussen de twintig- en tweehonderddui zend mensen. Het is een kunstvorm, die vooral enthou siastelingen trekt met een gro te fantasie. Het zijn mensen die de handelingen niet kant en klaar opgediend willen krijgen, zoals bij televisie het geval is. Je moet namelijk je eigen decor bedenken. De Ne derlandse Taalunie blijft on dertussen ook vechten voor het behoud van het hoorspel. Het is immers een taaimedium Hier wordt 'Mama w.a.w.a.' van Arthur Japin opgenomen, een hoorspel dat door de nos wordt uitgezonden. foto: nos bij uitstek. Toch speelt die strijd zich vooral af achter de schermen met het aantrekken van nieuw schrijftalent, dat vertrouwd wordt gemaakt met de specifieke eisen van het hoorspel. Bewuste keuze Het brengen van een hoorspel op de radio is voor elke om roep een bewuste keuze. Het is namelijk een nogal kostbare onderneming. Toch produceert de gemiddelde omroep zo'n ze ven nieuwe hoorspelen per jaar en zijn er talloze herhalin gen te beluisteren. Ondertus sen werkt de CIRAD aan een betere plaats voor het radio drama. Dus niet te hooi en te gras geprogrammeerd, maar horizontaal, want daarmee bind je luisteraars aan de ra dio. Een goed voorbeeld daar van levert de BRT met 'Het Koekoeksnest', een hoorspelfe uilleton in ruim vijfhonderd delen, dat elke werkdag tussen de middag wordt uitgezonden. De luisterdichtheid bedraagt inmiddels twintig procent, wat betekent dat het in de top 5 van de best bekeken/beluister de Belgische programma's staat. Over die horizontale program mering op de Nederlandse ra dio zal nog heel wat worden geboomd voordat een oplos sing is gevonden. Voor de Hoorspelweek is het in elk ge val gelukt. Elke dag om elf uur 's avonds wordt een radio drama uitgezonden met uit zondering van de zaterdag, dan begint het om tien uur. Muziekzender Dat de hoorspelen zo laat staan geprogrammeerd, heeft met het karakter van Radio 4 te maken. Het is immers een mu ziekzender. Maar omdat dit station een perfect stereo-ge- luid biedt en er de meeste kunst-uitzendingen zijn te be luisteren, viel Radio 2, waar het eigenlijk had moeten ge beuren, af. Het compromis was wel: laat in de avond. Omdat de VPRO Radio 4 ook als een muziekzender ziet, zag de om roep in eerste instantie af van deelname, maar omdat mene geen spelbreker wilde zijn, hapte men op het laatste mo ment toch toe. Maar dat ge beurt natuurlijk wel op heel eigen wijze met 'De bronzen ruiter', een politiek gedicht uit de negentiende eeuw van Alexandr Poesjkin in een ver taling van Hans Boland. Gis termiddag ontstond er nog even een discussie tussen Bert van der Zouw (NOS) en Rik Zaal (VPRO) over wat nu pre cies een hoorspel is. Uiteinde lijk waren beide partijen het er over eens dat een hoorspel een drama-vorm is met een plot en gespeeld door acteurs Bert: „Zomaar een gedichtje is geen hoorspel". Kleur Elke omroep heeft geprobeerd de Hoorspelweek een eigen kleur te geven. Niet alleen door het thema, maar ook door het veelal aantrekken van au teurs die zich normaal gespro ken niet met radio bezig hou den. Zo laat de TROS met 'De koekoek vliegt' de eerste grote produktie van Susan Glim merveen horen. Ook bij de NCRV is 'Kabouters bestaan niet' een eerste opdracht aan een schrijver die nog geen hoorspel had geschreven. Ted van Lieshout, van huis uit ad vocaat, bewerkte een praktijk geval tot een boeiend radio drama. Première in het Amsterdamse Mu ziektheater van Beethovens opera 'Fidelio' door het Nederlands Phil- harmonische Orkest, het Koor van de Nederlandse Opera en o.m. Jose phine Barstow als soliste, het ge heel onder leiding van Hans-Martin Schneidt. Negen herhalingen in no vember. Idoor erik besier Beethoven had het moeilijk met zijn enige opera 'Fidelio', getuige de drie versies en de vier verschillende ouvertures die hij maakte. Niet alleen Beethoven worstelde met het op elkaar afstemmen van de drie verschillende lagen van het libretto: de jonge meisjes liefde van MarzeUine, de opof ferende huwelijkstrouw van Leonore en dat van het over winnen van de dictatuur. Voor dirigenten en regisseurs is het ook steeds weer een hele kluif om dit verhaal van een jonge vrouw die als bewaarder ver momd haar gevangen man weet te bevrijden, geloofwaar dig vorm te geven. Regisseur Harry Kupfer toonde tien jaar geleden in de Amsterdamse Stadsschouwburg een toen ac tueel Chileens voetbalstadion als gevangenis en een sombere eigen visie wat betreft de mo gelijkheid van een overwin ning van de dictatuur. In de huidige produktie die in 1989 in Genève in première ging, wordt door de Duitse regisseur Johannes Schaaf de oorspron kelijke setting van een Spaan se staatsgevangenis terugge haald maar verder eveneens gekozen voor een tijdloze aan kleding. Hij laat Beethovens positieve slot waar in hoogdra vende bewoordingen gerech tigheid en echtelijke trouw worden bejubeld intact en ont houdt zich van het schrappen van veel gesproken tekst en ook van het traditionele invoe gen van de ouverture 'Leonore III' tegen het einde. In het slotkoor laat de regisseur de hoofdpersonen opgaan in het koor van bevrijde gevangenen en volk en brengt daarmee de balans tussen de persoonlijke en algemene bevrijding met elkaar in evenwicht. De hele voorstelling werd gekenmerkt door een grote soberheid als van een oratorium. Dirigent Schneidt koos bedachtzame tempi en een doorzichtige stijl waarbij hij steeds weer van de stilte uitging. Geen meeslepen de emoties dus, maar eerder een poging tot intensivering vanuit zacht spel en dito zang in een sobere stijl. De regisseur voegde daar nog eens een to neelbeeld met een wijds uit zicht en in het spel een aantal stiltes aan toe die, hoezeer ook psychologisch verklaarbaar, de trage handeling te lang stil zetten. Bovendien waren de gesproken dialogen alleen ver staanbaar voorzover zij recht de zaal in werden uitgespro ken. Het was vooral het deel na de pauze met de sombere kerker en daarna de in een rozentuin veranderde gevangenis waar allen vanuit de verschillende hoeken samenstroomden, bei de beelden schitterend belicht, dat voor mij de doorslag gaf. Thomas Moser zong daar zijn moeilijke rol van Florestan zo doorleefd dat er eindelijk wat emoties loskwamen en het ge heel begon te leven. Henk Smit had daar al eerder als een boosaardige Don Pisarro een eerste aanzet toe gegeven, maar Josephine Barstow bleef als bewaarder/Leonore steeds even nobel zonder echt te ont- Ook de andere rollen waren goed bezet, terwijl koor en het orkest met zijn hoorbaar moei lijke hoornpartijen, eveneens alle lof verdienen. De rivier de Arno die sinds de middeleeuwen al 50 maal voor watersnood had gezorgd, zwol op in de bergen om buiten haar oevers te treden in de laagvlakte van Florence. Om 4 uur 's morgens forceerde een brullende stroom van water en modder de toegangspoort van vlak bij de rivier gelegen Bi- blioteca Nazionale. Binnen de kortste keren was de rijkste bibliotheek van Italië veran derd in een modderpoel, waar in tijdschriften, incunabelen en kostbare manuscripten doelloos ronddreven. Hetzelf de lot trof de kerk van Santa Croce, waar wadende fraters wanhopig probeerden om boe ken, relikwieën en altaarstuk ken van het wassende water te redden. Maar voor het pronk stuk van de kerk, de Christus van de 13de eeuwse Floren tijnse schilder Cimabue was dat niet mogelijk. Pas een hal ve dag later slaagden 18 man nen erin om dit enorme schil derwerk los te wrikken, dat toen al 70 procent van zijn oorspronkelijke kleuren had verloren. Ruïnes Op het Domplein werden Lo renzo Ghiberti's beroemde bronzen deuren van het bap tisterium opengebroken en met zwarte aanslag bedekt. De rustieke goud- en sieraden- winkeltjes op de Ponte Vec- chio veranderden in ruïnes. Tonnen middeleeuwse docu menten van het Staatsarchief raakten onder het water be dolven en in het Archeolo gisch Museum werden 37 zalen met Etrustische voorwerpen door het water grondig ver nield. In de volgende dagen kwamen de reddingsoperaties op gang. Dank zij de hulp van duizenden vrijwilligers uit de hele wereld, die als 'Engelen van de modder' de geschiede nis zijn ingegaan, werden dui zenden kunstvoorwerpen tij dig uit de blubber opgevist. Achteraf bleken duizend schil derijen, 124 fresco's 47 boeken met miniaturen, 27 wandtapij ten en 1810 antieke wapens onherstelbaar beschadigd. Maar ook een kwart eeuw na dato zijn de gevolgen van de overstroming nog merkbaar. Oude tijdschriften in de natio nale bibliotheek hebben nog steeds resten modder tussen de bladzijden en in de kelders ligt een half miljoen boeken die nog hersteld moeten worden. Zwarte gaten Vijf kilometer archiefstukken is nog steeds niet opnieuw ge ordend. Vijf grote schilderijen, waaronder een Laatste Avondmaal van Giorgio Vasa- ri van 50 vierkante meter, lig gen nog altijd te wachten om te worden gerestaureerd En dat geldt ook voor duizen den kleinere kunstvoorwerpen en circa een halve hectare aan wandschilderingen uit kerken en kloosters, die in de maan den na de overstroming moes ten worden losgemaakt, omdat ze door het vocht waren aan getast. Het water van de Arno heeft zodoende een reeks 'zwarte gaten' geslagen in de culturele erfenis van Florence en door geldgebrek zullen die voorlopig ook wel niet gedicht worden. Overigens is het ge vaar voor Florence nog niet geweken. Plannen voor een betere bedijking van de Arno zijn nimmer uitgevoerd, zodat een herhaling van het nood weer van 1966 vergelijkbare gevolgen zou kunnen hebben. VERSUM De rspelweek is een ma- statie die om de twee wordt gehouden. De editie ervan vindt keer plaat van 16 tot iet 22 november op 4. Hoewel in het le geroepen om bij de extra aandacht ragen voor deze vorm drama, is de suggestie van Rooij, een in te stellen, luisteraar het kiest, niet de persconferentie gis- bij de NOS in Hil- evenals in 1989 mineur stemming Teruglopende luister- doordat de televisie nog een groeiend aantal trekt, teisteren de di- hoorspelkernen. Zullen afdeling maar ophef- dan ook een veel ge- kreet in omroepland, nu eenmaal een dure van radio maken. Zo het Cirad (de werkgroep informatie en radio- inmiddels afscheid nemen van de VARA, is Veronica, hoewel nog aanwezig tijdens deze enJa Ontbijt van bijna negen miljoen dollar VKÖcf schilderij 'Le Petit Déjeuner' (het ontbijt) van de beroemde schilder Fernand Leger werd van- geveild in het veilinghuis van Christies in New York. Naar verwachting zou het doek een be- opbrengen van tussen de acht en negen miljoen dollar. Bij het ter perse gaan van deze krant de opbrengst nog niet bekend. FOTO: ap FLORENCE —„Op 4 no vember 1966 kwam het van de Arno tot hier." Op verscheidene plaatsen in de binnenstad Florence herinnert een horizontale streep op manshoogte aan een van ergste culturele ram pen van deze eeuw. Giste ren was het 25 jaar gele den dat deze ramp zich voltrok. Tussen 3 en 4 no vember 1966 viel in Tos cane 210 milimeter regen. DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 Creatieve tv rond leven van een nieuw stel kam er be won ers RENE DE COCQ Er ging een licht geschokt 'oooh' door het studiopubliek. In een opsomming van ellende die je met het uitvaartwezen kan overkomen, rond het overlijden en de teraardebestelling van familieleden, werd zondagavond in 'Ook dat nog' gememoreerd hoe tijdens de dienst het bandje van de bruiloftsmars werd gedraaid. Oeps, foutje. Een van de vele foutjes en fouten die de rijke voedingsbodem vormen voor dit toch vooral leuk bedoelde consumentenprogramma, waarin de panelleden bekketrekkend komisch semi- wanhopig in de camera blikken, en waarin de feestvreugde rond het alledaagse consumentenleed een hoogtepunt bereikt als de dame in het gezelschap, om aan te tonen dat ze echt een dame is en niet de 'Geachte heer' van de post die ze steeds krijgt, op tafel springt en een striptease begint. LeukAch. Echt komisch kan ik het allemaal niet echt vinden. Al heeft het natuurlijk zeker nut als winkelbedrijven en dienstverlenende instellingen om hun arrogantie, slordigheden en bureaucratie aan de schandpaal worden genageld, dat kan nooit kwaad. Dreigen met openbaarmaking via de televisie werkt nog altijd behoorlijk effectief: dat kunnen 'klanten'van 'Ook dat nog', 'Kassa'en 'Kieskeurig' bevestigen, de meeste directeurtjes en winkelchefjes buigen vaak ineens als knipmessen als er televisie dreigt. Maar om nou te zeggen dat we hier met creatieve televisie te maken hebben, nee. Daar komt wat meer voor kijken dan het overnemen van een Engelse programmaformule (dat kan iedereen) en het inhuren van Sylvia Millecam (dat kan ook iedereen, al doen veel te weinig programmamakers dat). Dan is er heel wat meer creativiteit te pas gekomen aan zoiets als 'Nummer 28', een potentieel meesterwerkje van de afdeling jeugdprogramma's van de KRO. De eerste aflevering was zondag op de televisie, en het ziet er zeer veelbelovend uit. Zeven jongelui mogen acht maanden voor niks samen een huis delen in Amsterdam, onder voorwaarde dat de camera getuige is van hun ervaringen. Elke week wordt verslag gedaan op de televisie. Een meesterzet, lijkt het. Zondag zagen we hoe burgemeester Van Thijn hen welkom heette (zo te zien in hetzelfde jasje waarin hij later op de avond Keek op de Week' onveilig maakte met het volhardend pluggen van zijn boek), en hoe de zeven nieuwe Amsterdammers giechelend tot een eerste democratische beslissing kwamen: loten om de kamers. Later zaten ze samen aan de dis: pannekoeken. Zonder dat het er dik op ligt, laten de makers via het medium 'Nummer 28' een bijzonder aardige wijze zien hoe de moderne grotestadssamenleving er voor jongeren uitziet. Zoals dat gedoe van dat ene meisje uit Middelburg dat probeert een baantje te vinden als verkoopster en ervaart dat advertenties en raamannonces voor winkelpersoneel 'Verkoopsters gevraagd voor direct') vooral zijn bedoeld om aan te tonen dat het goed gaat met de winkel, vooral niet om nieuw personeel te krijgen. De makers vellen daar geen oordeel bij, het meisje reageert laconiek: zo zit het leven kennelijk in elkaar, dan eerst maar boodschappen doen en voor één gulden zo'n mooi winkelkarretje annexeren voor in de achtertuin. En een van de huisgenoten annexeert een verlaten fiets uit een plantsoen, en maakt die met een spuitbus meteen tot de hare. Zo zit het leven óók in elkaar, zeker in Amsterdam. Leuk om te zien, vlot gefilmd, niet hoogdravend, maar wel: creatieve televisie. Op hetzelfde net maakt de NCRV inmiddels waar wat de eerste afleveringen al beloofden: 'De Zomer van '45' is een formidabele dramaserie geworden. Met zorg en liefde gemaakt, met oog voor het detail en tegelijk voor helderheid in het neerzetten van de grote verhaallijnen. En er wordt (zeker nu de hoofdkarakters de leeftijden van de hoofdrolspeelsters hebben ingehaald) formidabel geacteerd. Met pakkend, invoelbaar, mensehjk drama als resultaat, en soms héél ontroerende televisie. Zoals vorige week dat prachtige moment waarop de Canadese architect en zijn Nederlandse vrouw samen tot de conclusie komen dat ze nooit kinderen zullen krijgen. Dat werd zó grandioos subtiel gespeeld en geregistreerd, zulke momenten maak je maar heel weinig mee op de televisie, en zeker bij Nederlands drama. Kroatische schrijvers niet op PEN-congres WENEN De 17 Kroatische schrijvers die lid zijn van de internationale organisatie PEN laten verstek gaan bij 56ste PEN-congres, dat maandag in Wenen begon. In een telegraam aan PEN- voorzitter Alexander Giese schrijft de voorzitter van de Kroatische afdeling van de schrijversorganisatie, Slobodan Novak, dat de plaats van de Kroatische leden „op dit uur bii hun volk ligt" Volgens het telegram willen de schrijvers hun republiek, „die inmiddels voor 95 procent Servisch is en waar de strijd onverminderd voortgaat", niet de rug toeke ren voor een bijeenkomst met buitenlandse vakgenoten. advertentie LUISTER JE RIJK! WIN IEDERE DAG 3 X 250 GULDEN! De schrijver-journalist Pierre Combescot. FOTO: ap Franse literatuurprijs voor Combescot PARIJS De 'Prix De Gon- court', de belangrijkste litera tuurprijs in Frankrijk, gaat dit jaar naar de 50-jarige schrij ver-journalist Pierre Combes cot voor diens roman 'Les fil- les du Calvaire'. De auteur, die jarenlang heeft gewerkt voor de satirische krant 'Le Canard Enchainee', wordt met de onderscheiding een bedrag van 50 frank (ruim 15 gulden) rijker. Ondanks het wel zeer bescheiden prijsbe- drag geldt Goncourt-prijs niettemin als de belangrijkste van de circa 1.500 verschillen de literaire onderscheidingen die jaarlijks in Frankrijk wor den toegekend. Dan Franck (39) kreeg voor zijn roman 'La Separation' de Renaudot-prijs voor de beste jonge auteur.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13