Hoogovens in rode cijfers Prijzenslag zet winst Philips onder druk ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAM Iets lagere winst Akzo MES IN ALUMINIUM Vette jaren voorbij voor bankpersoneel Ceid<i«(SoiMa*it DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 KLEINE AANDEELHOUDERS MEDICOPHARMA OP DE BEEN AMSTERDAM Houders van certificaten en achtergestelde converteerbare obligaties Medicopharma worden door het week blad Beleggings Expres (BE) gemobiliseerd om een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering af te dwingen. Het blad roept be zitters van deze stukken op zich te melden bij de hoofdredactie. Hoofdredacteur Jonker van BE vindt dat het bestuur van Medi copharma opening van zaken moet geven nu directeur S. Fon tein per 1 november zijn functie neerlegt in verband met gere zen verschil van inzicht met de raad van commissarissen over de toekomst van de onderneming. Het vertrek van Fontein duidt er volgens BE op dat de situatie allengs is verslechterd. De bijzondere vergadering moet zodanige besluiten afdwingen dat de belangen van certificaat-/obligatiehouders zo min mogelijk worden geschaad. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) staat positief tegen over het initiatief van BE, maar vreest dat het moeilijk zal zijn tien procent van het aandelenkapitaal (het minimum om een vergadering af te dwingen) bij elkaar te krijgen omdat er veel stukken in vaste handen zitten. Huijgers commissaris bij Management Share AMSTERDAM De directeur van de In- tercapital Investments, Dolf Huijgers, zal in december tijdens een buitengewone aan deelhoudersvergadering worden voorgedra gen als lid van de raad van commissarissen van Management Share (MS). Zijn partici patiemaatschappij leidt de groep van inves teerders die dinsdag vier miljoen gulden in het noodlijdende automatiserings bedrijf stak. Ondanks de injectie van Huijgers, waardoor MS weer een positief eigen ver mogen heeft, weigert de Rabobank nog steeds de kredietkraan open te draaien. Bei de partijen geven tegenstrijdige verklarin gen over heropening van de kredietlijn van 9 miljoen gulden. Volgens een Rabobank- woordvoerder is er nog geen bankgarantie en wordt er dus geen krediet verstrekt. Koeriers willen vliegveld De Peel VENRAY De Nederlandse koe riers- en expres- sebedrijven wil len de militaire vliegbasis De Peel nabij Ven- ray gebruiken voor nachtvluch- Onlangs za gen af vestiging luchthaven Maastricht Beek. op JAPANNERS STAPPEN VOOR TWEE MILJARD IN FILM EN VIDEO TOKYO Het elektronicaconcern Toshiba en het handelscon cern C. Itoh uit Japan betalen twee miljard gulden voor een be lang van 12,5 procent in een onderneming die samen met het Amerikaanse media- en amusementsconcern Time-Warner wordt gevormd. Time-Warner brengt zijn film- en video-activi teiten en divisie kabel-tv in. Het is de derde transactie waarmee Japan banden aanknoopt met Hollywood. In 1989 kocht Sony de filmmaatschappij Columbia en in 1990 lijfde Matsushita het film concern Columbia Pictures in. Een gehele overneming van Time-Warner zit er niet in, omdat het Toshiba als gevolg van de inzakkende verkoop van compu ters en halfgeleiders niet goed gaat. Het concern heeft al aange kondigd zijn investeringsplannen met 26 procent te zullen terug schroeven. De transactie met Time-Warner geeft Toshiba de gelegenheid in de video-software te stappen, een manoeuvre die ook Philips maakte. Het Japanse concern heeft dat nodig om een belangrij ke rol te blijven spelen in de consumentenelektronica, aldus des kundigen. Revolutionaire bezuinigingen bij BBC LONDEN De gerenom meerde BBC hoopt de komen de vier jaar 50 miljoen pond minder uit te geven. Met dit doel wordt bij deze omroep een 'interne markt' gesticht waarop diverse produktie-af- delingen, van studio's tot make-up, grafiek en rekwisie ten, zullen concurreren met ri valen van de commerciële sec tor. Producers en regisseurs zullen bij de aanwerving van diensten de laagste prijzen en de beste kwaliteit uitzoeken. Van april 1993 af staat het hen vrij te 'kopen' van nieuwe 'commerciële BBC-units' of van externe bedrijven. Het nieuwe project is het geestes kind van John Birt, de ge vreesde adjunct-algemeen di recteur van de BBC. Birt volgt in 1993 de huidige directeur- generaal Michael Checkland op. Birl (en de bonden) voor spellen het verlies van dui zend arbeidsplaatsen. ARNHEM Het chemiecon cern Akzo heeft in het derde kwartaal van dit jaar een net towinst geboekt van 161,5 mil joen gulden tegen 165,8 mil joen in dezelfde periode van vorig jaar. Dat heeft het be drijf donderdag bekendge maakt. Daarmee heeft Akzo het een stuk beter gedaan dan branchegenoot DSM die giste ren een winstval van 38 pro cent presenteerde. Het Arn- hemse handhaaft het nettowinst per gekomen op 3,51 tegen 3,73 vorig jaar. De omzet verminderde van 4,14 mil jard tot 4,11 miljard. Akzo wist het nettoresultaat redelijk te handhaven dankzij lagere grondstoffenprijzen en kosten besparingen. De divisie „pro dukten voor de gezondheids zorg" was de grootste wins tmaker {f 127 miljoen). De ve zeldivisie draaide met verlies van 13 miljoen. MARKTEN KAASMARKT WOERDEN (30-10- '91): Aanvoer 32 partijen en de han del was kalm. Prijzen In gulden per kg: 1e soort vanaf 12 kg 7,85-8,45, 1e soort vanaf 16 kg 8,15-9,20, zware BEVERWIJK DÜSSEL- DORF Metaalprodu cent Hoogovens is in de rode cijfers terechtgeko men. In augustus meldde het concern al dat de winst over heel 1991 niet meer zou bedragen dan de 55 miljoen die in de eer ste helft van het jaar was verdiend. De walserij van Hoogovens Aluminium in het Belgische Duffel (Si- dal) is in een structureel verliesgevende situatie te rechtgekomen. Hier zul len 430 van de in totaal 2000 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. In verband met een uit te voeren herstructurerings programma is een voorzie ning getroffen van enkele tientallen miljoenen gul dens. Enkele dagen geleden maakte Hoogovens al een verminde ring bekend van de produktie van primair aluminium van 18.000 ton. Grote boosdoener is de ontwikkeling in Oost-Euro pa. Uit Rusland komt nu een miljoen ton aluminium naar West-Europa, terwijl hier de marktvraag daalt en de me- taalprijzen zakken. Bovendien hebben de Russen nog wat overgeproduceerd aluminium uit voorgaande jaren die boven de markt hangt, aldus Hoogo vens-topman ir. O. van Royen. Niet alleen in bij het alumini um vallen de zaken tegen. Sinds augustus heeft de staal- markt een sterker dan ver wachte negatieve prijsontwik keling laten zien. De verslechterde gang van za ken zal zeker ook gevolgen hebben voor de investerings plannen van h Hoogovens zal zich moeten be perken tot wat strategisch het mmeest noodzakelijk is. De bouw van de Alouette-smelter in Canada, waarin Hoogovens deelneemt, blijft buiiten schot. Over deelneming in nog een nieuwe smelter op IJsland wordt pas volgend jaar beslist. In België moet het voortbe staan van het bedrijf worden gewaarborgd door eenvoudige re produkten te vervangen door technisch hoger staande kwaliteit en door kostenbespa ring. Een hogere toegevoegde waarde betekent hogere prij- Ook de uitvoering van het zo genaamde Masterplan 1992- 1995 gaat gewoon door. Dit op het staalbedrijf in IJmuiden gerichte plan moet leiden tot een resultatenverbetering en een nog betere kwaliteit van de produkten. Daarbij is de tijd van lang doorgaan is gedaan of gelukt passé. Voor investeringen in de ont wikkeling van nieuwe tech nieken zal Hoogovens moeten gaan samenwerken, omdat daarbij dusdanige bedragen zijn gemoeid dat deze een enkeling niet meer alleen zijn te behapppen". Idoor PEET VOGELS del redelijk en prijzen iets hoger. Mann. 2e kwal. 6,20-6,85. Mann. 3e per 8,40-10,70. Vrouwel. extra kwal. 7,15-8,40. Vrouwel. 1e kwal. 5,85- 7,15. Handel rustig en prijzen lager. Vrouwel. 2e kwal. 4,90-5,75, Vrouwel. 3e kwal. 4,40-4,90 en worstkwaliteit 4,25-4,90. Handel rustig en prijzen la- graskalveren 353. Melk- en kalfkoeien 1e soort 1325- 2325, 2e soort 875-1325. Handel rus tig en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e i soort 1525-2450 per kg levend gewicht inclusief BTW: Aanvoer vleeskalveren 24. Vleeskalveren 1e soort geen note ring, 2e soort 6,35-6,85 en 3e soort 5,95-6,35. Handel redelijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterlj, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 704. Stierkalveren extra kwaliteit 625- 775, 1e kwaliteit 425-625 en 2e kwali teit 210-425. Handel rustig en prijzen iets hoger. Vaarskalveren extra kwali teit 335-405, 1e kwaliteit 175-335, 2e kwaliteit 100-175. Handel rustig en prijzen iets hoger. Aanvoer zwartbont 677. Stierkalveren extra kwaliteit 425- 600, 1e kwaliteit 255-425, 2e kwaliteit 125-255. Handel rustig en prijzen Iets hoger Vaarskalveren extra kwaliteit 150-250, 1e kwaliteit 110-150 en 2e kwaliteit 90-110. Handel rustig en prijzen Iets hoger. Aanvoer vleesras sen 193. Vleesrassen 1e kwaliteit 475-775 en 2e kwaliteit 245-475. Handel redelijk en prijzen gelijk. Slachtvarkens (per kg. levend gewicht Incl. btw). Aanvoer 478. Slachtvar kens 3,05-3,15, zeugen extra kwal. RIJSWIJK De balanstota len lopen in de honderden miljarden en de winsten be dragen honderden miljoenen. En tóch gaat menig bankem ployé tegenwoordig bezorgd naar het werk. Het gaat name lijk niet goed met de Neder landse banken. Notabene de vakbonden zelf kondigden deze week aan dat er mogelijk 25.000 tot 30.000 banen moeten verdwijnen in de bankensec- tor. De reden daarvoor is dat de Nederlandse bank in verge lijking met de buitenlandse concurrenten nogal ruim in het personeel zit. De werkge vers zijn zelf nog niet verder gekomen dan een personeels reductie van 11.500 mensen, op een totaal van 125.000 werkne- Volgens D. Hamaker van de FNV lopen er in Nederland bij de banken gemiddeld 20 tot 25 procent meer werknemers rond dan bij de buitenlandse. „Je kunt dan wel heel kort zichtig eisen dat er geen mens uitmag, maar daarmee speel je alleen maar de buitenlandse concurrentie in de kaart". Ook P. van den Ban, bestuurder van de Unie BLHP stelt zich realistisch op. „We kunnen de ogen niet sluiten voor de ont wikkelingen in bankenland. Als bonden hebben we ons op het standpunt gesteld dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen". De algemene klacht over Ne derlandse banken is dat te weinig winstgevend zijn. De redenen daarvoor zijn dat Ne derland zwemt in de banken en bankjes, wat tot een heftige concurrentie op alle deelmark ten leidt. Daarnaast zitten de banken nogal ruim in het per soneel. Op deze structurele problemen hebben de banken twee oplos singen gevonden: fuseren en afslanken. Eerst ging de Post bank samen met de NMB en daarna volgde de ABN met de Amro. Eerder al was Credit Lyonnais Bank Nederland sa mengegaan met de Nederland se Crediet Bank. Hierdoor werd de spoeling in Nederland verdikt tot vier algemene ban ken en een trits kleintjes. Wegsnijden De logische volgende stap is Binnen de ban ken zijn de personeelskosten de grootste uitgavenpost, va riërend van 47 tot 64 procent. Die kosten moeten omlaag. De ABN Amro gaat in de komen de vier jaar, zonder gedwon gen ontslagen, 4000 mensen 'wegwerken'. De NMB Post bank gaat in 6 jaar 2100 van de 23.876 medewerkers afstoten, een besparing van 8,8 procent. Bij de Rabobank liggen de za ken minder duidelijk, omdat daar elk van de 815 vestigin gen zelfstandig over het perso neelsbeleid beslist. Credit Ly onnais maakte eerder deze week bekend 665 van de ruim 3400 arbeidsplaatsen te schrap pen en ook bij Bank Mees en Hope gaat een groot deel van het personeel de straat op. Zo gezien moeten de grote klappen dus nog gaan vallen bij de Nederlandse banken. De werkgevers zijn echter nog niet met nieuwe plannen ge komen voor verdere perso neelsreductie. In eerste instan tie gokt men op een verhoging van het rendement per werk- „De banken in Nederland zijn een nogal conservatief wereld je", aldus Van den Ban. „De mogelijkheden tot opleiding en doorstroming waren nooit op timaal". Dat besef is nu ook tot de banken doorgedrongen. Daarnaast hebben de banken een nieuwe veelbelovende doelgroep ontdekt, de vermo gende particulier.. Tot voor kort was de vermogende parti culier het vrijwel exclusieve terrein van de kleinere ban ken als Van Lanschot, Staal Bankiers en dergelijke. De al gemene banken hielden zich met de massamarkt bezig. Dat betekent voor het perso neel dus bijleren in de avond uren. Dat is toch al noodzaak, omdat het eenvoudige werk steeds meer geautomatiseerd wordt. Voor de mensen die overbodig dreigen te worden is er een scala aan bijscholings terreinen, zoals effectenhan del, assurantieën reizen en management. Aan goede ma nagers is bij de meeste banken een schreeuwende behoefte. Het is echter maar de vraag of de banken er zijn met een ho ger rendement op het bestaan de personeel. Van den Ban is er allerminst gerust op. „Ik voorzie over een paar jaar een hernieuwde fusiegolf in de bankwereld. Met name de kleinere banken zullen daarin betrokken zijn". Directeur persdienst, E. Brouwers, souffleert dr. H. Appelo, lid van de raad van bestuur van Philips, tijdens de bekendmaking van de cijfers over het derde kwartaal. FOTO: ANP EINDHOVEN De prij zenslag op de markt voor video- en audio-appara- tuur heeft de winstge vendheid van Philips in het derde kwartaal onder druk gezet. Financieel di recteur Appelo zei hij „nog nooit zo'n enorme prijzenslag had meege maakt als in het afgelopen kwartaal". Door de slech tere resultaten bij consu- mentenelektronika zijn de vruchten van dé operatie Centurion nog niet zicht baar geworden bij Philips, dat gisteren de cijfers over het derde kwartaal be kend maakte. Appelo meldde dat de ver slechterende marges op de hardware worden gecompen seerd door de software. „Wat wij verliezen op een cd-speler, verdienen we terug via de verkoop van Polygram-cd's". Vandaar dat Philips zich ver der in de softwaremarkt wil begeven. Naast Superclub nam Philips ook al een belang in Videoland en de onderneming wil toe naar een Europese ke ten van videoverhuurbedrij ven. „Niet alleen is op deze markt een aardige winst te ha len, je kunt er ook nog eens je eigen apparatuur verkopen of verhuren", verklaarde Appelo de stap van Philips naar de de tailhandel. Appelo verwacht overigens dat Superclub pas eind 1992 quitte zal spelen. Voor de audio- en videoverko pen ziet hij ook licht gloren. „Onze Japanse concurrenten zitten in hetzelfde schuitje. Ik kan me niet voorstellen dat deze moordende concurrentie nog lang blijft duren". Hij gaf wel toe dat op deze produkten nooit hoge marges te realise ren zullen zijn. Naast de audio en video deden de personal computers en professionele tv- camera's het ook slecht met een verlies van 90 miljoen gul den. Over de andere divisies was Appelo tevreden. „Het licht is op de weg terug. We hebben onze achterstand in de markt voor halogeenverlichting inge lopen en volgend jaar is de di visie weer terug op het oude winstgevende peil". Ook de componenten deden het goed. Op de chips werd zelfs weer geld verdient, wist Appelo glunderend te melden. Alleen de Amerikaanse chipfabriek Sygnetics bleef met verlies draaien. Philips blijft echter onverdroten doorzoeken partners die produktiecapaci- teit kunnen gebruiken. Ook de beeldbuizen leverden hun steentje bij aan het bedrijfsre sultaat. 'Professionele produkten en systemen' zat ook in de lift. Met name bij medische en communicatiesystemen zat de vaart omhoog er goed in. Vol gens Appelo zijn in deze divi sies de resultaten van Centu rion al duidelijk merkbaar. De restpost diversen zal nog rode inkt nodig hebben voor het schrijven van de jaarcijfers. Verantwoordelijk daarvoor is Superclub, waarin Philips eerder dit jaar de macht over nam. Appelo verdedigde deze aankoop. „Het concept van Su perclub is goed. De vorige ei genaar, Prins, wilde alleen te veel te snel bereiken. We heb ben er nu nieuwe managers opgezet die de zaak gezond gaan maken". Philips is er ook in geslaagd de financieringslasten terug te dringen met 330 miljoen gul den tot 963 miljoen gulden. „Dat hebben we gedaan door leningen te verschuiven van hoogrentende naar laagrenten- de landen", was de simpele verklaring van Appelo. MENSEN MET EEN LICHAMELIJKE HANDICAP GIRO 953 Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 1054, waarvan geen lammeren. Slachtschapen 2,30-4,10. Handel re delijk en prijzen gelijk. Ooien tot 20 kg 8,00-8,75. Handel redelijk en prij zen gelijk. Ooien boven 20 kg 6,00- 7,50. Handel rustig en prijzen prijs houdend. Rammen tot 22 kg 7,75- 6,50. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vliegen Wat deze 'lucht- auto' kan, proberen mensen regelmatig op de snelweg met hun eigen auto. Verder dan Taag vliegen' met hun bolide komen ze niet. Voor hen opent de gisteren in North- Hollywood in de Verenigde Staten gepresenteerde Sky Car mogelijkheden. De tweezitter kan vertikaal opstijgen en vliegen met een snelheid van 640 kilometer per uur. FOTO: EPA Zuideuropese landen ontduiken melkquotum SNEEK Voorzitter P.J. Loonen van de zuivelcoöpera- tie Campina wil dat het Euro pese Hof op korte termijn de uitvoering van het melkquo tumstelsel aan de orde stelt. Hij vindt het volstrekt onaan vaardbaar dat de Zuideuropese landen zich niet houden aan de EG-regels. Loonen zei dit gisteren tijdens een symposi um van de gezamenlijke Rabo- banken van zuidwest-Fries land. Volgens Loonen ontdui ken Italië, Griekenland, Span je en Portugal op grote schaal de EG-quotum-regeling. De recente quotumkorting van landbouwcommissaris Ray McShary noemt hij overbodig, als de EG maar zorgt dat het zuivelbeleid overal goed wordt uitgevoerd. Philips vast, DSM flauw op Damrak AMSTERDAM De handela ren op het Damrak reageerden gisteren tamelijk positief op de winst van 188 miljoen die Philips in het derde kwartaal heeft behaald. Dit bedrag lag boven de verwachtingen die de afgelopen dagen schommel den tussen 100 en 165 mil joen. De opening kwam op 34 en dat was meteen het hoogste punt van de dag. Het slot van ƒ33,60 lag acht dubbeltjes bo ven dat van dinsdag. De omzet in 'flippen' was hoog: 116 miljoen of 3.457.000 stuks. Daarmee stelde Philips zich aan het hoofd van de top- 30. Ook op de optiebeurs was de handel in het elektronica- fonds ruim: 13.000 opties. DSM was een goede tweede: 54 miljoen omzet, maar hier was de koersbeweging tegen gesteld. De 38 procent lagere winst in het derde kwartaal was min of meer verwacht, maar de slechte vooruitzichten voor de rest van het jaar de den beleggers sidderen. Het chemiefonds verloor 2,45 pro cent op ƒ99,40, een achteruit gang van 2,50. Akzo, die don- BEURS derdag' met kwartaalcijfers komen, ging van de weeroi stuit maar vast een daalde^ achteruit naar 121. De meeste belangstelling gin[ uit naar aandelen in de autife matiseringsbranche. straaltje hoop dat op de deelhoudersvergadering HCS gloorde bracht het i deel aanvankelijk een kwarl hogerop. Maar het peil 2,20 kon niet worden handhaafd en het slot kwafr op 2. Het slechte nieu- uitstel van betaling vo< theek knaagde aan de koersefi van collega's. Infotheek mocht nog steeds niet wordd verhandeld. Een woordvoel der van de beurs heeft gezegl te verwachten dat het ongT lukkige automatiseringsfon<T vermoedelijk niet n; strafbank hoeft omdat de 1 richtgeving voor iedereen g$ lijk toegankelijk is geweei Tulip Computers zag ruim procent van de koers afgaah op ƒ21,30 (min 1,20). Newir ron werd ƒ0,30 of 8 proceni; achteruit gezet naar 3,30, eej dubbeltje boven het laagsr punt aller tijden. Simac vei loor 0,30 op ƒ13,50, Roq Testhouse ƒ0,10 op 5,70, LO ƒ0,10, op ƒ6,60.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6