„Handdruk niet genoeg voor succes" Nederlandse huurling maakt rentree op het Europees slagveld KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Scheepskonvooi Wat B ma8kii „godve i de Mil het tu lestijne Irage jd - i niskend stijnen ndustrj e Israi ÏÏT >e BJI zi arachte ivoel begeleii tends Saidoe. Goatant Zesendertig doden bij treinongeluk in India NEW DELHI Bij een treinongeluk in India zijn gisteren zesendertig mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde vijftig kilo meter ten noorden van de hoofdstad van de leelstaat Karnataka, Bangaloretoen waar een iassagierstrein tegen een rots botste die door ïevige regeval op de rails terecht was geko men. De doden en gewonden zaten vastge klemd in de verwrongen metalen onderdelen van de uit eenentwintig wagons bestaande trein. Ook in andere delen van de deelstaten Tamil Nadu en Karnataka zijn door de regens ten minste achtenvijftig mensen om het leven gekomen. Veel mensen kwamen om het leven door instortende huizen of werden door de re gens meegesleurd. NAVO gaat samen met Oost-Europa BRUSSEL De NAVO besluit waarschijnlijk volgende week tot de oprichting van een samenwer kingsraad met Oost-Europa. Dat hebben bronnen bij het militaire bondgenootschap gezegd. Het besluit wordt verwacht op een speciale vergadering van de NAVO op 7 en 8 november in Rome. Frankrijk zou nog geen goedkeuring hebben gegeven, maar de bronnen verwachtten die wel. Het land heeft bedenkingen tegen een uitbreiding van de in vloed van de door de Verenigde Staten gedomineerde NAVO naar Oost-Europa. Vijf miljoen Sovjet-burgers naar Westen BERLIJN De Sovjet-rege ring rekent in de komende ja ren op een uittocht van miljoe nen Sovjet-burgers richting West-Europa. Dat is gisteren door de minister van binnen landse zaken Viktor Baranni- kov verklaard. Barannikov zei op een tweedaagse conferentie van Europese ministers in Berlijn dat vier tot vijf miljoen Sovjet-burgers de liberalise ring van de migratiewetgeving in de USSR willen benutten om in de EG werk te zoeken. BUITENLAND Slecht rapport: jongen schiet zijn vader dood DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 NATIONAL CITY Een 13- jarige jongen heeft zijn 36-jari- ge vader doodgeschoten nadat deze opmerkingen had ge maakt over zijn schoolrapport. Volgens de politie in National City, in de Amerikaanse staat Californië, speelde de ruzie over het rapport zich af in het huis van de grootouders van de jongen. De jongen, die bij zijn grootouders woont, vluchtte in eerste instantie, maar gaf zich later aan. Kernwapens Oekraïne worden vernietigd MOSKOU Rusland en de Oekraïne zijn het er gisteren over eens geworden dat de kernwapens in de Oekraïne allemaal wor den vernietigd. De Oekraïne liet onlangs weten dat het op zijn weg naar verregaande autonomie een volledig kernwapenvrije re publiek wil worden. Na die aankondiging overwoog Rusland eni ge tijd de Oekraïense kernwapens naar zijn grondgebied te verplaatsen. De ministers van buitenlandse zaken van beide republie ken ondertekenden nu echter een algemeen samenwerkingsprotocol, waarin onder meer staat dat de kernwapens onder supervisie van een centrale instantie ter plekke wor den ontmanteld. MADRID Een Pale stijnse vertegenwoordiger zei het gisteravond nog maar eens. „Twee of drie toespraken brengen geen vrede". Voor de buiten wereld, de televisiekijkers ergens op de wereld, is de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Ma drid een serie weinig schokkende en vernieu wende toespraken die gis teren op gang kwam in de ".uilenzaal van het Ko ninklijk Paleis. Veel is dat niet, maar in Ma drid gebeurt meer dan dat his torische vertoon van een grote tafel met belangrijke mensen. Èr gebeurt zoveel in de Spaan hoofdstad, dat veel deelne- •rs en delegatieleden aan de conferentie door de bomen het bos niet meer zien. Madrid is op het moment een diploma tieke chaos, verspreid over dat paleis, de verschillende hotels ambassades en het enorme perscentrum in het stadspark. Overal lopen Israëliërs, Jorda- irs, Palestijnen, Amerikanen andere nationaliteiten rond, :wetsba rdt gei jldgevi op h a fv net wie praat, ruziet of geen moment duidelijk. De vredesconferentie mist dui delijk leiderschap. Geen mens coördineert centraal de ver schillende wensen en afspra- de delegaties. Spanje is slechts gastheer, verzorgt de 'infrastructuur, maar wil en mag niet meer dan dat doen. De beide organisatoren, de Verenigde Staten en de Sov- Politie verwijdert Amerikaanse advocaat Idoor WILLY WERKMAN MADRID De Spaanse poli tie heeft gisteravond tijdens de persconferentie van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, de 30-jarige Amerikaanse advo- voor de vredesconferentie a het Midden-Oosten had be machtigd, met geweld verwij derd. Root was naar Madrid gekomen om de aandacht van de wereldopinie te vragen voor de dood van zijn 26-jarige echtgenote die op 21 december 1988 omkwam tijdens de ont ploffing van een Panam-vlieg- tuig boven Lockerbie in Schot land. Hij had zich voor de vre desconferentie aangemeld als verslaggever van het blad 'The Jewish Press' in Brooklyn. Hier vergadert 'de wereld': in de Zuilenzaal van het Koninklijk Paleis in de Spaanse hoofdstad. FOTO: AP jetunie, illen dan wat ze zichzelf i-sponsors. Zij hebben de par tijen in Madrid bij elkaar ge nie op eiin de eerste Plaats zen maar tot velt uitzoeken. Zij willen niemand dezelfde tafel zitten, het gisteren nog vooi Afrll zichtigheid troef aan die tafel, de eerste toespraken van direct betrokken partijen. Netjes, binnen de tijd en zon der opstootjes. De Zuilenzaal is op dit moment ogenschijnlijk de enige geordende plaats 1 lie magJMadrid- "Daarbuiten draaien de propa- a-apparaten op volle toe- Woordvoerders van dele gaties brengen bezoeken het perscentrum om de wereld via duizenden journalisten rijgedri hun standpunt te laten weten ne tn om, zoals de Jordaniërs-Pa- !Sti lestijnen gisteren, uit te leggen zijn iongeri| ek Afr. Dl ij. „Het 5 vluck pakt H gingsdo dzijde eel An mening of idee opleggen, Palestijnen marionetten in vredesspel Minister Van den Broek krijgt met zijn speech de handen op el kaar in Madrid. de Israëliërs geen hand wilden geven. „Wat een drukte over een handdruk," was de repliek van de Jor daanse minister van buiten landse zaken, Kamel Abu Ja- ber. „Het zou toch belachelijk zijn als de vrede in het Mid- MADRID De Amerikaanse politiek heeft een veelbeteke nende overwinning behaald door de Israëlische regering en de PLO over te halen naast el kaar plaats te nemen in Ma drid. Het is tevens een teken van het Amerikaanse over wicht in het Midden-Oosten na de operatie Desert Storm. Maar overwicht betekent niet automatisch almacht, en niets anders dan almacht kan er voor zorgen dat de Israëli's en de Palestijnen tot komst komen in ruil Optimisten wijzen op signalen die het tegendeel beweren. Een onlangs in Israel gehou den opiniepeiling wees uit dat 96 procent van de Israëlische bevolking voor 'land voor vrede' is. Maar wanneer Israë liërs praten over het opgeven van land bedoelen ze mis schien de Gazastrook. Voor Palestijnen betekenen dezelfde woorden op z'n minst de te ruggave van alle, in 1967 geac cepteerde gebieden, alsmede de verwijdering van alle jood se nederzettingen in de bezette gebieden. Geen enkele Israëli sche regering zou daar onge straft mee kunnen Onwaarschijnlijk Een overeenkomst tussen Is raëli's en Palestijnen lijkt zó onwaarschijnlijk dat men zich zou kunnen afvragen waarom de Amerikanen zich zoveel moeite hebben getroost om deze onwillige gesprekspart ners bij elkaar te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de Palestijnen, zoals al zo vaak het geval is geweest, ma rionetten in een spel waarin ze opnieuw zullen worden opge offerd. Het werkelijke Ameri kaanse doel is, in tegenstelling tot het ogenschijnlijke doel, wel degelijk te verwezenlij ken: vrede tussen Israël en Sy rië, een verstevigde, langduri ge Pax Americana in de streek. Dit kan niet worden bereikt tenzij premier Shamir bereid is de Golan-hoogte te rug te geven aan Damascus, iets waar de premier zeer te rughoudend tegenover staat. Maar de druk op 'Judea en Sa maria', die Shamir niet kan toelaten, zal hem er wellicht toe bewegen toch de Golan- concessie te doen. Dit is op z'n minst mogelijk, hoewel on draaglijk. Er is een precedent. Camp Da vid in 1978. Toen bezegelde Jimmy Carter de afzonderlijke vrede tussen Israël en Egypte. De tactische verwaarlozing van de Palestijnen bij het slui ten van die vredesovereen komst, zowel door Egypte als door Amerika, werd op Camp David gecamoufleerd door de insluiting van een wezenlijk onbelangrijk document over Palestina dat 'Raamwerk voor Vrede' werd genoemd. Onge twijfeld kan er een dergelijke verhulling worden gevonden voor de vredesovereenkomst tussen Syrië en Egypte die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, voor 1996 rond wil heb ben. (c) The Times Desnoods maar één wijze uit het Oosten door FRANS WIJNANDS BONN-BAD GODESBERG Het huis verderop in de straat heeft niet lang leeggestaan. Je moest trouwens weten dat het te huur was. zien kon je dat niet. De foefjes om krakers, inbrekers en ander ongewenst volk buiten de deur te houden zijn internationaal: gordijnen voor de ramen, 's avonds was licht aan. en een nooit verstopte brievenbus. Een buurvrouw vertelde me duidelijk opgelucht het nieuws dat het huis weer verhuurd was. Aan een keurige ambtenaren familie. Jawel. Duitsers! En dat was ook onderdeel van haar opluchting. Geen kwaad woord over Hollanders en zo. maar je mocht er toch niet aan denken en laat ik maar citeren „dat er zwarten of gelen of zoiets waren komen wonen. Je moet tenslotte toch ook een beetje rekening houden met de buurt". Zelfs in het tweelingdorp Bonn-Bad Godesberg, waar toch heel wat Duitsers een dikbelegde boterham verdienen aan diplomatieke en andere buitenlanders, wordt met kleinburgerlijke huiver gewaakt tegen buurt-'verloedering'. Of is het oneerlijk om die zorg 'kleinburgerlijk' te noemen Of is het nóg oneerlijker om onderscheid te maken tussen zwarten met een CD-nummerplaat op de auto en berooide gelukzoekers die hun dagelijks brood nauwelijks kunnen betalen, laat staan het belastingvrije beleg In den vreemde, of toch weer thuis. Zo voelde ik me. na die opgeluchte mededeling dat het huis gelukkig weer verhuurd was aan een keurige familie, „iemand van ons". Duitsers reizen de hele wereld rond. Ze praten gloedvol over de Provengaalse zon, hebben kokoscocktails leren drinken in de zwembadbar op een tropisch eiland, ze prijzen zich met een doos Algerijnse wijn om de tafel en snoepen likkebaardend van het Turkse fruit of genieten na van de Griekse keuken. Maar o wee, als Ahmed de schapenslachter in een kleine Duitse gemeente stemrecht dreigt te krijgen. Dat schaap ritueel slachten, alla, dat wordt oogluikend nog wel toegestaan. Maar stemrecht.'? Dat breekt de Duitse ziel, zei de socialistische oppositieleider Björn Engholm onlangs, en hij voegde er de aardige zin aan toe: „Maar wie zo nadrukkelijk in de hele wereld aanwezig is, zoals wij Duitsers, moet in eigen huis diezelfde wereld niet buiten sluiten". Alsof je luiken aan een huis hebt die niet alleen naar buiten, maar ook naar binnen open kunnen Het gelukkig afnemende en versnipperde geweld tegen asielzoekende buitenlanders staat op dit moment in geen verhouding tot de golf van liefdadigheid en naastenliefde. „De asielzoekers laten zien dat we mensen zijn is de nationale slogan aan het worden. Wat begon met schaars bezochte bidstonden en praatgroepjes in het gemeenschapshuis is, via burgerwachten voor asielzoekerstehuizen en solidariteitsmarsen, uitgegroeid tot een stroom van actief medeleven. Als menslievend voorbeeld heeft de vaderlijke president Von Weizsöcker voor dè tweede maal een tehuis voor vluchtelingen bezocht en voor het oog van de camera's vrolijk kraaiende of benauwd kijkende kleuters en kinderen op de arm genomen. Het is dat ik in Duitsland woon en werk. waar ze altijd alles beter weten en waar wedden dus geen zin heeft, anders zou ik er een kerstpakket onder durven verwedden, dat het al dan niet oprechte medeleven van veel Duitsers met de komende Kerstdagen een sentimenteel hoogtepunt zal bereiken. Als per schoolklas tegelijk kerstkaarten en tekeningen verstuurd worden aan die arme kindertjes uit den vreemde; als voor elk asielzoekerstehuis een grote kerstboom zal worden geplaatstals er aan elk vluchtelingengezin meer kerstgaven en cadeautjes zullen worden aangereikt dan ze ooit bij elkaar hadden kunnen sparen; als ze nachten uit de slaap worden gehouden met 'Stille Nacht' en de 'Tannenbaum'. Hoe vluchtig, tijdelijk en oppervlakkig ook, koudvuur, kerststerretjes zijn duizend maal duizend keer verkieslijker dan een molotov-cocktail door het venster. Als er onder die vluchtelingenstroom uit het oosten nog eens een keer die drie wijzen konden meekomen, desnoods eentje maar. Dat zou voor de politici die hopeloos verdeeld naar een oplossing van het vraagstuk zoeken, een uitkomst kunnen zijn. Want zelfs de buurvrouw vindt dat je die asielzoekers niet voortdurend met kerstballen, paaseieren en carnavalsmaskers aan het lijntje en tegelijk voor de gek kunt houden. Jacqu DEN HAAG Ze wor den 'Soldiers of Fortune' o genoemd. Soms worden ze ri als held geroemd. Maar n krijS meestal heeft men geen SOm x §°ed woord voor hen over. Ze oefenen het op één na oudste beroep uit: huurlingen. Gisteren werd bekend dat Ne- Europes oogde p l de hist n Eur< derlandse huurlingen via de bemiddeling van een 'Vlaamse pater' aan de zijde van Kroatië tegen de Servische milities en het Joegoslavische leger vech ten. Daarmee heeft de Neder landse huurling z'n rentree ge maakt op het Europese slag veld. De laatste keer dat Ne derlandse huurlingen in Euro pa vochten was tijdens de Spaanse Burgeroorlog aan de vooravond van het bewind van Franco. Europa kent een lange ge schiedenis van huurlingenle gertjes. Eeuwenlang werden goede zaken gedaan, totdat de Europese landen reguliere le gers oprichtten en een algeme ne dienstplicht invoerden. Tot de Franse Revolutie was leger vorming puur particulier on dernemersschap. De eigenaar/ commandant runde zijn ge vechtseenheid als een bedrijf dat winst moest maken. Na de Franse Revolutie (1789) werd het leger steeds meer een staatszaak. Op 31 december 1828 schafte koning Willem I met een pennestreek het laat ste Nederlandse huurlingenle- ger, bestaande uit Zwitserse infanterie-regimenten, af. De koning moest zijn huurlingen onder druk van de regering de laan uitsturen omdat het te veel overheidsinkomsten op slorpte. Tijdens het dekolonisatiepro ces na de Tweede Wereldoor log stak het fenomeen weer de kop op. De staatsgrepen en ge wapende conflictjes werden een prettige inkomstenbron voor de hedendaagse huurling. Na wat schermutselingen rond het voormalig Belgisch Kongo verplaatsten de huurlingen hun activiteiten naar het Mid den-Oosten. Ze doken op in de burgeroorlog in Yemen. Aan het eind van de jaren '60 wa ren Britse huurlingen te vin den in landen als Oman, Bah- rayn, Kuwayt, Qatar en de Verenigde Arabische Emira- Jungle Commando In 1982 waren nog zo'n 32 Ne derlanders als huurling werk zaam in Libanon en Syrië. In 1988 trainde een groep Neder landers, tezamen met enkele Schotten en Israëli's, huurlin gen in Peru. De groep instruc teurs werd gerecruteerd door een Amsterdamse wapenhan delaar van Israëlische af komst. In 1986 werd in de Commowijne-rivier in Oost- Suriname het lijk van een Ne derlandse huurling gevonden. In 1989 ronselde George Ba ker, koffieshop-eigenaar in Amsterdam, huurlingen voor het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Een aantal van die huurlingen werd door de Franse autoriteiten in Frans-Guyana tegengehouden. Steeds meer huurlingen zijn tegenwoordig ook in dienst van drugskartels. Op 1 januari 1985 veranderde Nederland de uit 1892 dateren de 'Wet op het Nederlander schap'. De oude wet kende de zogenaamde automatische ver- liesbepaling.: wie zonder toe stemming vóóraf in 'vreemde krijgsdienst' trad, verloor daarmee zijn Nederlander schap. In de nieuwe wet is deze bepaling verdwenen. De bepaling werd geschrapt nadat Nederland het VN-verdrag tot het tegengaan van staatloos heid (verdrag van New York uit 1963) tekende. Automatisch verlies van het Nederlander schap is dus niet meer moge lijk. De bepaling dat er vooraf toestemming nodig is om in vreemde staatsdienst te treden is gehandhaafd. Deze bepaling wordt doorgaans soepel toege- bereikt alsnog haven Dubrovnik eerst nog, maar Jeduidt de twee vreemdelingen hem te volgen. Ze slaan het bergpad in en na een lange, vermoeiende wandeling staan DUBROVNIK Het konvooi van schepen waarmee Kroati sche burgers en hoge functio narissen naar Dubrovnik wil den varen is na een dag ver traging op de rede van die stad aangekomen. Aan boord van de veerboot bevond zich naast Stipe Mesic, officieel nog steeds het hoofd van het col lectieve presidentschap, ook de Kroatische premier Franjo Greguric. Het tegen Joegosla vië en zijn republieken inge stelde wapenembargo wordt geschonden. Volgens de voor- zitter van de VN-Veiligheids- geleid en komen eindelijk in het vertrek," wa'ar een stokoude, half blinde Japanner, die hier blijkbaar de ongekroonde koning is, hen wantrouwend ontvangt. Een jonge Viet namees kijkt triest, wanneer hij per truck naar een inter neringskamp in Hong Kong wordt gereden. Hij behoort tot een groep van 41 bootvluch telingen die werd gearres teerd na bot singen met de politie. De bootvluchtelin gen verzetten zich tegen het feit dat de meesten van hen naar Vlet-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5