redeputeerde heeft chteraf „een ervelend gevoel Kamer duikt in Bosio-affaire BINNENLAND Cipiers hebben behoefte aan eigen verantwoordelijkheid" Ruzie tussen Alders en Kamer loopt hoog op Kinderontvoering vaak moeilijk op te lossen Biograaf van Van Mierlo niet boos, wel verbaasd $idócSouoatit it bete- :ht eei sties, te dat er egratie mons tegen nationaal [derzoek mongolisme RECHT Een onderzoek naar het droom van Down (mongolisme) onder zwangere vrouwen in Nederland, is it moment niet wenselijk. Er is nog betrouwbare testmethode voorhan- >m een chromosoomafwijking vast te n. Dat schrijft staatssecretaris Simons sgezondheid) in een brief aan de jde Kamer. Alleen al dit jaar zijn er minste drie nieuwe testmethoden ont- keld om mongolisme vast te stellen, ,r volgens de staatssecretaris kennen ]le drie bezwaren. Bovendien kan zo'n erzoek belastend zijn voor de ouders, bij een positieve uitslag voor een lilijke keuze kunnen komen te staan, der biedt de uitslag nog steeds geen intie voor een werkelijke uitsluiting een chromosoomafwijking. DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 SGP: maak zondag Europese rustdag DEN HAAG Nederland moet zich tijdens het nog resterende voorzitterschap van de EG in spannen om de zondag tot offi ciële Europese rustdag te laten uitroepen. Deze oproep doet de fractie van de SGP in schrifte lijke vragen aan minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid. Volgens het Kamerlid Van der Vlies komt door het totstandkomen van de interne markt en de toenemen de concurrentie, de zondag steeds meer onder druk te staan. In december komt de Eu ropese richtlijn aan de orde waarin de arbeidstijden in de gemeenschap worden geregeld. 'Ambtenaren kunnen best goed schrijven' UTRECHT Ambtenaren zijn vaak heel goed in staat hun eigen teksten te herschrijven voor een gemiddelde lezer. Zij hebben dus niet zozeer een vaardig heidsprobleem en kunnen best duidelijk schrijven als het moet. Dat stelt D. Jans sen na een onderzoek onder ambtena ren die dagelijks beleidsnotities schrij ven. Hij promoveert er 15 november op aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Amb telijk taalgebruik blijft bestaan zolang er beleidsnotities zijn, aldus Janssen. Om partijen met tegengestelde belangen op één lijn te krijgen, blijven formulerin gen soms expres vaag. Duidelijkheid is immers niet altijd gewenst. De kunst van het ontwerpen zit 'm vaak juist in het wegwerken of verdoezelen van te genstellingen, stelt Janssen. Fouilleren anonieme verdachte moet kunnen DEN HAAG Opsporingsambtenaren moeten de moge lijkheid krijgen om ter identificatie verdachten te fouille ren die weigeren hun identiteit prijs te geven. Minister Hirsch Ballin van justitie kreeg daarvoor gisteren in prin cipe de steun van CDA en PvdA en de drie kleine christe lijke partijen. De PvdA wil van Hirsch Ballin wel de ga rantie dat de maatregel niet leidt tot 'te pas en te onpas' fouilleren in het openbaar. D66 en VVD vinden de voorge stelde maatregel te verstrekkend. Groen Links er helemaal niets voor. Het voorstel richt zich op bestrijding van het fenomeen 'anonieme verdachte' zoals dat zich vooral voor doet bij onder andere vandalisme, kraakacties, zwartrijden en plakken zonder vergunning. CDA-woordvoerder Van der Burg gaf volmondig zijn steun aan het voorstel, dat het tevens mogelijk maakt om de anonieme verdachte maxi maal 21 uur vast te houden ter identificatie. „Deze inbreu ken op de persoonlijke vrijheid acht de CDA-fractie terwil- le van het opsporingsbelang gerechtvaardigd", aldus Van der Burg. Het debat wordt volgende week voortgezet. UTRECHT Een gevangenisbewaar der moet in zijn werk steeds improvise ren. Hij heeft weinig houvast aan de regels die er zijn voor omgaan met ge vangenen, omdat iedere situatie anders is. Daarom moet hij meer eigen verant woordelijkheid krijgen. De socioloog M. Kommer bepleit dit in zijn proefschrift waarop hij 1 november promoveert aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Het ziekteverzuim onder be waarders is hoog: 14 procent. Boven dien gaat 4 procent van hen uiteinde lijk op psycho-sociale gronden de wao in Kommer vindt dat veel bewaarders zich onvoldoende gesteund voelen in hun werk, met soms als gevolg een har de, cynische houding. Kommer denkt dat zijn pleidooi niet zal leiden tot een „subcultuur" van be waarders die zich niets van het beleid aantrekken. De Nederlandse bewaar ders zijn goed doordrongen van het of ficiële beleid en de doelstellingen er van, zegt hij. Er moet meer aandacht komen voor de begeleiding van gevan genisbewaarders. Ook een goede sa menwerking met collega's, maatschap pelijk werkers, psychologen, de medi sche dienst en de directie is onontbeer lijk. echt af scherpt wdruk, o-fede- ig heb- Het van de rvolg de voorpagina) W1 mi de toe- buiten 1 igt pr< i inter- PHEN AAN DEN RIJN De gemeentelijke hoor- nissie in Alphen voelde idieugedeputeerde Hoek Dijke met name aan de over de storting van on- rdfaatbare stoffen. Het ging bij om shredderafval het Haagse bedrijf Pa- ex door de firma Kemp ileekaarde (verwerkte af- 0n Ie acht ld door inkrijk, apgeno- enoten de Brit- toffen van margarinefa ken) door het bedrijf der Kooij in zijn ambt- "e. Ten aanzien van gevallen stelde Hoek Dijke achteraf een „ver- >nd gevoel" te hebben. het shredder (autowrak ken) was volgens de gedepu teerde in 1981 bekend dat het in het slechtste geval licht che misch afval was. In dat licht vroeg hij Alphen de helpende hand te bieden aan het bedrijf dat zijn terrein vol afval had liggen. Volgens Hoek van Dijke kwam hij later pas tot het besef dat het afval schade lijker was dan men destijds dacht. Met de afvalstoffen van de margarinefabrieken die door de transporteurs tot gedroogde bleekaarde werd verwerkt, geeft de ex-gedeputeerde de indruk te hebben moeten leu ren langs de gemeenten met afvalstortplaatsen. Nadat hij bij de gemeente Zoetermeer nul op het request kreeg, bleek Alphen wel bereid de bleek aarde (vervuild met zware me talen) te storten in de Coupé polder. De milieuinspectie was het er niet mee eens. „Maar wat moest ik. Ik kon die margari ne-fabrieken toch niet laten stikken en riskeren dat het af val in de sloten van de Krim- penerwaard zou worden ge dumpt", verklaarde hij. „Ik zou in een dergelijk geval weer hetzelfde handelen". Op de vraag van de commissie of hij de gemeente Alphen aan den Rijn onder druk heeft ge zet om het afval te accepteren antwoordde Hoek van Dijke ontkennend. „Maar ik weet natuurlijk niet wat ambtena ren van provincie en gemeen te onderling hebben gedaan. Daar had ik geen zicht op". Unieke geboorte Het weegt nog geen vijftien gram, is vier centimeter lang en breed en nog geen twee centimeter dik: een pannkoekschildpadje, begin deze week in reptielenzoo Iguana in Vlissingen geboren. Ge boorte van een dergèlijk dier in gevangenschap is een zeldzaamheid. De schildpad hoort bij een grote partij op Schiphol in een belabberde toestand verkerende in beslaggenomen Tanzani- aanse schilpadden. De jonge pannekoekschildpad blijft voorlopig in de babykamer van de reptie lenzoo in Vlissingen, die voor het publiek toegankelijk is. foto: anp DEN HAAG Er moet een grondig nieuw onderzoek ko men naar de Bosio-affaire, waarbij de onderste steen bo venkomt. Hiertoe heeft giste ren de voltallige Tweede Ka mer besloten, nadat de slepen de zaak opnieuw door minis ters Hirsch Ballin (justitie) en Andriessen (economische za ken) was toegelicht. Volgende week willen de fracties beslui ten wie het onderzoek moet uitvoeren en waarop het wordt gericht. Na afloop van het debat in de Kamer toonde Michel Bosio, voormalig eigenaar van een Arnhems bedrijf in aircondi tioners, zich opgelucht dat se rieus actie wordt ondernomen. Al vanaf 1985 probeert hij po litici, journalisten en advoca ten ervan te overtuigen dat zijn bv met medeweten van de overheid is gebruikt als dek mantel voor de handel in drugs en wapens. De Kamer commissie voor de Verzoek schriften kwam vorige week na 2,5 jaar studie echter nog tot de conclusie dat daar geen bewijzen voor te vinden zijn. Wel is de Tweede Kamer, zo is inmiddels gebleken, door di verse oud-bewindslieden en ook door Hirsch Ballin een aantal malen onjuist geïnfor meerd. Maar volgens Hirsch Ballin en Andriessen is van misleiding of het bewust ach terhouden van feiten absoluut geen sprake geweest. Op soms behoorlijk geïrriteer de toon betoogde de justitiemi nister dat het geven van foute informatie te wijten was aan het feit dat ovet de zaak-Bosio twee aparte dossiers waren op gebouwd, zonder dat de be trokken recherche-afdelingen daar weet van hadden. Een probleem dat zich volgens de minister nu niet meer kan voordoen, omdat inmiddels een Landelijke Criminele In lichtingendienst is opgericht. In verband met de zaak-Bosio is de afgelopen maanden een aantal vooraanstaande politici in opspraak geraakt, onder wie oud-justitieminister Kort hals Altes en oud-staatssecre taris Van Zeil. De Tweede Ka mer vindt, zo bleek gisteren, dat een nader onderzoek al leen al zinvol is om duidelijk heid rond de rol van deze poli tici te scheppen. Als het onafhankelijk onder zoek waartoe de Kamer dins dag wil besluiten onvoldoende opheldering geeft, wil Groen Links-Kamerlid Peter Lank- horst alsnog proberen politieke steun te krijgen voor een par lementaire enquête. DEN HAAG Minister Al ders van milieubeheer heeft ruzie met de Tweede Kamer, met name met het CDA en de VVD. Beide partijen weigeren medewerking aan een wet om de opbrengst van de WABM- brandstoffenheffing ook te la ten gebruiken door provincies en gemeenten, voor de kosten van hun milieubeleid. In het voorstel gaat het om een storting van 68,7 miljoen gulden in het Gemeente- en het Provinciefonds. Hoewel het de bedoeling is dat het geld in zijn geheel gaat naar het milieubeheer, vrezen CDA en VVD dat het ook aan ande re zaken wordt besteed Zij vinden dat de brandstoffen- heffing daarvoor niet bedoeld is en zijn principieel tegen. PvdA, D66, Groen Links en de kleine christelijke partijen hebben geen bezwaren tegen Alders' voorstel, maar staan ook niet te juichen. Alders wilde de Kamer giste ren tegemoet komen door het voorstel te binden aan een werkingstermijn van maxi maal een jaar, tot 1 januari 1993. Gezien de plannen die er bestaan voor een milieubelas ting op meer dan alleen brandstof is het waarschijnlijk dat het milieubeleid dan op to taal andere wijze bekostigd wordt. De minister zegt echter nu nog te moeten vasthouden aan de 68,7 miljoen per 1 januari 1992, op grond van een kameruit spraak van twee jaar geleden over dit onderwerp. Wachten op de uitkomst van een nog te behandelen voorstel tot ver dubbeling van de WABM- brandstoffenheffing, zoals en kele partijen voorstelden, is te onzeker, aldus Alders. Dat voorstel ligt nu al maanden ter advies bij de Raad van State en het is uiterst onzeker of dat voor 1 januari behandeld kan worden door Tweede èn Eer ste Kamer. Geen schoonheidsprijs De woede van Alders over de oppositie tegen zijn voorstel ontlaadde zich gisteren nadat CDA-woordvoerder Van Hou- welingen had verklaard dat de indiening van een wetsvoor stel met een beperkte wer kingstermijn „niet de schoon heidsprijs verdient". „Ik kom hier met een helder wetsvoor stel, de Kamer maakt daarte gen bezwaar. Ik zeg: doe het dah voor een jaar, en vervol gens zegt de Kamer: wat de minister hier voorstelt ver dient geen schoonheidsprijs. Dat schiet mij dan volstrekt in het verkeerde keelgat. Er is een grens aan wat je elkaar kunt verwijten", aldus de mi- Alders had eerder al gezegd zich te verbazen over het ver zet van CDA en VVD, omdat uitkering aan het Provincie- en Gemeentefonds uit heffin gen al heel lang bestaan, zon der noemenswaardige opposi tie van die partijen. Inmiddels ligt er een amende ment van VVD-woordvoerster Rempt, waarin de overheve ling van gelden naar het Pro vincie- en Gemeentefonds wordt afgewezen. Die wijzi ging heeft de steun van het CDA. Beide partijen vormen een meerderheid in de Tweede Kamer. Het amendement komt dinsdag ter stemming, tenzij minister Alders alsnog besluit zijn voorstel in te trek ken, wat door een groot deel van de Kamer het verstandigst wordt geacht. *fV-jongeren actie tegen rting subsidie SECHT De CNV gerenorganisatie heeft maand november uit- Depen tot actiemaand. acties staan in het te- van de bezuinigingen de subsidie van de or- isatie. ister D'Ancona (Welzijn, tsgezondheid en Cultuur) afgelopen zomer aange- gd de subsidie voor de Jongerenorganisatie te- te brengen met een mil- gulden. Daarmee gaat 35 ent van het totale subsi- edrag verloren. CNV-jongeren vinden de tregel van D'Ancona „on- ijpelijk en onaanvaard- j. De jongerenorganisatie het CNV houdt zich bezig belangenbehartiging, be ering van participatie en ijding van achterstanden, zijn hoofdpunten van het '-beleid. Het ministerie WVC handelt dan ook in met haar eigen beleid, de organisatie, hristelijke vakbondsjonge- gaan proberen parlemen- rs te beïnvloeden door on- neer het oplaten van bal- De jongeren gaan zelfs at ze een beroep doen tindervriend Sinterklaas, jen kleine maand in irland arriveert. Doel van cties is de dreigende kor- op de subsidie volledig daan te maken. DEN HAAG Van de 98 gevallen van kinderontvoe ring die Justitie in Den Haag de laatste twaalf maan den op haar bord heeft gekregen, zijn er rond de zestig opgelost. Dat cijfer betreft niet alleen ontvoering van kinderen naar het buitenland, maar ook omgekeerd ontvoering van kinderen naar Nederland. Dat verklaarde mr. M.T.E. Ford-Claassen, hoofd van de afdeling internationale rechtshulp van het ministerie van justitie, giste ren. Zij sprak op een in Den Haag gehouden conferentie over interculturele huwelijken en de positie van de kinderen daarbij. Haar afdeling is, op basis van twee door Nederland onderteken de internationale verdragen over kinderontvoering, de zoge noemde 'centrale autoriteit' die net als in de andere verdragslan- den coördinerend optreedt om kinderontvoering op te lossen. Op de conferentie, georganiseerd door International Social Ser vice Nederland (ISS), wisselden vertegenwoordigers uit Marok ko, Tunesië, en Turkije, beleidsfunctionarissen van de Neder landse ministeries van justitie en WVC, en binnen- en buiten landse wetenschappers van gedachte over de vraag hoe interna tionaal tot een betere aanpak van het probleem kan worden ge komen. Van grote betekenis in tal van zaken is het bestaan van de twee internationale verdragen die ook Nederland heeft geratificeerd. Het gaat om het Europese Verdrag en het Haags Verdrag, beide al elf jaar geleden totstandgekomen. Nederland heeft de verdra gen pas vorig jaar ondertekend. Deze" verdragen moeten het mogelijk maken gevallen van ont voering effectief op te lossen en liefst snel. „Het is bekend dat kinderen een ander gevoel van tijd hebben. Hoe langer een kind zich in een veranderde situatie bevindt, des te groter is het ge vaar dat flinke extra ellende ontstaat wanneer het kind uitein delijk terugkeert naar het oorspronkelijke adres", aldus één van de sprekers op het congres. Maar een belangrijk probleem voor ondertekenaars van de twee verdragen is de beperkte reikwijdte. Marokko bijvoorbeeld heeft geen van beide verdragen ondertekend. Onder andere door de opstelling van zo'n land blijven veel za ken, de andere veertig procent van de 98 aangemelde gevallen, onopgelost. „En veel gevallen krijgen we als centrale autoriteit niet eens te horen omdat er toch geen verdrag is, zodat wij geen rol spelen", aldus Ford-Claassen. Dus het gaat om veel meer kinderontvoeringen. TEGENWERKING D66 IS PARADOX IN ZICHZELF" McCallister De Amerikaanse ex-rechter McCallister mag in Nederland blij ven. De president van de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de staat verboden haar uit te wijzen naar de Verenigde Staten. De Verenigde Staten willen de uitlevering van de voormalige rechter omdat zij in 1989 met haar dochtertje naar Nederland vluchtte. Zij onttrok het kind zodoende aan de voogdij van de vader. Volgens McCallister had de vader het kind seksueel mis bruikt. foto: ANP SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Onduidelijkheid over kinderopvang als aftrekpost DEN HAAG Enkele duizen den mensen die op hun belas tingaangifte kinderopvang als aftrekpost hebben opgevoerd, krijgen binnenkort bericht of dat terecht is gebeurd. De Hoge Raad heeft een uitspraak ge daan dat mensen die van hun werkgever geen vergoeding krijgen voor kinderopvang, deze kosten moeten kunnen opvoeren bij hun belastingaan gifte. Op het ministerie van fi nanciën is men al maanden be zig te bekijken hoe fiscaal-tech nisch met deze uitspraak moet worden omgegaan. dood". Met deze woorden moet H.A.F.M.O van Mierlo medio vorig jaar zijn medewerking aan een biografie over zijn ei gen persoon hebben opgezegd. Het boek kwam er toch, al konden geen interviews met bekenden van Van Mierlo worden afgenomen en bleven de persoonlijke archieven van de D66-leider potdicht. Giste ren werd 'Hans van Mierlo, een bon-vivant in de politiek' tot ongenoegen van de hoofd persoon zelf ten doop gehou den. De auteur, oud-Volkskrant journalist Ben Rogmans, heeft zich door de tegenwerkingen van Van Mierlo, diens voor lichter Cees Dietz en het par tijbureau niet uit het veld la ten slaan. „Ik ben niet kwaad, integendeel. Van Mierlo heeft het volste recht niet te willen dat iemand een boek over hem schrijft. Dat kan hele existen tiële redenen hebben, zoals een farao die de bouwtekenin gen van zijn eigen piramide niet wil zien. Maar daar hoef ik r Afzeggingen De ontstaansgeschiedenis van de biografie van Van Mierlo was bijgevolg wel een bijzon dere. Een reeks co-auteurs be sloot om uiteenlopende rede nen zijn medewerking aan het boek op te zeggen. Politici en journalisten die reeds door Rogmans waren ondervraagd of interviews hadden toege zegd, zegden hun medewer king op na tussenkomst van D66 of Van Mierlo zelf. In korte tijd, aldus Rogmans, droogden vrijwel alle 'r informatiebronnen op, door hij genoodzaakt v Politicus Hans van Mierlo. bruik te maken van reeds be staand materiaal. Het boek 'Van Mierlo, een bon vivant' brengt bijgevolg voor de HAFMO-kenner geen letter nieuws, maar biedt voor de in deze flamboyante persoon ge ïnteresseerde burger wel een geschakeerd inzicht in diens leven en politieke carrière. „Daar hebben de kiezers ook wel recht op, omdat de poli tiek, niet in de laatste plaats volgens Van Mierlo zelf, steeds meer door individuele politici bepaald wordt", meent de au- Paradox De wat gespleten houding van Van Mierlo tegenover de pu bliciteit rondom zijn eigen per soon noemt Rogmans in een nawoord bij zijn biografie „Van Mierlo paradox". Rog mans: „De tegenwerking door Van Mierlo heeft me eerlijk gezegd verbaasd. Het is im mers zijn eigen overtuiging dat de politiek steeds persoonlijker wordt. In een interview met de NRC heeft hij zelfs gezegd foto: sp dat men politici verkiest zoals je vrienden kiest. Als je dat vindt, dan zijn de kiezers toch gebaat bij informatie over de persoon die ze hun vriend wil len noemen? Maar op dat punt wordt hij plots erg huiverig". Het archiefonderzoek van Rogmans heeft overigi lijke, soms ronduit lovende biografie. leid tot een vriendelijk Scandaleuze roddels die HAFMO in de boezem van de Amsterdamse grachtengordel werden opgetekend, zijn niet opgenomen, omdat ze volgens auteur en uitgever moeilijk controleerbaar waren en niet relevant voor Van Mierlo's functioneren als politicus. Het boek eindigt met een vro me wens van Van Mierlo zelf: „D66 kan zonder mij". Een stelling die Ben Rogmans enigszins in twijfel waagt te trekken. „Acht op de tien mensen die D66 kiest, zegt op de partij te zullen stemmen vanwege de persoon Van Mierlo. Dan spreek je bij de huidige opiniepeilingen toch al gauw over 1,6 miljoen men-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3