Disk verwacht weinig goeds van Christelijk Sociaal Congres jO Ixfe re GEESTELIJK LEVEN OPINIE Godsdienstrellen in India bij herdenking COMMENTAAR CeidAcSomont DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 JJuj, Boesak niet op de preekstoel KAAPSTAD Het synodebestuur van de Neder duitse Gereformeerde Sendingkerk heeft geweigerd dr. Alan Boesak weer als predikant beroepbaar te stellen. Volgens het bestuur is het ambt van predi kant onverenigbaar met de functie die Boesak on langs heeft gekregen in de anti-apartheidsorganisatie ANC. De Sendingkerk heeft zich er nooit tegen verzet dat haar predikanten voor een politieke partij of een po litieke pressiegroep werkten, maar ze heeft grote pro blemen met een predikant die een politieke functie vervult. Boesak, die ouderling is in de gemeente Lavender Hill, moest vorig jaar als predikant aftreden, nadat bekend was geworden dat hij een buitenechtelijke re latie onderhield met de tv-producente Elna Botha. Hij is inmiddels met Botha getrouwd. Boesak heeft sinds zijn aftreden voortdurend laten blijken weer op de kansel te willen staan. „Ik ga dood, als ik geen kerk heb waarin ik kan preken", zei hij in juli dit jaar. Voorspoed, maakt weinig vrienden Honecker censureerde bijbel SCHWERIN De voormalige leider van de eveneens voormalige DDR, Erich Honecker, was zo gevoelig voor kritiek dat hij zelfs be paalde passages uit de bijbel liet schrappen. De lutheraanse pastoor Eckart Ohse uit Schwerin zei woensdag dat op bevel van Honecker de beginpassage van Psalm 18 verboden werd omdat daarin te lezen stond: „Met behulp van God kan ik een muur slechten." Ook kerkelijke nieuwsbrieven werden vol gens Ohse gecensureerd. Zo moest hij een gedeelte van het verhaal van Abraham ach terwege laten waarin Abraham wordt op roepen „het land te verlaten omdat God hem de weg zal wijzen naar een ander land." „Dit gedeelte moest eruit en in de volgende nieuwsbrief schreven we gewoon over de terugkeer van Abraham", zo zei pastoor Ohse. Kerken verontrust door veralgemenisering overheidsbeleid AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland is veront rust door de veralgemenisering van het overheidsbeleid. „Het lijkt wel alsof een organisatievorm van zo algemeen mogelijke aard de voorkeur heeft boven organisatie naar levensovertuigingen." De raad schrijft dit in een brief aan minister D'Ancona van WVC naar aanleiding van haar plannen om te bezuinigen op levensbeschou welijk jeugdwerk en maatschappelijk activeringswerk. Ook moeten de instellingen meer gaan samenwerken. De kerken vinden dat zo „een belangrijke steunpilaar" onder de beide werksoorten wordt weg gehaald. Zij pleiten voor het behoud van „het pluriforme ka rakter" van de samenleving. „Van de overheid mag verwacht wor den dat zij maatschappelijke veelvormigheid en verscheidenheid mogelijk maakt en garandeert." Katholieke maatschappelijke organisaties, verenigd in het VKMO, hebben eerder deze maand geprotesteerd tegen de bezuinigings plannen van D'Ancona. Volgens de 13 organisaties gaat de overheid er steeds meer van uit dat „levensbeschouwelijke organisatie en in spiratie geen maatschappelijke waarde hebben". Overleg tussen provincies en hervormd synodebestuur definitief afgelast LEIDSCHENDAM Het jaarlijkse overleg tussen de ne gen hervormde provinciale kerkvergaderingen en het be stuur van de hervormde syno de gaat komende vrijdag defi nitief niet door. De provincies vinden de nota die het synodebestuur deze maand aan hen deed toeko men, onvoldoende. Het be stuur geeft nog steeds geen duidelijkheid over de toekomst van het provinciale kerke- werk, zo hebben de negen kerkvergaderingen in afzon derlijke, maar identieke brie ven aan het synodebestuur la ten weten. De provincies hebben het sy nodebestuur voorgesteld een gemengde commissie in het le ven te roepen die een overleg tussen provincies en synodebe stuur in het voorjaar van 1992 moet voorbereiden. Vorige maand eisten de pro vincies, dat het synodebestuur duidelijk zou aangeven, welke omvang de provinciale bu reaus minimaal zouden moeten hebben om hun taken goed uit te kunnen voeren. Bovendien eisten zij een uit spraak over de noodzaak van decentralisatie van het boven plaatselijke kerkewerk. De provincies lieten verder weten zich bij de opstelling van de begroting voor 1992 niets aan te trekken van het synodebesluit dat er drie pro cent op het werk van de pro vincies moet worden bezui nigd. Zij wezen erop dat de sy node de afgelopen tijd enkele nieuwe taken aan de provin cies heeft toegewezen. Het synodebestuur antwoord de deze maand met een nota, die uitgangspunt zou kunnen zijn „voor een goede en zinvol le bespreking". Maar volgens de provincies gaat de nota een antwoord op hun vragen uit de weg. Volgens secretaris J.P. Kar stens van de provinciale kerk vergadering Zuid-Holland zul len in de voorgestelde commis sie zowel vertegenwoordigers van de provinciale kerkverga deringen, het IFO (Interker kelijk Financieringsoverleg, de penningmeesters van de provincies) en de synode zit ting moeten hebben. Zij zullen zich moeten bezinnnen op alle nota's die de afgelopen jaren over het provinciale kerke werk zijn verschenen. Ook de structuur en plaats van de pro vincies in de toekomstige Sa- men-op-Wegkerk moet aan de orde komen. Open Kerk Prof. Auke Jelsma, rector van de Theolo gische Hogeschool te Kampen, houdt zaterdag 16 november vanaf 10.00 uur in de RK Pabo Thomas More voor de Open Kerk-beweging een inleiding over de waarde van de kerk als tegenbeweging. Nu de aan hangers van een kerk een minderheid zijn gaan vormen is de vraag welke bijdrage de kerk als tegenbeweging kan leveren. Inlchtingen tel. 070 399 08 33. BEROEPINGEN gemeente) A.C. Kooyman, kandidaat 'a 's- Gravenhage. Aangenomen i Foudgum c.a.(SOW). Bedankt voor Gouda H„' Rhoon. Aangenomen n Franzen 1 aar Aduard- Den Ham-Fransum mevr.ds. A.G.M. Lodewijk. eervol ontheven predikant, J. Dijkstra te Pae- kandidaat te Kampen; te Zuidlaren J. Holtland te Steenwijk. Bedankt voor Alblasserdam i.c.m. Nieuw lekkerland. voor Deventer, voor Langeslag en voor Neede T. AMSTERDAM Het in dustriepastoraat DISK verwacht weinig goeds van het Christelijk-Sociaal Congres dat volgende maand wordt gehouden. Voorzitter H. Bode heeft de indruk dat de organisa toren zich teveel hebben „neergelegd bij de huidige kapitalistische markt structuur die haar dicta ten oplegt aan onderne mingen en arbeiders". In de voorbereidende stukken voor het congres, van 11 tot 15 november in Doorn, wordt de verantwoordelijkheid voor een betere samenleving vooral bij het individu gelegd, aldus Bode woensdag in Amsterdam. „Als de mens maar voldoende verantwoordelijkheid krijgt, Herman Bode FOTO: DIJKSTRA dan loopt 't wel los en worden de oorzaken van de sociale el lende vanzelf opgelost." Op deze manier blijven vol gens Bode de structurele oor zaken van de sociale proble men volledig onderbelicht. Evenmin wordt duidelijk dat het westerse economische sy steem „oorzaak van de ellende in de Derde Wereld is". DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Ker ken) vindt dat tijdens het con gres principeel gekozen zou moeten worden voor de in valshoek van de slachtoffers. Bode sloot zich aan bij de kri tiek van FNV-voorzitter Ste kelenburg, die onder meer het „element van verzet" mist in de stukken voor het congres. Ook DISK is ontevreden over zijn geringe betrokkenheid bij de voorbereiding en organisa tie. „Wij komen eigenlijk niet aan de bak", aldus de oud voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond dat in 1980 met het NVV de FNV ging vormen. Het congres wordt precies honderd jaar na het eerste Christelijk-Sociaal Congres in Amsterdam en de verschijning van de eerste sociale encycliek van de RK Kerk gehouden. De organisatie is in handen van de 'Stichting 1991', waarin prominenten uit CDA, CNV en kerkelijke organisaties zit ting hebben, maar nauwelijks geestverwanten van DISK en FNV. Het onderwerp is 'Be dreigde verantwoordelijkheid'. Bode vreest dat „mooie alge mene formules" het resultaat van het groots opgezette con gres zijn. „Of zou het kunnen zijn", vroeg hij ongelovig, „dat het NCW na een week verga deren verklaart dat het ver antwoordelijk is voor de werk gelegenheid in Nederland?" De DISK-voorzitter acht de kans groter dat het NCW „deze verantwoordelijkheid afwijst en blijvend de onder nemingen en het kapitaal in stand houdt". De FN V-deelnemers aan het Christelijk-Sociaal Congres kregen door de deelnemers van de voorbereidingsbijeen komst op het hart gebonden abstracte discussies zoveel mo gelijk te vermijden. „Men moet abstracte vraagstukken zoveel mogelijk koppelen aan actuele discussies, zoals bij voorbeeld die over de ziekte wet en de WAO", aldus de or ganisator van de bijeenkomst in Amsterdam, L. Mesman. „Het congres moet een soort practicum zijn." Volgens de FNV'ers is het „een illusie" te denken dat christelijk-sociaal denken een eenduidig antwoord geeft op allerlei maatschappelijke pro blemen. „Als je het bijvoor beeld hebt over feitelijke zeg genschap in bedrijven, dan denken de vertegenwoordigers van de christelijke werkge versorganisatie NCW daar heel anders over dan de vak beweging". „Een blauwdruk voor de op lossing van allerlei zaken zal ook niet gegeven kunnen wor den'-', aldus Mesman. „Het gaat meer om de bereidheid om vanuit een christelijke achter grond te kijken naar wat er in de economie gebeurt." Hij ziet als taak voor de FN V-deelne mers aan het congres het zichtbaar maken van ervarin gen van werknemers en het aangeven van wat er aan het economisch stelsel mankeert. Emoties te over bij de moskee FOTO: AP AYODHYA Ongeveer drieduizend hindoes heb ben woensdag voor de moskee in de zuidoostelij ke Indiase plaats Ayodhya gezworen deze te zullen vernietigen en te vervan gen door een tempel. De hindoes hielden een her denkingstocht door Ayodhya voor de slachtoffers die vorig jaar vielen tijdens diverse be stormingen van de moskee. Er kwamen destijds 900 mensen om het leven tijdens rellen tussen moslims en hindoes en door botsingen met de politie. Een van de drie aanwezige hindoe-priesters, Ramchandra Paramhans, verklaarde woensdag dat de moskee uit eindelijk „steen voor steen" zal worden afgebroken. De moskee in Ayodhya is in middels uitgegroeid tot een symbool van de diepe religieu ze verdeeldheid in het officieel seculaire India. De hindoes ge loven dat de moskee precies op de plek gebouwd is waar hun god Rama werd geboren. Het hindoe-parlementslid Vinay Katiyar van de Bharatiya Ja nata partij verklaarde woens dag dat men niet gekomen was om de tempel te bouwen, maar om de demonen te veijagen die tegen de tempel zijn. ia-Paulowna en Enk- Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Zuid-Limburg C.F.G.E. Hallewas, pred. in algemene dienst, 9 Rotterdam (verbeterd be- Gorlnchem P. Kurpershoek I Noordierse kerken willen hervatting vredes besprekingen BELFAST De Rooms- Katholieke Kerk en drie protestantse kerken in Noord-Ierland hebben woensdag de politici opge roepen de vredesbespre kingen te hervatten. Met het oog op de escalatie van het „volstrekt zinloze geweld" in de Britse pro vincie is politieke vooruit gang dringend npdig, al-' dus hun leiders. De kerkelijke oproep komt op het moment dat er voor het eerst sinds het afbreken van de onderhandelingen sprake is van voorzichtige toenadering. De onderhandelingen over de toekomst van Noord-Ierland werden op 3 juli zonder resul taat afgebroken. Protestanten en katholieken waren diep gaand verdeeld over de rol van de regering van de repu bliek Ierland in het vredespro- Grootste kerk Duitsland moet vernieuwd worden FRANKFURT De Evange lische Kerk in Duitsland (EKD), met 29 miljoen leden de grootste kerk in de Bonds republiek, moet grondig wor den vernieuwd. Na de hereni ging van de evangelische ker ken in de twee voormalige Duitse staten in juni dit jaar, staat nu het echte werk voor de deur. De EKD-synode, die vanaf zondag in Bad Wildungen bij een is, moet een nieuw bestuur kiezen en zal zich verder voor al bezighouden met de eisen voor een rechtvaardige econo mische ontwikkeling in Duits land. Bisschop Martin Kruse van Berlijn heeft besloten het voorzitterschap op te geven en zich geheel te wijden aan de heropbouw van de kerk in Berlijn-Brandenburg. Hij pleit voor een grondige verandering van de Evangelische Kerk, die dit jaar aanzienlijk meer leden heeft verloren dan in andere jaren. De Evangelische Kerk moet haar gedrag veranderen om de nog altijd groeiende secularisa tie het hoofd te bieden. Zij moet bovendien meer missio nair elan krijgen, beter letten op de behoeften van de men sen en uitnodigender worden, aldus Kruse. De belangrijkste kandidaten voor de opvolging van Kruse zijn bisschop Horst Hirschler van Hannover en de voorzitter van de synode van Westfalen, Hans-Martin Linnemann. Bei den worden in staat geacht de tegenstellingen tussen de kerkleden in het oosten en westen van Duitsland en die tussen progressieven en con servatieven te overbruggen, zonder dat zij direct kleurloos en onduidelijk worden. Bisschop Martin Kruse Wie het ook wordt, hij zal vrij wel zeker een kerklid uit de voormalige DDR als vice- voorzitter naast zich krijgen. Want de synodeleden uit dat deel van Duitsland zullen er scherp op toezien dat zij bij de verdeling van functies niet on derbedeeld worden. Verder wordt gesproken over een rapport waarin de EKD pleit voor een fundamentele aanpassing van de economie, niet alleen in Duitsland, waar de werkloosheid in de voor malige DDR groeit, maar in de gehele wereld. Er moet meer worden gedaan voor de be scherming van het milieu en een rechtvaardige wereldeco nomie, maar ook moet de eco nomie worden gedemocrati seerd en moeten de sociale verschillen in Duitsland wor den verminderd. De synodeleden zullen luiste ren naar toespraken van Birgit Breuel, presidente van de Treuhand-organisatie, die de staatsbedrijven in de voormali ge DDR moet privatiseren, en minister-president Manfred Stolpe van de deelstaat Ber lijn-Brandenburg. Ook de voorzitter van de vakcentrale DGB, Heinz-Werner Meyer, zal het woord tot de synode richten. Europese defensie moi jder ONDANKS de optimistische verwachtingen van secretaris-dil generaal Willem van Eekelen is de Westeuropese Unie Bonn niet in geslaagd de Frans-Duitse en Brits-Italiaanse1' voorstellen over de toekomst van de Europese defensie te verzoenen. Welk defensie- en veiligheidsconcept Europa nastreven, blijft daardoor nog steeds onduidelijk en dat bete kent dat het op de komende Europese top in Maastricht een keld even belangrijk breekpunt zal zijn als monetaire kwesties. De tijd om concrete opties uit te werken, begint nochtans te dringen. Als de top van Maastricht voorbij gaat zonder dat er beslissingen worden genomen, dreigt de Europese integratie voor jaren geblokkeerd te worden. Het eerste gevolg zal zijn dat een Europese Defensiegemeenschap nogmaals zo als in 1954 toen Franse gaullisten en communisten samen- heulden in een voor Europa rampzalige alliantie voor lang wordt uitgesteld en dat Europa daardoor niet het poli tieke gewicht krijgt dat het zo dringend nodig heeft economische macht ten volle te kunnen benutten. Elke EG- lidstaat is er al lang van overtuigd dat de Europese Unie om een geloofwaardig buitenlands beleid te kunnen voeren ook verantwoordelijkheden moet dragen voor defensie. Maar Maastricht nadert, beginnen de breuklijnen zich pas echt ai te tekenen. De onduidelijkheden worden nog verscherp! doordat de nieuwe strategie waaraan de NAVO werkt een i sterke Europese pijler noodzakelijk maakt. ZOWEL de Frans-Duitse als Brits-Italiaanse plannen, eerder dit jaar door Van Eekelen uitgewerkte blauwdruk, beoogden de standpunten van de 'atlantici' en de 'Euro-fede ralisten' dichter bij elkaar te brengen, maar voorlopig heb ben zij de discussies alleen maar moeilijker gemaakt. Hel Brits-Italiaanse plan voor een snelle interventiemacht WEU die buiten het NAVO-gebied moet kunnen optreden vult een belangrijke lacune op. Het einde van de Koude Oor log in Europa en de spanning in het Midden-Oosten ver- schuift het zwaartepunt van de NAVO de (zuidelijke) flanken. Hoewel niemand het al officieel wi bevestigen, zal het Atlantisch bondgenootschap in de toe- komst vooral worden geconfronteerd met spanningen buiten dove het gebied. Het Brits-Italiaanse plan zou een gecoördineerd aatba optreden buiten Europa mogelijk maken, maar bevestigt pre- rbij cies een van de grootste Duitse bezwaren. Door grondwette lijke beperkingen kan Bonn niet deelnemen aan zo'n inter ventiemacht, terwijl het r minst >ilijke der b intie J rvolg ex d sterk mogelijk bij de Europese ken) defensie wil worden betrokken om zijn te onderstrepen. HET Frans-Duitse plan voor een Europese legermacht en een defensiebeleid dat in eerste instantie wordt bepaald door de WEU, vangt de Duitse bezwaren op en staat Frankrijk, dat niet in het militaire commando van de NAVO is opgeno men, toe nauwer samen te werken met de bondgenoten Maar anderzijds wakkeren die plannen de vrees van de Brit ten aan dat Europese defensie het einde betekent transatlantische band. Frei Betto klaagt hoge kosten pausbezoek aan SAO PAULO De be- vrijdingstheoloog Frei Betto heeft in een open brief aan paus Johannes Paulus II geklaagd over de hoge kosten van diens recente bezoek van Brazi lië. Hij heeft de paus aan geraden de volgende keer niet als vorst maar als pas tor naar Brazilië te ko men. Ook zestien protestantse kerk leiders betreuren „de grote en nodeloze geldbedragen en an dere buitensporigheden die met uw tweede bezoek aan Brazilië gepaard gingen. Dit smijten met geld gebeurde niet ter ere van U, maar ten bate van de organisatoren die met het geld van het volk zichzelf op de voorgrond wilden plaat- De kerkleiders hadden ge hoopt dat de paus ferventer voor de oecumene had gepleit, want, menen zij, de kerken kunnen samen een belangrijke kracht worden „in de strijd te gen ongerechtigheid, sociale en economische ongelijkheid en vooroordelen en in het ver zet tegen de mensen die de godsdienstige gevoelens van proberen uit te bui- Betto stelt tevreden vast dat de paus heeft gepleit voor hervor ming van het grondbezit, de keuze van de kerk voor de ar men heeft bevestigd en de ar moede door de schuldenlast van de Derde Wereld heeft veroordeeld. „In tegenstelling tot wat velen verwachtten, be vorderde U de profetische missie van de kerk", prijst Betto de paus. Over de uitspraken van de paus over de bevrijdingstheo logie is Betto minder te spre ken. De paus suggereerde dat de bevrijdingstheolpgen voor verdeeldheid in de Braziliaan se kerk zorgen. „Bent U dan vergeten dat Leonardo Boff, toen hij in Rome bij kardinaal Ratzinger moest verschijnen, werd vergezeld door twee Bra ziliaanse kardinalen", vraagt Betto zich af. „Een katholiek die ijvert voor de gerechtig heid, is nooit een bedreiging voor de eenheid van de katho lieke kerk geweest". De be dreiging van de kerkelijke eenheid komt juist van conser vatieve katholieken, zoals de aanhangers van de geëxcom municeerde aartsbisschop Marcel Lefebvre en de bewe ging 'Traditie, gezin en eigen dom'. Betto schrijft tenslotte: „Ver ander uw vorstentitels door de sandalen van de visser. Bezoek onze basisgemeenschappen, het platteland, de mensen die lijden, de zwerfkinderen. U zult dan zien dat de Brazili aanse kerk leeft en zoekt naar haar evangelisch profiel". Ie gi Dijk •nd g de ZOLANG die twee voorstellen niet verzoend worden, zal de WEU zich onvermijdelijk in het schaduwgebied blijven be wegen tussen EG en NAVO en blijft Europese defensie zo dubieus als ze altijd is geweest. De onduidelijkheid daarovt is niet alleen schadelijk voor Europa zelf, maar ook voor d| banden met de VS. De druk in Washington om de troepei uit Europa terug te trekken zal nog groter worden als d; Europa zijn verantwoordelijkheden niet opneemt. Euro] zou dan wel worden gedwongen zijn beleid uit te werkei maar de tijd die nu is verloren zou dan een onbetaalbare prij kunnen worden. Wij geloven. Maar niet in: 1 "eigen schuld dikke bult 'CsidóeSomant Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 PostadresPostbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070 - 3906 717 Postadres Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur: G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdred Stadsredactie Leiden (tel. 071 drs J van Zeijl. Omgeving Leiden (tel. 071 - 1 drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Sport Leiden e o (tel. 071 -1* (tel. 070-3190 808) L. var 046 of 071 - 144 047): R h aijn (chef), M Roso, 1 048): I ien (chef), F. Buurn ran Holstein, an Kestere imie (tel: 070-3190 815): van Haersma Buma. A H. jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo. Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826) F. Werkman (chef). P Alleblas, D Dijkhuizen D Kiers, R Langeveld, drs. H.-F Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834)- G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel 070-3190 831) Ch Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L Henny, J. Hofmeester, C de Kier. H Nieuwmans. H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland ei België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers. Ven en P. Vogels. De parlementaire red leveld, D Hofland, P Koopman, D van - het Algemeen Nederlands Persbureau i - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athenej, R Hasselerharm (Johannesburg). T Heard (Kaapstad), drs A. Heering (Rome). B. van Huët (Parijs), M. de Konmck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), mp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), 't Hout (chef). K n en K. van Wees. lo)R /.^Werkman Jeruzalem), E. Wnikels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), De Leidse Courai echten van The Tin- Telefoon 071 -313 677 opn Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclus Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgiroka per kwartaal Het abonnementsgeld dient Advertenties Informatie en tarieven over a Telefax voor uitsluitend adve Voor uitsluitend het doorgevi Bankiers AMRO BANK NV 473 575 51: POSTBANK NV 663 050 F 25,70 F 76,60 F 294,30 f 78,60 f 299,30 den voldaan. I. 071 - 122 244. jjpel SF Rijswijk 070 - 3902 702.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2