ieren bollengrond funest If oor bodem en grondwater Basketballreus doceert vanaf eenzame hoogte D66 Voorschoten niet akkoord met begroting DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 10 ieidócSouocmt 19.00. minator 14.15. 5. Beer- Teena- DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 assenheimer ijdt jongens n brommer jSSENHEIM Twee Sas- nheimers, een 16-jarige cmfietser en zijn 15-jarige lopassagier, raakten gister- ond gewond toen ze werden igereden door een 50-jarige atsgenoot. Het ongeluk id plaats op de Hoofdstraat Sassenheim. De automobi- wilde uit een parkeervak grijden maar zag daarbij de imfietser over het hoofd, de jongens werden naar het :L overgebracht. De brom- tser had last van zijn knie passagier klaagde over de schouder. Bijeenkomst over milieu in Lisse LISSE Het milieu op plaatselijk niveau en in ieders persoonlijk leven vormt het thema van een milieudag in Lisse die zaterdag wordt georganiseerd door de Conciliair Groep. Wet houder J. Meulemans (VVD) zal de dag openen met een inleiding over de politiek en het mi lieu in Lisse. Vervolgens vertelt Udo Hassefras over vervuiling in en om het huis, wordt er een videofilm over het milieu vertoond en zal bollenkweker P. van Haaster vertellen over de ontwikkelingen op milieugebied in de bloem bollen- en bloementeelt. De Hillegommer H. Muilerman van de Zuidhollandse Milieufe deratie zal ingaan op de bodem- en luchtver vuiling in de omgeving. De milieudag wordt vanaf half tien tot 's middags twee uur gehou den in het gpbouw De Klister, aan de Heere- weg 105. Informatie avond over Lisserbeek LISSE Het ontwerp-be- stemmingsplan Lisserbeek ligt vanaf 1 november ter inzage in het gemeentehuis van Lisse. Over het plan om 70 tot 75 wo ningen te bouwen tussen de Heereweg en Meerenburgh zal vervolgens op dinsdag 5 no vember een informatie-avond worden gehouden. Op die avond kunnen belangstellen den ook mondeling reageren op het conceptplan. Met de bouw van de nieuwe wonin gen in Lisserbeek zal volgend jaar begonnen worden. Timmermanswerkplaats niet aan Duinzichtstraat OEGSTGEEST Er komt geen tim mermanswerkplaats aan de Duinzicht straat in Oegstgeest. Bewoners van de Duinzichtstraat, alsmede de scholenge meenschap Duinzigt, hebben zich met succes verzet tegen tegen de vestiging van de werkplaats op het terrein dat tussen de straat en school ligt. Er werd gevreesd voor een enorme geluidsover last. De gemeente Oegstgeest was aanvanke lijk niet tegen de komst van de timmer werkplaats, maar veranderde van ge dachten. Er wordt nu een ander terrein gezocht. Het terrein aan de Duinzichtstraat zou beter kunnen worden gebruikt voor de bouw van een bejaardenhofje, aldus de buurtbewoners. Volkstuinen Willibrord mogelijk parkeerplaats Idoor ANTOON KOCH OEGSTGEEST Enkele inwoners van Oegstgeest zijn gekant tegen het mogelijke verdwijnen van een lande lijk stukje Oegstgeest dat zich bevindt tussen het be jaardencentrum Rusten- borch en het partycentrum La France in Oegstgeest, aan de Rhijngeesterstraatweg. Op die plaats bevinden zich enkele volkstuinen die wor den doorsneden door een wandelpad dat de Apollo- laan en het kerkerf van de Willibrordkerk met elkaar verbindt. La France wil haar onderkomen (het voormalige Willibordge- bouw, ook wel patronaatsgebouw geheten) uitbreiden. Er moeten dan ook meer parkeerplaatsen komen, hetgeen betekent dat het groen achter het gebouw plaats zal gaan maken voor een par keerterrein. Bij de gemeente Oegstgeest is toestemming ge vraagd voor het plan. waarvoor overigens grond van de Willi- brordparochie moet worden ge kocht. Daarover wordt mon teel onderhandeld. Volgens woordvoerder van de gemeente Oegstgeest kan er volgens het be stemmingsplan geen bezwaar ge maakt worden tegen verharden van het terrein. Het gebiedje heeft de bestemming bijzondere doeleinden en is niet bestemd als plaats voor volkstuinen. Afgezien van de mensen die een volkstuin hebben op deze plaats zijn er ook parochianen die graag een wan deling maken over dit zeldzame stukje groen in het centrum van het dicht bebouwde oude Oegst geest. Zij vinden dat dit groen nooit opgeofferd zou mogen wor den aan de auto. Het parochiebe stuur van Willibrord stelt dat er nog geen beslissing is genomen over de verkoop van de grond. IILIEUGROEP IN BRIEF AAN GEMEENTEN: IJ (ENSK Out fot 21.30, of thi IGIO Het „keren" besmette bollengrond een bron verontreini- a. di. do ,g van het grondwater 1 mal zou daarom een halt 21.30 )eten worden toegeroe- n- Dat schrijft de Mi- iives (ai) ugroep Bollenstreek in rffluIhSn mec*e namens de metro lid-Hollandse Milieufe-' al); 13.45, The 45. 21 deratie verzonden brief aan alle gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. De groep doet een beroep op de gemeenten en het Sa menwerkingsverband Duin- en Bollenstreek (SDB) te onderzoeken hoe het keren met hulp van de Hinderwet aangepakt kan worden. door een intensief gebruik van bestrijdingsmiddelen en mest stoffen dermate vervuild raakt dat deze niet langer bruikbaar is voor de bollenteelt. Men brengt dan vanaf een diepte van tien meter schone grond omhoog, waarna in het gat de besmette grond gedumpt wordt. Zo vinden momenteel grote keeroperaties plaats tus sen de 3e Loosterweg en de Veenenburgerlaan in Hillegom en langs de A44 ter hoogte van Sassenheim. H. Duin van de Milieugroep Bollenstreek legt uit wat de bezwaren zijn. „In de toplaag zitten resten van bestrijdings middelen en meststoffen en ook zit die grond vol tegen be strijdingsmiddelen resistente organismen. Eenmaal in de diepte gebracht is de kans op afbraak veel geringer en het risico van verspreiding via het grondwater veel groter. Keren is in onze ogen gifstorten in putten en grondwater. Daar moet een eind aan komen", al dus Duin. Tot dusver hebben de gemeen ten Hillegom, Lisse, Noordwij- kerhout en Warmond gerea geerd op het schrijven. De ge meenten houden vooralsnog echter een slag om de arm. Onduidelijk Openingstijden: Maandag t/m Zaterdag van 13.30 - 17.30 en van 19.00 - 22.30 uur. Zondag van 11.00-18.00 uur Entree: Maandag t/m vrijdagmiddag 5,- 's avonds en in het weekend 8,-. Kinderen van 4 t/m 12 jr. 3,50. 65+ f 5,-. Gratis parkeren. Openbaar vervoer: Westnederland buslijn 126 28 oktober t/m 3 november. Groenteveiling Westland Poeldijk Het probleem is met name de manier waarop het keren aan gepakt zou moeten worden. De aanpak hangt samen met de vraag of keren inderdaad zo slecht is voor het milieu als de Milieugroep beweert. Zo zegt de gemeente Noord- wijkerhout te betwijfelen of er sprake is van verontreiniging en dat in afwachting van klaarheid over die kwestie on duidelijkheid bestaat over wel ke regeling van toepassing zou kunnen zijn. Regelingen die in aanmerking zouden kunnen komen zijn ondermeer de Ont- grondingswet, de Wet Bodem- bescherming, de Afvalstoffen wet, de Grondwaterbescher- mingsverordening Zuid-Hol land. De keuze is afhankelijk van de vraag of er van veront- reinigirfg sprake is en om wat verontreiniging het dan gaat, aldus Noordwijker- hout. Op dit moment wordt de Hin derwet niet toegepast, omdat de gemeenten er vanuit gaan dat er geen sprake is van bodemverontreiniging. Landbouwschap J. van Beek, beleidsmede werkster van het Landbouw schap, erkent dat nog weinig bekend is over de gevolgen het milieu van het keren bollengrond. Toch verde digt het Landbouwschap deze methode. „Je moet bedenken dat het alternatief chemisch ontsmetten van de grond is. Keren is nog altijd milieu vriendelijker dan het gebrui ken van dichloorpropeen", al dus Van Beek. Ze wijst er daarnaast op dat het tijdstip keren - in het najaar - er garant voor staat dat een groot deel van het afbraakproces i schadelijke stoffen en or ganismen al achter de rug is. Eén van de suggesties van de Milieugroep lijkt nietemin kans van slagen te hebben. Noordwijkerhout wil, indien de raad een voorstel van die strekking ondersteunt, de kwestie in SDB-verband aan de orde stellen. Op die manier zou een eenduidige aanpak mogelijk moeten zijn. Donder dag 7 november buigt de com- milieu zich over het voorstel. Duin is positief over dit deel van het Noord wijkerhoutse standpunt: „Weliswaar is het SDB nu nog een papieren tij ger, die voornamelijk vertra gend werkt, maar uiteindelijk is het toch het aangewezen platform om iets te doen aan milieuproblemen". i foto: henk snaterse SASSENHEIM/LISSE De voorbereiding van het traditionele schoolbasket- balltoernooi van de Bol lenstreek is in volle gang. Het toernooi, waar jaar lijks zo'n tweeduizend scholieren aan mee doen, zal dit jaar plaats vinden op 23, 24 en 27 december in Lisse. In Sassenheim en Lisse wordt dezer dagen echter al volop getraind door scholieren van het Rijnlands Lyceum en het Fioretti College. De trainingen worden geleid door drie in Nederland spelen de Amerikanen. Naast Ace Caldwell van Dakplan Goba en L.J. Pipkin van Graydon Canadians loopt daarbij vooral de boomlange Tyrone Mario- neaux in de gaten, die niet voor niets al jaren beter be kend is onder zijn bijnaam Tree. De 42-jarige twee meter twaalf-lange center van Gray don Canadians strooide gister morgen in sporthal Wasbeek in Sassenheim zijn aanwijzin gen vanaf grote hoogte over de hoofden van leerlingen uit de eerste klas van het Rijnlands Lyceum. Ook vanmorgen heeft het Amerikaanse trio trainingen gegeven in Was beek. Vrijdag komt men van negen tot drie uur naar sport hal Meerzicht in Lisse, waar de leerlingen van het Fioretti College onder handen worden genomen. Vrouw nieuwe directeur van Openbare Werken VOORSCHOTEN Ir. J.F.D. Bonjer (41) wordt de nieuwe directeur Openbare Werken van de gemeente Voorschoten. Zij is de opvolger van W.J.S. Bedet die morgen afscheid neemt. Mevrouw Bonjer be gint op 1 februari 1992 in Voorschoten. Tot die tijd blijft ze verbonden aan Bouwcen trum Advies in Rotterdam als senior beleidsadviseur. Na haar studie Bouwkunde (1970- 1977) aan de TU in Delft was Bonjer onder meer als archi tect werkzaam in Rijswijk. In haar huidige functie is zij on der meer projectleider van di verse grootschalige beheer- en onderhoudsopdrachten. Lampen uit kas gestolen RIJNSBURG Bij een in braak in een bedrijf aan de Trappenberglaan in Rijnsburg zijn vannacht 120 assimilatie lampen ontvreemd. De lam pen, die gebruikt worden in kassen, hebben een totale waarde van 50.000 gulden. Het is nog onbekend hoe de inbre kers zijn binnengekomen. De technische recherche stelt vandaag een onderzoek in. 4.00-17.00 .45-17.45 i .00-11.30 i 5 14.15-15. mdbezoeki 3.00-19.00 Kinderkllnl babyzaa^ afspraak an na overt ia;i ofd. Voor l ir. ideren: K< en neurok >.30. Ooi 4.15-15. irdziekenl u. en 18. REGIOJOURNAAL \zar jaarlijkse bazar van de vormde kerk in War- nd wordt vrijdag en za- iag gehouden. Plaats i handeling is het Tref- U, belangstellenden kun- daar morgenavodn van 'en tot tien uur terecht wj zaterdag van elf tot vier Onder de spullen die te worden aangeboden is antieke koffiemaalma- uit de voormalige idenierswinkel van K. 2d ijk. Op beide dagen :t het rad van avon- Zaterdagavond vindt if acht uur het grote en Wijnfeest plaats, ook de trekking van iterij, als er nog enkele bingo idi iscotte v igdoperette De Mascotte !t zaterdag de operette- cal „Het geheim van hofmaarschalk" in het Lyceum aan de ine SE IDE elt 23 isical hofm /m Hands Apollolaan in Oegstgeest. De Mascotte bestaat uit een groep zingende, dansende en acterende kinderen van 6 tot 14 jaar onder leiding van Johan Looijenstein, bij gestaan door een groep vrij willigers. Aanvang half acht, entree f12,50, kinde ren en ouderen betalen 50 KMTP De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde (KMTP) gaat zater dag wandelen in Meijendel in Wassenaar. Om half twee wordt vertrokken vanaf het parkeerterrein van de Mariakerk aan de Nassaustraat in Lisse. Maandagavond is er een KMTP-bijeenkomst in de zaal van de Pauluskerk aan de Ruishornlaan in Lisse. Voorzitter W. Grimme spreekt over vaste planten behandelen, terwijl die avond tevens de prijsuitrei king plaatsvindt van de in Lisse gehouden tuinkeurin- gen. Aanvang acht uur. Jekkers Harrie Jekkers treedt zater dag op in Noordwijk. Hij brengt zijn programma „Het gelijk van de ko ff ie tent" op de planken van het Cultureel Centrum De Rank aan de Golfbaan 99. Kaarten kosten 15. CJP- en Pas 65-houders en K O-begunstigers betalen 12,50, jeugd tot en met 15 jaar betaalt 7,50. De kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Noordwijk en Boekhandel Papyrus. Vocaal Het William Byrd Vocaal Ensemble zingt zaterdaga vond in het Groene Kerkje in Oegstgeest koormuziek op teksten van Petrarca en Shakespeare. Er worden onder meer madrigalen van Marenzio, De Rore, Schuyt, De Mon te en Monteverdi uitgevoerd. Aanvang kwart over acht, toegang kost/ll, houders van een Pas 65 of CJP moeten J9 betalen. EERST TEKORT AANVULLEN' VOORSCHOTEN D66 ging gisteravond tijdens de algemene beschouwin gen niet akkoord met de begroting voor 1992. De democraten vinden dat er eerst een oplossing moet worden gevonden voor het tekort van één miljoen gulden. D66 stond echter alleen, de andere partijen namen wel genoegen met de voorstellen van burge meester en wethouders. D66 wil de bezem door de re serves halen. Er is 21 miljoen gulden aan reserves, die vol gens de democraten niet ge richt ergens voor worden be waard. Uit die reserve kan het tekort eenvoudig worden aan gezuiverd, aldus Y. Molen kamp. Volgens wethouder F. ten Have kunnen de reserves niet worden gebruikt omdat er anders in de toekomst rente verlies ontstaat. CDA, VVD en PvdA, vertegenwoordigd in het college, dreigden even, maar namen genoegen met de uitleg van het college en de toezegging dat in de gemeente raadsvergadering van decem ber definitieve bezuinigings voorstellen zullen worden in gediend. Hoewel tijdens de behandeling van de begroting in de diverse commissies door de fracties be loofd was met concrete bezui nigingsvoorstellen te komen, gaven de fracties slechts enige aanwijzingen. Toegezegd werd dat de voorstellen gaderingen komt. S. Harlaar (Groen Links) dien de als enige een motie in waarin gevraagd werd om 100.000 gulden extra te beste den aan het milieu. De motie werd gesteund door D66, maar door de gehele raad verwor pen omdat eerst een algemeen beeld verkregen moet worden over alle extra kosten die het milieu gaat vragen. Welzijnsplan De gehele gemeenteraad is be reid om nog niet te korten op het totale welzijnsplan. Er is al een bezuinigingsronde toege past en het verenigingsleven heeft nu recht op enige rust op het financiële vlak, aldus de fracties. Wel willen CDA en VVD dat er goed opgelet moet worden of de verléende subsi dies op de juiste wijze gebruikt worden en zo nodig mag de gemeente dwang uitoefenen op verenigingen om te fuseren in het kader van het algemeen belang. De komende maanden zal de gemeenteraad zich intensief bezighouden met het bepalen van de kerntaken van de ge meente. Privatisering van di verse gemeentelijke taken wordt overwogen. Daarin zijn CDA en VVD bereid erg ver te gaan, de overige partijen en het sponsoren bijvoorbeeld door bedrijven. Groen Links wil graag alle bloembakken en het groene wapen van Voor schoten bij de Zilverfabriek weghebben. Dat geeft een be sparing van 10.000 gulden. Scholen De VVD uitte grote zorgen over de schaalvergroting bij het basisonderwijs waardoor diverse basisscholen gesloten zullen moeten worden en daaronder scholen, die nog basisschool. Het woningbezit moet afgestoten worden aan de bouwverenigingen, maar wel met de eis dat de beide woningbouwverenigingen een fusie aangaan. P. Dordregter (PvdA) zei gis teren dat hij bereid is de strijd aan te gaan met de provincie. De provincie eist extreme mi lieu-maatregelen zoals het ne men van een monster bij het aanbieden van zwerfvuil en nog enige maatregelen die to taal 350.000 gulden kosten. Wanneer de provincie derge lijke maatregelen wil, dan dient de provincie daarvoor gelden beschikbaar te stellen, aldus Dordregter, die directeur is van de VNG. „De provincie heeft geen poot om op te staan". Wethouder J. van de Poel (VVD) toonde zich geluk kig met de steun van Dordreg ter. „Bij de provincie hebben ze blijkbaar zoveel ambtena ren, dat het mogelijk is om re gelmatig beleidsvoornemens naar de dienst openbare wer ken te zenden. Hele pakken papier inmiddels".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11