Valkenburgse partijen willen verzachting lastenverzwaring Van Krocht, Kroft, Krom en andere sloppen en stegen Woningbouwvereniging: zwijgt actiecomité dood DUIN- EN BOLLENSTREEK D< Bloemenhandelaar wordt niet vervolgd -13 CcidócSoinatit WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 Noordwijkerhouter wil deuren café dicht houden DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT Omdat M. van den Berg, buurman van café De Steeg aan het Dorpsplein in Noordwijker- hout, weinig vertrouwen heeft in de lawaaibestrijdende voor schriften in de Geluidhindervergunning voor het café, stapte hij naar de Raad van State. Daar werd gisteren zijn schorsingsverzoek behandeld. Van den Berg wil dat ae Raad van State de vergun ning, die de gemeente Noordwijkerhout afgaf, opschort. Volgens hem kan het café, dat nu wegens problemen met de Drank- en Horecavergunning tijdelijk gesloten is, niet aan de zeer strenge ge luideisen voldoen. Hij is bang dat de exploitant de muziekinstalla tie in het café toch harder zal zetten. Café-eigenares N. Goedhart van der Zwart bezwoer de Raad van State gisteren dat het café met de binnenkort door de gemeente te plaatsen geluidbegrenzer weer opnieuw zal kunnen blijven draaien. „Ik heb de zaak zelf vijf jaar gerund en al die tijd was er alleen achtergrondmuziek. We willen helemaal geen harde muziek meer", lichtte ze haar standpunt toe. De Raad van State doet binnenkort uitspraak. Kruiswerk eerste bewoners nieuw complex in Katwijk KATWIJK Het nieuwe kantoorverza melgebouw in de Schimmelpenninck- straat in Katwijk heet 'Het Kwadrant'. De officiële opening van het gebouw - waarin de GGD voor de Duin- en Bollen streek, het Kruiswerk Rijn- en Duin, de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning De Duinstreek en het Riagg zullen worden gehuisvest - zal in januari plaats vinden. De eerste gebruikers, het Kruis werk Rijn- en Duin, zullen er vrijdag echter al hun intrek in nemen. Eind no vember zullen ook de overige drie zich in het pand gevestigd hebben. De naam Kwadrant is afkomstig van een oud in strument dat in de de zeevaart gebruikt werd. Ook wordt met de naam verwezen naar het feit dat vier instellingen het ge bouw zullen betrekken. Voorhouter gewond bij frontale botsing LISSE Een vrachtauto en een personenwagen botsten gister middag frontaal op elkaar op de kruising van de Spekkelaan met de Achterweg-zuid in Lisse. De automobilist, een 24-jarige Voor houter, raakte bij het ongeval licht gewond. De aanrijding ont stond doordat de 26-jarige vrachtwagenchauffeur uit Weert toen hij linksaf sloeg de tege moetkomende Voorhouter over het hoofd zag. Deze moest zich met verwondingen aan zijn ge zicht onder doktersbehandeling stellen. Zijn auto was totaal ver nield, maar ook de vrachtwagen moest worden weggesleept. Telefoons in Lisse tijdelijk geblokkeerd LISSE Als gevolg van werkzaamheden aan de PTT-centrale zal in de nacht van 5 op 6 novem ber in Lisse gedurende twintig minuten geen te lefoonverkeer mogelijk zijn. Ook de alarmlijn 06-11 zal zijn geblokkeerd. Voor noodgevallen zal er bij alle openbare tele fooncellen een auto met autotelefoon staan. Compostvaten in Katwijk te koop KATWIJK De gemeente Katwijk zal vanaf maandag lb november compostvaten gaan verkopen op het opslagterrein van de gemeente aan de Taan- derstraat in t' Heen. De ver koop duurt tot en met 22 no vember. De vaten kunnen te gen betaling van van zestig gulden worden opgehaald van acht tot vier uur. Voor belang stellenden is er op 11 novem ber van vier tot negen uur een doorlopende voorlichtingsbij eenkomst over het gebruik van de vaten en het maken van compost voor een eigen Valkenburg wil bi jdragf aan Waterbos intrekken VALKENBURG Indien Rijnsburg het zwem! Waterbos privatiseert zal Valkenburg haar bijdr heroverwegen. Dat bleek gisteren tijdens de raj vergadering. Het VVD-raadslid P. Mizee roerde kwestie aan naar aanleiding van de begroting van gemeente Rijnsburg waarin het beheer van Watei ter discussie werd gesteld. Ook Valkenburg bet enige tienduizenden guldens mee aan het zwem! Burgemeester C. Sinke toonde zich overigens ver! gen over het feit dat de gemeente niet eerder op hoogte werd gesteld van de plannen. Hij verweet met name de raadsleden die namens Valkenhui het zwembadbestuur zitting hebben, dezelfde k en het GPV/RPF-raadslid T. van Es. Beiden blei k< de laatste vergadering van dat bestuur niet te hebl bijgewoond in verband met een commissieverga ring in Valkenburg. VALKENBURG De Valkenburgse raad was gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen unaniem van oordeel, dat de door het college in het vooruitzicht gestelde forse lastenverzwaring voor de burger, te ver doorschoot. B en W hadden in de begro ting 1992 voorgesteld om zowel de afvalstoffenheffing als de onroerend-goedbelasting (OGB) met dertig procent te verhogen. De partijen stelden een geringere toename voor. Het daardoor ontstane gat in de begroting zou volgens hen gedicht moeten worden door het uitstellen of schrappen van een aantal investeringen. Het CDA, in de Valkenburgse raad beschikkend over een ab solute meerderheid, liet bij monde van fractievoorzitter H. Dijkhuizen weten zowel met de voorgestelde verhoging van de afvalstoffenheffing als de OGB moeite te hebben. Als al ternatief stelde hij voor de OGB-verhoging met een kwart te verminderen en de verhoging van de afvalstoffen heffing niet door te voeren voor alleenstaanden. „Dat al leenstaanden - jongeren en ou deren - evenveel moeten beta len als meerpersoonshuishou- dens die veel meer afval pro duceren lijkt ons niet in ver houding staan tot de werkelij ke kosten die voor beide groe pen gemaakt worden", aldus Dijkhuizen. Ook A. de Vries van de GPV/RPF-fractie pleitte voor differentiëring van de tarieven. Met het CDA hadden ook de overige Valkenburgse partijen problemen met de OGB-ver- hoging. Verschillen waren er alleen ten aanzien van de voorgestelde alternatieven. Zo wilde de VVD niet verder gaan dan een verhoging met 10 procent, tekende de GPV /RPF voor 20 procent en hield het CDA het dus op on geveer 22 procent, terwijl de PvdA/Groen links liet weten tegen te zijn zonder een per centage aan te geven. Bezuinigen De lagere inkomsten van de gemeenten moeten volgens de partijen met name gecompen seerd worden door bezuinigin gen op de uitgaven voor op knapbeurten van een aantal wegen. Dijkhuizen stelde voor de herbestrating en vernieu wing van de riolering van de Middenweg tot eind 1992 uit te stellen. Daarnaast gaf hij het college ter overweging de as faltering van de Duyfraklaan en de Luit Katlaan, kosten 260.000 gulden te schrappen. Hetzelfde zou moeten gebeu ren met het asfalteren van het fietspad langs de Voorschoter- weg. Ook de andere partijen lieten zich in soortgelijke be woordingen uit. Alleen A. Varkevisser van de PvdA- Groen Links-combinatie zag nog wel mogelijkheden voor een opknapbeurt van beide wegen. Dit zou volgens haar betaald kunnen worden via een baatbelasting. Valkenhorst De toekomst van de openbare school De Valkenhorst vervul de alle partijen met zorg. De notitie van staatssecretaris Wallage bepaalde de ophef fingsnorm voor deze school op 84 leerlingen. Momenteel heeft de school 79 leerlingen. Te weinig derhalve. De Valken burgse partijen noemden een mogelijke opheffing van de school echter onaanvaardbaar. Het collegevoorstel een be zwaarschrift in te dienen te gen de bepaling van de norm kreeg dan ook krachtige steun vanuit de raad. Het VVD- raadslid P. Mizee wees in dat verband op het marinevlieg kamp. „De normbepaling is mede afhankelijk van het aan tal kinderen per hectare. De aanwezigheid van het vlieg kamp op een groot aantal hec taren van onze gemeente zou op die manier een bedreiging kunnen vormen voor onze openbare school, dat kan na tuurlijk niet", aldus de libe raal. Volgende week zal het college van B en W antwoord geven op de gisteravond naar voren gebrachte partijstandpunten. REGIOJOURNAAL On tkerkelijking Ontkerkelijking. Over dit onderwerp houdt pastor J. Gillissen vanavond een in leiding op een bijeenkomst van het Oecumenisch Leerhuis Sassenheim. Plaats van handeling is het NPB-gebouw aan de Julianalaan. Aanvang half acht. Fancy-fair In bejaardentehuis De Schutse aan de Teylinger- laan in Sassenheim wordt morgen de jaarlijkse fan cy-fair gehouden, 's Och tends kan men van tien uur tot half een terecht en 's middags van half twee tot vier uur. Er zijn artike len te koop die door de be woners zelf zijn gemaakt. Fancy-fair (2) De christelijk gerefor meerde kerk aan de Kerk- laan 35a in Sassenheim houdt zaterdag een fancy- fair. Tusen tien en twee uur kan men terecht. Crescendo De christelijke harmonie Crescendo geeft vrijdaga vond het najaarsconcert in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sas senheim. Er worden wer ken uitgevoerd van G. Holst, Jac. de Haan en se lecties uit de musical „Les Miserables". Na de pauze is er Zuidamerikaanse mu ziek. Ook het leerlinge norkest treedt op met wer ken van Jabovski, Mary Ann Gilby en Jan van Ne- rijnen! Aanvang acht uur, toegang is gratis. Excelsior Mondaccordeonorkest Ex celsior uit Sassenheim treedt zaterdagmiddag van half twe tot half vijf op in het tuincentrum van Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Postzegels De Ruimtevaart Filatelie Club Nederland houdt zondag in samenwerking met de Estec Philately Club een postzegelruildag in gebouw Escape op het Estec-terrein aan de Kep- plerlaan 1 in Noord wijk Men kan van twaalf tot vijf uur terecht. Toegang is gratis. Cantate Ouderenkoor Can ta te houdt maandagmiddag ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan een feeste lijke receptie in de Kas tanjehof in Sassenheim. Het koor, dat eerst Avond- sterre heette, heeft onder leiding van Caroline van Dorp een goede naam, en wordt bij herhaling uitge nodigd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, di verse bejaardencentra in de omgeving, de kerk aan de Haagsche Schouw en in de St. Pancratiuskerk Straatnamen blijken in de loop der tijd soms te veranderen. Zo heette de Varkenboslaan vroeger Varkens- boslaan .zo heeft Theo Meijer ontdekt aan de hand van historisch materiaal. FOTO: HENK VAN DEN ENDE STRAATNAMENBOEK NOORD WIJK WORDT HISTORISCH NASLAGWERK NOORDWIJK Als het aan Ton Meijer ligt - amb tenaar op de afdeling Bur gerzaken van de gemeen te Noordwijk - zal er bin nen afzienbare tijd een overzichtelijk „Straatna menboek van Noordwijk" verschijnen. Het boek moet een interessant naslagwerk vormen voor Noord wijkers, maar ook voor nieuwkomers in de badplaats. Meijer, voorheen werkzaam op de gemeentesecretarie van de gemeente Hilversum en medio maart van dit jaar verhuist naar de kustplaats, richt zich bij de samenstelling van zijn boek vooral op de historische herkomst van straatnamen, de oorspronkelijke ligging en loop van straten en wegen en even tuele belangwekkende wetens waardigheden over de namen van ieder weggetje, steegje, doorgangetje, paadje en laantje in Noordwijk. Alle hulp bij het boven tafel krijgen van gegevens over straatnamen in het algemeen en Noordwijkse in het bijzon der is bij hem van van harte welkom. Meijer hoopt vooral op veel informatie over tot nu toe nog onvoldoende belichte namen. Het is niet de eerste keer dat Meijer zich verdiept in straat namen. Ook de Hilversumse historie had al zijn levendige belangstelling hetgeen resul teerde in een boek waarin de lokale geschiedschrijving be keken vanuit de straatnamen; werd vastgelegd. Het Hilver sumse boekwerk kende zo'n belangstelling dat een tweede druk noodzakelijk bleek om aan de vraag te kunnen vol doen. Eenmaal bij de gemeente Noordwijk ingeburgerd ver diepte Meijer zich - middels het bekende boek van plaatse lijke geschiedschrijver J. Kloos, „Noordwijk in de loop der eeuwen", de talloze be waard gebleven jaargangen van het plaatselijke blad De Noordwijker/De Zeekant en het onvolprezen orgaan van het Genootschap Oud Noord wijk, de Blauwdotter, - in Noordwijk en haar, volgens Meijer, „zeer rijke historie". „Toen dacht ik direct al zoiets als dat Hilversumse boek zou hier ook moeten kunnen", vertelt hij enthousiast. „Noordwijk heeft nog veel meer bewaard gebleven histo rie dan Hilversum". Speurtochten Zijn chef, E. Tromp, ooit ook werkzaam geweest in het Gooise, zag wel wat in dat idee. En toen ook van hoger hand enthousiasme bleek kon niets Meijer meer stuiten. Vanaf dat moment besteedde hij ieder vrij moment aan speurtochten naar straatna men, de juiste spelling en de betekenis van ae namen en oorspronkelijke stratenloop. „Ik heb het jaar 1889 aanmge- houden als startpunt voor het chronologisch doorspitten van alle beschikbare stukken", al dus Meijer. Vanaf die datum werden de meeste straatna men officieel door de gemeen teraad vastgesteld. „Ik heb alle boekjes gelezen die versche nen in de serie „Noordwijk in de loop er eeuwen". Het is me trouwens opgevallen dat er in de loop van de jaren over Noordwijk heel veel historisch materiaal is gepubliceerd. Alle gegevens die ik heb gevonden, ook uit gemeentelijke archie ven en dossiers, heb ik inmid dels geïnventariseerd en voor een eerste opzet van het boek verwerkt". En Meijer toont een stapel paperassen. Voor elke straatnaam is er een apart blad waarop de gegevens die hij tot nu toe verzamelde nauwkeurig staan genoteerd. Het gaat Meijer beslist niet al leen om bestaande straatna men. „Juist ook de al verdwe nen straatnamen zijn interes sant", meent hij. Olifantsdracht Net als in Hilversum destijds gebeurde, hoopt Meijer ook in Noordwijk originele spellingen van straatnamen weer boven water te krijgen. Zo weet hij bijvoorbeeld dat de Varken boslaan - een doodlopende af takking van de Nachtegaals laan achter het landgoed Of- fem - van oorsprong Varkens- boslaan heet. En zo zijn er vol gens hem vast nog wel meer namen die in de loop der tij den een andere dan de origi nele spelling hebben meege kregen. Alleen de medewer king van de Noordwijkse be volking kan hem wat dat be treft, zo beseft hij, op juiste, historische sporen brengen. Hij hoopt dan ook op heel veel re acties, te meer daar er van enig commercieel belang in het geheel geen sprake is. „Het gaat mij vooral om informatie die nu nog bij oudere Noord- wijkers voorhanden is, maar die over een aantal jaren mis schien definitief verloren kan raken", aldus Meijer. De au teur van het Noordwijkse straatnamenboek hoopt op in formatie over Noordwijkse straat- en buurtnamen als Bronsgeest, Cleijpad, Craye- laan, Creepelstraat, Delhors, Dief pad (Dompad), Dove Slop, De Grent, Gruenepad, Halve- maansweg, hooge muur, hol van Konijnenburg, 't Jagthuys, Joden weg, Keyserswey, de Krocht, de Kroft, de Krom, Olieburg, de Nes, het Oventje, Piet Gijzenbrug, Schans, Spoelsloot en Varkensbos. Om het boekwerk aardig „aan te kleden" kan Meijer putten uit het omvangrijke foto-ar chief van de gemeente. Maar ook het Genootschap Oud Noordwijk heeft al toegezegd foto's en andere materiaal be schikbaar te zullen stellen. Het boekwerk moet niet, zo vindt Meijer, pas na een soort oli fantsdracht het levenslicht zien. Eind volgend jaar moet het kant en klaar in de boek winkel liggen. En voor een vriendelijk prijsje. Reacties, wetenswaardigheden en foto's ziet Ton Meijer graag tegemoet in een gesloten enve loppe zonder postzegel. Adres: A.H. Meijer, antwoordnummer 10161, 2200 WB Noordwijk ZH. Telefonisch is Meijer bereik baar bij de gemeente tussen 17.00 en 17.30 uur op telefoon- (01719)-60213. he jaardag !Stame lullen lijn uit geschil» Groei RIJNSBURG Woning bouwvereniging Spinoza heeft gisteren niet gerea geerd op de klachten over achterstallig onderhoud aan woningen. Tijdens de ledenvergadering weiger de het bestuur foto's, die de gevolgen van het ach terstallig onderhoud in beeld brengen, in ont vangst te nemen. Ook werden vragen van het actiecomité, dat zich keert tegen de huurverhoging van 5,5 procent, niet be antwoord. Mevrouw A. Labadie, woord- voerdster van het actiecomité, zei uitermate teleurgesteld te zijn over de hele gang van za ken. „Spinoza heeft ons niet eens een kans gegeven om onze bezwaren kenbaar te ma ken en meteen al de poten on der onze stoel vandaan ge zaagd". Tijdens de rondvraag mochten er schriftelijke vra gen worden gesteld aan het bestuur. De door het actieco mité gestelde vragen kwamen echter niet aan bod. Spinoza-voorzitter J. Van Nieuwkoop gaf bij de opening van de vergadering wel toe, dat het onderhoud van een aantal woningen van Spinoza te wensen overliet. „Een aan tal zaken zal binnen nu en vier weken aangepakt gaan worden, zoals de wegrottende dakkapellen in Fredriksoord. Maar er is met name tijdens het indienen van de bezwaar schriften tegen de 5,5 procent huurverhoging van zoveel achterstallig onderhoud mel ding gemaakt, dat men moet kunnen begrijpen dat wij niet alles in een keer tegelijk op kunnen lossen". Keuken Ook financiën spelen daarbij een rol volgens het bestuur van Spinoza. Wel heeft Spino za een antwoord gegeven op de vraag, waarom een aantal huurders zelf een nieuwe keu ken moest bekostigen. Volgens de woningbouwvereniging heeft dit te maken met aantal jaren dat een keuken oud is. Van Nieuwkoop: „Als huur ders zelf om een nieuwe keu ken gaan vragen, zonder dat deze door ons is afgeschreven, moeten ze deze inderdaad soms gedeeltelijk zelf beta len". Volgens Van Nieuwkoop is nergens wettelijk bepaald, dat een verhuurder voor deze kosten alleen aansprakelijk is. Ook deed hij het actiecomité de suggestie om een bewoners commissie te gaan vormen voor Fredriksoord. Tevens" zal er volgens Van Nieuwkoop een nieuw, adequater systeem komen bij Spinoza, waarmee een beter overzicht zal worden verkregen van gevallen van achterstallig onderhoud. Er kan sneller ingegrepen wor den. Labadie liet gisteravond we ten, dat een uitspraak van en Wi Koch nen me haar over het te laat void van de huur, al te letterli opgenomen. „Ik heb hie-* de huurders niet op w roepen tot het onderne van dat soort actie tegen noza". Wel is he aantal huurders die een zwaarprocedure gestart i j**®" op eigen gelegenheid en v jei y antwoording, de 5,5 proc wer huurverhoging van dit j (nog) niet betalen. Ook Labadie, dat er inderdaad aantal huurders is, dat uit vrede over het achtersta vn_u onderhoud, de huur con,, quent te laat betalen. LabaiJ „Maar het moet duidelijk dat wij de mensen daar toe oproepen. Het actiecom is slechts uit op erkenning v De het feit, dat er achterstallig word derhoud is en dat daar s iets aan moet worden gedaa Labadie zei door de houdi van de woningbouwverenig 1 alleen nog maar gesterkt I zijn in het idee, dat het act comité moet doorgaan. „Sp< taan verdwijnen, zoals Nieuwkoop suggereerde, het comité zeker niet. Hf maal niet gezien in het li van de reeds aangekondij I U huurverhogingen voor de I I F mende jaren. We hopen da bij op een brede steun van de bevolking; die zullen we ker nodig hebben". Wat er met de door het a<«STEV comité gemaakte foto's gaan gebeuren, is nog niet lemaal duidelijk. Mogelijk i HOLL1 len deze aangeboden wori hemele aan het college van B en V nader t de gemeenteraad. The T rijkste den s' DEN HAAG/RIJNSBURG Bloemengroothandel J.C. Bla se uit Rijnsburg wordt niet vervolgd wegens illegale ex port naar Engeland. De Haag se economische politierechter S. Mellema heeft gisteren de dagvaarding tegen het bedrijf nietig verklaard. Het bedrijf werd verdacht van export naar Engeland van een partij chrysanten, die niet was voorzien van een gezondheids verklaring. Nu de dagvaarding nietig is verklaard, ontkomt het bedrijf aan een verdere vervolging. De officier van justitie, J. van Eek, heeft al la ten weten dat het hem niet lukt om binnen de wettelijk vastgestelde termijn van twee jaar na constatering van een vergrijp een nieuwe dagvaar ding kan uitbrengen. „Het is een vreselijk overtrok ken zaak", stelde Blase tijdens de zitting. Hij kocht in novem ber 1989 op de veiling een par tij van 2000 dozen chrysanten. Bij herkeuring werd een doos (waarde ongeveer zestig gul- Proeftuin Rijnsburg krij|; 45.000 gulden den) niet voorzien van een ge zondheidsverklaring. De groothandel heeft verzuimd deze doos uit de partij te halen, alvorens de handel op trans port naar Engeland te doen. Op het veer in Vlissingen is de afgekeurde doos gesignaleerd. De hele partij mocht toen niet naar Engeland. Blase is ver volgens tegen ambtenaren gaan schelden, wat vervolgens weer tot gevolg had dat er een complete strafzaak uit voort vloeide. De handelaar heeft de gehele partii de volgende dag voor de helft van de prijs aan een afnemer in Duitsland moeten verkopen. Officier van justitie vond dat hier toch een straf moest vol gen. Hij stelde de rechter voor een boete van 750 gulden op te leggen, hoewel hij toegaf dat .justitie hier waarschijnlijk wat overtrokken heeft gerea geerd". De rechter kwam ech ter helemaal niet aan een strafoverweging toe. Hij keur de de dagvaarding wegens on volledigheid af. lskr jH< gul 'e RIJNSBURG De Vei ging Proeftuin Rijnsburg een subsidie van 45.000 voor onderzoek naar teelt zomer- en bolbloemen „los de grond". Dat staat in voorstel van Gedepute« Staten van Zuid-Holland, provincie steunt jaarlijks aantal agrarische initiati» om bedrijfsvoering die is op het behoud van nat en landschapswaarde te stil leren. Het telen op de grond is milieuvriendi omdat hierdoor het uitspoe van bestrijdingsmiddelen meststoffen naar het grond ter sterk kan worden teruj drongen. De Proeftuin is van vijf agrarische die in totaal 170.000 aan subsidie zouden m< verdelen. Ander projecten volgens GS in aanmerl zouden komen voor een die van in totaal 21.000 'zijn een milieucursus voor lentelers en steun aan vriendelijke telers. Beide jecten gaan uit van het lands Agrarisch Jongeren! tact. van de Costner Maar a ien we ie, die en lich gende >unt "I .^ringen Dan: 'en hoge gul n< l mil ide Irw' t Ne< lr" ie 'Jd goe geri foot ge itu'ère 1 'orden let als succ ^fcinder igen fi •j oonach ijn klei idighe ontrast imons ien m oofdro inarchi: Idoor TOM DEN het zo de laa hem i ling i] The Shavers in De Twee Wezen De nieuwe groep The Shavers treedt zondagmiddag op in De Twee Wezen in Sassenheim. optreden vindt plaats in het kader van het tienjarig bestaan van het café. In de maand noveéjj; ber spelen elke zondagmiddag een paar bands in het Sassenheimse etablissement. Aan' half vier, toegang is gratis. FOTO:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12