De plotselinge ouderdom van het kantorenpark intei finish Geen dure kantoren meer langs snelweg PROF. MENHEERE: 'CERTIFICAAT VOOR KANTOREN NODIG' ff SYSTEEMWANDEN DAT WERKT PERFEKT! Qowuvnt VASTGOED DINSDAG 30 OKTOBER 1991 Gedeputeerde mevrouw L. Stolker-Nanninga (PvdA, ruimtelijke ordening). FOTO: SP BELEID VAN PROVINCIE ZUID-HOLLAND: LEIDEN Op dit ogen blik staan in Zuid-Hol land zoveel kantoren leeg (750.000 vierkante meter), dat er eigenlijk drie jaar lang niet hoeft te worden bijgebouwd. Maar zo steekt de markt niet in el kaar. Beleggers blijven in vesteren in nieuwbouw. Elk jaar wordt er deze provincie naar schatting 250.000 vierkante meter aan kantoorruimte bijge bouwd. Niettemin verschuift er iets. In twee opzichten: wat wordt ge bouwd. en waar wordt ge bouwd. De ene trend wordt gezet door de beleggers zelf. In Nederland word je dood ge gooid met kantoren van de grauwe middelmaat, is hun er varing. De vastgoed-branche vindt het hoog tijd worden voor meer allure, wil de Rand stad kunnen concurreren met andere Europese centra. Dus: meer aandacht voor luxueuze kantoren in een hoge prijs klasse. Grote, internationaal opererende bedrijven vragen tegenwoordig om zulke top kwaliteit. Verkeer De andere koerswijziging komt van het provinciebe stuur. Gedeputeerde mevrouw L. Stolker-Nanninga (PvdA, ruimtelijke ordening) interes seert zich het meest voor die tweede vraag: wéér komen de kantoren van de toekomst? Zij redeneert vanuit een be zorgdheid over de almaar doorgaande verkeersgroei. Volgens de laatste cijfers blijft de voorspelde neerwaartse trendbreuk in het autogebruik uit. Gevolg, aldus Stolker: in dien nu geen maatregelen worden genomen, zal het aan tal auto's op de weg de komen de twintig jaar niet met 70, maar met 80 tot 85 procent toenemen. Vanwege het mi lieu moét daarom wat gebeu ren in deze toch al drukste provincie van Nederland. Ongewenst zijn locaties die al leen met auto's zijn te berei ken. Stolker is daarin wel iets voorzichtiger geworden na de felle reacties op aanvankelijke uitspraken van haar kant: „Het is niet onze bedoeling de bouw van elk kantoortje on mogelijk te maken, als dat niet in de buurt van het openbaar vervoer ligt. We zullen ook best rekening houden met si tuaties waarin geen alternatie ven zijn. Maar we moeten een eind maken aan de vestiging van werkplekken op plaatsen waarvan we weten dat er nooit en te nimmer een goed openbaar vervoer tot stand zal komen. Dan komen we name lijk later tot de ontdekking dat we een verkeersprobleem heb ben waarvoor we geen oplos sing meer weten". Kortom: de Zuidhollandse ge deputeerde wil wel degelijk een eind maken aan de voort durende groei van kantoorpar ken langs snelwegen. Die plekken moeten voortaan al leen ter beschikking staan voor distributiebedrijven en andere auto-gebonden bran ches. Stolker wil dit bereiken door aanscherping van be stemmingsplannen. In dit ver band verdient bovendien ver melding dat ze onlangs een nieuwe nota heeft uitgebracht over de zogeheten perifere de tailhandel. Daarin wijst ze ook de komst van grootwinkelbe drijven langs snelwegen af. Als het aan de provincie ligt, komt er dus geen tweede Ikea/Delft meer. Stations Maar de provincie zwaait niet alleen met verbodsregels. Juist via 'positieve acties' probeert men duidelijk te maken, wat de nieuwe lijn is. Verbetering van openbaar vervoer is zo'n actie. Lukt dat, dan kunnen bedrijfsterreinen die nu nog slecht bereikbaar zijn voortaan met de opgeluchte zegen van het provinciaal bestuur wél in aanmerking komen voor kan toorbouw. Voorbeeld: de Plas- poelpolder in Rijswijk. Het plan is om de tram Delft-Den Haag daarheen te leiden. Ook de Goudse Poort in Gouda is in beeld voor zo'n opwaarde ring, door beter openbaar ver- Voor een tweede 'positieve ac tie' gaf Stolker deze maand zelf het startsein, tijdens een congres in het Provinciehuis over kantorenbouw in de buurt van treinstations. In de ogen van Zuid-Holland zijn stations dé nieuwe toplocaties, zowel voor de dure kantoren van de toekomst, als voor gro te kantoren en dienstencentra die veel volk trekken (onder- wijs-instituten, ambtelijke in stellingen). „Er zijn nog behoorlijk wat mogelijkheden rond bestaande stations, waarvan eigenlijk te weinig gebruik is gemaakt", aldus Stolker. Zij baseerde die uitspraak op een rapport van Inro/TNO, waaruit blijkt dat onder meer in Delft, Gouda en Leiden méér te halen valt uit de stationsomgeving dan tot nu toe is gebeurd. De provincie gaat die discussie over vernieuwing van sta tionslocaties nu verder opjut ten. Er is een prijsvraag uitge schreven (beloning: 80 mille) voor het beste idee tot verbete ring. Verder is een ambtelijke ploeg aangewezen, die kan toorbouw rond stations moet stimuleren door de diverse 'marktpartijen' daarover bij el kaar te brengen. (ADVERTENTIE) EN Bedrijven wa- vroeger herkenbaar hun gebouwen. De -rlanden van 1845 (nu onale-Nederlanden) ie bij Berlage en Esso zijn fameuze toren het einde van de gse Utrechtsebaan. En de Sijthoff Pers zat ja- lang veilig achter de ■en van het uitgevers- verk op de hoek van Wagenstraat. ernemingen ontleenden deel van hun identiteit hun hoofdkantoor. Zo'n uw als beeldmerk van het ijf komt nog steeds wel - bij voorbeeld de NMB Amsterdam Zuid-Oost - r vaker dan ooit blijken rnemers bereid te verhui- naar lokaties aan de rand de stad met anonieme wbouw. En als dat niet be- betrekken ze een paar later een aantal etages van wolkenkrabber in de bin- tad. lijkt erop alsof bedrijven meer wortel schieten, om de tien jaar hun kan- ifwegen en dan steeds va liezen voor verhuizen. En can, want het aanbod van oren in Nederland is stelpend en de huisves- kosten per medewerker laag. urlijk blijft die vrij plotse- dynamiek niet zonder lgen. Omdat de keus groot unnen potentiële gebrui- hoge eisen stellen. Een e oud gebouw, is dan al té oud. Zo is een ketting- ie op gang gekomen, die t veroorzaakt dat miljoe- vierkante meters kantoor- te als moeilijk verkoop- of verhuurbaar te boek i, omdat ze als verouderd ïagement .ir.drs. B. Menheere volgt proces op de voet. Sinds is hij de enige en eerste issor bouwmanagement in >rland (aan de TU in en bovendien heeft hij eigen bureau, Menheere uit, dat door projectont- elaars, grote beleggers, ialige opdrachtgevers en leden wordt ingeschakeld e managen en te advise- over alle stappen die in bouwproces voorkomen, het zoeken naar het juiste ept tot het begeleiden van aadwerkelijke bouw. louwmanager zorgt ervoor de opdrachtgever het ge- i krijgt dat hij wil hebben :r dat hij te veel geld uit- 6Menheere: „Het is ech- verkeerde voorstelling aken om een bouwmana- e beschouwen als iemand de kosten minimaliseert, poet er voor zorgen dat ,en het budget de architect (creativiteit kwijt kan. Wij geen bedreiging voor de erper. Mij gaat het er om le verhouding tussen prijs waliteit juist is", bouwmanager is vaak een zakelijk hulpmiddel om verschillen van inzicht erbruggen. Logische ver- len, vindt Menheere. t de bouwer kijkt naar ontwerp en rekent uit eel het kost om het uit te ïn. De opdrachtgever een bedrag voor ogen en laar een bepaald gebouw hebben. libiliteit Menheere wordt vrijwel relatie tussen belegger en bou wer is kwaliteit de eis en wordt onderhandeld over de prijs. De discussie gaat dus over de kwaliteit". Menheere verwacht dat bin nen enkele jaren toch op de een of andere manier aan de roep om meer duidelijkheid over het kantoor als produkt, wordt voldaan. Hij denkt aan het uitgeven van certificaten waarop door middel van vast gestelde normeringen staat aangegeven wat de gebruiks waarde is: hoeveel het gebouw per werkeenheid kost. Op die manier kan de gebruiker - net zoals bij andere produkten ge woon is - kantoren met elkaar vergelijken. Bouwhausse Of normeringen en het toepas sen van handige, gelijkvormi ge bouweenheden zal leiden tot fraaiere en meer gevarieer de kantoren is nog maar de vraag. De bouwhausse van de afgelopen jaren heeft vooral veel van hetzelfde opgeleverd. Menheere beziet de toekomst daarom met gemengde gevoe lens: „Ik geef toe dat er sprake is van veel van hetzelfde met al die spiegelpaleizen, maar gelukkig is die trend op de te kentafel al bijna voorbij. Bo vendien hebben bedrijven on derkend dat ze zich kunnen onderscheiden door hun huis vesting. Maar of dat gebouwen met uitstraling zullen zijn? Een opdrachtgever moet zo'n uitstraling waarderen. En als dat gebeurt, zal hij ook een ka rakteristiek gebouw vragen. De praktijk wijst uit dat steeds meer ondernemers op zo'n ma nier denken. Er zullen ook in deze tijd - net als Berlage deed - ten behoeve van be drijven monumenten voor de toekomst worden gebouwd". Ondanks dat optimisme is het ook volgens Menheere een vanzelfsprekendheid dat kan toren in de toekomst steeds sneller worden gesloopt, of tenminste van uiterlijk veran deren. Onlangs pleitte de pro fessor nog voor een afschrij vingstermijn van twintig tot dertig jaar, in plaats van de huidige vijftig jaar. Tijdens de discussie over de sloop van het Zuidhollandse provinciehuis werd als een be langrijk nadeel de vernietiging van bouwmaterialen genoemd. Een bijdrage aan de milieuver vuiling dus. Een serieus argu ment, vindt Menheere, maar sloop zal het niet tegenhouden. „De behoefte en de vraag van de markt staat altijd voorop. Het milieu-aspect zal ook bij de architectuur een onderge schikte rol spelen. Iets anders is natuurlijk dat er regels noodzakelijk zijn waarin je vaststelt dat je gebouwen maakt, die je kunt recyclen. Door de mogelijkheid van re cycling is het verlies van ma terialen nauwelijks nog reden om gebouwen te laten staan". dagelijks geconfronteerd met de gevolgen van het veroude rende kantorenbestand. Voor al beleggers zijn bezorgd over die snelle ontwikkeling. Ver ouderd wil overigens niet zeg gen dat het gebouw op het punt staat in te storten of dat het door betonrot is aangevre ten; in de meeste gevallen be tekent het dat het niet meer voldoet aan de vraag van de markt. Menheere: „Er zijn verschil lende factoren aan te wijzen .waardoor kantoren veroude ren. De bruikbaarheid bij voorbeeld. Kantoren functio neren bij voorbeeld niet goed meer als ze te diep zijn of de capaciteit van de liften te ge ring is: Zwaarwegend is het gebrek aan flexibiliteit. Dat speelt bij voorbeeld een be langrijke rol bij het Provincie huis dat misschien wordt afge broken. Kamers zijn te hoog, gangen te breed en eigenlijk zijn er te weinig mogelijkhe den om daar iets aan te veran deren. En uiteraard spelen stij gende exploitatiekosten - on derhoud, vochtproblemen, stookkosten - een rol". Beleggers hebben het steeds moeilijker met de snelle ver oudering van de Nederlandse kantoren. Logisch want zij moeten straks de rekening betalen als het tot leegstand komt. Menheere: „Er is sprake van een inhaalmanoeuvre. Je ziet dan voornamelijke cosme tische veranderingen optre den, want de draagconstructie kan tenminste vijft;g jaar mee. Dus zet je er een nieuwe gevel tegenaan en richt je de hal op nieuw in". Ideaal Beleggers zijn de laatste jaren nadrukkelijk op zoek naar het ideale kantoor, dat de tijd kan overleven. Voorwaarde is dat ze grote veranderingen qua in deling en uiterlijk moeten kunnen opnemen. Flexibiliteit is een sleutelwoord. Bedrijven groeien en slanken af - veel sneller dan vroeger -maar ge bouwen kunnen dat niet". Het is duidelijk dat beleggers en grote opdrachtgevers meer greep willen hebben op het kantoor als produkt. Eigenlijk zouden kantoren net als video recorders en auto's en andere consumentengoederen verge- Het Amsterdamse havenkantoor was zwaar verouderd, maar kan nu weer jaren mee. FOTO'S: SP lijkbaar moeten zijn. Men heere: „In de jaren zestig speelde tijd in de bouw een be langrijke rol: alles moest in uren worden uitgerekend. Het volgende decennium ging het om de kosten en ook daar we ten we nu alles van; tegen woordig gaat het om de kwali teit. Dat is een veel moeilijker te omschrijven terrein. Vooral bij grote projecten merk je dat nauwelijks vooraf kunt bepa len of je de kwaliteit krijgt die je verwacht. Het produkt zit te complex in elkaar. Bovendien praat je - zoals bij het nieuwe stadhuis - over nieuwe ont wikkelingen. In de relatie tus sen belegger of ontwikkelaar en huurder wordt de prijs vastgelegd en onderhandeld over de kwaliteit. Maar in de :antoor rstaete in Brdam en lige ft heeft rgaan. KREËER UW EIGEN WERKSFEER EN IMAGO Postbus 1114,1300 BC Almere, Tel.03240-88 711Fax03240-24 116

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9