Meningsverschillen rond EMU oplosbaar Personeel Volvo thuis door staking Renault Management Share verwacht opnieuw krediet Rabobank Credit Lyonnais schrapt 665 banen Republieken zijn verantwoordelijk voor Sovjet-schuld BEURS VAN AMSTERDA ou BEURS CeidócSomant ECONOMIE DINSDAG 29 OKTOBER 1991 Philips verkoopt treksteenfabriek VALKENSWAARD Philips wil Philips Diamond Tools in Valkenswaard verkopen aan Osaka Diamond. Philips Diamond Tools maakt diamanten tTekstenen voor draadtrek- kerijen en andere produkten die zijn geba seerd op industriële diamanten. Slechts onge veer tien procent van de produkten is be stemd voor Philips-afnemers. Er werken 130 mensen. Osaka Diamond maakt eveneens di amanten trekstenen en gereedschappen. Het assortiment is echter veel breder. De onder neming heeft 900 mensen in dienst. Volgens A. Verhoeven van de Unie BLHP is de over neming van belang voor het behoud van de werkgelegenheid. Het maken van diamanten gereedschappen is geen kernaktiviteit van Philips. Halfslachtig EG-verbod op gebruik drijfnetten LUXEMBURG Minister van landbouw Piet Bukman heeft gisteravond in Luxemburg, als voorzitter van de EG-visserijraad, met zeer veel moeite een besluit kunnen forceren over bescherming van de visstanden. Maar dat besluit gaat wel in tegen een VN-resolutie die het gebruik van drijfnetten in de visserij per 1 juli 1992 verbiedt. De Franse staatssecretaris, Jean-Yves Le Drian, wilde met alle geweld een beperking van het vissen met drijf netten voorkomen. Maar deze netten te vergelijken met kilometers lange 'muren' waarmee enorme vangsten kunnen worden behaald veroorzaken grote schade. Niet alleen onder de vis, maar onder alle zeedieren. Vorig jaar stelde EG-visserijcommissaris Manuel Marin voor om het gebruik van deze netten te verbieden. Frankrijk wil het verbod van drijfnetten zo lang mogelijk uitstellen. De EG-ministerraad besloot het vissen met drijfnetten in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan nog tot 31 december 1993 toe te staan. KLM ontkent samenwerking met Japan Airlines AMSTERDAM De KLM ontkent dat er gesprekken plaatsvinden tussen Japan Air lines (JAL) en de KLM over samenwer king. „Die gesprekken zijn er niet geweest en worden niet gehouden", aldus een woordvoerster. Volgens haar is de KLM ook niet geïnteresseerd in samenwerking. Op het kantoor van de JAL in Amsterdam was men ook niet op de hoogte van ge sprekken. Volgens de KLM is er geen en kele reden met de Japanners te praten. „We werken inmiddels al samen met Nip pon Cargo Airways. Daarnaast willen we al lang een uitbreiding van de landingsrech ten op Tokyo, maar dat staat los van een eventuele samenwerking met JAL". Bestuursvoorzitter Borsumij Wehry weg DEN HAAG De voorzitter van de raad van bestuur van het Haagse handelshuis Borsumij Wehry, M. van der Klooster, legt per 31 oktober zijn functie neer. De voorzit ter verlaat Borsumij om „gezondsheidsrede- nen". Bestuurslid J. Noordam neemt de voorzittershamer tijdelijk over. In mei van het komende jaar wordt hij als nieuwe voor zitter voorgedragen op de algemene verga dering van aandeelhouders. Borsumij moest eind vorige maand een forse winstdaling melden. In de eerste zes maanden van dit jaar is een nettowinst geboekt van f 9,9 mil joen tegen 19,9 miljoen in dezelfde periode een jaar eerder. Bovendien worden de ver liesgevende activiteiten van de Holland Sys- tema Groep afgestoten met een verlies van enkele tientallen arbeidsplaatsen. Tekort aan geschoolde bouwvakkers MAARSSEN Het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid (EIB) verwacht de komende jaren een enorm te kort aan geschoolde werkne mers voor de bouw. Daar staat tegenover dat de vraag naar werknemers zonder een (afge ronde) opleiding volgens cijfers die gisteren zijn gepre senteerd tijdens een symposi um van de Stichting Bouw- Vak-Werk met naar schat ting 17 procent zal afnemen. De tekorten zullen zich met name voordoen in de provin cies Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het EIB voorziet met name tekorten aan timmerlieden, schilders en metselaars. Bouwbedrijven zullen zich aldus het EIB moeten richten op de niet-tra- ditionele groepen voor de bouwnijverheid: (herintreden de) vrouwen en allochtonen. Ook zal de uitstroom moeten worden beperkt. Het ziekter- verzuim in de bouw (10 pro cent) ligt 2 procent boven het landelijke gemiddelde. De sec tor kent bovendien een per centage arbeidsongeschikten (3 procent) dat twee maal zo hoog is als het landelijke per centage. Minister De Vries (sociale za ken), die het symposium bij woonde, benadrukte dat voor al de arbeidsomstandigheden moeten worden verbeterd. Dan snijdt het mes aan twee kanten, aldus De Vries: de uit stroom wordt geringer en het imago van de bedrijfstak wordt opgevijzeld. KOK PRESENTEERT ONTWERPVERDRAG: DEN HAAG De me ningsverschillen tussen de twaalf EG-landen zijn niet opgelost in het gisteren door minister Kok gepre senteerde Nederlandse ontwerp-verdrag voor de Economische en Monetai re Unie (EMU). Minister Kok (financiën) vertrouwt er echter op dat er voor de EG-topconferentie op 9 en 10 december in Maas tricht overeenstemming kan worden bereikt en het verdrag daar kan wor den ondertekend. Voor de omstreden punten heeft minister Kok in zijn ont werp verschillende teksten op genomen. Het gaat om de be voegdheden van het Europees Parlement en de Europese Commissie bij het toekomstige gezamenlijke Europese mone taire beleid. Het Nederlandse voorzitterschap wil die be voegdheden uitbreiden, maar minister Kok houdt in zijn ontwerp-verdrag de mogelijk heid open van minder ver gaande voorstellen. Daarnaast bevat het ontwerp een uitzon deringsclausule voor landen die niet gedwongen willen worden over te gaan naar de laatste fase van de EMU, een gemeenschappelijke munt en centrale bank. Het ontwerp gaat vergezeld van een afzonderlijke verkla ring waarin de lidstaten moeten uitspreken dat zij er- haar streven zo snel mogelijk en zonder reserves over te gaan naar de derde en laatste fase van de EMU. Door deze constructie is het mogelijk dat Groot-Brittannië, dat nog niet bereid is haar monetaire soe vereiniteit op te geven, in Maastricht in elk geval het ontwerp-verdrag ondertekent. Geen lidstaat kan volgens het ontwerp worden gedwongen aan de derde fase deel te ne men als het nationale parle ment het moment van een vaste verhouding tussen de wisselkoers van de eigen munt en de Europese munt, de Ecu, nog niet gekomen acht. In dat geval krijgt de betreffende lid staat een tijdelijke uitzonde ringsstatus. De totstandkoming van de economische en monetaire unie bevindt zich thans in de eerste fase, de tweede fase moet op 1 januari 1994 ingaan. De lidstaten zijn het er eerder over eens geworden dat zij, om naar fase drie over te kunnen gaan, moeten voldoen aan vier economische criteria. Die heb ben betrekking op de inflatie graad, het overheidstekort, de wisselkoersstabiliteit en de lange rente. Lidstaten die niet aan de maatstaven voldoen, EMU blijven. Volgens het Ne derlandse voorstel kan fase drie beginnen als tenminste zeven landen aan de eisen vol doen. Als alternatieven heeft Kok in het ontwerp zes of acht landen opgenomen. Als datum voor ingang van de derde fase wordt gemikt op 1 januari 1997, hoewel die datum niet in het ontwerp-verdrag wordt genoemd. Landen die nog niet aan de criteria voor fase drie voldoen, krijgen ook geen stemrecht in de Europese Centrale Bank over het monetaire beleid. Zij kunnen volgens dat plan wel meedoen in een op te richten tijdelijke Kamer van Gouver neurs die zich bezighoudt met zaken „die boven het van-dag- to-dag-beleid van de centrale bank uitgaan". Volgens de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, Hans van den Broek, is giste ren „vooruitgang" geboekt in de onderhandelingen over de Europese Politieke Unie. De voorstellen van Nederland, tot 1 januari voorzitter van de EG, om het Europees Parle ment meer macht te geven is bij een meerderheid van de Twaalf in goede aarde geval len. BORN/PARIJS Volvo in Born heeft met ingang van vandaag 3000 werknemers voor vijf dagen naar huis ge stuurd. De tijdelijke maatregel vloeit voort uit een staking bij de Renaultfabriek in het Fran se Cleon, waar motoren voor de assemblagevestiging in Born worden gemaakt. Klaus Magnusson, voorlichter bij Volvo in Zweden, zei dat de meeste van de 3200 werk- Born tot volgende week dinsdag thuis zullen blij ven, „ook indien de staking bij Renault intussen afloopt". Het is volgens hem niet mogelijk de fabriek in Born voor een of twee dagen stil te leggen. In Born is normaliter voldoende voorraad voor drie of vier da gen. Die is nu bijna op, terwijl de staking in Frankrijk voort duurt. Volgende week dinsdag wordt besloten of de fabriek voorlopig dicht blijft of op nieuw in bedrijf wordt geno- De blokkade van de Renault fabriek, die al tien dagen duurt, heeft nagenoeg de tota le produktie stilgelegd. Inzet is een salarisverhoging en een hogere winstdeling. In Cleon wordt de helft van de Renault- motorblokken en zestig pro cent van alle versnellingsbak ken geproduceerd. Een poging van de fabrieksdi recteur om de blokkade voor de poort te doorbreken liep gisteren uit op een pijnlijk treffen tussen werkwillend kaderpersoneel en stakers. De directeur moest vluchten on der een bombardement van ei eren en bierflessen. Ongeveer 2000 werknemers hebben zich voor de fabriekspoorten ver schanst. Aangevoerd door de communistische vakbond CGT eisen ze nieuwe onderhande lingen over het reeds gesloten loonakkoord. De actie in Cleon kost Renault enige tientallen miljoenen guldens per dag. s'. v'* OjNC -WJ' Ballen en bomen Kunstkerstbomen vol ballen staan al te pronken in een tuincen- paar dagen worden er de eerste 'echte' naaldbomen met kluit trum in Montfoort. Sterker nog, het hele tuincentrum is omge- aangevoerd. Je zou bijna vergeten dat we pas over een kleine bouwd voor de glinsterende en groene kerstinkopen. Over een twee maanden Kerstmis vieren. FOTO: anp AMSTERDAM Het in fi nanciële problemen verkeren de automatiseringsbedrijf Ma nagement Share verwacht bin nen enkele dagen heropening van de kredietlijn van de Ra bobank, Dit betekent dat het bedrijf tot 1 februari de beschikking zal hebben over negen miljoen gulden. Een woordvoerder van de Rabobank bevestigt dit, maar zegt dat de bank nog wacht op een bankgarantie, die na betekening van een ge rechtelijk vonnis kan worden verwacht. Volgens Manage ment Share wordt die beteke ning „dezer dagen" voorzien. Het heropenen van de krediet lijn werd vorige week via de rechter afgedwongen. De Ra bobank in Amsterdam dreigde alle kredietfaciliteiten op te zeggen omdat Management Share sinds enige tijd aankijkt tegen een negatief eigen ver mogen van drie miljoen, ont staan door onverwacht grote verliezen. Crisismanager drs. L.J. Leeman (oud-directeur van Bonaventura, de PTT en de TROS) is inmiddels druk bezig met een overlevingsplan. 8,45, vrouwelijk' t Hij probeert financiers te vin den om nieuw eigen vermogen aan te trekken. Via enkele re organisaties zou het bedrijf dan vrij snel weer winstge vend kunnen zijn, aldus Lee- ROTTERDAM Credit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) schrapt 665 van de ruim 3400 arbeidsplaat sen tussen nu en 1996. Daarnaast gaat de bank zich actiever op de zakelij ke en particuliere klanten richten. De organisatie wordt afgeslankt, waarbij de kantoren in Amster dam en Arnhem naar Rot terdam moeten verhuizen. Een andere maatregel is dat de filmfinanciering in Franse handen overgaat. Door deze operatie hoopt CLBN meer winst te gaan maken. De maatregelen staan in het businessplan, dat giste- werd gepresenteerd. De we raad van bestuur wil een duidelijke streep onder het roerige verleden zetten. De golf van negatieve publiciteit en de lage rendementen noop ten het bestuur tot maatrege- De vakbonden hebben gema tigd positief op de nieuwe plannen gereageerd. D. Hama kers van de FNV noemde het positief dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. „Over de inhoud van de plannen kunnen we nog geen uitspraak doen. Daarvoor moeten we eerst de stukken nader bestu deren". Alleen de overplaat sing van het kantoor in Am sterdam naar Rotterdam zou moeilijkheden op kunnen le veren, „tenminste als ik af ga op de eerste reacties van de werknemers daar". Algemene bank CLBN wil zich in de toekomst als een algemene bank blijven MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (28-10-91) Leiden - Prijzen slachtrunderen per kg geslacht gewicht zonder nier en inklusief BTW (Volgens PW): 9,50, mannelijk extra kwal. 7,45-8,40, mannelijk 1e kwal. 6,95-7,45. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mannelijk 2e Totale aanvoer 966 stuks. MOSKOU De twaalf overgebleven Sovjet-repu blieken hebben er gister avond mee ingestemd de verantwoordelijkheid voor het terugbetalen van de ruim 125 miljard gul den buitenlandse schuld van de Sovjetunie te de len. De overeenkomst volgde op twee dagen durende bespre kingen met plaatsvervangende ministers van financiën van de zeven grote geïndustriali seerde landen (G-7). Deze lan den hebben de bereidheid uit gesproken de Sovjetunie eco nomische hulp te verlenen, maar stelden wel enkele eisen waaraan het land eerst moet voldoen. De G-7 eiste van de Sovjetunie onder andere ga ranties inzake de terugbetaling van haar buitenlandse schuld. Tien minuten voor de onderte kening werd, kennelijk op aandringen van de Oekraïne, een zin aan het document toe gevoegd waarin wordt gesteld dat ook de voormalige Sovjet republieken Letland, Estland en Litouwen aansprakelijk zijn voor de schuld. Geen van de Baltische landen onderte kende het document, maar de vooraanstaande Sovjet-eco noom Grigory Javlinsky zei dat er „geen twijfel" bestaat dat ook zij het verdrag zullen tekenen. Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie, heeft gisteren verklaard ook de functie van premier op zich te willen nemen om een serie ra dicale economische hervor mingen en drastische bezuini gingsmaatregelen uit te voe ren. De voornaamste maatre gel die hij het parlement op dit gebied voorstelde was om nog dit jaar alle prijzen „in één klap" vrij te laten. Noteringen van dinsdag 29 oktober 1991 (tot 10:50 40.7013/9 83.00 3/6 133.90 3/4 58.70 23/10 51.60 23/1 60.00 29/10 44.80 16/1 20 00 20.30 143.00 143.50 102.10 102.60 48.20 48.40 37.00 37.50 100.40 101.20 73.20 73.20 Slotkoers maandag 28 oktober 1991 grolsch c 180.00 180.50 gli hold 181.00L 181.00 hagemeyer 128.00 128.80 presenteren. De bank heeft een marktaandeel van 4 tot 5 procent, waarmee ze de vierde bank is. ABN Amro, NMB Postbank en de Rabobank hebben 80 procent van de markt in handen. „Het pro bleem met CLBN is dat ze te groot is voor servet en te klein voor tafellaken. In een aantal segmenten van de markt bla zen we ons partijtje behoorlijk mee, in andere delen zijn we nauwelijks vertegenwoor digd", zo verklaarde bestuurs voorzitter W. van Driel. CLBN gaat zich daarom actie ver op de zakelijke en particu liere markt storten. In de za kelijke dienstverlening (be drijven) zal de nadruk meer komen te liggen op het inter nationale netwerk dat CLBN via moeder Credit Lyonnais kan aanbieden. Op de particu liere markt zal vooral gehen geld worden naar de vettere vissen: de vermogende parti culieren. CLBN wil met haar nieuwe businessplan uitgroeien tot de meest rendabele algemene bank van Nederland, met een rendement op het eigen ver mogen van 12 procent (nu 7 procent). Daartoe moet de or ganisatie slanker worden en efficiënter werken. Daarmee begeeft CLBN zich op het pad dat de andere banken ook al ingeslagen zijn. Wat Van Driel niet duidelijk kon maken is waarom CLBN een algemene bank wil blij ven. Een marktaandeel van 4 tot 5 procent is niet schok kend. Waarom een klant CLBN moet prefereren boven de grote drie banken is niet duidelijk. Ook gaat de bank strategische keuzes uit de weg via de nadruk op het algeme ne. Daarbij komt nog dat een van de sterke kanten van CLBN, de filmfinanciering, overgaat naar de Franse moe der. atag hold c 116.60 116.60 boer druk 209.00 209.00 burg heybr 2900.00 2900.00 v wes 35.00 34.50 krasnapols. 195 00 190.00 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21960 - 22560 22020 - 22620 bewerkt 24160 24220 bewerkt genl public goodrich goodyear hewlett-pac intl paper Hoogovens herstelt op kalm Damrak AMSTERDAM Hoogovens heeft gisteren het herstel dat vrijdag was opgetreden na en kele dagen van daling, voort gezet. De metaalproducent, die vrijdag met de mededeling kwam van een flinke reductie in de produktie van ruw alu minium, kon nu een gulden aan de koers toevoegen op ƒ50,10. Dat gebeurde in een weer rus tige markt, die vooral in de middaguren gaandeweg aan trok. Een steuntje in de rug bleef de hele dag de wat hoge re dollar, terwijl laat in de middag Wall Street hoger be gon. De stemmingsindex ein digde daardoor een halve punt hoger op 90. De koersindex ging omhoog van 195,5 naar 196,8. De omzet in Amsterdam kwam maandag uit op ƒ805 miljoen. Daarvan had slechts ruim 389 miljoen betrekking op de aandelensector. De obli- gatiemarkt liet fractionele koersdalingen zien. Bij de hoofdfondsen was de i kla: grootste stijger Pakhoed |e^s n een vooruitgang van l,7[erd g£ 47,10. Het andere uiterstP mijr bij Hunter Douglas, die /erkeer terugviel naar 70. Ex-proi Als groep brachten de inte'ucro' tioniüs, het gevoeligst 4a<h buitenlandse invloed, hel het beste af. Koninklijke H°e b boekte 1,10 bij op 154,3? Een Unilever 1,60 op 165,9^?^ ne de kleinere fondsen dpelers zich nauwelijks spectacuMten: wijzigingen voor. Wel rilheid hier VRG ƒ1,60 terug, jedstri; fonds wordt genoemd als {oen. E der van de in de problefen be geraakte automatiseerderl°k be fotheek. Infotheek is al «poet et dagen uit de notering31"'6 maandagmiddag maakteletgeer beurs bekend, dat deze (an e€ delsmaatregel was verljaan Zi tot woensdagochtend. Mteegm house, een branchegenoot^ess^er Infotheek, raakte twee du|)e aan tjes kwijt op 5. Bouwer ïjd zeil zakte 1,50 weg naar 19^er d< Op een vriendelijke optielf prat< was Philips de favoriet. Bi[oe",a aandelenkoers die 40 van klom naar 32,70 gingeroetba 6000 opties Philips om. De zet op de EOE was besche en kwam uit op 26.738 i tracten. CLBN-topman Van Driel. FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6