Turkije, land vol tegenstrijdigheden „Lafheid Democratische Partij is al jaren ons grote probleem" BINNENLAND Uitvaartverzekeraar AVVL helpt bij zelf regelen laatste eer Heide alilt ernstig vervuild Ccidóc Gotwa/nt DINSDAG 29 OKTOBER 1991 lüd< Tsjechische scholieren op zoek naar correspondentie-vrienden APELDOORN Wie heeft er zin om te schrijven met leeftijd genoten in Tsjechoslowakije? Scholieren van een school in Mni- chovice, bij Praag, zijn namelijk op zoek naar Nederlandse 'pen- friends' van 13-15 jaar, die in het Engels met hen willen corres ponderen. Het contact met de Tsjechische scholieren kwam tot stand na een bezoek dat Betty Burger, leerkracht aan de Apel- doornse Pestalozzischool, bracht aan Mnichovice. Ze was daar in het kader van een hockey-uitwisseling. Pestalozzi-leerlingen uit groep 8 onderhouden sindsdien schriftelijk contact met hun Tsjechische vrienden. Het aantal verzoeken om een correspon dentievriendschap was echter zo groot, dat de kinderen van de Apeldoornse school het niet helemaal kunnen 'behappen'. Daar om wil Betty Burger graag contact leggen met scholieren uit het voortgezet onderwijs, die ook wel voelen voor een correspon dentievriendschap. Wie zin heeft in een correspondentievriend- schap, kan dat op een briefje kenbaar maken aan Betty Burger, openbare basisschool Pestalozzi, Waalstraat 8, 7333 JW Apel doorn. DEN HAAG Een der tigtal consulenten van de Arbeiders Vereniging voor Lijkverbranding (AVVL) gaat met ingang van vrijdag mensen hel pen met het zelf regelen van de uitvaart. Nederlands op één na grootste uitvaartverzekeraar maakte dit vanmiddag in Den Haag bekend bij de presentatie van een nieuw boek over wat mo gelijk is bij het bewijzen van de laatste eer. De AVVL, die in 1919 werd opgericht om de crematiege dachte te verbreiden, wil na bestaanden helpen om te gaan met hun emotionaliteit. Het boekwerkje 'Gids voor de uit vaart', met als ondertitel 'De laatste eer in eigen hand', be vat onder meer controle-lijstjes voor de uitvaart. „Mensen denken nog i mg de Ze niet dat groot gedeelte zelf kunnen be palen hoe de laatste eer moet worden bewezen. Daardoor hebben een half miljoen nabe- zijn", vertelt V. Kwakman van de AVVL. „De meeste mensen krijgen niet zo vaak met een sterfgeval te maken en weten niet wat-er allemaal mogelijk is. 'Doet u maar als gebruike lijk', zeggen ze dan. Maar het is natuurlijk een stuk persoon lijker wanneer er op de uit vaart van een fervent port- drinker ook port wordt geser veerd. Ook weten de nabe staanden, die vaak tot het laatst het familielid hebben verzorgd, niet dat ze zelf de overledene kunnen afleggen of zelf de kist kunnen dra gen". Naast het boek biedt de vere niging nu ook de diensten van consulenten aan. „We hebben geconstateerd dat mensen die bewust keuzen maken ook po sitieve effecten constateren bij de verwerking van de rouw. De consulenten hebben meer aandacht voor de uitvaart dan de gemiddelde uitvaartonder nemer, zo blijkt in de praktijk. Een uitvaartondernemer heeft maar een beperkte tijd voor z'n klant, hij moet winst ma ken. De consulenten van de AVVL hebben meer tijd, om dat ze geen geld hoeven te verdienen voor de non-profit organisatie". De nieuwe diensten van de AVVL zijn niet alleen bestemd voor klanten. Ook niet-verze- /kerden kunnen zich tot een consulent van de vereniging wenden. Ook mensen die hulp willen bij de verwerking van iets anders dan een sterfgeval kunnen bij de consulent aan kloppen. Het voorbereiden van de nieu we dienstverlening en het op leiden van de consulenten heeft bij elkaar twee jaar voor bereidingstijd gevergd. De op leiding voor het technische ge deelte werd samengesteld en gegeven door interne opleiders van de vereniging. De oplei ding op het gebied van com municatie en emotionaliteit werd gegeven door het bureau van Suzanne Piet. DUYGU ASENA'S VERBODEN BOEK VERTAALD AMSTERDAM Tja, Turkije zit vol tegenstrij digheden. Ze moet er zelf om lachen. Voor sommige fenomenen in haar land kan Duygu Asena nu een maal geen verklaring ge ven. Gekleed in blauwe skibroek en korte laarsjes zit ze tegen over ons in de chique lounge van hotel Ambassador in Am sterdam. De Turkse schrijfster en voormalig filmactrice is in Nederland om haar gerucht makende boek 'De vrouw heeft geen naam' te promoten, dat nu in een Nederlandse vertaling in Nederland en Bel gië te koop is. Trouwens, ook in Turkije ligt het boek sinds een half jaar weer in de boek handel. Maar om de autoritei ten daar zover te krijgen, moest er wel een rechter aan te pas komen om het verschij ningsverbod op te heffen. Ase na: „Je zou het misschien niet verwachten, maar de overwe gend rechtse regering houdt er nu eenmaal andere ideeën op na dan de rechterlijke macht. Dat is een van die tegenstrijdi ge dingen in mijn land. De censoren kunnen een boek in de ban doen, terwijl het ver bod even later toch weer door de rechter ongedaan wordt ge maakt". Identiteit Asena's boek, een zeker voor Turkse begrippen 'feministi sche' roman, gaat over een vrouw uit Istanbul die al van kindsbeen af op zoek is naar haar eigen identiteit en een ei gen plekje in de samenleving. Een droom die in Turkije niet zo voor de hand ligt, omdat „de eer van de vrouw nog al tijd afhankelijk is van die van de man", zegt Asena. De hoofdpersoon (ik-vorm) legt zich daar echter niet bij neer en doet alle mogelijke moeite om de traditionele man vrouwverhoudingen te door breken. Uiteindelijk ook met succes. Maar daarvoor krijgt ze eerst wel de nodige teleurstel lingen te verwerken. De 'De heeft geen naam' is geschre ven, doet sterk denken aan een dagboek: korte hoofdstuk ken, waarin de ik-persoon steeds een bepaalde gebeurte nis beschrijft. Het taalgebruik is sober. Soms zelfs iets te so ber en ook de tijden worden niet altijd even consequent ge bruikt. Het interessante is ech ter dat het boek in grote lijnen het leven van de schrijfster zelf weerspiegelt. Zeker het eerste deel van het boek, waarin de ik-persoon nog een meisje/tiener is, heeft tal van autobiografische elementen. Zo is er op een gegeven mo ment onenigheid tussen vader en dochter over het volgen van een studie aan de univer siteit. De ik-persoon wil na de middelbare school absoluut verder studeren, maar haar vader wil daar niks van we ten; meisjes zijn immers voor bestemd om te trouwen en kinderen te krijgen. Waarom dan nog zo'n zware studie doen? De dochter drijft echter haar zin door. Iets wat Asena destijds zelf ook heeft gedaan: „Ik wilde naar de universiteit, maar mijn vader was daar op tegen. Toen ik dreigde dat ik dan uit huis zou gaan, gaf hij uiteindelijk toch toestem ming". Voordat de hoofdpersoon in het boek het voor elkaar krijgt om te gaan studeren, heeft ze trouwens al een leven achter de rug van vechten tegen de heersende moraal in Turkije. Waarom mag ik niet met jon gens spelen? Waarom word ik altijd naar school gebracht en gehaald? Waarom.... Ze zit als kind vol met vragen. Begrijpt niet waarom haar vader haar zo kort houdt, maar weet één ding zeker: het is onterecht! Huwelijksmoraal fterc DEN HAAG De Nee landse heide is ern verontreinigd met zw metalen. De vervuilinj n- zo erg dat het afplag| van de heide te kostb is geworden voor de heerders. atmos Dit blijkt uit een rapport di gemaakt in opdracht ministerie van landbouw, I tuurbeheer en visserij. Nef land telt in totaal circa 4" hectare heide. De helft van heeft te lijden onder 1 grassing, omdat er te veel a stof uit de lucht neerdaalt.! de heidevelden te behouf wordt de bovenste laag i matig afgeplagd. De afgep] de heide werd tot i werkt tot compost, met nl gebruikt voor de boomkwJ rij. Uit het gisteren gepil ceerde rapport blijkt dat I plagsel te sterk veront is met zware metalen i tot compost te kunnen verv )S jocf ken. De overheid moet r geld beschikbaar stellen het afplaggen van heide mij^. lijk blijft. Dat stelt Natuur numenten in een reactie het rapport -y van Landbouw, Natuurbel en Visserij. Volgens Nati monumenten moet het a gen voorlopig doorgaan o zware metalen te verwijde van de heide. e litre 9RANS V De Turkse schrijfster Duygu Asena, even in Nederland om haar boek te promoten. Voor de Turkse censuur ging Asena met haar boek echter te ver. En dus werd het, nadat er nota bene al 120.000 exempla ren van waren verkocht, als nog verboden. Asena: „Men vond dat het tegen de huwe lijksmoraal was, dat het meis jes aanspoorde om seks voor het huwelijk te hebben, en dat het kinderen te veel zou aan sporen om kritiek uit te oefe nen op hun ouders. Ja, als er op zou komen te staan 'alleen voor personen van 18 jaar en ouder', dan mocht het wel te koop blijven, maar dat wilde ik niet". Hoewel 'De vrouw heeft geen naam' voor Nederlandse be grippen geen schokkende za; ken oplevert, liggen sommige passages in Turkije toch op zijn minst gevoelig. Zoals het hoofdstuk waarin de ik-per- soon zonder omhaal vertelt hoe een spiraaltje bij haar wordt geplaatst. Een zaak waarover, zeker in traditione le, Turkse kringen niet wordt gepraat. Des te opvallender is het ge mak waarmee de ik-persoon ze is dan nog een tiener bij een arts wel een abortus weet te regelen voor een schoolvriendin. En we praten dan wel over een jaar of twin tig geleden. „Toen ik dit boek schreef, was abortus nog ille gaal", zegt Asena. „Maar je kon toch vrij makkelijk een arts vinden die een zwanger schap wilde afbreken. En twintig jaar geleden was dat niet anders. Ja, het heeft na tuurlijk ook met geld te ma ken. Als je maar betaalt, krijg je veel gedaan. Maar verder heb ik er eigenlijk geen ver klaring voor. Het is weer één van die tegenstrijdigheden. Turkije is een onbegrijpelijk land". Duygu Asena hoopt dat ze met haar boek een bijdrage kan le veren aan de emancipatie van de vrouw in haar land. Uit de vele brieven en reacties die ze krijgt, blijkt dat het vrouwen aanmoedigt om sterker te staan. „Vrouwen vinden hier in gedachten die ze nooit heb ben kunnen uitspreken. Ze le zen dat de vrouw een individu is, dat ze iets is. Een deel van de vrouwen is daardoor geluk kiger geworden. Ze durven nu bijvoorbeeld te weigeren om met een bepaalde man te trou wen. Maar er is ook een deel van de vrouwen meestal de ouderen ongelukkiger ge worden. Zij zijn zich bewust geworden van hun achter standssituatie, maar weten niet hoe ze er wat aan moeten ver anderen. Wat dat betreft heeft alles zijn prijs". Dat de ongelijke positie van Tur kije vooral veroorzaakt wordt door de islam, zoals vaak in West-Europa wordt beweerd, bestrijdt Asena. Ze bestrijdt zelfs dat Turkije een islamis- tisch land is door te verwijzen naar de scheiding tussen kerk en staat. „In élle religies komt de vrouw op de tweede plaats", zegt ze. „Het heeft veel meer met normen en tra dities te maken, die vooral op het platteland nog heel sterk leven. Dat een meisje bijvoor beeld voorbestemd is om te trouwen, heeft niks met het geloof te maken. Dat is een kweste van normen en waar den". Mijlpaal Aan het eind van het boek be sluit de ik-persoon ze is dan een jaar of 35 en een geslaagd zakenvrouw niet mee te gaan met haar geliefde naar de VS. Een mijlpaal in haar le- FOTO: DIJKSTRA ven: ze verkiest haar werk en onafhankelijke positie boven een leven als echtgenote ('vrouw van...') van haar vriend, hoeveel ze ook van hem houdt. Is daarmee haar emancipatie voltooid? Asena: „Nee, het houdt niet op. In het tweede deel dat inmiddels in Turkije is verschenen (de Ne derlandse uitgever overweegt ook hiervan een vertaling op de markf te brengen, red.), krijgt ze als het ware een te rugval wanneer ze moeder wordt. Emancipatie houdt nooit op. De strijd gaat altijd door. In Turkije zal er stapje voor stapje vooruitgang zijn, maar ik zal wel niet meer meemaken dat de emancipatie voltooid is". De vrouw heeft geen naam. Oorspronkelijke titel: Kadi- nin Adi Yok. Paperback: 184 pagina's. Uitgeverij De Kern. Prijs: 27,50. Eurodelegatie PvdA wil over Dopharmazaal6 duidelijkheid NN ;el 1 een z ;e pol de par stelt gen •kiesb BRUSSEL De PvdA-Eil> de parlementariër Eisso Wol ldsda heeft de Europese Commi gevraagd duidelijkheid te schaffen over het gebruik verboden groeimiddelen i veehouderij. Aanleiding Dopharma-affaire, die vanuit Nederland over divëgte. andere EG-landen uitstrijel, 65 Woltjer wil graag wete de precieze omvang is verboden handel in groein et pla delen, zoals clenbuterol. Dj naast vraagt hij zich af of controlesysteem in de EG u'ngen fectief genoeg is om dergel praktijken te bestrijden. W jer zegt zich zorgen over de gevolgen die de aff, kan hebben voor de hand(n, betrekkingen tussen de EGgel de Verenigde Staten. De mogen geen met groeihorr nen behandeld vlees expoi ren naar de EG. dit j; d°lg( GEORGE MCGOVERN, VETERAAN VAN AMERIKA'S WARE 'LIBERALS' Gedachtengoed Vergenoegd bladert premier Lubbers in het boek 'Ruud Lubbers, samen onderweg', waarin een sélectie van zijn gedachtengoed - in de vorm van artikelen, speeches, columns en dagboeknoti ties - is opgenomen. Samenstellers zijn de politiek journalisten Arendo Joustra (Elsevier) en Erik van Venetië (de Volkskrant). Naast de premier staat J. Bloemsma, directeur van de uitgeverij Het Spectrum. SUSKE ENWISKE "TAZUUR EN TAZIJN' UltfleveriJ/Wavery Productions WASHINGTON In zijn 69e levensjaar is George McGovern nog altijd een onvervalste 'liberal', een progressieveling die vol overtuiging de dingen zegt die door de tijdgeest zowat taboe zijn ver klaard. De voormalige Democratische presidentskandidaat, die het in 1972 opnam tegen en verloor van Republikein Richard Nixon, is ook vandaag voor meer overheidsinvesteringen in de Amerikaanse economie, tegen belastingverlaging, voor meer hulp aan de armen, en tegen meer gevangenissen. En McGovern aarzelt niet zijn patriottische landgenoten met de neus te drukken op een te leurstellende werkelijkheid: „Het gaat slecht met Amerika. Zeer slecht". Zo slecht gaat het dat de VS in de ogen van de voormalige senator uit South Dakota eindelijk wel eens rijp zou kunnen worden voor ver andering. Als zijn eigen Demo cratische Partij eindelijk maar eens de moed zou krijgen om voluit ten strijde te trekken te gen George Bush. En hebben zijn partijgenoten die moed niet, dan is de progressieve po litieke veteraan uit de tumul tueuze tijd van de Vietnam- oorlog eventueel ook zelf nog bereid om in 1992 opnieuw naar het Witte Huis te din gen... In het centrum van Washing ton houdt hij kantoor als di recteur van de Amerikaans- Arabische Raad, een weten schappelijk instituut dat meer begrip wil kweken in de VS voor onder meer de rechten van het Palestijnse volk. McGovern is een paar dagen geleden teruggekeerd uit het Midden-Oosten. Moet hij, nu de voorheen onmogelijk ge achte vredesconferentie in Madrid toch werkelijkheid is geworden, niet erkennen dat George Bush, die samen met minister van buitenlandse za ken Jim Baker deze onmoge lijkheid heeft verricht, een groot president is? „Nee, hij is geen groot presi dent. Hij doet het in het Mid den-oosten beter dan ik ver wacht had, maar dat is nage noeg het enige terrein waarop ik hem een voldoende geef. Hij faalt in zijn eigen Ameri ka. Wij zijn nog wel het rijkste en machtigste land ter wereld, maar die macht wordt ver waarloosd. Bush blijft vragen om een 300 miljard dollar Pen- tagon-begroting per jaar, ter wijl er geen Sovjet-dreiging meer is! Die defensie-begro ting moet gehalveerd. En de besparing moet dringend be steed aan onze problemen- thuis: gezondheidszorg, betaal bare huizen, vernieuwing van wegen, bruggen en tunnels". Zou dat geld niet besteed moeten worden aan afbetaling van Amerika's enorme natio nale schuld en aan de verla ging van het even kolossale begrotingstekort, in plaats van het meteen weer te besteden? „Nee, als je het weghaalt bij Defensie en niet elders be steedt, zak je in een economi sche depressie. Dan zou Karl Marx, op het moment dat het communisme is gestorven, nog gelijk krijgen met zijn bewe ring dat het kapitalisme niet kan overleven zonder oorlog sindustrie. Defensie-bezuini gingen vormen de bron bij uit stek om honderdduizenden Amerikanen aan het werk te zetten in de wederopbouw van onze infrastructuur en sociale voorzieningen. Die investerin gen zullen zichzelf snel terug betalen. We hebben nu 7 pro cent werkloosheid, een sterk verouderd wegennet en 38 miljoen Amerikanen zonder enige v ring. Het is duidelijk waar de prioriteiten liggen". George McGovern was in het Midden-Oosten toen Amerika en de wereld in een soort ge boeide afschuw naar de Se- naats-hoorzitting keek waarin beoogd opperrechter Clarence Thomas zich verdedigde tegen de beschuldiging door Anita Hill van ongewenste intimitei ten. „Ik kon het daar volgen op CNN. Wat er fout is ge gaan? De fout was de benoe ming van Thomas door Bush. De man was niet gekwalifi ceerd voor het Hooggerechts hof. Maar Bush was sluw en koos een ultra-conservatieve kandidaat waar progressieve Democraten niet tegen zouden durven stemmen omdat hij zwart is. En de Democraten hadden inderdaad niet de moed. Daarom is er ten slotte een zwarte vrouw gevonden met seksistische bezwaren te gen de rechter. Maar men had puur tegen Thomas moeten „Die lafheid, niet alleen inza ke Thomas maar op alle terrei nen, is ons grootste probleem en duurt al zeker tien jaar. De Democratische Partij is gede moraliseerd door de populari teit van Reagan en Bush, ter wijl beiden een uiterst rechtse strategie volgen. Links bestaat niet in de VS, dus als je erin slaagt het geluid van rechts te versterken, dan begeeft het centrum zich in die richting. En blijf je, zoals ik, in het cen trum, dan word je relatief links. De Democraten zijn ti mide geworden. Ze durven niet meer op te komen voor de oude progressieve ideeën, zoals gesubsidieerde woningbouw en collectieve gezondheids zorg, de traditionele bronnen van Democratische kracht". ziekteverzeke- Hoe komt Amerika ooit haar misdaadprobleem af? De criminaliteitscijfers hier zijn onvergelijkbaar met welk land in Europa ook. „De misdaad is geconcentreerd in de zwarte en hispanic ge meenschappen, wat een direct verband met armoede aan toont. Ik weet wel dat je hier voor slappeling doorgaat als je iets anders voorstelt dan meer gevangeniscellen, maar we hebben in Amerika al meer mensen achter de tralies dan in enig ander modern land. De oplossing is: hoop bieden aan de mensen in de armste wij ken. Een kind dat nu 100 dol lar per dag kan verdienen door drugs te verkopen, moet alternatieven krijgen. Een an dere manier om misdaad te be strijden is er niet". George McGovern heeft afge lopen lente na enig aarzelen besloten niet opnieuw naar het Amerikaans presidentschap te dingen. „Inderdaad. Ik heb het ernstig overwogen. Maar ik vond dat misschien een jongere kandi daat, met een nieuw gezicht, meer kans zou hebben. Ik heb mijn ziel weer onderzocht, want ik krijg zoveel brieven en telefoontjes van mensen die me aansporen om mijn besluit te heroverwegen. Blijkbaar zijn veel mensen ontevreden over het Democratische veld dat nu gestalte krijgt. Dat ver klaart mogelijk ook de honger naar Mario Cuomo. Hij is ze ker de meest talentvolle De mocraat, komt uit de grote staat New York en kan fond- George McGovern, die bija presidentsverkiezingen i door Richard Nixon werd i slagen, neemt volgend wellicht weer deel aan de r om het Witte Huis. FOTO: I Bob Kerrey mogelijkheOrgan heeft, en Bill Clinton. Die maken de beste kans het t Democratische conventie in brengen". 4i-Ber „Dat is waarschijnlijk Een van de redenen wa< ik er zelf weer aan denk i iedere Amerikaan weet w ben. Ook al ben ik contro\fe sieel voor sommige Amerij- nen, de grote massa trouwd met me en ik zou kans kunnen maken tef Bush. Ik denk dat als Cu<f" en Jesse Jackson het ir doen, ik meteen aan de topli van alle Democratische kan_ daten. In een recente Gall| enquete onder geregistree! Democratische kiezers kvsj ik na Cuomo en Jackson op. derde plaats, ver voor al die zich nu aan<) En ten afscheid zegt Geo) McGovern, terwijl zijn gij lach iets ondeugends krf „Voor het einde van dSk-^ maand zullen we weten Cuomo doet en hoe mijn fiii beslissing zal uitpakken". elke donderdag de Wie van de huidige Democra tische gegadigden heeft McGo- verns voorkeur? „Ik weet niet of ik een voor keur heb. Tom Harkin is het duidelijkst in zijn progressieve principes. Dus ik denk dat in naar hem neig. Ik denk dat bijlage bil uw krant met c informatie over films, muziek k theater, recreatie, exposities! en een complete agenda

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4