Bekeren van mensen geen mensenwerk Winst boven ethiek mag, bij Anglicaans kerkegeld ook Israël geeft Dode-Zeerollen vrij voor onderzoek Radicale Britse moslims richten parlement op Ook in kerk is lichamelijk zieke beter af COMMENTAAR IJ- uT CcidócSouAcmt h t CeidóeSotvuwit GEESTELIJK LEVEN OPINIE dinsdag 29 oktober 19911 Doden bij inval Indonesische troepen in kerk Oost-Timor LONDEN Indonesische veiligheidstroepen hebben maandag bij een inval in een kerk op Dili in Oost-Timor twee mensen gedood en twintig anderen gearresteerd, zo meldde de internationale mensenrechtenorganisatie Am nesty International. Volgens de organisatie houdt het bloedige incident verband met de grote spanning in het gebied voorafgaand aan de komst van een delegatie van Portugese parlementariërs. Dit bezoek stond voor 4 no vember op het programma, maar is volgens Amnesty in middels uitgesteld. Bij de groep die in de kerk van Motael op Dili was gevlucht ging het om jonge mensen die bang waren voor repressailles van de Indonesische veiligheids troepen vanwege hun politieke activiteit. De twee men sen waren ongewapend. Volgens Amnesty omsingelden soldaten de kerk om ongeveer half twee 's nachts en gin gen toen naar binnen, blijkbaar om personen te arreste ren. Getuigen hoorden geweerschoten en vonden later de twee doden binnen in de kerk. Indien al onze wensen in vervulling gingen, zou het er voor onze medemensen slecht uitzien Emanuel Wertheimer LONDEN De beheerders van het vermogen van de Anglicaan se Kerk stellen in hun beleg gingsbeleid terecht winstver wachtingen boven ethische overwegingen. Dat heeft het Britse Hooggerechtshof bepaald in een proefproces dat bisschop Richard Harries van Oxford te gen de commisie financiële za ken van de Anglicaanse Kerk had aangespannen. Harries vindt dat alle beleggin gen van zijn kerk stemming moeten zijn met christelijk geweten, ook al dat de kerk geld kosten. De commissie brengt daartegen in dat financiële argumenten voor op moeten staan en dat zij bo vendien volgens de wet een zo hoog mogelijk rendement uit haar investeringen moet halen. De commisie wees er bovendien op dat zij niet belegt in onderne mingen die wapens, alcoholische dranken of sigaretten produce ren of de goklust aanmoedigen. Ook beleggingen in krantenbe- drijven zijn taboe. Ondanks zijn teleurstelling over de uitspraak, ziet Harries een lichtpuntje. Het hof vindt dat de kerk niet moet investeren in on dernemingen die haar goede naam kunnen aantasten. Hij zal nu de synode vragen om een uit spraak over de morele uitgangs punten in het beleggingsbeleid. De Anglicaanse kerk is met een vermogen van 2,5 miljard pond (ongeveer 85, miljard gulden) een van de rijkste instellingen in Groot-Brittannië. Door dig te beleggen heeft de c sie het vermogen vorig jaar i 700 miljoen pond weten uit breiden. Bisschoppen: geen brigades om revolutie te verdedigen HAVANA De rooms-katho- lieke bisschoppen op Cuba hebben de gelovigen opgeroe pen niet deel te nemen in de 'snelle-actiebrigades' die elke uiting van ongenoegen over het communistische bewind moeten bestrijden. De brigades zijn in het leven geroepen door het comité voor de verde diging van de revolutie. Volgens aartsbisschop Jaime Ortega van Havana vinden de bisschoppen afwijzing van de brigades een gewetenszaak. „De katholieke gelovigen heb ben diepgevoelde redenen om niet deel te nemen in iets dat in kan gaan tegen de liefde die zij de naaste verschuldigd zijn, ongeacht hun persoonlijke me ning." Bovendien kunnen de briga des verdeeldheid in de gezin nen zaaien en kunnen ze een bron van geweld en agressie zijn. „Het christelijk geweten moet deelneming in de briga des afwijzen en zich ongemak kelijk voelen bij hun acties", aldus Ortega die alle Cubanen oproept „in deze moeilijke tijd" elkaar te helpen en aan verzoening en vrede te wer ken. De Cubaanse bisschoppen heb ben zich tot dusver niet uitge laten over het besluit van het vierde congres van de Com munistische Partij eerder deze maand om ook christenen tot de partij toe te laten. VOORZITTER HERVORMDE RAAD VOOR ZENDING: T) OEGSTGEEST „Ik heb het gevoel dat er eigenlijk onderscheid gemaakt moet worden tussen gods dienst en geloof. Gods dienst zou je kunnen op leggen, maar geloof kun je nooit opleggen. Ik denk dat wij andere mensen niet kunnen bekeren, dat is het werk van de Geest". Aldus reageert mevrouw drs. M. B. Jonge- neel-Touw (Bunnik), voorzit ter van de raad voor de zen ding in de Hervormde Kerk, op de uitspraken van prof. dr. P. Holtrop afgelopen zondag voor NCRV-tv (zie onze krant van afgelopen dinsdag, red.). Holtrop betoogde dat hij geen zending meer wil bedrijven in de traditionele zin van mensen in verre landen bekeren tot het christelijk geloof. Hij vindt wel dat christenen de traditio nele christelijke begrippen als bekering, verzoening en ver geving moeten 'vertalen' in woorden, beelden en verhalen van deze tijd. „Ik zou het woord begrippen liever vervangen door termen of woorden", aldus mevrouw Jongeneel. Wat dit betreft geeft zij Holtrop gelijk: „Je moet eerst de situatie van de ander kennen". Pas dan kun je hoogstens zeggen: „Zou het ge loof in jouw situatie je kunnen helpen?" Zij heeft de indruk dat prof. Holtrop vooral ageert tegen de manier waarop zending is be dreven, tegen een agressieve evangelieverkondiging. „Het gaat er toch om de ander dui delijk te maken wat het chris telijk geloof in hun situatie zou kunnen betekenen. Dat houdt in dat je eerst luistert naar de ander". Maar anderen aanhan gers maken van jouw gods dienst, dat kan niet, aldus me vrouw Jongeneel. „Je kunt ook niet zo ver gaan dat je zegt: jullie geloof deugt niet. Ik ben dan ook heel voorzichtig geworden met bekering in de vroegere zin van het woord". Reactie GZB Een tweede reactie uit hér- vormde kring komt van .ds. C. Snoei, algemeen secretaris van de Gereformeerde Zendings- bond (die wordt gedragen door leden van de Gereformeerde Bond). Hij wijst op de woorden van Paulus: „En wee mij, in dien ik het Evangelie niet ver kondig". Ds. Snoei noemt het opvallend dat prof. Holtrop, wanneer hij over zending spreekt, meer de mens en zijn gevoelen centraal stelt dan het Schriftwoord. Verder valt het Snoei op dat Drs. M.B. Jongeneel-Touw I FOTO: PERS UNIE Holtrop het heeft over het 'verhaal' en het 'visioen' van christenen. Maar anderen heb ben ook schitterende visioe nen. „Dat de Heilige Schrift bron en norm is voor ons den ken en handelen, ook in de zending, vernemen we niet". Volgens Snoei staat de bijbel niet toe in deze zin te spreken. Hij herinnert nogmaals aan Paulus, die zich van Hoger Hand aangesteld wist om het Evangelie te brengen aan jo den en niet-joden. „En de Boodschap die hij brengen moet is voor ieder mens rele vant", aldus ds. Snoei. Hij vindt dat je het werk van zen ding en missie in het verleden niet zomaar mag afdoen met expansie van de westerse we reld. Zendelingen en missiona rissen hebben zich dikwijls in gezet voor de mensen en zich teweer gesteld tegen wat hen werd aangedaan. Het leven en bestaan van de christelijke kerken in landen waar onder druking heerst, laat zich even min rijmen met de stelling van prof. Holtrop. Het Evangelie dient verkon digd te worden, met daaraan verbonden de oproep tot beke ring en geloof. Het 'hoe' is echter niet altijd zomaar zon der meer duidelijk, aldus "de GZB-secretaris. Het diepste motief is het feit dat God de wereld liefheeft. JERUZALEM Onderzoe kers uit de gehele wereld krij gen toegang tot foto's van de Dode-Zeerollen, heeft de Is raëlische prof. Immanuel Tov tegenover journalisten gezegd. Iedere onderzoeker mag de fo to's inzien en voor zijn onder zoek gebruiken, mits hij be looft de rollen niet in hun ge heel te publiceren. Vorige maand besloot de Hun- tington-bibliotheek in de Ver enigde Staten de 3.000 negatie ven van de rollen die zij sinds het begin van de jaren tachtig in bezit heeft, vrij te geven voor wetenschappelijk onder zoek. Dit tot grote woede van de Israëlische autoriteiten die de bibliotheek beschuldigden van schending van een over eenkomst. Volgens Tov zien de Israëli sche autoriteiten af van ge rechtelijke stappen tegen de Amerikaanse bibliotheek, om dat het bij het vrijgeven van de rollen om een morele zaak en niet om een juridische kwestie gaat. De Israëli's heb ben een conferentie over de rollen, die in december in Je ruzalem zou worden gehou den, afgelast. De Dode-Zeerollen, manu scripten uit de periode tussen 300 voor Christus en 135 na Christus, werden kort na de Tweede Wereldoorlog in de woestijn van Judea gevonden. Het gaat om oudtestamenti sche geschriften en geschriften van de sekte der Essenen. Na de zesdaagse oorlog van 1967 kwamen de rollen in bezit van Israël, waar ze worden be waard in het Rockefeller Mu seum in Jeruzalem. In het be gin van de jaren tachtig zond de Israëlische regering nega tieven van de rollen naar de Verenigde Staten en Groot- Brittannië onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat slechts Oorlogsschip gezegend In St. Petersburg i het eerst sinds 1917 een schip geze- LONDEN Radicale moslims in Groot-Brittannië hebben de oprichting van een eigen par lement aangekondigd. De isla mitische volksvertegenwoordi ging zal 200 zetels tellen en vijf keer per jaar bijeenkomen. De eerste zitting staat voor 4 januari op de agenda. Een van de initiatiefnemers is het pro-Iraanse Muslim Insti tute dat onder leiding staat van Kalim Siddiqui. Deze toonde zich twee jaar geleden één van de felste voorstanders van de door de Iraanse ayatol lah Khomeini uitgesproken doodstraf tegen de Brits-India- se schrijver Salman Rushdie. Moslimfundamentalisten be schouwen Rushdies boek De Satansverzen als godslasterlijk voor islamieten. De oprichters van het parle ment lieten in een verklaring Tentoonstelling over Christelijk Sociaal Congres UTRECHT Bij gelegenheid van de herdenking van hon derd jaar Rerum Novarum en het Christelijk Sociaal Congres is vanaf 6 november in het Vakbondsmuseum in Amster dam (Henri Polaklaan 9) de tentoonstelling „Voor het volk om Christus' wil" te zien. De expositie - tot 10 februari 1992 - geeft een beeld van de ont wikkeling van de sociale leer van de Roomskatholieke kerk en de protestantse kerken. In 1891 vaardige paus Leo XIII de encycliek „Rerum No varum" uit, waarin hij aan dacht vroeg voor het ellendige bestaan van de arbeiders. In datzelfde jaar werd het eerste Christelijk Sociaal Congres ge houden. Duitse bisdommen met geld in uitgeverij van seksblad BAMBERG De Beierse bisdommen Bamberg en Eichstött en de missie-organisatie Missio hebben financiële belangen in de uitgeverij Sebaldus in Niirnberg, die medeverantwoordelijk is voor de uitgave van een Berlijnse seks- en geweldblad. Het aartsbisdom Bamberg heeft een bericht van het Oostenrijkse maandblad 'Kirche intern' bevestigd dat het 320.000 mark in de uitgeverij heeft geïnvesteerd. Het seminarie van het Beierse aartsbisdom heeft een belang van 100.000 mark. Het bisdom Eichsteitt en Missio hebben resp. 90.000 en 80.000 mark in de uit geverij gestoken. Ook sommige bisschoppen en media-deskundi gen hebben financiële belangen in de uitgeverij, die een jaarlijk se omzet heeft van 830 miljoen mark. Het aartsbisdom Bamberg heeft aangekondigd binnenkort „pas sende stappen te nemen". Er hebben van meet af aan nauwe banden tussen de kerk en de uitgeverij bestaan, zegt het aarts bisdom. Door de „crisis in de christelijke media" is Sebaldus steeds verder van de „christelijke zingeving" verwijderd ge raakt. De vertegenwoordiger van het aartsbisdom in het bestuur van de uitgeverij heeft bij herhaling zijn zorgen daarover laten blijken, aldus het aartsbisdom. LEEUWARDEN Ker ken doen er goed aan een speciaal team aan te stel len voor de verhouding tussen geloof en psychia trische problematiek. De nood op dit gebied is groot; ook in de kerk kan men maar beter lichame lijk ziek zijn dan geeste lijk. Dat vindt heer J.H. Voerman lid van de werkgroep Pasto raat en Psychische Problema tiek, die sinds vorig jaar func tioneert in de Christelijke Ge reformeerde kerk van Leeu warden. Voerman sprak tij dens de jaarlijkse regionale ontmoetingsdag voor christelij ke en Nederlands gerefor meerden in Leeuwarden. Op die dag stond 'Pastoraat en psychische problematiek' een- De werkgroep bestaat behalve uit de twee predikanten, uit ter zake kundige gemeentele den. Een betere opvang voor mensen met psychische klach ten in de gemeente is het hoofddoel. De werkgroep doet aan toerus ting en scholing voor predi kanten en ouderlingen inzake psychische problematiek, on dersteunt de ambtsdragers bij het pastoraat aan psychisch zieken en kan, door de des kundigheid van de leden, in gevallen ook voor di recte hulpverlening zorgen. Het team is bepaald geen over bodige luxe, aldus Voerman. „Helaas kun je ook in de kerk maar beter lichamelijk dan geestelijk ziek zijn". Het be grip voor mensen in psychi sche nood en de deskundig heid om op goede wijze met hen om te gaan, ontbreekt nogal eens. Veel psychisch zie ken verzwijgen daarom hun kwaal. „Er is sprake van veel onzichtbaar leed". Het is de werkgroep opgeval len dat er nog steeds een kloof is tussen geloof en psychische problematiek: „Specifieke christelijke hulpverlening is nauwelijks te vinden". Eerste stap op lange weg rai dvc RONII UG) v nties g lgens E info: iben k eten re In Madrid zijn vandaag de laatste voorbereidingen getroffo de i voor de vredesconferentie over het Midden-Oosten, die iet morgen begint. De afgelopen dagen zijn de verschillende e' legaties en duizenden journalisten in de Spaanse hoofds aangekomen om deel te nemen en verslag te doen bijeenkomst, die met recht bij voorbaat historisch noemd. Het is immers voor het eerst dat alle bij het confai in het Midden-Oosten betrokken partijen, inclusief de Pajer tijnen, voor overleg bijeen komen. In zo'n eerste fase van een onderhandelingssproces symbolen, gebaren en handelingen vaak even zw woorden. Dat was ook zo bij de Parijse onderhandelin over de oorlog in Vietnam, begin jaren zeventig, en is ooi het geval. Vandaar dat de delegaties morgen bij het betre van de conferentiezaal van het 18de-eeuwse Koninklijke leis volgens een strak tijdschema alleen een handd ontvangen van koning Juan Carlos. Zij behoeven elkaar formeel te begroeten, zodat de Israëlische premier Sha niet de hand hoeft te drukken van de vertegenwoordi{ van Syrië en de Palestijnen wat hij overigens schijnlijk demonstratief zou weigeren. epl Dl Zo zijn er meer kwesties die op veel buitenstaandersFjii futiliteiten overkomen die in het internationale sp ningsveld rond een vredesconferentie potentiële polil tijdbommen blijken te zijn. Een voorbeeld daarvan gewezen spreektijd. Tot groot ongenoegen van Israël heef Palestijnse delegatie even veel spreektijd gekregen als de dere afvaardigingen, hoewel de Palestijnen zitting hebbei een gezamenlijke Jordaans-Palestijnse delegatie. Israë duidelijk bevreesd dat een gelijke behandeling voor de Pa tijnen bij de opening van de conferentie een precedent scheppen. Van hun kant zijn de Arabische delegaties vreesd iets te doen of te zeggen, dat kan worden uitgelegd toegeeflijkheid aan Israël. el in. -ail- volksver tegenwoordiging een bijdrage is aan de democratische tradi tie in Groot-Brittannië. De vergadering moet een „partner van het Britse establishment" worden, aldus de verklaring. De vice-voorzitter van de Isla mitische Partij van Groot-Brit tannië, Hany Nasr, veroordeel de de oprichting van het nieu we parlement. De Britse mos lims moeten deel uit gaan ma ken van de Britse samenleving en zich daar niet van afwen den, zo stelde Nasr. Uiterst zeldzame Vulgaat Bijbel bij Christie's AMSTERDAM Een uiterst zeldzame 36-regelige Vulgaat Bijbel komt op donderdag 27 november op de veiling bij Christie's in Londen. Ver wacht wordt dat dit exem plaar, dat stamt uit de eerste jaren na de uitvinding van de boekdrukkunst in de vijftien de eeuw, meer dan 1 miljoen pond (ongeveer 3,3 miljoen gulden) zal opbrengen. Slechts veertien exemplaren van deze bijbeluitgave hebben de eeuwen overleefd, terwijl er van de Gutenberg Bijbel 48 exemplaren bewaard zijn ge bleven. Het Plantijn-Moretus Museum in Antwerpen bezit het enige exemplaar van de Vulgaat Bijbel in de Lage Lan den. De naam Vulgaat Bijbel ver wijst naar het aantal regels, waaruit de twee tekstkolom men per pagina werden opge bouwd. De nu aangeboden bij bel werd circa 1460 in Bam berg (Beieren) gezet naar de tekst van de 42-regelige eerste editie die door Johann Guten berg werd gedrukt in 1455. A.LS komende vrijdag de eerste fase van de vredesbesj kingen wordt afgesloten, zal ongetwijfeld de conclusie den getrokken dat de bijeenkomst in Madrid de eerste s geweest op een weg, waarvan het einde voorlopig ni zicht is. Die conclusie is geenszins verwonderlijk. De op1 tingen van Israël, de Arabische landen en de Palestijl over vrede in het Midden-Oosten zijn zo uiteenlopend, zonder een ingrijpende veranderingen in de standpunjiti geen doorbraak mogelijk is. Het gaat bovendien meer dan het opgeven door Israël van de bezette gebieder de vestiging van een Palestijnse staat. Zonder een akko over Jeruzalem, over de Golan-hoogvlakte, over Jorda over Libanon, over de waterbronnen in het Midden-Oo: het strijdpunt van de toekomst! en over de terugd ging van de overbewapening, is er geen vrede mogelijk. De afgelopen decennia is veelvuldig gespeculeerd ove kansen op vredesbesprekingen in het Midden-Oosten, acht maanden zeer intensief onderhandelen is het de Am kanen eindelijk gelukt Israël, zijn Arabische buurlanden de Palestijnen aan de onderhandelingstafel te krijgen Amerikaanse succes kan niet los worden gezien van d loop van de Golfoorlog en de ineenstorting van het Soa rijk, als gevolg waarvan de Amerikanen momenteel de echte supermacht zijn. Dat legt een zware verplichting aan de Amerikanen, maar maakt het voor de deelnemers de conferentie ook heel moeilijk om het vredesproces op lijk te saboteren. In Madrid worden een of meer schrei gezet op een weg, waarvan het einde nog niet in zicht Maar voor het eerst bewandelen alle betrokken partijen dezelfde, juiste, weg. ,'fN t yeede ;nde ovei sr er en Ranc n te 1< en CD, rder st hai giste De werkgroep hecht dan ook veel betekenis aan een instel ling die zich specifiek richt op het werkterrein van psychia trie en protestants-christelijke levensovertuiging. Die instel ling is de Gereformeerde Lan delijke Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg (Gliagg) De Poort. Deze door de gereformeerde gezind te gesteunde, niet-gesubsi- dieerde instelling heeft becij ferd dat ongeveer 2 procent van de 600.000 zielen tellende gereformeerde gezindte in Ne derland jaarlijks om psychia trische hulp vraagt. In 1990 kreeg De Poort 1600 huipaan- vragen, een stijging van 25 procent vergeleken bij 1989. Uitgave Wester Telefoon Postadres: Postbu: Hoofdkantoor Koopr Telefoon: 070 - Telefa> Apothekersdijk 34.1 071 -122 244 071 -134 941 Postbus it 9. 2288 BC Rijswijk. 1 CA Den Haag Directeur/hoofdre Adjunct-hoofdred Chef-redacteur G Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 - 144 047) R. Kleijn (chef), M Ro: drs J van Zeijl. Omgeving Leiden (tel 071 - 144 048): K van Herpen (chef), F< Buurman, drs. R. Koldenhof, M Kroft, T. Pieters. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): ïuma. A. vari Holstein Voorbij, R de Roo, drs K Veraart D DijKhuiz bat i 'R Langeveld, drs H -F Ru'ijl. 0pb Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S. Pieters* Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef). A de Bruijn. W. Diekstra A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haei E Huisman. H Jansen, drs J var Sport algemeen (tel 070 - 3190 826) F. Werkman (chef). EN I dis tij( erati >rdt rd n C de Kier Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) De Leidse Courant - freelance-medew - de parlementaire België. De algemene verslaggevers Schne Stichting Pers Unie, ei samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs P. Vogels. De parlementaire rr D. Hofland, P. Koopman, D vj (Tunis), A. Courant (Kaapstad), drs A Heering (Mom (Parijs). M de Koninck (Washington). H Kuitert (Nieuw Delhi), mp (Sao Paulo). R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou, (Jeruzalem). E Winkels (Barcelona) G van Wijland (Belgrado). (Bonn), J. Wijnen (Brussel) Telefoon 071 -313 677 o Nabezorging Bij betaling per acceptgiro pZ jaa?rtaal Het abonnementsgeld die Advertenties Voor uitsluitend het doorg Bankiers AMRO BANK NV 473 575 POSTBANK NV 663 050 /an 18.00 tot 19 00 u Rijswijk 070 - 3902 702 )A iagt< *g. ideli or i eer kSI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2