Euthanasie moet in strafrecht blijven Shamir wil over alles praten Zondegeld CeidóeSotwa/nt Kamer stemt in met minder basisscholen NV wil met werkgevers praten over ziekteverzuim 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidócSouumt 29 OKTOBER 1991 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN oorzitter Hervormde te bjaad voor zending: „Bekeren van mensen is geen mensenwerk" Groeiende twijfel Kamer over Ipleinen Randstad EG-landen stellen Servische leiders elen in LEIDEN OMGEVING Vroeg pointillistisch van Hart Nibbrig op veiling ESTEUJK LEVEN/OPINIE NSUMENTENINFORMATIE w NST/RTV -PROGRAMMA'S rs, VclfcR/pUZZEUMENU 4. Del kwaif heren ends klasse] •uikt tmende bewolking in de loop van de dag "ijk regen, limumtemperatuur van iraden aan de kust tot 2 graden in het Hand met kans op aan de grond, temperatuur er 11 graden, zuidelijke wind, kracht 3. p~ dVfo'o)ntainers huisvuil rd afgi, by's teüdoen niet aan eisen H HAAG Veel contai- s die gebruikt worden voor inzamelen van huishoude- J afval voldoen niet aan re- De £eid<&e Coura/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25173. Losse nummers 1,45. CDA en PvdA niet gealarmeerd door brief over Bukman DEN HAAG De regeringspartijen CDA en PvdA zien geen aanleiding om minister Bukman (land bouw en visserij) ter verantwoording te roepen in de Tweede Kamer na beschuldigingen dat de minister de parlementariërs verkeerd zou hebben voorge licht. De fracties reageren daarmee op het openbaar maken gisteravond in NOS-Laat van een brief van ambtenaren van het ministerie. Volgens de ambte naren heeft de bewindsman ten onrechte beweerd dat het natuurbeleid goed werkt. Ook wordt de AID (Algemene Inspectiedienst) opnieuw beschuldigd van intimidatie. Reden voor Groen Links en de VVD om opheldering van Bukman te vragen. CDA- landbouwspecialist Van Noord zegt echter geen nieuwe aspecten te hebben gezien. „Het was slechts een bevestiging van eerdere aantijgingen". Pagina 3: „Aanpak smokkel van dieren berust op toevalstreffers" i foto: dijkstra Oprichter Schlagerfestival (46) overleden AMSTERDAM Harry Thomas, de oprichter van het Schlagerfestival, is af gelopen nacht in Utrecht aan de gevolgen van een hartstilstand overleden. Hij is zesenveertig jaar gewor den. Thomas gold als een grote stimulator van de Duitse Schlager in Neder land en België. Twintig jaar geleden werd in ons land onder zijn leiding voor het eerst het Schlagerfestival georganiseerd. Het is in middels uitgegroeid tot een grootschalig evenement. VRG-groep redt Infotheek niet AMSTERDAM De VRG-groep is teruggetreden als 'redder in nood' van de computerhandel Infotheek in Leiden. Als er niet snel een alternatief wordt gevonden is de ondergang van Info theek onafwendbaar. VRG is tot de conclusie gekomen dat het samenwerkingsplan niet het gewenste resultaat zal opleveren. Na bestudering van de boedel van Infotheek, zegt VRG geen strategische partner van het computerbedrijf te willen worden. Met het Diemense VRG werd gesproken over een verregaande vorm van samenwerking. Infotheek wilde vanmorgen geen commentaar geven. De schor sing op de handel in aandelen Infotheek is tot morgen verlengd. Infotheek is door enkele mislukte buitenlandse avonturen in de problemen gekomen. Vorige week is voor de tweede maal de publicatie van de halfjaarcijfers uitgesteld omdat, volgens Info theek, de uitkomst van het overleg met de strategische partner een belangrijk effect op de vermogenspositie van het bedrijf zou hebben. Aangenomen wordt dat de halfjaarcijfers een negatief resultaat zullen laten zien, waardoor het eigen vermogen van Infotheek opnieuw sterk zal teruglopen. Meer kans op werk voor afgestudeerden ZOETERMEER Afgestudeerden van het HBO en universitair onderwijs komen tegen woordig veel eerder aan een baan. De werk loosheid onder de 'nieuwe lichting' doctoran dussen is dit jaar met ruim de helft vermin derd, zo blijkt uit recente cijfers van het minis terie van onderwijs. Dit jaar meldden zich 4420 doctorandussen als werkloos, terwijl in 1990 nog 9167 academici zich bij het arbeidsbureau lieten inschrijven. Ook onder de HBO'ers is de daling van de werkloosheid spectaculair. Het beroep op een uitkering onder afgestudeerde HBO'ers daalde van 12640 in 1990 naar 7299 vorig jaar. Het ministerie van onderwijs heeft nog geen verklaring voor de gunstige ontwik keling op de arbeidsmarkt voor hoger opgelei den. „Wij zijn ook door de cijfers verrast", zo liet een woordvoerder vandaag weten. DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons van volksgezondheid zijn het eens geworden over de euthanasiewetgeving. De bewindslieden stellen het kabinet voor euthana sie in het wetboek van strafrecht te houden. Eu thanasie blijft in dat geval ook strafbaar als aan zoge naamde zorgvuldigheid seisen is voldaan. De strafmaat zou wel terug gebracht moeten worden van twaalf naar vier jaar. Het CDA steunt het bereikte akkoord, maar de PvdA in de Tweede Kamer wil helemaal afzien van het strafbaar stellen van euthanasie indien de arts of hulpverlener volgens de Wet op de Uitoefening van de Geneeskunst zorgvuldig heeft gehandeld. De sociaal-demo craten willen wel dat het openbaar ministerie de moge lijkheid houdt de zorgvuldig heid te toetsen. Het kabinet beslist waarschijn lijk komende vrijdag over het voorstel van de bewindslieden. De CDA-top heeft gisteravond na een partijbijeenkomst in Ede tijdens een nachtelijk be raad in Soest over zowel de kwestie rond de euthanasie als het plan-Simons vergaderd. De fractiespecialisten van CDA en PvdA overleggen vandaag met elkaar, maar vanmorgen werd al duidelijk dat de PvdA-fractie het voor stel niet zal steunen. De CDA- fractie gaat wel akkoord met het standpunt van de bewinds lieden. De christen-democra ten willen voor het openbaar ministerie de mogelijkheid openhouden in alle gevallen over te kunnen gaan tot straf vervolging en strafoplegging. Het kabinetsstandpunt komt als reactie op het rapport van de commissie-Remmelink. Deze commissie concludeerde dat er sprake is van 2300 ge vallen van euthansie per jaar, hetgeen aanmerkelijk minder is dan werd aangenomen. Het gaat om patiënten die ern stig lijden, ongeneeslijk ziek zijn en te kennen hebben ge geven te willen sterven. Daar naast zijn er duizend gevallen waarbij het leven van de ern stig zieke patiënt werd beëin digd zonder zelf een verzoek daartoe te hebben gedaan. Ontmoeting REGULIER EN SPECIAAL ONDERWIJS MOETEN SAMENWERKEN Zeldzame hagedissen gestolen WELLINGTON De bewakingsdiensten op de Nieuwzeeland- se vliegvelden waren vandaag in verhoogde staat van paraat heid om te voorkomen dat drie zeldzame hagedissen die afgelo pen nacht uit een museum gestolen zijn, het land uit gesmokkeld worden. De prehistorische Tuatara hagedissen zijn ongeveer 100.000 gulden per stuk waard. DEN HAAG De schaal vergroting in het basison derwijs die zal leiden tot de opheffing van zo'n 1200 a 1300 scholen, krijgt de steun van een meer derheid in de Tweede Ka mer. Ook de plannen tot een vergaande samenwer king tussen het reguliere onderwijs en het speciaal onderwijs, zoals die zijn vastgelegd in het rapport 'Weer samen naar school', worden door de Kamer niet aangevochten. In de plannen van staatsse cretaris Wallage (onderwijs) worden basisscholen vooral gesloten in gebieden waar de onderwijsvoorzieningen ruim voorhanden zijn, de steden. Op het dun bevolkte platte land is rekening gehouden met de betekenis van de scholen in een vaak groot ge bied. De opheffingsnorm ligt daar lager dan in verstede lijkte gebieden. Kleine scho len in kleine kernen die on der het minimum aantal leerlingen blijven, kunnen daardoor wel behouden blij- Kwaliteit Wallage wil de opbrengst van de maatregel, die resul teert in minder, maar grotere scholen, gebruiken om de kwaliteit van het basisonder wijs te verbeteren, onder meer door voor die scholen meer leerkrachten aan te trekken. Met die kwaliteits verbetering zou het reguliere basisonderwijs ook leerlin gen kunnen opvangen die anders worden doorverwe zen naar het speciaal onder wijs, zoals mik- en lom-scho len. Dat plan is vastgelegd in 'Weer samen naar school'. Wallage heeft voor de hele operatie tien jaar uitgetrok ken. Pagina 3: Vraagtekens Ka mer bij opbrengst onder wijsplan McGovern overweegt weer kandidatuur Witte Huis IC 2 WASHINGTON Geor- ge McGovern, ex-senator en presidentskandidaat (in 1972) voor de Democrati sche Partij, overweegt op nieuw mee te gaan doen aan de verkiezingen in 1992 voor het Amerikaans presidentschap. In een interview met deze krant maakt McGovern be kend dat hij zijn eerdere be sluit om geen gegadigde te zijn wil heroverwegen, indien New Yorks gouverneur Mario Cuo mo blijft afzien van een kandi datuur. De 69-jarige McGovern denkt dat hij een kans maakt tegen de volgend jaar november her kiesbare Republikeinse presi dent George Bush, omdat Bush kwetsbaar is als gevolg van de economische recessie in de VS. Bovendien is geen van de hui dige zes officiële Democrati sche tegenkandidaten een ge loofwaardige uitdager van de zittende president. De progressieve politicus George McGovern gold twin tig jaar geleden als 'de hoop van de wereld' op een einde aan de oorlog in Vietnam en op een sociaal rechtvaardiger Amerika. Hij verloor in 1972 de presidentsverkiezingen van Richard Nixon, die twee jaar later moest aftreden wegens het Watergate-schandaal. Pagina 4: „Lafheid Democra tische Partij is al jaren ons grote probleem" Dodelijke acties in Zuid-Libanon TYRUS Bij een bomaanslag zijn vanochtend in het zuiden van Libanon twee Israëlische militairen gedood. De politie meldde verder dat drie guer rillastrijders die aan deltavlie gers probeerden Israël te infil treren, gisteren boven Zuid- Libanon zijn neergeschoten. Vier Israëlische soldaten raak ten gewond toen zij in de vei ligheidszone in een hinderlaag liepen. ;r geschikt voor gebruik keuken en het kunststof in het algemeen te veel metalen, zo blijkt uit studie van de Consumen- iond. De containers zijn het onderzoek te groot [te klein, hebben scherpe slechte handvaten, ze vaak moeilijk te openen of luiten en lastig te reinigen. Havel angstig President Vaclav Havel kijkt ietwat angstig tijdens de herdenking van de 73e verjaardag van de Tsjechoslowaakse staat. De bijeenkomst in Bratislawa werd verstoord door militante Slowaakse nationalisten. foto: epa lECHT De Federatie- de FNV (bestuur van [vakcentrale en de bonds- litters) heeft gisteren in- net een gesprek tus- de drie vakcentrales en de [kgeversorganisaties over ziekteverzuim, voornaamste doel van de irekingen stelt de FNV dat zogenoemde parapluwet, i het kabinet heeft ge dreigd, van tafel gaat. In de voorgenomen parapluwet wordt geregeld dat de boven wettelijke uitkeringen bij ziek te die in de cao's zijn overeen gekomen, vervallen op het moment dat de cao's aflopen. Werkgevers en vakbonden zouden daarover opnieuw moeten onderhandelen. De FNV wil in het gesprek met de werkgevers onderzoe ken of er „zodanige centrale aanbevelingen aan cao-partij en zijn te doen dat de paraplu wet er niet komt". Daarbij zul len ook de door minister De Vries (sociale zaken) gewenste ..arbeidsvoorwaardelijke prik kels" - bijvoorbeeld inleveren van vakantie- of atv-dagen bij ziekte - aan de orde kunnen komen, aldus een woordvoer der van de vakcentrale, het geen overigens allerminst be tekent dat de vakcentrale daarmee instemt. Pagina 3: „Minister mag niet voorschrijven wat in cao moet staan" MADRID Israël heeft gisteren opnieuw een op roep tot bevriezing van de bouw van joodse nederzet tingen in bezet gebied af gewezen. Premier Shamir verklaarde wel, dat over alles kan worden onder handeld op de vredescon ferentie over het Midden- Oosten, die morgen in Ma drid van start gaat. „Maar we accepteren geen voor waarden vooraf", zei Sha mir voor het Amerikaanse televisiestation NBC. In Israël vonden twee joodse kolonisten gisteren de dood en raakten er vijf gewond toen onbekenden bij de joodse ne derzetting Ariel op de bezette Westoever het vuur openden op een bus met passagiers voor een demonstratie in Tel Aviv. De demonstratie was gericht tegen het onder meer door de VS gehanteerde principe van land in ruil voor vrede. De fundamentalistische moslim groep Hezbollah-Palestina heeft vandaag de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aanval. Hezbollah-Palestina, een af splitsing van Harnas, deelde mee dat het de aanvallen de komende tijd zal opvoeren. De voormalige Iraanse minister van binnenlandse zaken Ali Akbar Mohtashemi omschreef de conferentie in Madrid als „hoogverraad" en „een mis daad jegens het Palestijnse volk". Mohtashemi, oprichter van de in Libanon gevestigde shi'itische Hezbollah, riep zijn volgelingen op tot zelfmoor- daanvallen op Israël. Een Duitse krant, de Berliner Ku- rier, meldde dat volgens in lichtingenfunctionarissen ze ven Arabische terroristen in Madrid van plan zijn de riole ring van het koninklijk paleis, waar de conferentie wordt ge houden, op te blazen. De terro risten zouden wapens en ex plosieven hebben ontvangen van de ETA, de Baskische af scheidingsbeweging. De Amerikaanse president Bush, die vandaag in Madrid, arriveerde, probeerde het opti misme over een grote door braak op de vredesconferentie te temperen door te zeggen dat de besprekingen nog een „lan ge. lange weg te gaan hebben". De EG-delegatie naar het overleg in Madrid moet naast minister Hans van den Broek, als voorzitter van de EG-mi- nisterraad, en Europees Com missaris Abel Matutes bestaan uit vertegenwoordigers van de overige elf EG-lidstaten. Dit hebben de EG-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Brussel besloten. „Bij uw collega Morshuis word je altijd vrijgesproken, maar bij u ben je altijd de klos". Woorden van een rasechte Leide- naar die gisteren voor de zoveelste keer voor de kantonrech ter verscheen, omdat hij op het Kort Galgewater in Leiden had geparkeerd, hetgeen verboden is. Een gewone parkeerbon kost 35 gulden, een schikkingsvoorstel van justitie 'doet' 50 gulden en wie ter zitting bij de kantonrechter geen goede re den opgeeft voor zijn overtreding krijgt in het ongunstigste geval 6 tientjes opgelegd. Het werd nu vijf tientjes. Altijd nog zonde van het geld. Had hij bijna een een kwartaal de Leidse Courant voor kunnen lezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) C kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 L_8_ 711848 003000 j

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1