Zekerheid voor U Vroeg pointillistisch werk van Hart Nibbrig op veiling KUNST/RTV 15 Tin Machine verrast met frisse rockshow t(2owvant DINSDAG 29 OKTOBER 1991 ilipkow Schijf 1991 Bussum werden gis- Ueren de prijzen uitge mikt aan de winnaar in de Zilveren Reiss icrofoon en de win- :ndeitear van de Zilveren ïbruikpKow Schijf 1991 we?r!eter Flik (links) kreec, etatie 8 eerstgenoemde prijs ior zijn gehele radio- erk, waaronder zijn ogramma 'VPRO-vrïj- ;d|ag'- Emile Fallaux aft echts) kreeg de Nip- vanDW Schijf voor zijn te- zake visie-programma staa'ost Irkoetsk, video- in onl'ieven uit Siberië'. kend7 FOTO: ANP Vereniging Veronica akkoord met uittreden uit publieke bestel HILVERSUM Het bestuur van de omroeporganisatie Veronica mag met derden gaan praten over eventuele uit treding uit het publieke bestel. Dat heeft de verenigingsraad van Veronica beslo ten. De uittreding is aan twee voorwaar den gebonden. Veronica moet de be schikking krijgen over een eigen televi sienet en twee radiozenders. Verder moet het bestaansrecht van de vereni ging gewaarborgd blijven. Pas als over deze voorwaarden zekerheid is, zal een definitief besluit over uittreding worden genomen. Met wie Veronica gaat onder handelen, is nog niet bekend. Het kun nen uitgevers zijn, maar ook banken, buitenlandse omroepen of de TROS. Theaterschool wil opheffing opleiding dansexpressie AMSTERDAM De directie van de door studenten bezette Theaterschool Amster dam heeft gisteren het concept-besluit aan studenten en docenten van de opleiding docent-dansexpressie bekendgemaakt waarin wordt voorgesteld de opleiding op te heffen. Dat zegt woordvoerder René Teunissen van de studenten van de Thea terschool. De mededeling kwam tijdens een hoorzitting die de directie hield op verzoek van de docenten. Vandaag zou de directie met een definitieve versie komen. De hoop dat de tijdens de hoorzitting naar voren gebrachte argumenten om de oplei ding te handhaven nog enige wijziging zul len brengen, is uiterst gering, aldus Teu nissen. Gisteravond werd door de bezetters nog vergaderd over de vraag of de actie wel of niet moet worden voortgezet. ingscri EN HAAG Tot nu toe aangenomen dat de d1990 berek< loor hi echts 49 jaar oud gewor- -aftrek >n schilder Ferdinand §uart Nibbrig pas na 1900 pointillisme in zijn erk is gaan toepassen. gul et niet vermengen van leuren, maar het in stip- in en streepjes naast el faar uitdrukken van licht echter al te zien op zijn hilderij 'Weelde' uit dat het Venduehuis Notarissen in Den srde kiaag op de komende na- Ie afscarSveilling in Pulchri als 1000 Pstuk presenteert. Vellinga, taxateur genoeg schilderijen, noemt het .a ccpc bijzonder stuk van mu- aatssec 22-jarige Hart Nibbrig Parijs getrokken, waar aanraking kwam met de Franse stromingen van luminisme en divisionis- me. Via Theo van Gogh, met wie Hart Nibbrig enige tijd op trok, leerde hij het werk van Vincent van Gogh kennen. Het weergeven van licht werd vanaf die tijd een belangrijk element in zijn werk. In 1890 trok hij naar Laren, waar hij het boerenleven in een zonnig licht vastlegde. In die periode ontstond ook 'Weelde', dat nu bij Pulchri onder de hamer komt. In de catalogus staat voor dit bijzondere schilderij een be drag van 70.000 tot 90.000 gul den als richtprijs vermeld. Vermoed wordt echter dat dit vroegste post-impressionisti- sche werk van Hart Nibbrig mogelijk zijn eerste in die stijl makkelijk een ton kan halen. Het schilderij heeft ooit deel uitgemaakt van de collec tie van de architect Willem Kromhout (onder meer be kend als ontwerper van Hotel Americain in Amsterdam). Het doek bevindt zich niet meer in geheel onberispelijke staat. Drs. Vellinga: „Er is al die tijd niets aan gedaan. Er moet wel wat aan gebeuren. Het doek hangt slap in de lijst. Daardoor zijn er afdrukken van het spieraam in gekomen. Ook hebben stukjes verf losge laten". Wapens Op het allerlaatste moment zijn nog twee karakteristieke Hollandse stadsgezichten van Willem Koekkoek in de vei ling opgenomen. Deze roman tische werken staan genoteerd voor bedragen van 80.000 tot 120.000 gulden. Van de hand van de Haagse- Schoolschilder Hendrik Wil lem Mesdag is 'Bomschuit voor anker met figuren op het strand'. Volgens ir. J. Poort uit Wassenaar, Mesdag-expert en -verzamelaar, gaat het om be trekkelijk vroeg werk van deze Groningse ex-bankier, die pas op latere leeftijd begon te schilderen en die Den Haag Pulchri Studio naliet. Dr. H.P. Bremmer, kunstkenner en ad- Kröller- Müller, heeft indertijd een echtheidsverklaring voor dit schilderij afgegeven. Het staat in de catalogus voor een be drag van 40.000 tot 60.000 gul den genoteerd. Behalve schilderijen van over wegend hoge kwaliteit ken merkt de najaarsveiling van het Venduehuis der Notarissen zich onder meer door een uniek aanbod van antieke wa pens. Zo is er een kruisboog uit de vijftiende/zestiende eeuw, met inlegwerk van jachttaferelen (richtprijs 5000- 7000 gulden). Verder een 18e- eeuwse hartsvanger, verschil lende 19e-eeuwse donderbus sen, een collectie vuursteenpis tolen en een aantal zwaarden en degens. Uiteraard ont breekt een ruim aanbod van meubelen, vuurvergulde Fran se pendules, Oosters porselein, Delfts aardewerk, zilver en ju welen niet. De kijkdagen zijn zaterdag 2 en zondag 3 november van 10 tot 16 uur, en maandag 4 no vember van 10 tot 13 uur. De veilingen zijn 5, 6 en 7 novem ber. Christo's parasols dicht na dood vrouw De 1 760 gigantische gele parasols die door de kunstenaar Christo heeft neergezet op heuvels in Californië ten noorden van Los Ange les worden gesloten. Christo besloot daartoe nadat een vrouw zon dag een dodelijk klap had gekregen van een door een windstoot losgerukte reuzenparasol en vervolgens een val maakte van 14 me ter. De kunstenaar besloot na het ongeluk niet alleen zijn tentoon stelling in Amerika te beëindigen, maar ook de 1.340 eveneens reusachtige blauwe parasols die hij in de buurt Tokyo heeft laten neerzetten, te sluiten. Christo (rechts) was zondag zelf met zijn echtgenote (links) in Japan, waar hij van het ongeluk op de hoogte werd gesteld en zijn besluit bekendmaakte. foto: ap jkheid scriptieprijs 1991' oor scriptie over ng ho'assbinder-affaire rege MSTERDAM Stef einink, student geschie- mis uit Utrecht, heeft de 'riptieprijs 1991 ge won- Hij krijgt de prijs )or zijn scriptie 'Norma- ;eren of taboeïseren, de issbinder-affaire in Ne- :rland vanuit historisch Tspectief'. blgens de jury gaat het om ien uitstekende proeve van geschiedschrij- kwestie die nog linig aan actualiteit verloren :ft. Bij publikatie zou het In belangwekkende rol kun- ';n gaan spelen in de affaire." onderscheiding is dit jaar het eerst ingesteld door it Parool en de Universiteit Amsterdam. Heinink tg de prijs gisteravond uit reikt in de aula van de uni citeit. De beloning bestaat .peciaty een bedrag van 7.000 gul- De Scriptieprijs wordt eend aan de student van de afstudeerscriptie we- ichappelijk gezien een hoog heeft en die tegelijk uit de scriptie beschrijft Stef inink de commotie die en- (le jaren geleden ontstond aanleiding van het to- ilstuk 'Het vuil, de stad en dood' van Fassbinder. Zo- il de aanloop in Duitsland de afloop in Nederland ift hij op een rijtje gezet, irbij stelt Heinink de posi- aan .de orde van de groe- ingen die zich in de kwes- hebben gemengd. De ach- fgrond van de kwestie is het dieitalcoe °P ^et uitoefenen van .Stiek op joden, lie speel^erjgens komt het werk oord „taboeïseren" in het root Woordenboek der Ne- jrlandse Taal niet voor, maar 60. ar wiide de jury kennelijk r van 5 tn punt van maken. wedstrijd stond open voor, (e studenten aan Nederland- universiteiten en hogescho- Eén van de doelstellingen a-i de prijsvraag is te probe- produkties van studenten de moeite waard zijn aan vergetelheid te onttrekken, wel door er „op een journa- Manuscripten onder de hamer kwamen bij het Amsterdamse veilinghuis Gendt Book Auctions BV deze drukproeven en twee getypte manuscripten van de roman 'De Diamant' van Harry Mulisch onder de hamer. Het veilinghuis verwachtte vanmorgen dat de manuscripten en drukproeven uit 1949 en 1954 maximaal tienduizend gulden zouden opleveren. FOTO: ANP Uitbreiding nieuwsvoorziening Radio West RIJSWIJK De regionale omroep Radio West is van plan te gaan werken met een eigen binnen- en buitenland redactie. De omroep vindt dat zij de luisteraars niet alleen op de hoogte moet houden van het nieuws uit de regio, maar ook van hetgeen er verder weg ge beurt. De omroep is verder van plan om na de jaarwisse ling de edities van Westnieuws in de ochtend en de middag met een half uur te verlengen. Die extra tijd wordt benut om in deze edities ook aandacht te besteden aan het binnen- en buitenland. De omroep is voorts van plan om tweemaal per uur een nieuwsbulletin te verzorgen. Voor en na elk bul letin wordt een regionaal re clameblok uitgezonden. Radio West heeft hierover overeen stemming bereikt met de uit gevers van de regionale dag bladen Sijthoff Pers en Damia- te Pers. Tussen Klazien en Harm: televisie als medisch alternatief door RENÉ DE COCQ Vroeger had je eigenlijk maar één programma op de Nederlandse televisie dat je met enig recht een medisch programma kon noemen: 'Vinger aan de pols' van de AVRO. Daarin trok Ria Bremer van de ene kliniek naar de andere, van de ene operatiekamer naar de volgende, om het televisiepubliek kennis te laten maken met allerlei min of meer onbekende (en mede daardoor ook gevreesde) ziekten en ziektebeelden. Sindsdien is de televisie verrijkt met een groot aantal wisselende dokterprogramma's, althans programma's die zich in hoofdzaak met medische zaken bezighouden. De vele dokters die als een soort medische voorbijgangers nuttige informatie mogen geven in magazine-achtige programma's van het Service Salon-type rekenen we daar nog maar niet eens bij. En komisch, dramatisch dan wel satirisch (u mag zelf uitzoeken) bedoelde series als Medisch Centrum West, M.A.S.H. en Flying Doctors ook niet, hoewel je daar soms als aandachtig kijker nu en dan nog best iets van kunt opsteken op therapeutisch gebied. Net zoals van de TV-Dokter (het woord zegt het al) van de TROS, die ons in een soort kleutertaal de eerste beginselen van zelfmedicatie bijbrengt. 'Over m 'n lijf' van Veronica, de als medische info- show omschreven (je moet toch wat?) serie over hoe het menselijk lichaam in elkaar zit, toont de voormalige topschaatser Harm Kuipers als een soort pias-achtige quizmaster te midden van een uit de hand gelopen showdecor waarin een op reuzenschaal nagebouwd stukje mens als blikvanger fungeert. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn, ware het niet dat er ook nog twee mevrouwen mee-presenteren (van wie er een de verplichte Vlaamse is die in een coproduktie met de BRT natuurlijk onvermijdelijk is). Deze twee dames zijn ongetwijfeld reuze kundig op allerhande gebieden, maar presenteren kunnen ze niet. Wat dat betreft zijn ze opzichtig blijven steken in het stadium van drie zinnetjes uit je hoofd leren en die hardop opzeggen, daarbij hardnekkig in de camera grijnzend. Daarbij wordt ook nog eens het studiopubliek „actief betrokken" (ongetwijfeld om het programma 'levendig' te makenbij de uitleg van een en ander. Dit alles is zó afleidend dat je achteraf niks van de medische informatie blijkt te hebben onthouden. Dat lukt een stukje beter bij 'Natuurlijk genezen van de NCRV, waarin de gediplomeerde homeopaat Thomas Erdsieck aantoont dat niet elke amateurpresentator noodzakelijkerwijs een ramp is. Hij vertelt vriendelijk maar zakelijk over de dingen die hij aan de orde wil stellen, het programma is op de juiste plaatsen doorsneden met ter zake doende heldere interviews, er wordt niet gezongen en/of gedanst. Maar dit programma lijdt wat mij betreft aan de dodelijke satire die ooit, ik denk al wel zo'n tien jaar geleden, te zien was bij Van Kooten en De Bie, toen (ook) de NCRV een serietje wijdde aan diverse vormen van alternatieve geneeskunde (zoals het plakken van therapeutische pleisters die de pijnbanen onderbreken, u kent dat soort termen wel). Als Jacobse Van Es, die daar wel handel in zagen, begonnen ze toen ook een alternatieve kliniek, waarin ze de zoetstoftherapie bedreven: patiënten werden van kruin tot voetzool bestreken met pindakaas, bosbessenjam en marmelade. Onvergetelijke beelden, die mij voorgoed hebben verpest voor alle mogelijke vormen van alternatieve geneeskunde. Net zoals hun yogareportage me alle lust in yoga benam, en hun velerlei interviews met velerlei deskundigenme nu alsmaar Van Kooten en De Bie doen zien in gewone nieuws- en actualiteitenprogramma's. En nu doen ze het weer: met Wim de Bie als een prachtig schommelende Berendien uit Wisp, een effectieve parodie op Klazien uit Zalk (ook NCRV). De Bie als zichzelf raakte zondag danig geïrriteerd door de manier waarop de diverse kruiden wichelaars elkaar voortdurend tegenspreken en wierp walgend hun boekjes van zich af. Ik voel met hem mee. Het wordt tijd dat Ria Bremer weer zelf de vinger aan de pols gaat houden. DAVID BOWIE BLIJFT EEN KAMELEON (ADVERTENTIE) lieke |rrast kwamen 139 inzendingen [l de jury „aangenaam heeft '■-ast". De jury kende zes alle vermeldingen toe. samenvatting van de he mde scripties verschijnt op oktober in een bijlage van Parool. De jury bestond uit if. dr. Lodewijk Brunt K>gleraar Stadssociologie 1 de Universiteit van Am- fdam), dr. Maarten van ssem (docent Moderne Ge- fiedenis Universiteit recht) en dr. Jona Oberski [rnfysicus bij het NIKHEF Amsterdam). De scriptie- wordt iedere twee jaar jgekend. Gabrels (gitaar), Hunt Sales (drums), Tony Sales (bas) met extra gitarist. Vredenburg, Utrecht. Gis- Moe' van de stadionrock, die hem door zijn superster-status werd opgedrongen, zette David Bowie een paar jaar geleden zijn solo-carrière aan de dijk. Hij wilde terug naar af, dus weer spelen in kleine zalen met een rockshow die vooral een spontaan karakter moest dra gen. Vervolgens werd Tin Ma chine geboren, een vrienden clubje, waarmee de Engelse muzikant menig Bowie-liefheb- ber huilend het bos instuurde. Maar met de herwonnen vrij heid kwamen de nieuwe fans. Zij vulden gisteravond het mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht en kwamen honderd vijf minuten (inclusief twee toegiften) oog in oog te staan met een Bowie, die nog altijd een kameleon blijkt te zijn. En het is zijn eigen schuld, want wie de zaken nuchter bekijkt, ziet in het Tin Machine-avon tuur niet meer dan een zoveel ste gedaante-wisseling. In dit geval gaat het echter niet om een Tin White Duke noch om een Ziggy Stardust maar om David Bowie, de rockster. En ook dit jasje past hem en zijn maatjes perfect. Hoewel hij in deze gedaante misschien min der de rol van trendsetter speelt dan voorheen, lijkt hij zeer gelukkig in de muzikale speeltuin die hij creëerde. Het wachten is nu hoe lang het duurt voordat de rest van mu- ziekminnend popiand er ook een kijkje komt nemen. David Bowie mag dan mis schien de trekpleister zijn, Tin Machine is een groep. Het is een uiterst strijdlustig kwartet. Ieder eist zijn rol op in dit ver rassende rock rollcircus. Dat biedt Bowie een vrijheid die hij in zijn solo-jaren zelden heeft geproefd. Hij kan nu zonder te rughoudendheid de donkere plekken van het podium zoe ken wanneer een van de ande ren, zoals Tony of Hunt, bij voorbeeld de zang'voor zijn re kening neemt. Tin Machine is een lolbroeken clubje, dat zijn technisch ver nuft combineert met onderling plezier waarvan men de con certganger graag deelgenoot maakt. Daarbij lijken hulpmid delen uit den boze. Er was dan ook geen kleurenzee aan licht, noch een theaterachtige invul ling van de muziek. Het vier tal, aangevuld met een extra gitarist uit Boston, wilde vooral muzikaal overtuigen en ging daarbij zelfs soms zover dat slechts een donker podium overbleef. De rest van de tijd was er wit, soms wat blauw licht en werd er een schaduw spel gespeeld op de witte ach terwand. Verrassing Muzikaal was het een uitdagen de show waarbij spontaniteit de hoofdrol speelde. Het enige dat vast lag, was de volgorde van de nummers, maar wat zich binnen die composities precies afspeelden, was voor artiest en publiek een verrassing. Dankzij de discipline van de muzikan ten liep het nergens uit de hand en kon de zaal meedeinen op stevige rock en gevoelige balladen. Hoewel iedereen op een hardrock-volume had gere kend, zoals de vorige keer, koos Tin Machine voor een ge luidbalans die de met schoon heid doortrokken composities verdienden. Daarbij kwam het spel van alle musici helder uit de luidsprekers, waardoor het geniale gitaarspel van Reeves Gabrels (het is alsof hij de no ten aan elkaar lijmt), vriende lijk botste met de pompende bas van Tony Sales en de strakke, droge drumslagen van Hunt Sales. Niet in het begin overigens, want het duurde even voordat het geluid zijn ba lans had gevonden. Hierdoor ging onder meer het sentimen tele 'I can't read' de mist in, maar Tony Sales maakte dat even later ruimschoots goed met een bluesy gezongen en ge speelde versie van de Moody Blues-klassieker 'Go Now'. Anti-rock Bowie oogde jong, energiek en op het laatst nogal naakt. Hij speelde veel gitaar en blies wat free-jazz-partijen op zijn saxo foon. Het gevoel dat hij aan het begin van een nieuwe carrière staat, doet hem goed, al zal hij zich ongetwijfeld ook koesteren met de gedachte speelmaatjes rond zich te hebben verzameld, die hem in zijn creatieve proces nog tot grote hoogte kunnen stuwen. Dat hij nu in aankle ding eigenlijk een anti-rock- show brengt, lijkt daarbij wat olie op het vuur der spéculaties, zoals de vier naakte, Romeins ogende beelden op de hoes van de tweede Tin Machine dat ook waren. Tenslotte moet er over je gesproken worden. VAN ALTEN ROODNAT Accountants en belastingadviseurs LEIDEN Hooigracht 73a Tel. 071-14.64.56 „Zekerheid voor u" geeft u informatie over bedrijven die u met raad en daad bijstaan. Uw geweten vormen of u advies geven. De volgende ladder wordt geplaatst op dinsdag 26 november Meer informatie over deze rubriek kunt U krijgen bij Irma Wolters tel. 071-12.22.44. Hans Visser geeft wereld zijn m uzihale gezich t Hans Visser is bezig aan een uitgebreide akoestische con certserie, die hem morgen avond in de Schouwburg in Rijswijk brengt. Na de succes volle tournee 'Reünie', die hij winter 1991 met Flairck on dernam, probeert hij het nu weer alleen. Hoewel alleen... Visser tilt met de hulp van wat gastmuzikan ten een solo-produktie van de grond, waarin de wereld een muzikaal gezicht krijgt. Hier voor put hij uit de rijke cultu rele en historische tradities uit verschillende landen. Dat hij dat niet voor het eerst doet, laat zijn geluidsdrager 'Europa' horen. Nieuw in het program ma is echter de Amerikaanse volksmuziek. Hierdoor wint het programma aan swing- en jazz-invloeden. Zo is er een mengeling van zwarte 'werk'- muziek en gospel te horen. De groep die Hans Visser ver sterkt, bestaat uit oudgedien den, die begin 1991 ook al met hem op tournee waren tijdens het uiterst succesvolle pro gramma 'Europa'. Dat bete kent dat zangeres Eva Zeijlstra weer van de partij is, evenals componist en vibrafonist Ro land Stolk, mede verantwoor delijk voor de instrumentale muziek op 'Visser Visser', saxofonist Halbe Tjepkema en contra-bassist Nick McGuire.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15