LEIDEN OMGEVING Gemengde gevoelens bij „bruine bakken 11 >qp: Verduistering bij Leidse ouderenbond Geslaagd verzet Marislaan bekroond met kunstwerk Persoonlijk cadeau TTT £eiclóc0ou/tarit DINSDAG 29 OKTOBER 1991 I NAAM DER WET [oterij MONIQUE ROSO lijkt wel een staatslo- Ik ben benieuwd wat [vandaag weer voor mij rolt", merkte een ras- Leidenaar gisteren h voor de kanton- r op. Hij beschouwde [f zo langzamerhand Jeen vaste klant van het ongerecht, en had al ichillende uitspraken i diverse kantonrechters :n meemaken op tel- dezelfde overtreding: [rkeren op het Kort Gal- Ivater. „Eens zien wat u vandaag van maakt", gewone parkeerbon 35 gulden, een schik- jsvoorstel van justitie Et' 50 gulden en wie ter fting bij de kantonrechter goede reden opgeeft zijn overtreding, kost in het ongunstigste ge- 1 tientjes. De Leidenaar pr slechts één zin voor g om aan te geven dat kantonrechter zo zijn fen inzichten heeft: „Bij J collega Morshuis word kltijd vrijgesproken, maar |U ben je altijd de klos", jspraak zat er voor hem jerdaad niet in, hij kreeg ji boete van 50 gulden. ilide i onverwacht grote aan- 'verdachten deed de zit- gistermorgen behoor- F uitlopen, zodat kanton- [hter Van Leeuwen zich naai moest excuseren te bellen dat hij wat la- kwam. Maar ook al i toga en behoor de magistratuur, dan vertoon je menselijke Ecjes, zeker na drie uur Ihtspreken en telkens interesse opbrengen andermans bijzondere |standigheden. De laatste i werden rond één uur pl ongewoon laat voor zitting bij de kanton- rafgehandeld in l ongedwongen sfeer. De praken waren er dan ider parkeerschijf parke- 25 gulden, vonnis iuldig zonder straf. Bij defecte parkeermeter fkeren: normaal goed minimaal 35 gulden, schuldig zonder straf. parkeerovertreding in prdwijk, begaan door een «-'ersummer: „Ach, u die lange reis gemaakt, zullen we ook wat van boete afsnoepen: 35 gul- De eis was 50 gulden, n Leeuwen bekende na zitting dat hij van het *e aantal zaken „ook wel beetje melig werd". het ook leek en Lei- alle item per s t u al dorp, eigenaar leersmaatschappij, had Leeuwen geen enkel delijden. „U stond in irdwijk met een Porsche invalidenparkeer- de Grent," klonk al smalend. „In zekere 1KET; 236, Leidcai lil 1 kadeilijn) sing jnnenhof. dat >rdde de verdachte afge- Zijn verdediging groots te beginnen doofde uit als een htkaars door de cyni- opmerkingen van de hter. De Leiderdorper beerde zich te verdedi- met „maar ik stond er r een klein stukje op" het was kwart over één iachts" maar het mocht baten. „Ook al is het -t over één 's nachts. Ik d het nogal egocentrisch )p een invalidenpar- laats te staan,", repli- rde Van Leeuwen ont- nd. De eis van de offi- van justitie, 50 gulden, wat hem betreft nog de lage kant. Hij had liever het normale ta- zitting, te weten 60 opgelegd. „Maar als n de eis uitga, moet lat uitgebreid motiveren 'at ga ik voor een tientje doen". Bolide of niet, je niet ten onrechte op invalidenparkeerplaats ook niet een heel i stukje, vond Van amen dat een ogenschijnlijk ihuldig proefritje vlak het rijexamen, soms rder kan uitpakken dan examen zelf, bewees jonge Voorschotenaar. dacht ongestoord samen zijn zusje nog even te ïen oefenen daags voor grote dag op een par- rterrein aan de Wedde- helaas: een sur- lance rekende hem in. n rijschool is aanmerke- goedkoper dan het te la- voorkomen," grapte de tonrechter nog, maar de jen kon er slechts een glimla Want de ie had al 175 gulden te geëist, en de rechter het wel heel erg met eens. De jongen sput- (le nog tegen: „Maar er "d misschien één auto...". protest zonk echter i in het vonnis: 175 gul- Een beetje rijschool re- t minder. LEIDEN De de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (Anbo) af deling Leiden, A. Abcouwer, heeft bij de politie aangifte ge daan van verduistering van minimaal 10.000 gulden. Vol gens Abcouwer is het geld zoekgeraakt onder de leiding van de vorige penningmeester. Abcouwer trof bij zijn aantre den in november 1989 een complete financiële chaos aan. De afgelopen twee jaar heeft hij geprobeerd puin te ruimen, maar toen hij ook geen licht meer zag aan het einde van de gang, heeft hij het accoun tantskantoor Moret Ernst en Young een onderzoek naar de boeken laten doen. De accoun tants bevestigden zijn vermoe den, dat de financiële admini stratie incompleet en chaotisch was: facturen en kwitanties ontbreken, giro- en kasboekin- gen lopen door elkaar, de soos- administratie klopt van geen kant en het geldverkeer tussen de soos en de penningmeester verloopt volstrekt oncontro leerbaar. Volgens Abcouwer heeft de vorige penningmeester, die het daaraan voorafgaand bestuur de functie van secretaris be kleedde, schuld aan deze situa tie. Abcouwer heeft hem, de 2de secretaris, de 1ste en 2de penningmeester en de plaats vervangend voorzitter voor royement voorgedragen bij het hoofdbestuur van de Anbo. Naar zijn zeggen weigert dat echter stelselmatig het roye ment te aanvaarden en daar- kruist het daarmee de wens van de afdeling Leiden. Abcouwer heeft inmiddels het college van B en W over de fi nanciële wanorde ingelicht. Naar aanleiding daarvan heb ben burgemeester en wethou ders een brief aan de Anbo ge stuurd, waarin een verant woording werd geëist over de financiën van 1989 en 1990. Met de huidige administratie is dat echter onmogelijk, aldus Abcouwer. Daardoor komt de gemeentelijke subsidie voor de ouderenbond op de tocht te Politie Katwijk rolt jeugdbende op KATWIJK De politie van Katwijk heeft tussen 14 en 24 oktober 25 arrestaties verricht onder een groep jonge ren in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. Dat is van daag bekend gemaakt. Een speciaal onderzoeksteam heeft hiermee circa 50 zaken opgelost, waaronder twee brandstichtingen in de J. van de Brugghenschool waarbij een totale schade ontstond van 220.000 gulden. Tevens bekenden drie verdachten een tasjesroof op de Hoornes- laan. De verdachten hebben zich ook schuldig gemaakt aan het aanbrengen van graffity op de flats aan de Treub- straat en de J. de Visserstraat. In totaal werden 29 zaken van graffity opgelost. Voorts bekenden enkele jongeren het plegen van vernielingen, diefstallen, oplichting, ver duistering en heling in de gemeenten Noordwijk, Val kenburg en Rijnsburg. Vier hoofdverdachten zijn inmid- j_i_ j- 1 justitie geleid. dels al voor de officier a Duur teefje weggehaald LEIDEN Vanaf het Anna van Burenhof is gisteren een Jack Rus- sellterriër gestolen. Het vier maanden oude teefje speelde voor de deur van de baas met wat andere honden, ter wijl de baas even naar binnen was gegaan. Een buurmeisje zag dat en man één van de dieren oppakte en er te voet mee vandoor ging in de richting van de Meren- wijk. REINIGING DEELT CONTAINERS UIT IN LEIDSE WIJKEN LEIDEN „Zal ik U eens eerlijk zeggen dat ik er helemaal niet blij mee ben? Ik woon op de eerste etage en ik kan 'm ner gens kwijt. En voor de deur is het ook geen ge zicht, of vindt u van wel?" De kritiek die gistermorgen viel op te tekenen uit de mon den van bewoners van het Waardeiland was soms niet mals. Zij ontvingen gisteren de inmiddels bijna roemruchte 'bruine bak' voor het groente-, fruit- en tuinafval (GFT-af- val). Op dit moment is de Rei niging in Leiden druk bezig met het uitzetten van 18.000 van dergelijke containers in de laagbouw in Leiden. Zo'n 6000 daarvan zijn al uitgezet in de Merenwijk, de Professoren- wijk, Meerburg en Roomburg. Aangezien de laagbouw de minste problemen oplevert, is daar begonnen met het uitder len. De hoogbouw en de bin nenstad komen later aan de beurt omdat daar de beschik bare ruimte, of misschien be ter: het gebrek daaraan, de Reiniging voor grotere proble men stelt. Voorlichter Ada Kraft: „We zijn er nog niet he lemaal uit hoe we dat moeten gaan oplossen: met wijkcontai- groep woningen. Dat moeten we echt nog uitzoeken". Op de kamer van één van haar me dewerksters staan wel al klei ne bruine GFT-emmertjes, waarmee flatbewoners hun GFT-afval naar een eventueel te plaatsen wijk- of groepscon- tainer kunnen brengen. Om kwart voor negen 's mor gens toont een bewoonster van de Aletta Jacobslaan zich zeer ingenomen met de GFT-con- tainer. Alleen zou ze er wel meteen twee willen terugge ven. „Met vier huizen doen wij nu al samen met twee gewone ner krijgen we nooit vol". Daarvoor zal ze echter even opnieuw contact moeten opne men met de Reiniging. Haar buurvrouw van vier hui zen verderop, mevrouw Ver hoef, heeft een heel wat scep tischer kijk op de gft-contai- ner. „Ik geloof er niet in. Waarom zou je je afval schei den Zij heeft nog een per soonlijk probleempje: „Ik woon op de eerste etage. Hoe zou ik die container boven moeten krijgen? In de berging kan ik 'm niet kwijt, boven dien gaat 'ie daar te veel stin ken. En als ik 'm buiten laat staan krijg ik ruzie met mijn buren". „Kleurrijk" Tegelijk met de gft-container worden de rode KCA-boxen uitgedeeld. De gewone burger wordt momenteel met afkor tingen om de oren geslagen, maar KCA staat voor klein chemisch afval: batterijen, verfresten, TL-buizen, maar ook lege bussen haarlak en cosmetica-resten. Over de KCA-boxen is in de raadscom missie voor milieu heftig ge discussieerd, en vooral over wat erop zou worden gedrukt. Er moest in elk geval op staan wat erin thuishoort, maar dan het liefste ook nog in verschil lende talen. Bij nadere bestu dering van de boxen blijkt al leen de Nederlandse versie het te hebben overleefd. Meer op druk paste niet meer op het deksel. In de op dit uur van de mor- Oxfordstraat. foto: wim van noort gen enigszins uitgestorven Aletta Jacobslaan, leunt me vrouw van Breest Smallen- burg over de balustrade voor haar voordeur. Ook zij heeft net haar tweede container bin nengehaald, maar het was niet van harte. „Waar willen ze dat ik 'm laat? Achter het huis? Dat is een eind omlopen. Voor het huis? Dat is geen gezicht. In de garage Dan kan de Over het uiterlijke aspect van de extra container lijkt één Hij had, geheel uit eigen bewe ging, al een tweede container aangeschaft. „Het toont nogal kleurig, nietwaar?", grinnikt hij. Op rij staan voor zijn gara ge een groene, een bruine en een gele container. Ondanks zijn enthousiasme vindt hij het scheiden van zijn afval een tikje vervelend. „Dat is pure gemakzucht. Maar het moet al in de keuken beginnen en dan staan daar al drie bakken op een rij". Op de goede weg De Reiniging heeft echter nu toe vooral positieve react gekregen op deze manier van gescheiden afvalinzameling. De eerste efecten zijn al terug te vinden in de opbrengsten. In de eerste wijk waar de con tainers werden uitgezet, de Merenwijk, zijn ze ook al twee keer opgehaald. Opbrengst: 22 ton de eerste keer, en 40 ton de tweede keer. Ada Kraft toont zich over die cijfers bui tengewoon tevreden: „Om lan delijk in de pas te lopen, moeten we een scheidings graad van 40 tot 45 procent ha len. In de Merenwijk zitten we nu al tussen de 30 en 35 pro cent. Dan ben je toch aardig op de goeie weg". De eerste gft- ophaaldag leverde in de Pro- fessorenwijk al 20 ton op, ter wijl daar 700 containers min der zijn uitgezet dan in de Me renwijk. TOTEMPAAL VOL VAN SYMBOLIEK LEIDEN De Marislaan is sinds zaterdag een kunstwerk rijker. De fraaibeschilderde totem paal van de hand van de Japanse Toyoko Shimada zit op zich al vol symbo liek. Daar bovenop is het ook nog eens de kroon od het geslaagde verzet van de buurt tegen het plan van de gemeente om van de rustige woonstraat een ver keersweg te maken. De cirkel is helemaal rond doordat het op een stukje eigen grond staat. „Als de gemeente van gedachten verandert, moeten ze het misschien eerst onteige nen" De Marislaan kwam vo rig jaar in het nieuws omdat volgens een van de plannen van de gemeente het verkeer vanaf het Stationsplein via die den afgevoerd. De buurt kwam als één man in opstand. Politieke partijen werden be naderd. En om alle argumen ten kracht bij te zetten werd een onderzoeksbureau inge schakeld om de consequenties van het plan te schetsen. Een van de bewoners: „Zo is vast gesteld dat wat de gemeente wilde zelfs in strijd was met de Wet Geluidhinder. Al die star tende en optrekkende auto's zouden veel te dicht langs de huizen rijden". Het verzet had als resultaat dat deze variant van de sta tionsplannen door wethouder T. van Rij in de ijskast is gezet. In plaats daarvan is de U- bocht variant bedacht om het verkeer af te wikkelen. Hele maal definitief is dat nog niet, maar de buurtbewoners kwa men er wel door op het idee een gedenkteken op te richten. Dat is zaterdag tijdens een spe ciaal georganiseerd feest ont huld. De totempaal is gemaakt door de Japanse Toyoko Shimada die zelf ook in de buurt woont. Zij kreeg de opdracht om een kunstwerk te maken van de werkgroep Schuttersveld van de Bewonersgroepen Mare- dijkbuurt. Toyoko Shimada die eerder in Den Haag en Den Bosch exposeerde en het drijvende kunstwerk 'floating islands' in de Witte Singel aanbracht, voelde zich vereerd met de opdracht, ook al waren er maar bescheiden middelen voor. „Ik heb dit nog niet eerder gedaan". Ze vervaar digde een vijf meter hoge to tempaal met een regenboog, vijf ogen en vijf paar handen. „Ik heb geprobeerd iets posi tiefs, vrolijks te maken. Een totempaal is elders een sym bool voor een volk, hier is dat voor de buurt. De ogen zijn voor mij de vensters van het hart, de ogen van alle mensen. De handen de eenheid, de sa menwerking. Het is ook, hoe noem je dat, sociale vernieu wing. We zijn verantwoorde lijk voor elkaar, om de samen leving in stand te houden". Het kunstwerk is gemaakt van sandwich-platen met een me talen frame. Toyoko Shimada verwacht dat het behoorlijk duurzaam zal zijn, ook al moest ze het materiaal aanpas sen aan de bescheiden moge lijkheden van de buurtgroep. Gemeente Van de gemeente kreeg de buurt alle medewerking om het kunstwerk te plaatsen. Zelfs werd het stukje van hooguit twee vierkante meter groen waar het kunstwerk staat voor de symbolische prijs van een gulden aan de bewonersorganisatie verkocht en kwam ambtenaar E. Bunt de totempaal onthullen. Iro nisch genoeg zou de groen strook waar het kunstwerk staat precies moeten wijken voor de geplande brede ver keersweg. Als de gemeente van gedachten verandert, kan dat extra problemen geven. Over de medewerking van de gemeente zegt Diny Craane van de werkgroep Schutters- Gemeente ontkent procedure fouten rond poortgebouw DEN HAAG/LEIDEN Er zijn volgens de gemeente Lei den geen procedurefouten ge maakt bij het verlenen van een bouwvergunning voor een poortgebouw bij het landhuis Zonnewende aan de Hoge Rijndijk 320. Dat zei woord voerder E. Bunt gisteren voor de Raad van State bij de be handeling van een spoedproce dure die was aangespannen door buurtbewoners die zich overvallen voelen door de bouw en het kappen van bo- „De bouwplannen hebben ter visie gelegen op het gemeente huis. In het huis-aan-huisblad Nieuwsweek stond een aan kondiging van de bouw en ik zelf heb een melding opgehan gen op de muur van het land goed", aldus Bunt. R. Dekkers van de stichting Leefbaar Leiderdorp die de bewoners vertegenwoordigde stelde dat geen van de omwo nenden het bewuste huis-aan- huisblad in de bus kreeg, zodat ze ook niet tijdig van de plan nen op de hoogte waren. Ook de door Bunt aangeplakte aan kondiging was door niemand gezien. Voor het poortgebouw was een ontheffing van het bestem mingsplan noodzakelijk. Het pand omvat twee verdiepin gen ten behoeve van een ver gaderzaal, logeerruimten en een studio. De omwonenden willen schorsing van de bouw totdat de Raad van State hun beroep heeft behandeld. Dat kan nog wel twee jaar duren. Volgens de buurtbewoners heeft het gemeentebestuur van Leiden opzettelijk een versnel de en onvolledige beslissings procedure gevolgd. „Daardoor bestond voor de omwonenden geen enkele manier om hun bezwaren tegen de bouw ken baar te maken," aldus Dek kers. De Raad van State zal, alvorens uitspraak te doen, eerst uitzoeken of de Stichting Leefbaar Leiderdorp wel voor de omwonenden mag optre den. Het poortgebouw komt in Leiden en niet in Leiderdorp. De Raad van State doet over een paar dagen uitspraak. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee. weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Marislaanbewoners Raymond Donders, Joshiya Mitsunaka, Hans van Stralen, Joop Honsbeek, K. Bezemer, de families Groenendijk, Wisse en Craane, Martijn van Vliet en kunstenares Toyoko Shi mada bij het kunstwerk in het perk. foto: wim van noort veld: „Het is natuurlijk zo dat we altijd in gesprek zijn geble ven, ook al hadden wij een an der belang. We hebben het steeds eerlijk gespeeld en we hebben nu in eerste instantie gewonnen. Maar we zijn ook weer niet gaan vragen of we een kunstwerk mochten plaat sen. We zijn naar de gemeente gestapt en we hebben gezegd dat we dat wilden gaan doen. Dat heeft gewerkt". E. Bunt van de directie ruim telijke ordening en stadsbe heer noemt de verkoop van de grond voor de totempaal 'een aardigheidje' uit waardering voor het initiatief. Problemen met onteigening ziet hij niet als de plannen met de straat veranderen. „Er moet toch ook een middenberm komen. Dan staat het beeld daarin". I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I G maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 J kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I 5 Intocht van Sinterklaas LEIDEN Sinterklaas komt op zaterdag 23 november weer in Leiden aan. Hij arriveert die dag rond 12.45 uur in de omgeving van de Zijlpoort. Met in zijn gevolg een groot aantal klimpieten trekt hij daarna door de binnenstad naar het Stadhuisplein. Hij onderbreekt zijn tocht bij de Hartebrugkerk. Rond 15.00 uur wordt de goedheiligman op het Stadhuisplein welkom geheten door burgemeester C. Goekoop. Hij blijft daarna geruime tijd op het Stadhuisplein waar hij de receptie houdt die andere jaren plaatshad in het Antonius Clubhuis. Kinderen kunnen er teke ningen en andere cadeautjes aan de Sint geven. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA PvdA betreurt opheffen E-team LEIDEN De Leidse PvdA-fractie betreurt het besluit van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) om het E-team op te heffen. Dat team gaf aan iedereen die dat wilde kosteloze adviezen over energiebesparing. De EWR meent dat de activitei ten van het E-team ook door het nieuw opgezette voorlichtings centrum kunnen worden overgenomen. De PvdA-fractie dringt er bij wethouder H. de la Mar (milieu) op aan de dienstverlening van het E-team voor minder draag- krachtigen op een andere manier voort te zetten. I Postcode/plaats: I Op de pen r Stuur dez? bon in een open envelop - postzegel niet nodig - nj Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11