ziekenhuizen werven lersoneel op open dag ScHvumt Inbraak Servies gestolen A.CTIE HEEFT OP LANGE TERMIJN VEEL EFFECT" Elisabethgasthuishof blijft in gebruik voor ouderenzorg ïen te gek Leids feest in Stadsgehoorzaal ALLERLEI(DS) Ischa Meijer Het VPRO-radioprogramma 'Een uur Ischa' komt mor gen rechtstreeks vanuit het LAK-theater. De zaal is open vanaf 15.30 uur, de uitzending is van 16.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis. Ook de omroeper met 'de bruinste stem van Neder land', Cor Galis, verleent zijn medewerking. Rapenburg 'Aspecten van interieurs aan het Rapenburg'. Dat is de titel van een lezing die de historica C. W. Fock mor gen houdt in de Lakenhal. De lezing begint om 20.15 Lezing De brandende vraag 'Wat is theosofie?' is het onderwerp van een lezing die morgen wordt gehouden in de Pie terskerk. De lezing begint om 20.15 uur. de zaal is open vanaf 19.30 uur. Tapatade-reis De stichting Taptade evene menten Leiden organiseert voor 7 december een reis naar de Taptoe in het Duit se Münster. Een groot aan tal Britse militaire kapellen treedt op tijdens deze 'Briti- sche Militdr Musikschau 1991. Deelname aan de reis kost 60 gulden per persoon. Inlichtingen en opgave bij A. Truyers. 071-141108, of Postbus 32035, 2303 DA Lei den. Welfare De Welfare van het Rode Kruis afdeling Leiden houdt woensdag haar jaar lijkse verkoping annex rommelmarkt in het eigen gebouw aan de Apollolaan lb. Te koop is onder andere handwerk zoals poppen en beesten, truien, schortjes, tafellakens en dergelijke. De verkoop is van 13.30 tot 17.00 uur. Radio Mensen die willen meewer ken aan Stadsradio Leiden, kunnen donderdag hun licht opsteken bij een intro ductiebijeenkomst ter voor bereiding op een cursus ra- diojournalistiek. De cursus wordt op drie avonden ge- ge venGeïn teresseerden kunnen zich opgeven bij Hein Hartog, de hoofdre- Idacteur van de Stadsradio, tel: 071-126704. utomobilisten gaan et elkaar op de vuist IIDERDORP Een 39-jarige Hoog denaar heeft gisteren bij de politie igifte gedaan van mishandeling. De ogmadenaar kwam zaterdagavond de rijksweg A4 ter hoogte van Leid- endam in conflict met een andere omobilist. Tot de afslag Zoeterwou- Leiderdorp bleven ze elkaar inha- en snijden. n de Hoogmadenaar de afslag Zoe- woude nam, ging de andere be urder hem achterna. Toen zij voor rood stoplicht moesten wachten, >ten beide mannen uit en gaven el- pak slaag. De politie stelt een lerzoek in. Men beschikt over het iteken van de tegenpartij. De man a Schiedam. Politie neemt apparatuur van popbandje in beslag LEIDEN Muziekinstrumenten, microfoons, ver sterkers, boxen en andere apparatuur van een pop bandje zijn vrijdagavond in beslag genomen. De band speelde in een coffeeshop aan de Oude Vest die daar wel een vergunning voor heeft. Niettemin kwamen vanaf kwart voor negen die avond klach ten over geluidoverlast. Voorbijgangers konden zich alleen nog maar met stemverheffing verstaan baar maken. In eerste instantie is de muziek op aandrang van de politie zachter gezet. Toen later de muziek toch weer hard stond, zijn geluidmetin gen gedaan waarbij bleek dat het toegestane aantal decibellen royaal werd overschreden. Dat was re den om assistentie in te roepen om de apparatuur in beslag te nemen. Er is proces-verbaal opge maakt. Over teruggave van de apparatuur beslist in eerste instantie de officier van justitie. LEIDEN OMGEVING MAANDAG 28 OKTOBER 1991 OEGSTGEEST In een woning aan de Ka- merlingh Onneslaan is het afgelopen weekeinde ingebroken. Voorbijgan gers ontdekten gister middag rond kwart voor vijf de inbraak doordat de achterdeur open stond. Vermoedelijk zijn de inbrekers door een openstaand raampje naar binnen gekomen en via de achterdeur weer naar buiten ge gaan. Vermist worden een televisie, cd-speler, twee gouden ringen en tien betaalcheques. HOOGMADE In een wo ning aan het Noordeinde in Hoogmade is gistermiddag in gebroken. Het is niet bekend hoe de inbrekers binnen zijn gekomen. Vermist worden een kostbaar servies en geld. Sierkettingen vernield WOUBRUGGE Sierkettin gen van een graf op de be graafplaats aan de provinciale weg in Woubrugge zijn ver nield. Vrijdagavond kwam die melding bij de politie binnen. Het is niet bekend of er nog meer vernielingen op de be graafplaats zijn aangericht. Fietser buiten westen geslagen LEIDEN Een 23-jarige Leidse fietser is vannacht rond kwart over drie op het Rapen burg bewusteloos geslagen. Hij kwam bij met een enorm pijn lijk gezicht. Het bleek dat zijn neus was gebroken. De man reed richting Groenhazen- gracht toen hij tegemoet werd gelopen door een groepje dat naar de Kaiserstraat ging. Hij verwachtte dat er wel plaats voor hem zou worden gemaakt en probeerde tussen het groep je door te fietsen toen hij on verwacht in het gezicht werd gestompt. De fietser is naar het AZL gebracht. China-kenner Jonathan Spence houdt lezing LEIDEN China-kenner Jo nathan D. Spence geeft ko mende vrijdag een lezing bij de Leidse universiteit. De le zing die voor iedereen toegan kelijk is heeft plaats in het al gemeen voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1. On derwerp is 'The search for mo dern China'. Spence is hoogleraar Chinese ge schiedenis aan de Yale University in Amerika. Hij is auteur van het boek 'Op weg naar het moderne China, 1600-1989'. dat deze maand in Nederlandse vertaling verscheen. Daarin schildert hij v Chinese geschiedenis. Spence is een dag later, op zaterdag 2 november te gast in de Agnietenkapel, Oude- zijdsvoorburgwal 231 in Amster dam, waar hij in debat gaat met Mi chel Korzec, docent politieke we tenschappen aan de Leidse univer siteit en voormalig correspondent in Beijing voor De Volkskrant en de NOS. Thema van het debat dat om 20.00 uur begint is 'The merits of n, fourty years of China'. IDEN/REGIO Ette- duizenden mensen >ben zaterdag de open verpleging in de dse regio bezocht. Zo amen 375 nieuwsgieri- naar het Diaconessen- s in Leiden en 250 be- gstellenden naar Sint uina en Mariënhaven Warmond. De open da- zijn gehouden als on deel van de actie 'Wie gt die leeft', gericht op werven van verpleeg- ïdigen. Hendrikx van het Diaco- >enhuis verwacht dat de zeker op lange termijn effect heeft. „De nen heel bewust, i e vragen er iding, mogelijkheden voor intreden en dergelijke. De dleidingen zijn de hele dag rgegaan. Eigenlijk was het verwachting druk. Er veel andere activiteiten de stad en iedereen hield gen". dan ook niet overal zo k als in het Diaconessen- In het Elisabethgasthuis- n de Leidse binnenstad len maar twintig bezoe- LEIDEN Het Elisabethgast huishof blijft nog minstens tot 1998 open als verpleeghuis. Die schatting doet algemeen manager J. van Hamond. „Mijn ervaring leert dat er minstens tien jaar zit tussen de eerste plannen voor nieuwe verpleeghuizen en de bouw er- Voor het kleinschalige ver pleeghuis in de binnenstad is in de plannen voor ouderen zorg van provincie en gemeen te geen plaats meer, Die plan nen voorzien er in dat Leiden meer bedden krijgt. Daartoe derhuizen', centrale verpleeg- voorzieningen, worden ge bouwd met dependances in de wijken. Het karakteristieke gebouw uit 1428 in de Caecilia- straat is naar de huidige maat staven te arbeidsintensief en is ook al niet grootschalig genoeg volgens de overheid. Dat tot groot verdriet van personeel en bewoners van het Elisa bethgasthuishof. Van Hamond: „Hier kent iedereen elkaar bij naam. Als je binnenkomt zie je hoe mooi het is. Maar het is ook zo dat het onderhoud erg Van Hamond is er echter wel van overtuigd dat het gebouw ook in de toekomst in gebruik blijft voor ouderenzorg. „Daar bij kan gedacht worden aan een wijkvoorziening voor dag behandeling, voor screening. Er zijn diverse mogelijkheden voor zo'n centrale ruimte. De mensen hoeven niet bang te zijn dat het een heel andere bestemming krijgt, dat er stu dentenwoningen in komen bij voorbeeld". het ook onder de stichting rooms katholieke verpleeghui zen Leiden vallende Van Wijckerslooth in Oegstgeest zaterdag open huis. Daar was de belangstelling beter. Al in het eerste half uur van het open huis kwamen vijftien kers. Dat is weinig, vindt ook algemeen manager J. van Ha mond van het verpleeghuis. „Maar als iedereen open is, wordt de spoeling dun". Van Hamond heeft geen spijt van te hebben inge haakt op de actie. „Nu staat de verpleging een paar weken in de belangstelling, dan moet je daar aan mee doen". Behalve het Elisabethgasthuishof hield Van Hamond constateert wel dat campagnes van het Elisa- betgasthuishof om personeel te werven vruchten afwerpen. Hij verwacht dat binnen vijf tot zes maanden de open plaat sen zijn ingevuld. „Ik zou nu negen leerlingen kunnen plaatsen. Maar ik mag er maar twee hebben, vanwege de mo gelijkheden voor begeleiding. De school leidt op voor elf in stellingen in de Leidse regio, dan zouden wij daar onevenre dig beslag op leggen". Het Eli sabethgasthuishof verspreidde in het kader van die acties on der andere cassettebandjes. Ook stond het op de braderie in de Haarlemmerstraat. Er zijn in totaal 120 reacties op gekomen. Warmond De Warmondse tehuizen Sint Liduina en Mariënhaven tel den 250 bezoekers. „We had den om het half uur een rond leiding gepland, maar we Voor bezoekers aan de open dag in het Diaconessenhuis was veel moesten soms extra rondlei dingen geven", aldus Carola van Dijk. De zes leden van de organisatiecommissie kregen assistentie van 52 medewer kers, die daarvoor hun vrije tijd opofferden. Er kwam een zeer gevarieerd gezelschap een kijkje nemen in het verpleeg huis Veel mensen waren ech ter al werkzaam in deze sector en zochten slechts een andere werkkring. Daarmee werd het doel van de actie voorbijge schoten. Er waren echter ook jongeren en mensen die weer wilden gaan werken, maar exacte aantallen kon men niet geven. Mariënhaven verwacht aan de dag wel een aantal nieuwe medewerkers over te houden. Een heel ander beeld vertoon de de opkomst bij huize St. Li duina. Nog geen vijftien men sen kwamen hier een kijkje nemen. Directeur M. Mornout had ook niet veel mensen ver wacht. „Wij hebben geen vaca tures, dus we zitten er ook niet om te springen. We hebben ook niet veel tam-tam ge maakt". De Stichting Ziekenhuizen Rijnland kreeg omstreeks 1000 mensen over de vloer voor de beroepenmarkt. Er kwamen 400 mensen kijken in het Eli sabeth Ziekenhuis Leiderdorp, in ziekenhuis Rijnoord in Al phen zelfs 600 mensen. Er was veel belangstelling voor de di verse demonstraties, zoals het maken van echografieën van bijvoorbeeld de werking van het hart en hersenonderzoek. Verder konden diverse vaca tures worden opgevuld, voor verplegend personeel en een apothekersassistente. De be langstelling was opmerkelijk, omdat beide ziekenhuizen kort geleden al een open huis heb ben gehouden. Dronken chauffeur na aanrijdingen gegrepen VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten heeft gister avond een 40-jarige Voorscho tenaar aangehouden die dron ken achter het stuur van een onverlichte vrachtwagen door Voorschoten en Leidschendam reed. De politie kreeg de man rond half elf op de Veurseweg in de gaten. Omdat hij zonder licht reed, ging de politie de vrachtwagenchauffeur achter na. Ter hoogte van psychiatri sche inrichting Schakenbosch in Leidschendam keerde de man plotseling en reed tegen een boom aan. Vervolgens probeerde hij weg te rijden. Hij werd echter klem gereden door de politewagen, die daar door ook een deuk opliep. Na verhoor bleek dat hij die avond ook een verkeerszuil op de Veurseweg omver had ge reden. De Voorschotenaar krijgt een proces-verbaal we gens het doorrijden na aanrij dingen, het weigeren van de blaasproef en gevaarlijk ver keersgedrag. Hij is al eens eerder voor zoiets dergelijks aangehouden. Treinen stilgelegd na dodelijk ongeval LEIDEN De treinenloop tussen Alphen en Leiden is gisteren enige uren stilgelegd na een dodelijk ongeluk op de Kanaalweg. Een fietsster kwam rond kwart voor zes bij de spoorwegovergang onder een trein. Ze was op slag dood. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Pubband op het podium van de Stadsgehoorzaal verenigde alle uitersten, van Paul McCartney tot Jimi Hendrix. FOTO: WIM VAN NOORT IDEN Kloppend op fears buikjes begroeten Elkaar. Ouder, grijzer, icherp gesneden zaken- -iken van de jaren ne- jtig met stropdas of Ker, hebben ze hun de haren verloren, üse veertigers zater- Bvond in de Stadsge- rzaal. Het heeft iets een schoolreünie. pop'91. Begonnen als uit de hand gelopen p van organisatoren jny Kwik en Henny tgers. Aangekondigd een sfeerfeestje met knipoog naar de jaren ïg. Klapstuk van de nd is een optreden van Shoes uit Shoester- tde, zoals Zoeterwoude landelijk bekend was. De veertigers zijn in grote ge- talen gekomen. Ze hebben hun oudere broers en zussen èn hun kinderen meegenomen. Een publiek van twintig tot zeventig heeft zich verzameld voor een avond jeugdsenti ment. Aan de oproep om in ja ren zestig-outfit naar de Stads gehoorzaal te komen heeft maar een kleine groep gehoor gegeven. Het zijn vooral de jongsten die met een blik alsof ze er altijd zo bij lopen zich door het gewoel bewegen. Voordat er een noot is ge speeld, staat vast dat iedereen gek en vooral Leids feest Moon Piepers Terwijl de ouderen in de gang herinneringen ophalen warmt de Leidse Pubband de zaal op. In hoog tempo rept de band zich routineus door het hele repertoire. Eric Clapton, Jimi Hendrix, een uitstapje naar Paul McCartney anno jaren zeventig Het gaat allemaal net zo makkelijk. De werkelijke verrassing van de avond zijn de Moon Pie pers. Een eenmalige reünie van een échte Leidse jaren zestigband. Dat de zanger bijna ontroerend bewust voor ieder een zichtbaar moet spieken om te zien hoe ver het optreden is gevorderd, maakt voor nie mand iets uit. Ze gaan er als jonge honden tegenaan. Dat de band is aangevuld met een gi tarist die de zoon kan zijn van een van de andere muzikanten is al evenmin van belang. Wel dat die gitarist een verrassend ouderwets klinkende Fender- versterker heeft waarmee hij een geluid voortbrengt als Bri an Jones en Keith Richards samen. De hele band krijgt daarmee het authentieke ge luid van een stukgedraaide oude Stones-elpee. Hard, schel en scherp. Shoes Als de Moon Piepers leeg zijn gespeeld, hebben de Shoes een zaal voor zich die bijvoorbaat al plat is, maar die met de Zoe- terwoudenaren de grenzen nog wel wat wil verleggen. Eeri stoet eigen klassiekers en van anderen passeert de revu. Het onherroepelijke einde in clusief toegift komt om twee uur: het ijzeren slotuur van Propop. Dat in de koffiekamer de Noordwijkse saxofonist Bob Rigter met zijn eigen Jazzmes- sengers de jaren zestig jazz ook nog heeft doen herleven is al leen een selecte groep niet ont gaan. De dansgroep van Mar jolein Briër komt er wat dat betreft beter vanaf. De dansers treden in door Henny RitsWiggers geleverde pakjes voor het voetlicht, kon digt een breedgrijnzende Kwik nadrukkelijk aan. Dat doen ze in de grote zaal zodat iedereen in ieder geval gewe ten heeft dat ze hebben ge danst. Henny Kwik had het al be loofd. Als Propop'91 een dave rend succes is, wordt het vol gend jaar Propop'92. Een al dagen uitverkocht huis met een 1.200-koppig publiek dat tot het eind toe swingt kan moeilijk anders worden ge noemd. Om in stijl te blijven: 'the beat gpes on'. Twee Woubruggenaren vernielen schuur WOUBRUGGE Twee jon gens uit Woubrugge, 14 en 15 jaar oud, zijn gistermiddag op heterdaad betrapt bij het ver nielen van een schuur in een weiland aan de Oudendijkse- weg in Woubrugge. Zij hadden tien ruiten ingegooid, vernie lingen aangericht bij een trek ker die in de schuur stond en de toegangsdeur vernield. In totaal bedroeg de schade rond de duizend gulden. De jongens zijn overgedragen aan het bu reau Halt. Jan van Well geridderd Pastor Jan van Well is gisteren bij zijn afscheid van de samenwerkende kerken in de Leidse Merenwijk benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester J. Walen kamp speldde hem aansluitend op de af- scheidsdienst in kerkelijk centrum De Regen boog de onderscheiding op. Zaterdag was er een receptie. Van Well, een van de pioniers van de oecumene in de Merenwijk, gaat met emiri- taat. Jan van Well werd in 1955 tot priester ge wijd. Hij werkte tot 1964 als jeugdpastor in Zoe- termeer. Vanaf dat jaar was hij actief bij de stu- dentenecclesia in Leiden waarvan hij een van de oprichters was. In 1971 werd hij benoemd bij de parochie in de Merenwijk waar hij samen met hervormden en gereformeerden baanbrekend werk verrichtte om een oecumenische gemeen schap tot stand te brengen. Meer dan eens moest hij daarover tekst en uitleg geven aan de bisschoppen Simonis en later Bër. Jan van Well is actief geweest in de besturen van de KRO, de Willibrordusvereniging, het Elisabethziekenhuis en de stichting Katholiek Onderwijs Leiden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7