Joodse nederzettingen blijven middelpunt meningsverschillen Polen en Polen is twee BUITENLAND D"ÏX$\ *aniek na berichten over :anker door borstprotheses KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Woningen ex-DDR zitten vol asbest ,R 19fczicLe(3oivit£wi MAANDAG 28 OKTOBER 1991 ^België wil meer ^druk op Mobutu in de 1 verc* •e lv, /24 1 door Mayazawa na 2 jaar oponthoud premier Japan BRUSSEL Volgens de Belgische premier, Wilfried Martens, moet „een uiterste inspanning" worden gele een „drama" in Zaïre te I/oorkomen. Daarbij mikt hij op een v diplomatiek initiatief dat voor- n de Verenigde Staten moet uit zo maakte Martens gisteren de Belgische televisie duidelijk. ;ns hem kan België, tot 1960 het 'fcoloniale moederland, in zijn eentje uitrichten. Dat kan alleen sa- jnen met Frankrijk en vooral de VS. Ipeculaties over een rechtstreeks in grijpen in Zaïre noemde Martens iverdreven. Dit neemt niet weg dat al wordt gepraat over het afzetten n Mobutu, aldus Martens. TOKYO De 72-jarige politicus Kiichi Mayazawa, die gisteren tot voorzitter werd gekozen van de Liberaal-Democratische Partij wordt 5 november tijden een bij zondere parlementszitting automa tisch de nieuwe premier van Ja pan. De LDP is sinds 1955 onafge broken aan de macht. Mayazawa gaat het premierschap bekleden na een gedwongen oponthoud van twee jaar Hij moest in 1989 aftre den als minister van financiën we gens betrokkenheid in het Re cruit- schandaal. Het Japanse bedrijfsleven financierde met de handel in effecten met voorkennis de parlementaire meerderheid van de LDP. De vice-premier zei dat een secretaris van hem zijn naam had gebruikt om aandelen te ko pen. Miyazawa lijkt dan ook het absolute tegendeel van de huidige premier Toshiki Kaifu, die nauwe lijks bekend was toen de partij hem twee jaar geleden tot tijdelijk boegbeeld koos. Als minister van financiën aan het eind van de ja ren tachtig was Miyazawa voor stander van forse overheidsbeste dingen, maar pleitte daarnaast ook voor belastingverlaging en lagere ieven. Hij zei dat Japan ,filantropisch-gezind" zou zijn voor schuldenlanden en meer initiatieven zou moeten ondernemen om de wereldwijde vermindering van kernwapens te propageren. Kiichi Miyazawa beant woordt vragen van de pers, nadat hij is gekozen tot voorzitter van de Japanse LDP. FOTO: AP Regerende partij Colombia behaalt verkiezingszege BOGOTA De regerende Liberale Partij in Colombia gaat op kop bij de gisteren gehouden regionale- en parlementsverkiezingen, zo blijkt uit de eerste, voorlopige resultaten. Volgens ge gevens die het radiostation Caracol verzamelde, zou de partij zou 54,9 procent van de stemmen hebben vergaard. Twee nieuwe politiek groepe ringen zouden een belangrijk deel van de stem men hebben behaald. De vroegere guerrilla-be weging M-19 scoorde 17 procent en de conser vatieve Nieuwe Democratische Kracht 15,7 procent. Volgens de regering zijn de verkiezin gen over het algemeen rustig verlopen. Er zou den zich slechts enkele incidenten heben voor gedaan. Op de verkiezingsdag reed een vracht wagen met aanhangers van M-19 die in de stad Cali wilden stemmen, in een ravijn. Daarbij verloren 26 mensen het leven. Toerkmenistan onafhankelijk MOSKOU Het parlement van Toerkmenistan heeft gisteren de onafhankelijkheid van de repu bliek bij wet vastgelegd, nadat 94 procent van de deelnemers aan een referendum zich daar zater dag voor had uitgesproken. Het opkomstpercentage lag rond de 75 procent. Van de twaalf Sovjet republieken die na het uittreden van de drie Baltische staten zijn overgebleven, is Toerkmenistan de tiende die zich onafhankelijk heeft verklaard. De overige twee. Rusland en Kazachstan, hebben de soevereiniteit uitgeroepen, maar zich niet onafhankelijk ver klaard van de centrale regering. Dierenvrienden willen 'Bordeaux' boycotten BORDEAUX Franse en Bel- gische dierenbeschermers heb ben gedreigd met een groot scheepse campagne voor een boycot van de Bordeaux-wijnen als de jacht op tortelduiven in het wijngebied niet stopt. In een brief die de wijnboeren in de Médoc zaterdag ontvingen, ei sen zij dat deze zich uitspreken tegen het schieten op de tortel duif. De dierenbeschermers waar schuwen dat ze het publiek zul len oproepen om het gebied te mijden en de Bordeaux-wijnen te laten staan als de boeren zich niet voor 20 november tegen de jacht op de vogels keren. LONDEN De menings verschillen tussen Arabie ren en Israëliërs zijn giste ren en vandaag, enkele dagen voor het begin (woensdag) van de vredes conferentie over het Mid den-Oosten, opnieuw dui delijk naar voren geko men. De opvattingen bot sen vooral over het princi pe van „land voor vrede" en het vestigen van joodse kolonisten in de door Is raël bezette gebieden. Bevrijdingsorganisatie (PLO), Arafat, noemt in een inter view met de Britse krant The Independent de vestiging van. joodse kolonisten in bezet ge bied het voornaamste gevaar dat de conferentie in Madrid bedreigt. Als Israël doorgaat met de nederzettingenpolitiek „dan zal het voor Palestijnen en Arabieren erg moeilijk worden de onderhandelingen voort te zetten, omdat dat zou betekenen dat Israël geen vrede wil", aldus de PLO- voorzitter. De leider Volgens de Britse krant is Arafat vol goede moed, omdat de Palestijnse hij verwacht dat Israël ge dwongen zal zijn aan de druk van de Verenigde Staten toe te geven en het ruilen van land voor vrede te aanvaarden. Is- raëls minister van buitenland se zaken, Arens, zei gisteren dat de joodse staat „geen enkel plan voor een eventuele terug trekking uit de bezette gebie den heeft". Premier Shamir van Israël sloot de mogelijk heid uit dat zijn land de onder handelingen in de Spaanse hoofdstad afbreekt. Naar zijn zeggen zouden alle partijen ge duldig moeten zijn en bereid moeten zijn tot langdurige on derhandelingen. Shamir zei dat het probleem van de nederzettingen niet be staat. „Er is een land. Wij zijn ervan overtuigd dat het ons toebehoort en de Arabieren zijn ervan overtuigd dat het hun toebehoort. Maar zodra wij het eens zijn over de gren zen zal er geen nederzettin genprobleem meer zijn", aldus de Israëlische eerste-i De PLO en alle Arabische lan den die aan de conferentie deelnemen. hebben vorige week afgesproken dat zij geen bilaterale gesprekken met de joodse staat zullen aangaan zo lang er geen einde komt aan de vestiging van nieuwe ne derzettingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, zo zei gisteren Farouk Khaddoumi, die fungeert als ..minister van buitenlandse za ken" van de PLO. in Parijs. Deze bilaterale gesprekken maken deel uit van de beoog de tweede fase van de vredes conferentie over het Midden- Oosten. Deze afspraak over de tweede fase is gemaakt door de vier buurlanden van Israël (Syrië. Libanon, Jordanië en Egypte), de landen van Sa menwerkingsraad van de Golf (GCC) en de landen van de Maghreb-unie (Libië, Tunesië, Algerije, Marokko en Maurita nië). Brandweerlieden proberen in het Zuiditaliaanse plaatsje Bari de brand in het oude 'Petruzzelli The- éter' te blussen. Op de achtergrond het uitgebrande podium van dit belangrijke theater. FOTO: EPA R ADZIE J O WICE Sta- nislawa Kowalik heeft haar wollen muts nog op als ze de Sala Gimnastyc- zna uitkomt. „Ik heb op lijst dertien gestemd", vertelt ze in de gang van het schoolgebouw in Rad- ziejowice, een dorp dertig kilometer ten zuiden van de Poolse hoofdstad War schau. Lijst dertien, dat is de Boeren- alliantie en dat kan wel klop pen, zegt Stanislawa, want haar gezin is een boerengezin. „De kinderen zeiden me op lijst dertien te stemmen, dus dat heb ik gedaan. Ze hebben het er uitgebreid over gehad thuis en ze zeiden dat dit het beste was: lijst dertien". In de gymzaal van Radziejowi- ce, die is opgeluisterd met een Poolse vlag, zijn deze 27ste oktober 1500 Polen, af komstig uit twaalf omliggende dorpen, welkom om hun stem uit te brengen op een kandi daat voor de Sejm (Tweede Kamer) en de Senaat. Hoeveel van hen werkelijk op zullen komen dagen is op dit moment nog niet bekend, zeggen de heren van de kiescommissie. En als ze het wel zouden we ten, zouden ze het trouwens niet zeggen ook. Dat verbiedt de kieswet, zeggen ze. en ze ei sen dat de buitenlandse ver slaggever de zaal onmiddellijk verlaat. Als ze hem er even la ter op betrappen in de hal te staan praten met Wojciech Gradkowski, ontsteken ze in woede en verklaren hem 'bij deze' te verwijderen. Grad kowski lacht om zoveel para noia. Hij is best bereid te ver tellen dat hij en zijn ouders op de Centrumalliantie hebben gestemd. „Wij zijn boeren", zegt hij, „en in de Centrumal liantie zijn de boeren goed vertegenwoordigd. We hopen dat er in de toekomst meer re kening met ons zal worden ge houden, dat de overheid onze produkten zal kopen en ons zal beschermen tegen de im port van gesubsidieerde pro dukten uit het Westen". Ter wijl Gradkowski verdwijnt in de sneeuw, een sigaret in zijn mond. vluchten andere kiezers weg als hen gevraagd wordt op wie ze gestemd hebben. „Dat is geheim", zeggen ze en een roept: „Lijst zeventien, de Katholieke Verkiezings Ac tie", om er vervolgens snel van door te gaan. „Ja, ik denk dat er grote ver schillen bestaan tussen de stad en het platteland", beaamt Da- nuta Kieslawa, in de brand weerkazerne die dienst doet als kieslokaal voor het Wola- district Warschau. Zij heeft zo juist op de Democratische Unie gestemd, omdat ze het belang rijk vindt dat er „ontwikkelde in de regering komen Ze veronderstelt dat op het platteland veel van de kiezers zullen stemmen op de agrarische belangenbeharti gers, vooral te vinden in de Centrum- en de Boerenallian- tie. In de steden vinden de De mocratische Unie en het Libe raal-Democratisch Congres hun aanhang. „Voor mij is het volstrekt duidelijk", zegt Rafal Mazurek. „De Unie is de enige partij die voldoende in huis heeft om dit land te regeren". Dat is Lechoslaw Ordyniec niet met hem eens. „Ik ben zwaar teleurgesteld in de Soli- dariteit-activisten. of ze nu bij de Unie zitten of bij een ande re partij. Mooie praatjes heb ben ze, maar daden, ho maar. Ik heb voor de Unie voor Rea listische Politiek gestemd en als die me nu ook teleurstelt, dan rest mij alleen nog de 'bin nenlandse emigratie': dan stem I AILEEN BALLANTYNE en MICHAEL DURHAM EW YORK Veel vrouwen dromen ervan, maar ilechts weinigen kunnen het zich veroorloven: een lorstvergrotende operatie. Rond deze populairste vorm an cosmetische chirurgie zijn nu grote vraagtekens ge- uuij-ezen na berichten uit de Verenigde Staten dat de sili- conenprotheses kankerverwekkend zouden zijn. In \merika gaan stemmen op om de chirurgische ingreep, lie voor het eerst werd uitgevoerd in de jaren zestig, te /erbieden. 82.20 122.60 190.30 )e Amerikaanse raad voor le- 'ensmiddelen en medicijnen 5920 iverweegt borstprotheses uit 43.90 le handel te nemen, op grond 19.90+yan het feit dat de fabrikanten M2'on re 6ebi"uikers niet voldoende ^30 Pp hoogte hebben gesteld 2&90 Pver de veiligheid van hun 32.80 firodukt. Inmiddels zijn de eer- 2.00 te protestdemonstraties al ge- 149 7n Pou<^en door vrouwen die vin- 7180 Ben dat iedereen zelf het recht 6480 heeft om de grote van haar 47.80 buste te bepalen. 3670 krtsen geloven dat de recente 153 80 kochten dat de siliconen 5g'oo borstprotheses kankerverwek- 59.50 tend zouden zijn ernstige ge- 45.40 j-olgen zullen hebben voor de [Lstische chirurgie in z'n al- 10050 ^emeenheid, maar in het bij- 58 io [onder voor borstkankerpa- 100.20 lentes. Een derde van alle 70.40 41.90 borstimplantaties wordt uitge voerd bij vrouwen van wie als gevolg van kanker één of bei de borsten is geamputeerd. Volgens professor Michael Baum, hoofd van de afdeling chirurgie in het Londense Royal Marsden ziekenhuis, is er geen enkel bewijs dat de protheses de kans op kanker vergroten De actie van de Amerikaanse raad voor le vensmiddelen en medicijnen heeft onnodige angst gezaaid onder-vrouwen. „Dit is waar schijnlijk het meest stompzin nige besluit dat de raad in tij den heeft genomen. Sommige vrouwen hebben gewoon geen leven omdat ze ontevreden zijn met hun lichaam. Het is lang niet altijd een kwestie van ijdelheid", protesteerde De bekende Britse plastisch chirurg David Sharpe heeft sinds het verschijnen van het bericht al meer dan honderd verzoeken van vrouwen ge kregen om hun protheses te verwijderen. Met een verbod op de siliconen-implantaties zal de plastische chirurgie om borstkankerpatiëntes weer een normaal uiterlijk te geven veel lastiger en riskanter worden. „Het wordt dan geen ingreep meer, maar een zware opera tie. We moeten weefsel van de onderbuik transplanteren naar de borst. Daarmee wordt het risico van complicaties uiter aard veel groter dan bij de huidige procedure". De huidige paniek vindt z'n oorsprong in een rechtszaak die eerder dit jaar diende in New York, waarbij een vrouw een schadevergoeding van vijftien miljoen gulden werd toegewezen omdat ze borst kanker had gekregen na het inbrengen van siliconenpro- theses. Amerikaanse fabrikan ten van protheses ontkennen dat hun produkten gevaarlijk zouden zijn. Het wachten is nu op de bevindingen van een Amerikaanse onderzoekscom- (c) The Sunday Times Broodroof MOSKOU Bewoners van het gebied Tsjita, bij het Baj- kal-meer in de Sovjetunie, hebben een trein aangehouden om brood uit de restauratiewa gen te stelen. De bewoners van Tsjita hebben per dag recht op slechts 125 gram brood, waarvoor zij 's avonds al een plaats in de rij voor de volgende ochtend moeten re serveren. Uit protest tegen het broodtekort hebben de dorpe lingen aangekondigd dat zij al het treinverkeer in het gebied zullen blokkeren. Tijdens de blokkade van Leningrad door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog was het brood gerantsoeneerd op 125 a 150 gram per dag. ANC en PAC één vuist DURBAN De rivaliserende Zuidafrikaanse anti-apartheid sorganisaties ANC en PAC gaan een 'patriottisch front' vormen om „een gezamenlijke vuist" te maken in de bespre kingen over democratische hervormingen met de blanke regering van president Frede- rik de Klerk. Dat hebben de organisaties gisteren na drie daags overleg in de havenstad Durban bekendgemaakt. 1 Hard rock Executies op Chinese tv lancv Een bezoeker van het gisteren in Berlijn gehouden rockconcert tegen racisme draagt een T- shirt met 'Ich bin ein Auslander' ('Ik ben een buitenlander'). In het plaatsje Mackenrode, nabij Göttingen, was sprake van échte 'hard rock'. Daar gooiden jongeren uit protest tegen racisme keien brandbommen naar het opleidings centrum van de extreem rechtse 'Onafhanke lijke Duitse Arbeiders partij'. FOTO:EPA PEKING Bij openbare te rechtstellingen in het zuidwes ten van China zijn zaterdag meer dan 35 opium- en heroï nehandelaren ter dood ge bracht. De executies werden via de televisie uitgezonden. Bij een executie in de stad Kunming werd het doodvon nis voltrokken door een schot door het hoofd. In veertien an dere plaatsen in de regio wer den eveneens druk bezochte openbare executies voltrok ken. Amerikaan vermoord in Turkije ANKARA Een Amerikaan is vandaag in de Turkse hoofdstad Ankara bij een bom aanslag om het leven geko men. De bom explodeerde on der de bestelwagen van de 30- jarige Victor Marwik. Een functionaris van de Ameri kaanse ambassade in Ankara vertelde dat Marwik als trans portmedewerker in dienst was bij het Turks-Amerikaanse be drijf Tuslog. De verdenking van de aanslag gaat uit naar de guerrillagroepering Dev Sol (Revolutionair Links), die eerder dit jaar de verantwoor delijkheid voor de dood van twee Amerikanen en een Brit in Turkije heeft opgeëist. avië, is ÜN979 - Twee maanden na het vertrek uit IJmuiden gaat de Zagreb. (.Vrijheid III" ten anker voor de kust van Oost-Afrika, want de seft dat Watertanks zijn zo langzamerhand leeg geraakt. Dan wordt de an Stiphfeis voortgezet en wekenlang zien Rob en Taaie Toon niets dan rrappe, Jicht en water. Dan, na ongeveer vier maanden, naderen ze de ng en o^rchipel, waar zich het eiland van opa Larsen moet bevinden. In d. Se zeilaanwijzingen is het eilandje niet vermeld en ze moeten ver trouwen op het kaartje van Larsen en Kees Touw. Vermoedelijk is het onbewoond en dat verwondert hen ook niet, wanneer zij de rotsachtige kusten zien. Uit de geschiedenis van het eiland is alleen bekend, dat het in 1901 door het toenmalige Duitse gou vernement is verpacht aan een Chinees, vermoedelijk een zon derling, die hier de rest van zijn leven wilde slijten. BERLIJN Bij de wo ningbouw in de vroegere DDR is op verontrustend grote schaal gebruik ge maakt van het kankerver- oorzakende asbest. Onaf hankelijke onderzoeksin stituten in Hamburg en Berlijn spreken van een gevaarlijke situatie. 'Een tikkende tijdbom', aldus het vandaag verschenen weekblad Der Spiegel. Min of meer bij toeval tij dens de verbouwing van een kindermodezaak in het Saksi sche Riesa werd onlangs een materiaal ontdekt dat sterk asbesthoudend bleek te zijn. Tot nu toe werden de bouwmaterialen waarin onge zond veel asbest verwerkt is niet meteen herkend, omdat ze doorgaans met een laagje verf bedekt waren. Aangenomen wordt dat in een groot deel van de ongeveer twee miljoen flatwoningen in Oost-Duitsland onverantwoord veel asbesthoudend materiaal is gebruikt. Maar niet alleen in woningen. Ook tal van open bare gebouwen, scholen, be jaardentehuizen. ziekenhuizen, fabrieken en zelfs metrosta tions in Oost-Berlijn zijn be smet bevonden. Produktie- en verbruikscijfers van asbest in de oude DDR zijn nog altijd geheim Wel is bekend dat jaarlijks zo'n 56.000 ton asbest in de bouw ver werkt werd. Dat is gemiddeld 3,5 kilo per hoofd van de be volking, bijna 3,5 keer zo veel als tot voor kort in West- Duitsland gebruikt werd Sinds eind vorig jaar geldt in de Bondsrepubliek een verbod om asbesthoudende stoffen in de bouw te gebruiken. Hoewel in de DDR in de loop van de jaren '80 voor de volks gezondheid minder gevaarlijke alternatieve bouwstoffen ont wikkeld werden, zijn die nooit op grote schaal toegepast.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5