Ted Kennedy is uit de gratie Moeder vaak machteloos bij ontvoering van kind ka BINNENLAND BUITENLAND Burgers moeten veel Gazet van Antwerpen luidt noodklok meer rioolrecht betalen CHU jaarlijks op herhalii Pa C«idócSotvumt MAANDAG 28 OKTOBER 19! Ceid INI8' Nettowinst licht gesteger elgi druk DEN HAAG Veel burgers moeten de komende jaren aanzien lijk meer aan rioolrecht betalen. De tariefstijgingen kunnen tot het jaar 2000 wel oplopen tot ruim 70 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) De stijging van de rioolrechten wordt vooral veroor zaakt doordat tal van rioleringsstelsels hard aan vernieuwing toe zijn Volgens de VNG moet in ons land 600 kilometer riool hoog nodig worden vervangen. Bovendien moet ruim 1800 kilometer binnen vijf jaar worden vernieuwd. In totaal ligt er onder Ne derland een rioolstelsel met een lengte van 68.000 kilometer. Drie procent van de Nederlandse huizen en andere gebouwen is nog altijd niet op een riool aangesloten. Het gaat daarbij om on geveer 190.000 panden. De hoogte van de rioolrechten varieert per gemeente. Het laagste tarief bedraagt momenteel zestien gulden per woning per jaar en het hoogste 235 gulden. ANTWERPEN Als gevolg van de invoering van reclamebood schappen op radio en televisie zijn de advertentie-inkomsten van de kranten in België dramatisch ge daald. Hun marktaandeel op het gebied van reclame bedraagt nau welijks 14 procent. De kranten kampen sinds augustus vo rig jaar bovendien met een conjunctu reel probleem, als gevolg waarvan met name het aantal personeelsadvertenties sterk is afgenomen. ,,De situatie wordt dramatisch. Hulp van overheidswege is onontbeerlijk", zo betoogde Georges Impens, de voorzitter van de Raad van Bestuur van N.V. De Vlijt zaterdag tij dens een academische zitting ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de Gazet van Antwerpen. Gaston Geens, de voorzitter van de Vlaamse regering, stelde in zijn bijdra ge aan de academische zitting over heidssteun in het vooruitzicht. „Media dienen zich immers op meer te baseren dan op louter economische principes. Kranten zijn de cultuurpeilers bij uit stek. Om die reden zal de overheid dan ook zorgvuldig de mogelijkheden na gaan om de kranten hun identiteit te laten bewaren en hun rol in de samen leving ten volle te laten benutten". Naar verluidt zijn er tussen de Vlaamse regering en de krantenuitgevers ge sprekken gaande over een bijdrage van ongeveer 25 miljoen gulden per jaar. Volgens Geens worden er echter pas beslissingen genomen nadat een onder zoek naar de situatie van kranten en tijdsch rijf ten is afgerond. Wat betreft de Belgische eerste minis ter Wilfriend Martens komt die over heidssteun er zonder meer. „Mijn in ziens blijft de geschreven pers de beste manier om achtergrondinformatie te verwerven en blijft zij een onmisbaar instrument bij de opinie-vorming. Niets zal haar ooit kunnen vervangen". Omdat de steun aan de pers onder de bevoegdheid van de deel regeringen valt, suggereerde hij de Vlaamse rege ring 'de ontwikkeling van regeringsin formatie via die pers' te onderzoeken De Gazet van Antwerpen werd overi gens door beide politici uitvoerig gepre zen, mede omdat de krant immer heeft vastgehouden aan zijn uitgangspunten: christelijk, Vlaams en sociaal. Aan het slot van de zitting werd be-, kend gemaakt dat bestuursvoorzitter Georges Impens door de paus is be noemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius. De daarbij beho rende versierselen werden uitgereikt door de bisschop van Antwerpen, mgr. Paul van den Berghe. DELFT De nettowii NKF (kabels) is in de acht maanden van dit opzichte van dezelfde van 1990 iets toegenom 24,4 miljoen tot joen. Hoewel de ter dendheid op de Nedei markt een rol zal de totale omzet van N jaar in volume hoger men dan in 1990 door solidatie van het Duitij! nette. De nettowinst danks de moeilijke e< sche omstandigheden lijkbaar zijn met die 36,9 miljoen). brusse: jremier, jiterste J trerd om va I iroorkomi euw dij van de ["baan. zo foor de 1 .'olgens 1 coloniale liets uitr c nen met b Ipeculatii '.rijpen lUprHrpvi Spin DEN HAAG Huwelij- ken tussen mensen van verschillende nationaliteit en cultuur komen steeds meer voor. Geregeld lei den dergelijke relaties tot problemen, die de part ners niet zien aankomen en veelal ook niet aan kunnen. Vandaag tot en met woensdag staat het verschijnsel 'intercul turele huwelijken' centraal op een in Den Haag georganiseer de conferentie van de Stich ting International Social Ser vice, afdeling Nederland (ISS- Nederland). Het seminar zal vooral aan dacht besteden aan de proble men met de kinderen. Met name kinderontvoering, het vraagstuk van gezag en om gang in geval van echtschei ding. en de rol van internatio nale verdragen komen aan de orde. In geval van kinderontvoering na een scheiding sommigen spreken liever van kinder- meename kan sprake zijn van een waar drama. De kin deren worden door één van de twee partners, soms met ge weld, weggehaald bij de ander. De alleen achterblijvende, Ne derlandse partner (meestal de moeder) moet soms jarenlang en vaak onverrichterzake met buitenlandse autoriteiten in de slag om de kinderen terug te krijgen. De grootste problemen geven de landen in de islamitische wereld, natuurlijk in de eerste plaats Marokko en Turkije, omdat vanuit die landen veel inwoners naar Nederland zijn getrokken. Het is voor een vrouw nauwelijks mogelijk om in deze door islamitisch recht en veelal door mannen gedo mineerde maatschappijen de kinderen ook maar te mogen bezoeken. Het ISS blijkt in veel van der gelijke gevallen een belangrijk aanspreekpunt te zijn. De stichting is in Nederland „de enige organisatie die interna tionaal maatschappelijk werk verricht", aldus directeur me vrouw P.C.T.M. van Eeuwijk. Behalve in Nederland zijn er in nog vijftien andere landen ISS-kantoren gevestigd. Naast de problemen die kunnen voortkomen uit de intercultu rele huwelijken, krijgt ISS-Ne- derland nog tal van andere kwesties op zijn bord. ISS le vert hulp aan vluchtelingen, asielzoekers, en helpt bij het verkrijgen van verblijfsver gunningen Maar de meeste tijd besteedt ISS-Nederland aan verzoeken van adoptiekin deren om te helpen bij het op sporen van hun oorspronkelij ke ouders in het buitenland. ISS wil met het seminar niet het aangaan van een relatie met iemand van een andere nationaliteit of cultuur afra den. Maar het is duidelijk dat het aantal problemen waar mee ISS-Nederland in aanra king komt toeneemt en daar voor past bijstelling van de strategie. In 1988 hadden 370 van de 950 kwesties die ISS- Nederland kon behandelen, betrekking op grensoverschrij dende problemen met kinde ren. In 1989 ging het om een aantal van 489 op een totaal van 984. Het doel van het seminar is in de eerste plaats om met verte genwoordigers van de zuster organisaties en de correspon denten in andere landen ken nis, ervaring en werkmetho den uit te wisselen, „met name met de deskundigen uit die landen waar we in de dagelijk se praktijk het meeste contact mee hebben", zegt Van Eeu wijk. Ook ISS-corresponden- ten uit Marokko, Turkije en Tunesië komen naar Den Haag. Fokker-testpiloot Edwin Boshoff zit in de zogeheten Spin, het eerste vliegtoestel van Fokker. Vliegen in de replica was er zaterdag echter niet bij. Het was de bedoeling in het kader van een bedrijfsfilm met de Spin boven Texel te vliegen, maar de ongunstige weersomstandig heden voorkwamen dat. FOTO: ANP WASHINGTON Teddy Kennedy is uit de gratie. Na het bizarre privéleven van de senator jarenlang te hebben geaccepteerd, heeft liberaal Amerika de enige nog levende zoon van de oude Kennedy- clan nu uiteindelijk toch de rug toegekeerd. Kennedy's eens zo onwrikbare aanhangers kwamen afgelopen week tot de slotsom dat het 59- jarige senaatslid uit Massachu setts een politieke invalide is. „In de ogen van miljoenen Amerikanen is Kennedy een goddeloze losbol, een zuiplap en een rokkenjager, die alle respect heeft verloren", schreef de Boston Globe, een krant die de Kennedy-familie tot voorheen altijd onvoor waardelijk trouw was. Er gaan nu overal stemmen op dat Kennedy moet aftreden. Duidelijk geschokt door de golf van kritiek verscheen Kennedy op de televisie met de plechtige belofte dat hij zijn leven zal beteren. „Ik erken mijn tekortkomingen - de misstappen die ik gemaakt heb in mijn privéleven", zei hij tij dens een toespraak op de uni versiteit van Harvard. „Ik be sef dat alleen ik daarvoor ver antwoordelijk ben en dat ik degene ben die die problemen moet aanpakken". Kennedy's zondeval komt min of meer als een verrassing, omdat hij nog niet zo lang ge leden slechts wat milde kritiek ontving op zijn talloze indis creties. Zijn eerste faux pas was dat hij van de universiteit van Harvard werd geschopt omdat hij had gespiekt. Daar na kwam het schandaal van Chappaquidduick. Hij reed met zijn auto van een brug af en daarbij kwam zijn mede passagier, Mary Jo Kopechne, om het leven. Daarna volgde de ene na de andere zuippartij, die al of niet gepaard ging met aanstootge vend gedrag. Zo werd hij een keer aangetroffen terwijl hij op de vloer van een restaurant in Washington de liefde be dreef. Ook reed hij eens de straten van Washington op en neer in een limousine met een emmer vol flessen wijn naast zich terwijl hij oneerbare voorstellen deed aan vrouwe lijke voorbijgangers. Begrijpelijk Dit werd hem allemaal verge ven door zijn aanhangers in Massachusetts, die hem in de afgelopen dertig jaar vijf keer lieten terugkeren in de Senaat. Bewogen door de tragedie van de familie Kennedy redeneer den veel mensen dat het begij- pelijk was dat een man die had moeten toezien hoe zijn twee broers werden vermoord en zijn zoon door kanker een been verloor, het nodig had om zich af en toe te laten gaan. Zolang hij zijn werk in de Senaat maar goed deed. Zelfs zijn betrokkenheid bij de vermeende verkrachting door zijn neef Willie Smith Kenne dy, die plaatsvond nadat Ted dy Kennedy met zijn zoon en Smith een avondje was gaan stappen, leek hem nauwelijks te worden aangerekend. Vori ge maand nog liet 73 procent van zijn kiezers in zijn staat weten dat het schandaal geen invloed had op hun vertrou wen in hem. Maar toen kwamen de hoorzit tingen voor de kandidaatstel ling van Clarence Thomas voor het Opperste Gerechts hof. De stemming sloeg bijna onmiddellijk om. Terwijl de Republikeinse senatoren afga ven op de getuigenis van Ani ta Hill, de hoogleraar in de rechtsgeleerdheid die Thomas beschuldigde van seksuele in timidatie, zat Kennedy „met een papieren zak over z'n hoofd", zoals een verslaggever het later omschreef. Geconfronteerd met zijn eigen privéleven, kromp hij steeds meer ineen op zijn stoel, intus sen zenuwachtig op zuurtjes sabbelend. Toen hij ten slotte het woord nam en de slachtof fers van ongewenste intimitei ten „ziek" noemde, werd hem direct de mond gesnoerd door één van zijn beste vrienden in de Senaat, de Republikein Or- rin Hatch. „Voor degenen die dat geloven, weet ik nog wel een brug te koop in Massachu setts", hoonde Hatch. Reputatie Kennedy's reputatie dat hij de burgerrechten voor vrouwen, APELDOORN De Christe lijk Historische Unie (CHU) gaat voortaan ruim twaalf jaar naar de opheffing jaar lijks „op herhaling". Op de af gelopen zaterdag in Apeldoorn gehouden reünie (de eerste sinds de partij officieel als CDA-bloedgroep verdween) is afgesproken dat de voormalige CHU'ers elk jaar, op de laatste zaterdag van oktober, bijeen zullen komen. Uit alle delen van het land verzamelden zich op de eerste reünie oud-politici en oud-le den. Voormalige parlementa riërs, ex-bestuursleden en oud burgemeesters, maakten de nostalgische trip naar Apel doorn en beluisterden daar de toespraken van een tweetal prominenten: oud-Europarle mentariër T Tolman („politi cus buiten-dienst"), en het hui dige CDA-Tweede-Kamerlid drs. G. van Leijenhorst. „Ik zie hier talrijke iets ouder geworden lieden zitten", aldus Tolman. „Ja, we zijn wat ou der geworden; veranderende tijden". Tolman toonde zich ongerust over de geringe be trokkenheid van jongeren bij de christelijke politiek. „Ik heb de indruk dat het aantal olifanten in het Noorder Die renpark groter is dan het aan tal CDA'ers in sommij vincies", liet hij zich c Terugblikkend op h den en dan in het bil kijkend naar de CDA-w ten onder Van Agt el bers, trok de oud-Eun Petru; mentariër de conclus „het CDA jarenlang aferandw€ tekort geschoten is in ^ter' te opzicht. Wat de regerf stand bracht was lanl niet meer dan rotte vis'f" Tolman complimei. daarentegen het huidigel net Lubbers-Kok: „Mei nu in elk geval de durf" problemen ook aan te Dat is overigens wat dan ze ook oplossen". Ted Kennedy's eens zo onwrikbare aanhangers kwamen afgelo pen week tot de slotsom dat het 59-jarige senaatslid uit Massa chusetts een politieke invalide is. FOTO: AP SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" zwarten, bejaarden en gehan dicapten wilde verbeteren, had bij sommige Democraten de hoop gewekt dat hij het nog wel zou kunnen opnemen te gen George Bush, wiens posi tie op het moment nogal kwetsbaar lijkt. Vorige week bleek uit een opinie-onderzoek dat voor het eerst sinds 1989 minder dan 50 procent van de Amerikanen de herverkiezing van Bush zou steunen. Dat is een daling van 20 procent se dert de Golfoorlog. Nu heeft Kennedy zelfs onder zijn eigen kameraden zijn geloofwaardig heid verloren. Uit een enquête die was gehouden direct na de hoorzitting van Thomas kwam naar voren dat Kennedy van alle senatoren de minst popu laire was. Wat nog wel het meest veel zeggend was, was de vijandig heid in Massachusetts jegens Kennedy. Ooit gold de uit spraak 'Kennedy moet de paus slaan en op de Ierse vlag uri neren wil hij zijn zetel in de Senaat kwijtraken', maar nu wordt al van diverse kanten geroepen dat Kennedy moet aftreden. De conservatieve krant de Boston Herald schreef: „Als Kennedy lef zou hebben, zou hij vertrekken". „Het is voor het eerst dat Ken nedy's aanhangers in het openbaar kennis hebben moeten nemen van het feit dat de bagage van zijn privéleven te zwaar is voor zijn senator schap", zei Paul Watanabe, professor in de politicologie aan de universiteit van Massa chusetts. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Kennedy zijn ontslag zal aan bieden, ondanks mogelijke verdere vernedering bij het proces van Smith in Florida volgende maand. Zelfs al zou Kennedy aftreden, dan bete kent dat nog niet het einde van de aanwezigheid van het Kennedy-geslacht in de Ame rikaanse politiek. De jongere generatie staat al klaar in de coulissen. Joe Kennedy jr., de zoon van Robert, is reeds con greslid en kan nauwelijks wachten tot zijn oom het to neel heeft verlaten, zodat de schijnwerpers op hem kunnen worden gericht. (c) The Sunday Times (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Samenwonende juf mag in ondertrouw weer voor de klas WOUDENBERG Zodra de geschorste samenwonende onder wijzeres in Woudenberg in ondertrouw is, mag ze weer voor de klas. Het bestuur van de protestants-christelijke Willem van Oranjeschool in Woudenberg nam zaterdag unaniem dit besluit. Uiterlijk komende donderdag moet de leerkracht van klas IA weer aan het werk. Voorwaarde van het bestuur is dat zowel de ondertrouw als een gesprek over 'harmonieuze terugkeer' tussen bestuur, team en onderwijzeres vóór die tijd hebben plaatsge vonden. De onderwijzeres laat weten opgelucht te zijn over het terugdraaien van de schorsingsmaatregel. Ze gaat er van uit dat de ondertrouw voor donderdag een feit is. Losgeraakte tegel veroorzaakt grote schade in centrale AMSTERDAM Een losge- raakt tegeltje heeft voor enke le miljoenen guldens schade veroorzaakt in de energiecen trale Hemweg in Amsterdam. Sinds september 1989 is dit de vijfde keer dat er grote schade aan de gasturbine is opgetre den, zo meldt het maandblad van het Amsterdamse energie bedrijf, De Koppeling. Het eu vel werd ontdekt tijdens een routinecontrole van de belang rijkste onderdelen, die om de 2000 uur plaatsvindt. Eén van de tegels van de mantel van de verbrandingskamer bleek los te zitten en was gedeeltelijk verbrand. Het restant was in de gasturbine verdwenen en had forse schade aangericht. De tegels zijn vastgemaakt met zogenaamde oortjes. Het hoge trillingsniveau in de verbran dingskamer heeft er waar schijnlijk toe geleid dat de oor tjes als een zaag zijn gaan wer ken en de tegel hebben losge- Voorzitter verzet prijst koningin UTRECHT Koningin Bea- trix heeft vorige week de kei zer van Japan op „indrukwek kende en niet mis te verstane wijze laten weten dat ze naast het voormalig verzet staat". Dat zei voorzitter S. Minco van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Ver zet Nederland vandaag. Minco richtte zich tot prins Willem- Alexander, die te gast was bij de viering van het 40-jarig be staan van de federatie. „Uw koninklijke moeder stond en staat naast ons. Daarom zijn wij blij en trots u als Oranje van de toekomst in ons mid den te hebben". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 22020 - 22620 21880 - 22480 onbewerkt 215-285 bewerkt 24220 24080 bewerkt 330 Opgave: Drijfhout, A'dam Vermiste journalist terecl DEN HAAG De Nederlandse journalist Henk van Sl die sinds vorige week werd vermist in Joegoslavië, is J3N979 gesignaleerd in Sisak, een dorp in de buurt van Zagreb.lVrijhei derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft dat Waterta Nederlandse journalist ter plaatse vernomen. Van Stiphjeis voc in gezelschap van zijn Duitse collega Stefan Trappe, Jicht er werd vermist. Over de reden van hun vermissing en o^tchipe huidige verblijfplaats is bij de NVJ niets bekend. 3e zeila

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4